1 F I en de Piave Wordt aan de Noordelijke hellingen van den Monte Tomba verwoed gevochten. Alle pogingen der Italianen om de verloren stellingen door verlies- rijke tegenaanvallen terug te winnen, ble ven zonder succes. De vijand leed zware verbeen. Naar de „Tel. Un." uit Lugano ver neemt, verklaren de bladen te Rome, dat het offensief aan de centralen thans ge heel tot staan is gebracht dank zij de 'hulp der geallieerden. De Fransche en Engelsche troepen Zijn tusschen Valasa en het Garda-meer gjel- concentreerd. Prins Louis Alphonse dij Bourbon, die in Zwitserland woonde, heeft dienst genomen in het 23ste regi ment Italiaansche cavalerie. Aan „Berlingske Tidende" wordt uit Haparanda bericht, dat reizigers, die uit Petrograd daar zijn aangekomen, me'dje- deelen, dat in de Russische hoofdstad het. gerucht loopt, dat Kerenski zich te Pskof doodgeschoten zou hebben, dat men algemeen van meening is, dat Petrograd binnen 10 dagen uitgehongerd zal zijn, en dat de ambassadeurs der Entente ten spoedigste van daar zullen vertrokken. Het Gerechtshof van den staat NeW- lYork heeft wegens contractbreuk beslag gelegd op td'e zich hier bevindende eigen dommen van den voormaligen tsaar, ter waarde van 2.800.000 dollar. Ejscheres is de „Marine Transportation Service Corporation", welke verklaart in 1915 een overeenkomst te zijn aangegaan betreffende het vervoer van goederen naar Rusland. Dit land w"as echter in gebreke gebleven en daarom werd een aanklacht ingediend tegen tsaar Nicolaas, als Ver tegenwoordigende de toenmalige^ re geering. De represaille-w|et tegen de Diuif- schers is door den president van Brazilië bekrachtigd, evenals de staat van beleg, die onmiddellijk is afgekondigd in de sta ten Rio de Janeiro, Sao Pauk*, Parana, Santa Catharina, Rio Grande do sul, d.w.z. in 'heel Zuid-Brazilië. Alle havens zijn tjjdens den nacht gesloten. Bij den rijksdag is een wetsontwerp ingediend, waarbij den rijkskanselier ter bestrijding van de buitengewone uitga ven voor één maal een crediet van 15 milliard toegestaan wordt. Op het station Kalk bijt Keulen is !men een bende op het spoor gekomen, waaronder ook ambtenaren waren, die groote verduisteringen met goederen op de spoorwegen hebben gepleegd1 en met het gestolene „kettinghandel" dreven, evenals te Keulen Eifedthor een aantal spoorwegambtenaren en burgers die zich aan hetzelfde hadden schuldig gemaakt. .Doordat een geneesheer vergiftiging door gestolen alcohol vaststelde, kWain da zaak aan het licht. Steenkolen uit Engeland Het Ned. s.s. Markelc* voerde eergis teren een lading steenkolen uit Engeland te Amsterdam aan. Rotterdam II. Verwacht wordt, dat voor lid der Twee de Kamer van soc.-dem. zijde in dit district (vacature-Spiekman), gecandideerl zal Worden de heer J. Oudegeest. Uit de partij. Dr. Kuyper hoopt de Deputatenvergadie- ring te Utrecht te openen met. een rede, welke onder den titel „De kleyne luyden" in druk zal verschijnen, met een nieuw portret van den leider. Fruit. De Minister van Landbouw heeft van 20 November af het drogen van alle soorten fruit verboden. Gedroogd fruit. De Minister van Landbouw beeft vast gesteld de navolgende maximumprijzen, Gedr. zoete appelen (geschild) groot- handelpr. per 'K.g. f 1,50, tusschenhan- Üelpr. per K.g, f 1,573/4, kleinhandelpr. per K.g. f 1,85, Gedr. zoete appelen (on geschild) resp. f 1.10, f 1.15, fl.30, Gedr. zure appelen (geschild) resp. f 1,75, f 1,85, f2,15, Gedr. zure appelen (ongeschild) resp. f 1,30, f 1,35, f 1,60, Gedr. penen, resp. f 1.60, fl.70, f2. Kwiek! Naar De Standaard verneemt zal bin nenkort de ongevallen-statistiek over 1914 verschijnen. Droogmaking der Zuiderzlee. De beer A. M. Langeveld te Scheve- ningen, naar