Onderwijs. Oemengd Niauws. j§ip ffftippii, lÉiiiÉifi ai. Teleprammen. Laatste 8,ericht«n. iarktèericritf?!?. naast anderen, die eenvoudigweg werden aangeduid met br. (oeder). En onder deze laatsten mannen als de oud-gouverneur- generaal en oud-minister Idenburg en de oud-minister Colrjn, lid wan de Eerste Kamer. „Nu heb ik", zegt de schrijver, „op zichzelf niets tegen zulk een eenvoudige betiteling van aanzienlijke mannen. Maar voelt men het onbehoorlijke niet, dat er in steekt, wanneer andere en zelfs min der aanzienlijke maninen in dezelfde lij's-t toch met veel aanzienlijker titels wor den aangeduid? En wanneer men daarbij inu nog naar een vast stelsel te werk ging, en de deputaten alleen noemde met da titels, die zij- op kerkelijk gebied hebben. Dan zou men nog; kunnen zeggen: op kerkelijk gebied is Idenburg een „Br.'' en Van Schelven een „Ds." en Keizer een „,Dr." En misschien zou men zelfs hef „Prof." voor den hoogleeraar in de God geleerdheid nog, als titel gebruikelijk op kerkelijk gebied kunnen erkennen. Maar zulk een stelsel pastmen niet toe. Want Anema prijkt als kerkelijk deputaat met zijn heelémaal niet kerke lijke titel „Prof. Mr". Stel u voor! Prof. Mr. Anema en Br. Idenburg! Ds. van Schelven en Br. Co- lijn! Broeder Idenburg en broeder Co- lijn, zonder op voorname titels belust te zijn, zullen van hun laag broeder bankje toch wel met een fij'ne glimlach Opgezien hebben naar de hooge domi nees en professorenzetels. Daar valt bij hen, die op kerkelijk ge- bied den toon aangeven en de titels uit- deelen, een mengeling waar te nemen van erg-broederlijk en erg-beerachtig doen. Erg-broederlijk ten opzichte van ben, die geen ambt hiebben op kerke lijk gebied en in de geleerde wereld: broeder Idenburg. Erg-heerachtig ten op zichte van hen, die dat wel hebben Ds. N., Dr. M., Prof. Dr. Z., Prof. Mr. K.',' De Poortwachter geeft ten slotte een raad. „Men kan" ,zegt hij', „alle depu taten eenvoudig 'broeder' voor hun naairj geven en dien naam dan laten volgen door hun kerkelijke of burgerlijke quali- teiten. Wil men 'das ewige Gebruder' Iniet, 'dan kan men 'br' ook weglaten •en alleen den naam .noemen gevolgd door elks" ambtelijke hoedanigheid". Goes. B. en W. dezer gemeente zullen ten gerieve van studeerende onderwijzers vanaf 1 November a. s. een lokaal van de openbare Mulo-school beschikbaar stel len, waar zij des avonds van 610 uur kunnen studeeren. Dit lokaal heeft cen trale verwarming. Slechts de kosten der verlichting worden door de onderwijzers, 'die van de gelegenheid gebruik maken, gezamenlijk gedragen. Aan de onderwij zers van openbare en bijzondere scholen ïs van deze maatregel mededeeiing ge daan. Een uitkomst vooral voor de op kamers wonende onderwijzers. Vóór 27 October wacht de heer van, Hartingsveldt, hoofd der Mulo-school, op gave in van hen, die van de gelegenheid wenschen te profiteeren. Prof. Hugo de Vries hoopt op 16 Febr. a. s. de 70 jaar 'te bereiken; hij houdt dan op wettelijk hoogleeraar aan de Amst. Universiteit te zijn. Men maakt zich in tal van kringen op dezen verdien stelijken man op dien dag te huldigen. In de „Officieele metdedeelingen*' in het „Onderwijs" wordt bericht, dat het Bestuur der Prov. Vereeniging „Fries land" van de Vereeniging van Hoofden van Scholen aan het Dagelijksch Bestuur van alle gemeenten in Friesland een adres heeft gezonden, waarin gewezen wordt op het voortdurend afnemen van het aan tal geschikte sollicitanten voor