ft©' 61 Maandag 10 IJecember 191"? 4aar^nut De Grmot® ,öorl®§. FEUÏLLETOSM. lj§l!É!8fiSl!rjÉÏ|ltol§, Binnenland. Uitgave van &n Naaml. Venn. LUCÏOR ET EMI'RGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE V O R.ST STRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers- 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 0.80, iedere regel meer 20 ct. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden'. Bewijsnummers 5 cent. Wanneer knmt <la wereldvrede Het antwoord van Da Costa zal wel aller instemming vinden „Dan eerst als van haar ban deze aarde i zal bevrijd zijn, de menschheid aan don Heer, die haar herschiep gewijd zijn, 'geen zee meer wezen zal, waaruit de zond© welt Geweld en Onrecht in hun eeuwgen boei gekneld, dan eerst zal 't vrede zijn, waaraan geeh wormen knagen, dan eerst is, naar den raad van 'the- melsch welbehagen, geen strijd meer noodig, - maar Gods heil te zien de lust en in alle eeuwigheid Zijn werk' te doen, de rust." Beknopt overzicht van den toestand. De wapenstilstand op het lloemeensche front wordt thans officieel uit Jassy be vestigd. Deze bevestiging was te verwachten, jminers wat vermogen de Roemeensche troepen zonder de Russische, waarin ze waren opgenomen. Het Roemeensche bericht zegt: „Daar het Russische legerbevel aan denvij'and een wapenstilstand heeft voorgesteld 'en de Roemeensche troepen aan dit front staan is besloten, dat de Roemeensche troepen biji dit voorstel inbegrepen zou den worden. Dientengevolge zijin om 8 uur de vij andelijkheden aan het lieele front gestaakt. „De troepen des vijands hebben des wege op luidruchtige wijfz'e hun voldoe ning lei kennen gegeven en getracht de Roemeensche draadversperringen te na deren. „De Roemeensche troepen hebben een gereserveerde en waardige houding be waard en alle pogingen tot verbroede ring afgewezen." 1 Dit is dus nummer twee, die hetbij|ltja er bij neerlteggen moet. Wie volgt? Merkwaardig is in dit. verbandeen bei- richt over de toenemends vredesbegeertei in Ital'ië. Volgens een Duitsch 'bericht ontdekt da Corriere della Sera plotseling bij het heele ltal'iaansche ivolk, de legers daaronder begrepen, het innigste verlangen naar vrede, verzoening der volken en verbroe dering der naties. Italië wil, volgens het blad. zich niet aan de rechten van Oos tenrijk vergrijpen. Alleen moet de Oos- teinrijksche geest van onderdrukking en inhalerigheid verdwijnen. Daardoor zou het feit opzijl worden gezet, dat een ver zoening in den weg staat. Ital'ië wordt den oorlog zeer moede. Vooral onder de slagen,, welk© het de laatste weken trof en nog treft. De central'en hebben Vrijdag Oostelijk van Asiagoi het 'krachtig steunpunt van Sten f Te bestormd. Het aantal krijgsgevan genen, sedert 7 Dec. b'iji de legergroep van veldmaarschalk:' Conrad binnenge voerd,, bedraagt reeds meer dan 16000. In Rusland moet de toestand nog cha otisch zijin, als men de berichten van Reuter gel©oven mag. Kornilöf zou zich bij Kaletlin gevoegd hebben. De Pravda,, het blad van Lenin, bedreigt de landeigenaars, de k'apitalis- Bewerkt naar het Bngelsch ran EMMA JANE WORBOISE. 