/7yA yo Tttf er. yi De Qroote Oorlog. fgge- en een veeren. ider rs"tbod FEUILLETON. p-Klijfhöut,, perimt.U. C. DE ROO, epolder. ils, 7 IH. HUIJS- y I twee. Brie-/ ran dit blad .AGO door Sliedrecht. g ten Ide ongeveer SEN, Grijps- bij W. Souburg. [in ruil teg&i AKER, W. Souburg. teinkenszand. 150 K.G bstkapelle. aftands, voor Oostkapelle. P. KOOLE, |adres weder bekomen in Souburg. te verkoopen, v. LANIGE- bonderdags bij •ning eezin te Mid- gezin te Mid- ensch, die zijn lieeft. Brieven ïhik- I [oning beschik- Oostkapelle. ischt bij Veere. het Christelijk [ergen-op-Zoom en Geneesheer- ng beschikbaar, rond en lOO a 20 ct. per Az., Landbou- elande). elbaren leeftijd,, al eeh/Jiotté udsiar.yLiefst lirectf irf diafist letter G bureau juffrouw wordt, ■stond gevr Brieven onder iw" te Goes. aai oudste r, DE GROÈNE IcldinGT© *o. 38 «V- Uitgave van de Naaml. Teun. LUCTOR ET EMERGO, geveaügd te Goes Hoofdbureau te Goes LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg r'RMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Uosterbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw Andrew Carnegie. Den 25 Nov. 'a.s. hoopt de man van het Vredespaleis zijn tachtigsten geboor tedag te vieren. Hij werd in 1837 te Dunfernline. in Schotland geboren. Zijn vader, William, was een wever, welke voor dien tijd tamelijk welgesteld was, want hij had vier weefstoelen voor de damastweverij en had een paar gezellen te werk. Doch de opkomende fabrieksindustrie, verdreef den huisarbeid, en dit drong den ouden Carnegie de rest zijher have te verkoopen en in Amerika een nieuw leven te begin nen. Men vestigde zich te Pittsburg. An drew was toen elf jaar oud en droeg grootelljks rouw over de verandering,- want hij had zijn geboortegrond l'ief. De oude Carnegie kreeg werk in een katoenspinnerij waar „Andy" op een week loon van een goeden dollar als1 spoel- machinejongen eveneensi werk vond. Hij moest van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hard werken voor de boterham men; met slechts veertig minuten schaft tijd. Weldra kreeg hij een heler 'betaald baantje, namelijk als- stoker in een stoom machine die alle machines van een fa briek in beweging hield. Dat wasi.een „betrekking" met verantwoordelijkheid, want hij moest steeds den stoomdruk- meter controleeren. Daarna werd hij telegrambesteller, waar- hij hij zich met kracht toelegde op de kennis van het telegra-feeren. Spoedig Ken de bijl niet alieen de namen van bijtna alle straten en stegen in Pittsburg, Penn- salVanie's -reuzen-industriestad, uit het hoofd, maar hij: kreeg, ook een groote bekwaamheid in het afhooren van tele grammen, zoodat hij al' spoedig als hulp telegrafist op zijn vijftiende jaar drie honderd dollar's 's jaars verdiende. Spoe dig echter, opgemerKt door Thomas Scott, hoofdinspecteur van den toen juist vol tooiden Peimsylva-niën-spoorwe-g'. tra-d hij in dienst vam de maatschappij van dien spoorweg, als particulier secretaris en telegrafist, tegen een aanvangssalaris vah 35 dollar in de maand. Dertien jaar la ter hij was toen Scotts opvolger ge worden als hoofdinspecteur trad hij uit dezen dienst, om te gaan specul'eeren. Hij had vropger hier al' wat aan ge daan; namelijk toen hij pas in dienst van even-genoemde maatschappij was. Z-ijü beschermer Scott was begonnen op deze kans' om geld 'te verdienen zijd. aandacht te vestigen. Er was namelijk iemand ge- storven, die tien aandeelen in de Adams Express Company had pagelaten. Scott raadde Carnegie- aan die aandeelen te koopen, Voor vijfhonderd dollar. Daar hij geen geld had, nam zlij-n vader een] hypotheek van 500 dollar op zijn huisje en Andrew kocht de aandeelen. _Eonigen tijd 'later maakte Carnegie alë .bij, toeval kennis met Woodrulf, den uit vinder der spoorweg, slaapwagens (slee; ping cars) die hem een model van zijn. uitvinding liet zien. Carnegie, ziende dat hier schatten te verdienen waren, leende van een bankier het noodige geld pm aandeel in -de zaak te kunnen nemen tg-gen afbetaling van vijftien dollar per maand. Zoowel hij' als ;de bankier had den goud gezien want de uitvinding Ia- ter door Pullman voortgezet, nam een wonderbare vlucht. Carnegiè werd er schatrijk van. En zoo ging het met al zijin volgende Bewerkt naar het Engel sch van HMMA JANE WORBOISE. 