de voorwaarde gesteld worden, dat al het materiaal voor de mijnen afkomstig moet zijn uit fabrieken in Engeland of de geallieerde landen. De gevechtsactie in Tirol, Karinthië en aan den Isonzo is aanmerkelijk her leefd. De Duitsclie artillerie nam aan het 'vuurgevecht deel. De Duitsche en Oosten rijksch-Hongaarsche infanterie hebben bij Flitsch, Tolmoin (Tolmino) en op het noordelijke gedeelte van de hoogvlakten van Bainsdzza de voorste Italiaansche li nies genomen. De directie der Pruisische staats spoorwegen heelt in verband met de le- dcrschaarschte haar personeel houten schoenzolen verstrekt. Yan het Zuiderfiont meldt het Duit sche avondcommuniquéHet gemeen schappelijk offensief heeft het verwachte verloop. Tot nu toe wordt gemeld, dat Verscheidene duizenden gevangenen zijn genomen. Uit Weenen wordt gemeld: Op hef .geheele Zuid-West-front is de ge vechtsactie aanzienlijk toegenomen. Bij Flitsch, Tolmino en op de Noordelijke gedeelten van de hoogvlakten van Bain- siz?a- H. Geest is. de Oostennjk-Hongaar- sche en Duitsche infanterie na machtige artillerievoorbereiding in de Italiaansche -linies binnengebroken. Volgens het laatste Duitsche staf- bericht hebben de Fransbhen hun aanval aan den "Chemin des Dames niet voort gezet. Duitsch stafbericht. Tusschen da Golf van Riga en de Duna hebben wij in de nachten tot den 22en dezer zon der belemmering door den vijand onze, in een breed front vóór de hoafdstellinlgj ver vooruitgeschoven dekkingstroepen te ruggenomen, die in gevechten, met suc ces geleverd, den Russen sedert begin September belet hadden, onze positie te leeren kennen. De Franschen melden nu een aan tal van 8000 gevangen, o.w. 160 offi cieren. Volgens de Neue Frei© Pres se zal die Russische oogst dit jaar 310 millioen poecl broodkoren en 200 millioen poed haver minder opbrengen dan anders. Dit beduidt een vermindering met een zesde gedeelte van een normalen oogst. In Japan zijn in September 9 scha pen, waarvan de gezamenlijke waarde 45115 ton bedraagt, te water gelaten. Dit is een record. Het schecpsbouw-pro- 'grarn voor het loopend jaar, dat met April 1918 eindigt, omvat 300.000 ton, waarvan reeds 35 schepen, van ©en ge zamenlijke ijnhoud van 154.727 ton be draagt, gereed zijn. Binnenland. Vier Engeische vliegers te Vlissingen aangebracht. Gisterenmorgen werd van uit Westka- pelle een vliegmachine drijvend gezien, waarop zich nog menschen bevonden. Vanuit Vlissingen gingen torpedobooten uit om de drijvende machine te zoeken en een dezer booten vond de machine, welke met vier personen bemand was. Het was een bijzonder groote machine met twee motoren. Dinsdagavond had de machine een noodlanding moeten doen en was daarbij onder water gedoken, bovenkomende was de machine defect en moesten de Engelschen trachten haar drijvend te houden, zij maakten een han gen en killen nacht door, maar konden zich boven water "houden, 'tot redding opdaagde. Bij de poging om de machine Veilig "te Vlissingen te brengen is deze gezonken, maar toch zal worden getracht haar te lichten. De vier mannen, onder wie twee officieren, zijn te Vlissingen onder militaire bewaking gesteld, in af wachting van de beslissing of zij al of niet moeten worden geïnterneerd. De onderwijzerssalarissen. Het Haagsche Correspondentiebureau schrijft: Er verluidt dat het wetsontwergrMar- chant tot verhooging der onder wij zersi- jaarwedden niet door de Kroon zal wor den bekrachtigd. De regeering zou voor nemens zijn, zelf een andere regeling .bij de Kamers in te dienen, welke echter voor