Binnenland, Uit de Provincie. Onderwas. Landbouw on Veeteelt. Kerknieuws. In den sectorvan Crucea (Roemeen se he front) nam een patrouille een Duit- schen onder-luit. en een cadet g<evau- gen, die met manifesten en proclamaties tiaar het front der Roemeniërs kwamen. In Canada is een oorlogsleening ran 150 millioen dollar meer dan dub bel volteekend. Onder de van Russische zijde nog verder gepubliceerde bescheiden is een verdrag, waarbij Italië toezeggingen krijgt een deel der oorlogsschatting en een stuk Afrika. Frankrijk, Engeland en Rus land verplichten zich Italië te steunen, om den Heiligen Stoel te beletten oeni- ge diplomatieke stappen te doen. tot het sluiten van een vrede, of tot het regelen van de met den tegenwoordigen oorlog samenhangende kwesties. Dit' verdrag is Echter zeer oud; van Ivóór Mei 1915. Een particulier Reuter-telegram uit Londen meldt: Trotzky heeft meegedeeld, dat Tschigerin benoemd is tot Russisch gezant te Londen. Tschigerin is een van de beide Russen, die in Engeland worden gevangen gehouden en wier detentie Trotzky er toe 'bracht te verbieden, dat Britten Rusland verlaten. Hel Journal des "Debats" en de Matin" melden ,dat Frankrijk na het vaststellen der algemeene oorlogsdoelein den op (de ententeconferentie te Parijs in overeenstemming met- de overige gealli eerden de jongste nota. van den Paus zal beantwoorden. Tegelijk met de volkstelling op 5 December a.s. worden in Duitschland do levensmiddelenkaarten gecontroleerd, die elk huisgezin in gebruik "heeft,, teneinde na te g!aan of niemand meer van de' dis tributie betrekt, dan geoorloofd is. Op 2 Dec. zijn twee Duitse he vlieg machines neergeschoten door Franscha vliegers. Die andere Duitse he vliegers zijn in hun eigen linies gevallen. Volgens het Berlijnsche avandcom muniqué zijn van geen der fronten bij zondere gebeurtenissen gemeld. Door 'Duitsche duikbooten zijn in bet Eng. en Bristolkanaal opnieuw, drie stoom- en twee zeilschepen tot zinken gebracht, o.a. de Engelsche zeilscheipën Robert Brown (119 ton) en ^Minnie Coles (116), laatstgenoemde met 190 ton pek van Manchester naar St. Mala. Een besluit, waarin verklaard wordt, dat de staat van oorlog bestaat tusschen de Ver. Staten, Oostenrijk-Hongarije, Bui- garijev en Turkije, is bij den Senaat inge diend en ter behandeling gegeven aan de commissie voor 'buitenlandsche aange legenheden. In Frankrijk is een besluit afgekon digd, waarbij het dagelijksch broodrant soen per persoon, wisselend naar gelang van leeftijd en maatschappelijke positie, vastgesteld wordt op 200600 gram. Parijsche bladen melden, dat Bessa- rabië zich tot een autonomen staat heeft verklaard. Brandspiritus. De maximum kleinhandel prijs is per flesch van 0.7 liter ad 85 pet. 90 ct. exclusief flesch, afgehaald. Rotterdam V. In district V had gisteren een verkie zing plaats voor raadslid in de vacature Sprokop (r.k.) Aantal kiezers 10158, uit gebrachte stemmen 3330. Gekozen is de beer J. Visscher (s.d.a.p.) met 1700 st. tegen 1499 op T. de Meestér (lib.) en 82 op dr. v. Ravesteijn Jr. (s.d.p.) ïïet motor- en automobiel- verkeer. De Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen onder toezending van afschrift van zijn beschikking betref fende distributierogeling van benzine als mede voor vloeibare brandstoffen, ge schikt tot voorbeweging van motorrij-, mo- torvervoer en motorvaartuigen, een cir culaire gericht waarin (hij op het volgendia opmerkzaam maakt De liïer