Buitenland. Staten-Goneraal. Uit dB Pmi Bchen half vier en vier uur twee bommen geworpen, nabij de suikerfabriek 'van Ma- letoux tusschen Selzaete en Sas van Gent. Van de werklieden, die daar aanwezig waren, werden er drie gewond, een zeer ernstig. "Een kalkloods van 'Gernaert is ernstig beschadigd. Een schip, voor een deel geladen met suiicerbieten, is idoou stukken van de bommen op verschillen de plaatsen doorboord en erg lek. Ove rigens is niet veel materiëele schade aan gericht. Wel zijn vele ruiten en dak pannen vernield. Van andere zijde telefoneerde men ons nog, dat te Sas van Gent drie bommen zijn geworpen, waarvan er een in het kanaal is terecht gekomen. Nadat de vlieger drie maal onr de gasfabriek ,was gevlogen, wierp hiji een bom. AI het water uit den groolen ketel liep door de vele gaten "weg. Het dak van de directeurswoning is ernstig ge havend. Aan de overzijde van dit gebouw zijn van 'n 12 'tal huizen alle ruiten vernield. Twee vrouwen werden ten huize van dhr. de Jonghë door bomscherven ge kwetst. De vrouw van de Jonghe, die te bed lag, is .zeer gevaarlijk aan den keel gewond. Een dochter, die eveneens te bed lag, werden twee vingers zoo goed als afgeslagen. De nationaliteit van het vliegtuig kon men niet vaststellen. Er heorschen groote verslagenheid en angst onder de bevolking. Het persbureau Vaz Dias meldt, dat drie vrouwen gewond zijn, en dat ook op het Belgisch gedeelte van Overslag en waarschijnlijk ook nabij Hulst een bom is terechtgekomen. Klompen, schoenen en sajet. Omtrent de voorziening' met goedkoo- pere klompen, schoenen en sajet kan bot Bureau voor Mededeelingen inzak© de Voedselvoorziening het volgende berich ten Het spreekt vanzelf, dat de verzending van 1.600.000 bons voor klompen en van niet minder dan 2.000.000 bons voorschoe nen groote technische en administratieve meèilijkheden oplevert. Men is nu even wel zoover, dat de klompenbons alle ver zonden zijn. De distributie van klompen zal deze maand plaats vinden. Jntusschen wordt de verzending der Bchoenenbons voorbereid. Er zullen ech ter nog wel een paar weken mede gelmoeid Zijn, voordat men daarmede gereed is. Behalve de bons voor goedkoope schoe nen zullen ook 60.000 paren schoenen ter beschikking der gemeenten worden ge steld, fwaarop dezer dagten de hand is gelegd. Dit zijn afgekeurde militaire schoe nen, die in orde worden gemaakt en dan nog zeer goed bruikbaar zijn voor par ticulier gebruik1. Deze schoenen zullen ©p ongeveer f3 per paar komen. Wat de sajet betreft, blijkt thans dat de beschikbare wolvoorraden toelaten on geveer 1/3 der aangevraagde hoeveelheden, te verstrekken. De fabrikanten zijn met den aanmaak bezig; door enkelen is met de aflevering reeds een begin gemaakt. De te leveren sajet zal zijn 3-draad- Bche sajet (10.000 meter per Kg;.); de kleur wórdt z.g. grijs mèlée, een samen stelling uit rood, z;wart en wit. die niet in den handel is. De .wijze van distri butie wordt aan de gemeentebesturen overgelaten, mits de distributieprijs niet jhooger wordt dan f 6 per "Kg., d.i. 50 cent per 100 grain of f0.30 per halve knot. Engelsche kolen. Een Ned. s'.s. is eergisteren met een lading steenkolen uit 'Engeland te Am- Sterdam aangekomen. 