129) Toen de plechtigheid afgeloopen was, vergezelde Eleonore mij: naar huis en daar haar broeder uitstedig was bleef ze 'dien nacht bij ons over. Den volgenden, morgen l'iet ik haar uit mijn schatten) een keuze do,en, ze koos het geborduur de neteldoek en de shawl, die haar het best beviel'. Op dat oogenbl'ik werd mevrouw Traf ford aangekondigd. Natuurlijk dacht ik mijn aanstaande schoonmoeder te zien, men stelle zich dus mijn schrik en verba zing voor, toen madame binnentrad. Ik begreep onmiddellijk, dat zij louter kwam om me te plagen en te ergeren, maar ik nam me voor, mij daarvan niets aap: i te trekken. „Matthias Perren, ik kom eens zien, hoe je het maakt," zeide madame met haar onaangename, harde stem. ten en de kadetten met het lot van Du- chonin en Lenin zou, volgens Reuter, besloten hebben dat alleen daar verkie zingen voor de constituante gehouden zullen worden, waar de plaatselijke sov jet zulks toestaat, een bericht, dat zon derling aandoet. De Narod beweert, dat Siberië weigert verdere levensmiddelojn) naar Rusland tei zenden, daar de kans bestaat, dat zij in handen der Duitschers zouden vallen. Doch Reuter zegt 't maar De publicatie der geheime verdragen wordt cr nog immer voortgezet. Het geldt thans vooreerst Griekenland en het aan bod van 'Zuid-Albaniö, gebied in Klein- Aziië en Kavalla. Den 20 "Januari 191-0 bracht Venizle-. los den Engelschen gezant te Athene de goedkeuring van den koning, wat betreft heit afstanddoen van Kavalla aian Bul garije, voor het geval Bulgarije Zich bij de entente zou aansluiten. Na het heengaan van Veniztel'os ver anderde de Grieksche regeering van plan. Bij nota vari '18 Mei protesteerde 'zliji, nochtans zonder antwoord te ontvangen). Den 30sten Juli volgde een nieuw Griek'sch protest tegen het tweede aanbod van Kavalla aan Bulgarije, waarbij) "de omvang van het achterland afhankelijk werd gemaakt van de grootte der Griek sche gebiedsuitbreiding in Klein-Azië en van het aanbod Van Cypres aan Grie kenland. Den 7'den October 1915 keurde Enge land Idit voorstel goed, indien althans het geheele Grieksche leger Servië te hulp snelde. Den 12den October .1915 werd het aan bod waardeloos verklaard, omdat de voor waarde niet vervuld was. Een en ander laat ons wederom een blik glaan in het snoode bedrijf van ge- wetenlooze diplomaten. Nog esn enk'el woord over de door Czernin in de Hongaarsche delegatie ge houden redevoering. Ze wijst ons vrij duidelijk op het be gin van heit einde ja, maar op een) verschrikkelijk en bloedig; einde. Dei staatsman toch houdt er rekeninjg mede, dat de strijd za,l' moeten wor den voortgezet. Hij zinspeelde op een belangrijken keer, Üiei in den oorlog zou kunnen intreden. Indien, zoo zeide hij', de oorlog' onder eien ander gesternte zal worden voortge zet, wat ik piet buitengesloten acht, dan kan het oogenblik komen, waarop wij ook aan de andere fronten gemeenschap pelijk met onze bondgenooten zullen strijf- den. Czernin duidde vermoedelijk op de gebeurtenissen op het Oostelijk front en op de mogelijkheid misschien van ver rassingen van Italiaansche zijde, waar door belangrijke Oostenrijksche troepen machten vrijl zouden komen. Die zouden dan gemeenschappelijk met de Duitsche troepen in het Westen tegen Engelschen en Amerikanen ingeziet worden Omwenteling te Limbon. Een Reutertelëgram, uit Oporto ont vangen, luidt Te Lissabon is een omwenteling uit gebroken. Bijzonderheden ontbreken. Den 6en Dec. hadden ook te Oporto onlusten plaats. De menigte plunderde de bakkerijen. Twee personen zijin gedood en 60 zijn naar het hospitaal' gebracht. Acht en