te lande nog beschikbare h'oe* veelheden benzine en andere motorbrand stoffen maken het noodzakelijk h!et ge bruik inaken van motorvoertuigen (auto's, ImotorrijWielen vaartuigen) anders dan in geval van noodzakelijkheid, te Verbieden. Tot uitvoering van dezen maatregel strekt fle onderwerpelijfce beschikking welke, in den vorm van een vervoerverbod van motorbrandstof in de reservoirs van een motorvoertuig, derhalve practisch neer komt op een rijverbod (art. 2). Ter bevor dering van een beter overzicht zijn mede in deze distributieregeling opgenomen alle regelen op het stuk van benzine en aanverwante stoffen betrekking hebben de. die thans van kracht zijn, zonder dat in deze regeling wijziging Werd ge bracht. Van het rijverbod kan in gevallen van onvermijdelijkheid door mij' ontheffing worden verleend. De verkoop, do aflevering en het ver voer van benzine, anders dan in reser voirs van molorrij-, motorvoer- en mo torvaartuigen is verboden, tenzij bet be treft een hoeveelheid van niet moer dan 1 L. Het vervoer van motorbrandstof in re servoirs van .motorrij-, motorvoer- en motorvaartuigen is verboden. Deze verbodsbepalingen zijn niet van toepassing op verkoop, aflevering ver voer van benzine en motorbrandstoffen ten behoeve van of in militairen dienst. Door het T. C. B. kan ontheffing ver leend worden. Koop- en pac h t p r ijzen van w eid e en h o oi Ia aden. Het blijkt, dat in den laatsten tijd gras landen dikwijls legen abnormaal hooge prijzen worden verkocht of verpacht. In verband hiermede wordt nogmaals ter algemeene kennis gebracht, dat het in gevolge artikel 7 dér'Distributiewet 1916 niet geoorloofd is op gescheurd grasland grove tuinbouwgewasscn, als kool, pronk- boonen en andere groot tiiinbouwgewas- sen, alsook handelsgewassen vrij to ver bouwen. Ook zal bij het vaststellen van de consumptie-melkprijzen in het vüigend jaar, alsmede bij de maatregelen, die ten aanzien van de veehouderij in het alge meen en met name ten aanzien van don handel in hooi zullen worden genomen met deze buitensporige prijizen geen re kening worden gehouden. Aan belanghebbenden wordt ernstig in - overweging gegeven hiermede rekening te houden. Peulvruchten als veevoeder. De minister van landbouw vestigt er nogmaals de aandacht, van belanghebben den op, dat het® nadrukkelijk verboden, en dientengevolge strafbaar is, peulvruch ten aan het vee Ie voederen. Van dit verbod zijn slechts uitgezonderd: paar- deboonen, wierboonen, schapenboonen en Waalsche boonen. De B1 o m,me rsd ijk en de Rijndijk. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons gemeld, dat de Duitsche rogeering aan de reederijen beeft betaald voor bet stoom schip Blommersdijk voor de waaide van het schip alleen 2.700.000 gulden en voorts voor vrachtverlies en overige vor deringen ten naaste bij 300.000 gulden, en voor het stoomschip Rijndijk als ver goeding der reparatiekosten, zoowel als voor vracht- en tijdverlies tczamien ten naaste bij f750.000, behoudens schade vergoeding voor de lading. (N. R. C.) Nog een witboek. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren een Witboek, bevattende de diplomatieke bescheiden betreffende do toelating van bewapende handelsvaartui gen der oorlogvoerenden en onzijdigeiï binnen het Nederhindschie rechtsgebied, dat bij Izijn Departement in bewerking was, aan de Staten-Generaal aangeboden. Het Kamerlid Kolkman is wegens ongesteldheid voorloopiig ver hinderd de zittingen der Kamer bjj te wonen. Gezantschap W, a s h i n g t o n Als plaatsvervanger yan onzen gezant te Washington zal waarschijnlijk worden aangewezen, nir. Aug." Philips te Am sterdam. Nader vernemen wij, dat de regeering der Ver. Staten mr. Philips heeft aan vaard als gezant van Nederland in op volging van mr. van Rappard. Het sleepschip Johanna, schipper Beekmans, geladen met suikerbieten, en het Rijnschip Vercinigung 49 zijn met elkander in aanvaring geweest nabij Brui- nisse op de Oosterschelde. Het sleepschip Johanna is gezonken. De bemanning is gered. Vrederust. De vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland „Vrederust" mag zich in een groote bekendheid verheugen. Toch 'ver heugt ons iedere poging om die bekend heid nog grooter te maken. Een vaini die pogingen is gewaagd door den heer P. J. de Kruijter te Middelburg, secre taris (Ier .vereeniging, (die voor het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg over de vereeniging en haar stichting een lezing in het licht gaf, gedrukt bij firma Altorffer, Middelburg. In 15 blad zijden schetst de schrijver de wording der vereeniging en gunt den lezer een kijkje op Vrederust, haar uitbreiding, doel, werkzaamheden, loop der bevolking, enz. mede gevolg van der Zeeuwen 'of fervaardigheid, en van de solidariteit die het personeel bezielt, van welke 'laatst genoemde deugd hij een bewijs aanhaalt, aan het slot zijnor verhandeling. Hij brengt namelijk den lezer op het kerkhof van Vrederust. „Te midden van de meer dan 300 graven en een toenemend aantal graf zerken ligt een zerk. blijkens het op schrift gewijd door het personeel aan een trouwen verpleger, een beminden vriend. Die grafzerk is een stomme, en toch welsprekende, getuige van den geest die „Vrederust" beheerscht." Ziji 't zoo en blijve 't alzoo Bij den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten is met ingang van 1 Jan. benoemd tot schrijver mej. J. C. 'A. v. d. Hoorn. Het aanvankelijk bestaande plan, dal' de reddingsboot naar de Domburg- sche sassen zou gaan om aan de be manning van de Z.weedsche bark Ma inland hulp te bieden, is niet uitgevoerd. De boot is wel geschut, maar is niet gegaan van het hoofd waar .anders de loodsbooten vertrekken. Wel zijn naar Domburg geweest de „Vlissingen" de „Coertzen" en de sleep boot „Seine." Deze drie vaartuigen kwa men te ruim zes uur hier terug. De pogingen om verbinding -met den bark te krijgen, waren niet gelukt. De zee was ter plaatse te hoog. Rij K. B. zijn voor de lichting 1918: lo. eervol ontslagen: a. ov ereenkomstig zijn wensch de gep. luit.-kolonel E. A. Umland als plaatsver vangend voorzitter van den Keuringsraad in het 2e district van Noord-Brabant; b. de luit.-kolonel militie-commissaris in dat district, W. N. Roldanus, in ver band met zijn hierna onder 2o. a. ver melde benoeming, als plaatsvervangend voorzitter van den eersten Keuringsraact in Zeeland 2o. benoemd a. tot plaatsvervangend voorzitter van den Keuringsraad in het 2e district van Noord-Rrabant de luit.-kolonel, inilitie- commissaris W. N. Roldanus voornoemd; b. tot plaatsvervangend voorzitter van den eersten Keuringsraad in Zeeland de gcp. luit.-kolonel O. W'essels. Médtieiijurg. B e v o 1 k i n g. In de 2,1e helft dor maand November zijn in deze gemeente Ingekomen: F. Mansbergen, koopman, KL Vlaande ren M 143. van Goes; J. G. R. van lteijn, loodgieter, Sleeperssingel Q 136, van 's-Gravenhage; A. Nieburg. insp. v. politie 2e klBalans E 109, Niouw-Hel- voet;- L. Cohen, kapper, L. Gortstr. 