'Hofbericht. H. M. de .Koningin en Z. K. H. de Prins zijn voornemens met Prinses Juli ana Dinsdag 13 dezer wederom het Pa leis in het Noordeinde te 's-Gravenhagje te betrekken. Zeilschip Het Nest. Het zeilschip Het Nest van de firma Van Meel ,te Rotterdam, dat uit Neder- Ïandsch-Indië op weg is naar Nederland met een lading tabak, is met veel schade te Durban binnengeloopen. De zand- en gri ntkwestie. In verband met het bericht van het Haagseh Corr. Bureau nopens "de publi catie van fle officieel© correspondentie, welke tusschen de Nederlandsche en de Engelsche Tegeering gevoerd werd met betrekking tot de kwestie yan het zand en grindvervoer, verneemt de Londemslche correspondent van de „Tel." dat daar tegen in Engeland geen bezwaar zal worden gemaakt, ten minste wanneer alle Tespectieve stukken gepubliceerd wor den en er niets wordt achtergehouden. Nederland en Duitse li land. Ter bespreking van verschillende han gende zaken, waaronder de vervanging van de vijf bij Falmouth getorpedeerde Schepen, zal dr. Greve (directeur van de Nord-Deutsche Lloyd) daartoe door de Duische regeeririg aangewezen, hier te lande komen. Een luchtschip. Door het uitwerpen van het anker door een ballon of een luchtschip van onbekende nationaliteit, te ongeveer l uur gister, werd aan den Noorderdijik te Dordrecht schade aangericht aan broci- ramen. Ook werd de top van een vrucht boom afgerukt en lichte schade aange richt aan hek- en draadwerk. Door de dikke luchtlaag wa.s van bedoeld lucht- Btehip niets te zien. Distributie van vet. De regeling der vot-distributie komt in het kort hierop neer: Ieder slachter is verplicht het vet van runderen, kalveren, schapen en varkens, door of voor hem geslacht, den volgen den dag in behoorlijken toestand te zen den aan een vet-uit-inciter, hem vanwege den Minister van Landbouw aan te wij zen en de Minister zal vaststellen, welke betaling hij daarvoor zal ontvangen. In gemeenten, waar uitsluitend in het abat toir wordt geslacht, zal het vet worden afgeleverd aan een door liet gemeente bestuur aan te wijzen ambtenaar, die weer zorgt voor de verzending van den vet-uitsinelter. Zoowel de slachter als de abattoir-amb tenaar Tobben te zorgen, dat de dar men worden verzonden aan een darmen- slijmer. wiens naam Zij aan het Vetdis- tributiebureau hebben op te geven. Van iedere zending, vet, die hij ont vangt, doet de vet-uitsinelter mededee- ling aan het Vetdistributie-bureau, ter wijl een regeeringsconlroleur het vet keurt op qualiteit, behandeling en gewicht. Eens per week betaalt de vet-ui (.smelter het door hem ontvangen vet met een prijs, door den Minister van Landbouw vast te stellen. Hij smelt het vet geregeld uit tegen een door den minister va'st testel len belooning en zendt dan weer het uitgesmolten vet aan een fabrikant van bak- en braadvet, weder hem vanwegjei den minister aan te wijzen. De vet-uitsmelters stellen de overge bleven kanen en het overgebleven tech nische vet ter beschikking van Ijet V. D. B., dat ze weer zendt aan het Rijks bureau voor de Distributie van graan en meel, om ze tot veevoeder te ver werken. De fabrikanten van bak- en braadvet vermengen het hun 'toegezonden vet met plantaardige vetten, door den Minister van Landbouw goedgekeurd en in een door dezen te bepalen verhouding. Zij leveren het aldus verkregen vet niet af dan overeenkomstig opdracht van het Rijks' Centraal "Administratiekantoor voor do distributie van levensmiddelen (R. D. KL) De prijst" er voor wordt we der vastgesteld door den minister. Duitse he kabelballons. Men meldt uit Amersfoort: Gisterenmiddag is oen Duitsche kabel ballon ovèr het inferneeringskamp Soester- berg gedreven. Aan den ballon was nog een lange kabel bevestigd evenals een anker. De kabel werd gegrepen en aan een loods vastgemaakt. De loods wend echter stukgerukt en verschillende perso nen daarbij gewond. Daarna dreef de bal lon naar het kamp Vlasakkers. Nogmaals werd hij gegrepen en aan een boom vast gemaakt. Bij liet neerhalen deed een ruk wind weder ©enige jiersonen de lucht in vliegen, waarbij de soldaat Hoekstra neerkwam van een aanmerkelijke hoogte. Hij is zwaar gekwetst. In den ballon bevonden zich geen per sonen, wel terreinkaarten, hoogtemeter, vlaggen enz. De halion is niet anders beschadigd dan door de schoten, van het kamp Vlas akkers uit er op gelost. 