zeventig personen werden in hechtenis genomen. Do menigte juichte de soldaten toe, die zich op een af stand hielden. „O, dank u, mevrouw Tr afford, het gaat mij ,zeer goed," antwoordde mijn oom, terwijlvhij het afgeleefde, vermoeide ge laat zijner vroegere geliefde met aan dacht gadesloeg. „Dat doet mij genoegen, Matthias," her nam Julia. „Wel Chrystie, lieverdje, hoe gaat het jou? Ik hoor, dat je moeite doet ergens gouvernante of kamenier te worden." „O neen, mevrouw, dan heeft men u verkeerd ingelicht." „O ja? Maar wat heb je daar, kind.? Dat is prachtig, oud 'Ghinaesch .goed, 't is of je in Japan en China bent geweest. En wat een prachtig mousseline, dat zou 'mooi genoeg zijn voor een prinses. Lieve tijid, wat. moet jiji daarmee doen?" „Ik denk, om voor mijn trouwjapon te gebruiken." „Je trouwjapon. Met wien ga je "dan trouwen? Louis is getrouwd, om hèm hoef je dus niet meer te bidden." „O, over Louis denk ik al' niet meer. Die kinderdwaasheid is nu al' een jaar achter den rug en ik ben blij!, dat het zoo is afgeloopen. Ik' trouw nu met Ja mes Lascelles." Zij barstte uit in een hatelijken soha- De wapenstilstand mislukt? Volgens inlichtingen uit goede bron stelden de Duitsche onderhandelaars aan de Russische parlementairen dermate vernederende en onaannemelijke voor waarden, dat de maximalisten er zelfs niet over wenschten te beraadslagen en weigeren .ze openbaar te maken. Ten einde een uitweg te vinden enl lijd te winnen om de maximalistische re geering te raadplegien, stelden de 'Russi sche parlementairen een reeks voorwaar den, waarvan zij wisten, dat Dnitschland ze niet kon aanvaarden, zooals de ont ruiming van de Moion-Sond en het ver bod om Duitsche troepen naar he_t Wes telijk front over te brengen. Zoo werd een nieuwe opschorting der pourparlers verkregen, en een uitstel van den voor- loopigen wapenstilstand tot 12 Decern!* ber, ofschoon de Duitsche generaal Tlof- mann aandrong op het sluiten vara eeln geregelden wapenstilstand. Deze tnislukking van de pourparlers met Duitsehland verwekte ernstige teleur stelling 'in ma^j,Dualistische kringen. Trotzky zond een nieuw' schrijven aan de gezanten der geallieerden, waarin hij' hen uitnoodigt, definitief te antwoorden, of de geallieerden tot 12 December wen- schen mede te doen aan de Russische onderhandelingen. Hij verzoekt hun, im geval van een ontkennend antwoord, te verklaren, om welke belangen zij het noodig achten, den oorlog voort te Zetten. D:e Iletman der kozakken, generaal Ka- ledin, gevraagd zijnde, waarom de kozak ken niets doen om Rusland te bevrijden, antwoordde, (dat het bestuur der kozak ken is samengesteld uit mannen van .dë daad, die zich echter niet door harts tochten alleen willen laten leiden, maar een methodisch plan van actie wenschen op te maken, waarvan het welslagen als verzekerd kan worden beschouwid. (Telegraaf.) De vrijheid tot het sluiten van een af zonderlijken vrede. De „Ziircher Morgenzeitung" vestigt de aandacht op het feit, dat indien Rusland een afzonderlijken vrede mocht sluiten, het Londensche verdrag va,n 4 Septem ber 1914 geheel' uiteenvalt. Deze over eenkomst, waarin iedere afzonderlijke Vrede verboden wordt., wercl oorspron kelijk tusschen Engeland, Frankrijk pn .Rusland gesloten, terwijl Italië, Japan en Servië later zijn toegetreden. De betrokken partijen hebben deze verplichting