Telegrammen. Laatste Bérichtsn. Uit ff® Pers» Sn het sociale hoekje. Leestafel Wetaschap en Kunst. is ïrtspp, »ÉöÉ*i eii Gemeenteraad van Goes. BwrgarNjk© Stand larfctlsriclste. persoon bezigen: A. W., Goes, fib. s. 1 d. h.'s avonds fietsen met gekleurde zijglazenJ. v. S., M. C. D., Wemel- dinge, P. Z., Kloetinge, P. II., Kruinin- gen, ieder fl b. s. 1 d. h.; 's avonds; fietsen zonder lantaarn: J. v. d. V., Wol- faartsdijk, C. v. d. P., Hansweerd, f2 b. s. 1 w. tuchlsch... -J. M., G. J. d. K., J N. Czn., A. L. d. W., Kortgene, f2 b. s. 2 d. (h., C. A. H, J. W„ Kloef- tinge, IA. Baarland, C. v. O., Ier- seke, A. K., Goes, A. C. K,, Schore, M. B., Waarde, C. 'O. Jzn., Ovezande, A. v. d. Wenieldinge, £2 b. s. 2 d. h.; Schelde bevisschén zonder consent: T. P. v. d. K., Ierseke, f2 b. s, 2 d. h.; op Zeeuwsche jstroomen bot beneden de maat bij zich hebben: P. J. V. Czn., T. d. B. Mzn., Hansweerd, f3 b. s. 3 d'. h. in verboden tijd in weiboot zonder juiste letter en nummer kreeft -beneden de maat bij zich hebben: W. B., Ierseke, 4 maal f3 b. s. 4 anaal 3d- h.; dronkenschap P. K., fc. b. woonplaats, L. K., Amster dam, L. V., Goes, J. ,W,, 'Krabbendijke, T. S., Hansweerd (2 maal) G. Z., A. v. E., aldaar, allen f2 b. s. 2 d. h., A. v. E., Hansweerd, J. D:., Wemeldinge, M. d. P., Goes, f3 b. s. 3 d. h.; Ie herhJ} W, C. v. d. V., (Goes, maal), 2 maal 3 d. h.; 9e herh.: L, V., Goes, 3 wkni. hechtenis. Bekrachtigd vonnis tegen M. v. H., Bergen op Zoom, beklaagd van zich be vinden op verboden terrein: 7 d. la. Vrijgesproken beklaagd van te veel ten uitvoer verboden goederen aanwezig heb ben: J. P. v. d- M., Hansweerd, M. 'K. Jzn., Schore. Gsjnissigd Nieuws. Te R'osendaal' heeft men een nood- brandstof bedacht; ballen worden ge maakt van zaagsel en turfmolm, geknepjd met leemwater. Ze voldoen goed. De stoombootmaatschappij Gronin genRotterdam heelt den dienst gestaakt. Te Naarden werd een paarddat voor een wagen Vespannoif was, door dei voorbijsnellende Gooische Stoomtram gegrepen en ongeveer 25 M. ver voort- gesleurd. Het werd van den wagen los- 'gerukt en "het dier bleef onmiddellijk dood. Men seint üit Maastricht aan Üe Roitt.Zooalsi bekend is, bezoeken de Katholieken op 1 en 2 November de graven hunner dooden. Zoo ging ook 'gisterenmorgen een dame grafwaarts (te vens in de richting' van de grens), pn haar dooden te beweenen, voor welk doel' zijl ziich bij voorbaat 28 groote. nieu we zakdoeken had aangeschaft. De dou ane-ambtenaren twijfelden echter, of de sinart der dame en de hoeveelheid der eventueel© te storten tranen, wel in over eenstemming waren met de genomen maat regelen en namen de zakdoeken in be slag, De dame ging terug en vergat haar dooden. De politie in Den Haag' heeft 245,000 Belgische baksteenen, liggende in een aak in de Laakhaven, voor wette partijl geen vervoerbeiwijis was afgegeven door de rijkscommissie voor bouwmateri alen te Amsterdam, in beslag genomen. De minister van landbouw, nijtver- lieid en handelheeft de aan den bur gemeester van Hilversum verleende mach tiging tot inbezitneming van antihraciet hij de heeren E. J. Labarre en G. Petit te Hilversum, beiden aan het Engelsche consulaat te Amsterdam verbonden, inge trokken. Te Ruinervvold is "bijl acht landbou wers .de geheel© roggeoogst in beslag ge