'Gisteren is een Duitsche kabelballon met den storm moe over Aardenburg ge dreven. Het gelukte een Nederlandschen soldaat een afliangend touw te grijpen, maar hij moest het weder loslaten. De ballon, die niet bemand was, dreef weer in de richting Oostburg en is bij Breskens gedaald. 'Ook te Oostburg is zulk een ballon- gedaald, evenmin bemandde ballons kwamen uit de richting van de Belgische kust. Boven IJzendijke is een andere ballon door de Nederlandsche militairen bescho ten. Men zag dat één der beide inzitten den uit den ballon sprong, maar men slaagde er niet in hem te vinden. De ballon met den anderen inzittende is bij Ellewoutsdijk op Zuid-Beveland ge daald. De Duitscher is geïnterneerd. Maximumprijs voor Pootaard- appelen. De Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging meldt, dat de ma ximumprijs voor pootaardappelen der zeer vroege zomeraardappelen, welke niet voor wïmteropsJag geschikt zijn, is gesteld op f 10 per 100 k.g. De telegrafische gemeenschap via Engeland. Naar verluidt zijn gisteren de voorzit ters van de Kamers van Kooph. en Fabrie ken te Amsterdam en Rotterdam door den Minister van Buitenlandsche Zaken in audiëntie ontvangen, waarbij zij den minister hebben gewezen op de groote belangen, die de handel heeft bij herstej van de telegrafische gemeenschap van Ne derland met het buitenland, in het bij zonder met de Nederlandsche koloniën. Namens den Ned. handel zal den mi nister een adres bereiken, waarin op po gingen tot herstel der gemeenschap wordt aangedrongen. „L u s i t a n i a"-d iamanten. Een arme Iersche visscher deed, vol gens de Engelsche bladen, dezer dagen een eigenaardige vangst in de buurt van Old Head of' Kinsley. Toen hij zijn net ophaalde, vond hij daarin namelijk een pakket met diamanten van de „Lusita- nia" die 3000 pond sterling waard wa ren. Ze waren aan een Londensche firma geadresseerd. Deze firma had van de ver zekering reeds de waarde vetrgoed ge kregen. De visscher deed het pakket ge woon op de post en de firma jn Lon den was' niet weinig verrast op een goe den morgen de diamanten te ontvangen. Het heeft nog veel moeite gekosit na te speuren wie de afzender was, waarna aan den visscher eenige honderden pon den sterling! als belooning werden over handigd. Tweede Kamer. Verhooging van onderwijzers- wedde n. Door don Minister van Binnenlandsehe Zaken is ingediend een wetsontwerp tot verhooging der omlerwijizerswedden. Daarbij wordt o.a. voorgesteld, dat uit 's Rijks kas, onverminderd de bijdragen, welke krachtens andere wettelijke voor schriften worden verleend, de volgende weddoverhoooigingen worden toegekend aan hoofden of onderwijzers van bijstand van openbare scholen .of van scholen, Welke voldoen aan de in artikel 59 eerste en tweede lid der L. ü.-wet gestelde eischen a. indien zij minder dan vijl' dienst jaren vervuld hebben en een bezoldiging genieten van minder dan honderd gulden boven de minimuxnaanvangSwedde, het bedrag, dat vereischt wordt om de wed de tot honderd gulden boven de minimum- aanvangswedde op te voeren 5 b. indien zij vijf of meer dienstjaren) hebben volbracht en een bezoldiging ge nieten van minder dan twee honderd gul den boven de minima-wedden volgens art. 26 der L. O.