Uit cl® Provincie. Binnenland. Vrijdag 2 November lilt# i^o. 20 Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMHRGO, gevestigd te Goes Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. Statefl-Oemsraaf. Tweede Kamer. Al lei lei. De aardappel-, politiek. Nadat aan den heer Schaper verlof was verleend op een nader te bepalen, dag zijn interpellatie over de levensmid delenvoorziening te houden, wei-den ver schillende wetsontwerpen z. h. s. aan genomen, waaronder de ontwerpen tot hetfipg van €en dividend- en tantième- belasting Van de wet op de inkomsten belasting 1914. Vervolgens werd aan de orde gesteld de eindstemming over de wetsontwerpen tot regeling van het hooger landbouw- en hooger diergeneeskundig onderwijs, en tot instelling van een centraal testamen- tenregister. Na eenige discussie werden beide ont werpen aangenomen, het eerste z. h. s., het laatste met 35 togen 23 stemmen. De heer Snoeck Hcnkemans (c.-h. Apel doorn) kreeg daarop het woord tot het houden van zijn interpellatie over de aardappelvoorziening der gemeenten. De klager eindigde zijn betoog, dat hoofdzakelijk het vervoer betrof, met de volgende vragen: „Moet een termijn van 6 weken waar over de gemeenten resèrvevoorraad kun nen krijgen, niet te kort worden geacht voor de strengste wintermaanden?" In de tweede plaatsis de Minister bereid te bevorderen dat maatregelen wor den genomen dat op 1, of uiterlijk 15 December de gemeenten voorraad aard appelen hebben, die voor 10 weken voldoende kan worden geacht. Wij kunnen kort zijn bij; bet relteveerejS van het ministerieele antwoord. De heer Posthuma toch kan onmogelijk in dewerv schen van den heer Snoeck Henkemans treden. Tegenover diens opmerking, dat 2 II.L. aardappelen opgeslagen in een goeden kelder, niet zullen bederven, merkr te de minister op, dat al" die nu z'onuw- ar.htige dames' niet zouden opslaan een hoeveelheid, die voldoende is, maar zoo veel mogelijk. Dan zouden de beste aard appelen zijn opgekocht, die de .regeering het beste kan 'bewaren en het gevolg zou fcijn, dat groote vooraden zouden blijken te zijn bedorven. Hoe. moeilijk do positie voor den minister is, bleek uit de mededeel'ing, dat tot eergistermorgein van de 1100 gemeenten, op de aanvragaj aan de burgemeesters om opgave van den aardappelenvoorraad, slechts 9 ant woorden inkwamen. Z.Ex. ging dus niet op het verlangen van den interpellant in, doch beloofde zooveel mogelijk te voldoen aan de aan vragen van de gemeenten. Ondanks den aandrang ook van an dere zijde (de heer Beumer sloot zich in hoofdzaak aan bij den interpellant, dia volgens dr. de Visser zich te een zijdig heeft laten inlichten) volhardde de minister bij zijn besluit, dat de'gezinnen geen beperkte voorraden mogen opdoen. Wel bleek de minister bereid voor meer dan zes weken reserve toe te staan, als hij dan maar die reserves ter beschikking hield, opdat het reserveeren geen middel zou worden om aardappelen aan de algc- rneene distributie te onttrekken of zè dooi' verkeerde behandeling te doen verloren gaan. D© Oorlog* Beknopt overzicht van den toestand. Dat de slag aan de Tagliamento voor de Italianen niet onder gunstige omstan digheden is begonnen, hebben onze le zers gisteren reeds kunnen zien. De groote cijfers spreken duidelijke taal. Ze spreken van de wanordelijke omstan digheden, waaronder de terugtocht dei- Italianen heeft plaats gehad en van, de moeilijkheden, waaronder de overtocht over de