Statdn-Oeneraal. Binnenland. Uit d© Provincie Kerknieuws. men, -wanneer Ëlzas-Lotliaringen van Duitschland wordt losgescheurd. In dat geval toch zou het revanche-denkbeeld voorgoed blijven leven, maar dan aan Duitschen kant. i Op de spoorwegen Luxemburg Enternach.is het verkeer stopgezet. In Italië zullen geen zilveren mun ten meer worden geslagen. Men zal ze idoor papiergeld vervangen. De chef van bet Engelsche voed- sel-depaxteinent heeft gezegd, dat er 'na den oorlog over de geheele wereld ge brek aan geld en mannen zal komen. Voor den Finschen landdag zijn ge- kozen: 92 socialisten, 61 van de burger lijke partijen; 25 agrariërsi; 21 Zweed- sche volkspartij1. Duizenden schoolkinderen hebben in Lancashire (Engeland) hulp .verleend bij het aardappelrooien. De scholen zijn daarvoor 14 dagen gesloten geweest. In Engeland moeten van den winter alle winkels .om halfzeven gesloten zijn. Naar men meldt, isi al het leer in Engeland voor het vervaardigen van legerschoenen in beslag genomen. De Reichspost had een inschrijving geopend ten bate van 14 weezen, wier vader den dood vond op het Isonzo-front. ■Het blad meldt thans, dat de inschrijving 16000 Kr. heeft opgebracht. De bolsjewiki hebben volgens te legrammen uit Petrograd aan de Secoio het nieuwe kabinet-Kerenski ,,den oor log verklaard". Te 'Moskou bereiden zij een algemeene staking en betoogingen voor. m De Kölnische Volkszeitung" ver neemt uit Berlijn, dat het kiesrechtont- werp voor Pruisen eerst in December zal worden ingediend. Vóór dien tijd kan men er niet mede gereed komen. De „Daily Chronicle" verneemt uit Parijs, dat de fabrieken van Krupp te Essen wederom door een Franschen vlie ger zijn gebombardeerd. Naar aan de „Voss. Ztg." uit Stock holm wordt geseind, bevestigen de al daar aangekomen Petersburgsche bladen, het reeds door de Nowoje Wremja ver spreide bericht, dat de verdedigingswer ken op 'het thans door de Duitscbers bezette eiland Oesel, onder Engelsche lei ding stonden. Het spoorwegongeluk bij Schönhau- sen is zeer ernstig geweest. De aanblik der kinderen, die met gebroken ledema ten in de wagens lagen was ontzettend. Er waren in dien trein 250 kinderen, die uit WestPruisen kwamen. De vijf en twintig gedoode kinderen behooren al len in MönchenGladhgch thuis. De ma- haltesignaal niet gezien en reed tegen chinist had in de morgenschemering htet een goederentrein aan. De kinderen slie pen nog toen het ongeluk plaats bad. -De dochter van den Duitschen Kei zer, de hertogin van Brunswijk, is met haar gemaal te Boedapest aangekomen voor een verblijf, dat eenige dagen zal üuren. Het ,,Ekstrabladetdeelt een ge val mede, van een spoorlooze verdwij ning van een schip De „Roald", dat de IJszee bevaart, en op 13 Mei in de IJszee in de lucht gevlogen en gezonken is. Men meende algemeen, dat het schip getorpedeerd was. Thans echter is ge bleken dat de kapitein, de stoker en een matroos gemeenschappelijk het schip in 'Üe lucht hebben laten vliegen, omi de (verzekeringssom machtig te worden. Alle drie zijn in hechtenis genomen. Naar aanleiding van de verovering van Oesel wordt uit Berlijn nog gemeld: De Russische zeestrijdkrachten, linie schepen, gepantserde kruisers, kanon- neerbooten, torpedobooten en onderzeeërs vluchten in allerijl in O. richting en trek ken zich, achtervolgd door gedeelten der Duitsche vloot, achter hun mijnversper- ring terug. De verovering van Oesel verzekert de Duitsche marine niet alleen