Telg;! Onderwijs. Predikbeurten. Rschtszaken. c. c, den Ho-ogen Raad, en in de gerechtszalen van alle gerechtshoven en ree hi bankier» in ons land. Tevens zal op genoemden dag van de puien van ie raadhuizen in pile gemeenten een publicatie worden afgelezen. Een en ander zal geschieden des middags 12 uur. Suiker. Een gerucht wil, dat eerdaags de rant soeneering van suiker verwacht kan wor den. Aangenomen wordt, dat, waar pro ductie en voorraad ruim voldoende is, het rantsoen groot genoeg zal zijn voor een normaal gebruik. Cholera in Indië. Op een rubberplantage in de buurt van Tepkbetong zijn 80 inlanders gestorven aan cholera. Dagelijks worden .ongeveer 20 inlanders aangetast. Ook de opzichter stierf. De dichtstbijzijnde dokter is twee uur rijdens verwijderd. Bandjir. Een bandjir verwoestte te Kaliporong 28 huizen van inlanders en bracht scha de toe aan den spoorweg te AVonokerto. De vaart van Indië op Amerika. De stoomschepen Buitenzorg", ,,Me- rauke" en „Atlas" vertrokken uit Ma kassar naar de Vereenigde Staten. Ver scheidene maanden lagen zij te Makassar stil. Drogen van aardappelen. De Minister van Landbouw heeft een regeling vastgesteld van het bedrijf van drogen van aardappelen. Daarbij is o.a. bepaald, dat 'het verboden is in eenigje onderneming, aardappelen op eeinige wij ze te drogen of op andere wijze te ver duurzamen^ tenzij die onderneming bij He 'Rijkscommissie van toezicht op de aardappelvereeniging ingeschreven is als inrichting voor het drogen van aardappe len en met inachtneming van de yoor- jschriften bij' of krachtens de getroffen regeling gesteld. Uit de Provincis. Nieuwe telefoonaansluitingen. Goes: 147, D. J. B., Arentz, hout handel Marktveld A 128,. Kloetinge; 149, Nationale Bankvereeniging, Kantoor Goes 150, Zeeuwsche Landbouw Mij1. 's-Heerenhoek: 4, Drogerij Nedler- land, H 46, Nieuwdorp; 5, G. Janse, in aardappelen. K w a d e n d a m m e1, E. Verbeöm. Plz., handel in kunstmest, veevoeder, fruit en groenten; 2. F. van Tiehgelen, café houder, grossier in rijwielen, naaimachi nes en onderdeelen. AVolphaartsdijk: 3, Gebr. Joh. C. en A. Moelker. De heer A. Korstanje is overgeplaatst als arbeider-telegrafist van Arnemuiden naar Middelburg. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter van 's Rijks directe ^belastingen in de gemeente Slavenisse, tllir. A. v. Prooijen, ter vervanging van den) heer C. L. Dorst, die ontslag heeft genomen, en in de gemeente N. en gt. Joosland, dhr. C. v. Leerdam, ter vervan ging van den heer J. Polderdijk, die ambts halve lid en voorzitter is geworden. Tc Amsterdam is overleden de heer J. Renier, gepensioneerd kapitein der in fanterie, van 1872 tot 1877 eerste luit. der inf. bij het 3e regiment te Vlissingen, geboren te 's Gravenpolder, waar zijn va der van 18361876 - predikant was. Hij was een broeder van wijlen ds. Renier te Amsterdam, en van ds. A. Renier, eme ritus-predikant te Utrecht, vroeger pre dikant te Wilnis. De Stct. no. 281 bevat de statuten van de Ver. van Vrijz. Hervormden in Zeeland, gevestigd alhier. MJüdtiburo- Door de B akkers-p atroons- yereeniging is heden Zaterdag aan den minister van landbouw een door dein voorzitter en den secretaris, de hoeren Chr. .J de Wolf en H. Buijze onderte©- ikend, telegram toegezonden, van den volgenden inhoud„Bakkers te Middel burg verzoeken Uwen Excellentie drin gend den meelprijs voor Middelburg aan merkelijk te verlagen. De loonen der ge zellen eischen dringend verhooging, |dq ihooge exploitatiekosten maken den toe stand onhoudbaar. Spoedige verlaging is Zeer gewenscht". De electrisefje tram, die van Vlis singen vertrok te 3.10 is gisterenmiddag tusschen Souburg