Binnenland. Uit de Provincie Landbouw an Vsefeslt. Kerknieuws. Onderwijs. de grootste van het land, zijn door brand vernield. "Verscheiden© duizenden stuks vee zijn verbrand. Oorzaak onbekend. Het St. Pet. Tel. Ag. meldt, dafc Kerensky influenza heeft. Hij blijft in het hoofdkwartier te bed. In drie of vier Idagen wordt nij te St. Petersburg ver wacht. Een lezer vestigt de aandacht van de N. R. C. op een bericht in een En- gelsch weekblad over Australië, waaruit blijkt, dat de regeering van Victoria 26 September krachtige maatregelen nam om vergaderingen te ^beletten, die op touw waren gezet omi te protesteeren tegjen het dure eten. Toen waren er al twee imet hetzelfde doel gehouden, waarna in verscheiden magazijnen en winkels ruiten waren ingegooid. Vrouwen zetten in toe spraken de menigte op. De schade, in één nacht toegebracht, ging de 5000 pond te boven. Het lid van de Italiaansche Kamer Reggio isi lot leider van het nieuwe on derstaatssecretariaat van vervoer be noemd. Export-centrale. Omtrent de oprichtervergadering van de Nederlandsche Uitvoer Maatschappij (Ex port-centrale) in de de Lairessezlaal, meldt men De minister van landbouw, die de ver gadering leidde, heette de aanwezigen welkom. Hij noodigde de vertegenwoordigers van het Nederlandsc.h Landbouw Comité den Nederlandschen Tuinbouwraad, de Maat schappij van Nijverheid, de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en de Ver eeniging van 'Nederlandsche Werkgevers uit het procesverbaal van deze oprich tingsvergadering te teekenen, hetwelk door notaris van Herwijnen zal worden opge- taaakt; voorts deelde hij mede, dat het kapitaal van vijf millioen ver overtoc- kend bleek. De concept-statuten werden hierna in behandelinggebracht en met enkele wij zigingen, hoofdzakelijk van redactioneie- len aard, goedgekeurd. De minister merkte verder op, dat uit den aard der zaak aan aandeelhouders zou worden overgelaten de commissaris sen te kiezen, doch dat de regeering het wenschelijk achtte, dat de verschillen de groepen van belangen, onder de aan deelhouders vertegenwoordigd, zooveel mogelijk ook hun vertegenwoordiging von den in het college van commissarissen; Voorts zullen worden benoemd één re- geeringscommissaris voor financiën, één voor oorlog', één voor marine, één voor koloniën, één voor buitenlandsche zaken en twéé voor landbouw, enz. Op voorstel van de regeering werden vervolgens benoemd tot leden der direc tie de heeren C. van Lennep, secreta< ris van den Nederlandscheai Tuinbouw raad te 's-GravenhageJoh. G. Heyl te BloemendaalK. Huysinga, oud-directeur van Bierbrouwerijen te 's-Gravenhage; A. den Arend, directeur van het Rijks Cen- traal-Administratiekantoor van Levens middelen te 's-Gravenhage; J. L. La Gro te 's-Gravenhage, laatstgenoemde met de speciale bedoeling, dat hij in de directie zal vertegenwoordigen de financieel© aan gelegenheden. Op voorstel der regeering werd ver volgens benoemd tot voorzitter van dtert raad van commissarissen en van de ge delegeerde commissie de heer S. d|a Graaff, oud-directeur van binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië. Nog: verklaarde de minister het wen schelijk te achten, naast het hoofdkan toor in Den Haag bijkantoren op te richten, in de eerste plaats te Amster dam en Rotterdam en vermoedelijk ook in het Noorden en in het uiterste Zuiden. Suiker. Aan ,,Het Volk" wordt gemeld, dat de regeering heel den oogst van suikerbieten zal overnemen. Alle suiker wordt regee- rings-suiker. De fabrikanten zullen de re- geeringsbuiten tot suiker verwerken en die tot een overeengekomen prijs aan de regeering leveren, die zorgen zal voor de distributie. De suikerprijs voor het publiek zal, ondanks de vermeerderde productie-kos ten, niet worden verhoogd, want de re geering zal 5 cent op het pond toeleggen. Nu