Uit dn Provincie Kerknieuws. Onderwijs &d Nhïjw*? 214), de ingetrokken zilverbons van f 1, van f2.50 (beide ouden vorm) en van f5 alsnog tot en met 31 December ter in wisseling kunnen worden aangeboden bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam (Korte Spinhuis steeg no. 3). i Des verlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Klaverzaden e n z. Behoudens bijzondere vergunning is tie aflevering en het vervoer van rood, wit eh Zweedsch Klaverzaad, Lucerne-, Hoppe- rups-, Lupinen-, Wikken- en Serradellae zaad verbaden. Er zijn maximumprijzen voor deze zaden vastgesteld. E ud oki a. Verschenen is het verslag van de be kende ptiehting Eudokia te Rotterdam over het jaar 1916. Nog steeds fungeert als Directrice mej. M. E. van Hoytema. Voor 'de verpleging zijn thans 78 zus ters aan de inrichting verbonden. In 'den cursus voor de vooropleiding waren 10 leerlingen in de eerste, 6 in de tweefdfe1 en 9 in de derde klasse. 10 verkregen er het diploma van verpleegster. Eenige jonge dames vonden ten behoeve van het Roode Kruis gelegenheid zich in het verplegen te bekwamen. De dames van de huishouding, mej. C. v. d. Oever en mej. T. van Dam waren 25 jaar aan de inrichting verbonden. Dr. W. B. v. Staveren is nog steeds de huisarts. Er werd een doeltreffend gebouw geopend voor radio-therapie, dat gesteld is onder leiding van Dr. EI. Lammers. Nog altijd werkt de lieer J. Wi. Verhaar als Gees telijk verzorger, die van een zware ziekte .herstelde. Een naaikrans voorzag de lin nenkast. Mevr. de Wed. van Heel liet een legaat van f6000 na; een ander oud-patiënt van f2000. De druk der tij den deed zich ook geducht gevoelen. Op dei 1ste en 2de klasse patiënten werd een kleine duurtetoeslag geheven. Er wordt een fonds gesticht voor verbetering der Inrichting. Met dank aan God voor veel Izegen, eindigt het verslag. 1346 patiën ten werden opgenomen, bij 664 werd operatie verricht. In de chronische afdeeling werden lit patiënten verpleegd; in de acute of stadsafdeeling 177 patiën ten, in de radium-afdeeling 45 patiënten en in de militaire afdeeling 83 soldaten. In de polikliniek werden behandeld 1246 met 9021 consulten. De rekening sluit met een tekort van f 188,801/2. Bondsring ,,W e s t- Z u i d -B e- veland en Noord-Beveland". Bo vengenoemde Bondsring vergaderde [Woensdag j.l. in de Geref. Kerk te Hein- kenszand. De vergadering werd geopend Imet het zingen van Ps. 111:2 en ge bed. Daarna las de voorzitter vr. WL Braamise, Ps. 103 en riep de aanwezig en Ben hartelijk welkom toe. De notulen werden onveranderd vast gesteld en onderteekend, terwijl als plaats voor de Kerstdagvergadering Borssele Werd aangewezen. ■Na deze huishoudelijke zaken k regen we het onderwerp „Het karakter van den Bond" door H. Wi. Minderhoud van Baar land. De hond van Jong. Ver. op Gerefor meerden "Grondslag is voortgekomen, uit den drang der tijden. Allerwege toch ver- IzWakte, voor ettelijke tientallen van ja ren, ons Gereformeerd volksleven. Hier in kon en zlou verbetering worden ge bracht en wel door opvoeding der jeugd in bovengenoemde beginselen. En die vor ming1 moest bereikt worden in de Jon- gelingsvereeniging. Vele vereenigingen he stonden reeds bij hel ontstaan van den bond. Doch welke? Zulke, die op een grondslag stonden in strijd met onze Geref. beginselen. Zulke, die leiden tot overschatting van den jongeling. Zulke, die den jongeling deden treden in dien arbeid der Kerk. Daarin moest verandering komen. Do vereen, moesten worden een vormschool voor het