echter (Slechts op zich genomen met het uit drukkelijke voorbehoud, dat Rusland als sterkste steunpilaar der geallieerden, be slist bij de Entente zou blijven. Nu deze voorwaarden vervallen, is derhalve geen der andere deelnemers meer aan het (Londensehe verdrag gebonden, en zoover (zijn belangen dit veroorloven kan nu ieder lid der Entente een afzonderlijken (vrede sluiten. Korte oorlogsberichten. Volgens Bazelsche bladen meldt de Echo de Paris, dat Clemenceau gleziegd heeft, dat generaal Foch niiet meer in den oorlogsraad der geallieerden zal me dewerken, en door gteneltaal Weygarid vervangen wordt. 'Tot opper-divisiechel) in het Zwit- sersche leger is benoemd cavalerieover- ste iSchlappbach, die vóór zijne indienst treding voor "25 jaren en ook geduren de de pauzen daartusschen in het bur gerleven steeds het beroep vah letter zetter beeft uitgeoefend. Ecuador heeft de diplomatieke betrekkingen met Dnitschland verbroken. terlach: „Wel, wel, dat is bepaald ver makelijk. En zul je dan in die japooi trouwen?" „Ja, dat komt u allerdolst voor, niet? U denkt natuurlijk: met zulk 'een positie en zulke geringe vooruitzichten. Maar het is een geschenk van mijn neef Cla rendon, die uit Indië teruggekomen) is." Madame's mond zakte open van verba zing. „Je bedoelt toch niet, dat kolonel Clarendon je neef is?" „Ja, wel' zeker, ik ben zijn eenige fa milielid." „En hij! had een zoon." „Die gestorven is," vulde ik aan. „Hij en ik zijin de eenigen, die over ziijjn van de familie." „Ik heb hem vroeger Heel' goed .ge kend, hiji was toen al' zoo rijk, dat hij met zijn geld geen raad wist en nadien is hij nog rijker geworden. Hij Is mil- Eonnair. En zul jij au alles erven?" „Dat weet ik niet, ik reken er 'niet eens op. Vermoedelijk' zijn die geschenken al' Vat ik van hem krijg." „Dat weet je wel beter," riepi zij! uit, „want deze dingen zijn honderden waard." Gelukkig had zij! de smaragden nog niet eens gezien. (Generaal Allenby meldt '(Ld. 8 Dec. Geen verandering op het PalestinaiTon'E Den 7den vielen h'evigë regens, waar door 'de wegen in slechten toestand ver- keeren. In het Eng. Kanaal en de Noordzeg hebben Duitsche duikbooten weer 16000 ton aan scheepsruimte vernietigd. Reuter verneemt, da,t een handels verdrag is gesloten tusschen Engeland en Spanje, betreffende den invoer van steen kool, ij'ziererts en fruit. De entente zal eerlang een open bare verklaring afleggen omtrent die op lossing van het iPoolsche vraagstuk. De Russische regeering heeft een verordening vastgesteld waarbij alle klas sen-onderscheid, waardigheden en titels worden opgeheven. In een tweede dekreet wordt het revolutionaire comité aange wezen om alle speculanten in hechtenis te nemen. Een der die dekreet stelt een commissie vast, bestaande uit vijftien] ledfen om zich bezig te hou,d(en met de regeling van het openhaar onderwijlsv Naar aan, de „Vossische Zeitung" via {Bern. wordt geseind', veroorzaakt dig grooite staking idler mnnitie-arbeid!ers te 'Coventry bij Birmingham in militaire krin gen in Engeland groote opwinding. Se dert tien daggn zij'n niet minderdan 50.000 arbeiders [dier aldaar gevestigd)© fabrieken van vliegtuigen in staking. Die gevolgen, dezer staking zijn dies. te be denkelijker omdat op de betreffende 'fa brieken speciale ondjerdeelen worden ver vaardigd, zoo|dat de constructie van vlieg tuigen in geheel Engeland nagenoeg stil ligt. Naar de „Deutsche Tagcszfcitung" mededeelt, beklaagden verscheidene ar beiders 'zich voor het scheidsgerecht der metaalnijverheid over hunne verminderde verdiensten idoor het invoeren yan stuk loon. Bij een' nader onderzoek werd vast gesteld, <dia.t verschillende arbeiders een weekloon van 330 Mark verdienden. Dit wa:s den. klagers echter nog te weinig,, aangezien zij reeds 350 Mark en meer per week hadlden gehaald.