is de prijs der industriesuiker met f 15 per 100 kilo verhoogd, om dien bij slag van 5 cent op de particuliere suiker weer goed te maken. Duitsche steenkolen. Gistepen passeerden te Rotterdam de eerste wagonladingen steenkool, met be stemming naar den Haag en Leiden. Nader verneemt de „Tel.", dat als ge volg van de voorloopig getroffen regeling, dagelijks 35 wagons van 101)00 K.G. elk, ons land zullen binnenkomen. Daarnaast heeft evenwel ook aanvoer per schip plaats. De Tweede Kamer heeft gisteren een ontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk 9 der Staats- begxooting 1917 (uitkeering aan personen die niet tijdig ouderdomsrente hebben aan gevraagd), na een rumoerige vergadering z. h. s. aangenomen. De papiernood. In het „Nieuwsblad van den Roekhan- del" van 12 October staat een artikeltje over de schrikbarend in de hoogte ge- loopen papierprijzen, die buitengewoon drukken op tal van industrieën, die ge heel van papier afhankelijk zijn. Hel hoek, de. prent, de courant, het tijdschrift, kort om alles wat van papier gemaald wordt, stijgt in verhouding in prijs, en wie een 'bilik in zaken kan slaan', staat verbaasd, dat de prijzen van tal van papieren arti kelen nog "niet veel sterker omhoog zijn gegaan. Daar is h.v. de courant. De le zer zal waarschijnlijk niet vermoeden, dat gewoon courantenpapier, dat vroeger 12 a 13 ct. kostte, thans 38 a 40 ct. per kilo kost. Kolenscliaarschte. Ter besparing van licht zal op eenige spoorwegstations een wachtkamer geslo ten worden gedurende den tijd. d'at er kunstlicht zou moeten branden. Steenkolen uit Enge Tand. Op vragen van den heer Nierstraszf te .dezer zake antwoordde de minister: 1. De ondergeteekende heeft overwo gen om de schepen, die de 100.000 ton steenkool, die de Rritsche regeering tot onze beschikking heeft gesteld, van een bijzonder kenteeken te voorzien. 2. In oyerleg met den ondergeteeken de heeft de minister van buitcnlandscho zaken zulks ter kennis van de Duitsche regeering doen brengen. Deze heeft medegedeeld, dat de aard van dén duikbootoorlog haar belette ©eni gerlei veiligheid voor schepen met een zoodanig kenteeken te waarborgen. Bo vendien wees zij er op, dat die schepen gevaar zouden loopen voor duikboot val len te worden aangezien. In verband hiermede heeft de onder geteekende er van afgezien den readers het voeren van een bijzonder kenteeken aan te bevelen. Zelfmoord aanbevolen. Terecht wordt erin verschillende Chris telijke bladen geprotesteerd tegen een uit lating van mr. Vollgraff, die de vorige week in zijn kwaliteit van President van het Gerechtshof te 's-Gravenhage tegen een diep gezonken booswicht, die zijn meisje had doodgeschoten en meer gru welen op zijn geweten had. toevoegde, dat hij het beter had gevonden, dat be klaagde zichzelf van het leven had be roofd. In dat woord ligt voor misdadigers een aanbeveling van zelfmoord opgeslo ten. Mag dat zoo maar gezegd worden? En dat door. den voorzitter van een onzer hoogste rechtscolleges! 'tIs te ho pen, dat de Minister van Justitie dezen prediker van den zelfmoord spoedig tot de orde roept. Tot zinken gebracht. Do motorlogger HM 172, „Cornelis," kwam de haven van IJmuiden binnen met acht schipbreukelingen aan boord, vormende de geheeld bemanning van de Noorsche brik „Bethel" uit Christiania. Dit schip was met props geladen van Holmestrand naar West Hartlepool be stemd tn Donderdagmiddag 109 mijlen W. ten Z. van laatstgenoemde haven door middel1 van bommen fot zingen gebracht. Nederland en de entente. Een voornaam Nederlandsch koopman in Engeland heeft, naar aan hel Hdbl. wordt gemeld, lot een medewerker van de Daily Express gezegd: De beperkin gen, die zijn opgelegd, snijden aan weers kanten',, eu ik heb reden om aan to nemen, dat vêrtoogen zijn ingediend dooi de Kamer van Koophandel te