nomen, wegens bet voeren van rogge aan het vee. Eergistermorgen is te Leiden een zwaar ,met hout beladen vaartuig! ge- zónken. Een der opvarenden, de 35-ja- rige Van der Heide, geraakte bijl het omslaan van het vaartuig onder de la ding en verdween in de diepte. Een leerling-onderofficier dér Kweekschool voor de Zeevaart mocht na driemaal1 in het diepe water te zijn ondergedoken, hij den vierden keer erin slagen den drenkeling te 'redden. Deze wasi buiten bewustzijh, doch de levensgeesten wer den later opgewekt. j Te Uden is het eenig 1 Va-jarig kinid van een Belgischen vluchteling in een wasfeh tobbe verdronken. In verschillende gezinnen te Hel mond heerscht roodvonk. Er is reeds een kind ovefieden. De' kans) dat het conflict te Til burg door de bemiddeling van den bur gemeester tot oplossing komt, wordt steeds kleiner. De gemeenteraad te Dongen besloot het koperdraad van het electriisteh! net te verkoopen vqor f 12 de K.G. aan dq kahelfabriek te Amsterdam, die: op zich neemt binnen een half jaar na het slui ten van den vrede nieuw draad te Hei veren tegen den dan geldenden prijs!, •echter niet hooger dan f 5 per K.G. De winst, die de gemeente hierdoor maakt, beloopt meer dan f130,000. Rotterdamsehe recherche nam bezit 114,000 K.g. vet en olie in verschillende pakhuizen en veemen daar ter stede. De Minister v. Landbouw heeft •voor rijwielbuitenbanden gemerkt E de maximumprijzen als 'volgt gewijzigdgroot- handelprij'si f4, tusschenhandelprijs f 4,65, kleinhandelprijs f 6,15. De Tel. beweert, dat de invoer van 60.000 ton ijzer uit Duitschland verze kerd is. De varkensvleesch distributie zal misschien spoedig beginnen. Met ingang van 6 Nov. wordt rijst afgevoerd van de lijst der distributiear- tikelen; voortaan zal slechts rijst be schikbaar gesteld worden ten behoeve van Zieken en ter vervanging van kindermeel. De 20-jarig'e veehouder Hendrik "Hol- fcema is heden té Broek bij Joure ver dronken. Pijnlijke tegenstelling. Op de Begrooting van Binnenlandsche Zaken staat onder no. 10: .„De kosten van bouw en inrichting van de nieuw te stichten school te Drach ten zijn geraamd op f273,000. Daarvan, wordt een eerste termijn aangevraagd van f140,000." Voor één H. B. S. in een Priesph dorp alzoo alleen voor oprichtingskosten pim. 3 ton Dan verder in hetzelfde art. 10 van dezelfde begrootingI a. bouw Rijiks-H. B. S. te Oud-Beij- erland f 100,000 b. bouw Rijks'-H. B. S. te Amersfoort f140,000; c. uitbreiding te Neuzen f34,000. Stelt nu tegenover deze sommen eens de; wetswijziging tot verhooging van sub sidie aan de bijzondere H. B. S., die; naar de Tijd berekent in het ge heel voor alle bijzondere burgerscholen slechts f 50,000 per jaar meer vraagjt. Bedenkt dan hoe enkele bladen, als de vrij-liberale Fakkel, nog moord fem brand riepen over deze bedenkelijke toe geeflijkheid aan de cleric,alen klan blijkt wel zonneklaar hoe flauwelijk het .rechtvaardigheidsbesef in sommige vrij zinnige kringen 'is: ontwikkeld. (Roti.) li. Bezorgd z ij n. „Wees dan niet bezorgd voor den dag van morgen, want de morgen zal vóór het zijne zorgen", aldus leerde Jezus de scha re. Hoe is deze ernstige waarschuwing look onder Christenen misbruikt. Bijna van ,het eerste wat u tegengevoerd wordt, is dit n.l., dat het blijk geeft van weinig geloofsvertrouwen wanneer een Christen arbeider door middel van zijn organisatie tracht om zijn maatschappelijke positie te verbeteren. De verkeerde toepassing van deze schoone woorden is een van de redenen waardoor verwijdering komt. 