de onderwijzers minder tegemoet komend zou zijn. Dr. A. Kuyper. Naar de Avp. verneemt is het plan om aan "dr. Kuyper, ter gelegenheid van zijn 80en verjaardag, een paar gebrand schilderde (ramen aan te bieden, met his torische voorste l ngen van afscheidingen doleantie, welke ramen zouden worden geplaatst in het nieuw te stichten ge bouw der Yrije Universiteit, afgestuit op onoverkomelijke bezwaren. Het comité heeft nu besloten een Kuy- perkatheder te stichten aan de Vrije Uni versiteit. Do daarvoor aan te wijlzen hoog.- leeraar zal dan speciaal het anti-revo lutionaire staatsrecht moeten doceeren. Onze schepen in Amerika. Reuter meldt uit Washington: Neder land heeft door middel van zijn gezant opnieuw voorstellen bij het „war trade" departement omtrent het -vrijlaten van de „Nieuw-Amsterdam" en andere in Ame- rikaansche havens liggende Ned. schepen aanhangig gemaakt. Men gelooft, dat de Ned. regeering bereid is tot aanzienlijke consessies ten einde het requireeren dor schepen te voorkomen. Hoewel Nede-land niet er in toestemt, dat zijn schepen binnen de gevaarlijke zone varen, zou het er wellicht voor te vinden zijn, dat zij deelnemen aan de kustvaart of aan clen overzcesChen han del. Op die manier zouden de bondge- nooten dan toch ook de beschikking krij gen over meer scheepsruimte. Honderden Duitsche onderdanen hel> ben een verzoekschrift tot Wilson ge richt, waarin zij zijn hulp vragen voor passage naar Nederland. Vele aspirant passagiers zijn van heel ver gekomen om op de „Nieuw-Amsterdam" een plaats te bespreken. Prov. Staten. In Rotterdam I is J. Schouten (a.r.) tot lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land gekozen niet 2665 stemmen tegen 2085 op L. M. Kool (s' d. .a. p.) Pistributie van gieren. Vastgesteld is door den Minister van Landbouw een nieuwe regeling tot dis tributie van eieren, geconserveerd over eenkomstig de bepalingen van zijne be schikking van 3 Mei 1917. Ondpr regeerings-kalkeieren worden in deze regeling verstdan de geconserveerde eieren, welke ingevolge de daarvoor be>- staandc voorschriften ter beschikking worden ge leld voor onmidellijk binnen landsch verbruik. Voor verdere bijzon derheden verwijzen we naar Staatscou rant no. 249. Fruit.. Thans worden de zoete appelen als volgt geveild: 40 pet. voor fruitdrogerijen, 30 pet. voor binnenland en 30 pet. voor dë stroopfatbrieken. Zure appelen: 30 pet. voor binnenland, 20 pet. voor de stroopfabrieken en 50 pet. voor buitenland. Bij zure appelen blijven de bepalin gen omtrent overveilen voor de fabrieken van kracht. V e e u i t v o e r naar D ui t s c h 1 a n d en O os t e n rijk. Naar „De Veehandel" meldt, is «je re geling inzake den uitvoer van koeien naar Duitschland en Oostenrijk gereed gekomen. -De heeren Niepage en Rotte zijn uit Berlijn en Weenen teruggekeerd, met de mededeeling, dat de ge-telde voor waarden aldaar aanvaard werden. De positie der neutralen. De „Daily Express" bevat een artikel over de positie van de neutralen, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: Wij be seffen, dat het lot van de neutralen hard is, doch wij kunnen niet vergeten, dat terwijl de geallieerden hu nbloed en goed sommige van hen hun zakken vulden, offerden. Terwijl de geallieerden hun strijd streden, gaven de Hollanders en de Zwe den de voorkeur aan het materieele bo ven het gevoel, doch thans zijn de geal lieerden besloten, levensmiddelen en grondstoffen buiten Duitschland te hou den, ook al moeten zij ze daartoe bui ten de neutrale staten, die aan Duitsch