No. S3 Woensdag 7 November I01t' 33e laarman Staten-Ssneraal FEUILLETON. De Gr©@te Oorlog. «f~. Uitgave van de Nswuml. Venn. .LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes Hoofdbureau I» Goes: LANGB VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg EIRMA F. P. DHÜIJ L. BURG. DEmkkers: Gosterbaan Le Co int re, Goes. Postcheque en Giro. De postcheque en girodienst, o<f te wel ontvangst- en betalingsdienst, is niets an ders dan een rekening; courant. Men stort daarop geld, waarover men kan beschikken door overschrijving' of per cheque die direct vorderbaar is. En men zal door giro kunnen over schrijven op een rekening van een ander. Zaikenménschen zullen van deze nieuwe instelling genot en gemak hebben. Men behoeft geen geld meer in huis te hou den. De post houdt voortaan de men- schen 'r kas. Gevaar dat hun geld gesto len wordt of verbrandt, behoeft derhalve niét meer te bestaan. Nadat het geld bij de post is gede poneerd, is het Rijk de eenig aansprake lijke. Het geld ,kan ook ieder oogenblik worden opgezegd. De bedoeling is dat men geen baar geld 'in huisbehoeft te hebben. Sluiten nu zoowel crediteuren als debiteuren (schuldeischers zoowel als schuldenaars) laich bij de nieuwe inrichting aan, dan is het gemak volkomen; dan kan van beide zijden overschrijving .plaats hebben. De no'odige som kan dan van den schulde naar op den schuldeischer overgeschre ven worden. Men heeft slechts een bil jet in te vullen, voorzien van twee. ge perforeerde stronken, en in de bus te werpen. Het advies wordt vergeleken met de rekening; en de zaak is voor mekaar. Indien men geen voldoende kas meer op bet postkantoor heeft, wordt men ter stond gewaarschuwd; f50 moet altijd blij ven staan. Het voordeel van deze nieuwe wijze van werken is velerlei. Men behoeft geen aangeteekende brieven of postwissels meer te zenden. In groote steden zal men op die wijze alle verschuldigde sommen: be lastingen, telefoongesprekken, huishoude lijke benoodigdheden kunnen'voldoen. Het betalen van rekeningen behoeft niet meer te worden uitgesteld of nagelaten, het. zal niet meer kunnen. Men krijgt dus eerder en zekerder zijn geld. Postwis sels ontvangen is pok niet meer noodig. Men laat eenvoudig de rekening over schrijven. Van zijn geld krijgt men anderhalf pro cent. Het Rijk moet een derde van het ge storte geld altijd in voorraad hebben:; slechts twee derden kan belegd worden. Deze dienst is een plant van vreemden bodem, doch kenners beweren dat zij binnen weinig tijd hier inheemsch zal worden, gelijk de aardappel. De in het buitenland opgedane erva ringen' plèiten voor de gegrondheid van deze verwachting. Tweede Kamer. De Jaridarbeiderswet. Later eindstei: ming. Een schoone toekomst Na regeling van werkzaamheden, waar bij de interpellatie-Schaper aangaande dé levensmiddelen-voorziening werd afge voerd, werden een aantal wetsontwerpen aangenomen, waaronder er zijn, die reeds (vroeger door de Kamer zijn aangenomen, doch opnieuw zijn ingediend ip' verband met het bekende votum 'der Eerste Ka mer. De artikelsgewijze behandeling van de landarbeiderswet werd voortgezet bijl de Bewerkt naar het Engelseh van EMMA JANE WORBOISE. 