- Naar de Petit .Parisian meldt, is het Frausche s.s. Jeanne Conseil in den) grond geboord.40 opvarenden zijn ver dronken. De Italiaansche. provincies Reggio, Nell' Emilia, Panna, Bergamo, Como, Milaan, I'avia en Navara zijn tot oor logsgebied verklaard. De directie der Saksische Staats spoorwegen heeft 34 inillioen mark uit getrokken voor aanschaffing van nieuwe locomotieven en goederenwagens. Lord Buckmaster, die onlangs de aandacht op zich heeft gevestigd dooi' zijn rede over een volkerenbond op 21 November, "heeft op 29 'November naar aanleiding van den brief van Lord Lans- downe een ingezonden stuk in tl© „Dai ly News" geschreven, waarin hiji sym> pathie betuigt met diens brief. Parijsche bladen melden, dat de zoo genaamde grootmoeder der revolutie, de 80-jarig© Breskoffskaja, op bevel van Lenin gearresteerd werd. Het „Petit Journal" weet te mel den, clat namens 81 socialistische kamer leden de Fransehë regeering geïnterpel leerd zal worden tover de mogelijkheid van onderhandelingen, over wapenstilstand en vrede in aansluiting _aan de wapenrust in Oost-Europa. De Amerikaansche torpedojager „Ja cob Jones" is Donderdag in de oorlogs zone getorpedeerd en gezonken. Een Hij zou je natuurlijk-al dat moois niet hebben gegeven, als hij je niet zijn erf gename wild© maken. En je fortuin "is dan tweemaal' zoo groot als dat van Clementine ,en ze is bovendien nog zoo lëelijfc en slecht gehumeurd. En dan die burgerlijke moeder. O, als ik dat geweten had! Waarom heb je me nooit gezegd, «lal je familie van Clarendon w!as? En dan te moeten hooren, dat je zult trouwen met dien Lascelles, dien 5!k niet uit staan kan. Geef me een) gl'as wijn, ik voel me bepaald ongesteld." Madame was inderdaad zeer bleek ge worden en dus ijlde ik heen o:m het fleschje cognac te balen uit ons me- dicijjnankistje. Zij ledigde het in één teug, of het water was, dan stond ze op en da 'kamer uitgaande, wierp zie mij een bijzonder boosaardigen blik toe. „Ik haat val'schheid," riep zij, en de deur toe slaande, verdween zij'. Eleonore Mowbray werd mevrouw May- nard op den 15den April' en ik was een hearer bruidsmeisjes. Het werd een zeer gelukkig huwelijk voor haar. Nu begon oofc ik ernstig over mijn eigen plannen te denken. In Clapham huurden wijl een huis en schaften ons daarna denoodige groot deel van de bemanning verloor heit leven. Voor de Duitsche linies hij Kame- rijk liggen 50 stukgeschoten tanks. De Engelschen 'hebben de Fransehë dorpen) in het gevechtsgebied stelselmatig ven woest. De voorsteden van Kamerijk en: de stad zelf .met het historische raaide huis hebben ernstige schade geleden. Op de hoogvlakte van Asiago, bij den Monte Tomoa en den Mon'tello nam de artilleriebedrijvigheid van tijd tot tijd toe. In de Venetiaansche vlakte was de artilleriestrijd hier en daar levendiger. Bericht aan de Belgen. Om na de bevrijding van het grondl- g'ebied in