112). Dom zette nu opnieuw thee, juffrouw Bett.s bracht ons heerlijk geroosterd brood en op ons verzoek zette Johnny zich mie-t ons aan tafel. Ik zag nog nooit iemand zoo smakelijk eten als de onnoozele jon gen en onophoudelijk verzekerd© hij, dat dit veel beter was dan een oudbakken taartje; bovendien dronk hij niet min der dan vijf kopjes thee, zoo slap1 en zoet -als ik -maar kon schenken. Voor zijn moeite, die hij met mij gehad had, wilde hij echter geen geldelijk© belooning aan nemen, wat ik ook zeide, hij hield vol standig zijn weigering vol. Toen zijn honger gestild was, zeide hij eenigsz-ins lomp, dat hijf niet m- kon eten, hij had „genoeg" en blijkbaar wilde hij nu wel gaarne vertrekken. Doch voor hij opstond, vouwde hij' zijn han- „n m eerbiedig opwaarts, terwijl zijn lippen zich bij-na onmerkbaar bewo gen Toen zeide hij, als om ons in te lichten: „Ik heb mijn Vader gedankt, dat mre° lekker £fcgetein hc-b". Wij] vroegen hem naar zijn familienaam1, ondernemingen. Slaapwagens, spoorweg bruggen, petroleumbronnon, stalen spoor slaven, het maakte hem reeds op zijn dertigste jaar multi-millionair. De- houten spoorwegbruggen dit voorzag hij z-ouden wegens het drukke verkeer en de zwaardere treinen weldra afgedaan] hebben. En zo-o wierp hij zich op den brugbouw. Tegelijkertijd kwam hij te we ten dat er in Pennsylvanië zooveel petro leum in den grond zat. Hij nam eenige nabobs in liet vertrouwen en zoo koch ten zij nabij] Pittsburg een farm (hof stede) voor veertigduizend dollar. Toen aan 'het boren. En binnen een. jaar le verde de bron ruim een miljoen dofla-r zuivere winst op. Iets later vernam hij dat men in Engeland de spo-orstavein] niet meer van ijzermaakte, maar van staal. Dat was liet sein voor hem om zich op het fabriceeren van stalen spoor staven toe te leggen. Hij liet petroleum, slaapwagens, bruggen, in den steek en leg'de zich op de staven toe. Het grond kapitaal' had hij1 toen al. Eerst kocht hij de- beste steenkool- en ifzerertsmijl- ne-n in de omgeving op; later die varr nabij het Bovenmeer en legde van daar een tweehonderd zeventig kilometer (dus 54 'dagen en nachten gaans l'angen) spoorweg aan voor het vervoer van het erts naar zijn staalfabriek, aan welke hij den naam Homestead gegeven had. De-ze onderneming werd weldra, na Krupp, de grootste der wereld. De fabrieken be slaan 75 morgens land; daar werken 27000 menschen. De machines zijn de beste der wereld, daarom overtreffen deze fabrieken aan capaciteit alle andere ter wereld. De productiekosten der cokes bedragen, om één voorbeeld te noemen, slechts een vijfde deel van die in Enge land. Carnegie is echter meer nog als schrijl- ve-r en vredesapostel, dan als industrieel de aantrekkelijke man geworden. Kapi; talisten, die arm begonnen zijn, zijn er in de wereld, vooral in Amerika ge»- noeg. 