107) Spoedig ging ik op weg; ik wasl er nu aan gewoon, Londen alleen te door kruisen, maar als ik het kon overleggen, ging ik nooit uit, ais het 'donker was. Ln daar de dagen nu al erg kort waren, begreep jk mij te moéten haasten, wiide ik klaar zijn vóór de lantaarns "werden aangestoken. Ik liep dus zoo snel mo gelijk, dpch toen ik hij mijnheer Flint kwam, was men in den winkel1 aan 'de overzijde al bezig de lichten aan te siteken. Mijnheer Flint wasi in een bij'zlondeir s'leelit humeur, blijkbaar verve 1de hét hem, dat ik aldoor bij hem terugkwam en otschoon hij nooit beleefd was ge weest tegen mij, dien dag was hijl be paald lomp. Toen ik binnentrad, zag, hij even op van het bezichtigen van pho- tografieën, door een vergrootglas, maar ging daarmede ©ogenblikkelijk weer door, of ei niemand aanwezig was .zonder artikelen 4 en 5, waarop zijn ingediend twee amendementen-Téenstra-Koster (max. koopprijs op f 6000, max. pachtprijs f 100), een amendement-Schaper (pachtprijs in evenredigheid 'te bepalen), en een amen dement-De Jong-Muralt (mogelijkheid van afwijking van het maximum;). Voorts is een nota van wijziging van de regee- rimg ingediend als gevolg van de toezeg ging bij de behandeling van artikel 6. De heer Schaper (S.D.A.P.) verklaarde zich bereid zijn amendement in te trek ken, indien de minister geen grens stelt aan den pachtprijs. De heer De Wijkerslooth de Weerde- steyn (r.-k.) had eveneens bezwaar te gen het vaststellen van een prijs bij de bepaling van den pachtprijs. Hij verdedig de het amendement-De Jonge-De Muralt. Dezelfde argumenten gelden z.i. voor den koopprijs van het plaatsje. Ook daarvoor wenschte \spr. een dergelijk amendement. Met het amendement-Téenstra-Koster kon hij. niet meegaan. Minister Bosthuffia bestreed het amen- dement-Teensftra-Koster en zeide, dat die grens betreffende den koopprijs niet boven de f 4000 kan worden verhoogd. Het amendement-De Jong om de Kroon de bevoegdheid te geven af te wijken van den maximum-pachtprijs van f 50 per jaar voor los land en van den maximum- koopprijs van f4000 voor het plaatsje werd aangenomen met '29 tegen 23 stem men, nadat het amendement-Teenstra-Kos- ter om de maxima te bepalen op f 100 en f 6000 was verworpen met 34 tegen 17 stemmen. Het amendement-Van Groenendaal om de gemeenten uit te schakelen bij toeken ning van voorschotten aan vereenigingen, |werd ingetrokken na onaanmemelijkverkla- rimg. Veel is .er niet veranderd, gelijk men ziet en ook de verdere behandeling le verde niet veel meer op. De prijs van het plaatsje dat de land arbeider in eigendom kan verkrijgen, blijft dus op ten hoogste f4000 bepaald, met dien verstande echter dat bij K. B. daar van zal1 "kunnen worden afgeweken. En de maximumpachtprijs. yoor los: land mag niet meer dan f'50 bedragen en mag bovendien naar evenredigheid niet be langrijk hooger zijn dan die van grootere uitgestrektheden grond van overeenkom stige hoedanigheid en ligging. Ook van den maximum-pachtprijs echter kan hij K. B. worden afgeweken. Dit was! .wel het voornaamste. De Kal mer heeft haar openbare vergaderingen verdaagd tot den 20e otp dan met de Stalatsbegroóting te "beginnen (de intep- ptellatie-Scha.per wordt nu maar bij het credietontwerp behandeld.) De einldsteim|- ming over het Landarbeidersontwerp izaJ later geschieden. 't Wordt natuurlijk aangenomen. En dan zijn onze landarbeiders niet langer de stiefkinderen va,n onze sociale wetgeving. i Beknopt overzicht van den toestand. De geheel e Tlagliamenteliniie door de cen'tralen genomen. De nederlaag der Italianen, is wel vol komen. Trouwens, het feit, dat keizer Karei zich reeds op den rechteroever waagt, bewijst, dat de Italianen met groo te snelheid wijken. Ze zijn nu tusschen het gebergte en de zee wederom, op den terugtocht. Bram- groet of woord Tiet hij me staan. Ik wachtte, wachtte geduldig eon