land grenzen, houden. Het zand en grind. Havas seint uit Parijs „De bladen deelen mee, dat de Fran sche gezant te 'Den Haag aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken een nota overhandigde, waarin het Fransche stand punt uiteengezet wordt met betrekking tot het gebruik voor militaire doelein den van het zand en grind, dat vate Duitschland naar Noord-Frankrijkgaat, door Holland en België. De Fransche Regeering merkt op, dat het onderzoek van |do Nederlandsche officieren geen waarborgen biedt voor een juiste beslis sing, daar zij niet geweest zijn in de zóne, waar het zand en grind voor mili taire doeleinden gebruikt worden. De Fransche pers spreekt haar sym pathie jegens Holland uit en uit den wensch, dat het de Ned. Regeering zaï lukken een oplossing te vinden, die zijn nentraliteitsplichten jegtens de Geallieer den regelt en steunt op het recht, dat krachtens art. 2 van de 5e conventie van Den Haag, aan Holland jegens Duitsch land toekomt." Ook de Britsche legatie heeft een of- ficiëel communiqué gepubliceerd over deze kwestie. De afgevaardigde van Zie- r i k z e e. Wij vernemen, dat de heer mr. R. J. H. Patijn, afgevaardigde van Zierikzee, op van verscheidene zijden tot hem ge richte vragen heeft geantwoord, dat hij in 1918 geene Kamercandidatuur jjieer wenscht te aanvaarden. (Hbl.) Uit tfg Provinci? Middelburg. Geplaatst met ingang van 16 Jan. a. s. ten postkantore alhier, de commies-titulair W. II. v. d. Weele te Amsterdam. Voor de Jongelingsvereenigingen „Rom. 116a' 'en „Herman Faukeel" al hier, trad gisterenavond op Ds. G. Koning van Utrecht, met het onderwerp: „de sexueele hygiëne of wat wil de witte Kruisbond?" Ds. Van Empel ging na het zingen van Gez. 621 voor in gebed en leidde met een kort woord den spreker in. Spr. begint met op te merken, dat hij door aanraking met vele jonge mannen, iets gepeild heeft van de groote moeilijk heden, waarmede ze te kampen hebben en waar over ze schier met niemand durven spreken. Voor dezulken is hulp noodig. Men moet ze tegenkomen met liefde, met vertrouwen. Ze moeten ge leid tot Jezus. Tiet Witte Kruis' wil hulp hetoonen. Zij is een organisatie van hulpbetoon, van waarschuwing en voorlichting, die dient tot bevordering van Christelijk rein leven onder de jeugd; zij beoogt tevens de bestrijding van de opvatting van de dub bele moraal en die van liet Neo-Mal- thusianisme. Ernstig waarschuwt spr. tegen de stille zonde der zelfbevlekking, der onanie, waaraan duizenden onzer jonge mannen zich schuldig maken. De bezwaren, door deze geheime zonde aan lichaam en ziel veroorzaakt, hebben bij de jeugd een nood- stand gebracht. Kinderen van 9 a 10 jaar zijn vaak reeds bezig zich te be derven. Vele jongelingen, slaven dezer zonde, vermoorden lichaam en ziel. Het Witte Kruis nu beoogt zielszorg, nade ring van een jongere tot een oudere, dien hij volkomen vertrouwt, aan wien hij zijn hart kan uitstorten, van wien op den jongere suggestieve kracht kan uitgaan, door wien gebeden kan worden, die ons leiden kan naar den Middelaar Gods. Met kracht bestrijdt spr. het „Leef je leven maar uit, 't komt er voor een jonge man zoo niet op aan". De jonge man moet zich leeren beheer - schen en lichaam en ziel zal er wel bij varen. In de jeugd moet de deugd der zelfbeheersching worden betracht, dan staat men ook sterk in den strijd tegen het Neo-Malthusianisme. Met een hartelijk woord dankte Ds. Van Empel den spreker voor zijn helder woord, waarna gezongen werd Ps. 119:5 en Ds. Koning in dankgebed voorging. Dezer