Manchester en de Bank van Engeland. Verleden week kregen twee schip pers te Bruinisse passen om naar Bel gië te varen. Toen zij reeds hun schepen geladen hadden, werd hun bekend ge maakt, Mat zij toch niet ,in België zou den worden toegelaten. De reden daar van is onbekend. Middelburp, Gisterenmiddag geraakte een pot ^mastiek, die op den hoek van de Langp Burg en Langedelft, waar een dak werd Kersteld. op straat in brand. Een hooge vlam sloeg op en zwarte rook vloog de Langedelft in. Met een miinimax was men het vuur spoedig meester. De straat vertoonde voor een klein gedeelta een asphalt bedekking, die echter spoe dig weder verwijderd werd. Benoemd tot commies ter gem. se cretarie J. Maarleveld to Biervliet. Goes. Dinsdagavond hield de Zangver- een i ging „0. B. K." haar algemeen© jaar vergadering in de melksalon van dhr. v. Doeselaar. Aanwezig waren 45 van de 55 leden. Door afwezigheid van den len voorzitter, dhr. A. Kousemaker, we gens militairen dienst, werd de verga dering geleid door den 2en voorzitter, dhr. A. Merison. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek, dat het boek jaar sloot 'met een batig saldo van f96.63. De heeren A. Kousemaker en W. J. Bar- telse werden met meerderheid van stem men he'rkozen, terwijl nOig als bestuurs leden werden gekozen de heeren I. Krie- kaard Jr., G. K. van Weele en A. Gil lessen, die de functies onderling ver- deelen. Zondag j.l. heeft de Chr. Jonge- lings Vereeniging (afd. Ned. Jongelings verbond) in intiemen kring en zonder feestbetoon haar 25-jarig bestaan herdacht. De Ver. herdenkt het feit, dat in 1892 de drie hier ter stede bestaande vereeni- gingen samensmolten. Later hebben de Gereformeerden en de Evangelischen zich weder afzonderlijk georganiseerd. De heer J. J. Visser, die voorzitter was van de samengesmolten vereenigingen, bleef ech ter de leider van de nu haar 25jarig ju bileum vierende vereeniging. Later traden achtereenvolgens als voorzitter op de hee ren S. Brouwer, J. A. Flink en 0. J. van Nieuwenhuijzen, terwijl nu bij den heer W. C. de Beste het presidium berust. "Omstreeks half November zal het 25- jarig jubileum, ofschoon in eigen kring, toch iets nicer feestelijk gevierd worden. Vlissinocn. De heer K. Lodewijks, op zichter-machinist der S. S. te Rosen- daal wordt met 1 Dec. naar hier ver plaatst. Benoemd tot organist der Nieuwe Kerk dhr. S. Landsman. Colijnsplaat. Toen de landbouwers knechts van Th. Maat onder Kats gis terenmorgen de paarden drenkten, Sloe gen een. paar dieren naar elkander. De knecht A. de Wit van hier werd zoo danig tegen den arm getroffen, dat zijn arm waarschijnlijk gebroken is. Terneuzen. Benoemd tot secretaris van de- Huurcommissie de heer J. J. Huijs- sen en tot plaatsvervangend secretaris dhr. J. Versluis. Bij de alhier gehouden verkiezing voor een lid voor de Kamer van Koop handel, werden 45 stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer L. J. Geelhoedt met 37 st. De heer v. Rompu verkreeg er 3, de heer W.. Bedet 2 stemmen, en nog een drietal heeren ieder een stem. Gisteren werd alhier een openbare vergadering gehouden, uitgeschreven dooi de georganiseerde Boekdrukkerspatroons en gezellen.. Het doel was beide in dezte gemeente wonende groepen te bewegen tot do organisatie, om daarna het col lectief contract in te voeren in het be lang van het bedrijf. Als sprekers tra den op de heeren Beckers, drukkerspa troon te Roermond en W. Wattel, voorz. van den Chr. Typ. Bond te Amsterdam. Met tal van voorheelden werd door bei- do sprekers aangetoond het groote nuf van het collectieve contract. En dit nut stond niet alleen vast voor de gezellen, doch eveneens voor de patroons, gelijk nu reeds overtuigend was bewezen. 