Uit de* Provincie Kerknieuws, Onderwijs. Predikbeurten, landbsuw m Mmimlt Ossmengd Niéuws. van den verscherpten duikbootoorlog op 1 Februari, langs onze kust een vrij vaarwater .open van 20 mijl, van liet Zuiden tot aan het vuurschip van Ter schelling. Dit vaarwater zal nu aanzien lijk worden vernauwd, n.l. tot 4 of tot 7 mijl uit onze kust. Daarentegen zal de smalle vaargeul, Üie in het Noorden naar het zoogenaamde vischwater leidt en waardoor ook onze Schepen naar Skandinavië, Amerika enz. varen, aanmerkelijk worden verbreed en pok dat vrije vischwater uitbreiding krij gen. Is dit laatste voor onze scheep vaart en voor onze visschers een aan winst, de vernauwing van de vrije vaart langs onze Westkust is er een nieuwe en groote hinder voor. Vooral de vis schers zullen het pijnlijk voelen. Wat de Duitsehe regeering tot haar nieuwen maatregel heelt genoopt? Wij houden het voor het naast, dat zijl, re kening houdende met de mogelijkheid, dat de Engelsche vloot bij het offensief in Vlaanderen zal medewerken, in de buurt het vaarwater, waar die zich bui ten gevaar van mijnen en duikbooten zou kunnen vertoonen, wil beperken. Wij kunnen wel aannemen, dat onze regeering tegen deze nieuwe beperking van de vrijheid van de zee "heeft ge protesteerd, gelijk zij het tegen vorige beperkingen van Duitsehe ot Engelsche zijde heeft gedaan, maar verder zal zij er zich evenals tevpren bij moeten neer leggen. Het schepen-uitvaar t-b u r e a u beoogt niet het stopzetten van de trei- lervaart, maar wil de ujtvaartvergunnin- gen voor onbepaalden tijd vervangen door die voor "beperkten tijd. Langer in dienst. Er zijn wetsontwerpen ingediend in zake het langer in 'dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienst plichtigen bij de 'landweer en tot ver lenging van den duur van den dienst plicht bij den landstorm. De doorvoer van zand en -grind. Het Volk meldt, dat de doorvoer van zand en grind Woensldag is stop gezet; toen was de ten doorvoer toegestane hoeveelheid van 185,000 ton voor het tijdvak 15 October15 November be reikt. De geheele toegestane doorvoer is niet (bereikt, aangezien in de vorige maand ötrnstreeks 15,000 ton minder is door gevoerd dan was toegestaan. De „Renzina II" aangehouden. Kapitein Eppinga van het Ned. schoe nerschip „Renzina II" te IJmuiden aan gekomen van Kalmar in Zweden, be stemd voor Amsterdam met hout, deèlle bij aankomst te IJmuiden mede, dat zijn schip 11 November in de Noordzee door een Duitsch watervliegtuig aangehouden werd. Alle Scheepspapieren van de „Ren zina II" werden afgenomen. Mr. van G ijn. Naar de Msb. verneemt, heeft de oud- Minister van Fipanciën, Mr. van Gijn, aan verschillende kieskringen van de Liberale Unie, die hem een kamercan- didatuur aanboden, medegedeeld, voor Zoodanige kamercandidatuur njet in aan merking te willen komen. Verb o-u w van .gewa s s en. Volgens het eenige artikel van een nieuw Kon. besluit, kan door den Mi nister van Landbouw, indien naar zijn oordeel de verbouw van andere gewassen van meer belang voor de voeding van tnensch en dier is het verbouwen van de navolgende gewassen in het algemeen of in bepaalde gedeelten des lands wor den verboden, beperkt of niet dan voor waardelijk worden toegestaan: bruin mos terdzaad, geel mosterdzaad, karwijzaad, blauwmaanzaad, kanariezaad, zaaiuien, Westerwoldsch raygraszaad en