1 337, Vlissingen; G. 'A. van Beijnum, boek handelaar, Nieuwstraat II 34, Zuilen mej. M. P. A. Mercx, winkeljuffrouw, Veersche singel S 127, Tilburg; I. de Klerk, fabrieksarbeider, Seisweg R 135, Koudekerke; A. de Poorte. insp. Bouw en Woningtoezicht, Heerengracht M 43b, Veere; E. Suva^il, schipper, Brakstraat O 261, Rotterdam; A. Wessels, beambte S.S., Iicerengracht M 8, Roermond; mej. II. van Gelderen, scheikundig ingenieur, Loskadc P 248, Den Haag; J. Hooftman, kleermaker. Sleeperssingel Q 321, Kou dekerke; A- A. C. 0. Schotman, amb tenaar S.S., L. St. Pieterstraat F 37, Waalwijk; mej. J. C. Jansen, verpleeg ster, Noordsingel' 'R 57a, Utrecht; .1. H. van den Hil, Loskade P 267, Den Haag; G. J. Stieber, leeraar a, h. gymnasium, ■Heerengracht M 48. Zutphen. V ertrokken: H. van Rooijen. van Gravenstraat I 250. Terneuzen; P. .1. Lento, Brakstraat O 253, O. en W:. Souburg; J. C. Ga- brielse, Markt K 3,-0. en YV. Souburg; II. F. Beenhakker, Seissingel It 106, Ble- rikj P. L. E. de Paauvv, fleererigr. M 13, Schoondijke; A. J. Bonibeek, Bo- gardstraat D 58, Helmond; P. de Voogd, Segeersweg V 1001, Koudekerke; J. A. Frelier, K. Delft F 20, Groningen. (M. CA Stukken voor den gemeen- tera ad. De leden .1. Ondlerdijk en W. Cornelisse stellen voor gebruik te maken van het rec.ht, bij art. 58 der Gemeen tewet vastgesteld, tot het toekennen van presentiegeld voor het bijwonen der Raadszittingen en geven Uwen Raad in overweging het bedrag der vergoeding vast te stellen op f 3.00 per zitting. Bij do nieuwe regeling der duurtetoe slagen merken B. en Wi. op: Zeer beslist meenen wij, dat aan trae- tementsherzieningen thans niet mag wor den gedacht, uitgezonderd diegene, wel ke wij vaststelden voor de werklieden der fabricage, teneinde, zooals steels ge bruikelijk was, bun unrloonen in over eenstemming te brengen met den loon- standaard, welke in particuliere bedrij ven hier ter stéde voor dergelijke werk lieden geldt. Do salarissen zijn een jaar geleden eerst na ampele discussie opnieuw door Uw college vastgesteld en dit met inacht neming der onderlinge verhoudingen. Anders is het o.i. gesteld met de re geling der duurtetoeslagen. Resumeerende hebben wij de eer Uw collége in overweging te geven om tot de volgende duurtetoeslagregeling te be sluiten Te beginnen met den eersten dag der maand, waarin de Raad zijn besluit tot nieuwe regeling der duurtetoeslagen ,zal hebben genomen, wordt aan leder, die rechtstreeks een bezoldiging geniet uit de gemeentekas, tot wederopzegging toe een duurtetoeslag toegekend en wei, wanneer het salaris, onmiddellijk aan zijn rang verbonden bedraagt niet meer dan f 1000 15 pet.meer dan f 1000, maar niet meer dan f 1500 10 pet.meer dan f 1500 maar niet meer dan f2500 7LA pet.; meer dan f2500 5 pet. van dat geheele salaris. Bij onzekerheid over welk bedrag 'bet bo venvermeld percentage moet-worden be rekend, zooals zich dat in geval van het bekleeden van meer dim ééne functie door een ambtenaar kan voordoen, beslissen B. en YV;. daaromtrent. Het komt ons voor, dat voor hen, die in het .genot zijn van een Rijksduurte- toeslag b.v. onderwijzers van het L. O., de gemeentelijke toeslag zou moeten wor den verminderd met het bedrag van den Rijkstoeslag. Nog zij hierbij1 vermeld, dat de bestaan de duurtetoeslagregeling, welke zoo bui tengewonen hoogen toeslag met zich bren gen kan, een overgangsbepaling voor