Binn3n!and. Uit da Provincis, Kerknieuws. Onderwijs. Sedert eergisteren woedt e n geweldi ge brand in de celluloid-fabrieken te Kansaer bij Gefle. Een hoeveelheid pa pier ter waarde van 7 mil li oen Kr. staat in brand. De voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken in de [Ver. Staten, verklaarde, dat de oorlogs verklaringen aan Oost-Hongarijé, Bulga rije en Turkije zeer wenschelij'k zijn, ten ejnde aan den abnormalen toestand een einde te maken. Trotzky heeft den Engelschen ge- Zant Buchanan schriftelijk .verzocht om twee in Engeland geïnterneerde Russi sche onderdanen in vrijheid te doen stel len en daarbij een toespeling gemaald op maatregelen van weerwTaak tegenover Britsche onderdanen in Rusland. In Haparanda verluidt uit de beste bron, dat de gezanten der ente landen Trotzky hebben laten weten, dat ze hun passen zullen vragen, zoodra er onder handelingen over het sluiten van een af zonderlijken vrede worden aangeknoopt. Den 25sten 'November was bij de Oostenrijksch-Hongaarsche legeraanvoe ring, naar het Berliner Tageblatt uit W©e- nen verneemt, nog geen Russisch voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand, ingekomen. Caillaux heeft een klacht ingediend tegen Hervé, die in de Victoire Caillaux opnieuw van pacifistische werkzaamheid heeft beschuldigd. Op de lijn Posen-Schneidemül is een trein in een ploegwegwerkers gere den, waarbij vier mannelijke en vier vrou welijke arbeiders op slag gedood werden gn een vrouw levensgevaarlijk is gewond. De broodkaart van het 34ste tijdvak loopt van 29 No vember tot en met 9 December. Pasmunt. Er isl een wetontwerp ingediend tot vaststelling van bepalingen in het be lang van den omloop van 's Rijks munt. KaaS. Het zal nog enkele dagen duren, voor dat de grensi voor den uitvoer van kaas zal geopend zijn. Rijst. De minister heeft rijst afgevoerd van Öe lijst van Distributiegoederen. Een regeling is in voorbereiding om de nog aanwezige voorraden te doen strekken voor zieken en zwakken, die blijkens doktersattest dit voedingsmiddel noodig hebben. Daarenboven zullen de verder nog beschikbare hoeveelheden kun nen worden gebezigd om in perioden van groote schaarschte aan andere voedings middelen, als bijv. aan aardappelen, tijn delijk ter vervanging daarvan te 'dienen. Hoogoven-, staal- en walswerk. Er is! "een wetsontwerp ingediend, waar bij wordt voorgesteld, dat de staat .voor 7!<'2 millioen gulden zal deelnemen in het kapitaal van een naamlooze vennoot schap, welke zich ten doel stelt de op richting en exploitatie van een Neder- landsch hoogoven-, staal- en walswerk. M e erderh e i dm inderheid. Dinsdag zijn in de Tweede Kamer de de gewone tweemaandelijksche afdeelin- gen getrokken. Bij de scherpe afschei ding tusschen rechts en links wordt in den regel door elke afdeeling een jid uit de toevallige meerderheid van zoo danig een afdeeling tot voorzitter geko- !zen. En nu heeft zich Dinsdag Jhet eigen aardig geval1 voorgedaan dat in drie yan de vier afdeelingen waar rechts in de minderheid was', toch een voorzitter van rechts gekozen werd, en dat in de ©enige afdeeling de derde waar rechts de meerderheid had een man van links voor- bitter werd. In plaats van één, gelijk het lot beslist had, kreeg rechts .daar door drie leden 'in de 'centrale pectie. Natuurlijk is dit in de bedoelde drie sectiën gevolg van afwezigheid van le iden van links, en in de derde seictié een vrucht van de absentie van .vieir rechtsche leden (v. Vlijmen, Kolkman, Loeö alle drie wegens; ziekte en Colijn.) De Directeur der Arbeidsbeurs in