en de brug over de waterleiding gederailleerd. De motorwagen geraakte door onbekende oorzaak uit de rails en kwam met het voorste deel op het daar aan den weg grenzende stuk land en met het achterdeel op tien weg te staan. De bijwagens bleven op Üe rails en 'gelukkig kwamen de inzittenden allen met den schrik vrij. Daar liet. heel wat arbeid kost zulk een motorwagen weer in de rails ,te 'brengen, moesten de rei zigers ter plaatse overstappen. Toch werd Ide dienst zoo goed mogelijk onderhouden. Te 7.10 kon de tram weer doorrijden. Het was gisterenavond een onge kende weelde in onze stad, daar de win kels tot 10 uur verlicht mochten zijn fen ook in de etalage een lichtje mocht branden. Vooral dit laatste, dat nu een jaar ge leden was, maakte, dat het gezellig op straat was en velen kwamen met het zachte weder een kijkje nemen. Vanavond zal het zeker nog veel druk ker zijn. Vlissingen. Stukken voor den Ge meenteraad. Voor de steunregeling aan de werk- I lieden 'van de Kon. Maatschappij „de Sohelde" zal in 1918 uit de gemeentekas? eên som van f42.000 noodig zijn. B. en W. stellen den raad nu voor daarvoor een tijdelijke geldleening tot dat bedrag aan te gaan. B. en W. stellen voor een wijziging te brengen in de regeling der jaarwedde van den directeur en leeraren der hoo- gere burgerschool en handelsschool der gemeente en die jaarwedden als volgt te bepalen. Voor den directeur op f3200, welke jaarwedde nfa gebleken geschikt heid en ijver kan worden verhoogd met 3 vierjaarlijksche verhoogingen4 van f400. Voor gewone leeraren, behalve die in teekenen, schoonschrijven en gymnastiek, wordt het aanvangssalaris voorgesteld op f2 000 en bij meer dan 20 wekelijfcsche lesuren f50 voor ieder hoven de 20, zlulks met vijf driejaarlijksche verhoogingen van f 200 voor do 20 eerste en f 15 voor ieder lesuur daarboven. Voor de gewone leeraren in teekenen en schoonschrijven bij 'hoogstens 18 lesuren f 1700 met ver hoogingen van f 180 en voor meer uren £45 en verhoogingen van f5; voor de leeraar in de gymnastiek bij niet meer dan 18 uur f 1300 en voor ieder uur meer f 35 met verhoogingen van f 150 en f 5. Voor buitengewone leeraren voor ieder lesuur f 100, voor die in teekenen en schoonschrijven f90 èn voor die in gym nastiek en stenografie f80 alles met Ver hoogingen van f5 per lesuur. Voor den directeur van de burgeravond school en avondschool voor handwerks lieden stellen B. ön \V|. een salaris voor van f 1250 en voor de leeraren f 60 per wekelijksch lesuur met twee driejaarlijk sche verhoogingen van fö por lesuur. De Stct. no. 281 bevat de statuten van de Ver. tot Expl. van volkstuintjes voor land- en tuinbouw „Niets zonder moeite", alhier. Hansweert. Naar de Kr. Crt. meldt, zal de heer D. Lensvelt, evangelist, binnen kort van hier vertrekken. Wemeldinge. Aangesteld als tijdelijk te lefoniste alhier, mej. N. Drost. Gisteren werd door de Rijks en geineente-politie wederom een partij steen kolen in beslag genomen, welke buiten de distributie om waren verkregen. Tegen den vervoerder J.S. werd procesverbaal opgemaakt. Waarde. In de Vrijdagnamiddag gehou den zitting van den gemeenteraad werd een wijziging van ondergeschikt belang aangebracht in de verordening regelende de j;iarwedden van het onderwijzend per soneel. Eenc verordening op het venten werd vastgesteld, terwijl de verordening op het snel rijden van automobielen en motorrijwielen voorloopig werd ingetrok ken. Tot lid van het burg. armbestuur werd benoemd de heer M. Allewijn in de plaats van den heer van Weele, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Kruiningen. Donderdag vergaderde do gemeenteraad. Op een verzoek van de Centrale Bouwvakafdeeling om subsidie voor werkeloozen-verzekering werd gun stig beschikt. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten tot bepaling van de jaarwedde van den gemeente-ont vanger besluit de raad aan Ged. Staten voor te stellen die jaarwedde vast te stellen op f 750, gelet op de verhoo ging van den borgtocht en de kosten daaraan verbonden, die op f 6000 werd bepaald. Op voorstel van D. en W. be sluit de Raad het salaris van f 15 per maand tot f25 te verhoogen van den persoon, die te Hansweerd belast is met de werkzaamheden verbonden aan de distributie van levensmiddelen. Een voor stel van B. en W. om te Kruiningen een tweede hulp op het Distributiebureau aan te stellen tegen f 10 per week, werd aan genomen. De verordening, regelende de ondervvijzersjaarwedden werd door Ged. Stilten goedgekeurd behoudens eenige wij zigingen van geringe beleekenis. Vervolgens werden de aftredende leden herbenoemd van de commissies tot we ring van Schoolverzuim te Kruiningen en te Hansweerd. Voor die te Kruiningen de heeren C. Wondergem, D. van der Peijl, C. Hollcstelle, J. Verhage Mz. en J. Visser; voor die te Hansweerd de heeren De Blaeij en Jansen. Borssele. In de vergadering van den Christelijken Werkmansbond is tot secre taris benoemd dhr. Joh. de Vroe, zulks inplaats van dhr. J. van Sabben, die naar elders vertrekt. Westkapelle. In de Vrijdag gehoudjen vergadering waarin allo leden en de voor zitter tegenwoordig waren, werd een schrijb ven van Ged. Staten voorgelezen, waarin werd medegedeeld, dat de jaarwedde van den gemeenteontvanger, volgens een laat ste regeling door don raad kan worden 'voorgedragen, zonder aan een maximum te zijn onderworpen. Nogmaals werd een schrijven voorgelezen aangaande de sala rissen van de onderwijzers en werd "be sloten de vorige besluiten te handhaven. Een schrijven was nog ingekomen inzak© afkoop tollen. Daar tot afkoop tollen vol gens de vastgestelde regeling is besloten, wordt alsnog een besluit genomen om met het dagelijksch hesluur van Zoute- lande te probeeren een scheiding te ma ken tusschen ieder der gemeenten voor onderhoud van den grindweg, welke tot heden gezamenlijk geschiedde' van West- kapello tot Biggckerke. (Volgens vorige raadsvergaderingen was Zoulelande nog niet genegen hierin scheiding te maken.) Mocht dit evenwel niet gelukken, dan zal getracht worden om eene beslissing van de Krodn te krijgen, (lij de rond vraag vroeg de wethouder A. Minderhoud JKz. of de voorzitter plan had, met de a.s. Kerstdagen en Nieuwjaar zich bui ten de gemeente te begeven, daar dat voor familiebezoek nog ai geschikte da gen i/ijn. De voorzitter zeide. dat hij niet het. plan had. Was dit w.el het ge val geweest; d;cn had de heer Minderhoud eeri schrijven ingediend. De heer Hen- drikse vroeg den voorzitter of de schou wing op (de wegen en voetpaden al 'had plaats gehad, want het kwam hem zoo Vreemd voor dat vanaf 5 Nov. dat aï aangekondigd was en de wegen en pa den er treurig uitzien. De voorzitter zeide nog geen gelegenheid te hebben gehad, en dit binnen enkele dagen zal plaats hebben. Hierna geheime zitting. Zierikzee. Aan N. de Valk wed. I. v. d. Hoek, stoker bij de gasfabriek, is f219 pensioen toegekend. 