'Wij noemen slechts de Goulds, de Astors, de Vanderbilts, de Rockefellers. Maar "zijn geschriften, vrucht van kijin denken en ervaringen, getuigen meer hog voor dezen man. Zijn voornaamste boek: „Het Evangelie van den Rijkdom," ver schenen in 1689 werd door mannen als Gladstone en Kardinaal Manning in tijd schriften, besproken, en trok zeer de all- gemeene aandacht. i 1 In 1899 trok Carnegie zich uit de zaken terug en vestigde zich in Schot land kort bij zijn geboortestad. Hij heeft een ontzaglijk vermogen dat hij, behou dens -een „klein" deel voor zijn twin tigjarige dochter, geheel zal op maken door het weg te schenken. Want zijn stelregel is: ,",wie rijk is, sterft ont- eerd"; en „men moet zijin kinderen niet meer nalaten dan noodig is", en „de jacht naar den. dollar den ouderdom on waardig isi." Zijn vermogen werd geschat op 40 miljoen dollar, toen hij in 1900 zijp.' aandeel in de reusachtige Carnegie Steel Works te- Pittsburg aan de staaltrust van Morgan van 250 miljoen dollar verkocht. Alleen daarvan zo-u, tegen 5 procent, de rijke man 6850 dollar per dag of ongeveer f 750 per uur te verteren heb ben. Het is- dus niet te ver wonde rep dat hijl eenst gezegd heeft meer moieitci te hebben om zijn geld op eenigsizins bevredigende wij'ze kwijt te raken, dan maar h.ij: antwoordde slechts „Jolmny" en toen wij verder aandrongen om zijn achternaam te weten, zag hij ons- verward en verslagen aan. Plotseling verhelderde echter zijn blik en met een uitdrukking van verlichting en geluk op- het gelaat, zeide hij, dat zijn andere naam! wlas- „Ou- noozel". „Onnoozele Johnny", zóó noemt- de men hem. VIJF EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. James Lascelles zag er veel ge-zónder dan vroeger uit. Reeds meermalen had ik mij afgevraagd, Wat er toch van hém geworden was, maar daar ik er voor ge- zorgid had, dat niemand, mevrouw March uitgezonderd, ons adres wist,, hadden wij nooit zijnerzijds meer een levensteeken ontv an-gen. Toen wij dien avond bij elkaar zaten, nadat Jolmny vertrokken was, en ik Ja m-es' vriendelijk gelaat weer beschouw de ,begfeeip ik, dat wij in onze rechtmatige "erontwaardiging op Louis tamelijk on billijk waren geweest tegenover James en zijn moeder. jWij' hadden hen in onze gedachten al te zee-r vereenigd met 'de ondragelijke - familie op Cuplp-age; niette genstaande wij konden weten, dat zij' heel anders waren dan Louis en zijn giroot- moeder. Ik zat daarover na te denken, toen oom het gesprek bracht op het on derwerp, dat mij zoozeer interesseerde. hij indertijd gehad heeft om 't hij elkaar te krijgen. Nu wijlen William Stead, de edele En- gel'schinan, die eenige jaren geleden, te gelijk onder anderen met een der Ame- rikaansche miljoenenkoningen (Vanderbilt) bij het vergaan der Titanic om het lé ven kwam, schreef dertien jaar geleden: Als1 Carnegie op zijn 80e jaar zijn ver mogen kwijt wil iziij'n, op 25 miljoen dollar na, bestemd voor zijn erven, eiï de rest wil wegschenken, ka-n hiji van dit ©ogenblik af, aan het tellen, dageiï nacht aan een stuk door, en dan f 1,62 per seconde uitbetalen; en dan zou die 25 miljoen nog overschieten. Nu, de man is da.n nu weldra 80 jaar; was dus zijn geld in die 13 jaar weggeschonken, dan heeft hiji nog f75 per uur te verteren, en erft zijn doch ter bijl zijn dood nog ^25 miljoen dollar. Maar het zal wel 'iets meer zijin. Want, wel'heeft Carnegje heel 'wat weg gegeven aan hoeken- en kunstverzame lingen muziekzalen, onderwij-inrichtin- 2000 bibliotheken, o.a. een concertzaal te New-York die een miljoen 'dollar ge kost heeft, en zonder de 'galerijen vier duizend menschen kan bevatten; voorts 65 leeszalen met 5 miljoen voor onder houd alleep in New-York, ook 'de con certzaal kreeg eenige miljoenen voor jaar- lijksche uitbreiding. Aan Pittsburg schonk' hij een universiteit met 28 miljoen dollar als stichtingsfonds. Hij schonk 4 miljoen aan de fabrieken te Homestead Voor do ouderdomsverzekering; de'r arbeiders. Op 'zijn 70en verjaardag' gaf hij 'honderd mil joen dollar aan verschillende stichtingen. In 1904 -schonk hiji 8 miljoen voor hét Ha-agische Vredespaleis. Het 2-miljoen pond-Ionds voor de Vredeszaak wordt beheerd door een Amerikaanse he en 'eert Europeesche