-wet het bedrag dat vereischt wordt om de wedde tot. twee honderd gulden boven de minimumwedde op te voeren. Ter berekening van de genoten bezol diging komt in aanmerking de wedde wel ke het hoofd of den onderwijzer van bij stand toekomt, volgens de op 1 October 191.7 geldende salarisregeling, zonder dat rekening wordt, gehouden' met de verhoo ging voor het bezit van hoofd- of andere akten, met toegemoetkomingen voor huis huur of gemis van genot van vrije woning of met uitkeering'en ingevolge dc wet van 6 Juni 1913. De onder b bedoelde verhoogingen wor den slechts toegekend tot het bedrag waarop aanspraak 'z'ou ontstaan wegens een diensttijd van vijf en meer, doch min der dan tien dienstjaren aan vrouwelijke hoofden van scholen, onderwijzeressen, van bijstand en aan onderwijzers, die bindende geloften hebben afgelegd niet in het huwelijk te zullen treden. Voorgesteld wordt, dat delze wat gei- acht wordt in werking te zijn getreden met 1 Januari 1917. Ter toelichting merkt de Minister o.a. het volgende op Reeds meermalen hieeft de Regpering moeten verklaren, dat onder de bestaan de omstandigheden van haar geen voor stel kon uitgaan tot verhooging van de onderwijzerswedden. Geenszins orhdat zij al deze wedden ook maar eenigsxins vol doende zou achten, integendeel, van do urgentie eener zielfs aanmerkelijk© ver betering was ook de Regeoring sleeda doordrongen. Maar de staat van 's lands financiën dw'ong af te zien van een maat regel, die zo©' diep ingrijpende geldelijke gevolgen na zich sleept. Desondanks heb ben de Staten-Generaal het initiatief ge nomen tot een wets voordracht, welke be oogt de minima-jaarwedden, gelijk art. 26 der Lager Onderwijswet ze regelt met f 100 te verhoogen. Gevolg hiervan zou zijn een uitgaaf ten laste van 's Rijks kas welke op weinig minder dan f3 mill iaën 'sjaars is te stellen. De overweging of de Koninklijke bewilliging op dit voor stel ware te bevorderen, behoeft niet uit sluitend beheerscht te worden door mo tieven van financieelen aard. Wel is waar ïs de toestand van de schatkist nog steeds een zorgvolle, maar in de laatste lijk verstreken maanden zijn d© middelen ruimer gevloeid, zoodat aan een beschei den voorziening, welker noodweiwligheid reeds lang vaststaat, weer kan gedacht worden. Intusschen zal het bij den bestaanden stand van zaken wel geen tegenspraak uitlokken, dat met de gelden, welke be schikbaar gesteld1 kunnen worden tot leni ging van den nood van den onderwijzers stand gewoekerd dient te worden. Uitslui tend daar waar de behoefte zich het drin gendst doet gevoelen, moet de Staat de helpende hand uitstrekken en angstvallig waken, dat aan de uit te geven gel den geene andere bestemming wordt ge geven dan verbetering van de geldelijke positie van den onderwijzer. Aan geen van beide eischen kan het initiatief-voor stel voldoen. Alle minima-wedden volgens art. 26 der wet welke krachtens de artt. 48 en 59 voor de verplichte onderwijzers aan gemeenten en schoolbesturen worden uitgekeerd, worden eenvoudig met f 100 verhoogd. Zal dit eenerzijds tengevolge hebben, dat de Rijkssubsidiën aan ge meenten en schoolbesturen voor iederen verplichten onderwijzer met het aangege ven bedrag stijgen, anderzijds ontbreekt al aanstonds de zekerheid dat ook de on derwijzers hiervan de vruchten zullen plukken. Wel is waar is een bepaling ontworpen, welke de gemeenten zal verplichten een herziening der wedden over