Uit dö Provincie. Onderwp. Kerknieuws. zingen te doen plaats hebben in Mei 1918 en de verkiezingen zelf in Juni daar opvolgende. De „Nieuw Amsterdam". Volgens een ontvangen bericht is de „Nieuw Amsterdam" van New-York naar Nederland vertrokken. Een medaille. HL M. de Koningin heeft ingesteld een aan de huisorde van Oranje verbonden Medaille in goud, zilver en brons, toe te kennen aan personen uitblinkende in voorvarendheid en vernuft. Afval van granen enz. De Minister van L., N. en H. heeft verbodenstof, kaf of uitschoonsel uit granen, peulvruchten en handelsgowas sen af te leveren, te vervoeren of to doen vervoeren, behalve voor afleverin gen of vervoer op last van een Regee- ringscommissaris, e. d. Als maximumprijs is vastgesteld per 1000 K.G. geleverd franco naaste spoor wegstation of groot vaarwater exclusief baalvoor levering bij den producent f 60 voor haverkaf, roggekaf, tarwekaf en vlaskaJ (vlasdoppen, bladkaf en bol- kaf) en f 30 voor vlasscheven. Bij levering aan den consument hoog stens f 5 daarboven benevens vracht en ev. dekkleedhuur. Haring en bokking. De volgende max i mum -klein lian del p rij- zen zijn vastgesteld: Engelsche bokking 6 ct., volle haring 4 ct, maatjesharing 4 ct., gemarineerde haring 7 ct., Zuider- zeebokkingi 2 ct., id. harde zonder staart vin 21/2 ct. Volle en maatjesharing schoongemaakt 5V2 ct. De anti-vloekverordening. In de jongste Gemeenteraadszitting van Zwijndrecht is liet voorstel van B. en iW. aan de orde gekomen tot vaststelling van een verordening tegen het misbrui ken van Gods naam. De heer Middelhoek mist naar wij in het verslag van de Dordr. Ct. lezen in de verordening de strafbepaling, .waarop de voorzitter antwoordt, dat de verordening het misbruik wil tegengaan in de verschillende bestuurstakken en door de school, niet op de publieke straat. Er zal hij overtreding disciplinair worden gestraft en B. en W:. zullen ze ker de verordening met kracht handhaven. De heer Rijers juicht de verordening toe en voelt geen behoefte aan een straf bepaling daar de Raad door deze ver ordening moet werken op de consciëntie der burgers. Spr. dankt B. en W. voor hun voorstel. Met het oog op het hooge karakter der verordening wordt op voorstel van den voorzitter staande over de ver ordening gestemd. Zij wordt aangenomen met algemeene stemmen. Spoorwegtarieven. Het bericht, dat bij de spoorwegmaat schappijen een nieuw reizigers tarief in bewerking zou zijn, is onjuist meldt de Maasb. Het vindt wellicht zijn oorsprong (hierin, dat de spoorwegen, nadat de fusie is tot stand gekomen, begonnen zijn met de bewerking van eenen zoogenaamden afstandwijzer voor het geheele Nederland- sche spoorwegnet zoowel Voor he,t rei zigers- als voor het goederenvervoer., Geheimzinnig. Vrijdagmiddag reed de heer De Ti. per rijwiel' in het Zoogenaamde Bokkegat onder de gemeente ftVissenkerke (N .-Beveland) toen hij. een gro<mm steen op den weg vond. Hij ver wijderde dezen, om na hem komende wielrijders niet te dupeeren en ontdekte toen. dat ér met potlood op geschreven stond, dat Maandag of Dinsdag de l'amd- bouwschuur van den heer J. M. Bom te Wissenkerke zou afbranden. De 'heer De K. dacht aan een flauwe grap en wierp den steen in een sloot, maar nu is Dinsdagmiddag werkelijk de. landbouw- Schuur van den heetr Bom van twee zij- Den in brand gestoken. Tevergeefs hoeft de brandweer getracht het vuur te stui ten alhet .hooi in de schuur is ver loren. Het vee heeft men intijds kunnen tedden. De steen met het opschrift is teruggevonden, hoewel beschadigd; een deel der letters ontbreekt. Naar een