hen, die daarvan thans genieten o.i. onver mijdelijk maakt, zoodat tevens ware te bepalen, dat zij, wier toeslag op dit oogen- blik honger is dan de nu voorgestelde, in het genot daarvan zullen blijven. Ten slotte worden Uw college 'hierbij staten overgelegd, waarin de namen van alle ambtenaren en beambten zijn ver meld, onder aanleekening van hun sa laris, waarover de toeslag ware te be rekenen, alsmede van den Omvang van bun tegenwoordigen toeslag en van dien, welken zij eventueel zouden krijgen. Tevens stellen die sla.en u in de ge legenheid de kosten, aan deze regeling verbonden, te overzien, welke bij1 aan neming van dit ons voorstel f 22435.58 zouden bedragen of f 16058.38 meer dan thans aan duurtetoeslag gegeven wordt. In hun voorstel tot verhuur water vlakte aan de Dokhaven zeggen B. en YV. Omtrent het verzoekschrift van C. F. Diesch alhier, om een gedeelte van de watervlakte aan de Dok haven te mogen innemen voor het vergrooten van een schuitenhuisje;, .'hebben wij do eer het navolgende mede te deelen. Bij Raadsbesluit van den 23 December 1913 is aan den adressant vergunning verleend tot het innemen van een ge deelte der watervlakte van de Dokhaven ter grootte van 13 Ms. achter liet pand get. P 103 aan den Kinderdijk alhier, voor het bouwen van een schuitenhuisje. Ten einde evenbedoeld schuitenhuisje eenigszins te kunnen vergrooten, wensch- te hij echter gaarne de beschikking to verkrijgen over'een watervlakte ter groot te van 36 M2. in plaats van de hem toe gestane 13 M2., waartegen o. i. geen bezwaar blestaat. In verband daarmede hebben ,wij de eer voor te stellen aan het gedane ver zoek te voldoen. De Commission van Fabricage en van Financiën vereenigen zich met het voor stel. Goes. De St.crt. no. 283 bevat de acte van oprichting der Naaml. Vennootschap: Appelstroopfabriek en Drogerij Zuid-Beve land te Goes. Ilet kapitaal bedraagt f 300.000. Oprichters zijn de heeren A. .1. Beek te Schiedam, directeur der aldaar ge vestigde N. Y'. „Drogerijen en Conser- venfabriaken v. h. Blad en Prins" en F. L. Plantenga to Goes, directeur der Z. Appelstroopfabriek en Drogerij. Ellewoutsdijk. In de algemeen© verga dering van het Groene Kruis alhier wer den herkozen de aftredende bestuursle den II. Koole en E. Bakker, welke hun herbenoeming aannamen. Hoedekenskerke. Maandagnamiddag ver gaderde de Raad. Afwezig met kennisge ving de. heer Verbeek. Ter behandeling van het suppletoir kohier Hoofdelij'ken Omslag gaat de Raad over in besloten zitting. Na heropening deelt de voor zitter mede, dat afwijzend is beschikt op eene reclame van D. de -Winter te gen zijn aanslag in den H. O. en wordt het suppletoir kohier met algemeene stem men vastgesteld op f 110,49V2 met 18 aangeslagenen. Vervolgens wordt vastge steld liet suppletoir kohier Hondenbelas ting mot. 8 honden ad f 7,50. Wegens periodieke aftreding met 1 Januari a.s,. van het. lid van het Burgerlijk Armbestuur A. Walraven, wordt deze herkozen met algemeene stemmen, met hein stond op de aanbeveling de hoer Johs. Uitterhoeve. De heeren Gelok en Timmerman maken bij deze stemming het' stembureau uit. Met algemeene stemmen wordt op voor stel van B. en YV. aan gemeenteveld wachter en gemeentebesturen weer ieder R25 duurtetoeslag toegekend over 1917. Bij de rondvraag informeert de heer Den Dekker of de begraafplaats nog wat in orde gebracht, wordt. De voorzitter ant woordt dat de pacht van liet gedeelte daarvan in gebruik bij J. Lucasse