dagen, ontdekte «Ie paarden knecht J. V. van den heer P. Kodde, dat een der paarden de staart was afge sneden. De storm van gisterenavond en he dennacht, welke thans nog met onver minderde kracht voortduurt, heeft aan ver schillende schoorsteenen en daken schade veroorzaakt, o.a. is eengroot gat gesla gen in een dak op de Haringplaats. Van den Abdijtoren hing hedenmorgen een opengeslagen luik naar beneden. Op het Bolwerk tusschen de Koepoort en de Veer- sclie poort is een boom omgewaaid. Dat er verder geen hoornen omwoeien is ze ker te danken aan de weinige bladeren, die nog aan de hoornen hangen. Ook op den Marktdag heeft de storm heden een zeer slechten invloed gehad. Wel heeft men hedenmorgen nog pogin gen aangewend de ientjes op de Markt op te zetten, maar men heeft den strijd tegen de elementen moeten opgeven; de tentjes zijn spoedig weer opgeborgen. Hedenmorgen viel op de Markt de bodem uit een kevie met kippen. De kip pen vlo«gen naar alle kanten en het werd een algemeene jacht op de gevleugelde vluchtelingen. Goes. De lievige storm heeft aan de daken van vele huizen meer of minder ernstige schade veroorzaakt. Vele dakpan nen en hoornen moesten het ontgelden. Op oen hofstede aan de Voorstad is een groote Plataan ontworteld. Rilland-Bath. Tot lid der gezondheids commissie te Kruiningen is benoemd de heer W. M. Moree, alhier. Colijnsplaat. Benoemd tot ambtenaar ter secrètarie te Buiksloot, dhr. J. de Bruijne, thans in gelijke betrekking alhier. Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig. Het tractament van den telefoonhouder werd met f25 verhoogd en gebracht op f 125. Op de reclame van Iz. Boone in zake H. O. werd afwijzend beschikt. De begrooting voor 1918 werd vastgesteld in ontvang en uitgaa fop f 11788.45 met inbegrip post onvoorzien groot f 150.04. De salarissen van het onderwijzend per soneel werden als volgt vastgesteld: aan vang salaris hoofdonderwijzer f 1050 met vijf driejaarlijksche verhoogingen van f 75, tot een max. van f 1425, bij gemis van vrije woning f 200 vergoeding. Salaris on derwijzer: aanvang f600 met vijf drie jaarlijksche verhoogingen a f75, max. f975, hoofdacte f 100. Salaris onderwij zeres aanvang f 600, met vijf driejaar lijksche verhoogingen a f 75, max. f 975, les in handwerken buiten de gewone les uren 1 per lesuur. In geval van ziekte zes maanden vol tractement en daarna zes maanden half tractement. Koudekerke. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Voorzitter H. P. Baron van der Borcli tot Verwolde. Tegenwoordig alle leden. Verordening winkelsluiting: Van 1 Oct. tot. 1 Maart mogen de winkels geopend zijn van 7 uur voorm. tot 7 uur nm.van 1 Maart tot 30 Sept. van 5 uur vm. tot 9 uur nm., des Zaterdags ee nuur later. Vastgesteld wordt het kohier tot navor dering H. O. en in verband hiermede is de begrooting 1917 gewijzigd. Op een verzoek van de Kon. Maatsch. „de Schel de" te Vlissingen om steun voor den tijd, dat de tot deze gemeente behoorende werklieden werkloos zijn, naar een rede van 3/u> met bepaling, dat de gemeente zoolang de steun verleend wordt, over de krachten dezer werklieden gedurende hun ne werklooze uren zal kunnen beschik ken, wordt gunstig beschikt. Verordening jaarwedde onderwijzers 1 Jan. 1918. Het hoofd der school vangt aa nop f 1200, krijgt 3-tweejaarlijksche verhooginge nad f50 en'twee ad f75 tot een maximum n atien jaar van f 1500, met vrije woning of een vergoeding van f 250 per jaar. De onderwijzer begint met f600, krijgt 4 tweejaarlijksche verhoogin gen ad f75 en