't Lijkt zoo schoon, om met een enkel citaat een zekere zaak in haar ware ge daante te to'onen, doch wanneer de aan haling misplaatst is, mist de aanvoering alle waarde. Men spreekt o-ver te weinig geloofs vertrouwen, over een opgaan in de stoffe lijke dingen,, een gelijk worden der Chris- ienarbeiders aan de mannen der over zijde. Scrms schijnbaar met de bedoeling bepaalde verbeteringen tegen te houden. Immers bezorgd zijin is iets anders dan. zorgen. Diegene, die zichzelve altijd maar bezighoudt met de dagen die nog voor hem liggen, die zich schatten verzamelt tegen den komenden dag, en zich dage lijks kwelt met .de gedachten over ziekte en ouderdom, deze is bezorgd. Doch deze worden niet alleen bij: de arbeiders- ge vonden. Daarop doelt men dan ook niet, maar wel op den Christenarbeider, dié met God en met eere zijn eigen brood wil eten. Hij beeft een roeping ook te genover zijn gezin, en moet er op be dacht zijn ook de stoffelijke dingen zoo goed mogelijk te behartigen. Gaat tot de mieren, ziet hare wegen en wordt wijs, zoo roepen wij toe, die den arbei der, die zoodanig werkt, beticht van be zorgd zijn. Zij, de mieren, vergaderen hare spijze voor den winter, zij zwoe gen en sloven den geheelen zomerdag. God g<af haar het instinkt te .zorgen voor den komenden dag, is het dan niet on- hijhelsch om den mensch zorgeloosheid jte leeren? Neen, ook de Christen heeft ,'te zorgen voor zijn behoeften als mensch, ,hrji moet werkzaam zijn ook op het ter rein van het maatschappelijk leven, en wanneer de omstandigheden hem dwin gen, door middel van zijn organisatie, pal te staan om zijn belangen en die van de zijnen te verdedigen. Daar is geen tweeërlei moraal, die voor patroon, jof handelaar, en die voor arbeiders, zij allen hebben tot taak ALS CHRISTENEN .werkzaam te zijn voor zich en hun ge zin, om het brood van hun eigen arbeid te kunnen eten. W. H. Vrij, en Blij, Christelijk Tijdschrift voor jongens en meisjes van 5 tot 14 jaar. Red. mej. de Liefde; ui tg. E. J. Bosch te Nijiverdal; afl. 3 bevat het slot. van Krullem.ientje. Ook de overige ru brieken boeien de jeugd ongemeen. Daar kit klank in. O.a. Handwerken. Kunstjes. Raadsels, 't is alles opvoedend; niet kin derachtig, en ook niet hoog. Juist in de tnaat. Hier zijn opvoeders aan het woord. Amb t en Persoon 1 ijk heid. Rede bij de overdracht van het rectoraat, door Prof. dr. P. A. E,. Sillevis Smitt (uitg. J. H. Kok te Kampen), wordt door den uitgever tegen geringen prijs voor een ieder verkrijgbaar gesteld; op best pa pier, uit flinke letter, en door noten toe gelicht. De hooggeleerde schrijver toont aan wa,a.r het wezen der Reformatie zij te zoeken; dit is noodig tegenover Room- sche en Humanistische opvattingen. Heeft de Hervorming het recht der Persoon lijkheid ontsluierd, prof. Sillevis Smitt gaat na wat onder Persoonlijkheid te ver staan zij. Hij waarschuwt daarbij tegen de klippendeterminisme enpelagianis- me. Hij wijst op de fouten die het mo derne begrip van Persoonlijkheid aankle ven; op het kwaad dat het individua lisme, iets anders dan