België te mogen terugke.erony zullen dé Belgen, die in Holland 'heb ben verbleven, in het bezit moeten ziijnl van verschillende ïnidentiteitsstukken. Daar het aantal uitgewekenen groot is, z'al het opmaken dezer stukken veel tijd vragen. Dienvolgens worden alle Belgen* die in Nederland verblijven, dringend ver zocht zich zonder verwijl te laten inschrij ven op de bevolkingsregisters der Nederlandsche gemeenten waar 'zij tijdelijk verblijven. Tevens wor den zij verzocht zich eveneens te laten inschrijven op Ihet Consulaat van het dis trict waar zij zich, 'hebben gevestigd. Deze Consulaten zullen te hunner beschikking een inschrijVingskaart .honden niet aan duiding van alle noodige gegevens. Deze kaart zal op aanvraag, alm alle belang hebbenden ter invulling worden toege zonden. j De Belgén die aan dezen oproep geen gevolg zouden geven, stellen zich bloot aan onaangename gevolgen: Zijn nochtans van deze formaliteiten) ontslagen 1. de geïnterneerden. 2. de Belgen welke in de vluchtoorden verblijven. ■3. d;e families van geïnterneerden, difl in d'e nooddorpen bij de interneerin'g!sl- kampen 'Opgericht zij'n gehuisvest. De Russische leeningen. Uit Londen wordt aa.n de N. R. Cf. gemeld: De Diaily News verneemt Don derdag uit Pëtrograd: de Pravfla' deelt mede, dat alle leeningen, Hie Rusland; in het buitenland heeft gle sloten, met inbegrip van die van de banken in dén) lande en de spoorwegën, door de rer geering gewaarborgd, ongeldig wor den verklaard en dat de betaling) der rente en die aflossing! van het ka pitaal zullen worden gestaakt. Het Corr. Bureau heeft dten Minister van Financiën naar zij'n oordeel gevraagd over bet bericht betreffende de annulee- rinig der Russische buitenlandsc-he schuld. De Minister verklaarde, dat het natuur lijk onmogelijk was thans te voorspellen hoe het met dez'e aangelegenheid verder zal loopen, maar dat het wel zeker was, dat Rusland voor zijn verdere ontwikke ling! na den oorlog binnen betrekkelijk korten tijd na den Vrede een beroep' zoui moeten doen op1 het buitenlandsch crediet en' dat dit ongetwijiteld aan Rusland niet zon worden verstrekt, zoolang' het hei| thans gënomen besluit niet had ingetrok ken en aan zijn verplichtingten) te dezer zake behoorlijk 'had voldaan. Voor heli publiek 'bestond er dus, naar de meeoingj van den Minister, .geen aanleiding zicÈS al te ongerust te maken. meubelen aan. Maar ik wilde mijn oiom niet teleurstellen in zijn plannetje om naar zee te gaan en ikwas vast be sloten, dat hij: mij dan onverdeeld zou bezitten. Begin Juni vertrokkeu wij dus naar Littlëhampton, waar wij een rus tige maand doorbrachten. lederen Zater dagmiddag kwam James daar bij ons enl hiji bleef dan lot den Maandagochtend. Het was in het .eind van Augustus, dat wij trouwden, ons huwelijk werd ge sloten in een der vrije kerken in Cam den Town. De kolonel woonde onze. brui loft bij, bij welke gelegenheid hij: mij nog verscheidene zijner „prullen" gaf. Toen wij' gereed stonden onze huwelijks reis naar Cornwalles te aanvaarden, wierp hij plotseling een pakje op mijn schoot, halfluid brommende, dat de .Clarendons nooit met ledige handen een vreemde) woning betraden en dat zou "zoo blijven, 'zioiolang hij leefde, om de eer der. fa milie op tie houden. 'Het plakje bevatte zesduizend pond sterling. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1