'Voorts dat deze vergadering noodig word geacht voor Neuzen, juist nu daar zoo weinig gevoeld wordt voor de or ganisatie, en zeer slechte toestanden wer den aangetroffen; zoowel het loon als de werktijd dienden verbeterd. In het debat zijn meer de plaatselijke toestan den besproken, die nu juist niet schit terend bleken te zijn, terwijl de patroons weigerden om mede te werken tot ver betering. Nu evenwel bleek, dat van die zijde vooreerst geen medewerking waste verwachten, is beroep gedaan op de me dewerking van den Gemeenteraad, bij het doen verrichten van drukwerk voor de Gemeente. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vught J. Wissing, cand. te Ulrum. Bedankt voor Ooltgensplaat door H. Ewoklt te Aalburg; voor Bodegraven door B. Batelaan te De Bilt; voor Ba- bylonienbroek door A. Dronkers te Don gen. In de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden zijn vier ontvangbro'ëders aangesteld, die vóór de godsdienstoefeningen vreemdelin gen een plaats moeten geven, gelijk dit ook in de Engelsche kerken geschiedt. Zondag j.l. nam ds. Joh. A. Raams, predikant bij de Ned. Hêrv. Kerk te Asch, afscheid van zijn Gemeente met oen predikatie over Hebr. 13:8. Den naar Breskens vertrekkenden leeraar werd toe gezongen Goz. 91:2 (gewijzigd), nadat hij was toegesproken door den consulent ds. Fruyt, van Erichem. Garef. Kerken. Beroepen te Donkerbroek J. E. Wes- terhuis te Asperen; te Deventer IJ. v. d. Zee te Zwagerveen; te Oude- bildtzijl c. a. G. D. Scheepsma te Roo- deschool; te Den Ham J. S. Schaafs- ma te Opeinde; te Hoofddorp (Haar lemmermeer) C. Bouma te Schonnebeek; sele—Driewegen; te LohgerhouSchel lens, II. R. Nieborg te Geldermalsen. Bedankt voor Koudum door F. G. Pe tersen te Voendain. Geref. Gemeenten. v Tweetal te Ridderkerk M. Hofman, cand. te Beekbergen en J. Fraanje te Goes. Geslaagd op het machinisten-exa men (voorloopig diploma) P. J Walker te Vlissingen. Gisteren slaagde te Kampen voor het Semi-Candidaatsexamen aan de Theol. School de heer P. van Dijk van Kampen. - Dr. J. van Binshergen te Utrecht is benoemd tot gewoon hoogleeraar in het Romeinsch recht aan de Vlaamsche Universiteit t,e Gent. Te Middelburg is opgericht een af- deeling van de Vereeniging van Leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen. Het bestuur is samengesteld uit dei heeren J. K. Swaters, voorzitter, dr. K. Kooiman, secretaris, dr. R. van der Laan, penningmeester. Goes. Maandagmiddag vergaderde in Hotel Centraal het hoofdbestuur van do Mij. tot bev. van landbouw en veeteelt) (Z. L. M.), onder voorzitterschap van, jhr. .J van Vredenburch. Besproken werd of het wenschelijk was oiver te gaan tot het nomen van een aandeel in de Ex port-Centrale. Door het N. L. C. werd bereids ingeteekend voor 1 millioen, bij een te brengen door diverse' landbouwor ganisaties. Besloten wérd het Ned. L. Comité te berichten dat, macht het door haar ingeteekende bedrag niet bijeen kun nen worden gebracht de Z. L. M. dan eventueel op haar besluit zou willen terugkomen, doch zoo het reeds) volte©- kend is de Mij. geen aandeel Zal nemen, wijl hiertoe een leening zou. moeten wor den aangegaan, waar tegenover de Mij. geen borg zal stellen. Het dagelijksch be stuur werd gemachtigd nog een tijdelij- ken ambtenaar aan ie stellen, wijl het werk op het bureau zoodanig toeneemt, dat het tegenwoordige bcdiendencorps to klein is. Inzake opgave van aardappelen werd besloten den minister te verzoeken den datum van opgave niet vóór 1 Nov. to bepalen, wijl dit onmogelijk kan geschie den wegens de vele najaarswerkzaamhe- den. Ook zal worden gevraagd of on der aardappelen alleen consumptieaard appelen of ook pootaardappelen en kriel moeten verstaan worden. Ook zal worden aangedrongen op het bepalen van een zekere speling in do opgave, b.v. tot 1 Febr. L0 pjgt., van) 1 Febr.15 Apr. 15 pet., en hierna 20 pet., wijl door velen de te leveren hoe veelheid niet