leven, een voorbereiding vooir de taal, die hem straks wacht als man. Daartoe 'zou de „bond" leiden.. Dit streven is gelukkig doorgebroken tot in alle lagen van ons Geref. volk, izocxlat de Bond z:ich in grooten voor uitgang heeft mogen verheugen. Het karakter onzer ver. is dus vor mend. Toch mag' men niet vergeten, dat de Jong. Ver. ook wel terdege bewarend kan optreden. De leden toch kunnen door onderlinge studie van den Bijbel, ont vankelijk igemaakt worden voor Gods be loften en voor Gods liefde jegens zon daren. Dat is dan ook in ons Bondsidee be grepen, als het zegt: dat de .Jong. Ver. moeten dienen, de jongelingen op te leiden tot welbewuste Christenen, opdat zij straks als Geref. calvinisten raogfen helpen, alle leven voor God op te vor deren. Pp dit onderwerp volgde het referaat van vr. W, Verschuure van Wolf'aartsdijk. Als uitgangspunt voor zijn gedachten, die hij ons ontvouwde in dit opstel, nam hij Galaten 4 en wees ons op het onder scheid tusschen den zoon van Sara en dien Van 11 agar, tusschen het volk, vrij gemaakt door het bloed van Christus, en het volk, gebonden in slavernij1 der zonde. Ismaël, de vrijheid minnende, prat gaande op zijn kracht, werd geknecht idoor Satan. Deze gebruikte hem reeds vroeg can het heilige zaad te bespotten. Vrijge maakt van God, weigerde hij zich aan Zijn ordening te wennen. Uitgebannen uit Mam re's tent, zwierf hij rond in de woestijnen. Ook zijn na komelingen sloegen daar hun pennen in den grond, en werden de schrik der wil dernissen. Ongelukkig toch waren zij, die in hunne roofgierige handen vielen. Straks wordt die roof- en moordzucht nog vreeselijker, door de fanatieke leer van een hunner, n.l. Mohammed. In zijn oppervlakkigen godsdienst, die bestond, uit een vermenging van die der Heide nen, Joden en Christenen, leeraarde hij hun immers: den „heiligen oorlog" aan de „ongeloovigen". Zoo kantten zij 'zich tegen Jezus' koninkrijk, tegen Gods volk. Ja, in de duisternis van "hun wangeloof, trachtten zij het met het zwaard uit te roeien. Zal het volk van Islmaël, altijd in die donkerheid blijven? 0, neen! God heeft ook hein herdacht; hem tot in het verst geslacht. De tijden van groote schuld vergeving, van voor heel dee/' aarde volzalige herleving, zijn ook voor Ismaël weggelegd. Eenmaal zal het ook uit hun mond den Christus toekliuken: „Mijn Onheilsverwinner, mijn Zonden vernieler, Gezegend, geheiligd, beslist is mijn lot". Op heide onderwerpen volgde een aan gename gedachtenwisseling, waarna de vergadering na het zingen van Ps. 72:11 met dankzegging door vr. Melse werd gesloten. V to t werkverschaffing aan Zeeuwse'he Blinden. In do al'gemeene vergadering van bovengenoem de vereeniging, werd door den voorzit ter den heer L. A. van der Barst, het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: De nadeelige gevolgen van den oorlog voor ons land spiegelen onder meer af in den gebrekkigen aanvoer van grondstof fen uit naburige landen, en daardoor is ook dc vereeniging, niettegenstaande her haald aandringen zijnerzijds, verstoken geblevën van den aanvoer van cocosga- rens, tengevolge waarvan het noodzake lijk was, toevlucht te nemen tot het ver werken van grondstoffen, die hij nor male verhoudingen nimmer waren gebe zigd. De goede verstandhouding, die steeds onder de blinden blijft heerschen, ondanks do moeilijke tijden, die ook zij met hunne gezinnen verplicht zijn door te maken, is voor het Bestuur, dat het intermediair vormt tusschen hen en de leden 'der Vereeniging een spoorslag