individualiteit, ge lijk dit ook weer niet hetzelfde is als persoonlijkheid, in de Kerk heeft aange richt. Schleiermacher en de nieuwe phy- sologische school. De verhouding tusschen Persoonlijkheid en Ambt wordt in dit ver band aangetoond, en tegen Personalisme gewaarschuwden achtereenvolgens wor den de drie factoren tot vorming van de ambtelijke persoonlijkheid behandeld; en de schoone taak der Vrije Universiteit in dezen aangewezen. Wie kan, leze deze schoone rectorale rede. Emiel Hullebroeck. Naar wij vernemen heeft Hullebroeck een gedicht van L. C. Steenhuizen, getiteld „Voor 'tPrinsesje" -op muziek gebracht. Het laatste couplet van dit opwekkend liedje luidt Waai uit, o vlag van Nederland Met wapprend blij g,eruisch Breng luid uw groet aan 't jongste pand Van 't oud Oranjehuis. Strek hoog uw baan, Oranjevaan, Groet blij' het blonde kind. Prinsesje moet eens weten gaan Hoe Neerland Haar bemint! Men weet, dat Hullebroeck, toen onze Koningin nog prinsesje was, ook reeds naar de lier greep, om in „Het Kant kussen" te zingen van het blonde; "'Ko ningskind, dat door Nederland zoo in nig werd bemind. (Vad.) St. Maartensdijk. Door het gemeentebe stuur werd Zaterdag aanbesteed de bouw van 10 arbeiderswoningen. Ingeschreven werd door de heerenA. M. Kuiper, Hein- kenszand, voor f25500; P. M. Geluk, St. Maartensdijk, voor f22875; C. van Iwaar- öen, St. Maartensdijk, voor f22750; M. Kauffman, St. Maartensdijk, voor f 21849. Aan laatstgenoemde is de bouw gegund. Dr. Maartan Luthor'a 95 stallingen over de kracht der aflaten. 68. Maar ze 'zijn dat in waarheid aller minst vergeleken met de genade Gods en de godzaligheid van het kruis. 69. De bisschoppen en pastoors zijn gehouden de apostolische comiBissariss'eni van den aflaat met allen eerbied toe 'te laten. 70. Maar noigf meer 'zijn, zij gehouden met alle dogen toe te zien en mat alle o-oren op te letten, dat déze (commis sarissen) niet in plaats van de opdracht des pausen hun eigen droomen prediken. 71. Wie tegen de. waarheid van de apostolische aflaten predikt die zij ana thema en vermaledijd. 72. Maar wie tegen de ongebondenheid en loszinnigheid der woorden van een, aflaatprediker zorg' draagt, die zij gebe^ nedijd. 73r Gelijk de paus terecht met den banbliksem treft degenen die bedriegelijk op'eenige wijze nadeel aan den aflaathan del pogen 'toe te brengen, 74. Nog veel meer richt hij zijn ban bliksem op hen, die onder het voor wendsel van den aflaat bedrieglijk trachten afbreuk te doen aan de heilige liefde en waarheid. 75. Te meenien, dat de pauselijke af laten zoo groot zouden zijn, dat zlij den mensch zouden kunnen verlossen van de zionde, zelfs al had iemand, om iets on mogelijks te noemien, de moeder Gods- verkracht, is krankzinnigheid. 76. Daarentegen zeggen wij; dat de pam selijke aflaten niet de gteringste verge felijke zonde kunnen weglnemen voor Zoo veel de schuld betreft., 77. Dat men zegt: Zelfs al was St. Pe trus thans paus dan kon hij geen grootere genadegaven schenken, is lastering tegen {St. Petrus en tegen den paus. 7.8 Wij zeggen daarentegen dat hij en iedere willekéurige paus grootere heeft, n.l. het évangelie, krachten,- de gaven jder gezondmaking, enz', zooals in 1 Cor. 12. 79. (Ce zeggen, dat het kruis met h.et pauselijke wapen prijkend opgericht, de zelfde kracht{ heeft als het kruis vanj Christus, jjs lastering. 