wiens meening het aanna men van het voorgestelde wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zui derzee een buitengewoon groot belang is voor de 'algemeene volkswelvaart en Re onafhankelijkheid van Nederland, heeft een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin hiji een reeks wij- Zagingen van het plan aanbeveelt en ver meent dat deze, bij nader onderzoek tot een aanmerkelijke verbetering, van het geheele plan zullen leiden. J De Eersit© Kamer Zal vergaderen Dinsdagavond 8 39 uur. Brood i |voor suikerzieken wordt na 1 Decem ber niet meer afgeleverd dan tegen in levering van on afgescheurde broodkaarten, Aanvullingsbroo'dkaarten. De minister van landbouw heeft aan Üe gemeentebesturen de navolgende cir culaire gerichti Ik heb de eer u mede te deelen, dat met ingang van het 37ste tijdvak (brood- kaartenweek) naast de bestaande aanvul lingsbroodkaarten voor bruin en Irogget- brood, ook aanvullingsbroodkaarten voor witbrood worden beschikbaar gesteld en ik verzoek u met deze omstandigheid bij de indiening van uwe aanvraag voor broodkaarten voor de 10'de periode (37ste t.m. 40ste tijdvak) bij1 het Centraal-Broodl kantoor rekening te willen houden. Ik vestig er nadrukkelijk uwe aandacht op, dat het verkrijgbaar stellen van aan- vullingswitbroodkaarten niet mag leiden tot een ruimere verstrekking van aanvul lingsbroodkaarten. Staten-Oeïieraa!. Tweede Kamer. Begin Staatsbegrooting. Commissie voor de Eco nomische politiek in de toe komst. Troetstra tegen de reactie. Na eenige woorden van hulde aan de nagedachtenis van den heer Spiekman liad een regeling van werkzaamheden plaats en werden eenige wetsontwerpen aangenomen. Vervolgens was aan de orde het wets ontwerp tot wijziging van de Oorlogs- moLestverzekeringswet 1915, waarbij de heer Nierstrasz, (v. 1.) verzocht bij de uitvoering rekening te houden met de reederijen, die eigen risico verzekeren. Minister Fosthuma zegde zulks toe, waarna het ontwerp z. h. s. werd aan genomen. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting voor 1918 vingen daarop aan. De heer Dresselhuys (v. 1.) bestreed het standpunt der regeering, dat het nog geen tijd is om zich voor te bereiden op de te verwachten internationale concentratie van den belangenstrijd. Omtrent de uit- noodiging van de Scandinavische rijken tot een economische conferentie is geen antwoord op de desbetreffende vraag ont vangen. Spr. wees er op, dat men in het buitenland zich reeds met de vraagstuk ken van de toekomst bezig houdt. Tér voorkoming van een staatsbankroet en in het belang van de volksmentaliteit moet, zoo besloot spr.. gebroken worden met het distributiestelsel, evenals met het eenzijdig voorop stellen van de sociale wetgeving. Daar, ook na herhaalde vragen van den voorzitter, niemand het woord ver langde, werd dit gegeven aan minister Gort van der Linden, die betoogde, dat de toekomst te onzeker en te duister is, om thans een standpunt ten aanzien van de economische politiek te bepalen. Spr. erkende dat samenwerking van het grootste gewicht is. Er zal spoedig worden ingesteld een commissie voor de economische politiek, een commissie van voorlichting1 cn studie, juist in den geest vah den heer Dressel huys. Het distributie-stelsel zal natuur lijk na den oorlog moeten verdwijnen. Het zou financieel onmogelijk zijn en tot een bankroet leiden. Maar op dit oogenblik is de toestand een nood-toestand, die alles verandert. Troelstra tenslotte, die zich reeds aan stonds na den minister als spreker op gaf, naar hij zeide om het prestige der Kamer te redden, ontleende grootendeels zijn stof aan de rede van Dresselhuys. Deze wilde nota bene reactie tpgen de sociale wetgeving, en hij achtte de