minuut of wal, maar toen hij. me toen nog geen aandacht waardig keurde, verstoutte ik mij tot de gewone vraag: „Hebt u mijn werk kunnen verkoopen, mijnheer Flint?" „Hé?" gromde hij, terwijl hij niet op keek van zijn werk. Ik hervatte mijn vraag, doch met een kloppend hart, want ik wasl bevreesd voor een ruwen uitval'. „Ik zal' h kort en goed zeggen, Jioa de zaak staat,' 'zei hiji, op mij toetre dende, „dat gezeur verveelt me versichriks kelijlk, dat moet u goed begrijpen. Ik heb u immers: ook gezegd, dat ik uwrll sichi ijlven zou I's de prullen verkocht waren, ik heb u'w adres en dat is vol doende, ik kan niet telkens, worden as- tig gevallen. U moet bedenken ik heb u niet noodig; maar u hebt mijl noodig. U weet, -V ^andeleigenlijk maar alleen met kunstenaars van naam." „Dus u hebt ze nog niet vefrkocht? Mislschien is het dan maar heter, dat ik ze weer meeneem." „Dat kunt u doen, afs u wilt, maar natuurlijk moet u me eerst commissiei- geld betalen." Commissiegeld Als ze niet verkocht zijn?" den geven hun weg door de Italiaansche vlakte aanHet bevechten van den over tocht ider rivier dreef een wig in de van nature sterke verdedigingsstellingen van de Italianen in don sector op den Westelijken oever. De snelle uitbreiding van het aldus gevormde bruggenhoofd dwong hun tot het ontruimen van de ganse,he rivierlinie tot de kust van de Adrialische Zee. Stroomopwaarts hielden zij nog tot het Fella-dal stand. De druk van het voor uitdringen der centralen heeft de Italia nen ook tot het opgeven van hun gebergte- front genoopt. Van het Fella-dal tot den Col Brioon, ten Noorden van het Sugana- dol, over een breedte van meer dan 150 K.M. hebben de Italianen de sedert ja ren uitgebouwde stellingen reeds moeten opgeven en be vinden zij zich op den terugtocht. Uit het O.-H. oorLogsperskwartier wordt nog gemeld: Onze troepen zijn eergisteravond om 6 uur onder gejubel der bevolking Cor tina d'Ampezzo binnengerukt. Reeds wordt van Italiaansche zijde ver klaard, dat de stellingen aan dé Tbglia- mento' onhoudbaar bleken, zoodat de ver dediging naar de Piave moet worden ver plaatst; daar zou dan ook de vereeniging plaats hebben met de Fraasche hulptroe pen. Deze hulptroepen zullen worden ge plaatst onder hevel van de generaals Poch, Buchesnes en Mangin. Het is echter de vraag, of de Piave wel als verdedigingslinie zal kunnen worden behouden. Volgens berichten uit We enen begint het Doloinietenfront der Italianen te wankelen, en in dat geval is het ook noodzakelijk de Piave-linie te ontruimen, daar de Oostenrijksch-Buitsche troepen, zoo zij er in slagen de Italianen uit het Dolomieten-front te verdrijven, achter de P'iave komen en een standhouden in 'die linie onmogelijk wordt, wanneer deze in den rug kan worden bedreigd. In dat geval zal de Italiaansche terugtocht minstens 'moeten worden voortgezet tot de Brenta. Volgens Berlijn ging een sterke En- gelsehe infanterie-afdeelinig aan weerskan ten van Plasschendaele en aan den Mee- nenYperenwieg 'toit dien aanval over. Wiel- licht komen dus- nog heden berichten af, omtrent het resultaat van den infanterie- strijd, Op enkel© punten' schijnt echter de artillerie nog niet gereed te zijn met het voorbereidende 'werk. Immers de ra men en deuren onzer huizen rammelen nog. In China is: het nog steeds niet rustig. Nu weer wordt, via Petersburg, uit Pe king bericht, dat in de provincie Kirin (Mantsjoerije) de troepen geweigerd heb ben de nieuwe bevelhebbers te erken nen, hun Uit de centrale hoofdstad toe gezonden. Zij