en ander zal' een nauwkeurig onderzoek wor den ingesteld. (Vad.) Bij Koninklijk' besluit zijn benoemd bij het reserve personeel der landmacht bij hun tegenwoordig korps tot reserve ile luitenant met 1 Dec. de reserve-twe©r de-luitenants 0. A. Bouma, J J. Fanoy, IWi. Anker, J. Erasinus, K. Dees, F. P. Mesu, W. G. Dekker, L. -G. Salomé, J. ft. de Hondt, M. C. Hack, J. Geemsfe en M. (C. V. d. Bout, allen van het 14e, Ei. O. T. ten Haaf van het 18eJ. J. H. M. Verlinden en M. J. Smit, van liet 3e regiment infanterie. Ring Z u i d - B ev el and (Oost) van den Bond van J. (V. op G. G. Deze Ring hield zijn eerste vergadering van deze winler-campagnte gisterenavond te Krabben dijke. Nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering had geopend, sprak hij een woord van welkom mede tot den heer de Koning, hot hoofd der Chr. school, die als bezoeker aanwezig was wees op het voornemen om dezen win ter den Ringarbeid eens met kracht aan te vatten en te reorganiseeren en hoopte, dat onze Ring goede vrucht voor hare Verecnigingen zou dragen. Eerste inleider was J. van Zetten van de vereen, te Goes, met het onderwerp: „Het nut der Ringvergaderingen voor het Vereenigingsleven". Inl. wees op het feit, dat in onzen tijd bij allen groei en uitbreiding Otp het ter rein van het christelijk leven toch door wie daaraan leiding geven geklaagd wordt over gebrek aan bezieling, over geeste lijke inzinking en verslapping, niet lidt minst bij onze jongere menschen. Ook in onzen Bond wordt niet meer zoo algemeen als vroeger gevonden,, die hooge bezieling, dat heilig enthousiasme, die hooge spanning en veerkracht, als in zijn eerste levensjaren. Daardoor ontstond er bij onzen vereeni- gingsarboid een groote mate van opper vlakkigheid cn formalisme, welke niet na liet haar .schadelijken invloed bij ons als personen èn als v e ree ni gingen te doen gevoelen. v Inl. stelt als eerste voorwaarde om wezenlijk nut van al onzen arbeid, ook van dien der Ringvergaderingen (welks speciale karakter en doel hij inmiddels uitwerkte) te kunnen hebben, een per soonlijk, welbewust geloof, dat niet slechts bezieling zal geven bij den ar beid, maar ook een onwrikbare overtui ging van de kracht onzer beginselen voor elk levensterrein, waardoor wij oog heb ben voor de geweldige kracht en tie on vergelijkelijke pracht dier beginselen. Ten slotte wees inl. nog' op de gewich tige taak, welke ons als christen jonge lingen wellicht wacht, gezien de gewel dige omzietting der geesten, welke onge twijfeld deze wereldoorlog met zich bren gen zal en die ons alle reden geeft, 0111 oppervlakkigheid en zorgeloosheid bij on zen voorbereidingsarbeid in de J. V. ter zijde te zetten. Na de pauze sprak Meeuwse van do vereen, te Oostdijk over: „Do besprekin gen in de J. V."- Aangegeven werd het doel onzer be sprekingen en de beste wijze, om dat doel te bereiken. Niet biet minst wees inl. op de noodzakelijkheid, voor onze leden, om de onderwerpen steeds goed in te stu- deeren .zoadat niet slechts de inleiders, maar allen op een bespreking zijn voor bereid. Zoo min mogelijk moeten bijzaken worden besproken: onze kracht moei lig gen in het doordringen tot het wezen en den vorm der zaken. 