hoofd der School'. Het adres zegt, dat de oorzaak hiervan grootendeels gelegen is in het geringe verschil tusschen de salarissen van de Schoolhoofden en de onderwijzer^ met verplichte hoofdakte in vele gemeen ten, zoodat in verhouding tot de vele beslommeringen en 'de groote verant woordelijkheid, die het hoofdschap mee brengt, de belooning blijkbaar te gering wordt geacht. Het Bestuur verzoekt, dat bij de a.s. salarisherziening rekening wor de gehouden met deze opmerking. Benoemd tot onderwijzeres! aan de Chr. School te Witmarsum, mej. T. Pé- tiet te Westendorp. De heer L. van Brakel te Vlissin- gen is benoemd tot onderwijzer aan een openbare school te Wageningen. Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en ordeoefeningen mej. F. M. Man- gold te Axel. Gemeenteraad van Middelburg. (Slot.) i In den loop van het debat over de kolenkwestie viel de* heer Onderdijk den kolenhandelaar Bliek met macht aan en verweet "hij hem zéér, ten eigën 'bate te hebben gewerkt. De burgemeester deelde den inhoud van een telegram mede, waar in machtiging w.ordt aangekondigd om fcolen in beslag te nemen. Benoemd werd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer J. Maarleveld, benoemd commies ter secretarie. j De leden der verschillende raadscom missies werden allen herbenoemd terwijl in. de vacature ontstaan door het uittre den uit den raad van den heer jhr. Boot- gaert benoemd werd -in cLe cotmmi-ssig voor/ie fabricage de heer Onderdijk, met li stemmen tegen 5 op dien heer Spren- i® de commissie voor den hoof- l^en .omslag 'en het vergunningsrecht de heer mr. Zijlstra met 9 stemmen, terwijl de overige stemmen verdeeld waren. Tot tweede onderwijzeres in de nut tige handwerken aan school C, waarvoor) -de voordracht bestond uit de dames C. H. Lakkee, S. J. C. Barentsien, en J. H. Siegers, werd benoemd mejuffrouw Lak kee. Tot onderwijzeres in de nuttige; hand werken school B is mejuffrouw J. A, J. Wessels benoemd. Nog werd eervol ontslag verleend aan mejuffrouw A. G. Jongepier, als onderwijzeres aan school I. Bij1 het verleeinen van ontslag aan den heer Milaan als hoofd van school K be sprak de heer de Veer den achteruitgang van het aantal leerlingen op de kostelooz'e scholen. Hij betoogde de mogelijkheid van opheffing van een der scholen. De bur gemeester voelde daar zeer weinig voor, maar zegde toe, dat hij 'in de volgende vergadering zal overleggen een opgave van de sterkte van iedere klasse op deze scholen. Voor de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur bestond heij dubbeltal uit de heeren mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg en mr. J. F. van Deinse. Benoemd werd de heer baron thoe Schwartzenberg. Aan de orde was thans het voorstel op de openstelling van de graanbeurs te bepalen van 9 tot 1 uur. Aangenomen. Overeenkomstig opmerkingen van de commissie van finantiën stelden B. en W. voa* aan mejuffrouw C. van Her cules—de Vos, tot 1 October schoon maakster der school in 'de Langedelft, een jaar f 25 toe te kennen en telken jare te beslissen of de toelage zal wor den voortgezet. De heer Sprenger meent, dat de raad met' het 'verleenen van dergelijke grati ficaties op den verkeerden 'tveg Is. Het geldt, hier niet een werkman of in casu een werkvrouw der gemeente, doch een aanneemster van gemeentewerk. De heer Onderdijk is van een tegen overgestelde meening en stelt voor de gratificatie te stellen op f 40. De heer Bolle zet uiteen, dat het