het 29e district (tusschen Ooster- en Wes- ter.Schelde) waarschuwt jNederland,- sche arbeidskrachten om zich niet door hoog loon of vast werk op mondelin ge beloften naar het buitenland te laten verlokken; gewenscht is eerst inlichtin gen in te winnen bij de Arbeidsbeurs .te Middelburg of heeren Correspondenten. De Directeur voornoemd, B. KRUZE. Bij Kon. besluit van 26 dezer is, met ingang van 1 December, do klerk bij den Burgerlijken Pensioenraad, den Militairen Pensioenraad en don Pensioen raad voor de gemeente-ambtenaren, mej. P. S. M. Douw, bevorderd tot adjunct- commies i l Getrouw aan. onze roeping en ge woonte om waar noodig door bescheiden opbouwende critiek mede invloed te oefe nen op den goeden gang van zaken in het distributie-bedrijf wenschen wij de aandacht op twee dingen te vestigen. In de eerste plaats, dat de burgerij van Goes deze week, de laatste week van November weer geen spek kon krijgen. Dit is'nog eens ©en keer gebeurd; wij weten natuurlijk niet wiens schuld dit toen as, ii ieder geval v .rkens waren er, want onder anderen Vlissingen heeft die week gedistribueerd. Maar nu schijnt de oorzaak hierin te liggen dat er voor de gemeente Goes niet ingeschreven was zoodat nu die gemeente is uitgesloten, terwijl andere gemeenten wél spek krij gen. Hier behoeft geen schuld op wien ook gelegd te worden, doch de vraag blijft gewettigd: kan het toezicht niet verbeterd worden. In de tweede plaats herinneren wij er aan dat de kosten van de brandstoffep v oo rz ien in g proportioneel door alle gemeenten gedragen worden. Nijl rijst wel eehs de vraag bij ons: zijn die kosten wel altijd even noodzakelijk? Zaterdag werd te Goe'seen schip met kolen gelost; de aannemers, een tweetal los'sers ontvingen 4 Va cent per mud. Dit scheepje had Zaterdagavond gemakkelijk los kunnen zijn, indien meer lossers wa ren te werk'gesteld, want er waren meer dere werkloozen bijof omtrent. Tenge volge van deze vergissing zullen wij maar zeggen, is het scheepje pas Maan dagmiddag los gekomen, en is er aan den schipper betaald moeten worden voor Zondag en Maandag stil te liggen f 17,85, namelijk 2 maal f 8,92 V'2; welk bedrag bij een weinig overleg de burgerij had kunnen ten goede komen; indien den aannemers'de verplichting ware opge legd geweest Zaterdagavond de schuit leeg te hebben. middelburg. Gisterenavond hield de Chr. beslnurdersbond eene vergadering, waarin het woord werd gevoerd door den heer H. Amelink, s'ecretaris van het Christelijk Vakverbond. Na de rede van dezen spre ker werd een afdeeling opgericht van den Christ. Bond van werklieden in publie- ken dienst met aanvankelijk 8 leden. Bin nenkort zal de nieuwe afdee'ing een ver gadering beleggen waarin een bestuur zal worden gekozen. Goes. Stukken van den gemeen teraad. B. en W. merken op, .dat de Commissaris van Politie wegens het moe ten ondergaan van een operatieve be handeling van 31 Aug, tot 27 October met ziekteverlof afwezig is; geweest, ge durende welke afwezigheid door den hoofdagent P. den Hollander op lofwaar dige wijze de verschillende politiedien sten zijn geregeld en extra-werkzaamhe den zijn verricht, die aan de politie moes ten worden opgedragen. In verband hier mede stellen .B en W, voor .hem een gratificatie van f 25 te verleenen. De fi- nanciëele commissie ga,at hiermede, ac- coord. Door hét Bestuur van Handelsbelangen is een adres ingezonden, met verzoek een verordening' op de winkelsluiting te maken, welke verordening, niet, zooals elders', haar oorzaak zou vinden in Jiet beperken der diensturen van het win