'Op beide onderwerpen volgde een bui tengewoon uitvoerige en geanimeerde be spreking, welke bewees, dat met het plan om een vruchtbare wintereampagne te hebben, emsl wordt gemaakt. We heb ben goede hoop. Laat nu echter een volgende maal het aantal bezoekers ook wat grooter zijn: dan gaat alles, zooals 't gaan moet. Middeiburu. De rechtbank heeft met 30 dagen verlengd den termijn van gevangen houding van P. M., 17 jaar, wonende te Oostburg en thans gedetineerd te Mid delburg, verdacht van verschillende op lichtingen, gepleegd in deze gemeente en te Vlissingen. Tevens werd paar de te rechtzitting verwezen de zaak tegen W. T., 62 jaar, wonende te Koudekerk©, ver dacht van verschillende diefstallen te Kou dekerke en in deze gemeente gepleegd^ Ooh Th. bevindt zich in voorarrest. Op klaarlichten dag is alhier bij een bewoner van de Langedelft ingebroken en heeft men door forceeren van heit slot van een kast een bedrag! van f43 ontvreemd. De politie stelt een onder zoek 'in. Alhier worden pogingen aangewend te komen tot de oprichting van een Chris telijk Historische kielsvereeniging, welke pogingen aanvankelijk succes hebben. Goes. B. en W,. besloten tot de instel ling van een Huurcommissiewet. De besturen der afd. Goes van de Bl. D, A. P. en van den Goeschen Be- stuurdersbond hebben tot den raad een adres gericht, waarin zij erop aandringen: dat van gemeentewege aan verbruikers van petroleum, die een zniver belastbaar inkomen van ten hoogste £909 hebben een toeslag' van 20 cent per Liter te verleenen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de berekening inzake het. los sen van kolen mank gaat. Er had 11.1. bij vermeld moeten worden, dat des Za terdags slechts los werkvolk te verkrij gen was, als men f5 per dag betaald had. Deze hooge eisch was oorzaak, dat met de lossing tot Maandag gewacht werd. Men rekendo ons voor, dat de kosten van lossing thans minder geweest zijln, dan wanneer bedoelde dure werkkrachten aangenomen waren. Alle distributiekos- ten, zoo vernamen we verder, worden door de verschillende gemeenten geza menlijk gedragen. De billijkheid eischt, dat we ook ideze lezing onzen lezers moeten voorleggen. Naar verluidt, Zal in den gemeente raad voorgesteld worden, zulks in verband met de verwerping door Ged. Staten van de bekende leening, den gasprijs op 19 ct. te stellen (voor Kloetinge en Wilhel- minadorp dus inet de gebruikelijke ver hoogingen). Verder om den Goesenaren met een Inkomen van niet meer dan f 1000 'sjaars, voor eiken Ms. verbruikt gas 4 ct. reductie te verleenen uit de gemeen tekas. Eindelijk om ten behoeve van deizlelf- de categorie 10 ct. toeslag te verleenen per Liter petroleum, zoodat men slechts 34 ct. per L. te betalen heeft. ierseke. Door de Chr. Hist. Kies ver. is de heer M. Mieras Nzn. en door de vrijz jjriesver. de beer J. Hubrechtsp candidaat gesteld voor den raad. Krabbendijke. Dhr. A. Westveer, tol heden telegrafist, werd al liter benoemd tot stationsambtenaar, en zulks met terug werkende kracht tot 1 Januari 1917. Gisteren bracht mej. van Prooijen een bezoek aan de zonterij van dhr. West- strate en het veilingsgebouw met ceu 25- tal liarer leerlingen. Om half elf vertrok ken ze naar Bergen op Zoom. Kapelle. Gisterenavond hield de Chr. Jong. Ver. een vergadering met begun stigers en Eereleden. Dr. J. D. Schmidt sprak een inleidend woord. Spr. bepaalde zich bij het onderwerp „Oorlogswinst in geestelijken zin." Dhr. Louwerse, gods dienstonderwijzer. refereerde over het op werp: „Vredet" Het lid W;. Reniersle had tot onderwerp: „Der goden men schen." I)e oud-voorzitter Keim gaf de levensgeschiedenis van Salomo weer. Verschillende voordrachten, ernstige en luimige, wisselden eikander af en ecu samenspraak werd uitgevoerd. Dr. J. D. Schmidt eindigde met dankzegging, nadat de voorz. C. Glas het slotwoord had gesproken, liet lokaal was overvol. Cilljnsplaat Op een request, dat aan den minister zal worden gezonden 0111 betere