schoonhouden der schoollokalen feitelijk tot de verplichtingen van heit hoofd be hoort. Deze achten zich daarvan ont slagen als zij het geldA dat zijl daarvoor ontvangen, aan de schoonmaakster af staan. ;Spr. meent echter, dat het beter ware, deze vrouwen in gemeentedienst te nemen. Spr. vroeg naar welken maat staf de heer jOnderdijk zijn voorstel richtte./ De heer Onderdijk antwoordde hier op,- dat hij meent, dat in verband met de bijna 30 'dienstjaren dezer vrouw en haar loon van f200 een gratificatie van f40 meer gerechtvaardigd is dan f25. Het voorstel Onderdijk werd aangeno men met 13 tegen 4 stemmen. B. en W. stelden voor het adres in zake salarisverhooging bij ho-o-ger en middelbaar onderwijs voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Ter tafel kwam thans het voorstel van B. en W. om aan den Nedcrl. Bond) voor Werkverschaffing te berichten, dat men zoo noodig tot oprichting eener commissie, als bedoeld in het adres van dien Bond, zal overgaan. Eveneens goedgekeurd. B. en W. stelden voor aan de forenzen voor 8/12 ontheffing te verleenen van hun aanslag over de eerste vier maan den van dit jaar. Aldus besloten. In verband met de groote bedragen, die voor de gemeente noodig zijn voor den aankoop van kolen, ten behoeve der gasfabriek en voor uitgave ten behoeve van de distributie, stellen B. en W. voor het bedrag toe te staan tér voorziening in de behoefte aan kasgeld te verhoogen van f 200.000 o-p f 250.000, met bepaling dat hoogstens f 60.000 in rekening-courant mag worden opgenomen. Aldus besloten. Al'snu werd dei vraag van B. en W. behandeld of de raad zich met hun ge voelen kan vereenigen, dat, indienende Centrale keuken noodig! mocht blijken, zoodanige inrichting een gemeente-instel ling zal moeten zijn. i Bij de behandeling van dit voorstel werd o.a. ter sprake gebracht door dr. Bolle de wenschelijkheid om warm water van gemeentewege verkrijgbaar te stellen, waarbij de burgemeester opmerkte, dat dat toch alleen waschwater zou kunnen zijn. Nadat de heeren Onderdijk en Zijlstra er op gewezen hadden, dat het nu juist de tijd daarvoor is, daar in de felle koude de kachels toch aan zijn, zegde de bur gemeester maatregelen toe. Het voorstel inzake de centrale keuken werd aangenomen. Het volgende voorstel was dat van B. en W. om af te wijzen het verzoek van den Walcherschen Turnbond om de bij den Bond aangesloten vereenigingen ge bruik van het Sportterrein bij- den wa tertoren te geven. B. en W.'s voorstel werd aangenomen met 2 stemmen tegen, die van Adriaanse en Bolle. Het laatste punt der agenda! was hef rapport van B. en W. inzake het n-iel innen van éen paar posten van huur en erfpacht en achterstallige posten van de gasfabriek en duinwaterleiding, naar aan leiding van de in de vorige vergadering gemaakte opmerkingen. Op verzoek van den heer de Veer werd deze zaak uitgesteld. iD-oo-r de raadsleden, de heeren Co-me- lisse en Onderdijk was nog een voorstel ingediend omi aangezien-de maximumprijs van 44 cent per liter voor petroleum vooi de arbeidersgezinnen veel te hoog is, op de petroleum een toeslag! te verstrek ken van 20 cent per liter en alzoo den prijs te stéllen op- 24 cènt. Een voorstel van de heeren Corne- lisse en Onderdijk om op de petroleum 20 cent per liter toeslag te geven, zoodat deze slechts 24 cent zal kosten, werd na toelichting door den heer Cornelisse, in handen van B. en W. om: prae-adviea gesteld. Wel werd besloten er bij den minister qp aan