9 De adjunctcommies bij de P. en T. E. Jansen, is verplaatst van hier naar Bergen op Zoom. Tholen. Vorige week kwam de aanne mer Scheffelaar alhier tot de ontdekking, dat van op magazijn staand kopergaas een belangrijke hoeveelheid ontvreemd moest zijn. Na onderzoek is proces-verbaal opgemaakt tegen den Belg D. en tegen den meesterknecht. Laatstgenoemde was Maandag j.l. in dienst gesteld als serge ant-kommies. Beiden zijn te Tholen wooftachtig. (M. C.) Terneuzen. De ring „het land van Axel" Zet de propaganda voort. [Woensdag was het dat. werd opgetre den te Othene, gem. Zaamslag, alwaar het onderwerp werd behandeld, waarover ook was gesproken in de gem. Hoek. Ditmaal was de voorz. van „Patrimo nium" te Zaamslag de leider der vergade ring, die deze opende met een kort in leidend woord, waarop de inleider het woord verkreeg voor de behandeling van zijn onderwerp. Met groole belangstelling werd de inleiding gevolgd, terwijl de op komst uitnemend was. Aan het einde werden een paar vra gen gesteld, terwijl daarop de vergade ring na het. zingen van een psalmvers met dankgebed werd. gesloten. Er w-erdi eene collecte gehouden voor het dekken! der kosten. Donderdag werd te Driewegen, gom. Neuzen eene vergadering gehouden, uit geschreven door de georganiseerde Chr. Werklieden Verceniging en de Al'd. van „Patrimonium." De inleider behandelde het onderwerp: „Wat het Chr. onderwijs ons heeft gegeven" en bracht dit in ver band met onze actie voor het geestelijk en maatschappelijk belang. Inl. wees op het organisch karakter van het Christ. Onderwijs, terwijl ook. voor het maat schappelijk belang organisatie noodig was. Een viertal der aanwezigen deden vragen, welke werden beantwoord, terwijl daarop een slotwoord werd gesproken door den Voorz. der Vereen. Bom. 13:1. De op komst was flink. Axei. II. M. de Koningin zond aan den burgemeester dezer gemeente f 600 ter uitreiking aan de bij den bomaanval al hier verwonde vrouwen. Breskens. De Stct. no. 281 bevat de statuten van de Visscherijver. Ons Belang, alhier. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zegveld I. Kievit te Gar deren; te Hoorn W. Klaassen te Til burg. Bedankt voqr Zuilichem door A. v. d. Kooy te Oudorp. De „Stand." meldt: De Ned. Herv. Gemeente Leerbroek is vacant. Nu heeft zich een paar maal het eigenaardig verschijnsel voorgedaan, dat een in dc vacature optredend ringpredi- kant een Gezangvers opgaf, maar dat noch de organist, noch de voorzanger zijn dienst wilde verrichten en het grootste deel van de Gemeente bleef zwijgen. Toen Ds. Pott, de laatste predikant van Leerbroek zou vertrekken, had hij zijn collega's namens den kerkeraad verzocht, bij hun optreden in de vacature geen Ge zangen te laten zingen. Aan een dergelijk verzoek was bij een vorige gelegenheid altoos voldaan, maar nu is door twee ringpredikanten, met het bovenvermeld ge volg, de ban verbroken. Door den ring is nu aan het Clas sicaal Bestuur de vraag voorgelegd, of een kerkeraad "het recht hoeft, voorzan ger en organist te verbieden, hun hulp te verleenen, als de dienstdoende predikant een Gezangvers opgeeft. GereL Kerken. Beroepen te Naarden H. Brouwer te Schoondijke. Bedankt voor Nieuw-Loosdrecht door E. J. van Voorst te Driewegen-Borssele; voor Zuilichem door J. L. Jaspers te Beekbergen; voor Wyckel-Balk door J. Veerman te Woens; voor Vreeland door H. Brinkman te Glanerbrug. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Baarn door J. D. Barth te Harderwijk. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen wiskunde m. o. de heer W. Riet dijk te Goes. Benoemd tot onderwijzer met hoofd- acte aan de o. 1. school te Kruiningen, de heer M. Maas te Krabbendijke. Domburg. Tot onderwijzer aan de Herv. school voor u. 1. o. te Bolsward is met ingang van 1 Maart a. s. benoemd de heer G. J. Swanborn, onderwijzer aan de bijzondere school alhier. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Dec. Goes, 9.30 u. ds. Steinz, 2 11. ds. Hom burg, Cat. Z 46, bed. li. D„ 6 u. ds. Meloen van Kloetinge. Vin. coll. zending. Gemengd Nieuws, In de staatsmijn Emma te Hoens- broek is een mijnwerker door neervallende kolen gedood. Een bewoonster van de Da Costa- kade te Amsterdam deed aangifte, dat een zwarte vloeistof op haar mantel is geworpen, vermoedelijk door een als heer gekleed persoon. De telegrafische gemeenschap van Nederland met Duitschiand, welke de, laatste dagen gestoord was, is nu hersteld. Bij den winkelier L. te Strijp bij Eindhoven, werden voor een paar maan den 9000 nikkelen stuivertjes in beslag genomen. Deze zaak diende gisteren voor het kantongerecht te Eindhoiven. De pisch luidde verbeurd-verklaring van de stui vertjes en een geldboete van f50. De groole groentedrogerijfen van den 'heer Godsehalkx te Heeze- Leende bij Eindhoven zijn door brand geheel ver nield. 'Onder de gemeente Oerle bij Eind hoven weiden zeer groote partijen zeep in beslag genomen opgeborgen onder het gemeentehuis. Gisterennacht, is daarin met geweld ingebroken en de geheet» partij zeep gestolen. Onder Odoorn zijn van twee hui zen de gevels ingestort en wordt voor meerdere instorting gevreesd. Aan den ruim 100-jarigen oud-strijder Joh. van den Boom, te Voorthuizen, is van rijkswege, boven zijn karig pensi oen, een jaarlijksche* gratificatie van f 183 toegekend. Een voormalig commandant van de Duitsche mailboot „Eitel Friedrich", is tot 14 maanden gevangenisstraf veroor deeld, wegens overtreding van de wet op den handel in blanke slavinnen. In de Friesch-Groningsche Beetwor- telsuikerfa.briek te Groningen is gister morgen de bejaarde werkman B. met de machine van den rosmolen in aanraking gekomen, 's Middags i« hij in het B. K. ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Ar r. - Rechtbank te Middelburg. Vrijdag deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens diefstal: J. A. S„ 14 j„ werkman, Ier- seke. tot f 10 b. s. 3 w. tuehtsch.M. J. G„ 16 j„ koperslager, en 'P. L., 16 j., scheepsmaker, beiden Vlissingen, ieder tot f5 b. s,. 2 iv. tuchtsch., J. M„' 18 j„ en J. C. d. R„ 16 j„ beiden zonder beroep, Vlissingen, de le tot 1 'in. gev. straf en de 2e tot f 10 b. s. 10 d. h„ J. L„ 19 j., koopman, Vlissingen, en P. B., 31 j„ arbeider. Goes, beiden tot flö b. s. 15 d. h.pn L. d. R„ 63 ji, zon der beroep, Vlissingen. tot f3 b. s. 3 d. 'h,.verboden terugkeer in beziet ge- bied: M. d. V„ 64 j., hvr. v. K. M., zonder beroep, Eede, tot 1 m. ge>v. straf; strooiperijJ. H. 'v. d. B„ 16 j. en P. d. P., 18 j., beiden zonder beroep, .0- en \V.-Souburg, de le ,tot £7 b. s. 2 w. tuchtsch., en de 2e tot f7 b. s. 7 U. h.helingJ. A. K„ 31 j„ werk man, Kruiningen, tot 4 m. gev. straf; beleediging ambtenaar: J. M. d. V„ 28 j„ landbouwer, Kortgene, tot f 15 b. s. 15 d. h.voorwaardelijk veroordeeld wegens diefstal: J. C„ 16 j., zonder beroep: Vlis singen ,tot 1 m. gev. straf met een proef tijd van 3 jaar, A. v. K„ 21 j., sjour werman, Schore, tot 4 m. gev. straf met een proeftijd van 3 jaar, en L. de W„ 26 j., fabrieksarbeider, en C. v. M„ 28 j„ werkman, O.- en W.-Souburg, beiden tot" 1 w. gev. straf met een proeftijd van 2 jaar, en wegens verboden vervoer: W;. M., 33 j. .matroos, Hilversum, met [be krachtiging overigens van het verstek-von nis, tot 1 w. gev. straf met een proef tijd van 2 jaar. Vrijgesproken: K. v. K„ 16 j„ schoons maker, en J. K., 17 j., werkman, beiden Domjburg, beklaagd van diefstal, en J. L„ 32 j„ sleeper, Middelburg, beklaagd van verduistering'. Rechtbank te Middelburg. (Slot.) De volgende zaak was die legen A. M. uit Axel, beklaagd van diefstal van een mud cokes, toebehoorende aan de gasfabriek aldaar. üe officier meende, dat het tenlaste gelegde bewezen is en vroeg f 10 of 10 dagen. De verdediger mr. J. Adriaanse, beL pleittc vrijspraak. Vervolgens stond