brandstoffenvoorziening, is door 218 hoofden van gez'nnen geteekend. In 2 uur tijd» waven alle 218 handteeikle- ningen bijeen. Ritthem. Woensdagmiddag vergaderde Raad der gemeente in voltallige zit ting. Van de Maatschappij ,,De Schelde" was nogmaals een verzoek ingekomen 0111 .ondersteuning van werkloozen, met de belofte later liet terug te geven. De raad bleef bij haar eerste 'besluit om niet te ondersteunen. Ook was ingeko men een schrijven tot afkoop van den tol aan den Sou burgschen weg. Ook hier bleef de Raad bij 'teens' genomen be sluit. Verder was van Ged. Staten een schreven ingekomen over de salarisiege- ling' van 't onderwijzend personeel. Met 5 stemmen voor en 2 stemmen tegcia werd 't aanvangsalaris van 't hoofd der school bepaald op f1150 en dat der on derwijzeres op f 600, beide met 3 vijf- jaarlijksche verhoogingen van f 100. Deze ieigeling is ,nog f250 en f200 beneden de door de Ged. St. voorgestelde rege ling, terwijl deze bovendien 5 tweejaar lijkse he verhoogingen voorstelden van f 100. Dc 2 tegenstemmers hadden voor gesteld voor 't hoofd der school 4 twee- jaarlijksche verhoogingen van f75. Een nieuwe melkverordening wei d vast gesteld. Met 't oog op 't late uur werd een schrijven van den Politiebond 0111 't salaris van den veldwachter te verhoo gen, aangehouden. N. er St. Joosland. In do gemeenteraads vergadering van Woensdag, onder voor zitterschap van den burgemeester, was de heer Reijnoudt wegens ongesteldheid afwezig. Tot gemeentewerker, voor wel ke betrekking zich twee personen had den aangemeld n.l. L. Meulmeester en J. de Knijper Mz„ werd laatstgenoemde benoemd. De benoeming gaat in 1 Januari 1918 en. is voorloopig voor een 'jaar. De verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel werd opnieuw vastgesteld en de jaarwedden bepaald als volgt: voor het hoofd minimum f1000, maximum f 1400 na 5 4-jaarlijücsche ver hoogingen; voorde onderwijzlers(es) mini mum f6 00, maximum f 1000 na 5 4- jaarlijksche verhoogingen; gehuwde on derwijzers f75 vergooding huishuur. Het hoofd vrije woning en tuin of f 150. Bui tengewone lesuren f 0.75. De ondfcrwij zer met landbouwakte f50, hoven de jaarwedde. Deze regeling kost de gemeen te te beginnen in 1918, f650 meer datt thans. Tol wethouder, in de plaats van den heer J. Polderdijk, thans Burgemees ter, werd na drie stemmingen bij lating gekozen verklaard dhr. L. Wartel, wiens tegen-candidaat was dhr. N. J. Nelisse. Op de bekende circulaire van de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen, om 'toe slag voor de werklieden, die o.a. in dezb gemeente wonen, werd afwijzend beschikt. Naar aanleiding- eener mjissive van Ged. Staten werd besloten aan dit college te adviseeren de jaarwedde van den gemeen teontvanger te verhoogen met f50 en te brengen op bet minimum der 3e klasse zijnde f300. Een paar ingekomen recla mes H. 0. werden gewezen van de hand. In het gemeentehuis zullen een tweetal kasten aangebracht worden voor de ber ging van boeken enz!. Een tweetal goed geslaagde photo's van de installatie van den burgemeester werden aangekocht voor de secretarie. Behoudens hoogere goed keuring werd een strook grond aange kocht, 0111 te eenïger tijd bestemd te wor den als doorgang van de kom der ge meente naar de van Akenstraat. Een cir culaire van den Politiebond in Zeeland, betreffende herziening der jaarwedde van den veldwachter werd voor kennisgeving aartgenomen. Een voorstel van het lid' .Nelisse om dien ambtenaar een toeslag van f 25 voor bovenkleeding te geren wjerd verworpen met op één na algemeene stem men. Dc overweging gold bij dit besluit dat Ihij een duurtetoeslag geniet van f50 per jaar. Souburg. De uitslag 'der herstemming voor een lid van den Raad was de vol gende: Stemdistrict I aantal kiezer-s 5G0, uitgebrachte stommen 293, van onwaarde 2. Dhr. W. N. Jobse, vrij-z, 175, dhr. A. Pouwer, c.h. 116 stemmen. Stemdistrict II aantal kiezers 183, uit gebrachte stemmen 105, van onwaarde 3, dhr '\V„ N. Jobse, vrijz. 