hebben de provincie voor zelfstandig verklaard. in de provincies Hoenan en Tsetsjoean d.i. dn Midden-Chinia duren de botsingen tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen voort. Hef politieke hoofdonderwerp dpr Duit- schie bladen is: en blijft Von Hertling én men schijnt al een beetje ongeduldig te worden naar de verdere daden va;n den rijkskanselier. Volle vertrouwen is er nog niet. Een Berlijnsch blad heeft getracht, be paald wantrouwente kweeken, door te vertellen, dat Von Hertling aan het slot van een Bondsraadvergadering, zoo keuve lend weg, gezegd heeft, dat hij enkel Hij begon op ruwe wijze te lachen. „U is' inderdaad^ goed op 'de hoog'e, dat moet ik zeggen. Had u dus gedacht,. dat ik uw prullen in mijn winkel heb uit gestald 'voor niets? Wel nu nog 'mooier, de lpatste weken heb ik ze aanhoudend laten zién, ik ben gr letterlijk beu van. De mensehen beginnen te lachen, zoo dra zijl jse zien. Maar, zoo als ik u vroe ger al' eens zei, er zijn altijd menschen 'die heelemaal geen smaak hebben en met alle geweld voor kunstliefhebbers willen doorgaan en het kan bed zijn, dat zoo. iemand er we! eens aan blijft hangenik krijg hier allerlei lui. Daar om, om van dat aanhoudend gezeur af tei zijin en omdat u er vrij; behoeftig] uitziet, 'y.i i,c ze wel van u koopen;- ik al u dertig shillings geven voor de beide Rekeningen." Dertig .^hilling, herhaalde ik in ver twijfeling, ik had gedacht van minstens tien pond." „Ja, u kunt wel zooveel denken, maar daar heb ik geen zaken mee. Weet u wel, dat ik kans loop er aan te ver liezen. Maar dat heb ik er voor ,over, handel is altijd 'ris-ant en bovenal ik wil, dal: d i i ik ophoudt. 'Schrijf even de e ie en ik zal' u het geld gevien bij wijze van inlichting en tot bedaring der gemoederen in voeling is getreden met de partijen, doch dat in zijn per soonlijk standpunt ten opzichte van de parlementariseering niets veranderd is. Dit wordt weer even hard tegenge sproken, doch vol vertrouwen is er nog niet. De berichten uit Rusland worden weer minder gunstig. Het Soviet (de Raad van Arbeiders en Soldaten te Petrograd) en de Soviets (de afdeelingen van den Raad in die provincie) blijven weerbarstig en hileri acht het zelfs niet onmogelijk, dat zij in maximalistische dolheid een contra revolutie op touw zetten. Hun haat te gen Kerenski, den eenige, die Rusland tot dusver van ondergang redde, is groeiende. Tóch is de op 2 November aangekondigde contra-revolutie niet uitge broken. Het 'scheen eenigeni tijd geleden, dat Kerenski de woelgeesten de baas was geworden, maar de afsluiting van P'etro- grad en Moskou en de eigenaardige ko- lennoodmaatregeien op de spoorlijnen, doen het tegendeel vermoeden 0e toestand in Ierland. Over den economischen toestand van Ierland Schrijft Harrison in de English Review: Men zégt, dat 80.000 menschen, evenveel als ons garnizoen in lerlanjd, onder voorwaarden leven, die niet ver van hongersnood verwijderd' zijn. De melk- leverantie aan Dublin is eenvoudigweg een groot schandaal. Een groot percen tage van de bevolking leeft van brood en thee. De kinderen verhongeren tegen woordig formeel in Ierland. Het steTftej- cijfer is zeer hoog. Overal in Ierlandl ziet 'men verlaten molens, vervallen ste den, sporen van vroegere werkzaamheid. In de steengroeven wordt niet gewerkt, de wolindustrie ligt stil, de giasblaziej- rijen leiden een kwijnend bestaan, dq havens liggen ongebruikt en de looinen zijn laag. Harrison, die de oorzaak van Ierland's tegenwoordig ongeluk ziet in