te dringen de petroleum goedkooper te -distribueeren, waarbij! de gemeente behulpzaam wil zijn. Bij de rondvraag werd "den heer Cor nelisse toegezegd, dat in December met distributie van goedkoop brandhout zal worden aangevangen, aan den heer Bol le, dat als de melkprijs op het maxi mum van 15 cent wordt gebracht, B. en W. direct zullen zorgen voor melk voor kinderen, zwakken en zieken voor 11 cent, en dat de commissie voor de gratis voedselverstrekking zal nagaan in hoever gratis- voeden der kinderen op de bewaarscholen mogelijk is. De hee ren Zijlstra en Onderdijk noemden 'stra ten, welke zij gaarne verlicht zagen. De burgemeester zeide, dat steeds met het aanbrengen vanlicht zal worden voort gegaan, maar de moeilijkheid isl/het ge brek aan materiaal, -dat zeer moeilijk te verkrijgen is. Te 's-Gravenhage is gistermorgen een 70-jarige vrouw in een vlaag van waanzin uit het keukenraam der derde verdieping van haar woning aan de Da Costastraat gesprongen. Bij aankomst in het Wilhelminaegasthuis, bleek de vrouw reeds te zijn overleden. -Te Wiognumi is!'pen nieuwe zangver- eeniging opgericht onder leiding vaneen zoon van wijlen den heer Willem "Saai, den directeur der ontbonden Zangver- eenigdng. Biji Lichtenvoorde zijn twee Rus sische krijgsgevangenen, uit Dusseldo-rf ontvlucht, over de grens gekomen. Te Winterswijk zijn 3 Duitsche de serteurs en 3. Russen over de grens ge komen. -Eergisterenmiddag heeft te Vo-llen- ho-ve een visscher het lijk aangebracht van een Duitschen vlieger, 'behoorende tot het 7e regiment. Een gedeelte van den zetel' van het vliegtuig was-"nog met een riemi aan het lijk bevestigd. Op de borst hing een plakkaat, waaruit bleek, dat hij tot het vl'iegkorps behoorde. In een gezin te Oude-Wetering heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Het 10-jarig zoontje- van den heer K. te Do-etinchern dat Zaterdagavond on- onder de tram geraakte, waardoor hem een been werd afgereden en het andera ernstig gekwetst, is aan de gevolgen overleden. Van de bovengrondsche geleiding der electrische straatverlichting- te Aals meer hebben dieven pi.lm. 70 Meter ko perdraad ontvreemd. De tramdienst BodegravenGouda, die aanvankelijk 1 October stopgezet zou worden, is nog veertien dagen langer ge handhaafd, doch gisteren definitief ge staakt, tot groot ongerief van de bewo ners dezer streek, die er een druk gé bruik van maakten, hetgeen kan 'blijken uit het feit, dat er jaarlijks-ongeveer 65,000 personen mede vervoerd werden. Gr-as! soep. Een -recept, dat mis schien in da toekomst van nut kan zijn, vinden we- in de Végeta-rische Bode van deze maand opgenomen. Het betreft de toebereiding van .grassoep, door mlevr. L. -W-. de Ko-eyerSmit opgesteld. Het recept luidti „Men neme een hoeveelheid (b-.v. een halve emïner) zoo mogelijk jong, versch gesneden gras, wasc-ht het en zet het met ruim water op het vuur en Iaat dit ongeveer een half uur zacht koken, tot dat het water groen ziet, ten bewijze dat de sappen aan het gras onttrokken zijn. Pan verwijdert men het gras' "door paardenharen zeef of vergiet. Het vocht wordt, gelijk bloemkoolsaus, met bloem en boter bereid. Verhouding.: op 1 L. vocht 30 graant "tarwebloem en 40 gram plantenboter. Men Smelt de boter, roert de bloem er door en brengt dit roeren de aan de kook, giet het vocht telkens bij scheutjes er bij, totdat alles verbruikt is. Dan l'aat men den soep roeren-de even doorkóken, nadat men er zout en een scheutje