belangstelling van den Staat en van de Kamer tot heden te eenzijdig op de be langen van één 'groep gericht! En al deed hij gauw water bij, zijn wijn, door te verklaren, da,t hij niets ongedaan wil de maken, dat hij zelfs gaarne veel verr der had willen gaan, ge begrijpt, dat d,e heer Troelstra zich met den moed van een kloek, welke zich .voor haar kiekens werpt, zal plaatsen tusschen den snooden belager Dresselhuys en de dier bare sociale wetgeving. Ziedaar met een paar woorden het karakter van liet begin der begrootings- discussie weergegeven. [Wij zullen nog wel vaak gelegenheid 'krijgen de poli tiek der regeering te toetsen. De lieer en mevr. Kousemaker-Bak ker, thans directeur en directrice van het observatiehuis voor jongens der Ver een. „Hulp voor Onbtehuisden" te Rot terdam, zijn benoemd tot yader en moe der in het Gereformeerd Burgerweeshuis te Maastricht. Middelburg. In ide eerste helft van de maand November zijn in deze gemeente Ingekomen: L. Schout, timmerman, Karelsgang T 45, van St. LaurensJ. Kwekkeboom', Seissingel R 202, Arnemuidenmej. L. Eyersdijk, .verpleegster, Loskade P 253, Goes; J. C. Arnoldus, L. Breestraat O 155, BarsingerhornJ. Manhave, Stijf- selweg, S 250a, Zuidzande: A. J. Bom- beeck, tuinier, Bogardstraat. D 58, Hel mond; A. J. Akkerman, arbeider. Kleine Werfstraat T 36, Tilburg; J. J. M. Bru- ning, Winkelbediende, Markt C 1, Aar- landerveen; W. G. Kop, magazijnknecht, Goesche Korenmarkt P 56a, Rotterdam; mej. J. C. Hofman, kinderjuffrouw, Lange Noordstraat L 134, Enschedé; mej. G. Kerkhoven, kinderjuffrouw, Seisdam Q 25, Harlingen; D. Kloeten, surnumerair grondbelasting, Turfkade 14 182, Echt; M. Polderman, metaaldraaier, Oud Yrnem- pad T 147, Vlisisingen; mej. N. L. Bee- lces, kinderjuffrouw, Blauwendijk P 43, Hilversum; J. H. Klarenbeek, 'leeraar Ambachtsschool, K. Noordstraat L ,181, Hoorn; G. J. Stieber, 'leeraar aan liet gymnasium, Heerengracht M 48, Zutfeji. Vertrokken: M. W. van Arenthals Van Turfkaai II 182 naar 'Colijnsplaat; Th. Hoek, Brak straat O 253, Gestel c. a.R. A. Avink, Spanjaardstraat E 109, Nijmegen: F. K. Kooper, Oud Arnem. pad T 119, Vlis- singen; C. Mervel, Vlissingsche straat I 171, Zevenbergen; D. J. Boone, Vlas* markt K 160, Goes; D. J. Sarneel, Dam Zz. G 80, Hoofdplaat; A. Snijders, Oude Jverkstraat B 81, Vlissingen; J. H. G. Haazé, Stationstraat P 268, Vlissingen; mej. C. Bekker, wed. W. F. Stein,. E 99, Vlissingen; mej. J. A. Pouwaart, L. Delft B 155, Vlissingen; mej. G. C. A. (Limonard L. Delft B 155, Vlissingen; mej. C. C. M. Limonard, L. Delft B 155, Vlissingen; mej. E. C. P. Raben, Hoog straat l 144, Helder; mej. M. Manster, Hoogstraat 1 144, Amsterdam. In de heden (Woensdag) te Middel burg gehouden aandeelhoudersvergadering van de N. V. Boomkweekerij en Zaadhan- del „Walcheren" werden jaarverslag, ba lans en winst en verliesrekening goed gekeurd en het dividend na ruime afschrij ving bepaald op 5 pet. Goes. In een Maandagavond gehouden vergadering van het dagelijksch pestuur, den gemeente-bouwmeester en "het Vrou wen-Comité voor de Centrale "Keuken, is besloten, dat onder leiding van dhr. Rothuizen, met kracht de voorbereidende werkzaamheden voor de Centrale Keuken zouden worden ter hand genomen, opdat deze zoo spoedig mogelijk in gebruik kan worden gesteld. Vermoedelijk zal dit reeds met een week of vier kunnen geschieden. Zooals men weet, wordt de Keuken gevestigd' in het gebouwtje naast de Wasscherij in de Bleekerstraat. Vrijdagavond hoopt de heer P. W. Kruze, directeur der Districtsarbeids beurs te Middelburg, in „de Prins van Oranje" alhier een lezing te houden over: ,,Ilet nut en de werking van een goede arbeidsbemiddeling', zoowel voor patroons alls voor