A 0 'iji No." 4 O iloridcrdag 15 Nov< mber ÏÏMV S2c Jaargang .9. Jll tnscht Lder letter bureau 1 vatl A zondgF Seisstraat. staande op den l-irss!», in per- ichtingen te be- 3K.É te Kapolle u'ijvingsbiljetten 1917 worden ichenweg, achter 1920; m ver acht ten kantore ide vóór den 2 .TAN LOEFF. IER te Goes, voor 18—31 December |te Goes, groot, 66 emet 205 Roeden. Ibh den hoop, in I4 November 1917, |is VAN DISSEL adere inlichtingen .den weg, met aan- la. d. Daniels weg, 1g Gem. 54 Roed. Iper Bloois Gemet, 1 op 23 Noveihber kn Notaris VAN far tevens nadere In zijn. Boekhandel P. born. lOP jwaarss IER,West-Souburg. |j ANTH. HUÏJS- .CP lur uit twee. Biie_ lireau van dit blad I Qroentenkar, en een 7ITTE, Abeelsche loten heeft bij den Vrouwepolder) of ,doeld paard, wordt J hetzelve er uit te Icht zal zijn andere |n tot verwijdering- 1, Landbouwer, Grijpskerke- IsUYr.N, bij Veere. palder - erk, woning bescüiK" PRSE, Oostkapelle- ■niddelbaren leeftpd, wgeval ©e'ï i#hpud**.ar. Lieist om direct m dienst (Goes. Uitgave van de N&ami. Venn. LUCTOK ET F.MERGO, gevestigd te Goes Hoofdbureau te Goes LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg BIRMA F. P. DHUIJ-— L. BURG. Brukkers: Dosterbaan Le Cointre, Goes. Platte'ands lib» rslbmr. Wij mengen onï niet in 'den strijd onzer buren. Unionist, en vrijz -democraat mogen gerust saam om de toekomst bak keleien. Het zal ons niet ontrusten. Daar toe zitten de unionisten nog te zeer aain de vriji Liberalen vast, en wonen 'de vrijzinnig democraten nog te dicht in de buurt, van het socialisme, om te avond of morgen niet door dien slokop te wor den verslonden. Lalen onze liberale plattelanders daar om maar gerust voor den een of voor den ander partij kiezen. Dat komt wel terecht: in de toekomst is het toch rechts of Tood. i j Toch mag~onze onverschilligheid ons er niet toe leiden om de oogen te slui ten voor het onware van hetgeen onze Rotterdammer noemt het plattelandslibe- ralisme. Onder de politieke gangmakers in den 1 lande 'zijn, gelijk de lezer weet, twee doopsgezinde predikanten: in het zuiden de 'heer Siemelink, in het noorden de heer Vos'. Laatstgenoemde nu hangt van dat libe ralisme deze schilderij op: Waarom ja? Laat mij u een voor beeld geven uit het district, waar ik woonAppingedam. Hier bestonden vroeger slechts kleurlooze vereenigin- gen. In 1905 werd gestreden, om den zetel le winnen met den 'toen zeer jeugdigen Mr. ter Spill. Natuurlijk won toen de zeer populaire Schaper den strijd. -Om het distriet te winnen had men moeien uitkomen met een popu lair man uit het eigen district. Kon men dat niet, dan had men daarna de propaganda icderen winter onafge broken moeten voortzetten met een bekwaam toekomstig candidaat, die tot in 't kleinste dorpje optredende, allengs populair had kunnen worden. Toen ech ter kwamen er een pa.ar listige vrijt zinnig-democraten en zeiden: De eenige mot wien gij tegenover Schaper den strijd kunt winnen is een vïijziunig- democraat! Al die kleurlooze vereeni- gingen met uitzondering van Mid delstem werden toen plotseling om gezet in vrijzinnig-democratische kies verenigingen, hetgeen inderdaad da reinste politieke chantage was. Want sinds dien tijd noemen tientallen grond bezitters, bij wie - geen korreltje de mocratisch bloed te vinden is, zich deftig vrijzinnig-democraatAls men aan, hen vraagt: waarom is u dat? is het antwoord: „Zoo alleen kunnen wij Schaper wippen." Maar hun poli tiek besef weerspiegelt zich in 'het woord, dat één hunner zich ontvallen liet in de hitte van het debat: „Van mijn centen blijf-je af!" Feitelijk be staat hun politiek program uit- e-en negatie: „Niet fijn, niet rood" en daar mee uit. Zijn eir o-p hun program dap: geen