kelpersoneel, doch een gevolg zou zijn van de voorzeker loffelijke pogingen om mede te werken tot beperking van Jiet gasverbruik. B. en W,. merken op Naar aanleiding van dit adres, en daarbiji in het oog houdende, dat de regeling der gasrantsoeneering thans is opgedragen aan ide gascommissie en ons college, werd reeds hij de behandeling in onze vergadering de vraag naar voren gebracht of alle neringdoenden wel zouden in stemmen met het instellen eener veror dening als" door aanvragers bedoeld en reeds spoedig kreeg ons college zeker heid daaromtrent, toen in de Nieuwe Zeeuwsebe Courant van 16 October het verslag verscheen van een door de mid- denstandsvereen. „De Hanze" geliondenl vergadering, waaruit bleek, dat tal van winkeliers niet instemden met het door Handelsbelangen ingediende verzoek Ook B en W;. zijn van oordeel', ,dat het iet wat zonderling aandoet, om te wenschenj dat op sommige nader aan te duiden dagen als1 in het adres genoemd ruimer gasverbruik moet worden toegestaan van hetgeen vroeger zou worden bezuinigd. B. en Wu vermeenen. dat dei regeling van het gasverbruik bij do raadscommissie die met B. en Mk overleg pleegt, in veilige handen is, terwijl uit den aard der zaak in verband met de verander lijke omstandigheden nu b.v. geen gas- toezegging voor December kan worden gedaan en adviseeren af w ij z e n d op het verzoek te beschikken. In verband met het bekende verzoek van de afdeeling Goes: der S. D. A. P. om intrekking van de verbodsbepaling be treffende het op den openbaren weg luid keels venten met geschriften, merken B. en W. op: Aangezien de hier bedoelde verbodsbepalingen uitsluitend in het le ven geroepen zijn om te kunnen optre den tegen personen, die op onbehoorlijke wijze hun meening uiten en de tijdsom standigheden nog steeds niet zooveel1 heb ben uitgewerkt, dat het op onbehoor lijke wijze in het openbaar uiten of ver breiden van een meening niet meer zou voorkomen, zijn B. en Wi. van oordeel, dat er vooralsnog geen termen bestaan, om aan het verzoek van adressante je voldoen. B. en W. Stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. In verband met het verzoek van de heeren J. A. van "Heel e.a. .om het be lastbaar inkomen te verminderen met de bedragen, die' eventueelbetaald mo'eten worden aan oorlogswinst- en verdedigings belasting en deze regeling reeds op jiet vorige belastingjaar toe te passen, mer ken B. en Wi. op, dat ,zij de billijkheid van het .verzoek niet inzien, in aanmer king nemende, dat het maken van oor logswinst wel iets heel 'aparts is, waar mede een ieder wel' zal kunnen instem men voor zoover "de grondslagen dier winst in zulk een nauw verband ptaan met de huidige tijdsomstandigheden, die van de gemeente zeer groote geldelijke offers vergen en. het dus billijk js, dat daarin ten volle wordt bijgedragen door hen die juist door die omt'and: .heden in zulk een bijzonder gunstige financi eel'© positie zijn gekomen. B. en \V. stel len voor afwijzend op het verzoek ,te beschikken. Het rapport der fin. com missie is geheim. Het is! niet mogelijk de voor kasgeld geleende som van f 25000 vóór of pp 31 December a.s. af 1e lossen, want hij gebreke van gegevens is er nog geen kohier H. O. en is nog geen belasting geïnd. B. en W. stellen nu voor f50,000 te leenen. waarvan f25000 zal worden gebruikt, om bovengenoemde som af' te lossen. Spoedig zal een gedeelte der aanslagen vastgesteld worden. Verschil lende ingezetenen echter bleven nog na latig in het zenden van het aangifte bil jet. De fin. commissie heeft geen be zwaar. B. en Wi. stellen