andere grassen voor zandwinning, koolrapenzaad, peenzaad, uienzaad, spinaziezaad, alle groentezaden voor zoover in dit besluit nog niet genoemd, suikerbieten, vlas, hen nep, cichorei, tabak, pootuien, kool, pe nen, koolrapen, knollen, past.inaken. alle soorten groenten voor zoover in dit be sluit nog niet genoemd. Petroleum kaar ten. Bon no. 3 der Rijks-Petroleurn distribu tiekaarten zal geldig zijn van 16 Novem ber tot en met 30 November 1917, voor twee liter. Apotheke n. Zondag zal te Goes geopend zijn de apotheek van G. v. d. Hoek; te Middel burg die van M. J. v. Pienbroek; te Vlissingen die van S. J. Engering. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft aan K. de Clercq en C. .1 van Damme te Sas van Gent en D. F. 13e laert te Zuiddorpe, allen vroeger uitgezet Uit het in staat van beleg verklaarde gebied van Zeeland, voorwaardelijk ver gunning verleend terug te keeren. De Engelsche lichter, die bij Zou- telande gestrand was. is thans dooi de firma Dirkzwager met behulp van het bergingsvaartuig „Buffel" afgebracht en naar Vlissingen overgebracht. De lichter is gemerkt C 1053. Voor de sluizen van h-pt afwaterings kanaal nabij de haven van Cadzand is een ij'.erdraadnet aangebracht om even- tueele schade aan de sluizen door bin- nenspoelcn le mijnen zooveel mogelijk te den laatsten tijd herhaaldelijk aanspoe len van mijnen. „Vrederust". Wij ontvingen het volgende schrijven Den leden, begunstigers en correspon denten van het suppletiefonds voor ver pleging op „Vrederust" deelen wij mede, dat ons tul res vanaf 12 Nov. niet meer is te Zierikz.ee, maar te K o. u d e- k e r k aan den R ij n. Gaarne ontvangen wij dan opgave van nieuwe leden, zij het in grooten getale. In overleg met den voorzitter besloten wij tot Januari het penningmeesterschap nog waar te ne men. Totdat dus de naam van den an deren penningmeester, mijn opvolger, wordt 'bekend gemaakt, ontvangen wij nog gaarne zooveel mogelijk voor liet beken de doel. Wij bevelen dan ook zeer ern stig en dringend deze zaak nogmaals aan. Wij ondersteunen dit jaar één patiënt. Ds. J. SYBESMA, penningm.-secr. Koudekerk a. d. Rijn. P.S. Christelijke bladen in Zeeland worden beleefd verzocht dit stukje over te nemen, opdat het werk mij worde verge makkei ijk t Door den commandant van de stel ling der monden van de Maas en de Schelde, commando Zeeland, is het ver blijf in het gebied ontzegd aan K. Heij- boer te St. Maartensdijk, .als zijnde ge vaarlijk voor de rust en de veiligheid van den Staat. Süddtribnro. Gisterenmiddag vergaderde in do sociëteit „St. Joris" de ai'deeling Middelburg van den Nederlandschen Bond voor Ziekenverpleging, onder voorzitter schap van den heer J. C. Gicben. De voorzitter zette in het kort de werk zaamheden van de afdeeling uiteen en deelde mede, dat dit waren,, behalve het bevorderen van den bloei van den Bond, ook daadwerkelijke hulpverleening. Deze laatste bestond uit het verschaffen van ledikanten aan een tweetal tuberculose patiënten, die uit hel gasthuis werden ontslagen en verder thuis moesten wor den verpleegd, hetgeen geschiedde in sa menwerking met de Roode Kruisafdeoling. Tegemoetkoming werd verleend aan ver pleegden in sanatoria, terwijl 2 maal de reiskosten werden betaald voor een wijk verpleegster, die een zieke vrouw, die moeilijk ter heen was naar het academisch ziekenhuis te