het feit, dal Engeland steeds de industrieelJa mogelijkheden van Ierland verzuimd heieft, zégt, dat het den Engels'chen niet helpt, om te zeggen, dat de oplossing van deze vraagstukken in den militairen dienst plicht ligt en dat, wanneer de Ieren niet wilden strijden, ,ze pok maar moesten ondergaan. De wereld houdt haar oogen op ons gevestigd, zegt hij, Ierland is Ret groote proefstuk van onze speciale En- gelsche beschaving. Wanneer wij daar niets van terecht brengen'/ z:al de ge schiedenis ons veroordeelon. Het Lagerhuis en de vrede. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lees Smith (rad.) bij de beraadslaging ovér de wet op de middelen in derdë lezing de volgende motie voorgesteld Het Huis is van meening, dat mits bevredigende waarborgen kunnen worden Verkregen ten aanzien vain de onafhanke lijkheid en het herstel van België alsmede de enfruiming van de andere bezette ge bieden, geen beletsel moet worden1 ge worpen op den weg der voorloopige be sprekingen naar onderhandelingen voor een vre des vergel ijk, dat een billijke op lossing van het Elzias-L'othaiinigsche vraag stuk benevens overweging van een aan het doel beantwoordende internationale machinerie om oorlogen voortaan onmo gelijk 'te maken behoort te belichamen. Lees Smith betoogde, dat de geheime diplomatie de oorlogsoogmerken der ge allieerden in 't honderd heeft gegooid en dat Elzas-Loitha.ringen nu tot de voor- „Maar,' 'hernam ik stotterend, „ik "had gehooptik dachtheuscb, mijnh'eer, ik kan ze niet afstaan voor zulk' een prijsje. Kenners zeggen, dat ze meer waard zijn." „Het publiek heeft er anders' piver ge oordeeld, julfertjei. Maar jonge dames hechten nu eenmaal bijzonder veel aan haar eigen krabbels. "Bovendien, u -wéét niet, waar vraag naar is, uw genre heeft zijn tijd g,ehad, want wie let er tegenwoordig nog op land cha.ppen U moot u toeleggen op stillevens, bijvoor beeld op deze manier" en hijl weesi Triij, een 'grove, helkleurige plaat, waarop een doorgesneden meloen, een zilverepi meisje, een Javaansch porseleinen kop en Schotel' en een slapend poesje, waren a%eheel!d. „Ik heb deze week wel een dozijn stillevens verkocht, naar vogel nestjes is ook veel' vraaig, om nu niet te spreken a roodborstjes en kapellen, maar de roodborstjes .vinden meer af trek legen het Kerstfeest, vooral meteen besneeuwden achtergrond en wat hul'st of 'klimoptakje-. Laat ik u een goeden raad se-ven, juffrouw, en leg ,u voortaan op genrestukjes toe." „Dank u v el voor uw opmerk ng, mijin- hecr Flint, il. i oop er mijó voordeel mee te doen, mao' on "het, oogenblik heb ik VERSCHIJNT ELKEN .WERKDAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.60 Lease nummers- 0.05 Prijs der Advertentiën. 1'14 regels 10.80, iedere regel meer 20 dl 3-maal woidt S maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde Bewijsnummers 6 cent. naamste voorwaarde is gemaakt zonder dat men met Italië of Rusland te rade is gegaan. Balfour zei in zijn antwoord, dat hij tot degenen heeft behoord, die harts tochtelijk verlangden, dat vrije instellin- Igjen in geheel Europa hun intrede zouden doen, doch nooit was hij van meening, dat 'het raadzaam of mogelijk zóu zijn, voor het eene land, een ander voor te schrijven, wat voor regeering dat land verkiest. (Toej.) Lees Smith heeft de re geering aangevallen, wijl ze de oorlogs doeleinden zoo ver heeft uitgezet, dat ze elke soort oogmerken omvatten. Daarbij hadden wij zeer gering en niet rec.ht- sifreeksch belang en hij liet doorscheme ren, dat hij