commissie die sa,am over 21/a miljoen francs' per jaar kunnen be schikken. Zij zetelen te New-York en te Parijs. -- Reeds schonk hij 4000 kerkorgels weg. Oo-k geeft hij miljoenen aan Velerlei ver- e-enigjngen. In het geheel heeft hij al zoo wat voor 1000 miljoen 'gulden weg gegeven. En wat zou hij! hog niet geven) als' het morgen aan den dag vrede was. Gelijk het hem dan ook wel verdrieten moet dat bovengenoemde commissie, en dat van zijh geld, bezig 'is- dein oorlog financieel te steunen. Uit tè Pars, Weer tweespalt. De Standaard schrijft: Naar do N e -d e r 1 a n d r met genoeg zame zekerheid acht te mogen opmerken, botert het 'i n het Kabinet Weer niet met Financiën. Vrij stellig zelfs meent de redactie te kunnen verzekeren, dat de- tweespalt Zich nu reeds vrij' duidelijk gedeclareerd heeft, en dat Mr. Treub voor ditmaal, of al thans voor een half jaar, zich nog) schikt, maar voor de periode 'die daarna ingaat, de volgzaamheid "heeft opgezleg'di Het zou dan zoo staan, dat, kwam er voor Augustus '1918 vrede, het geschil met een sisser zou afloopen, maar dat. ging de oorlog ook dan nog do-o-r, het voor Gort v. d. Linden op een kiezen of 'deelen ,zou staan, zoo-dat jien slotte öf Treub zijh tweede congé z,ou. nemen, „Je hebt ens", zei-de oom, „nog niet verteld, James, waar je al dien fijld ge zeten hebt, het is nu alweer vijf maan den geleden, als ik "het wel heb. tWa'ar ben je eigenlijk gewpest?"! „In Berlijn en in Weenen. Het han delshuis, waar ik vóór onze buitenland- s-che reis werkzaam- was, had belanglrijke zalcen in Duitschlan-d en Oostenrijk en toen de chefs- vernamen, dat ik wfeer terug wias uit Italië, boden ze mij In verhand met die relatie-s- een prachtige betrekking aan. De zaak moes-t spoedig beslist worden en daar mijn financieele positie er izeer dooir verbeterde, aarzel de ik geen oogenblik met de betrekking aan te nemen en mijn moeder g;af mij daarin gelijk. Drie- dagen na miijn aan stelling was ik al op weg naar Ham burg en mijn moeder vergezelde- mijl, ze verkoos liever een verblijf in het buiten land dan op Northboroug'h. Toen wij' 'in Berlijn waren schreef ik u en mama schreef aan miss Tyndale, maar na een veertien dagen kregen wij de brieven als onbestelbaar terug. Toen wij1 daarna een onderzoek instelden vernamen wij, dat u beiden vertrokken waart, zonder uw adres te hebben opgegeven en op Cupp-age wisten ze ook niets van uw tegenwoordig verblijf af". „Dat was ook zoo", antwoordde ik, „we hadden er opzettelijk voor gezórgd, dat madame niet te weten "kwam1, Waar óf Landbouw zou moeten wijken. Hing *t nu aan een portefeuille, zoo zou dit nog niets zijn. Een nieuwe por tefeuilledrager is er altoos nog wel te vinden. Doch zoo staat 't thans niet. Het wordt, nu het pijnlijke geding om öf zich te voegen naar den toestand, of -de kans van komenden "hongersnood te beloopen. Volgt -men den wensch van 't eerste, dan mo'et men nu reeds beginnen met soberder te leven, 'zich met minder te contenteeren, en te sparen voor de toe komst. Immers doen we dat niet; teert men nu op al wat voor 'tgrijpen ligt; da-n ;staan we ten slotte voor h.et feit, dat er van buitenaf geen voedsel inkomt, en dat het product van 't eigen land opraakt. Dan zal er, komt do vrede niet in aller ijl den oorlog verdringen, zeer effectieve hongersnood op til 'zijn, en staat er, ook voor ons land, een toekomst te' wachten, waai-van ten slotte niemand de ontzetten de verantwoordelijkheid op- zich zlal dur ven nemen. De te wachten debatten zullen dan) ook, onjg'elwijifeld, een hoogst ernstig ka rakter dragen. Imïners het zullen debatten zijn, die niet loopen over iets. meer of minder leenen, noch ovet de tantièmes en de belasting; maar beraadslagingen over wat voor ons volk zal te wachten staan, in dien