een ad f 100 tot een maximum van f 1000 na 10 jaar. Voor de hooxfdacte wordt f200 en voor elke bijakte f 50 uitgekeerd, benevens f 100 wo- ninghuur voor den gehuwden onderwijzer boven de 25 jaar. Begrooting 1918 sluit met een totaal van f 28503.751/2. Op voorstel van dhr. A. de Lasge wordt de post f 100 salaris wethouders met f 50 verhoogd en gebracht op f 150. De post salarissen veldwachters is njet f250 verhoogd en gebracht van f1200 op f 1400. In verband met een te benoe men huurcommissie wordt een post hier vöor uitgetrokken va nf 125. Machtiging zal worden gevraagd den H. O. met f 4000 te verhoogen en te brengen van f 9000 op f 13000. De heffing van opcenten op de personeele belasting zal met 10 pet. worden verhoogd en gebracht op 25 pet. Het percentage van den H. O. stijgt van 1,55 tot 2,30. Stavenisse. Naar wij vernemen, blijft de veiling „De Eendracht" te Tliolen uit sluitend. door «Je rijks-commissie van toe zicht op de Fruit- en Groentencentrale, belast met 't veilen voor export in het eiland T'hoJen. Het ligt in de bedoeling, vermoedelijk reeds volgende week. van wege «Ie Thoolsche veiling ook één dag te Stavenisse veiling te houden, zooals dit roeds te St.-Maartensdijk en SI.-Anna- land geschiedt. (Z. N.) Neuzen. Dank zij de militaire verorde ning zijn er in deze gemeente geen voor raden te maken. Evenwel werd aan den burgemeester kennis gegeven van voor raden spijkers. De Afd. crisïszaken bij Landbouw zal hiermede in kennis wor den gesteld. Gisteravond vergaderde de commis sie voor de centrale keuken. Verslag vqj'd uitgebracht door de finantieele commissie, betreffende den rondgang. Met de lijsten was bijeengebracht de som van f 898,50. Besloten werd de werkzaamheden te ver- deelen en een viertal sub-commissies te vormen, n.l. kookcommissie, inkoopcom missie, finantieele commissie en propa ganda-commissie. Na deze indeeling werd door den voor zitter uiteengezet welke de werkzaamhe den waren van iedere commissie, waarbij aan ieder inlichtingen werden verstrekt ten opzichte van zijn taak. Men hoopt 15 November a. s. voor de eerste maal warme spijzen beschikbaar te kunnen stel len. sCerkrilerws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Serooskerke (S.) A. C. Diederiks, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Thesinge door K. Hendriks te Aduard; naar Zwolle door C. D. v. Noppen te Oude-Pekela; naar Grolloo door H. G. Brink, em.-pred. Bedankt voor Tholen door J. Kraaij te Gorinchem; voor IJselmonde door'F. Kijftenbelt te Leerdam; voor Stèen- wijk door dr. W. Lodder te IJlst; voor Leerdam door Ph. J. Vreugdenhil te Sprang; voor Oude Tonge door J. H. v. Paddenburgh te Staphorst. Geref. Kerken. Ds. J. H. Landvvehr te Rotterdam is overspannen en moet zich voorloo- pig van allen arbeid onthouden. Thans zijn er vier van de zeven Rotterdamsche leeraars slachtoffers van de overtollige ambtsplichten. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Wageningen F. F. W. Braak te Surhuisterveen. III. Hervormingscongres. De namiddagbijeenkomst werd eergiste ren geopend niet het zingen van Psalm 361 en 2. Daarna sprak de heer Jü. Bené van Ouwenallcr, over: De Hervorming en de Bijbel Spr. herinnerde eerst aan het overschrij ven van den Bijbel in een kloos ter, door een kloosterling, die zich dit als levenstaak had gesteld, en vervolgens aan het drukken van den Bijbel in de moderne drukkerij. In causerie-vorm be handelde spr. het tijdperk, dat tusschen beide wijzen van vermenigvuldiging van den Bijbel ligt. Speciaal stond spr. stil