de geheele linie ter hand te nemen, maar voor het bijzonder onderwijs moest een soortgelijk voorschrift achterwege blijven. De bijzondere onderwijzers, die reeds thans een wedde genieten van f 100 of meer boven de bestaande minima, missen derhalve den waarborg, dat het offer uit 's Rijks kas hun ten goede zal komen. Doch ook voor de openbare onderwijzers staat het nog geenszins vast, dat al hunne wedden met f 100 zullen verhoogd wor den. In gemeenten toch waar, gelijk in de groote steden eene bezoldiging wordt uit betaald, welke de minimum-wedde me nigmaal met 100 en meer procent over treft, laat het zich zeer goed denken, dat men zich ook tegenover andere ambtena ren niet verantwoord zal achten de be zoldiging met f 100 te vermeerderen, maar de hoogere uitkeering uit 's lands kas een voudig zal beschouwen als een reeds lang verwachte en uiterst welkome verhooging van dc Rijksbijdrage aan de gemeenten. Dc Regeering meent dan ook, dat haar wetsvoordrachl boven het initiatief-voor stel de voorkeur verdiént. V erder merkt de Minister op, dat het voorstel der Regeering beoogt op het voet spoor van het z.g. Toeslagwetje (wet van 6 Juni 1913) rechtstreeks aan de onder wijzers, die zulks liet meest behoeven, eene weddevorhooging uit 's Rijks kas te vcrleenen. De kosten, welke uit het voorstel der Regeering zullen voortvloeien, laten zich zonder eene zeer wijdloopige en langdurige enquête oker het gansche land niet met zekerheid bepalen, maar volgens een glo bale raqiing, zullen zij de iu> millioen 'sjaars niet veel overtreffen. Zij blijven dus beperkt tot ongeveer de helft van het initiatief voorstel, terwijl aan de onderwij zers met vijf en meer dienstjaren, die zulks het meest behoeven, liet dubbele wordt toegekend van het bedrag dat laatstgenoemd voorstel hun toedacht. Proiistantisma. De Nieuwe Prov. G r 0 n. Cou rant schrijft Er is op den hervormingsdag veel over „Protestantisme" gesproken. Er is ge klaagd over gebrek aan eenheid onder do Protestanten, waartegenover de eenheid van Rome zoo (machtig schijnt. En waarlijkde splijtzwam heeft het Protestantisme veel 'kwaad gedaan en het n menig opzicht tot machteloos heid gedoemd. Er si teek t echter in dat spreken van protestantisme als vrucht der reformatie gevaar. Hel zijn thans zelfs de liber tijnen, dié de reformatie prijzen. En on der wat zich thans als protestantisme aan dient is er zeer veel, 'dat veel verder van de ware zonen der reformatie af staat, dan Rome's Kerk. Calvijn wees er reeds op. dat hij in den strijd tegen het ongeloof in Rome een bondgenoot kon zien. jWelnu in sterkere mate kan dit thans worden gezegd. Wij moeten nimmer ver geten wat ons van Rome scheidt. Vooral niet nu Rome's kracht won. Maar niemand meene kracht te vinden in het vereenigen van al wat zich al$ protestant aanbiedt. Hot staat menig maal zeer dicht bij liet ongeloof. Alleen van een echt reformatie-leger dat het Wjoord Gods ongeschonden hand haaft, kan kracht uitgaan, al is liet ook klein. I11 het verdoezelen van beginselen om een groot „Protestantisch" leger te kun nen vormen, verkrijgt men niet moordde kracht, maar steekt men de reformatie naar den hartader. Voor alles is trouw aan het ware reformatie beginsel oisch. Uit sto P "ovincio De industrie1 en huishoud school te Middelburg. Heten (Don derdag) middag is te Middelburg de In dustrie en Huishoudschool, de eerste in richting van dezen aard in Zeeland, of fideel geopend. Van deze zoo 'belang rijke aanwinst voor het vakonderwijs te Middelburg en ook voor de omgeving, kunnen wij