terecht C. de V. uit Biervliet, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal van twee koeien uit de weide van C. A. C. Calon. De officier, mr. baron van der Feltz meende, dat niet vaststaat, dat bakl. zich aan diefstal der koeien schuldig maakte. Er was een smokkelpartij op touw ge zet en de medeplichtigen daaraan nu trachten held, de dupe te laten worden. Spr .vraagt vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. De verdediger is het met den officier eens en dringt ook op invrijheidstellijng aan. Wegens verboden vervoer luidde da eisch tegen C. v. II. te IJzendijke 6 we ken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen A. de M„ St. Jansteen. die bruineboonen dorschte en er geen ken nis van gaf aan den burgemeester, naar hij zeide omldat hem dit niet hekend was, luidde de eisch f 10 of 10 dagen. .Ook P. J. v. L., eveneens te St. Jan steen gaf geen kennis van het dorschen van bèonen ,en hoorde ook f 10 of 10 dagen tegen zich eischen. De landbouwer mr. J. D'. uit Philip, pine dorschte wintertarwe zonder ken nis le geven. De eisch luidde ontslag van rechtsvervolging omdat er geen ambtseedige verklaring van den bar go- meiester bij was. De president wees er beklaaglde op, dat het maar een gelukje is, dat hij niet gestraft wordt, en dat hoeren, die zich niet aan de regneringsmaatregelen storen maar eens flink gestraft moeten worden Tegen D. S. uit Axel, die rogge dorsch te zonder aangifte ie doen werd de zaak uitgesteld, omdat nog een ambtseedige verklaring moet worden voorgelezen. De laatste zaak was die tegen P. if uit Koewacht, 'die een commies mishan deld en bclcedigd heeft. De eisch luidde f 20 of 20 dagen. Uitspraak in alle zaken 7 December, De derde kamer der rechtbank l» Amsterdam uitspraak doende in de quaes lie betreffende de conversierechten van de obligaties der Kon. Maatschappij „de Schelde" heeft de eischende vennoot schappen, de firma's Wurfbain, c. s., niet ontvankelijk verklaard in hun vordering, en veroordeelde hen in de kosten van hel geding. üe II echt bank te Tiel hooft F. \Y, K„ 31 jaar, bankwerker te Zalt-Bonimcl, Wegens naaktlooperij tot één maand ge vangenisstraf veroordeeld. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND.I Het laatste voorstel van Ged. Stateil is verschenen, dat in de najaarsziUinJ der Provinciale Staten zal worden tel hanideld. Het is dat tot wijziging van del begrooting voor 1918. Bij dit voorstel merken Ged. Staten op, dat daarbij ver schillende uitgaafposten van gewonen I aard verhoogd worden met een gezamen-l lijk bedrag van ongeveer f27.000. Bij del vaststelling van de begrooting voor 191i| is aangenomen, dat een deel van de gel wono uitgaven door lecning mocht wor-[ den gedekt, omdat in de laatst verloop! I jaren £en belangrijk bedrag aan buitan-f gewone uitgaven' uit de gewone middieleal was gekweten. Er bestaat naar de met-I ning van Ged. Staten geen hezWaar tel gen, op dezelfde wijze te handelen metl de nu voorgestelde verhooging, omdat metl inbegrip daarvan nog in lange niet hetI bedrag der bedoelde buitengewone uit- gaven wordt bereikt, lnlusschen behoeft I het geen betoog, dat op deze wijze niet I kan worden voortgegaan. De voortduren-f de stijging der uitgaven van gewonen aard legt de plicht op, de gewone mid delen te versterken. Ged. Staten stellen I voor, bij de aanbieding van de begro ting .1919 daaromtrent voorstellen te doen. De wijziging geeft in ontvang uitgaaf een verhooging aan van 393.200. Onder de ontvangsten wordt de geldlee ning voor buitengewone werken verhoogd I met f 130.000 en du.s gebracht op 210.000, terwijl o.a. een nieuwe post voor eten I geldleening van f 190.000 voor