precies kan worden opga- geven. Tenslotte werd besloten de ope ning van het nieuwe Landbomvhuis voor loopig op 26 November te bepalen. Landbouwgewassen. De minister van landbouw, gezien de aanbiedingen om in 1918 landbouwge wassen op contract to verbouwen of óm bouwland de verhuren, waars'chuwt be langhebbenden nadrukkelijk tegen het aan gaan van desbetreffende contracten, aan gezien bij de ook het volgende jaar te verwachten schaarschte aan voedsel voor mcns'ch en dier, de regeering met de gesloten contracten geen rekening zal kunnen houden en geen ander vervoer van deze ge-Wassen zal toestaan, dan van het land naar de opslagplaats van do betreffende boerderij, waar ze door de regeering in bezit genomen zullen worden. (St.ct.) In een Duitsch blad staat de mede- deeling, dat dezer dagen voor ©en 14 maanden ouden stier op een verknoping van de Ostpreusische IIollander-Herdbueh Gesellschaft een som van 27.500 Mark is betaald. Een record-prijs. In het geheel werden 134 stieren verkocht tolt te za- men voor een bedrag van ruim 350.000 Mark. Hooivorderin.g. Door den Com missaris der Koningin in Zeeland zijn alsnog de volgende personen aangewe zen als taxateurs bij de hooivordering van den oogst 1917. S. J. Maas te Ga- pinge; A. Langeboeke, Veersche Singel, Middelburg; W. de Regt, Colijnsplaat; G. M. Timmerman, 's-Heer Hendriksiundereiv dijk. Goes; J. J. Mol, Waarde; U. D. v. d. Schans, Eierikzee; J. J. v. d. Bout, Zierikzee; C. II. A. Stoutjesdijk, Tholen; J. A. Stoutjesdijk Mz., Tholen; C. W. Snij der, Oud-Vossemeer; Jos. Vael, St.-Jan- steen. Erwten. De minster van land bouw aanvullende zijn beschikking van 24 Juli 1917, houdende de maximumprij zen van producten van den oogst 1917, sub 1, heeft: a. vastgesteld ,de volgende maximum prijzen U"ijker vale erwten en Gronin ger slakerwten f 33 per 100 K.G.Ge lezen wijker vale erwten^ „platte capu- cijners en Rozijn en grauwe erwten f35 per 100 k.g.; Gelezen platte capucijners en gelezen rozijn en grauwe erwten f40 per 100 K.G.; b. bepaald,, dat het sub I van voor noemde beschikking ook ten aanzien van de onder a genoemde producten van toe passing is c. dat voor de onder a genoemde pro ducten van den oogst 1918 en volgende de maximumprijzen niet zullen afwijken van die van groene erwten en stamboo- nen. De Zeeuwsche veilingen. De Prov. Veilingscommissie in Zeeland (voorz. Jhr. J. v. Vredenburch; secr. F. Kakebeeke) bespreekt in het Z. Land en Tuinbouwblad 'hét veilingswezen en wekt op tot organisatie. Ze merkt o.m. op Waai- het systeem van gedwongen vei len ons van boven af wordt opgelegd, en de aanvoer ter veiling d:>firdoor zéér is toegenomen, zien wij als vanzelf een momenteel krachtigen opbloei der meeste veilingen. Gaat met dezen bloei, die slechts schijnbaar is, althans voor die vei lingen, welke gedurende den oorlog zijn opgericht, een groote populariteit ge paard? Het antwoord daarop moet in het algemeen ontkennend luiden. De Vraag, mag wel eens gesteld wordenZullen die vereenigingen, welke geen fruit vei len, in de toekomst kunnen blijven be staan? Laten we hopen van wel', maar wanneer we zien, dat de peen (gTove breekpeen, wijnpeen enz.) van den oogst 1917 voor veevoeder wordt opgeëischt en de distributie daarvan niet via. de vei lingen geleid zal worden en we in 1918 voor het feit zullen komen te staan, dat allo uien van dien oogst door 'de Re geering in beslag zullen worden geno men, dan blijkt, dat het arbeidsveld van die veilingen, welke zich hooidzakelijk bezighouden met het verhandelen van grove tuinbouwgewassen, een groote 'in krimping zal ondergaan en staat die vei- lirfgen een zwa,re strijd om het bestaan te wachten. Dat het veilen niet populair is, vloeit in hoofdzaak voort uit de vele forma liteiten, die in acht moeten genomen wor den. Men bedenke evenwel, dat