het bezit van de Golf van Riga, maar heeft ook de stra tegische positie in de Oostzee volkomen ten gunste van Duitschland gewijzigd. De beide hoekpijlers van de Oostzee- positie zijn in het Westen de bocht van Kiel, in het Oosten de Golf van Riga met het beschermende Oesel, dat de poort tot dpn ingang van die Golf beteekent. Het bezit deze stelling beschermt daarenboven de ten Oosten der Duna staande Duitsche legers, dekt Koerland en bedreigt de Russen door hot vrijmaken van den weg naar Estland. In den sector van den Monte San Gabrielle zijn wederom ltaliaansche aan vallen door de Oostenrijkers afgeslagen. De Australische handel en scheep vaart zijn stop gezet, tengevolge van een conflict tusschen den bond van reeders en den zeeliedenbond van Victoria, die de staking geproclameerd heeft. De zee lieden van Nieuw-Zuid-Wales hebben nu gedreigd bemanningen te leveren, indien de zeelieden van Victoria de staking blij ven voortzetten. In het proces van prins Friedrich Leopold tegen den Pruisischen koning wegens het onder curateele stellen is een voorloopige beslissing gevallen. Het be roep tegen den koning en de rechtsgeldig heid van zijn beschikking is afgewezen. IWel echter wordt een bewijs geëischt in zake de materieele motiveering van het onder curateele stellen. Dé president van Portugal is eer gisteren te Londen aangekomen. In Albanië is de gevechtsbedrijvig heid plaatselijk opgeleefd. In de nabijheid van Béurnevesin bij den Driej&ndensteen op Zwitsersch gebied is een Fransch vliegtuig, dat van den Elzas ^wam en door Duitsche granaten getroffen'was, neergevallen. De eene vlie ger was door een kogel gedood, de andere overléód aan de bekomen brandwonden. Het vliegtuig is totaal vernield. In de laatste drie maanden zijn aan 't westelijk front in het geheel 867 vlieg- toestelleh door de Duitschers neergescho ten, waalman er 281 in hun handen zijn gevallen.' Sedért den lsten Jan. 1917 hej?ben hun tegenstanders aan het westelijk front 1862 toestellen verloren. Hiervan zijn er 859 in Dhitsch bezit. i Tweede Kamer. De Landbouwhoogeschool Waar? Een kwestie, die al heel wat gemoe deren, in beweging gebracht heeft is de omvorming van de hoogere landbouw school tot een landbouwhoogeschool. De ze kwestie nu is gisteren door de Twee dy Kanjer onder de oogen gezien. Dat zé niet' licht wordt opgevat, bewijst wel het feit, (dat nog niet alle sprekers hun hiin licht hebben doen schijnen en ook Donderdag er aan gewaagd moest worden. De heer Sibinga Mulder (U. L. Eru men) juichte het wetsontwerp toe, om dat de studenten nu hier te lande de volledige studie kunnen volbrengen en niet naar het buitenland behoeven te gaan. Hij achtte vestiging van de hooge school te Utrecht - zeer gewenscht. Spr. wil de landbouwhpogeschool en de hoo- geschool voor diergeneeskunde niet on der één dak i brengen. Wij moeten, aldus spr. niet nog eenige jaren moeten wach ten op de, nieuwe hoogeschool. De rijks- proefstations zou spr. te Wageningen wil len laten. De heeje Eerdmans (U. L. Rotterdam III) lichtte de motie van de commissie van rapporteurs, (om de school niet te Utrecht te vestigen) toe en wees er daar bij .pp, dat bij vroegere besprekingen reedsbesloten is, dat de school te Wa- geningën zou blijven. Bovendien, zeide spr., blijft men te Wageningen beter in aanraking' met de praktijk dan te Utrecht. Spr. zou den naam veeartsenijkundige hoogeschool verkiezen boven diergenees kundige hoogeschool. De heer 'de 'Wijkerslooth (R. K., Wijk bij' Duurstede) verklaarde zich voorstander van eén afzonderlijke landbouw-hooge- school, dié hij te Utrecht wenscht, waar meer gelegenheid bestaat voor excursies en voor deelneming aan het leven van de landbouworganisaties. De heer de -"Visser (C.