het laatste 'deel van het renteJoos voorschot vm de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaat- schap-pij voorkomt. Wötenscltap m Ku^st. Albert Plasschaert. Goes. Voor „Wetenschappelijke Belan gen" trad gisteravond op de heer Albert Plasschaert, de bekende kunstcriticus uit den Haag met het onderwerp„Portret ten uit vroeger en later tijd." Plasschaert mint portretkunst, 't Is z,.i. de meest groot se,he en de moeilijkste uiting van de schilderkunst. Hij ziet in de wedergave van menschen geest en stilleven beide, en deze twee-éénheid te laten uitkomen, was het doel van zijn kunstbeschouwing. In het portret is wisselwerking, in het portret kunnen twee wezens in botsing (met elkaar -komen. Door voordracht pa beeld trachtte Plasschaert de psycholo gie van 'de portretkunst aan te toonen. Zoo vergeleek hij twee portretten van Rembrandt's hand, voorstellende zijn eer ste vrouw en zijn tweede vrouw, onder ling, om vervolgens het verschil te demon- streere-n met werk van den Italiaan Gi- ambellini, den leermeester van ïitiaan. Het portret, dat de Spanjaard Velasquez schilderde, gat minder psychologie, was toch typeerend door eenvoud. Hals, wiens Haarlemsch straattype den lach lust wekte, vertegenwoordigt de nieuwe richting, welke beweging eischt, in hou ding en üchtschakoering, en stamt uil het tijdperk van de vrijheid. Ilolbein is met zijn geteekende portretten de man van de ware intimiteit en de zuivere karakteristiek. Nog meer porlretschilders en portretten passeerden de revue. Plas' schaert las de ontledende vooidrarht vrij goed voor, en bewees inderdaad oen knap man te zijn in de physiognomic. Gen kunstcriticus, zeide hij, zoekt menschen, wezens. IIij is een „visscher der men schen." Zoo 'heeft Plasschaert met rip vele talenten in de portretgalerijen van Europa, en misschien ook daarbuiten, vele „menschen" leeren kennen, doch het wil ons voorkomen, dat zijn vooidraoh' niet voldoende getuigenis af.egt van /1P doordringen tot de ziel der menschen, met liaar hartst kon zoo onbewo guron, welke ziji er waren toch z tenissen, zóó tee' dat ze een vrij het meerendeel v chologie weinig gin tot het eind BERLIJN. (V.f imeldt, dat Roerr heeft aan de klaard wordt, dal in Rusland gedw entente, het froi den vijand te Roemenië hoo ferentie een lie vinden. BERLIJN. Onz bestorming van linie van den dorpen Gonneli .4000 Engelschet men en enkel averd. Tegenaan AVEENEN, 3C dent dr. Seidle- het volgende De regeering Rusland aanget de onderbande li Ivoeren. Zij is algemeenen vi economische sc len. De bevolki staten kunnen gen het zell'bes maar andere re in de zaken va in die van Oo mocratisch ki Üe voorwaarde van zijn volk mengen. LONDEN, 3( verbod worde wordt bepaal bouwwerken niet. dan met iworden veroor wezen kan wo belangrijk is, verleend. LONDEN, 31 Spijk, werkza is beden tot deel'd, wegens reigns tegen Zending ervan bemiddeling Een andere I tot 40 sh. bo( depl'ichügheid. BERLIJN, 3 van den Rijks van buitenlam o.m. In Frankr de regeering© Vredesbewegin daarentegen. Het is dwaa aan de groene kunnen kome Indien de weten, dan is Het is nog n eis geschied, ferentie zo-nd( kingen tot st Entente wil winning alle< Mi DEN HAA( iter Posthum; flict met mi hem bevredi; getost. Treub niet naar Di wil' deze op< gen van Pos eischt intrekt verluidt is h Treub niet t bevoegd was DEN HAA het ministeri eenigen tijd geering een vergoeding v zand, in wie dertijd eenig geworpen bo bij die pers ernstig gesc MIDDEL li Ier jm. 25 Gehuwd de Boks, 3 4. 21 j. en P. 25 j. en A. Bevallen •I-E. Moei Overleden 63 j.; M. Rozemond. iKRUININl Louis Donk Longen, jd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2