tegen 1 Januari a.s. is opgezegd door 13. en YV., na dien dag krijgt de gemeente dus do vrije beschikking over do geheele be graafplaats en zal aan het verlangen van den heer Den Dekker worden voldaan. De heer Gelok dringt aan op uitrei king van de distributiekaarten ook op Kwadenda.mme, de bewoners daarvan moeten telkens bijna een uur loopem om op Hoedekenskerke hun kaarten te ko men 'halen. De voorzitter en ook op diens verzoek de secretaris geven in lichtingen 'en zeggen dat aan het ver langen yan den lieer Gelok zal worden voldaan; aan het vestigen van een af zonderlijk distributiebureau te Kwaden damme, zooals door sommigen aldaar wordt gewenseht, kan door 13. en YV. niet voldaan worden, daartegen beslaan overwegende bezwaren. De heer Gelok bespreekt daarna nog een en ander over d© wegen, waarop de voorzitter zegt, dat de tegenwoordige duurte van alle materialen, ongeacht nog de vraag of dp verlangde artikelen wel te krijgen zijn, beletten om veel verbetering aan te bren gen. De zaak heeft, evenwel de aandacht van B. en W. ten volle. Wissenkerke. In het nieuwe Cal'. Wa terschap Onrust- Jaeoba- Anna Friso wer den benoemd tot secretaris-ontvanger dhr. N. D. v. d. Heijde, tot waterbouwkg amb tenaar dhr. A. C. Swenne, tot bode dhr. A. Lodens, tot sluiswachter M. d. Looze en tot assistent sluiswachter, tevens dijk- wachter A. Goulooze. ColIJnsplaat Gistermorgen viel bij bet rooien der boomen achter do kerk al hier een boom tegen de woning van den heer A. Meulenberg en verbrijzelde een groote spiegelruit. Wegens de heerschende diphleritus zijn heden de kinderen der 3e en 4© klasse openbare school op medisch ad vies naar buis gestuurd. Voorloopig tot 10 Dec. We8tkapelle. Zondagavond beeft een vechtpartij tusschen militairen en burgers plaats gehad, waarbij een YVestkappelsche jongen een sleek in den rug heeft op- geloopen, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bovendien drongen eenige soldaten bij een Inwoner in do kamer, waar een zoon een wonde word toegebracht aan de hand. (M. C.) Domburg. Op het badstrand alhier is hedenmorgen een ijzeren Zweedsch drie mast schoener gestrand, genaamd „Mao- rclands." Het schip bestaande uit oen bemanning van 10 personen, is ongeladen, kwam van Frankrijk en voer naar Huil. Zonder roer en zeilen dreef het schip o,p de zee en had de bemanning daar mee een angstigen nacht doorgemaakt. Men zal trachten bij hoog water liet schip van liet strand te slepen. Nad. Ilerv. Kerk. Drietal te Drempt A. Dronkers le Don- gen, E. A. Lazonder te Everdingeu en II. 1'. de Roon te YVadenoijen. Wissenkerke. Door het kiescollege werd tot ouderling herkozen dhr. G. Hoveijn. Tot diakenen de heeben Joh. v. d. Maas en .1. Flikweert. Gekozen werd tot ouderling (in plaats van dhr. A. Dieleman, die we gens hoogen leeftijd niet meer in aan merking wenschte te komen) dhr. J. B. Wisse. Door notabelen der Ned. Ilerv. Gem. te St." Laurens is de heer Math. Kwekke- boom benoemd tot kerkvoogd, in de plaats van den heer J. Kwekkeboom Sr., die als zoodanig heeft bedankt. Geref. Kerken. Tweetal te Schevcningen YV. H. Gispen te Zwolle en J. Mulder te Gorincbem. Aangenomen naar Haarlem door G. 13. Kuypcr te Alblasserdani, die bedank Ie voor Leeuwarden. De Get". Kerken van Noord-Brabant en Zeeland besloten tot dekking van de kosten van den Zendingsarbeid op Alage lang (Java) een geldleening van f20.000 uit. te schrijven. Clir. Geref. Kerk. Beroepen te üarlingen