positieve punten? bijv. de open bare school of de vrijhandel? Dat spreekt wel vanzelf, maar de vragen, die over de school oprijzen en dooi de onderwijzers telkens naar voren wor den geschoven, laten hen koud. En die vrijhandel"'is1 iets. waarvan zij wel weten, dat elk vrijzinnig' Kamerlid, van welke schaikeering ook', die Taal verdedigen. Er is,: maar 'één program punt van positieven aard,en dat is: ,,lk wil' de grootst mogelijke vrijheid in mijn eigen bedrijf." Met een der gelijk kiezerscorps moet ter stembus worden opgetrokken. VERSCHIJNT ELKEN .WERKBAR Abonnementsprijs.' Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers-0.06 Prjjs der Advertentiën. 14 regels f0.80, iedere regel meer 20 3-maal wordt 2-maal berekend. Big abonnement voordeelige voorwaard®, Bewijsnummers 5 cent. mnujiai'i ij 11» iinc beschik Nu willen wij' er niet te veel van zeg gen. Wij zeiven hebben in 1894, in onze eigen partij1 ook de voorbeelden gezien van menschen die hun democratie uit schreeuwden, in (on)heiligen toorn te gen het conservatisme; en dje l'ater ble ken met hun democratie te bedoel'eh,': het kiesrecht en ik mijn brandkast. Alleen maar, dat geslacht is vriji wel onder ons uitgestorven. Maar het liberalisme loopt gevaar aan ueze kwaal'nog, lang te zullen laboree- ïen. Let maar eens' op de namen van oe oprichters! syan den Oeconomischen Bond, wanneer die openbaar worden. Het is daarom goed op deze teekè- nen des tijds te letten en, wat omzeeigejn partij aangaat, er tegen te waarschuwen. Voor de onderwijzers. ^olgens cle tegenwoordige bepalingen oer onderwijswet genieten de onderwijzers e volgende tractementen. Hierbij zijnde gemeenten verdeeld in klassen, en (wel dezelfde als in "de Perso-neele Wet. Gemeenten van de le en 2e klasse. Hier geniet een hoofd der school met minder dan vijif dienstjaren f 1059met tot 9 dienstjaren f1100; met 10 tot 14 dienstjaren f 1150; met 15 tot 19 dienstjaren f 1200; met 20 en meer f 1250. Dit zijn de wettelijke minima. Nu volgt het bedrag dat de Regee ring blijkens haar ontwerp salariswetje in ieder geval den hoofden van scholen in gemeenten van de le en 2e klasse wil doen genieten. Een hoofd der school met minder da.n 5 dienstjaren f 1150; met 5 tot 9 dienst jaren fi300; met 10 tot 14 dienstjaren f1350; met 15 tot 19 dienstjaren f 1400; met 20 en meer f 1450. In deze zelfde gemeenten zijn de mini mumtraktementen voor onderwijzers zón der hooldacte, onderwijzers met niet ver plichte en onderwijzers met verplichte hoofdacte respectievelijk bij minder dan 5 dienstjaren f:500, f 609 en f700; met 5 tot 9 dienstjaren f600, f700, f800; met 10 to-t 14 dienstjaren f 675, f 775, f875; met 15 tot 19 'dienstjaren f750, f 850, f 950met 20 en meer dienstjaren 1825-, f925, en f1025. Dat zal nu in ieder geval worden: voor elk dezer f 100 meer. In Zeeland zijn echter geen gemeenten van de le en 2e en ook niet van de» 3e klasse. Wel van de 4e en 5e klasse; dat zijn Middelburg en Vlissingen. In die gemeenten bedragen de salarissen der hoofden, minimum volgens- de wet f950; f 1000f 1050f1100, en f 1150 naar gelang van het aantal dienstjaren, respectievelijkminder dan 5; 5 tot 9; 1014; 1519; 20 en meer. Die sala rissen zullen nu in elk geval worden voor hoofden minder dan 5 11150; met .5 tot 9 1 1300; met 10 tot 14 f 1350; met 15 tot 19 f1400; met 20 en meer f 1450. Voor gemeenten van de 6e. 7e, 8q en 9e klasse bedragen thans de mini mumsalarissen der hooiden f850; £900; f950; f1000; i'1050. Dit wordt nu in elk geval f950; -f 1100; f1150; f1200, f 1250, al naar gelang de hoofden min der dan 5; of 59; of 10—14; of 15 19; of 20 en meer dienstjaren hebben. De onderwijzers zonder hoofdacte te Middelburg en Vli- singen komen