Leiden vergezelde. Ook werd steun verleend aa:n de commissie voor spijsuitdeeling aan zieken. Van het hoofdbestuur was ingekomen een Schrijven over de herdenking van het 25-jarig bestaan van den Bond. Door eeno daartoe benoemde oommissie was die herdenking mei het oog op de tijds omstandigheden als volgt in plan ge bracht. De herdenking z,al plaats hebben tegelijk met de jaarvergadering in 1918 en alsdan zal de voorzitter van den Bond eene 'herdenkingsrede houden. Verder zal een feestgave gevraagd worden, maar het doel daarvan staat nog niet vast, ver moedelijk zal het dienen voor een pen sioenfonds. De voorzitter merkte op, dat het niet makkelijk is te beslissen over de feestgave voor men weet waar zij voor zal dienen. Er zal een commissie gevormd wor den, die na zal gaan of de oprichting van een pensioenfonds gevormd kan wor- digden benoemen van de beide grootste en. den benoemen van de beide grootste en de beide kleinste afdeelingen. Daar Mid delburg onder de laatsten zal vallen, zal worden verzocht haar te passeèren met het oog op de afgelegen ligging. Door mejuffrouw L. Backer werd ver slag uitgebracht over het in de jongste bonds verg ade ri ng beh an delde Na eenige bespreking over de vraag welken weg meisjes, die verpleegster wil len worden moeten inslaan, waarbij werd opgemerkt, dat zij, bij aanvragen om plaat sing in een of ander ziekenhuis niet on geduldig moeten worden als het antwoord wat lang uitblijft, werd overgegaan tot de behandeling van het voorstel om een informatiebureau op te richten. Uit de gevoerde discussies teekenen wij aan, dat de naam veranderde in Adres bureau, dat gevestigd zal worden ten huize van mejuffrouw M. Callenfels, en dat ten doel heeft het bijhouden van adressen van particuliere verpleegsters in Middelburg en _gteeds aan te teekenen, wie harer vrij zijn om bij aanvragen door doktoren of particulieren direct hulp te kunnen verschaffen. Leden van het bureau zullen zijn de verpleegsters en de doctoren, tenvijl ieder, die een aanvrage doet daarvoor zal moe ten betalen. Thans komt het meermalen voor, dat geen hulp of slechts na veel moeite hulp kan worden gevonden, ter wijl die toch bij betere zegeling.wel di rect te vinden was geweest. Het bureau zal voor heel "Walcheren hulp verschaf fen. Het bureau zal staan onder toezicht, behalve van mejuffrouw Callenfels, van de heeren dr. J. C. Bolle en J. C. Gieben. Nog werd medegedeeld, dat dr. D. Schoute wegens drukke werkzaamhe den bedankt heeft als bestuurslid der afdeeling, maar dat hij zijn instemming betuigde met het oprichten van genoemd bureau, zooals trouwens ook de andere medici hebben gedaan. Voor de Chr. Jongel. Vereeniging „Rom. 16" zal in haar gebouw, Spanjaard straat E 69, ds. M. van Empel een le zing houden over „Hamlet" Woensdag 21 November, 's avonds 8 uur. Deze le zing is voor ieder gratis toegankelijk. Goes. De Zuid-Bevelandsche Dorcas hield gisteren hare jaarlij ksche bedeeling van gemaakte kleedingstukken. Uitgereikt weixlen aan 86 gezinnen: 9 baaien rok- hemden, 71 vrouwenhemden en 48 schor ten. De duurte der stoffen maakte het zeer moeilijk de gewone bedeeling te hou den. Het bestuur hoopt een volgend jaar nog in staat te zijn de aanknopen te kunnen doen. Mogen daarvoor ve'.en zich genoopt voelen als lid der vereeniging toe te treden. Het Bestuur, Mej. S. GOE.MANS, Presidente. Mej. M. \V. VAN