80. Rekenschap' zullen g;even de bis schoppen, pastoors en theologen, die toe laten, dat 'zulke taal tegen 'tvolk ge voerd wordt. 81. Deze bandelooze prediking' der af laten maakt, dat het z'elfs geleerden man nen niet gemakkelijk is den eerbied aan den paus verschuldigd te verdedigen te gen laster of ten minste tegen scherpe vragen der leeken. <gwwmn—wiwnf—nwrwwanaiiiUBÉ in wiimiibiiibi bim—mb—PHwh LONDEN, 5 Nov. "Lloyd George, Ro bertson, Smuts en andere generaals zijn naar Italië vertrokken. LONDEN. 5 Nov. De staking der sichachtinspecteurs in Zuid-Walës is ge ëindigd. PETROGRAD, 5 Nov. De regeerings)- commissaris van het 9e legerkorps deelt mede, dat onder de troepen van het Oer kraine-leger een aantal betreurenswaar- -dige incidenten zich hebben voorgedaan tengevolge van nationale verschillen. PETROGRAD, 5 Nov. Bij Dvvinsk en Kroslawka verbroederden de troepen zich met den vijand. BERLIJN, 4 Nov. Een kleine Duitsclie hulpkruiser is op 2 November in het Kattegat na dappere verdediging dooreen overmacht van zes jijandelijke kruisers én 9 groote torpedovernielers tot zinken gébracht. Het Engelsche bericht meldt het verlies van tien patrouillevaartuigen. Dit bericht is onjuist. Behalve den hulp kruiser worden geen Duitsclie oorlogs schepen vermist. PARIJS, 4 Nov. Ten Noorden van den Chemin des Dames bleef de artilleriei-ac tiviteit zeer 'ina.tig in de streek van Pi- nonVauxaillon, ten Noord-Oosten van Reims. Een Euitsche verrassingsaanval is op den rechteroever van de Maas mis lukt. In vervolgop het in het voorlaatste communiqué vermelde hevige bombarde ment hebben de Duitsehers twee aanval len ingezet: tegen het Fransohei front, ten Noorden van het Chaume-bosch. Liet Fran- sche vuur heeft de aanvallers teruggewor pen met zware verliezen.- In de streek van Damloup is een Duit- sche overval zonder succes gebleven. Fransche patrouilles hebben ©en aantal gevangenen gemaakt. Elders was de nacht kalm. PARIJS, 4 Novm. Niets- te vermelden, behalve ©enige artilleriei-activitelit ten Noorden van den Chemin-des-D-ames, ten Noord-Wasten van Reims en op de Al- sace-hoogte. Luchtactie: In den avond van den 3en November zijn in de streek van Duin kerken verscheidene bommen géwo-rpen; geen slachtoffers. BERLIJN, 4 Nov. Hertling en Czernhi hebben telegrammen gewisseld waarin zij betoogen, dat zij' jhet oudé1 beproefde bond genootschap willen uitbreiden en ver sterken. BERLIJN, 4 |Nov. In het ministerie van binnenlandsche zaken zijn conferen ties van den Rijkskanselier met Hinden burg, Ludendorf en hunne Staven begon nen. Parlementariërs hebben er niet aan deelgenomen. De besprekingen duren voort. Hertling zal Dinsdag naar Munchen ver trekken. Na zijn terugkomst zullen on derhandelingen met de parlementariërs over een deelname aan de regeering for meel worden begonnen. BERLIJN, 5 Nov. Duits-che en Oosten- xij-ksche divisies hebben aan de mi-dden- lagliamento den overgang geforceerd en rukken voorwaarts. Wij maakten 6000 krijgsgevangenen en veroverden een aan tal kanonnen. In de hedenmiddag te houden Raads vergadering zullen de volgende voorstellen behandeld worden: Naar aanleiding van een missive van Ged. Staten, deele-n B. en Wi. mede, dat de grenzen der klasse- genoemd in het daarin aangehaalde besluit, vervat in Prov. 