door de regeeringsvo-orstellen van de minimams f500, f600, f675. f75.0 en 1825 in ieder geval' op I 600, f 800, f 875, f 950 en f 1Ó25. De onderwijzers mét met-ver plichte hoofdacte van f 600, f 700, f 775, f850 en f925 op f700. f900; f975; 11050 en £1125; en de onderwijzers met verplichte hoofdacte van f700, f890, 1875, f950 en f1025 op f800, f1000, f 1075, f 1150 en f 1225. Dit geldt voor alle Zeeuwsche gemeenten, uitgezonderd Middelburg en Vlissingen. Derhalve "wie het wette'ijk minimum geniet, ziet voortaan zijn salaris met f 100 vermeerderen wanneer hij minder dan 5, dienstjaren heelt, of met N'200, wanneer de dienstjaren meer dan vijif bedragen. Dus wie al zooveel verdienl, dat hij! meer dan 5 jaren dienstjaren tellende, al minstens f200 boven het minimum salaris is, of' bij minder dan 5 dienst jaren al' .minstens f 100 boven het mi nimum verdient, die krijgt geen verhoo- gi'ig. Maar wie nu minder dan f100 boven het minimum is bij- 15 dienstjaren of' minder dan f 200 boven dat minimum bij' meer dan 5 dienstjaren, voor dieni wordt aan schoolbesturen en gemeentep uitgekeerd zooveel dat die f 100, of die f' 200 is', bereikt. Wie- dus met zeven dienstjaren als onderwijzer zónder hoofdacte aan een bijzondere school £759 verdient, voor dien wordt aan z;ijn schoolbestuur f 125 door het Rijk uitgekeerd, welk bestuur beeft te zorgen dat dit bedrag den be doelden onderwijzer in handen komt. - Natuurlijk, wanneer bedoe'de onderwij zer gehuwd is, en als zoodanig, oi krach tens toeslagwetje van 1913, of wegens het bezit van andere acten, of om wel ke reden dan ook meer verdien!, Rat moet hij eerst aftrekken; en als hij dan aan 't bedrag is dat minder dan 1100 boven zlj.'n wettelijk minimum is, dan' doet 'hij daarvan opgaaf en dan wordt wat er -aan die f 100 ontbreekt, tloor 't Rijk bijgepast. W iji komen op deze quaestie terug'. Ieder onderwijzer kan nu al vast uit rekenen, hoeveel hij bij deze regeling vooruit gaat. De verhooging krijgt terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1917. Dat is ,mooi. Tot oproer aangezet. Wat mag men in ons vrije Nederland) toch veel in het openbaar zeggen! Het Revolutionair Socialistisch Comité te Amsterdam lie-t deze weieik in een propvolle zaal een viertal „volksmannen" optredeneen modern predikant,' een ex- predikant, een Jood en een minder be kende grootheid; of, wil men: een Chr. j anarchist, een vrije socialist, een S. D. P.'er en een zekere Lansing. De dominé (Schernierhorn) en de ex- do miné (D-oinela Nieuwenhuis) (nat-uur- lijk: predikanten, die de» revolutie predi ken staan in de schatting van revolutio- j naire menschen zeer hoog!) werden het luj'dst toegejuicht, namelijk bij) "hun op- J tredenterwijl -de S. D. P.'er, Wijnkoop-, die .bij- zijn optreden maar matigjes ge huldigd werd, na zijn toespraak de krach tigste instemming mocht genieten. Die heeft het dan zeker wel het bontst gemaakt. Men oordeele Wij moeten de Russische revolutie steu nen door da-den; zij staan daar niet. al leen als Russ.en, die het Czarisme heb ben neergesmeten, maar als voorloopers' van de Europeesche revoluties. Wij moeien overal 'de eigen rege-eriitj- gen neerslaan. De helden, die zij-' zijn (hij bedoelt da Russische revolutionairen) kunt g;ij hier worden. Gij moet 1111 werkelijk eens iets doen, arbeiders.) 'De middelen der Russen waren mas sale staking en massale verbreking der militaire discipline. Die .middelen zullen ook "hier moeten worden aangewend. 'Gij moet steeds door zorgen, dat da staat wordt ondermijnd, dat er ook hier komt de anarchie die'thans in Rusland he-erscht. Overal wankelen re-e-ds de ra- geeringen en de tronen. Alleen hier laat gij toe, dat de uithongeraars vaji het volk vaster in liet zadel blijven zitten Het is li.