werklieden." Waar ook hier heel' spoedig geen overvloed van werk meer zal' zijn, is' het onderwerp van te meer beteekenis, in 't bijzonder voor de werknemers. Wij vestigen daarom op deize bijeenkomst de aandacht en wekken dringend op in grooten getale op te komen. Gisteren had de schipper M. uit Ierseke het ongeluk bij het' zand lossen zich te vertillen. De man zakte ineen. Toen dr. Geill ter plaatse was. consta teerde brij een breuk. Krabbendijke. Maandag om 11 uur wilde de vrouw van J. S. uit den Mei boom wat hout van den schuurzolder halen. Ze is toen gevallen en heeft een sleutelheen gebroken, zoodat ze enkele weken; mist moet houden. De plaatsver vangende dokter verleende jle geneeskun dige hulp. Heinkenszand. Gisteren zijn weer bij een paar ingezetenen onderscheidene ko- nijtnen doodgebeten gevonden. In aanmer king genomen, dat er voor die beestjes op 't oogenblik groote prijzen worden be steed is dit vyor de betrokkenen een 'heel verlies, het ware dan ook te wenscben den dader onschadelijk te maken. Wemeldinge. In den nacht van Maan dag ,op Dinsdag zijn door de Rijks- en Gem. politie alhier drie wagenvrachten steenkolen, pl.m. 6400 K.g, in beslag genomen en ter beschikking van den Burgemeester gesteld. Tegen de vervoer ders weid proces-verbaal opgemaakt. Tegen J. O. en M. Z. werd proces verbaal opgemaakt wegens het resp. ver- koopen en vervoeren van een partijtje tarwe. i Kortoene. Bij K. B. is aan dien heer A. G. C. Danckaerts op zijn verzoek met 1 Dec. eervol ontslag verleend als bur gemeester dezer gemeente. Stavenisse. Gistermorgen had de land bouwer A. S. het ongeluk, toeu na het pljgegen de paarden schrikten en om keerden, onder den ploeg te gerakfen, waarbij hij verschillende min en meer ernstige kwetsuren bekwam. Hij kpn niet (popen en is per rijtuig naar zijn woning gebracht, De dokter kon nog niet con- stateeren, of er iets is gebroken. Zierikzee. Twee gulden, zegge twee gul den deden reeds eenigen tijd de vette varkens iu Schouwen en Duiveland per kilo levend gewicht. De prijs is nog stijgende; heden werd een varken we gende 400 pond verhandeld, voor f2.50 per kilo. Het gebrek aan vet geeft den doorslag, wat hef spek moet kosten, ge ven vorenstaande prijzen weer. Kolen acht gulden. Zoo nu en dan worden buiten de distributie of brand- stoffenoom missiën om kolen aange bracht, puike kolen wel is waar, die echter voor den prijs van acht gulden per H.L. worden ve-rscharreld, prijzen voor degenen die het er niet alleen voor over hebben, maar ook kunnen betalen. (M. Ct.) Bruinisse. Het met 200 H.L. legpoters geladen vaartuig van schipper Padmos van Bruinisse, is in de Noord aangevaren door de van Rotterdam konftnde goe derenboot „Valk I" en gezonken. De la ding was verzekerd. (Tel.) Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en ordeoefeningen de heeren A. Groen en J. Meeuse te Middelburg. Met 16 November is aan U. J. Mijs op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Middel- harnis. Te Schiedam is benoemd tot leeraar aan het Gymnasium, in de Ned. taal en letterkunde en geschiedenis ,dr. M. Vis ser, leeraar aan de II. B. S. te Zie- rikzee. Naar men aan de „M. Ct." meedeelt heeft de gemeenteraad van Sint Laurens de vorige week besloten mej. K. v. d. Putte, onderwijzeres aan de openbare school aldaar, met ingang van 1 Januari 1918 op wachtgeld te stellen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de wiskunde de heer J. J. C. Lievense te Dordrecht. En voor het stuuriiedenexa- men de heeren D. Kuipers eu B. Mulder voor le; J. v. d. Land en E. P. dp Lint voor 2e en I. Hutjes, A. Koster en H. Kruseman voor 3e. Twee watervliegtuigen van onbeken de nationaliteit passeerden den Water weg, koersende