-H. Katwijk) bracht een woordr' van weemoedige hul de; aan wijlen minister Talma, van wien dit ontwerp afkomstig is en een woord van hulde aan minister Posthuma voor de Indiening er van. De Kamer heeft echter nog nooit een ontwerp ontvangen waarbij de regeering zulk een onbeholpen en tweeslachtige toelichting 'gegeven heeft als' bij dit on derwerp ert in dit verband laakte spr. het, dat de minister een zoo belangrijke zaak, als de plaats der vestiging van de nieuwe hoogeschool, eenvoudig aan de Kamer heeft overgelaten, alsof deze kwestie absoluut van geen belang was. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat Wage ningen boven eenig andere plaats, de voorketfr biedt, waarbij hij wees 'op een uitspraak van de leeraren der huidige school. Ook zijn er voor spr. geen vol doende motieven aangevoerd om terug te komen, J op het in 1911 genomen be sluit. Een- landbouw-universiteit in de groote steden -achtte spr. voor ons land absoluut niet noodig, het karakter van een dergelijke landbouw-universiteit zou beslist schade doen aan het onderwijs. Spr. wijst op landbouwdeskundige- als de heeren Lovink en Löhnis, welke zich zonder eenige reserve voor Wageningen verklaarden. Ten slotte bepleitte spr. de mogelijkheid te openen, om- jongelieden met 5-jarige H. R. S-. die de' school in Wageningen hebben doorloopen in de gelegenheid te stellen in Groningen het doctoraat te halen. De heer Bpgaardt (R.K. Breda) wees op de groote beteckenis„van een land- bouW-höogeschool. niet alleen voor Ne derland maar vooral voor de koloniën. Verder bepleitte spr. de vestiging der schóól in Wageningen vooral ook voor de inlanders, voor wie een rustige om geving bij hun studie veel beter is. De heer Van Leeuwen (S.D.A.P.) be twistte dat het onderwijs aan de school te Wageningen reeds zou staan op de trap van hooger wetenschappelijk onder wijs, en dat een eenvoudige omzetting voldoende zou zijn, 9om' het onderwijs! op de vereischte hoogére basis te brengén. Daarom wenscht hij pen atzonderlijko hoogeschool die ook om den geheel nieu wen bouw Jte doen slagen, in Utrecht dient gevestigd. Ook de heer Lohman (C.H.) is tot de conclusie gekomen, dat het meest aan bevelenswaardig is het wetsontwerp aan te nemen, zooals1 het luidt en dus de landbouwhoogeschool te Wageningen te vestigen,, waar het wetenschappelijk land bouwonderwijs is opgevoerd. De hew 'Scheurer (A.-R.) wees op de beteekerusi van het landbouwonderwijs voor Indjë en bestreed de in de Memo rie van Antwoord voorkomende argumen ten voor vestiging der landbouwhooge school Te Utrecht. Geen r ij s t. Het N. I. P. A. meldt uit Batavia: De export van rijst uit Rangoon naar Holland en Nederlandsch-Indië is ver boden. De overheid we.igert de redenen mee te deelen, die tot dit besluit ge leid hebben. In goedingelichte kringen wordt echter vermoed, dat het verbod verband houdt met het vervoer van zand en grind door Holland. Wij vernemen nog dat het exportverbod te Rangoon waarschijnlijk te Sagon nagevolgd zal worden. Volgens betrouwbare mededeelingen zijn to Rangoon groote voorraden opgeslagen en zal' pen tekort in onze kolonies geen reden zijn om tot