Amerika Europa in den steek' laat, en den afloop van het geding op1 het scher pe dilemma van volksvoeding oï honger snood laat aankomen. Omdat ons voorshands nog geen ledig hord óp den disch wordt voorgézet, beeldt de groote massa zich nog altijd in, Üa't 't spreken van hongersnood niet andiers dan bangmakerij is. Maar laat men op zijin hoede izij'n. Lees en herlees maar wat over den hangen hongersnood het Profetismie uit Israël u meldt; of ook wat de historie ons uit oude tijden weet te verhalen. Hongersnood is zoo ontzettend. Polen en Gallicië ervoeren het nu pas weer. Beknep! overzloht vu den feestend. Als de nieuwe regeering in Rusland nu maar een krachtig gezag kan doen gelden! De nieuwe bewindsmannen n.l. hebben een voorstel gedaan tot een „rechtvaar digen en democratischen" vrede, die op het beginsel „geen annexaties en geen schadeloosstellingen" in den gangharen zin van het woord gegrondvest is. Als meest practische maatregel wordt een onmiddellijke wapenstilstand voorge steld van drie maanden, terwijl ook gezegd wordt, dat tegenvoorstellen in overweging genomen zullen worden. De Russische regeering stelt aan alle oorlogvoerenden voor een dergelijken-vre de te sluiten, terwijl zij zich bereid ver klaart onverwijld alle krachtdadige stappen te doen tot definitieve goedkeuring van alle voorwaarden van den vrede door ge volmachtigden van alle landen en alle na ties. Terwijl de regeering alle volkeren uit- noodigt. dadelijk de vredespreliminairen te beginnen, verklaart zij zich harerzijds be reid deze onderhandelingen door schrifte lijke of telegrafische mededeelingen, als mede door besprekingen tusschen verte- wij ons bevonden. Maar hoe heb je ons dan nü gevonden?" „Ja, dat is een -eenigsz.ins zlonclerliinr gO manier-. Eergisteren wandelde- ik met mijnheer Mowbray, den jongs-ten chef der firma, door Oxfordstraat. Mowbray is een heel geschikte man en wiji kunnen dan ook best met elkaar overweig, we zijn zolfsi eeni.g,szins met elkaar bevriend. On der het wandelen bleven wiji eenige ©ogenblikken stilstaan voor het raam van een kunsthandel je moet welen, dat Mowbray een eerste liefhebber van schil derijen en teekeningien is en daar Zag ik plotseling twee landschappen, die ik onmiddellijk 'herkende als- door u getee- kend in de Abruz'zen, Wat ook uitkwam, want in -den hoek zag ik uw initialed staan. Mowbray vond ze mooi en wilde naar binnen om te weten, hoeveel ze kostten, met. het plan, -om flink af te dingen, want Flint krijgt nooit van de menschen wat hij- vraagt, hij' is bekend als de grootste afzetter. Ik zeide hem, dat dit werk' van een mijner kennissen was, wier adreis ik graag zou weten en samen gingen wij den winf- kel binnen waar Mo-wbray de teekenin gien nog eens goed in oogenschouW jiam en naar den prijs ervan vroe'g. „Tien guinjes het paar", zeide Flint, „ik moest eigenlijk vijftien vragen, maar de artiste Is nog' jong -en heef), nog geen naam. Ze heeft ze bij1 me achtergelaten, VERSCHIJNT ELKEN 5BERJO)A<4 Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers-©.(xi Prijs der Aérertantiën. 14 regels f 0.8®, iedere regel meer 20 t& 3-maal wordt 2-maal berekend, Bjj abonnement voordoelige voorwaarde#, Bewijsnummers 5 cent. genwoordigers van de verschillende lan den of door een conferentie dezer ver tegenwoordigers tot stand te brengen. Om deze voorloopige onderhandelimcn te vergemakkelijken zal de regeering ge volmachtigden in neutraio landen benoe men. Het is duidelijk, dat de waarde van dit vredesvoorstel geheel afhangt van het gezag, dat de nieuwe regeering zal we ten Je doen gelden. Wij zijn er echter niet gerust op. De maximalisten moeten eerst nog alle bin- nenlandsche moeilijkheden te boven ko men en zoover schijnen de heeren nog lang niet te zijn. De toestand is