soda aan toegevoegd heeft. Men kan er een geklopt ei door roeren, doch noodig is idit niet." Een stationschef van een klein sta tionnetje, waar noch gas, noch .electri- teit vo-or verlichting te verkrijgen is, en men dus op petroleum is aangewezen, schreef naar de Toewij-zings-commissie een duidelijk briefje, waarin hij verzocht chm petroleum voor verlichting. Hij ontving daarop het volgende ant woord Naar aanleiding uweraanvraag dee-len wij u mee, een regeling in voorbereiding te hebben om "de schippers te helpen, die de Zeeuw-sche wateren, 'die der N. H. eilanden, de Merwede, en de Zuider zee bevaren. Deze zal t. z'. t. gepubli ceerd worden. Indien u daartoe dus be hoort, dan zullen wij u t. z. t. helpen. B., te Lutte, had een bunsingklern in zijn kippenhok gtelegd omdat hij ge regeld eieren vermiste en 'hij ving eén ingekwartierd soldaat. - Aan een Raadslid te Amersfoort werd per spoor een Jcist met lijfgoederen toegezonden, ten minste het adres- ver meldde lijfgoederen als inhoud. Bij het uitladen brak de kist open en een in de nabij'heid staand politieagent? zkg rijst, in plaats van hemden. De inhoud werd nu voor de distributie in beslag'' genomen. De arbeiders van de fabriek Rich tersbeek,; 'firma Van Heek te Enschedé, ruim 1000 in getal, ook de in militairen dienst zijnden, ontvingen bij gelegoplieid van het huwelijk van hun patroon? den heer G. J. van Heek Jr., een extra week loon. Terwijl de landbouwer AK. te AarleRixtel zijn maal gebruikte, fcloni- men 22 kinderen van zijn buurman op de voor zijn woning staande kar, welke geladen was met een beerton. De 'kar sloeg hierdoor op, met het noodlottig .ge volg, dat de 7-jarige J. M. er onder .ge raakte en er levenloos werd ondfer uit gehaald. •- Onbekend gpblevenen hebben des nachts de Schutterskade, welke de schei ding vormt tusschen den "Portengenschen polder, waarin tengevolge van de hevige regenbuien vele 'landerijen onder Water staan, doorgegraven, waardoor het wa terschap Laagnieuwkoo-p al zijn overtol lig water in djjn Portengenschen polder kwijtraakte. De politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld'. Te Reiderwolderp older (Gron.) zijn de werken ter verzwaring der Doilards- dijken stopgezet. De aannemer wilde geen loonsverhooging van f0.80 tot f 1.60 per M3. grondverwerken geven. 53 arbeiders! gingen daarop huiswaarts. De bejaarde arbeider Willem de Jon ge, te Veendam, kreeg een trap- van een paard. Hij werd pér zieken-auto- naar Groningen vervoerd. Bij den landbouwer P. te'Laag Soe- ren is tijdens, dat de bewon'e-rs öp' «enigen afstand van de woning óp heb land aan het werk waren, ingebroken. De dief of dieven verschaften zich toegang tot dol woning door "liet opschuiven van een raam. Er werd een bedrag van- f600 aan papier en zilvergeld ontvreemd. Gjsternami-ddag is in het Oostelijk deel van den Dollard een mjjjn ontploft. Eenige vrouwen uit de Bloemsf/aat in Den Haag, die reeds- weken, b.ij -ge brek aan gas en petroleum1, des avonds in het duister zitten, hebben gisteravond ongeveer 5 uur een inval gedaan in den winkel' van den lieer Tesselaar op den hoek van de Veenkade en Da Costastraat aldaar, en de daar aanwezige petrole um op eigen houtje gedistrib-ueesrcl: De vorige week, zoo vertelden zij, hadden ze van het distributiebureau een kaart ontvangen, waarop ingevuld moest wor den, hoeveel petroleum zij meenden hoo- dig te hebben. Daarop hadden z-ij! gis,- teren wederom- een kaart