opheffing over te gaan van den maatregel', die speciaal nood lottig is voor Deli, dat hoofdzakelijk Ran- goonrijst ontving. Burgerlijke Dienstplicht. Het wetsontwerp tot regeling van den burgerlijken dienstplicht is reeds bij don Raad van State aanhangig gemaakt. Vervoer te water. Door den Minister van Landbouw is in verband met het feit, dat de tegen woordige buitengewone omstandigheden -maatregelen ten aanzien van het vervoer te water noodzakelijk is in vijf 'districten. Zeeland behoort tot hiet vijfde district. Tot inspecteur van de binnenschipperij wordt met ingang van 22 (hst. a.s. aan gewézen voor dit district: J. Timmer, mans te Rotterdam. Deze is ambtshalve voorzitter van de Beurscommissie in het Ve district. Bevrachtingen zullen zooveel mogelijk uitsluitend op de schippers beurzen gei schieden; van de bevrachting zijn uitge sloten de zgn. campagne-vrachten, t. w. vervoer van suikerbieten, pulp en fa brieksaardappelen. Pootaardappelen. De Minister van Landbouw heeft dé navolgende regeling betreffende den ver koop en het vervoer van pootaardappelen vastgesteld 1. Met de uitvoering der regeling voor den verkoop en het vervoer van pootaard appelen wordt belast de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelenvereeni- gidg. 2. Onder pootaardappelen worden ver staan aardappelen met een maximumge- wicht van 70 gram en een minimumge- wïcht van 20 gram. De Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelenvereeniging is bevoegd in bij zondere gevallen afwijking van dezle ge wichten toe te staan. 3. Voor de pootaardappelen gelden de volgende maximumprijzen per 100 K.G. af plaats van afzending, eclusief em ballage A. kleipoters maximumgewicht 60 gram en 70 gram, minimumgewicht 25 en 20 gram, gemiddeld gewicht 40 en 45 gram, van te velde goedgekeurde gewassen, ook op afstajnming f9 en f8, van afwijkende grootte f 7, van té velde nieit goedge keurde gewassen 'f7.50 en f6.50, van af wijkende grootte f6. B. poters van zand- en veengronden, maximumgewicht 70 gram; minknumge- Wicht 20 ,gram, gemiddeld géwicht 50 gram, van te velde goedgekeurd© gewas sen, ook op afstamming f 8, van afwijken de grootte f7.50 van te velde niet goed gekeurde gewassen f6.50 van afwijkende grootte fö.50. Aanvragen om vervoervergunning voor pootaardappelen moeten worden gericht tot de Aardappelvereeniging te 's-Graven- hag'e op daartoe hij die Vereeniging ver krijgbaar gestelde formulieren. 4. Vervoerbewijzen worden alleen ver strekt aan: a. landbouwers, voor Zoo ver het door hen zelve geteelde produc ten betreft. b. landbouwvereeniging. c. handelaars in pootgoed. Cichoreiwortelen. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat het vervoederen van cichorei wortelen aan vee verboden is. S t ij f s e 1. De Minister van Landbouw 'heeft ver boden den verkoop, de aflevering en het vervoer van stijfsel. Het verbod is niet van toepassing voor zloover het vervoer plaats vjndt in hoeveelheden van minder dan 5 K.G-. Van het verbod kan onthef fing worden verleend 'door -don Minister. R. K. Kamer club. Tot bestuursleden van deKatholieke Kamerclub zijn voor liet zittingsjaar 1917 18 opnieuw gekozen de heeren No- lens, Kolkman, Bongaerts, Janssen en Kooien, resp. ais voorzitter, ondervoor zitter, eerste- cn tweede secretaris en penningmeester. Het Kamerlid Van Kol. „Het Volk" meldt, dat het Kamerlid Van Kol tijdelijk terug is van Stockholm. Door een ernstigen val is hij intusschen