nog zeer verward. Engeland neemt reeds maatregelen, om aan Rusland den toevoer van levensmid delen af te snijden, en dreigt Zweden met represaille-maatregelen, als visch of andere levensbehoeften uit de Skandina- vische rijken, via Zweden naar Rusland worden gevoerd. En Kerensky heeft een leger bijeenge bracht, grootendeels uit troepen bestaan de van het Russische front afkomstig, waarmede hij tegen Petrograd oprukt. Vol gens een ander bericht zal hij dit niet doen, wijl de Kozakken in de hoofdstad reeds zijn zijde kozen. De Sovjet in Petrograd heeft het gezag over de troepen, in en om de hoofdstad verzameld, en dat zij niet aarzelt van die troepenmacht gebruik te maken, om zich te weer te stellen, blijkt reeds uit de be richten omtrent bloedige gevechten in de straten van Petrograd. Teekenend voor den verwarden toestand in Rusland, waar het dus reeds tot een openlijken burgerkrijg is- gekomen, is de volgende oproep uit het legerhoofdkwar tier van Kerenski: „Aan alle troepen uit het militair district van Petrograd: „Tk, de minister-president der voorloo pige regeering, en opperbevelhebber van de gewapende maeht van de Russische republiek, ben heden aan het hoofd van de het vaderland trouw gebleven troe pen aangekomen. Ik beveel aan alle troe pen van het militair district van Petro grad, welke zich, tengevolge van een mis verstand of uit dwang, bij de bende der verraders van vaderland en revolutie heb ben aangesloten, geen oogenblik te talmen met het volbrengen hunner plicht om te rug te keeren Dit bevel zal ter kennis worden ge bracht van alle compagnieën, comman danten van batterijen en escadrons enz. w.g. Kerenski." Aan de troepen van Petrograd is een dergelijke mededeeling verzonden. Hierin heet het: „Een mislukking van het avontuur der Bolschewiki is slechts een kwestie der eérstvolgende dagen of uren, opdat die mislukking het meest doelmatig wordt, in .aansluiting van alle krachten der de mocratie en van het al-Russische comité tot redding van vaderland en revolutie noodzakelijk. Naar alle waarschijnlijkheid za lin eri om Petrograd tusschen de aanhangers dei- beide partijen bloedig gevochten worden. De Russische marine staat geheel en het landfront voor het grootste gedeelte aan de zijde der Bolschewiki." Inderdaad wint de verwachting veld, dat de Bolschewiki den strijd niet zullen kunnen volhouden en dat deze staats greep slechts een voorbereiding is tot om er een kooper voor te zoeken |eu wanneer ik er geen tien guinjes voor krij'g, neemt zijl ze terug". Terwijl Mowbray met veel aandacht de teékeningen bezichtigde, vroeg ijlt Flint om uw adres, daar ik juist om dat adres verlegen was, maar hij' kon liet niet ge- yenj,. .zei hij!, daar hij! zelf' uw verblijf niet wist. Maar hij kreeg een erge .klem', toen hij dat zei en dus begreep ik da delijk, 'dat dit jgeen zuiver spel was'). „Wat een leugenaar", riep ik uit, „hij heeft mijn adres al geweten van den eers ten dag :af. Hij zou bericht sturen als de teekeningem verkocht waren en van middag maakte hij me nog wij'si, dat nie mand acht op mij'n werk geslagen had. En om van 't gezanik af te zijh, bood hij m-e dertig shillings het paar". „Wel zoo, nu dan weet ik wel een voordeeliger oplossing. Mowbray bood Flint er acht guinjes voor, als Flint hérni twaalf had gevraagd, zou hij' er tien heb ben geboden, het schijnt nu eenmaal zaak te zijn, altijd wat af 'te bieden bij Flint. Natuurlijk zag ik ook wel, dat de man mij maar wat wijsmaakte, maar ik merkte wel, dat hij mij' tóch geen inlicb- tingjen geven zou, al hoorde ik hem nog zoo uit. Jk hoopte nu maar, dat 'Mow bray de teekeningem zou koopen en dat ik dan Wel op de een of andere manier achter uw adres zóu komen. (Wjordt varvoV'l)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1