van Z.W. naar N.O. Volgens machtiging van den mi nister heeft de Rijkscommissie van Toe zicht bepaald, dat boerenkool voor ver duurzaming mag geveild worden, onder daarbij bepaalde voorwaarden. Een militair te Zevenaar trof bij on geluk een passeerenden man bij het schie ten. De man is in het ziekenhuis over leden. Prins Hendrik gaat Zondag voor padvindersaangelegenheden naar Nijme gen. Bij een wedstrijd van motorbooton in Amerika liep de winnendfe boot, de „Miss Detroit II", met een snelheid van soms 110 K.M. per uur. Juli Culp, thans te Sofia, heeft van den koning van Bulgarije een ridL derorde ontvangen. De staking der Koninklijke Phar- maoeutische Fabriek te Meppel, diie ruim drie weken geduurd heeft, is geëindigd. De arbeiders hebben al hun eischen laten vallen. De oudste inwoonster van Oud-Delfs- haven, wed. v. Welsenis-Boelee, is op 101 jarigen leeftijd overleden. Op de Nieuwmarkt te Amsterdam is een bakkerskar met brood ontvreemd. Vanonder een steiger aan de De Ruijter- kade een balk. ter waarde van f350. De politie te Eindhoven heeft aan houding verzocht van de vermoedelijke moordenaars van den marechaussee te Geldrop K. en van L., wiens verzoek om cassatie door den Hoogen Raad is afgewezen. Te Stratum kwam het 4-jarig meis je van den arbeider C. in aanraking met een brandend fornuis, waardoor de kleer tjes vlam vatten. Met hevige brandwon den overdekt werd het kind in het gast huis opgenomen en zal aan de gevolgen vermoedelijk overlijden. Een nieuwe vinding zooi- Ieder. Door de firma W„ Zij'lmans' te Helmond wordt onder den naam „Eureka Zooileder" een solied surrogaat ter ver vanging van speciaal zooileder in den handel gebracht. Het is een Nederl'andsehe uitvinding en het fabrikaat is ,na langdurig onder zoek en verbetering zoodanig, dat het zijn deugdzaamheid heeft bewezen wat betreft slijtag-evermogen en alle andere eischen. Het heeft de kleur van gewoon leder, isi niet oplosbaat' in water, noch aan hitte invloed onderhevig en is boven dien waterdicht. Door een buitengewone' versterking der buitenhuid is bereikt, dat de duurzaamheid van dit surrogaat die van natuurleder overtreft, hetgeen door proefneming is gebleken. De prijs van dit Ieder, hetwelk aan vierkante platen van 2 vierk. M. wordt gefabriceerd ter dikte van gewoon leder, is ongeveer slechts een derde van den prijs van natuurlijk leder. Het rayonstelsel voor de meel- en bloemfabrieken zal 28 dezer in werking treden. Op Texel' is de oudste robbenjagér genaamd Jacob Koning, op 93 jarigen leeftijd overleden. Niet minder dan 868 zeehonden wa ren door zijn nooit missend schot gie- dood. Als knaap was hij te Amsterdam ooggetuige geweest van het vertrek van den eersten trein naar Haarltem. Was <?ns land sedert het huwelijk van ds. Zernicke weder zonder vrouwe lijke predikant, va.n den 18en dezfer af, is' de tweede vrouw voorganger eener gemeente geworden. Op dien dag ver bond mej. ds. M. Gerritsma zich aan de doopsgezinde gemeente te Baardzoo dat zij! thans, wellicht voor niet .al te langen tijd, de eenige vrouw op den kan sel is hier te lande. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Schare, Gekozen tot notabelen C. Potter Mzn. en M. Karelse Wzn.; beiden met 19 stemmen. Geref. Kerken. Beroepen te Deventer H. Ph. Ingwersen I te Berlikum., Rechtbank te Middelburg. De eerste openbare zaak was Dinsdag die tegen F. I. te Westdorpe, die ma nufacturen vervoerde, zonder binnenl. pas poort. De officier eischt f 30 of 60 d. Een bijzondere zaak was wei die te gen I. C. te Heinkenszand, die per post een pakket wilde verzenden naar Haspc (Westfalen) welk pakket 1 K.g. zeep in hield. Bekl. bekende volledig, hij hueït kennissen die zoo dikwijls geklaagd