-e verstaan, dat bij -diergelijke opruiende taal de revolutie wol spint. Maar arm volk, dat wordt, misleid door dergelijke leiders, die (gelijk het aardappeloproer v-an dit jaar heeft ge leerd) zeiven buiten schot blijven, wanneer dat volk valt onder de slagen der over- heid. i j. 1 13_r lama Da €»roote Oorlog» Beknep! overzicht van den toestand. Over de gebeurtenissen in Petrograd zijn nog steeds geen betrouwbare berich ten binnengekomen. Uit de tegenstrijdige nieuwstijdingen blijkt niet, wie nu eigenlijk overwinnaar in den strijd om de heerschappij is. Een Zwéedsch blad meldt, dat Ke renski voor goed het spel verloren heeft, wijl hij bij zijn opmarsflh tegen Petro grad onderhandelingen begonnen is. llij zou nog bij Gatschina staan, terwijl de Bolschewiki zich ter .verdediging van Pe trograd uitrusten. Volgens een ander Wolffbericht wordts de indruk steeds sterker, dat de berich ten over de ©ogenblikkelijke overwinning van Kerenski en Kornilofl minstens sterk overdreven zijn. De laatste berichten, die over Hapa- randa uit Rusland zijn ingekomen, mel den veeleer, dat Lenin nog meester in Petrograd is, dat de gevechten om de hoofdmacht voortduren Uit bladen der Bolschewiki blijkt, dat nabij Tsarkoje Selo verleden Zaterdag een hevig gevecht tusschen de troepen der vroegere regeering en de Bolschewiki be gon. De strijd is bloedig geweest. Er wa ren meer dan 10Ó0 dooden en gewonden. Do troepen van Kerenski zouden de over winning hebben behaald; de Bolschewiki zouden in de richting van Petrograd heb ben moeten terugtrekken, vanwaar hun gewapende arbeiders te hulp gekomen zouden zijn. Het blad „Kalewa" van Maandag meldt, dat de troepen van Kerenski Zondag Pe trograd waren binnengerukt, waar deelen van het garnizoen zich hij hen hebben aangesloten. Het zou tot buitengewoon heftige straatgevechten zijn gekomen, maar Maandag zou de toestand zich gewijzigd hebben. De troepen van Kerenski werden door het leger der Bolschewiki uit Reval in den rug aangevallen, waarbij 6000 man naar de laatste overliepen. Het verluidt, dat Kerenski in het hoofd kwartier in Hatschin gevangen genomen is, doch dat het hem later gelukt is, weer te ontkomen. En Korniloff zou het Kremlin bezet en de Bolschewiki verdreven hebben. Reuter meldt weer, dat Kerenski feitelijk de geheele stad genomen heeft, en dat de Leninisten nog slechts in een klein ge deelte stand houden. Kaledin zou dictator in Zuid-Rusland zijn. Wat kan men voorloopig anders doen dan achter dit alles een rij zetten? Wij dienen de gebeurtenissen in Rus land dan ook met de grootste terughou dendheid te bespreken. Wordt het bericht van de overwinning van Lenin beves tigd, dan kan dit echter een der gevoe ligste nederlagen worden, welke de En tente ooit geleden heeft. Lloyd George heeft te Parijs een rede voering gehouden, welke in Engeland een onaangenamen indruk schijnt gemaakt te hebben over de strategie der geallieerden in hun vollen omvang. Wat Lloyd George gezegd heeft in die uitpakkerij over de strategie meldt do „Star", die mededeelt, dat Lloyd George in zijn redevoering, die het blad „hyste risch, rhetorisch, onnauwkeurig en vol tegenstrijdigheden" noemt, gezegd heeft: „Als wij een K.M. in 's vijands linie vor deren en een armzalig dorpje uit zijn wreeden greep halen, zetten wij een keel op van ongeveinsde blijdschap." Ziedaar, zégt het blad, de voorstelling, die Lloyd George geeft van de slagen aan de Som- me, die Verdun gered hebben. En het ver volgt: „Het is. niet verstandig op die wijze te wrikken aan het geloof in de bevelvoering. George's verklaringen zijn geen feiten, zijn beweringen kunnen de proef niet doorstaan van een kritische