over betrouwbare gegevens beschikt, waaruit zou blijken, dat de ge allieerden bij geheim verdrag gehouden zijn om Frankrijk of een andere onaf hankelijke gemeenschap het in merg en been Duitsche stuk van Duitschland aan den Linkeroever van den Rijn over te dragen. Dat is niet meer of minder dan een hersenschim. Zoo'n verdrag bestaat er niet. De Britsche regeering heeft zoo'n! verdrag niet en is evenmin bij een derge lijke overeenkomst betrokken. Bovendien gelooft hij niet, dat er in het algemeen ®0O''n verdrag bestaat. [Hier ontbreekt wat.] Na de redevoeringen van Balfour en Asquith, die de oorlogsoogmerken der ge allieerden bevestigden, gelijk ze al onder woorden zijn gebracht, stond Whitehouse (rad.) op, om de beraadslaging voor te zetten, maar het Huis wilde hem niet aanhooren. Het voorstel om de discussie te sluiten, ging er met(hoeveel Red.) tegen 33 stemmen door en de ano- tie van Lees Smith werd zonder stem ming verworpen. - Korte oorlogsberichten. Volgens de Russische bladen zou de Russische regeering den kinderen van den px-4saar toegestaan -hebben zich naar het buitenland te begeven. De vroegere troon opvolger en zijn zusters zullen zich naar Engeland begeven. Ook de tsaar en dé tsarina, -dié zich thans in Tobolsk bevin den, maken zich voor een reis gereed. Vermoedelijk z,al ook hen worden toege1- ®taa,n zich naar Engeland te begeven. Het blad van den Arbeidersl- en] Soldatenraad Iswestija, meldt, dat dé Amerikaansche missie, die kort gpledéq Rusland bezocht, de Tsarenfamilie uit Tobolsk naar Amerika zou hebben out- i woerd. De Times" verneemt uit Odessa, dat in de Krim ernstige onlusten on der de troepen zijn uitgebroken. De staat van beleg is- afgekondigd. Op het naamfeest van Keizer Karei is te Annapol (Janof) een 725 M. lange houten brug over de Weichsel geopend. De inlijving der lichting 1919 is in Duitschland reeds in Mei en Juni in enkele streken begonnen,' beweert Havas. De brandstoffeneommissie te Was hington heeft 10 procent opgeëischt van de koleinproductie v-oor de regeering, die ze verdeelen zal naar de behoeften. De Russische krijgsgevangenen-cou rant „Nedelja" deelt mede, dat het Oos- tenrijfesch-Hongaarsche ministerie van oor log het plan heeft opgevat om een bijl zonder gevangenkamp in te richten voor (krijgsgevangenen, die voor den oorlog pro fessor' aan een h-o-oge school of studeinit waren. Hun zal de mogelijkheid worden geboden hunne wetenschappelijke studies gel'd noodig. Wat uw aanbod betreft, ik mag het niet aannemen, het brengt mijj te weinig op." „Heel goed, juffrouw, u moet zelf wei ten, wat u doien en wat u laten moet. Maar dan moet ik ook aanspraak maken op (commissieloon. Bovendien, ik kan mijn tijd niet verbeuzelen, met over zulke onvoordeel'ige zaken te spreken. Tijld is; vooral voor mij; geld, juifrouvv." En dit zeggende, 'wees hij met veedeteekenendq blik haar het pakje photografiecn. Ik aarzelde wat ik doen zou. Dertig shillings, ze waren niet te versmaden; want dat stond toch gelijk met mijn werk voor een prikje van de hand doen. Nat- tuurl'ijk zal ik wel wat te hoog van; mijn eigen werk hebben gedacht, maar, ik z£tg toich wel, dat het in ve e opzichten beter wasl dan wat ik in mijnheer Flint's winkel' zag liggen. Maar dit stond vjooï! mij vast: als ik gedwongen werd door de omstandigheden mijn le keningen vooj; zulk een prijsje te verkoopen, dan gaf ik het teekenen en schilderen er aan en ik zou zien met naaien mijn brood te verdienen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1