HEEL, Penningm. iDistributie. Van af 17 November tot en met 23 November 1917 is ver krijgbaar bij de winkeliers: op bon 9: aardappelen 4 K.G. op bon 10: rijst 2 ons. op bon 11: zeep 2 ons. Bons, waarvan in genoemd tijdvak geen gebruik is gemaakt, zijn vervallen. In de eerstvolgende weten' zal door de Jongelingsvere niging op G. G. Openbaring III2b alhier een plaatse lijke collecte worden gehouden ten be hoeve van Tipt Centraal Nationaal Co mité voor Tijdelijke Militairen Tehuizen. Wat voor dit doet binnenkomt, wordt aangewend tot bevordering van de stof felijke en geestelijke 'belangen van onze gem.obiliseerden. Wij bevelen derhalve deze collecte hartelijk aan. A.s. Zondagavond te 6 uur hoopt ds. P. J. Steinz in de Ned. Herv. Kerk een gedachtenisrede te houden, naar aan leiding van het 500-jarig bestaan van de stad Goes. Spr. hoopt in deze rede het kerkelijk-godsdienstig loven der Go,evena ren van voorheen en thans te beschouwen. Dhr. Kooiman ,zal in deze godsdienst oefening een fantaisie op het orgel geven. Naar wij vernemen, is door de Na tionale Bankvei'eenigjng aangekocht hè{ door den heer I. 1). Fransen van do Putte bel oonde huis op de Beestenmarkt. In dit huis zal het bijkantoor dier Bank- ver. gevestigd worden. In verband met ingekomen klachten over de klompendistributic, deelt men ons van betrouwbare zijde mede, dat gis teren nog niet voldaan kon worden aan alle aanvragen om vrouwen- en kinder klompen. Enkelen moesten zich dus veor- loopig tevreden stellen met een bon, waar op zeker binnen 14 dagen klompen ver strekt kunnen worden. Wat de distributie vair maimenklompen betreft, hiervoor zullen morgen 200 paar beschikbaar zijn. Evenals voor de andere soorten zijn oor mansklompen 363 bons le vergeven, zoodat sommigen eerst enkele dagen later g'eholpen kunnen worden. De klompen'- aanmaak vordert intusschen goe.l. Vlissingen. B. en W. nemen maatregelen pm aan den St. Jacobstoren een electrisch verlichte vlag te bevestigen. Kruiningen. Bij de gisteren gehouden herstemming voor den gemeenteraad be- dhr. Alex. v. Hoötegem (R.-K.) 229 stem men en-dhr. Jud. Verhaagen, candidaat der werkmansvereeniging199 stemmen, zoodat de heer Alex. v. Hootegem (R.-K.) gekozen is. N. cn St. Joosland. Men deelt ons omtrent de burgemeestersinstallatie nog mede: De Burgemeester betuigde zijn dank voor de tot hem gerichte woorden. Door een der meisjes leerlingen werd aan (mevr. Polderdijk een mand met mooie bloemen aangeboden namens de schoolkinderen, waarvoor me vr. haar dank betuigde. Daarna toog men naar het terrein om de kerk, waar van 23Va eenige volks spelen werden gehouden, n.l. ringrijden pp de fiets; rijden met balletjes op de fiets door meisjes; Plankrijden op de fiets vpor jongens en meisjes en ring rijden voor oudere jongens en gehuw den op den kruiwagen; voorat dit num mer viel' zeer in den smaak bij het publiek. Het mastklimmen had plaats bij „de roode Leeuw" én trok ook zeer de aandacht van de aanwezigen. Van 3^/2 tot 5 uur werden in oogenschouw ge nomen de wedstrijden uitgevoerd dooi de militairen, n.l. Hinderniswedstrijd, Ap- peltrappen en za,kipopen. Alles "ging vlug van stapel en wekte' menigmaal de lach lust pp bij de toeschouwers. De Bur gemeester en genoodigden begaven zich daarna aan de koffietafel. Te 6V2 uur had de prijsuitreiking plaats. Yjoor de ingezetenen door den voorz. der Feestciommissie en voor -de militai ren door den Eerevoorz, Van 78 uur gal het fanfarekorps n,og eenige nummers1 ten beste. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groot-Ammers, P. van Toorn te Rotterdam. De Uniecollecte bedroeg te Breskens f 65te Westkapelle 90.70; en te Haam stede met Westenschouwen f 74.50. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte wiskunde 1 o. mej. C. H. Lelsz te Middelburg, Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en orde-oefeningen de heeren A. J. Dhont, W. Nieuwenhuijzen en H. van Gent, allen te Middelburg. Zondag 18 November. Ned. Herv. Kerk Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9,30 en 2 u. ds. Meloen. Borssele, 9,30 en 2 u. ds. Elenbans. Colijnsplaat, 9.30 u. en 2 u. ds. H. L. A, Feijkes. Cortgene, vm. en nm. ds. Lijseri. Driewegen, 2 11. ds. Jonker (Coll. Chr. School). Ellewoutsdijk, vm. ds. BinS. 's Gravenpolder, vm. dr. Schmidt en nm. ds. Gerrelsen. Ilansweert, 9,30 en 2,30 jj. dhr. Lens- velt. ITeinkenszand, 9,30 en 2 u. ds. Warners. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, vin. en nm. ds. de, Voogd. 's-IIeerenhoek. 2 u. cis. Buinink. 's-H. llendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. v. Essen, lerseke, 0,30 en 2 u. ds. Boer. Kamperland, vm. 9 en 2 u. ds. Koene- koop. Kapelle, 9,30 u. ds. Visser en 2 u. dr Schmidt. Kats, 9.30 en 2.30 u. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, 9,30 en 2 u. ds. Meloen. Krabbendijke. 9 u. ds. Muller, 2 u. 'dhr. Heekelaar van Breda, coll. bijbelverspr. Kruiningen, 9.30 u. en 2 u. ds. Steen beek. Nieuwdorp (bewaa.rsch.) 9,15 u. ds. Bui nink. 1 1 Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudclande, 9,30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. Jonker (Coll. Chr. School). Rilland-Balh, vm. dhr. Ileekeiaar e 1 nm. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waarde, vm. 9,30 u. dhr. Lensvelt en nm. 2 u. ds. Wijngaarden. Wemeldinge. 9,30 u. ds. Sfeinz, 1,30 u. ds. Mantz. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. Wissenkcrke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde, Wolphaartsdijk, 9.30 en 2.30 u. ds. Ste- genga. Op Walcheren. Arnemuiden, 9,30 en 2 u. ds. Mulder, Biggekerke, 9,30 u. en 2 u. ds. Schuur man» Stekhoven. Domburg, 9,30 en 2 u. ds. Koldewijn. Gapinge, v.m. ds. Maas, bed. H. A. nm. ds. Maas, dankz. Grijpskerke, 9,30 u. en 2 u. ds. Vaan drager. Klevcrskerke, vm. 10,30 u.? Ivpudekerke, 9,30 u. zendeling Blinde en 2 u. ds. Bostma, beide keeren zen- dingsooll. 1 Mel'iskerke, 9 30 ds. Reus. N. en St. Joosland, 9.30 en 2 u. ds. Tak. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Krijkamp. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. ten Hove. Serooskerke, vm. en nm. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. v. 't Hoff. O. en W. Souburg, 9,3J u. dhr. Blinde, zendeling, 2 iu. ds. de Visser. VriOiuwepoldcr, vm. ds'. Kroese. Veere, vmi. dr. Weijland. Westkapêlle, vm.?, nm. ds. Reus. Zoutelande, 9,30 u. en 2 u. ds. de Wijk. 't Zand, 10 ,u. ds. Bostma, 2,30 u. ds. ten Hove. Geref. Kerken. Wemeldinge, 9,30 en 2 u. ieeskerk. lerseke, vm. en nm. ds. Meijer. Kapelle, vm. ds. L. Bonma, bev. en nm. ds. "A. Scheele, intrede. Geref. Gemeenten. Middelburg, Segeerstraat, vmnm. en av. ds. v. üordt. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. In een op 30 October te 'S-Gra- venhage gehouden vergadering van T u i n- d e r s, ter bespreking van de wenscKe- lijkheid, dat de Tuinders zelf tot het vefduurzamenvan hun produc- ten, (b.v. inzouten, drogen), overgaan, welke vergadering werd bijgewoond door producenten uit alle dpelen des lands, isi op ondubbelzinnige wijze gebleken, dat het plan aller instemming heeft. De vergadering benoemde een Comité van 26 personen, dat nog kan worden aan gevuld met leden uit niet-vertegenwoor- digete streken, wiens taak het zijn zal, een Cenfralen Bond van zoutcrijen en drogerijen le stichten. Het Dagelijksch Bestuur, dat dezer dagen te Utrecht ver gaderde, besloot zich nogmaals te wen den tot alle Tuinbouwvereenigingen, en tpt allen die jn deze zaak belang stel len, om er met nadruk op te wijzen, dat de- verweizenlijking der plannen zal zijn in 't belang van den geheelen Ncder landschen luinbouw. Niet alleen voor het oogenblik, voor dezen crisis'ijd, maar vooral ook na dezen onmensehelijken strijd. Dan t,och zullen de thans oorlog voerende l'anjlen al het mogelijke doen hun land- eri tuinbouw tot een nimmer gekende hoogte op te voeren, en daar door een machtige mededinger worden. Het Dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren: E.. Flinterman, Voorz. Delft; J. A. M. van Kampen, Secr.-Penn'ngm., Poel dijk; C. F. Bakker, Stoten; J. Fecnstra, Sappermeer; P. Gootjes; St. Pancras; C. Mosmans, Venlo; A. S. M. Roes, Eist; D. Lispet, Delft, Algemeen Secretaris. Afdeeling Middelburg Z. L. M. Heden vergaderde in de Sociëteit St. Joris bovengenoemde afdeeling onder voorzitterschap van den heer jhr. P. J. Boogaert. Tegenwoordig waren o.a. de heer Tj. B. E. Kielstra, algemeen secretaris def ■iXIMWVliUp e V1 Rijkszuivelconsulent, beiden leden der commissie tot voorbereiding van de reor ganisatie der maatschappij. Bij de ingekomen stukken was een me- dedeeling yan 'de oprichting van een land- bouwcursus te Biggekerke. Tot lid der comïnissie van toezicht op den cursus voor volwassenen te Gapinge is benoemd de heer C. Langtobeeke en tot schatters van de peulvruchten de heeren C. Franse en F. P. Polderdijk. Van dc Bieta was een mededeeling in gekomen, dat dc maximumprijzen met ingang van 1 December per 1000 K.G. verhoogd worden met f 0.75 bewaarloon per maand en de bepaling van vrij ver voer van partijen beneden 500 K.G. en binnen de grenzen eener gemeente ver valt. Nog was ingekomen een adres van den heer J. Iluijsman Az*., waarin hij wijst op de zware lasten waarvoor dc hoeren komen te staan, 'o.a. door het moeten terugkoopen van hun eigen tarwe. De voorzitter en ook de heer Kielstra meende, dat hier niet veel aan te ver anderen zal zijn, pok niet door adres- seeren aan de régecring. Verschillende sprekers waren het hier niet mede eens', o.a. de heer A. de Feijler, die meende, dat het hier een verkapte belasting is, die aan dc boeren f45.000 kost. De heer Kielstra meent, dat dit niet juist is, de hoeren krijgen nu ook gemengd meel. De heer A. Geschiere acht dit billijk, ook de boeren moeten onder de rant soeneering vallen; dit hebben die hpe- ren Jhr. v. Vredjenburch en Welleman goed gezegd op de algemcene vergadering en spr. keurt af, dat de heer van Oeveren toen sprak over vrijheid en deze woorden zooveel applaus uitlokten. Spr. vreest voor