bij de Staten vertaling, welke ijlgang vond in de huizen en harten van duizenden, die vertrouwd raakten met de schoone Oostersohe beeldspraak. De Oost-Indische Compagnie liet in 1629 het Nieuwe Testament in het Ma- leisch vertalen. Omstreeks dien tijd werd door een. predikant te Batavia de geheele Bijbel in liet Maleisch vertaald. Spr. vroeg of zonder hervorming en zendingswerk vele Oostersche talen wel "zouden zijn bestudeerd en hun gramatica wel zijn vastgelegd. De Bijhei heeft het Oosten met het Westen verbonden. Een zeer omvangrijke litteratuur is Over den Bijbel ontstaan. 'Aldus sprak het eene geslacht tot het volgende. Hoon noch onverschilligheid kon den Bijbel uit het leven der volkeren doen verwijderen. In den aanvang van de, Hervorming was de verspreiding van den Bijbel aan den particulieren boekhandel overgelaten. Eerst in de 13e eeuw werd een Bijbel genootschap opgericht. Bijbelgenootschap pen stellen thans gratis of tegen lagen prijs Bijbels beschikbaar voor minder ge goeden. Hun werk vindt groote belang stelling. De "Bijbel kwam binnen het be reik van slechtzienden en van blinden, kwam in de cellen der gevangenen. Het Woord der Verlossing komt bij "leger en vloot, komt tot in de loopgraven. Spr. behandelde «daarna den invloed van den Bijbel' op ieder individu. Ook jn deze bloedjaren dsi <je Bijbel een vertroosting bij de onbekende, web licht donkere toekomst," is hij een lamp voor onze voet en een licht op ons pad. Hierna werd gezongen psalm 89:7. Vervolgens was aan het woord prof. dr. H. Bavinck, over ,,De Hervorming en ons nationale leven." Spr. begon met te wijzen op het uitsluitend religieuze van het karakter der hervorming, wier devies was: het Woord alleen, de Ge nade alleen, liet Geloof alleen. De re formatie nam aldus -in het hart der re ligie haai- uitgangspunt aan, moest zij ook vele uitingen des levens wijzigen. Het staatkundig leven, de kunst ondergin gen haar invloed, zij moest dus ook haar stempel drukken op het nationale leven. De door haar gewekte overtuiging maak te vrij van priester en sacrament, bracht het algemeene priesterschap, moest den weg banen tot de politieke vrijheid der volken. De vrijheid van het individu en de nafie ds daardoor bewerkt. Die uit werking was sterker bij de reformatie, die haar uitgangspunt vond te Gcnève en te Zurich, dan die uitging van Wit tenberg. Alle historieschrijvers zijn het daarover eenshet Calvinisme is een waarborg voor de vrijheid van individu en volk. Dat is nergens beter uitgeko men dan in ons land. Spr. herinnerde er .ook aan, hoe het vooral onder den kleineren burgerstand was, dat de reformatie aanhang vond en hoe die stand er goed en bloed voor over had. De beeldenstorm door het ge peupel deed de i invloed der reformatie verminderen. Toen richtte men algemeen het oog op Willem van Oranje, die aan vankelijk naar Duitschland uitweek, maar op ve'.er smeekbede den géwapenden strijd aanbood tegen Spanje. Eerst in 1572 keerde eenigszins de kans, in 1573 gaat de victorie uit van Alkmaar. Zoo gaat men zigzagsgewijze naar de gewetens vrijheid en de onafhankelijkheid van ons volksbestaan. In 1618 is ilte onafhanke lijkheid en die vrijheid geboren. De re formatie breidde zich uit over ons ge heele nationale leven. Ook in politiek opzicht had de Refor matie grooten invloed. .Meende de Prins eerst hulp te moeten zoeken bij Frank rijk, het volk zocht die meer bij Enge land en won aan invloed onder den in vloed van den bloednacht van St. Barth- lomeus. Maar in 1672 stort liet ge bouw van