ontvangen, waarop zij! moesten vermelden, van wel ken winkelier zij de petroleum!wilden betrekken. Intusschen bleven z,iji maar zonder licht en moestem de mannen, wanneer pij- des avondsna het werk thuis kwamen, in het donker eten en zitten. Daar -de vrouwen iwisten, dat de winkeliers ;reeds van petroleum voorzien waren, maar deze nog niet mochten ver- koopen, gingen een dertig vrouwen mét fles'schen gewapend naar bovengenoemden vinkei, waar zij h-et vat met petroleum hebben leeggepompt. De winkelier moest machteloos .toezien. De ontboden politie kon met veel moeite ten slotte den win kel ontruimen. De veroverde buit werd in triomf rondgedragen en met minder gelukkigen gedeeld. De winkelier ver-zé kerde, dat hij er geen schade bijl geleden had, het grootste deel was finmid-dellijk betaald, terwijl hij, voor het overigp deel niet bezorgd was. De politie hield. Jitter in den avond voor den winkel cte wacht. (N. R. Gt.) Te Tilburg dreigt een uitsluiting in de text-dielindustrie. Gistermidd^i ^zijh in de verschillende fabrieken de "Ontslag brieven -aan de werklieden uitgereikt. Komt er geen verandering -in derf stand van zaken, dan z,a,l te beginnen' met Don derdag 25 October alleen nog in de vijf niet 'bij- de fa-brikanten-Vêreemgin'g aan gesloten textielfabrieken worden gewerkt. In de fabrieken waren gistermiddag plakkaten opgehangen, waarin aan het werkvolk wordt bekend gemaakt, dat, in dien de staking bij de firma's Swagerma- kers-Bogaers en Frans Mutsaérts .en 'Zó nen niet wordt opgeheven, de fabrieken Woensdagavond zouden worden 'gesloten. Te 's-Gravenhage zijn in totaal reeds ongeveer 20.000 zaken bij' de huurcoim- missies aanhangig gemaakt. Een niet onvermakelijke geschiedenis speelde zich dezer dagen af aan de Duit sche grens bij Coevorden. De burgemees-- ter van 'het naburige- Votwald (Duitsch- land) peddelt Zeer gemoedelijk de' grens over. Zijn pas was keurig in orde. 'H-err Vorsteke vertoeft een wijle in ons stede ke en steekt zich in een. fonkelnieuwe kleedij. Zijn o-ude pakje kan hij- later wel eens terughalen. Aan de grens „halt afstappen". Aan de Nederlandsche grens wacht is de metamorfose niet -ontgaan. Of hij hoog sprong of laag, het corpus delicti moet uit en onder groove- hila riteit der -omstanders moest de-jfdis in souspantalon vervolgd worden. Te Nijmegen is overleden, 73 jaar oud, mr. J. W. Oosterzee, oud-próeure-ur- generaal in Suriname. Koudekerke. Gisteren zijn ten overstaan van notaris Loeff, voor erven Simons en voor mej. de wed. J. Boone onroe rende goederen verkocht. De uitslag is- als volgt: Perc. 1, A. Melis, Biggekerke, f1081; perc. 2, C. Flipse, Koudekerke, f 1090; perc. 3, C. Dingemanse, Bigge kerke, f1250; perc. 4, 5 en 6, P. Ver- hage Mz., Koudekerke, f2844; perc. 7, J. de Klerk, Middelburg, f572; perc. 8, idem, f777; perc. 9, L. Wagenaar, Kou dekerke, f1351; perc. 10, 11 en '12, P. Verhage Mz., Koudekerke, f4938; perc. 13, Jacs. Simonse Sz., Koudekerke, f1391; perc. 14, P. Lampert, Biggekerke, f2500; perc. 15, P. Geschiere Jz„ Grijpskerke, f751; perc. 16, K. Zachariasse, Bigge kerke, f1281; perc. 17, C. J. Mommaas, Vlissingen, f488. (Onze correspondent verzuimde de grootte der perceelen op te geven. Red.) Heinkenszand Woensdag werd door not. Pilaar publiek verpacht voor 7 ja ren 4,05,30 H. A. Bouw- en weiland al hier i. d. Noordzak, voor f 1166,04 per jaar. juunibjhl—imnemmsr^xmmmmmtmm WASHINGTON, 18 Oct. Naar aanleiding van de stakingen in de