had den over gebrek ;ian zeep, willen hel pen. De officier wil hier ook rekening mede houden en vordert f 20 of 20 d. Bekl. vindt het vreesehjk, dat hij "op 67-jarigen leeftijd, terwijl hij nog nooit met den rechter in aanraking kwam, nu voor een daad van menschlievendheid moet worden gestraft. J. Üe M. uit Clinge is aangehouden en nu gedetineerd wegens het pogen om zeep en kwatta uit te voeren. De officier eischte een maand met aftr. De 18-jarige M. uit St. Jansteen was in verzet gekomen van een vonnis waar bij 'hij wegens uitvoer van koeien tot 3 m. werd veroordeeld. De officier vroeg bevestiging. Tegen S., dienstbode te Vlissingen, was wegens verboden vervoer een von nis van drie weken uitgesproken, waar van zij in verzet was gekomen. De offi cier meende dat er hier termen voor een voorwaardelijke veroordeeling zijn en vroeg verandering van do straf in drie maanden voorw. gev.-straf met een proef tijd van twee jaar. Nog was in verzet gekomen C. v. d. P. uit Schoondij'ke, die indertijd tot 8 maanden gev.-straf werd veroordeeld, om- dal hij de leider zou zijn geweest van een grootei sinok'kelparfij op 31 Mei j.l. Daar nog een tweetal der vroeger ver oordeelden in Veenhuizen zitten, verzocht de officier uitstel der verdere behande ling tot 18 December, waartoe beslolen werd. Des middags werd voortgegaan met de behandeling der zaak tegen Y. v. ,D. uit Naaldwijk, tegen wien voor 14 da gen reeds "behandeld werd een vervol ging wegens uitvoer van kleiaardappelen met het schip „Adriana." Van de zijde van het O. M. werd nu als deskundige gehoord de contro leur der aardappelvereeniging Schuite maker uit Franeker, die verklaarde de aardappelen wel degelijk 1e hebben her kend als "roode star van de klei, hij zag dit o.a. aan de spoortjes klei die er nog aanzaten. Door den verdediger, mr. Oskam uit Rotterdam, waren nog gedagvaard als deskundigen de landbouwkundigen Zon- nevijlle uit Axel en van der Slikke uit Zwijndrecht, die beslist verklaarden, dat het in Mei niet mogelijk is, dat. men aan aardappelen, die 14 dagen in een schip hebben gelegen, ziet oi' het zand- of kleiaardappelen zijn. De officier zeide, dat er aan dit pro ces nu eindelijk eens een einde moet komen. Hij wijst er op, dat bekl. bui tengewoon veel consenten had, hij trad zoo op tegen den eenvoudigen contro leur Buijze, dat de'ze niet anders! durf de doen dan te teekenen. Badet, die door heel het dossier weder genoemd wordt en die overal bij was, wist wel dat er kleiaardappelen in waren, doch bekl. zeide ook toen de commiezen hem vroe gen of er kleiaardapptels onder waren, ja dat kan wel een beetje. Spr. acht bekl. moreel mede schuldig, dat er aardappelen uitgingen, die wij hier later noodig hadden en hij vordert daarom drie maanden gevangenisstraf. De verdedigter zeide, dat er zeker een einde aan het proces moet komen, maar juist van deze zijde is er op aange drongen er eindelijk eens een begin mede te maken, en ook het kamerlid de Vis ser heeft zich daarvoor gespannen. Bekl'. is nu al anderhalf jaar als exporteur geschrapt geweest cn de zaak moest nu eindelijk de wereld uit. Bekl. wist niet of er kleiaardappelen onder in het scrap „Adriana" waren, hij is niet bij de in lading geweest. Het vinden van kleine Spoortjes klei is geen bewijs, dat het kleiaardappelen waren. Trouwens er is geen goede afscheiding tusschen zand en klei in Nederland; er zijn toch deelen van het land waar beide grondsoorten' in elkander loopen. Alle uitvoer was'in Mei 1916 verboden, maar er werdait consenten gegeven en nu had bekl. er toevallig veel van zijn vriend van Bie- sem gehad. Het is niet waar dat de exporteurs de schuld zijn van het gebrek ,aan aardappelen. Do vraag is maar of