hongersnood .on dan mogen de bur gers de boeren niet kunnen verwijten, dat z.ij !maar raak eten, hetgeen tot bur geroorlog zou leiden. De heer A. de Feij'ter, meent, dat men moet denken aan het „Gij zuil den Iclor- Ischcnden ezel niet muilbanden". Spr. meent, dat het jongste telegram uit Ame rika geruststellend is. Als de heer Ge schiere zegt, dat de boeren wel goed hun brood kunnen smeeren, zegt spre ker, dal de arbeiders het n el kunnen. De heer Geschiere wijst op de nood zakelijkheid van uitvoer, hetgeen de hon gersnood dreigender maakt. Spr. zegt, dat do boeren de arbeiders de boter ook wat goedkooper leveren. Spr. en alle boeren hebben verleden jaar yeol gestolen en de regecring moest maatre gelen némen. Het bestuur zal verder maatregelen beramen om oeri gedocumenteerd adres aan den minister te zenden, waarin op goedkooper brood voor de boerc 1 wordt aangedrongen. Aan de orde was nu de verkiezing van drie bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren C. Leijnse, P. Besuijen en A. Volkers; de heeren werden alle drie herkozen. De loden der finantieele commissie werden herkozen, namelijk de heeren B. Franse, J. Vader en P. Vader. Eveneens werd dc heer J. Gocdbloed tot markt/etter herbenoemd Afsnu was aan de orde de behandeling van het ontwerp van de statuten en Huishoudelijk reglement van Z. L. T. B. welke reorganisatieplannen werden toe gelicht door den heer C. Zwagerman. De spr. begon er op to wijzen dat de eVenwitjitstoesland, die voor den oor log bestond, door dien vreeseüjken oor log gestoord is, en velen zeggen dat het hoofddoel van den oorlog is, betere toestanden te scheppen. Spr. ziet tiet er nog niet in, dat de wereld een par radijs zal1' worden. Tijdens den oorlog ziet men het ingrijpen in allerlei toestan den, en dit zal na den oorlog niet op houden. Normaie toestanden zullen lang op 'zieh doen wachten en met moet trach ten zich aan de nieuwe toestanden aan te passen. De boeren moeien er op rekenen, dat de regeeringsmaatregelen nog lang zullen voortduren. Na verdere toelichting van dhr. Zwa german en uitvoerige discussie vereenig- de de afdeeling tier Z. L. M. zich bij acclamatie in pricipe met de reorgani satieplannen. Gisteren zijn weer 250 Duitsehe kin deren via Eysden iri ons land gekomen, om eenige weken te Egmond aan Zee te worden verpleegd. Te Uden is dezer dagen gevonden een zilveren munt ter grootte van een rijksdaalder. De voorzijde draagl bet wa pen van de stad Groningen met het om schrift: Sit nomen Domini benedictum en liet jaartal 1592; de keerzijde vertoont het wapen der provincie Groningen met dc woorden: Flor. arg. cio. Groningae. De politie te Venlo heeft den mil. W. K. aangehouden wegens desertie. Het is reeds voor de 9o maal, dat hij voor dit feit aangehouden wordt. De aange houdene is dezelfde, d begin October, toen hij weer naar zijn garnizoen zou worden teruggebracht, in Blerick uit den trein sprong en zoo voor de 8e maal ontkwam. Groote woningnood heersclit er in Den Haag. Zoo wordt op dit oogen blik in een der poli tie-bureau's huis vesting verleend aan een gezin, I be staande uit man, vrouw en zes kin deren. De menschen hebben geen on derdak en werden door de politie zoo goed mogelijk geholpen. Maar voor verblijf kan men aan dit gezin niet (anders aanbieden dan oen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2