gedwongen kamerarrest Te houden. Aardappels. Het dagelijksch bestuur van de Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij voor Landbouw lieeft den minister verzocht, het rantsoen aardappels voor landarbei ders op 6 K.G. per hoofd te brengen. Verbetering treinenloop. De directie der Staatsspoor heeft aan het personeel medegedeeld, dat het de bedoeling is op het geheel© Nederland- sche spoorwegnet een dienstregeling der reizigerstreinen te ontwerpen, die in to taal niet meer kilometers vordert, daq de thans van kracht zijnde en waarbij de aan de tegenwoordige regeling ver bonden bezwaren Zooveel mogelijk wor den ondervangen. Hoewel dus voorop staat, dat heft tottaai aantal kilometers, dat per dag gereiden wordt, niet wordt uitgebreid, bestaat de mogelijkhgdd, dat de treinenloop op een of ander Zeer druk baanvak nog iets kan worden verbeterd ten koste van een ander baanvak, waar het vervoer zoo gering is ,dat de treinen» loop nog iets kan worden ingekrompen en dat door wijziging betere aansluiting kan worden verkregen. Bovendien is het misschien mogelijk nog enkele der op Zon dagen loopende treinen te doen uitvallen. Verder is het natuurlijk van het grootste belang, dat vertragingen worden opgehe ven door wijziging van de dienstregeling, vergrooting oponthoud, wijziging materi eel en conducteursdienst enz. Den sta tionschefs wordt verzocht een en ander nauwkeurig te overwegen en spoedig hun beschouwingen hieromtrent in te zendon. In verband met het een en ander is aan het treinpersoneel opgedragen op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. hei aantal reizigers op te nemer», dat in de verschillende treinen wordt ver voerd. Msb. Hofberichten. Naar wij vernemen zal H. M. de Ko ningin, in verband metde bestaande rantsoeneering op het gebied van brand stoffen en levensmiddelen, dit jaar niet meer de zoogenaamde winterbons, recht gevende op kleine' bedragen aan brand stoffen en levensmiddelen, doen ronddee- len. Het bedrag, dat hiervoor werd be steed, is thans door H. M. geschonken aan den Armenraad te Den Haag, ten behoeve der algemeene armen. Rij wie 1 banden. Ingesteld is een Rijksbureau voor de distributie van rijwielbanden. De kwaliteiten van de banden worden door letters aangeduid. Het is verboden rijwielhanden te ver- koopen of af te leveren of ten verkoop, in voorraad te hebben, die niet zijn voor zien van een rijkscontrolestempel, nader in de regeling omschreven. Het. Rijksbureau is gevestigd Parkstraat 18 Den Haag. Voor rijwielbanden zijn door den Mi nister de volgende maximumprijzen vast gesteld: voor 'transportrijwiel buitenban den .gemerkt Af 13.70 groothandelprijs, f 14.70 tusschenhandelprijs en f 17.20 kleinhandelprijs; voor rijwiel buitenbanden B resp. f 9.70, f 10.70 en f 13.20, idem C f8.20, f9.20 en f 11.70, idem D f6.50, f7.70 en f 10.20, idem E f4.65, f5.65 en f8.15 voor transportrijwielbinnenbanden A f5.20, f5.70 en f7.20, voor rijwielbin nenbanden B f4.20, f4.70 en f 6.20, idem C f3.20, f3.70 en f6.20, idem D f 1.60, f 2.10 en f3.60, de levering van banden zal hebben te geschieden met 12 maan den garantie volgens de in den rijwiel handel geldende garantiebepalingen voor buitenhanden van kwaliteit A, B, C en D en voor binnenbanden van kwaliteit A, B en C. Het beperkt goederenvervoer per trein. Met .ingang van 15 October werden door de spoorwegmaatschappijen de vol gende artikelen voor het vervoer van be stel-, ijl- en vrachtgoed