li. Biestua, cand. te Sneek. Geslaagd te Amsterdam voor het middelbaar onderwijs wiskunde, de heet J. C. v. d Does aldaar. Omtrent het nieuwbenoemde lioofd[ der Ctar. school voor m.u.l.o. te Hellevoet- sluis, den heer Joh. Brobbel, thins te Hillegom, kan als een bijzonderheid wor den meegedeeld, dat hij eerst op 24-jarigen leeftijd aan de studies voor liet onderwijs is begonnen en thans 9 jaar later in het bezit is van de hoofdakte en de akten voor Engelsch, Duitsch en wis kunde. Het Centraal Bestuur van den Ned. Tuinbouwraad heeft den heer H- C. Valeton benoemd tot secretaris -van den Raad. Iets over het scheuren van w e i 1 a n d. YVijj willen ons in deze zaak stelled op het standpunt van „Hoor en weder hoor." Mitsdien drukken wij hieronder af „een paar bescheiden opmerkingen!' op het artikel „Scheuren" in de Zeeuw van 1 Dec. l'.i., welke ons van geachte zijde worden toegezonden „Als hier een landb. een perceel oud weiland scheurt, legt hij van 't voorjaar daarvoor in de plaats een kunstweide aan, op oud zaailand. Gescheurd weiland wordt nooit, ook n u niet, bezaaid met halmvruchten, die groeien, zeggen de boeren toch „te veeke weg en geeft niks as hoenderpik" in. a/w. Dit. graan groeit te zwaar; kan zich niet staande houden, legert vóór het in de halm of aar is. en verrot, er komt geen of althans zeer smal on uitgegroeid koren in; hoogstens kippen- voeder. Gescheurd weiland laat zich in 't na jaar nooit of zelden bewerken voor zaai land, de graszode moet eerst doorme zen, en al' kon dit alles nog, dan zou den de slakken het gezaaide op weiland in den winter en voorjaar toch alles opeten. Raadpleeg honderd boeren, en ze zég gen u allen hetzelfde. Op weiland (ge scheurd) zaait men vlas; bieten of hoog stens erwten; echter geen graan of aard appels. 'tls wel jammer dat ze in den Haag enz. zich blind staren op dat scheuren van weiland, terwijl duizenden hectaren bouwland igesehikt voor g r a a nbouw, van 't najaar o nbezaaid zijn gebleven. Feit is, dat niettegenstaande allerlei on doelmatige kunstrnidde'en van regeerings- wege, er weinig is uitgezaaid. Iemand zeide miji deze week nog: „de vogels kunnen het we! op." Oorzaak is: beslaglegging; energie doodinglaat zaai- plan; weinig of geen zaaigraan van re- gecringswcge of te laat verstrekt; en veel' to weijiig opbrengst van graan bouw, tegenover andere gewassen, ge zien de hooge pachten en verdubbefdte arbeidsloonen en kunsl.mestprijzen Laat de regeering inplaats van verbod op verbod een doelmatig aanpas- gebod uitvaardigen om zooveel pet. met graan te bezaaien (nu reeds oen jaar of meer te laat) en een noodprijn vap bjv. 135 ct. per kilo voor tarwe belo ven en het dan ook uitbetalen. Of er dan goede wil en koren zon zijn en oen tevreden bevolking 1 Als men eens rondziet en ziet dat ge- heel Zeeland, de Z.-lloilandsche Fik Westelijk Brabant, Zu.d. Limburg, Betuwe, oen 'deel van' de prov. Utrecht, Noofk Noord-Holland, Noord en Westelijk Fries land, een stuk van Overijssel en Noor delijk Groningen zich voor t. a r w ever- bouw leenenMidden Brabant, Noord- Limburg, Gelderland, Overijssel, Drenthe, Utrecht en een deel van Friesland o® Groningen voor r o g g ebouw uitstekend geschikt is en voor beide gewassen d® aardappel als wisselvrucht overal gedijt, dan hoeft men zich op een stadstuintje; waar toch weinig of niets, groeit, en een sluk weiland dat slechts omgeruild wttrdt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2