voor gunstig je be schikken op het verzoek van de ,Gym- nastiekver. Volharding om op twee avon den per week (van 810 uur) gebruik te mogen maken van het gymnastiek lokaal der Muloschool, o.a. op deze voor waarde, dat betaald worden de kosten van verlichting, f 25 voor onderhoud werk tuigen en f 15 voor den concierge. Door de Afd. Goes van den Chris- telijken Grafischen Bond is een adres verzonden aan den Raad der gemeente Kloetinge. Het luidt als volgt: Gndergeteekenden C. Bustraan, letter zetter en A. M. Duijvewaardt, boekbin der, beiden te Goes, respectievelijk voor zitter en secretaris der Afd. Goes van den Christelijken Grafischen Bond, heb ben de eer het volgende onder Uwe aan dacht te brengen; dat in Uwe gemeente personen wonen, welke de Grafische vakken uitoefenen, allen werkzaam te Goes en zijn aange sloten bij den Christelijken Grafischlen Bond, zetelende te Amsterdam, goedge keurd bij Kon. besluiten van 9. Febr. 1912 no. 59 en 14 Sept. 1916 no. 9; dat, in verband met de abnormale tijds omstandigheden het gevaar voor werke loosheid, ook in de Grafische vakken, grooter dreigt te worden dan voorheen; dat. tot heden Uwe gemeente nog niet is aangesloten bij de werkloozenverzbken- ring, vervat in een desbetreffende circu laire vanwege den Minister verstrekt. Redenen, waarom zij U beleefd, doch dringend verzoeken spoedig te willen toe treden tot bedoelde werkloozenverzekö- ring, teneinde aan eventueele werka- loozen den hestemden bijslag te kunnen verstrekken. Namens db Afdeeling Goes v. d. Christelijken Grafischen Bond, (w.g.) C. BUSTRAAN, Voorz. (w.g.) A. M. DUi.IVEWAARDT, Secr. (Gaarne ondersteunen wij' dit adres. We vertrouwen, gehoord het debat in de jongste raadszitting, dat de raad van Kloetinge nu tot de bedoelde toetreding zal besluiten. Immers meer georganiseer de vaklieden zullen er buiten de typo grafen en timmerlieden vermoedelijk niet zijn. Red. De Zeeuw.) Vóór het bureau van ons blad had heden een Korker-demonstratie plaats, onder leiding van mr. Francis Nieuwen - huizen, den bekenden consul van den A. N. W. B. en den chef-publicist der firma Pennock Cy te den Haag, im porteurs van het reeds beroemde middel tot reparatie van lekke banden. Een doos met Korker werd aangebroken, het pre paraat met water vermengd en met een heel eenvoudige pomp in de binnenban den van het rijwiel van een onzer re dacteuren gebracht. Vervolgens werden de banden met lucht opgepompt en werd een kleine rondrit gemaakt, 0111 den vloeistof gelegenheid te geven zich te verspreiden. Doch nu kwam eerst 't voornaamste: In den harden voorband werd een priem gestoken; nadat deze er uitgetrokken was, werd het wiel even rondgedraaid en zie daar de band was nég hard en zal 't over een jaar nóg zijn, tenminste als de buitenband niet vóór dien tijd versle ten is. Voorwaar een frappante demonstra tie, die wel vereeuwigd mocht. De heer Ed. Visser van Weeren, een bekwaam hof- en 'bondsfotograaf, uit den Haag, zorgde voor een paar op namen. Een daarvan zal den priem in den band vertoonen. Men betaalt voor de vulling van twee banden slechts f3,75 (inhoud van een kleine doos). De houd baarheid van elke vulling wordt één jaar gegarandeerd. Aardig was het op te merken, dat de vertegenwoordiger W. F. Ph. de Valk, als gevolg van de demonstratie, aanstonds reeds een klant noteerde, die toevallig ervan getuige was. Nog meerdere fijne kiekjes, o. a. te Rilland, Krabbendijke en Kloetinge geno men, werden ons door genoemden heer Visserv. Weeren getoond. Het reeds aangekondigde gedenk boekje van de Ver. voor Algemeen© We tenschappelijke Belangen, alhier (1904 1917) is thans verschenen. Het verhaalt van dr. A. J. Swaving's pioniersarbeid in 1902, schetst het ontstaan van de Ver. uit een leeskring én geeft tenslotte een korte historiebeschrijving. Verder be- Ivat het een lijstje van de gehouden winter - lezingen. Van enkele daarvan bewaren wij nog de meest aangename herinnerin gen. lerseke. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig de heer P. J. Poleij en 1 vaca ture. Heeren onderwijzers betuigden den Raad hunnen dank voor de mooie salaris- regeling, voorgaande maal aangenomen. De gemeenterekening 1916 werd vastge steld. De gemeentebegrooting 1918 werd aangeboden met een ontvangst en uitgaaf a f 87765.20, met een onvoorzien van f 293.9 Voorts werd met algemeene stemmen besloten onderwijzers, die herha- lingsonderwijs geven, te beloonen met f 1 pér uur; het hoofd van het herhalings- onderwijs met f 10 daarenboven. Benoemd werden in de commissie voor het nazien der rekening 1916 en begrooting 1918 Burgerl. Armbestuur de heeren M. van Stee, D. Schipper en M. Westdorp. Tot gemachtigden voor de vergadering van aandeelhouders N. V. Waterleidings-Mij. „Zuid-Beveland" werden benoemd de hee ren J. Sinke, Burgemeester, en b eide wethouders, de heeren I. Willemsen en J. L. Bom. Het huis Paardenmarkt B 139, bewoond door den heer Jacs. Lamper, zal niet ingericht worden voor bureau voor den directeur van het Distributiebedrijf, maar verhuurd worden voor f 1 per week. Bij de. rondvraag vraagt dhr. D. Schip per of het niet wenschelijk is de gas lantaarns op te ruimen, hoeveel schade loopen ze niet op, hoeveel worden er niet stuk gegooid. De burgemeester zegt, dat juist in de vergadering van B. en W. van gisteravond besloten is 0111 op de meest gewenschte punten in 't dorp een 25-tal straatlantaarns te doen branden. Evenwel is dan noodig, dat een groote zuinigheid door de burgerij betracht wordt, daar bij overschrijding van het ons tot maximum gestelde, natuurlijk daarmede zal opgehouden moeten worden. Voorts vraagt van Stee of de onlangs verkochte brandput niet afgekeurd moet worden. De burgemeester zeide dit ten spoedigste toe. Het zou reeds geschied zijn, maar de nieuwe eigenaars hebben het een beetje druk gehad. Dhr. Kramer vraagt verder of er nog overschot geweest is aan de gasfabriek. De burgemeester zei, dat over October een klein overschot is en dat November tot heden niet tegenvalt, maar dat naar verwijzing naar het daar juist behandelde de grootste zuinigheid moet betracht wor den. Schore. In verband met een geval van keelziekte, geconstateerd bij het doch tertje van den heer S. de Visser, waar nemend hoofd der school, zai déze ge durende acht dagen gesloten zijn. 'sHeer Hendrikskinderen. Met ingang van 1 Dec. zal het' hulppostkantoor voor het publiek zijn opengesteld van: 6,30, 7,30 sm., 1,304,30 en 67 uur a. op werkdagen. Op Zon- en feestdagen van 6,30—7,30 sm. Borssele. Hedenmorgen is alhier een mijn aangespoeld bij de directiewoning; 'zij ligt zeer gevaarlijk en is onder be waking gesteld. Hoedekenskerke. Alhier worden pogin gen aangewend om een tweede postbe stelling voor de buitenwijken te verkriji- gen. Mede zal worden getracht de post die des' voormiddags voor deze gemeente te 's-Gravenpolder aankomt en die daar tot omstreeks drie uur blijft liggen, direct naar d.e plaats zijner bestemming te doen doorbrengen. Zoodoende zou dan de kom der gemeente drie posten per dag be komen, wat zeer zeker een groote ver betering zou mogen genoemd worden, zoo 'dit tot stand