kolendistricten van Illinois, is den mijneigenaars aange zegd de mijnen te naasten, indien de kolenproductie door staking bedreigd wordt. LONDEN, 18 Oct. Uit Odessa: In Bess- arabië zijn ernstige onlusten uitgebroken tengevolge van het gebrek aan voedsel. NEW-YORK, 17 Oct. Naar gemeld wordt zijn baron von Seebeck, zoon van een Duitschen generaal, en Frits Koen, ver tegenwoordiger van het bankiershuis Koen te Londen, geïnterneerd op het Ellês- eiland. PETROGRAD, 17 Oct. Volgens verke ringen van Duitsche krijgsgevangenen aan het front bij Dwinsk, begint het te gisten onder de Duitsche soldaten. De ontevre denheid der troepen, vooral bij de genie, openbaarde zich bij het vlootoproer te Wilhelmshafen. Er vormde zich een ge heime pacifistische organisatie, die zich' snel voortplantte. Vele afdeelingen weiger den winterkleeding in ontvangst te nemen, terwijl in verscheidene gevallen troepen weigerden naar de loopgraven terug te keeren, nadat zij in de achterste linje vervangen werden. Door strenge maatrege len werd alle weerspannigheid onderdrukt, doch de ontevredenheid is niet wegge nomen. ROTTERDAM. Toen het trampersoneel vanmorgen jn de remise te Kralingeuj kwam! werd -d-e 40-jarige wachter v. d. Voor-de vermoord gevonden. Uit de con ducteurstrommel was 6 a, Ï700 gestolen. TILBURG. De Ver. van fabrikanten van wollen --stoffen hebben nog eens een uit eenzetting van de gebeurtenissen gege ven. Men hoopt nu, dat de leiders' der arbeiders hun dwalingen zullen inzien. VLISSINGEN. Heden wordt hier H. M. de Koningin verwacht. De torpedo boot G. 13 zal H. M. van Numansdorp naar Vlis'singen overbrengen. GRONINGEN. Tusschen Roden en Peiz-e is gisteravond de Drachtster stoomtram gederailleerd, doordat een koe, die zich op de rails bevond, door de trami werd aangereden. Het dier werd aan stukken! ■gereden. De passagiers werden per rij tuig verder naar Groningen vervoerd. MIDDELBURG, 18 Oct. 1917. De aanvoer op de graanmarkt was h9den zoowel in halmgowassen als in peulvruchten zeer gróót. Alles aan regeeringsprijzen ver kocht. üoter 105 a 115 et., Particulieren 115 ct. Eieren per 100 f 13.10 a f 0.Particulieren f13 50. Regeeringseiereu f 0. Eierén Veilings Ver. f 12.60 a f 14.40. Eenden eieren f—a f0. Ganzen eieren f—a f Kalkoen eieren f0.a f0. Poule Pintada eiereu f0. Zwaaneieren f Zeeuwsche Bond van Eierhandelaren. Eieren f0.per 100. Olie en Koeken. Olie van Inl. zaad. Raapolie fPatent olie fLfjnolia f71,50 per H.L. a con tant per 6 w. fl hooger. Noteering voor lijnolie uitsluitend voor gebruik binnen Nederland. Vedlingsvereeniging „Kapielle-Biezelinge en Omgeving". i Kapelle, 17 October 1917. Grootö Veiling. Appels voor het buitenland f9— f18, idem voor het binnenland f 7.50f 16, berden per '100 'R.G. Kleine Vailing. Courtpendu f 10f 12, Reine d'Or f 7.50 f, 8Campagne f8f9, Goudreinetté f 14.50—f 16, Roode Reinador f6—f7, Roode bakker f 6.50f 8, Turksche Rus1- ter f 6.50f 7, Zoete Belle-fleur f 7f 8, Zure Bellefleur f 10—f 13.75, Gr. Ch.au- montel f4—f5.50, Pondsperen f6—f7, Kleiperen 4—f 5, .Todenpeer f 9—f 9.50, Nouveau Poiteau f 8f 9, Mispels f 9 f9.50, alles per 100 K.G. Vlissingen, 18 October 1917. Bij de gisteren gehouden groenten- en fruitveiling werden de volgende ptqjzleoi besteedt Andijvie 3953, Spinazie 4-6, Kropsla 2739, Kervel 1415 ct., alles per mand. Rapen 31-/27i/2, Peen ö1^6l/3, Prei IO1/211, Kroten 67i/2, Selderie l/ó'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 3