rivier moest geschieden. Het mo reel der legers is wel gevaarlijk gezon ken. Met spanning verbeiden wij1 nadere be richten over de actie op dit front. Op het Westerfront strijd op kleine schaal. Vrij levendige artillerie-gevechten op de nieuwe Fransche posities in België en op het front ten N. van de Aïsne. De Duitschers hebben een coup de main ge poogd op de kleine Fransche posten ten Noorden van Loivre (ten N.O. van Reims'; evenwel zonder succes. Van hun kant hebben de Franschen welgeslaagde invallen gedaan in de Duit- sche linies bij Bethincourt, in Champagne, in den sector van Soaim, in den streek van Bolante, en Woëvre, ten N. van Fli- rey. De Franschen hebben daarbij een 40-tal gevangenen gemaakt. De kansen van Von Hertling schijnen met het uur te wisselen. Het laatste bericht (misschien kunnen wij het in een andere rubriek reeds, be vestigen of tegenspreken) is, dat Von Hert ling gisteren nog een laatste onderhoud met de partijleiders1 had, met het resul taat, dal hij het Kanselierschap en het Mini ster-Presidentschap van Pruisen op zich neemt. Gisteren zou v. Hertüug een bezoek brengen aan den Keizer. Daarna gaat hij voor acht dagen naar Munchen. Helt'ferich en de voedingsdictator Von Wialdow hebben hun ontslag ingediend. De Rijksdag zal in de eerste helft van November vergaderen. De Keizer heeft het kiesrechtontwerp goedgekeurd. Von Capelle treedt niet af. Afwachten blijft de boodschap na zulke officieuse berichten. Neemt hij Engeland bij den neus De Boerengeneraal' Smuts' heeft te Shef field een rede gehouden, waarin hij o.a. zedde Ik hoop dat wijl nooit Vrede zullen sluiten, voordat wij weten, da.t wijl niet langer door het militairisme bedreigd1 wor den. Wij willen Duit'schland en Oosten rijk niet uiteen slcheuren, maar wijl ver langen, dat de kleine naties' - daarnaast de autonomie zullen behouden, wanneer zlij niet onafhankelijk kunnen; worden." Zou de oolijke Boerengeneraal hierkwa- s'i gezinspeeld hebben op de militaire macht van Engeland en de Entente? Want hoe wil' de Entente het Duitsche mili- tairismo -overwinnen, wanneer het zelf niet een grooter militairisme aan don dag legt? En slaat het laatste niet op Trans vaal? Immers ook Transvaal behoort tot 'do kleine natieis! Do Kanselierscrisis opgelost? De „Vossische Zeitung1" meldt, dat graaf Hertling -de volgende eischen der meerderheidspartijen heeft aangenomen,: 1. Ten jiitvoerbren.ging van de Prui sische kiesrechtibervorming' 2e. VcrmicliUiig ofopheffing van de politieke censuur of van den staat van beleg; 3e. De leiding: der buitenlandsche po litiek te voeren op de basis der antwoord nota aan den Paus. De „Vorwarts" brengt de volgende na men Von Payer (Fortschrittliche Volkspartei) kanselier en Pruisische minister-president. on Payer (Fortschrittliche Volkspartei) plaatsvervanger van den Rijkskanselier en Friedberg (Nat. liberaal), plaatsvervanger van den Pruisischen minister-president. De keizer heeft in den loop van den namiddag graaf Von Hertling in audiëntie ontvangen. Korte oorlogsberichten. In Engeland zijn 2000 mijnwerkers ontslagen wegens gebrek aan scheeps- ruimite, om de kolen te vervoeren. Lansing publiceert nieuwe documen ten die Duits,chland's voornemen, om het zuidelijk deel van Brazilië- onder toezicht te stellen, officieel bevestigen, en naar het heet, in 'ialgemeen Duitschland's kuiperijen in Zuid-AMka in het licht stellen. In het nij ve rheids ge b i ed van Como (Italië) is een staking 'uitgebroken. De ,,N. R. Ct."