kwam. Oostburg. Door den jongstcn storm van Zaterdag tot Maandagmiddag zijn l'angsi de 'Zieeuwsch-Vlaamsche kust eenige mij nen aangedreven. Onder de gemeente de is' een „torpedo" komen aandrijven Van welke nationaliteit is nog, niet be kend. Axel. De Jaarmarkt alhier heeft weer plaats gehad. Als naar gewoonte was het 's avonds bij de dansgelegenheden een groote1 herrie. Ruzie van belang. Er is een meisje met een nies gestoken, waar- Van de dader nóg onbekend is. De wond was! zoo erg, dat ze 's nachts nog ge opereerd is' door Dr. Staverman. die juist hier was, met behulp van onze beide artsen. Een zestal soldaten en burgers werden onder 't stadhuis opgesloten. Naar we van g,oed ingelichte zijde vernemen, zal d,e commandant van Terneuzen de dansmuziek niet meer toelaten, zoolang hier nog soldaten liggen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Heerlen door W. J. Kan te Terkaple- Kapelle. In de plaats van K. van Wil- legen is M. Burger Jacz. tot diaken geko zen. Tot notabel is K. van Willigen ge kozen met 68 stemmen. J. A. Nijssen verkreeg 65 stemmen. Door het kiescollege te St. Laurens is de heer J. Kwekkeboom Ger.zn. ber" kozen tot ouderling. In de plaats van den heer J. Francke, die voor pten her benoeming niet in aanmerking wemschte te komen, werd tot diaken gekozen pi© heer W, Wattel Gz:. (M. ,Ct.) Goref. Kerken. Beroepen te Zwammerdam J. P. Klaar hamer te Wommels. Ds. J. van den Berg te Feijenoord, herdacht gisteren onder veel belangstelling zijn 25-jarige ambtsbediening. Ds. v. d. Berg stond te voren te Nieuwerkerk a. d. IJsel, Rhoon, Sliedrecht cn Terneuzen en werd 1 Nov. 1908 te Feijenoord beroe pen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Groningen W. Biesma, eand. te Sneek. Rem. Gem. Aangenomen naar Amersfoort door R. Miedema te Schoonhoven. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije en ordeoefeningen de heeren J. C. de Bruijne te Scherpenisse en de dames G. A. Baarschens en L. E. G. Clarisse, bei den te Vlissingen. Te 's Gravenhage voor de wiskunde 1. o. de heer N. Mulder te Sappemeer; en voor het stuurliedenexa men de heeren A. Swart, K. Visser, 2e; A. Romijn, .T. Schol, G. Slagter en H. Sprik, 3e stuurman. En te Utrecht voor apothe kers-assistent de dames M. v. d. Harst en C. J. v. d. Heil, beiden van Middelburg. ELECTRICITE1TSV00RZIENING IN ZEELAND. liet groote belang van het rapport van prof. Feldmann over de electriciteüsvoor- ziening in Zeeland, hetgeen wij reeds in het kort bespraken, geeft ons aanleiding op enkele onderdeelen, die ons van bij zonder groot belang schijnen nog eens nader terug te komen. Is bet eerste hoofdstuk van hét rap port slechts een inleiding, het tweede hoofdstuk geeft een raming van de te verwachten aansluitingen, het verbruik ©n de maxima van het gelijktijdig gevraag de vermogen. Hierbij wordt er op gewe zen, dat in een groot deel der Provincie zich de behoefte voordoet aan betere ver lichting. De kleine en groote nijverheid zullen alom, in meerdere of minder© mate gebaat zijn bij electrische krachtleverinjg en dit geldt ook in hooge mate voor den landbouw en de polderbemaling. Bij de schatting van de behoefte van electrisch arbeidsvermogen voor licht, werd voor iedere gemeente rekening ge houden met het zielenaantal, de uitge strektheid, de al of niet aanwezigheid eener gas- of electriciteitsfabriek en de in Zeeland voorhanden zijnde motoreni van n ij verheids i 11 rich t i ngen De gemeenten, waar gasvoorziening reeds aanwezig is zijn met geringe aan- sluitwaarde in rekening gesteld, waarhij tevens