om op 'den ingeslagen weg voort te gaan. In den loop van het jaar ontving het Bestuur van de Staatscommissie, inge steld tot verbetering van het lot der blinden in Nederland, een vragenlijst ter invulling, aan welk verzoek gaarne werd voldaan. Door het bestuur werd een nieuwe wijze van verloting toegepast, welke bij uitvoering aan de verwachtingen bleek te beantwoorden. De geldmiddelen der vereeniging on dergingen een vermeerdering door eon gift van f 165 uit het Sno-uck Hurgronje- fonds, waarvoor den milden gevers dank wordt gebracht. De rekening sluit in ont vang en uitgaaf met f 12825,38. De baas der werkinrichting vervulde zijn taak ten genoegen van het bestuur met de meeste nauwgezetheid. Het aantal' blinden in de inrichting werkzaam, onderging in den loop van het jaar geen verandering. Een der blin den, verpleegde in het gesticht voor al leenstaande blinden te Woliheze, die steeds voor de inrichting werkzaam is geweest, berichtte dat zij- wegens haar hoogen ouderdom niet meer in staat was de vereeniging met haar arbeid bij te staan.. Aan twee aanvragen fot opname van een blinde kon om bepaalde rede nen, na onderzoek niet worden voldaan. Het loon der gehuwde blinden werd met f 1, dat der ongehuwden met f0,50 per week verhoogd. De gratificatiën wer den op de gebruikelijke wijze uitgekeerd De werkzaamheden hadden een normaal verloop en over den arbeid der blinden kan het bestuur in alle opzichten tevre den zijn. Ook de biezenmatten, die uit noodmaatregel gemaakt zijn, voldoen in het gebruik goed. Het winkeldebiet vertoont eenigen ach teruitgang, gevolg van de hoogere prij 'en der grondstoffen en het dientengevolge duurder worden der afgewerkte artikelen. Il&t aantal verkochte loten bleef sta- tionnair, vermeerdering daarvan kon niet worden bereikt, daar het maximum van 25000 niet mocht worden overschreden, en de pogingen om verhooging te verkrij gen, leden schipbreuk. Het bedrag der contributiën en bij-dra gon ineens onderging geen noemenswaar dige- verandering. Ten slotte hoopt het bestuur, dat allen, die de vereeniging op eenigerlei wijze steunden, ook thans zul len willen blijven medewerken aan de leniging van den nood der Blinden. Door den commandant der stalling van de Monden -der Maas en der Schelde is aan do volgende personen, die indertijd werden uitgewezen, voorwaardelijk ver gunning verleend terug te keeren: Vrouw Fl1. M. Hooft, J. P. Calie, vrouw H. M. Coens, allen te Eede, R. Hoogerwcrff, C. L. CauweJ's, L, Debree, allen te Aar denburg, J. Petrie, Wijk bij Duurstede, A. van Dinteren, Rotterdam en 0- J Wittman, Dordrecht. Even buiten het dorp Sluis heeft een Nederlandsche vaandrig een Duitscher gepakt. Hij was over de grens gekomen en had over zijn militaire kleèding een burgerjasje aan. Hij droeg zeep en mar garine om het over de grens mede te nemen. Mlifdelburo. Bij K. B. is herbenoemd met. 1 Dec. tot secr. voogdijraad te Mid delburg mr. F. B. Evers. Hedenmorgen ving de spijsuitdeeling van de Centrale voèdingscommissie aan. Maandags, Woensdags en Vrijdags wordt in het Vinccntiushuis stamppot verstrekt, waarbij alleen Woensdags een kwart ons vleesch per portie wordt verstrekt. Op Dinsdag, Donderdag en Vrijdag woidt in de Soepkokerij soep gegeven. Velen vallen iederen dag in de termen, ouderen alleen om den anderen dag;dd eene week krijgen deze tweemaal stam- pot, de andere week driemaal soep. He denmorgen hebben wij ons kunnen over tuigen, dat de verstrekte stamppot er sma kelijk uitzag en heerlijk' rook. Ook do hoeveelheid is zeker voldoende. Hedenmorgen reed een fouragewa- gen tegen den luifel van den winkel van den heer Frank in de Langedelft, waar door een viertal ruiten daarin werden beschadigd. Goes. Gedurende de bietencampagne 1917 werden op de weegbrug aan 'de haven alhier 8,790,70!) K.g. suikerbieten gewogen. Ring Goes. Zaterdagavond ver gaderde de Ring Goes (Ned. Jotngel. Ver bond) en-der voorzitterschap van den heer H. .Janse Bzn„ in het lokaal der Goesehe C. J. V. Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijize geopend was, deelde de voorzitter mede, dat de heer M. Mol als vice-secretaris is kangewezen, de beer Verboom als secretaris en He hber G. L. Verburg als penningmeester. De twee laatstgenoemde vrienden hadden hun functies geruild, welke ruiling door den Ring werd bekrachtigd. De voorz, ves tigde. in verband met den nood der tij den, de aandacht der leden op een boeks- ke van dis'. J. J. Knap te Groningen, n.l. „Eens beesten hart" en wekte op dit ernstige geschrift te lezen. Vervolgens werd een voorloopig lijstje voor gecombineerde vergaderingen opge maakt. Op 16 Dec. zal er een te Goes gehóuden worden, daarna komen aan de beurt Kapelle, Oudelande, Goes (Evange lische Ver.), Ovezande, Biezeling© en Rilland. Te Rilland zal zoo mogelijk op een vrijen weekdag (b.v. biddag) verga derd worden, te Oudehmde in gunstiger jaargetijde dan nu. De verkiezing van een vice-voorzitter werd uitgesteld tot een bijeenkomst, waarin meer bestuursleden aanwezig zijn. De heer M. Mol van 's-Heer Arendskerke las vervolgens een goed op stel voo.r, getiteld: „Zooals men het zilver loutert". Hij wees er op, dat alleen God weet, wat goed voor ons is, dat Hij ons tegenspoeden en rampen laat overkomen, ais loutering van het leven. Gelijk zil ver in den smeltkroes gezuiverd wordt, zoo wordt de -mensch in zijn aardsche bestaan gelouterd door strijd en beproe ving. Hij wekte op; om, in dien strijd steeds een beroep te doen op deni Leidsman en Zaligermaker Jezus, opdat we zelfs in het louteringsproces hier op aarde Hem nog 'kunnen loven en danken. Na eenige besprekingen van minder be lang werd de met het oog op 'tweder, goed bezochte vergadering Idoor,den Ring- agent niet dankzegging gesloten. Als ©en bijzonderheid 'kan gemeld worden, dat er in de afgeloopen maand November zich in deze gemeente geen enkel sterfgeval heeft voorgedaan. Dit is hier sinds menschenheugenis niet voorge komen. Vlissingen. Naar wij vernemen is de militair die door de politie alhier werd aangehouden als verdacht van diefstal door inklimming van circa f400 uit een woning te St.-Laurens en van desertie, die na verhoor aan het militair gezag is overgegeven, ontvlucht uit zijn militair arrest te Ro zen daal, waarom zijn opspo ring en aanhouding opnieuw wordt ter- zocht. (V. C.) Te Vlissingen is een Belg gearres teerd, die tegen belangrijke betaling zoo wel voor Engelsche als Duitsche dienst spionnage pleegde. Ten slotte werden zijn practijken gedeeltelijk ontdekt en werd hij dn de gevangenis te Brugge opgesloten. Daar verraadde hij een Belgisch vriend, die in Holland vertoefde. Deze is naar België gelokt en eveneens gearres teerd, maar pleegde uit wanhoop- zelf moord. Eveneens werden door zijn ver raad eenige andere Belgen, onder wie oen no-aris, uit Blankenberghe, gearres teerd. De eerstgenoemde Belg werd naar ee;n eonccntratieiiamp in bezet Frankrijk ver vorrd, waaruit hij ontsnapte en naar ons land vluchtte. Na veel omzwervingen viel hij tenslotte te Vlissingen in handen van «je politie. Hij'wordt mede verdacht van oplichting. Driewegen. De raad heeft na aanmer king van Ged. Staten de jaarwedde van het hoofd der school nader geregeld van f 120J tot f 1500, doch de jaarwedde der onderwijzeres gehandhaafd volgens jhet eerste besluit van f 600 tot f 975. Westkapelle. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot lichwachter bij- 's rijks kustverlichting. (Steenen toren), A. R. C. Waterman, gewezen matroos 1ste kLasse bij- de Kon. Marine. Hansweerd. De kommies 3e kl. bij de tiir. bel. enz. A. J. JL Peze wordt 1 Januari van Ulrum naar hier verplaatst. Axel. De rijksklerk biji de diir. bel. enz. J. M. Noordijk te Leiden is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van heit kantoor Axel. Zierikzee Herbenoemd tot secr. voog dijraad alhier, mr. II. Polvliet. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leiden (vac.-Briët) N. A. Becht) te Arnhem, J. W|. Groot Enzerink, Leeuwarden en dr. Th. L..Huitjema Hoog- made. Beroepen te Schoonhoven, J. A. Broq- kers te St. Maartensdijk; te Bleskens- graaf P., Groeneveld, cand. te Garderen; te Nieuw-Ilelvoet H. J. Bloemhof te Kedichem; te Elburg en te Putten op de Veluwe I. Kievit te Garderen. Aangenomen naar Zuilichein door A. v. d. Kooy te Oudorp; naar Knollen dam Idoor J. L. Brinkerink te Graft. Bedankt voor Oudeliorne door P. v. d. Veer te Deersum. Borsele. Bij de stemming voor een no tabel in de Ned. Herv. Gem. verkregen van de 25 stemmen dhr. C. Aliaert 8, dhr. de Visser 8, anderen ieder 1 stem. Er moet een herstemming -plaats hebben tusschen dhrn. Aliaert en de Visser. Geref. Kerken. Goes. Herbenoemd, tot ouderlingen de heeren C. Oranje, A. S. J. Dekker en J. Donner en tot diakenen de hoeren Ph. Wessels, A. Wisse en C. Westveer. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Almelo J. W. Polman te Hoogeveen. Dr. A. W. Bronsveld was gisteren 50 jaar redacteur van „Stemmen voor Waar heid en Vrede". Tot onderwijzer aan de Chr. school' te Zevenbergen is benoemd de lieer J M. Roseboom te Meliskerke. (Rotterd.) Te Rotterdam is overleden de heter 'R. van Groenenbergh, oud directeur der Kon. Wilhelmina Kweekschool aldaar. In do vacature mr. II. L. Drucker is mr. A.. R. Zimmerman benoemd lot voorzitter van het college van curatoren der Ned. Handels-Hoogeschool te Rot terdam. Voor liet candidaatsexamen in de rechten is te Utrecht geslaagd jhr. D. J. P.. Iloeufft. vroeger te Middelburg. ELECrRICITEITSVOQRZiEMING IN ZEELAND. (Vervolg.) De technisch eenvoudigste oplossing is financieel bezwaarlijk, de op het eerste ge-zicht financieel' aanlokkelijke oplossing der algeheele verzorging uit eene cen trale- is technisch haast onuitvoerbaar. Een en ander wordt vervolgens uitvoerig toegelicht.. Begonnen is met de onderstelling,, dat de drie noordelijke eilanden van Noord- Brabant uit gevoed zouden worden, dat Walcheren en de beide Bevolanden be diend zouden worden van een centrale te- Vlissingen of Middelburg en dat voor de beide Vla andorens een cen'.rale zo-u worden gesticht nabij Sas van Gent. Voor alle deelen der provincie zijn lcidingsnetten ontworpen en in kaart ge bracht, waarbij een spnnn'ng1 van 10,000 volt met ondergrondschen aanleg is geko zen. De gemeenlen moeten dan van uit voedingspunten laagspanningsnetten aan leggen. waarop de- meeste gemeenten kun nen bezuinigen, o-mdat de provinciale kabels een gedeelte van het uitgestrekte gebied van gemeenten met meerdere kom men doorkruisen. Voor 'het onderhoud dezer kabels' zou dan door de gemeenten 8 