-correspondent te .Havre meldt, dat de Duitschers nieuwe looiTogsmachines in de nabijheid van het Belgische front hebben opgesteld. Het zijn kleine ijzeren torens, die vier man kun nen bevatten en bestemd zijn in den grond geplant te worden. Het „Volkshuis" te Brussel heeft tot 30 Juni 1917 niet minder dan 29 mil- lioen 178.250 koeken kosteloos gebakken voor de Brusselsche schoolkinderen. De waarnemende burgemeester van Bruissel, de heer Steens, heeft een na drukkelijke waarschuwing tot zijn gemeen tenaren moeten richten, om hun duiven, volgens besluit van den G.-G. beslist aam le geven. De lasten en onaangenaamheden, die uit verzuim dier aangiften voor de gemeente kunnen voortvloeien zijn van zeer ernistigen aard, daar de Duitsche autoriteiten zeer beducht zijn voor het overbrengen van berichten dooi' postdui ven. Het troepenvervoer in het centrum van België is dan ook zeer druk op het oogen- bli-k. In de vorige week werden de kof fiehuizen te Gent bij wijze van straf ge sloten. Een koffiehuishcuder) die clan destien gasten ontving, is gevangen ge nomen en de in zijn inrichting aanwe zige personen werden met 1000 Fr. be boet. Volgens bericht uit Baltimore heeft een op de pier van de BaltimoreOhio- spoorwegen ontstane brand een schade van 5 millioen dollar eroorzaakt. Men vermoedt brandstichting. Naar men uit Haparanda verneemt, heeft er Vrijdagavond te Petrograd een groote demonstratie voor den vrede plaats gehad. De betoogers droegen borden met het opschrift: „Leve de vrede!" en „Alle regeeringsmacht aan den Raad van Ar beiders en Soldaten!" De maximalisten beweren, dat zij deze demonstratie niet hebben georganiseerd en er niets van hebben geweten. Duitsche duikbooten hebben in het Eng. Kanaal weer 17000 ton scheeps- ruimte vernietigd. Volgens bericht uit Rome zijn Fran sche en Engelsche strijdmachten mei oor logsmateriaal in het Italiaansc'he oorlogs gebied aangekomen. Keizer Wilhelm heeft gelast, 'dat op 1 Nov. in Pruisen en Elzas-Lotha,- ringen de vlaggen uitgestoken en vreug deschoten gelost moesten worden. Naar uit Stockholm wordt geseind, weet de „Rjetsj" mede te deefen, dat het vredesvoorstel van Skobeleff onder de di- plomaten der Geallieerden teleurstelling en ontstemming heeft, veroorzaakt. De bij eenroeping der Parijsche conferentie zal daardoor opnieuw worden uitgesteld. Zwitsersche bladen vernemen uit Petersburg, dat de staatsarchieven en ban ken uit Helsingfors naar het binnenland zullen worden overgebracht. De Russische pers geeft uiting aan hare ernstige vrees voor een Duitsche landing in Finland, en verlangt, dat ten spoedigste troepen zullen worden uitgezonden. Naar aan de „Frf. Ztng1." uit Stock holm gemeld wordt, zal Kerenski 'dezer dagen het ambt van Opperbevelhebber neerleggen. Als zijn opvolger wordt de Chef van den Generalen Staf Duchonin genoemd. De „Frf. Ztn,g." verneemt uit. Stock holm, dat de Russische overheid, volgens een nog [niet beivestie'd gerucht. toeber roidocicn treft, vuur een ontruiming der Aalandseilanden. Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt, dat voortaan leger-transportschepen zullen worden bemand met marine-ma,trozen én gecommandeerd door zee-officieren. In iZuid-Afrika zijn' alle benzine voorraden opgevorderd. Een heele spoorwagen met levens middelen, op 8 October j.l. van Reckling hausen naar Osterfeld verzonden, is spoor loos verdwenen. De wagen beva.tte 1000 K.G. kaas, 900 K.G. gebak, 2500 K.G. erwten, 450 K.G. grutten en 3400 K.G. soepmeel. Voor de papierbesparing in den boek handel zijn nit in' Duifschland ook spe ciale voorschriften uitgevaardigd. In de schoolcahiers b.v. moeten de blanco-ran den vóór aan de bladzijden vervallen, de bladen moeben geheel vol geschreven, worden. Couverten mogen niet meer ge voerd -worden en moeten zoo, smal zijn, dat, het postpapier (hetwelk'ook van klei ner formaat moet zijn.) driemaal gevou wen erin past. Zooals indertijd gemeld, is, werden verleden zomerin Duitschland tal van proeven genomen met het telen van aard appelen zonder daarvoor poters te gebrui ken. Te Berlijn worden daarvan nu de monstraties gegeven en is een kleine ten toonstelling georganiseerd. Van gezaaide aardappelen werden 20 tot 60 aardappelen van middelbare grootte verkregen. De directeur der stadstuinen te Ber lijn entte op het loof van aardappelen tomaten, zoodat dezelfde planten in den grond aardappelen en boven den grond tomaten voortbrachten en beide overvloe dig. Ook het stekken van aardappelen en het poten van stukjes schil met één oog; viel niet tegen. Van één enkele stek werden b.v. 3680 gram vruchten geoogst. Aan de „Rhein Westf. Zeitung" wordt medegedeeld, dat de plattelands bevolking van Hannover en Holstein een nieuw en doelmatig gebruik mlaakt van de bekende groote of Roomische boonen. [Men"laat ze eerst in de zon drogen, roos tert ze daarna op de kachel en maalt .fee tenslotte in den koffiemolen. Vervol gens .zet men erkoffie van. Kpffie- arsatz dus. Het is te proheeren. Wolff meldt,, dat de bondgenooten Italië 4000 vierkante K.M. lands hebben ontrukt en dat het aantal veroverde ka nonnen, voor 't grootste deel onverlet en van moderne makelij, bijna tweemaal zoo groot is als dat der Amerikanen in vredestijd. Een Duitsch prentjesblad beeldt da mes, heeren en kinderkleeren (confectie) ondergoed, werkpakken, schorten enz. van papier af. De koning van Italië is met Orlando naar de oorlogszone teruggekeerd. Aan den Tagliamento werden de op den 0. oever bij Pinzano en Latisa- na nog stand houdende Italianen terug geworpen of gevangen genomen. Koning Gustaaf zal een bezoek bren gen aan koning Christiaan in Kopen hagen. Volgens een officieel bericht uit Petrograd hebben twee Russische torpe dobooten een vijandelijken torpedojager en twee stoomschepen in de Zwarte Zee vernield. Duitsche vliegers hebben in den nacht van den 29sten Calais en in den nacht op den lsten Duinkerken gebömL bardeerd. Er is weinig belangrijike ma- lerieele schade aangericht. Geen slacht offers onder de burgerlijke bevolking. In Palestina hebben de Enigelsohen Bir-es-Seba bezet. Ze namen 1800 man gevangen en veroverden 10 kanonnen., In Rusland is een wetsontwerp op gesteld, waarin voorgesteM wordt, dat de senaat dadelijk stappen zal nemen voor de verkiezing; van een president der Fin- sche republiek. Volgens de laatste rapporten van de politie bedraagt het totaal aantal slacht offers van den luchtaanval op eergister avond in alle districten van Engeland! 