76, dhr. A. Pouwer, c.h. 26 stemmen. Gekozen de heer W. N. Jobse. Grijpskerke. Dinsdag werd op het graf van wijlen den Ed.AchLb. heer L. fkw- selaar. Burgemeester en Se r. van Grijps- en Metiskerké een steen gelegd met een toepasselijk opschrift. De overdracht aan de weduwe had, wegens het gure na jaarsweer in het gemeentehuis plaats, in tegenwoordigheid van de beide raden en enkele ingezetenen der gemeenten, waar bij onze tegenwoordige Burgemee-ter een kort woord sprak, memoreerende wat do heer Bosselaar voor de gemeenten en hare inwoners heeft ge laan in Re ruim 32 jaren van zijn bestuur. Diep bewo gen dankte de weduwe den Burgemees ter, de raadsleden en de ingezetenen voor de hulde haren overleden echtgenoot en. (ook aan haar daarin bewezen. Daarna ging men naar de plaats -der ruste om den steen, die heel net is afgewerkt, te bezien. Zoutelande. Gisteren zijn op hel strand alhier drie Engelsche mijnen aangespoeld, Waarvan hedennacht ten half twee uur, vlak voor de kom der gemeente een met een geweldigen knal ontplofte, waardoor de ingezetenen weer ec-n aanzienlijke scha de ondervinden. In verschillende gebou wen zijn al 'de ruiten vernield, alsmede in de kerk en de school geheele rameini stuk geslagen, schuren waarvan de plan ken afsloegen, de pannen van de daken op elkander geschoven, zelfs in som mige huizen meubelstukken geruïneerd. Persoonlijke ongelukken zijn n.et voorge komen. Veere. lieden zou de nieuw-benoemida burgemeester, de heer Buijs Ballot be- eedigd en geïnstalleerd worden. Er zou den geen feestelijkheden plaats hebben. Gemeenteraad van Vlissingen. In den gemeenteraad werd Woensdag avond door den hoer Henzei aangedron gen om direct te beslissen over het verkrijgbaarstellen van goedkoope petro leum. De burgemeester zeide, dat deze zaak in overweging is bij B. en W. en het .plan bestaat, dit te regelen gelijk met ile gas- en electriciteitsvoorziening tegen bil lijker prijs. Hier legde de raad zich bij neer. Een adres van de eilandbewoners, om een voetpad te houden langs het kanaal, voor hun eene verbinding met de Joost de Moorstraat, lokte eene verdediging uit door den heer J. Tichelman, die meende, dat een dusdanig voetpad tot stand is te brengen als de Maatschappij „de Schelde" dit wil doen; het zal ook minder gaan opleveren. De heeren van Niftrik, van Raalte en Laernoes wezen er op, dat dit onmo gelijk is, met het oog op de noodzake lijkheid, dat de nieuwe werken van „de Schelde" aan het water liggen. Wel werd toegezegd, dat de nieuw aan te leggen weg goed zal worden verlicht. Tot onderwijzer aan school E werd be noemd de heer A. Mets, tot leeraar aan de B. A. s. en Av. H. de heer J. Vader cn tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. Polderman- Het verzoek van Vreemdelingenverkeer inzake afkoop tollen, het voorstel tot het verleenen van eene gratificatie aan den heer Van Bakergem voor het waarnemen van het directeurschap der B. A. s. en Av. H., en dat om de jaarwedde van den onderwijzer in stenografie en ma- chineschrijven aan de- Herhalingshandel- school gelijk te stellen met dat van andere onderwijzers werden aangenomen. Het voorstel tot subsidieverlening aan de Christelijke