'blad no. 9 van 1908 zijn f 1500 minimum en f 2000 maximum! jaarwedde. Aangezien de ontvanger op 16 Januari '1918 eerst een jaar in. dienst der ge meente ;al Zijn en de' wedde mét in gang van 1 Januari 1917 op f1700 werd bepaald (vroeger f1500) .stellen zijl voor Ged. Staten te adviseeren de jaarwedde zioodanig té regelen -dat het maximum ad f'2000 zal' worden bereikt na 6 ja ren dienst in de gemeente met '3 twee- jaarlijkische ve-rhoogingen ad £100. De eerste verhooging, van f100 zal dan in gaan 16 Januari 1919. De Gasoommissie merkt in haar voor stel' tot gasprijsverhooging op: De prijs der gaskolen is gestegen tot gemiddeld f58 per ton in de loods.der gasfabriek. Om op dezen basis den kostprijs van bet gas' te berekenen moet het bedrag noo- dig voor kolen om 750000 M3 gas' te fa- briceeren worden ingevoerd in de be- drijfsrekening: 1916. De commissie komt tot een bedrag van f 137,454,67 en merkt verder op: ..Van de productie moeit 40.000 M3. worden gerekend voor eigen gebruik en verlies, zoodat 710.000 M3. kunnen worden afgeleverd, waarvan de koistprijs bedraagt 19,3 ct. per M3. Ook de overige kosten zijn gestegen door ver hooging van de prijzen van materialen en arbeidsloonen. Als werkelijke zelf- kostprijs van het gas moet worden aan genomen 20 ct. per M3. De gascommissie meent echter, dat het niet wenschtelijfc isl den druk geheel ten laste te brengen van de afnemers; maar wil den nadee- ligen invloed verdeelen over een komen: de reeks1 van jaren, ofschoon dit geen gezonde bedrijfepol'itiek is. Dei gascom- misfeie stelt voor den gasprijs te bren gen: voor Goes! op 12 ct., voor Wil- helminadorp op 13 ct. en voor Kloe tinge op 131/2 ct. per M3, waaruit voor de gasfabriek in een jaar een verlied ontstaat van 710000 maal 8 cents is f 56800. 'Daarom wil ze een leening: aan gaan van f 60,000 tot dekking van het verlies, afte lossen in 40 jaren, des- gewenscht in een korteren termijn. Ook in de afgeloopen maanden van 1917 is reeds eenig verlies geleden. Bij' een af lossing in 40 jaren en een ga.saflelye;- ring van een millïoen M3 zou de in vloed op den gasprijs in die 40 jaren bij' een rentevoet van 5 pet. nog' geen halve cent per M3 bedragen. De coan- missie stelt voor den verhoogden prijs 1 December 1917 te doen ingaan, omdat reeds nu van de zooveel duurdere kolen wordt gestookt. Ze acht het ge- wenseht de muntgasmeters in te richten; voor den tverhoogden prijs, omdat het maandelijks bijbetalen voor vele afnemers een groot ongerief is. 1 IJMUIDEN. De logger KW 85 rappor teerde gezien te 'hebben, dat bij depj laatsten storm de logger Twee gezusters Schev. 45 is omgeslagen en gezonken. Men vreest, dat de bemanning is omge komen. 1 I I Van 31 Oct.—2 Nov. MIDDELBURG. Gehuwd: L. Schout, jm. 25 j. en M. E. N. Bliek, jd. 26 j. GOES. Geboren: 3, Wilhelmus Gerar- dus Maria, z. v. Christianus Johannes Joseph de Valk en Maria Catharina van Beurden: 5, Petrus, z. v. Hermanus van Riel en Hendrica Bakker. 'sHEER ARENDSKERKE. Geboren: 15, Jacomina Maria, d. v. Jan Valkier en Adriana de Vos; 14, Adriaan Theodoor, z. v. Meeuwis Leendert Breure en Corne lia Johanna Boudeling; 16, Adriaan, z. v. Floris Meulbroek en Maatje de Jonge; 25, Maria Gerritje en Jozina Christina, tweel. d. van Cornelis van Sabben en Johanna Moerdijk. Van 30 Oct.