de binnen- en buitenlandsche staatkunde ineen en dan valt het oog weder op den Prins' van Oranje. Wil lem III, die de heerschzuchf van Lo>- dewij'k XIV wist te bedwingen en_ den strijd tegen hot Roomsche Frankrijk aan- bond en al- Koning van Engeland de strijder werd voor Prolestanlsche waar heid. In den aanvang van de 19e eeuw had. een herleving plaal- van de godsdiensti ge, nationale en Reformateele beginse len, een réveil in den ruimsten zin van het woord, op het gebied van den staat, van de maatschappij, de letteren, de kunst, de kuituur. In den loop der 19e en 20e eeuw zien we de worsteling tusschen de de Revolutie en het Evangelie, niet lan ger tusschen Staats- en Oranjegezinten enz Die worsteling kenmerkt zich daar door dat zij een zuiver geestelijke strijd is, gestreden alleen met geestelijke wa pens, in tegenstelling njet vroegere wor stelingen. Alleen de Potentaat der Potentaten, met wien Willem van Oranje em ver bond had gesloten, kan de wereld red den van zielennood. Donderdagochtend zou in de plaats van dr. J. Lammerts van .Bueren, die door ongesteldheid verhinderd is. mr. A. de Graaf spreken over: „De Hervorming en de Inwendige Zending." De eerste congresdag werd besloten met het zingen van p?afm 118 vs. 1. Nadat vooraf een gebedsuur was ge houden, is de tweede congresdag gister morgen aangegevangen met het zingen van Psalm 65 vs 1: „De lofzang klinkt uit Zions zalen" en het -Ide vers, waar na ds. Breukelaar, van Zaandam, voor ging in gebed, waarin hij inlaschte e©ni bede om het einde van de bangie wereld worsteling en de komst van den vrede. Daarna was het woord aan Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, over: „De hervorming en het sociale leven". Het interessante van den reformato rische)! lijd is, dat de eenvoudige feiten zeer klaar liet bestaan van een verband tusschen het sociale en het reformato rische bewijzen. Hel gaat bij hel sociale toch om (de waardij van het aardse,he leven, als zóódanig. Dit is een geestelijke vraag, doch die onmiddellijk in een sociale om slaat. Rome ziet het natuurlijke leven als beneden-goddelijk. Wel niet als anti- goddelijk, gelijk sommige stroomingen in en buiten het christendom doen; maar wel beneden-goddelijk, zoadat hot boven natuurlijke noodig is om deze natuur God te doen dienen. De natuurlijke miensch behoeft de bovennatuurlijke middelen van kerk en priesterschap. Deze laatste vormt een .aparten stana met. eigen karakter en gaven. Derhalve is er tweeërlei leven, voor leeken en anderen, waarbij liet leven der leeken onvermijdelijk als interieur wordt geschat. De hoogere waardeering van het beschouwende leven en het leven der annoe.de «doet dan het bedelen en met-arbeiden ook als een levenstaak er kennen. En dit wordt weider in de hand gewerkt door de leer van de verdienste lijkheid der goede werken, ook der lief dadigheid. Hierna sprak prof. mr. P. A. Diepen horst over„De Hervorming en oais eco nomisch leven". Prof. Diepenhorst bepaalde zijn hoor ders bij het feit, dat de reformatie is gemengd in den strijd over de vraag naar het voortbrengingsstelsel, dat voor hef leven der menschen de meeste baat Zhl opleveren. Spr. verdedigde in den breed© delzte vier gedachtenDc Reformatie brengt een krachtige waarschuwing tegen don ma terial islischen trek, welke zich in dc toer spitsing van de tegenstelling tusschen ka pitalisme en socialisme openbaart; zij keurt ruif de geringschatting van het his torisch gewordene, waaraan zich vele be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2