aangenomen is, dat niet op open bare electrische verlichting gerekend mag worden. Zooi "kwam men tot een geza menlijke aansluitwaarde van 4734 kilo watt (K.W,) voor licht en een jaarlijksch verbruik van 1.944.700 kilowatturen. Bij de raming van het krachtverbruiki is dit ook voor elke gemeente afzonder lijk geschat. Daarbij is ondersteld, dat van de kleine motoren beneden 10 P.K. een vrij groot percentage ,n.l. c.a. (60 pet. binnen de eerste hedrijfsperiode van 3 jaren zou worden vervangen door eïec- tromotoren. De ondervinding: leert, dat dit haast altijd gebeurt. Waar echter in. Zeeland het aantal dezer krachtwerktui gen vrij gering is, is de onderstelling ge handhaafd, dat in gemeenten, waar tot nu toe geen motoren aanwezig waren er aanvankelijk geen of slechts weinige zullen komen. De onderstelling is zéker te ongunstig. Indien men haar echter laat vallen, komt men aan een voorspellen of profeteeren zonder basis. Wiel mag worden verwacht, dat de voor kleine mo toren genomen cijfers spoedig zullen wor den overtroffen. Ofschoon een bedienen tegen cpneureerende prijizen van de groo te bedrijven als de Werf de Schelde, de glas- en suikerfabrieken enz., zeer wbl mogelijk zal zijn, zij(n deze groote ver bruikers geheel buiten rekening gelaten. Totaal wordt geschat voor kleine mo toren een aansluitwaarde van 491 K.W. met een verbruik' van 254.709 K. W. U. e'n voor de groote motoren 1222 K.W. en 1.478.400 K.W|.U. of te zamen 1713 K.W. aansluitwaarde en 1.733.100 K.W, U. ver bruik. Bij de raming van het krachtverbruik voor den landbouw, wordt er op gewe zen, dat, wanneer men afziet van ver schillende kleinere toepassingen, zooals melken door middel van electrische1 toe stellen en het schapenscheren, waarvoor werktuigen van i/2 tot 1 P.K. gebruikt kunnen worden, welke toepassingen voor den verbruiker van groote beteekenis kun nen zijn, maar uitteraard voor de cen trale niet veel kunnen beteekenen, in' hoofdzaak overblijven de electrocultuur, het electrisch ploegen, het electrisch dor schen en het bereiden van veevoedieiy het hakselsnijden, bietensnijiden, koekbre- kpn en graanmaten door middel van den electromotor. De resultaten der proefnemingen met de electro-culluur tot directe bevordering van den plantengroei loopen nogal .sterk uiteen. Terwijl sommige onderzoekers mis schien onder gunstige omstandigheden, goede resultaten beweren verkregen td hebben mei directe bestraling der op komende planten vanuit over de velden getrokken hoogspanningsleidingen, willenl andere uit het feit, dat de op de jonge planten uitgeoefende prikkels veel te sterk zijn, ide volledige mislukking hunner proeven verklaren. In elke geval schijnt vooralsnog de tijd niet gekomen, om bij een samenstelling van het te verwach ten electriciteitsvferbruik eenige hoeveel-1 held ten behoeve van de eleetro-cultuur uit te trekken, üok voor het electrisch ploegen acht de rapporteur het beter nog niets uit te trekken ,daar hij' niet verwacht, dat dit voorloopig veel in Zeeland zal voorkomen. Een vrij belangrijke toepas sing is echter te verwachten van hét electrisch dorschen en het bereiden van voeder door middel van electrisch be wogen machines. Totaal verwacht prof. Feldmann een behoefte voor den land bouw van ongeveer 300.000 K.Wi.U. met een aansluitwaarde van 2200 K.W". Hierbij is aangenomen, dat slechts 5 pet. van den totalen arbeid, die voor dorschen en voor het bereiden van voe der noodig is, electrisch zal gesohietdeml en dat voor het afdorschen van de op-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2