—3 Nov. VLISSINGEN. Ondertrouwd: L. G. Sa- lomé, jm. <25 j. en M. J-7 A. van Aarfc- sen, jd. 22 j. Getrouwd: A. J. Broek, jm. 38 j. en JT. 'G. F. Stevens, jd. 32 j.; C. H. Wil- lemse, jan. '25 j. en A. van der Weele, jd. 25 j.; J. L. P. de Zwarte, jm. 26 j. en C. A. Slager, jd.. 29 j. Bevallen: W. Dronkers, g'ebl Huiszoon, z.; C. F. Ki'oonen, geb. van den Berg, z.; M. Se Hondt, geb. Spinnaaij1, d.; I, Van der g.tar, geb. van Luijk, d. i 'Overleden: J. C. Versprille, ongeh. fel. 60 j.; G. van Hazenhorst, vr. v. W|. Hart, 65 j.; T. J. A. Stams, ongeh. z. 34 j.;' H. B. Woltering, m. v. E. M. Witte, 72 j'. SOUBURG. Getrouwd: 26, A. Mieras, 27 j. len J. de Kam, 25 j.; 31, J. Huibregtse, 28 j. en M. Marinisse, 27 j. Geboren: '27, Neeltje Jozina, d. v. J. Jongépier en M. J. Marijs. V. C. Over de maand October. SCH'ORE. Gehuwd: 25, Pieter Willem Stoutjesdijk, 29 j. jm. te 'sHeer Arends- kerke en Maria Rottier, 29 j. jd. Geboren 18, Dina, d. v. Marinus Zoe- tew-ei en Prina Walrave; 21, Adriaan Ni- colaas, ;z. v. 'Jan Paauwe en R.osalina Victoria Nieuwdorp. Overleden: 4, Jan Willemstein, 71 'j., echtg. v. Paulina van den Boomgaard, eerder wednr. van Catharina van Broek. ZIERIKZEE. Geboren: 25, Jacomina, d. v. Cornelis ten Haaf "en Hendrika Boor gerd; '29, Jacob, z. v. Johannes van Be- veren en Johanna Schooaien; Helena Aalbertina, d. v. Willem Pieter Lamber- tus Balde er en Margaretha Helena van Rootselaar. Overleden: 29, Adam' van Steijn, 79 'j., wedn. v. Willemina Stoel. Rotterdam, 5 Nov. 1917. Eieren. Zeeuwsche f 14 a f 16, Over- maassche f 14 a f 16.50. Varkens. Aanvoer 1079 stuks. Prijs 140,' 115 en 100 ct. Lichte 90 a 80 ct. per kilo. Zaden. Karwijzaad f87, bruin mos terdzaad f75 a f 76, geel mosterdzaad f45 a f50. Vlas. Aanvoer 1990 steen blauw f7 a f7.50, 6600 steen Gron. f7 a f8.50, 3780 steen geel f7 a f7.50, 400 steen wit onverkocht. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Kleine Veiling. i Goes, 3 November 1917. Appels: Goudreinet f 14f 18, Zure Bellefleur f12f 15, Court-Pendu f9 f 12, Rambiour Mortier i 11f 12, Zure Po,mme d'Oiangé f 8f 10, Gemengde' zure appels f8—f 11, Afval Zure appels f 6f 10, Zoete Campagner f 11f 13, Porrime d'Orange f 10f 14, Armgaarde f 11f 14, Diverse Zoete appels f 8—f 12, Afval Zoete appels föf 11, alles per 100 K.G. Peren: Rietperen f 9f 12, Joden- peren f 8f 13, Beurré Diel f 18f 20, Groene Chaumontel föf6, Bruine Chau- monte] f 5f 6, Diverse Tafelperen f 5 f9, Afval Tafelperen f3fö, Kleipereh föf8, Gieser Wildeman f8— f 10, IJzter- peren f6f8, Diverse stoofperen f5 f7, alles per 100 K.G. Diversen: Mispels f5f8, Pijpajuin fö, Kleine ajuin f7—f8, Ajuin f9, al les per 100 K.G. Noten 70 ct.,- Witte kool f 2, Roode kool f4, alles per 100 stuks. Hazien fl.70f2.90, Fazanten 80 90 ct., Sbei'den per stuk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgea van 5 Nov., medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.8 te Wisby, laagste 759.1 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 6 Nov.: Zwakke tot matige winden uit Zuide lijke tot Westelijke richting'en; nevelig tot zwaarbewolkt; weinig of geen regen. Wei nig verandering van temperatuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 3