daartoe vooraf door het be stuur in staat gesteld, eene beschrijving geven. Aan de. straatzijde en gelijkvloers be vinden zich een drietal vertrekken, het vertrek links van de gang is ingericht voor cursus en vergaderzaal. Het is met een eikenhouten meublement, met lino leum vloerbedekking, tot een vriendelijk vertrek gemaakt, terwijl een stemmig .be hang, een s -h'lders'uk boven den schoor steen een deftig karakter aan het vertrek geven. Rechts van de gang bevindt zich de kamer der directie, modern gemeu beld en geheel zooals men zich 500'n kamer denkt ingericht. Het derde ver trek is minder mooi. maar zeer prac- tisch, hèt is de voormalige slagerswin kel, die thans ingericht is voor het ge ven van Tes 'in het behandelen van den was'ch. Een groote "kachel, slaande on der een walmvanger, een 12-tal wasch- tobben, .een mangel, een toe- en afvoer voor water, daarbij de steenen vloer, die uit den winkel behouden bleef, maken het geheel tot een voor liet beoogde doel zeer geschikt lokaal. Achter dit laatste vertrek bevindt zich een bijzonder groote keuken, d e natuur lijk ook volgens de hoogste s hen van hygiene en zeer practisch is ingericht. Tot 1,50 M. hoogte zijn de muren van witte tegels voorzien, het zeer lange aan recht heeft bovenop een marmeren blad uit een stuk en aan ieder einde een gootsteen. 'Twee fornuizen, slaande ook onder een groolen walmvanger, geven ge tegenheid om het koken te leeren. In de keuken zijn evenals trouwens in alle ver trekken groote kasten, die bij dit onder wijs, waarbij zooveel materialen nood zakelijk zijn, zeer gevvenscht is. Achter de keuken bevindt zich nog een uitbouw, waarin de toegang tot den ke'der en een ruime provisiekast. Op de eerste verdieping bevinden zich drie lokalen voor het onderwijs respec tievelijk in lingerie en costuumnaalen en in handwerken. Deze lokalen zijn na tuurlijk van de voor dit .soort onder wijs noodzakelijke hulpmiddelen voor zien. terwijl de fraaie gewelven in deze lokalen behouden zijn en de draagstukken daarvan zijn gerestaureerd. Een vierde vertrek op deze verdieping is ingericht als slaapkamer, hier zullen de leerlingen, die trouwenshet geheele gebouw moeten onderhouden, gedachtig aan het al doende leert men, het opma ken van bedden enz. kunnen beoefenen. Het geheele gebouw is voorzien van wa terleiding, van kook gasen van electri- sche verlichting, terwijl W C's en hand- waschgelegenheden natuurlijk niel ontbre ken. De voormalige tuin van het huis is geheel van heesters enz. ontdaan en zal tot bleekveld worden ingericht, ter wijl er bessenstruiken wordun geplaatst om in de school jam te kunnen maken. Tevens geeft deze groote open ruimte gelegenheid tot uitbreiding der school. Wij' zullen nu zeker onze lezeressen niet meer moeten opwekken, morgen als de" school te bezichtigen is voor ieder, een kijkje te gaan nemen. De verbouwing heeft plaats gehad on der toezicht van den heer H. J. Brou wer, architect, door de firma M. K. Je- ras en Zoon, terwijl het schilderwerk werd uitgevoerd 'door den heer H. Pie- ferse. Buitendien hebben een groot aan tal firma's aan de school geleverd, daar het bestuur begrepen heett de verdiensten te moeten verdeelën. Het zou ons te ver voeren ze allen te noemen. Alvorens tot het geven van een verslag dev opening over te gaan, merken wij nog op dat op eene der bovenzalen warep tentoongesteld de leermiddelen voor vlas bewerking! en- voorbeelden van het liin- gericwerk, zooals het door de leerlin gen zal ij^oeten worden gemaakt. Van de keuken deelen wij nog' meide, dat daar