in binnenlandsch verkeer uitgesloten: aardewerk (geen bouwmaterialen), beenderen, beetwortels, brandhout (ook takkebossen) dranken, al coholische (behalve bier), glas (geen bouw materialen), kermiswagens, kramerijen, landbouwwerktuigen, metalen (afval van;, meubelen, (geen verhuisgoed in meubel wagens ot geladen in spoorwegwagens), rij- en voertuigen, rijwielen en rij'wiel- onderdeelen, sigaren, strookarton, tabak, turf, turfstrooisel, winkelwaren (niet val lende onder levensmiddelen en kleedings- értikelen), wijn en ijzer (oud.) Bij Kon. B. is pensioen verleend, aan M. M. Kwekkeboom, weduwe van M. de Mol f337, hoofd eener school, .P A. Hottinga, weduwe L. de Putter, onderwijzer f 384. C. J. Visser, weduwe van P. de Man, hoofd eener school f 245 A. E. Dronkers, weduwe van A. Cense, id. f276. Middelburg. Na afloop der militaire inspectie, welke H. M. de Koningin mor genochtend op het Molenwater alhier zal houden, gebruikt H. M. de Koningin in Haar salonwagen het dejeuner. Te half twee zal de Koningin zich van het sta tion naar het Stadhuis begeven en wel, naar wij vernemen, langs de volgende route: Stationjbrug, Stationsstraat, Ko- ningsbrug, Houtkade, Turfkade, St. Jan straat, Langedelft naar tie Markt, waar H. M. aan de voorzijd© het Stadhuis zal binnen treden. Na afloop der conferen ties met de gisteren bedoelde commis sies, vermoedelijk tegen drie uur begeeft H. M. zich door de Korte en Lange Noord- straat, Korte Heerengracht naar den hoofdingang van de Ambachtsschool. Na het bezoek aan deze onderwijsinrichting wordt weder langs Korte Heerengracht door de Noordpoortstraat en langs de Noord- en Veerschen Singel naar Kin- derzorg gereden. Van af dit laatste T>e- zoek, begeeft II. M. zich langs den Veer schen Singel, door de Nederstraat en langs de Bateau poort, de Kaden, do Koningsbrüg, de Stationstraat, en Tie Sta-- tionsbrug naar het station. Betreffende de militaire inspectie op het Molenwater kunnen wij nog mededeelen, dat deze te half twaalf zal plaats heb- J ben. Voor het publiek is alsda* toegang tot het sportterrein aan de zijde van den Zuidsingel, terwijl ook de rijweg aan cfiS zijde van de Weesschool en die vanaf de gasfabriek tot den Kruidtuin vrij zullen blijven voor het publiek, Jlet overige deel van het Molenwater wordt geheel afge sloten, ook de rijweg langs Schouwburg en Gasfabriek en de omgeving van de muziektent. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen een winkelier, die aard appels boven den maximumprijs verkocht, terwijl heden morgen 38 K.G. aardappe len in beslag werden genomen, die een landbouwer zonder vervoerbewijs naar de stad bracht. Tot agent van politie derde klasse alhier is benoemd de heer H. Romp, tot nu toe soldaat commies. Steeds wordt voortgegaan met het aanbrengen van meer electrische straat verlichting. Een zeer goede verbetering is de lamp op den 'hoek van Nieuw- straat en Kortedelft, die gisterenavond voor het eerst brandde en waardoor thans bijna de geheele hoofdstraat ver licht is, behalve het deel van de St. Janstraat tot de Markt, waar het nog vrij duister is. Woensdagavond 24 October hoopt Ds. G. Koning, Herv. pred. te Utrecht, voor de Ger.' Jongel. Ver. Herman Fau- keel op t© treden in 't gebouw van de Chr. Jong. Vereeniging in de Spanjaard- straat, met het onderwerp: „De Sexu- eele hygiëne of wat wil de witte kruist bond." Alle jonge mannen hebben vrijen toegang. Er zal ook gelegenheid gegeven worden