8 dooden en 21 gewonden. De materieels schade is zeer gering. Een groot aantal Engelsche machines steeg op. Alle keer den behouden terug. Maura heeft geen Spaansch kabinet kunnen vormen. A a r d a.p p e 1 e n. De Minister van Landbouw brengt ter algemeen© kennis;, dat voor de in z:ijn bes'chikkking van 13 Oct. j.l1. betreffende da aai-dappeldistributie, bedoelde, reserve nader worden aangewezen lloode stars van Zandgrond, Eigenheimers1 (Borgers) van kleigrond, Industries van zand- en] kleigrond en daarmede gelijk' te stellen soorten, alsmede partijen, daartoe; aan te wijzen door de Aardappelvereeniging. V e-evoeder. De Minister van Landbouw heeft ver boden het voederen aan het vee en het bereiden tot veevoeder' of het vermengjein met veevoeder van voor de consumptie geschikte aardappelen met uitzondering van ztg. „Kriel." i De toewijzinglséommissie voor veevoeder te 's-Gravenhage, maakt bekend, dat bè- stelbilletten om veevoeder, te leveren in December en Januari a.s. moeten worden ingediend uiterlijk 19 November a.s. "bij de veevoederbureaux in den lande, waar van Maandag; 5 „November a.s. 10 uur V.m. af formulieren en inlichtingen ver krijgbaar zijn. Buitenland. Roof-moord. Een vreeselijk dra ma heeft zich dezer dagen in een plaats je van het boven-Silesische district Lw blisitz afgespeeld. Drie vermomde man nen, met revolvers gewapend, drongen het huis van den grondbezitter Nossol- lik binnen en aischten gteld. Nossollik) verklaarde zich hiertoe bereid en braoht de drie roovers naai- een kamer. Twee (lezer gingen mede, de derde bleef bij de overige familieleden in de keuken, Hier gaf de woesteling de vrouw van Nossollik een slag met zijn revolver op het 'hoofd en doodde haar vervolgens. De 15-jarige dochter, welke haar moeder te hulp kwam' werd door den roover onder tafel geslingerd en bleef daar zwaarge wond liggen. Een zoontje van 10 jaar werd door revolverschoten gewond, ter wijl hij1 uit een venster poogde te vluch ten. Intusschen hadden in de aangrenzende kamer de roovers van Nossollik geld ont vangen. Vooraleer zich echter te verwij deren schoten ,z,ij' dien man een kogel jdoor het hoofd, zoodat hij dood ineen zlohk. De roovers namen daarop- de vlucht, 's Anderen daags keerden zé terug, doch werden do,or de bewoners verjaagd. Provinciale Staten van Zeeland. De opening van de najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland is be paald op Dinsdag "4 December a.s. De opening zal niet des avonds, doch des morgens te half tien plaats hebben, zülks met het oog op de lichtbesparing. Dien 32e Jaargttsu,; VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG* Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.60 Losse nummers- 0.05 Prijs der Adverteutiën. 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 ct. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement roordeelige voorwaarden, Bewijsnummers i cent. zelfden dag kunnen dan ook nog bij dag licht de sectievergaderingen plaats heb ben. Aan J. de Taaije te Eede en G. Stevelinck te Sas van Gent, .vroeger uit het in staat van beleg verkeerende ge bied van Zeeland uitgewezen, is thans voorwaardelijk vergunning verleend in Zeeland terug te keeren. Sinds het begin van den oorlog is door de verschillende elkaar opvolgen- de militaire commandanten in Zeeland aan 430 personen het verblijf in hun ge- zagsgebied ontzegd, terwijl aan 165 van deze personen later voorwaardelijk ver gunning werd verleend terug te keeren. 