bewaarschool lokte nog vrij wat discussie uil, o. a. werd aan gedrongen de oprichting van een ge meentebewaarschool in ernstige overwe ging te nemen. Het voorstel werd ten slotte aangeno men, evenals dat tot verhuren van voor malige schoollokalen aan de algemeene telephoonmaatschappij. Bij het voorstel tot verhooging van den electriciteilsprijs met 2Vs 'cent per K.W.TJ. voor iedere f 10 die de kolen aan den mijn per ton duurder worden, vroeg de heer Vermaas of de directie de huur van de meters zoo belangrijk heeft mogen verhoogen. De heer Laernoes zeide, dat dit niet in strijd is met de concessie. Het voorstel werd aangenomen. Het voorstel om den canon van den grond, waarop het tuindorp aan den Sin- gelweg te verlagen met een vijfde en het bemalingsgebouwtje over te nemen, even als de exploitatie daarvan, was nu aan de orde. De heer Manse zeide zeker te weten, dat de huur der woningen daar dan lager zal worden. De heer Tichelman wilde liever het ge heele canon doen vervaljen en de be maling aan de vereeniging over laten. De heer de Meij is het geheel, met B. en W. eens, alleen wil hij niet le zen „waarschijnlijk" 15 cent verlaging van de huur, doch „minstens" 15 cent. De heeren Laernoes en van Niftrik ver dedigden het voorstel eveneens. Het voor stel werd ongewijzigd aangenomen. Bij het voorstel tot het aangaan van eene tijdelijke leening van f 155.000 voor verschillende crisiszaken, kwam de hout verkoop door de gemeente ter sprake en keurde de heer Staverman het af, dat, terwijl, een crediet was verleend van f 25000, voor f 68000 hout werd gekocht, terwijl de heer Lindeijer meent, dat er te duur is gekocht. De heer Laernoes zegt, dat het crediet grooter moest worden, omdat er nog niet veel is verkocht, en hij geeft toe, dat de houtprijs iets is gedaald na het afslui ten van het contract door de gemeente. Ook kwam bij dit voorstel dé kwestie van de centrale keuken weder ter sprake en was het vooral de heer de Meij, lid der commissie van de centrale keuken, die er op aandrong, om uit te maken of in het gestichte gebouw op stoom zal worden gekookt of weer op dc primitieve kookpotten te blijven koken. Dit laatste zou spreker betreuren. De heer van Niftrik wees op het weinige succes, dat tot nu toe de keuken heeft gehad en is daar om er voor voorloopig de oude .wijze van voorbereiding te houden. Besloten werd tenslotte, na een gerai- men tijd geheime vergadering, geen be paald besluit te nemen. -*'iS Aangenomen werd een voorstel van den! heer Laernoes om de 9e, 10-e, 11e en 12e klasse van de H. O. in de goedkoope houtdistributie te doen deelen. Het voorstel inzake de leen in.» wterd nu aangenomen. De voorstellen oin het fonds „de Schel de" niet tot het werkloozenfonds toe te laten, werden aangenomen; met 9 tegen 8 stemmen werd besloten geen commissie van advies inzake de uitvoering van het werkloozenbesluit 1917 in te stellen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam door B. J. C. Rijnders te Doorn; naar Kethel door G. A. den Hertog, cand. te Streef kerk. Dr J. van Dorp beveelt in de Ned. Kerkbode de kerkelijke colleges aan ge bruik te maken van het giro-stelsel op de p ostkantoren. „De kerkvoogdij", zegt hij, „kan dc traktementen op deze wijze veel gemakkelijker voldoen dan thans, nu de traktementen gehaald of gebracht worden. Maar hoe zal het gaan met de rijks- tractementen Het rijk zal teel betalingen ontvangen door giro de belasting kan door over schrijving voldaan worden maar zal het ook zelf zoo betalen? Het zou zeer wenschelijk zijn voor. tal van ambtenaren maar zeker ook voor de