ontleding. Er zijn blunders begaan, maar hij was en is aansprakelijk voor elk dier blunders. Dit alles staat in verband met de plan nen, om van het front der geallieerden in het westen, nadat drie en een half jaar ieder der bondgenooten op eigen gelegen heid heeft gewerkt, één leger, één front, en één natie te maken, zooals Painlevé dat noemde in zijn toespraak. Heeft Lloyd George ons nader tot den vrede gebracht? Die vraag' wordt in de „Daily News" op scherpe wijze bespro ken. Wel wordt het kabinet, dat Lloyd George gevormd heeft, nog niet direct gedreigd, maar dat de positie van den Engelschen premier niet vast meer is, kan men gerust aannemen. De sympathie en het vertrouwen "van het volk richten zich weder tot .Asquith. De vredelievende kringen vooral verwachten van hem veel voor de toekomst. Steipt dit niet hoopvol? De Weensche bladen prijzen de open hartigheid van den Engelschen staatsman en constateeren, dat hij niet alleen de catastrophale nederlaag in Italië in haar vollen omvang erkend heeft, maar ook alle tegenslagen, welke de entente in het verleden troffen. Als het nu aan deze zijde maar niet weer de oorlogsstennning. aanwakkert! De centralen, vooral de Oostenrijkers, waren reeds zeer vredesgezind! Hongeroproeren. 1 Het orgaan van de Russische Regeering van Lenin, de Rabotsji Poetj deelt me de, dat overal ja Rusland hongeroproeren zijn uitgebroken. In Minsk kwam het tot. bloedige straatgevechten, waaraan ooksoldaten deelnamen. Het spoorweg-- verkeer 'Is stopgezet. Op de lijn Petro gradMoskou Diepen de laatste dagen nog, slechts twee treinen. De Roesskij-a Wjedomosti weet mede te deeïen, dat een bende dronken de serteurs aan "het station Gorzy een trein bemachtigden, op de balkons en voor de raampjes machinegeweren .opstelden en er zoo van door gingen. Bjj iecfer sta tion, dat .zij passeerden, openden zij een krankzinnig snelvuur op ieder, die zich vertoonde; te Staraja Roessa, waar een groot aantal personen op de aankomst v.an een trein stonden te wachten, richtte 'de „amoktrein" een ontzettend bloedbad aan. Gelukkig slaagde men er in den trein op een dood spoor te laten loe pen, hij derailleerde, en dit maakte het mogelijk, de dronken deserteurs gevangen te nemen. Korte oorlogsberichten. Lord Rondda, de controleur der voe dingsmiddelen in Engeland heeft erin toe gestemd een deputatie te ontvangen, van de vrouwenpartij, bestaande uit. 'de vroe gere suffragettes, die wenschiem aan te dringen op1 de invoering van verplichte! rantsoenen. De Duitsche posterijen nemen van 9 tot 25 December a.s. geen voor het front bestemde pakketten aan, zöodat de Kerstgeschenken vóór eerstgenoemden'da tum op de post bezorgd moeten zijn. Die voor Zevenbergen, den Balkan en Italië moejen zelfs voor 1 December ter verzending aangeboden woilden. Enkele dagen geleden werden op de lijn DüsseldorpVohwinkel uit een goederenwagen een paar honderd kilo ca cao en den volgenden dag uit een an deren wagen een groole partij tabak gei- stolen. Als de daders zijn de hoofdcon'duc- teur en het overige treinpersoneel gear resteerd. De Vos-s. Ztg. van 10 November weet miede; te 'deelen, dat die Italiaan}- ®che regteering een decreet beeft uitgeé vaar-digd, waarbij het van af 1 Januari 1918 verboden is .meer dan 10 Lire aan zilvergeld in bezit te hebben Wje di'ti verbod overtreedt, krijgt gevangenisstraf! In Engeland zijn in de maanden! Augustus, September en October 488865 officieren en manschappen met verlof thuis geweest. Bij Waterloo-station (Engeland) is een' pacifist gearresteerd, die de gewonde soldaten en verlofgangers in de nabij heid van het hospitaal toesprak en ver klaarde, dat in Engeland spoedig een revolutie zal uitbreken. Te Londen verdienen