'Opgemerkt dient nog dat onder de 43Q uitgewezenen er enkele zijn, die twee maal zijn uitgewezen, maar dan ook 'tyvee maal zijn medegeteld. Apojtheken. Zondag) zal1 te Goes geopend zijn da apotheek van J. B. van Kalmthout, te Middelhuis die van fa,, wed. A. A. Non hebei e§. te Vlissing'en die van wed. van Ockenbürg', Middelburg. Dc com. voor distributie van zoolleder enz. maakt bekend, dat voor houders van l'ederkaarten wederom ge legenheid bestaat aan het bureau van den Armenraad, hoek Bogardstraat en Korte Burg. tot het verkrijgen van bons voor schoenreparatie, voor de nummers 300500. Zaterdag) 3 November, 500 700, -Maandag 5 November, 700900, Woensdag 7 November, telkens des nar middagjsl van 16 uur en des avonds van 7—91/2 uur. Alleen op vertoon der leder-kaarten worden bons .afgegeven. Goes. O h r Volksbond. Gaarne ko men wij nog eens terug op het 25-jarig jubileum van den veelgeprezen Chr. Volkshond en zijn nuttige afdeeling voor Werkverschaffing, en wel naar aanlei ding van he,t pas uitgekomen boekske, dat behalve de gewone. verslagen en me- dedeelingen oen stukje historie bevat, benevens; 'foto's van het gebouw van deni Chr. Volksbond en de- blokjeszagerij eni portretten van J. M. Kakebeekké f "1910 en W. A. van Griethuijjzen f 1913. In 1892 werd de Bond opgericht door genoemde heeren en den heer J. Don- nei', die thans nog secretaris is. In het eerste bestuur had ook zitting ,de heer A. Dekker Jzn. De commissie voor de Werkverschaffing bestond destijds Uit de heeren J. Adriaause, Jobs. de Jonge Azn., Jac. de Kruijiter, C. La,ban', H. J. van Noppen en J. W. v. d. Weert. Het v'ersl'ag gaat verder: Met moed kon nu het werk worden aanvaard en door de goede zorgen vani de C. v. W- werd er weldra werk gé- vonden. Konden niet allen die zich aan meldden geholpen worden, toch werd er aan een groot deel werk verschaft. Beni ge landbouwers gaven land ter bespit ting en dit was het begin. Er werd naar een geschikt huis gezocht, dat ook werd gevonden. Het huis van dhr. Ortelee ini de 's-TIeer Hendrikskinderens(raat kwam ons zeer geschikt voor. E.erst voor f200 gehuurd, later voor f 200 gekocht. Ver schillende heeren namen aandeelem vani f 100 tegen matige rente en nu kon mem ook aan arbeiders binnenshuis werk'ver schaffen. Tot bode werd aangesteld dhr. P. den Hollander, die wegens; ,zijn be noeming tot agent van politie zijn be trekking moest nederleggen. Tot zijn op volger werd benoemd dhr. J. L. v. d. -Kuip. Achtereenvolgens dienden ons dhrn. J. Rottier en M. Hillebrand; de laatste sinds een tal' van jaren. Van alle kun nen wij een goed getuigenis! afleggen. De arbeid bestond uit matten en be zems maken, blokjes zagen, manden fa- briceeren, zelfs! kleeren werden gerepa reerd en dan aan de burgers verkocht. Een tijd lang 'hield men zich bezig met het maken van sigaren, doch het resul taat wasl van dien aa,rd dat een staken beter was dan voortzetten. Duizenden zijin uitgegeven, waarvoor veel arbeid is verricht, zoodat een tal' van huisgezinnen! een stuk brood verdienden. Niettegen staande er in clcn winter door Armbe stuur en Wprkverschaffingi veel1 werd ge daan om het bedelen tegen te gaa,n, wad er steeds een categorie die aan het laat ste de voorkeur gaf. Met den heer C. L. M. Lambrechtsen als voorzitter werd er een comissie vani navraag gevormd, ten doel hebbende het tegengaan van bedelarij en misleiding, alsmede de noodige inlichtingen te ver strekken aan de stadgenooten, aangaande personen, die zich 'hij de burgiers ort een aalmoes aanmeldden. Niet lang heeft de C;. v. N. bestaan, omdat er geen gebruik van werd gemaaikt. Met weemoed denken wij terug! aam mannen die ons óf door den dood óf door vertrek naar elders ontvielen. Da heeren J. M. Kakebeeke, Johs. de Jongei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1