getuige Badet ver lof tot uitvoer mocht geven en althans of bekl'. dit redelijkerwijze mocht aan nemen. De .functie van Badet als! ge machtigde der aardappelvereen., was niet juist omschreven. Bekl. voerde terecht aardappelen uit en vvisit niet dat er kleiaardappelen onder waren, als dit ten minste het geival is, hij zal dan ook moeten worden vrijgesproken. Nadat de officier o.a. was opgekomen tegen de aantijging, dat het zijn schuld was', dat de zaak zoo lang heeft ge duurd, werd de uitspraak evenals in an dere zaken bepaald op 4 Dec. q.s. Gemeenteraad van Middelburg. Hedenmorgen te tien uur vergaderde de gemeenteraad van Middelburg onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig waren 12 leden. Afwezig de heeren Adriaan.se, Bolle, Zijlstra, Van der Harsit en Gratama. Van -de ingekomen stukken noemen *9 de volgende: Een schrijven van Ged. Staten, waar bij ingezonden wordt liet kon. besluit inzake de salarisregeling der onderwij zers. Hierbij wordt het salaris der hooi den der scholen A, B, C, 1, J bepaald op een minumum van f 1®*. in plaats van f 1400, zooals de raat had Vastgesteld. Voor de eerste onder wijzeressen in de nuttige handwerk^ wordt het aanvangssalaris evenals raad het deed bepaald op f 175, docB ïjjksche van f 10 f 275, terwijl de vijfjaarlijksche vat mum van f215. V wijzeres blijft het Voor de gernoh wie de raad allee! jaar vol' salaris tol meer, bepaalde d<| tweede en volgenl hun salaris krijgil kostwinner zijn en het gevah is. Een tweede sch| hooging van de ja. der schooFG van if 2200. Voor kennisgevil Vervolgens een I stuur der Tndustrl om de gemeentc| Ivoor de rente en taal, dat de verg groot f 18,000. of dit bedrag leent voorwaarden wedrf verstrekt. Een adres van I gymnasium, die zi| dat, terwijl de ve| den voor alle andcf der gemeente, mei gaan, die voor hen| werd toegekend. Een verzoek Christelijke Bewaa| het subsidie aan als dat aan de i dat de billijke sail kunnen worden t| wijst er op, dat dan 100 leerling^ dat zij in een gevestigd, terwijl wordt, dat de gen! de gemeentekas I en aan de NutsbJ £2600 wordt uitg| Alles gesteld in om advies. Een verzoek Var om in een adres te verzoeken het Üe bijdragen dei- afkoop der tollen I jaarlijksche termijl ven, evenals dit vq tusschen de beide I [Vlaanderen is~mo| delingenverkeer \l spoed die hierbij| worden, daar de ber bijeenkomen Aldus werd diifl Ten slotte de b-l delburgsch muziek een eindcijfer vaul ditmaal slechts eeif £2350 uitgetrokkeil Üaar er door de grooter voordeelig als de pogingen J weder normaal tel weder f2600 wol Voor kennisgevi Op diens verzoJ verleend aan dei tl lid der commissi! lager onderwijs. - De burgemeestcl de gelegenheid omf weinig gebruik vl in de laaste wec'k| Maandag 184, li 58, Donderdag 39, 58 emmers. De heer Onderdl in arbeiderscenti J meer gebruik var| De burgemeester van toe. Aan de orde z| benoemingen en bestuurslid van l| ziekkorps uit der den aanbevolen en mr. G. J. Spl de heer Sprenger.l Tot voorzitter weder voor een beno-emd de heerl algemeene stenurJ Voor den tijd vl noemd tot direct bchool cn avonds! lieden de heer ij algemeene slem me Tot leeraar in fle burgeravondscl| Sheer J II, Klarrl stemmen. Aan mej. J. A. ivol ontslag verlet wijzeres in de ni School K. Vastgesteld wor| Slagen van verscl Goedgekeurd verantwoording werkloozenfonds ol (De heeren Boll Ifcoiinen ter vergan:] Vastgesteld woril gejm een tebegr o o t i n Alsnu- is aan del kandelaren van e! Noordsingel. Aizoo besloten stemming. Het volgende vc Tooien van een gr Eveneens zt»nde| aangenomen. Ter tafel' koimtl ioigebruik geven i ten de schooluren godsxiienstondenv ijl ging van VrijizinnJ laad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2