predikanten, waaronder er zijn, die soms op verre afstanden hun traktement moeten halen, als ze het zich niet laten thuisbrengen"! Statistiek van het onder wijs uit het Rijksverslag over 1915—16. Het aantal' openbare scholen vermeerderde met 17, het aantalbijzon dere met 26, totaal 43. Bijzondere scholen zonder subsidie verminderden met 8, zoo dat er 34 bijzondere scholen bijkwamen. Er zijn 24 gemeenten zonder openbare scholen; in Zeeland Aagtekerke en Ove- zande. Van het herhal'ingsonderwijS maak ten gebruik 32675 jongens en 18163 meisjes, een vermeerdering van 1411 jon gens en 1369 meisjes, hiervan aan open bare scholen 650992 en aan bijzondere scholen 721 en 377. Er kwamen 117 nieuwe schoollokalen, n.l. 74 voor openbaar en 43 voor b-ij- zonder onderwij-:, nog verbeteringeischen 310 lokalen, n.l. 246 openbare, en 64 bijlzondere. Aan buitengewone subsidie verleende het rijk aan Openbare scholen f 800,000, aan bijzondere scholen niets. Het ge tal leerlingen op 15 Januari 1916 tot de dagschool behoorende, bedroeg 509,437 jongens en 484,939 meisjes, d.i. 5783 jongens en 7165 meisjes meer dan irï 1915. Het getal leerlingen der openbare scholen vermeerdeidc met. 1250 jongens en 1584 meisjes (2834 tot:ial), dat der bijzondere scholen met 4533 jongens en 5581 meisjes, (10114 totaal.) In totaal gingen er 15 Januari 1916 op do openbare scholen 573,625 leerlin gen en op de bijzondere scholen 420,751 of in verhoudingsgetallen: 57:42 tegen 57:41 in 1915 of 25/7:2. Alle leerlingfen te zamen vormden in 191615,42 pet en in 1915 15,49 pet. van de totale be volking. j 1 j Geen lager onderwijs genieten: 17,591 leerplichtige jongens en 21257 leerplich tig© meisjes, of per 10,000 leerlingen 416 jongens en 511 meisjes. Op 15 Ja nuari 1915 waren die gjetallen 412 eS 536. Aan schoolgelden aan de openbare scholen werd ovdr 1915 opgebracht f 2,518,427,5üi/2, d.i. f 8431,10vl> meer dan e#ver 1914. 267 (259) gemeenten heffen evenredig schoolgeld. Aan heit verstrekken van voedsel en klëeding aan schoolgaande kinderen Werd in 1915 door de gemeenten i 259,,698,73 besteed; in 1914 was dat 167,269,22. Het aantal onderwijzers aan de openb ue scho len vermeerderde met 306, aan bijzon dere schoten met 485. Het aantal' kweek'elingen vermeerderde met 134 jongens en vermeerderde met 6 meisjes. Pensioen werd verleend aan 110 loofden van openbare scholen en aan 133 onderwijzershij het bijzonder onderwijs aan 19 hoofden en 19 'onder wijzers. Wachtgelden werden verleend aan 2 hoofden en 25 onderwijzers van open bare scholen. Er waren 58 hoofdakte cursussen, 12 gemeentelijke en 48 bajt- zondere, 44 ldervan genoten rijk-subsidie. Er waren 16 cursussen voor land' bouw- en 11 cursussen voor tuinbouw- onderwijzers, twee cursussen voor slöjd. Er waren 21 scholen voor zwakzinni gen; 1 school voor- min lerjarige idioten. Aan het einde van 1915 waren er 1339 bewaarscholen; waarvan 185 openbareeü 1154 bijzondere. 1 l 1 In 108 gemeenten waren schoolartsen. Verbodsbepalingen omtrent hel arbei den van kinderen beneden 12 jaar be slaan er in Zeeland te Colijnsplaat, Dui- Vendijlke, Kats, Kloetinge, Kruidingen, Nis- se; Ovezande en St. Phil'ipsland. Beloon ngen en eereblijken tot bevorde ring van schoolbezoek werden gegeven te Brouwershaven, Haamstede. lersekei, Nieuw- en St. Joosland, Koewacht, Kou- dekerke, St.-Laurens, .Middelburg, Oost burg, Ooslerland, Oostkapelle, Sas vafl Gent, Seioos-kerke (W.) Vlis ingen, Vrou- wenpokler, IJzendijke, Z-erik/eo en Zon- j nemaire. (Profiteert bet bijzonder ondetr-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2