tot het stellen van vragen. Het is zeer zeker een kiesch onderwerp, doch daarom hief minder belangrijk. Juist in dezen mobilisatietijd weerklinke het parool: „Wees op Uw hoede." Wapent UHoe zoudt ge een strijd beginnen zonder wapenen? Hebt ge wapenen.? Scherp ze, opdat ze des te zekerder tot overwinning leiden! Ieder jongeling, die belang stelt in dezen arbeid wordt vrien delijk tot een bezoek uitgenoodigd. Goes. In de jongstgehouden vergade ring van de liberale kiesvereeniging „Voor uitgang" zijn tot afgevaardigden naar de vergadering der Unie-liberale kiesvereeni ging in Zeeland, op 20 Oct. te Middel burg te houden, benoemd de heeren W. Ivakebeeke en D. A. Constandse, tot hun plaatsvervangers de heeren A. W. A. Ross en I. D. Fransen van de Putte. Op deze vergadering wil men komen tot oprich ting van de Centr. kiesver. der L.-Unie in den Rijks kieskring, hoofdstembureau Middelburg. Een lijst van 14 namen van candidaten voor het bestuur der Centraio kiesvereeniging werd opgemaakt. Hedenochtend deed H. M. de Ko ningin een militairen inspectie-Tocht in( het Oostelijk deel van Zuid-Beveland. Ter wijl het eerst in het voornemen van H. M. lag in den Kon. Salonwagen te Goes te overnachten, is later beslaten nog'he denavond naar Middelburg te gaau. De salonwagens worden daartoe verbonden aan den trein, welke vanavond te ruim kwart voor zes hier passeert. Te Mid delburg wordt deze wagen op dood spoor gezet. Zaterdagochtend zullen hier per trein van 11.43 weer eenige Duitsche kinde ren arriveeren, die meerendeels voor een, zestal weken in dorpen in de buurt hopen; te verblijven. Deze kinderen komen uit F rankfort. Terneuzen. Bij K. B. is erkend en toe gelaten als vice-consul van Groot-Britan- nië en Ierland de heer F. W. Fuller. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zuid Scharwoude 'door A. I. Drost, oud-O. I. predikant. Ritthem. Woensdagavond had) de her stemming plaats voor een notabel der Ned. Herv. Kerk, (vac. J. Meliefste.) De uitslag was, dat P. J. de Pagter 20 stemmen had en 0. de Visser ook 20 stemmen. Eén stem was van onwaarde Bij loting is de heer de Pagter gekozten verklaard Overleden te Ermelo-Veldwijk dsi. J. C. Eijkman, oud 71 jaar) emeritus predikant van Steenwijk. De overledene was o.a. van 1871 tot 1874 predikant te Koudekerke, daarna te Benschop, Har- denberg en SteenwijK. i Geref. Kerken. Dinsdag 6 Nov. hoopt ds. F. Drost te Moordrecht zijn 25-jarige ambtsbedie ning te herdenken. In een polemiek tusschen Waar heidsvriend 'en N. R. Crt. zich mengend, lacht Het Centrum: „Er mankeert nog maar aan dat de Waar heidsvriend, c.s. zich* voortaan de eigenlijke katholieken gaan noemen." Even goede vrienden, geachte collega van Het C e nt r u m, maar dat de ge reformeerde kerk(en) de eigenlijke .Ka tholieke kerk is, wij zouden ons zeer moeten vergissen, maar zoo denken, naai? wij mecnen, alle gereformeerden in den lande .er over. Althans één der leden van de redactie, als oud-predikant in de Hervormde kerk en oud-lezer van De Heraut, kon dit toch weten. In kerkelijke kringen spreekt men elkander wel met broeder en zus ter toe. In de'Rijnlandsche Kerkbode klaagt de Poortwachter over de moeilijkheid, dia zich ten opzichte van dit gebroeder in de Ge reformeerde kerken voordoet. Op de lijst der deputaten, die de generale synode benoemd heeft, zag hij' sommi gen betiteld als prof. dr., ds., maar daar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2