pet. der aanlegjkosten moeten worden vergoed, maar niet meer dan 35 cent per inwoner, ook al mocht de voormelde 8 pet. een hooger bedrag eischen. Deze 8 pet. zij-n -ontstaan uit 1 pet. voor het onderhoud der kabels, 4l/a pet. rente ©n 2Va pet. afschrijving. Na er op gewezen te hebben, dat de kwestie der afschrijving goed moet wor den overwogen en op de vreeselijk hooge prijzen van kabels en ander materiaal in Hezen tijd, wordt zeer uitvoerig be rekend, welke financiee'.e offers' en uit komsten te verwachten zijn bij .normale prijze-n. Voor Schouwen en Duiveland wordt geraamd aanlegkosten f 250,000, jaaiplijlk!- sche -ontvangsten f 41,400, uitgaven per jaar f 26,000. Bedrijfssaldo f 15,400, rente en afschrijving' f 17500, een saldo verlies alzoo van f 2,100. Voor St. Philip-sland aanleg! f 46,000, ontvangsten f 3,500, uitgaven f 2,680, be drijfsisaldo- f820, afschrijving en rent|3 f 3,220, saldo verlies f 2,400. Voor Tholen aanleg i 100,000, ontvang,- sten f22,900, uitgaven 117,000, bedrijfs- saldo f 5,900, rente en afschrijving f 7„Ö00, verlies f 1,100. Noord-Beveland. aan'eg kosten f 65,000, ontvangsten 1' 11,300, uitgaven f 8,750, be- drijfsSaldo f 2,550, rente en afschrijving f4,550, re-s't verlies f2,000. Vo-or Wal cheren wo-rden do aanlegkosten van het kabelnet (de centrale te Vlissingen wordt begroot op f 580,000, maar ook kan een nieuwe te Middelburg: worden opgericht) f 240.000, de ontvangsten f 95,000, uitgap ven f86,000, alzoo een bedrijfssaldo van f9,000. Re-nte en afschrijving f16,800. Verlies 'alzo-o f 7,800. Voor Zuid-Beveland aanleg' f 380,000, ontvangsten f 66,200, uitgaven f 45,300, bedrijfs saldo f20,900, afschrijving en rente f26,600, verlies alzoo f5,700. Vo-or de beide 'Vlaanderen zou de op te richten centrale f580.000 kosten. Voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de aan leg geraamd op f 350,000, ontvangsten f 29,200, uitgaven f 90200, 'bedrijf-saldo dus f 2,000, rente en afschrijving f24,500, en dus verlies f22,500. Ten slotte voor West Zeeuwsch-Vlaan deren, aanleg f264,000. ontvangsten f39,180, uitgaven f36,800, bedrijfssaldo 'f2,380, rente en afschrijving f. 18,840, ver lies f16,100. i Dit alios is genomen naar de schatting van het derde jaar van de exploitatie en de uitkomsten van de eerste driejaren zijn dan ook geenszins bemoedigend. Bij een aanleg kapitaal van 2,9 millioen gul den, staat een bedrijfssaldo in liet derde jaar van f 58,950 of 3,5 pet. Na nog tal van andere berekeningen, waarvan de vermelding' veel te ver zou voeren, komt prof. Ferdmann dan ook tot de conclusie, dat het aanbeveling) zou verdienen, eerst de voordeelige stuk ken van netten te voorzien om zoodoende de te brengen financieel© offers te be perken. Nadat het beginselbesluit der Staten zal zijn genoinen. zouden eventueel verdere gedetailleerde onderzoekingen en studiën noodig zijn. vooral met het oog o-p do uitvoerbaarheid van de wijze yan uitvoering der verbindingen over de wa terwegen. Tegelijkertijd kunnen onderhan delingen worden gevoerd met de gemeen ten. om te zien waar en tot welke mate deze bereid zijn, als minimum zich Ie verplichten een laagspanningsnet met transformatorzuilen aan te leggen en de kabelhuur voor liet door liun gebied loo- pende stuk van liet Provinciaal net te betalen. En eindelijk kon worden overwogen of liet niet aanbeveling^ zou verdienen, van provincie wege den aanleg en de exploi tatie- dezer laagspanningsnetten voor re kening der gemeenten ter hand te i«. men, voor zoover en waar dit de