een groot pannenrek is bij1 ge plaatst, lerwijii in het waschlokaal strijk tafels en strijkplanken z'ijn bijgevoegd. De presidente, mevrouw W. Dutnon Tak van Trigt sprak de genoodigden toe en noemde den dag van heden een feest dag, want een feestdag is het 'de dag, waarop de eerste Industrie en huishoud school in Zeeland geopend zal worden. Lang hebben de meisjes in deze provin cie een goede vakschool moeten ontbe ren, een school, waar zij opgeleid kun nen worden in alle die vakken, die iedere vrouw naar behooren moet ken nen. Wel heeft de thans opgeheven huis houdschool alhier bij de vrouwen uit de arbeidersklasse de baan gebroken voor de idc'e, lal ook koken, huishoudkundfo waschbehandeling, vakken zijn die grondig onderricht moeten worden. Zooals "elk nieuw denkbeeld in den beginne tegen stand ondervindt, was het ook hier. Schoorvoetend meldden de eerste leer lingen zich aan, les le nemen in het huishouden vond men onnoodig, daarvoor behoefde men toch niet naar een school te gaan. De verkregen goede resultaten echter wekten allengs! meer vertrouwen; en vele huismoeders werden overtuigd, dal zo zelf haar dochtertjes toch. wer kelijk niet zooveel konden bijbrengen, ja zelfs nog dikwijls mee profiteerden van het geleerde. Hiermede heeft de huis houdschool een nuttig .werk verricht, zij heeft de fundamenten gelegd waarop de nieuwe school hoopt voort te bouwen, tot het doel meisjes uit de volksklasse» op te voeden tot degelijke huisvrouwen, een eerste vereischte voor het geluk en de welvaart in het arbeidersgezin. „Was dus het huislioudonderwijs geen onbe kende izaak meer in Middelburg, aan industrie-onderwijs, onderwijs in hand werken, linnen ein costuumnaaien, die bij uitstek vrouwelijke kunsten, werd hier weinig of niets gedaan, Vooral sinds de naaischool van het burgerweeshuis werd opgeheven. Ook dit onderwijs voor de meisjes uit de volksklasse op hoogfer peil te brengen, zij mede het doel der der school. Zoowel theoretisch als prac tisch goed onderlegd zijnde, kunnen die meisjes later oen betere positie in del maatschappij voor zich veroveren en al's getrouwde vrouw en moeder zal da kennis' haar tot zegen strekken. In een gezin toch. waar de vrouw goed met de naald omgaan kan, waar zij kennis heeft om de kleeren van man én kin deren te verstellen en veranderen, daar wordt heel wat geld bespaard. Behalve dit onderwijs voor kinderen uit de arbeidersklasse wordt aan da school verbonden opleiding voor exa men nuttige en ïraaie handwerken, fx.a- men voor hulp in de huishouding, voor huisjuffrouw en wellicht nog voor meer als (de behoefte daaraan blijkt te be staan. Van het 'doel der school afstappende, wees spreekster op de wordingsgeschie denis der school. Tijdens de tentoonstel ling van 1913 trokken de kantwerksters hier zoo de aandacht, dat op initiatief van mevrouw Hartman een kantcursus werd opgericht, welke idee later weid omgezet in een kantwerkschool, doch op raad van den inspecteur van het middel baar onderwijs werd de plannen uitge breid tot een Industrie- en huishoudschool, en op 19 Maart Werd de verceniging opgericht, eerst voor heel Zeolan 1, later voor Middelburg omdat ook te Goes plan nen bestonden om zulk een school op te richten. De rijkssubsidie liet echter door den oorlog op zich wachten, totdat in April van dit jaar f 300 op eene suppletoir© begrooting werd uitgetrokken, dank zij den grooten steun van den afgevaardigde voor Middelburg, rnr. E. E. van Raalte, wien spreekster daarvoor dank brengt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2