jongens van 15 jaar als vischdragers dagloonen van 12 gulden en meer. Zwitsersche bladen vernemen uit Rome: lu de kringen van het Vatikaan verwacht men eerlang weer ©en nota van den paus over de vredes voorwaarden, die aan ieder der oor logvoerenden afzonderlijk zal worden .ge richt. Naar de „Matin" uit Petrograd ver neemt, zou ook mevrouw Kerenski door |de maximalisten gearresteerd zijn, be nevens de leider der kadetien Miljoiekof. Verschillende directeuren te Weeucn hebben bekend gemaakt, dat al hun ac trices voortaan papieren toiletten zullen dragen, wegens gebrek aan laken en zijde. De Centralen zijn Feltze en Fon- zano binnengerukt. Aan weerszijden van het Suganadal breidde het leger van graaf Schleuchen1- stuel de in de laatste dagen behaalde successen machtig uit. Zijn divisies be reikten Primola.no en bestormden bij hoo- ge sneeuw meerdere verdedigingswerken ten Oosten van Asiago en het pantser- werk op den Monle Lisser. De tegen Italië strijdende verbonden strijdkrachten staan nu van de Adria-' tische Zee tot de Pasubio overal op vijl- anidelijk grondgebied.' Er is bericht ontvangen, dat gene raal Allenby de Turken op' hun jongste posities aanviel en hen zeven mijlen naar het Noorden terugdreef op de positie bij Hebron. Dez'e positie dekt Jaffa, Ram»- l'eh en de^ spoorwegverbinding met Je ruzalem. Een van Allenby's eavalerie-divisiels heeft 1100 gevangenen gemaakt en 14 machinegeweren en 2 kanonnen veroverd. De pacifistische conferentie te Bern is verdaagd tot einde December. D© af wezigheid van entente-vertegenwoordigers heeft de geheel© conferentie doen mis lukken. De Russische legatie te 's-Graven- hage weigert de personen, die te Petro grad 'de regeering hebben verdrongen, als. wettelijk gezag te erkennen. Op het Westfront had gisteren geen groote' gevechtsactie plaats. De Fransche Kamer had met 250 tegen 192 stemmen de motie1 van ver trouwen aangenomen. Bij de behandeling van interpellaties leed de regieering een nederlaag. - De bijzondere correspondent van del „Independance Beige" schrijft: „Ik ver neem van betrouwbare bron, dat weldra onderhandelingen zullen worden afgeslo ten tusschen Denemarken en Duitschland, waarbij het laatste land zal toestemmen!, in een grenswijziging tengevolge waar van het district Hadersleben zal worden afgestaan aan Denemarken. Dit district maakt een deel uit van het hertogdom Slees-wijk, dat vroeger door de Duitschers geannexeerd werd. De onderhandelingen zullen weldra a£- loopen, maar de afstand van deze streek zal niet voor het einde van den oorlog plaats hebben en zich slechts uitstrekken tot het gebied, waarin de Deensche taal wordt gesproken. Het doel van dezen afstand is gele gen in het feit, dat "Denemarken onlangsi 90 millioen Kronen heeft ontvangen van Amerika voor den afstand der Deensche eilanden en deze som is aan Duitschlanidi ter hand gesteld als schadeloosstelling van -de wijziging der Deensche grens. De Engelsche transportschepen, die met oorlogsmateriaal en levensmiddelen onderweg waren naar Archangel, hebben van de regeering te Londen telegrafisch bevel gekregen, onmiddellijk naar Enge land terug te keeren, zonder hun lading te lossen. Een Engelsche torpedojager en een kleine monitor, die met het. legler in Pa lestina samenwerkte, z.ijn door een vijl- andelijke duikboot tol zinken gebracht. Van den torpedojager worden zeven man vermist, van den monitor 26 man. Van tijd tot tijd zijn geruchten ver nomen, dat de Regeering der Vereenig- fde Staten pogingen deed, om schepen naar Java te zenden, ten einde zich' een grooteren suikervoo-rraafl voor de V.ereenig'de Staten tó verzekeren. Van gezaghebbende zijde I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1