gemeen ten wenschen. In hoofdstuk vier woidt over de te kiezen bedrijfsvorm gesproken. Na op hetgeen in de andere pro-vincies- van Ne derland ten 'dezen opzichte is gedaan, te hebben genoemd, zegt de heer Feld- mann dat hij steeds gemeend had te moei ten adviseeien tot het oprichten vaneen naamlo-ozo vennootschap, met een aandee lenkapitaal van een halt rinillioen gulden, welke aandeden zoo goed als allen in het bezit der provincie konden blijven; Waar echter in Zeeland de ondervinding met de sedert 1866 geëxploiteerde stoom bootdiensten bewezen heeft, dat een Pro vinciaal bestuur een bedrijf kan exploi- teieren, zonder zijn toevlucht te nemen tot het oprichten van een vennootschap en er tusschen beide vormen geen groot verschil jhestaat, meent de rapporteur thans in overweging te mogen geven het electrisch bedrijf in Zeeland te voeren als een provinciaal bedrijf, zooals aoor Groningen, Friesland en Noord-llolland o-ok wordt gedaan, In hoofdstuk vjjif wordt de distributie in de gemeenten uitvoerig behandeld en wordt daarin betoogd, dat ,het voor -de hand ligt, dat de 'Provincie alleen de hoogspanningsnetten aanlegt, en exploi teert, de aangesloten gemeenten echteir Volkomen vrijlaat in de exploitatie en den aanleg1 van haar eigen net. Intus- sëhen moest worden overwogen, op welko wij'ze- deze werkzaamheden voor de ge meenten vo-ordeelig kunnen worden uit gevoerd en op welko wijze daarbij even tueel van Provinciewede raad en steun kon worden verleend. Terwijl' prof. Feldmann tot nu tod steeds in soortgelijke gevallen heeft voor gesteld, dat de Provincie hare bemoeienis niet zou uitstrekken lo-t de laagspannings netten, behalve op aandringen der ge meenten, adviseert hij; voor Zeeland wel licht reeds den aanleg, maar zeker ook de exploitatie der laagspanningsnetten in de gemeenten ter hand tc nemen, voor zoover dit door de gemeenten wordt ge- wen-scht. In Zeeland is door do afzonder lijke- ligging een decentralisatie van ad ministratief en toezichthoudend personeel noodig. Dit personeel kon nu de belan gen van het "Provinciaal bedrijf en van de gemeenten be de dienen, wanneer deze een exploitatie-overeenkom-1 zouden wil len aangaan met de Provincie. In dit hoofdstuk wordt ook nog ut een gezet, waarom het, wensc.heüjk is directe aan sluiting o-p het hoogspanningsnet to ge ven aan groot-verbruikers en voor mo toren. In het zesde hoofdstuk worden ten slo-tto de conclusiën samengevat, zooals wij die verleden week reeds hebben ge geven. In het filiaal der bierbrouwerij Dé drie hoefijzers in de Miguelstraat te Am sterdam is ingebroken. Er werd evenwel niets vermist. De dader liet een fitting!- tang achter. Op een adreskaart der brou werij had hij geschreven: „Zoo-'n mooie brandkast wil ik niet beschadigen, Piet". De soldaat welke onlangs in den trein hij 'Sellin op Geul een rijksambte naar met een mes mishandeld -heeft is te Maastricht aangehouden en naar Val kenburg overgebracht. De Rotterdamlsche centrale distri- butiediens-t nam in bezit 90.000 K.G. stijfsel, 32.000 K.G. maïzena, opgeslagen in verschillende veemen en pakhuizien in de stad. In een pakhuis aan de Prins Hendrikkade 110 kisten Kwatta, 25 kis ten en 5 zakken zeep. Over d c grens gekomen. Bij Aalten zijn twee ontvluchte Franscha krijigs-gevangenen over de greus gekoiuien. Te Bellingvvolde zij-n vijf ontvluchte En gelsche krijgsgevangenen aangekomen- Bij Oldcnzaal zijn twee ontvluchte Fransthc krijgsgevangenen over de grens gekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2