die for maliteiten een gevolg zijn van de gegeven, voorschriften door de diverse autoriteiten. Het verplichte aanvoeren ter plaatse, het verbod van veilen van eenige arti kelen op monster was noodig om bij zondere controle te kunnen uitoefenen, was noodig, om te trachten te beletten, dat frauduleus wordt uitgevoerd. Waar het echter eenigszins mogelijk is, wordt van overheidswege het veilen op mon ster toegestaan. Voorts bestaat met „over land" de overeenkomst, dat de veiling franco aan de waggon moet leveren. Dit is natuurlijk ook een uitvloeisel van den oorlog, de onkosten worden voor de niet aan spoor gelegen veilingen hoog; eerst in schepen laden, 't vervoer per schip, dan weer uitladen, sleepersloon tot aan de waggon, dit alles geeft veel werk en onkosten en in voor de veilingen te Zie rikzee, Tholen, Ter Neuzen en Oostburg ccn groot bezwaar. Bovendien eischt de Regeering voor bijdrage in de binncnlandsche voedsel voorziening een 1020 procent van den opbrengstprijs van sommige exportartike len, die men O. W.-artikelen gelieft te noemen, doch die door de tuinders èn landbouwers reeds werden geteeld vóél den aanvang van den oorlog. Deze bij dragen moeten door de veiilngen afge dragen worden aan de Rijkscommissie van Toezicht op de vereenigingen Groen ten-Centrale en Fruit-Centrale. Er gaat dus van den gemaaktcn prijs heel wat af, en hiervan is dan do vei ling ol', zooals menigeen zegt „die lamme veiling" de schuld! Ia werkelijkheid is de veiling daarvan niet de schuld, maar het zijn alweer de bijzondere omstan digheden, waaronder we thans leven in Nederland, die de schuld daarvan is. Dat, dank zij het optreden van den Ned. Tuinbouwraad en niet het minst van het Centraal Veilingsbureau, loonen- de prijzen kunnen gemaakt worden, dat ziet da teler niet in. Dat, dank zij het verplichte veilingwezen en de centrale tuinbouworganisatie de verhouwer een behoorlijken prijs voor zijn producten verkrijgt met inachtneming van een be hoorlijk uit te keeren winstmarge aan den exporteur, wordt ook vaak over het hoofd gezien. Ons veilingwezen is in de toekomst van veel' belang, wanneer de tijd komt, dat we ons economisch sterk moeten ma ken tegenover het buitenland en dit is| alleen mogelijk, wanneer de veilingsver- eenigingen vast aaneengesloten blijven werken ten opzichte van sorteering, uni forme verpakking, enz. Nogmaals, men beschouwe het veilen van thans met alle daaraan verbonden moeilijkheden, niet als een normalen toe stand. De strijd, in het Westland en Noord- Holland indertijd door de kooplieden tegen het veiiingssysteem gestreden, is geëin digd met de overwinning der telers, beide partijen zijn thans tevreden en werken daar eendrachtig samen. Diezelfde strijd is nu in Zeeland nog aan den gang: verschillende commission- nairs zetten de boeren tegen de veiling op, er wordt lustig gestookt met te zeg gen, dat al die tegenwoordige noodmaat regelen te wijten zijn aan die instellingen. Zijn deze liedfen soms bang, dat de telers zullen gaan inzien, dat veilen de meest rationeele manier van verkoop is? Komen eenmaal de normale tijden, het zij dan op diverse maatschappelijk gebied in zéér gewijzigden vorm, weer terug, dan kunnen vanzelf de veiüngonkosten lot een z.oo klein mogelijk percentage te ruggebracht worden. Thans leven we in oorlogstijd en izijn de veilingsonkos'ten noodzakelijkerwijze abnormaal hoog. Het „Utr. Dagblad doet het verhaal van een aanhouding, üp de Oude Gracht W.Z. hadden eenige Duitsche deserteurs een huis gehuurd om eene machinale schoenmakerij te beginnen. Zij zaten dik in het geld. Zaterdag kwam er weereen deserteur bij, om in het huis in pen sion te gaan. Ook hij was goed. van geld voorzien. Toen hij eenigeu tijd in het huis was geweest, miste hij uit een binnenzak een portefeuille met f909. Zij moest gestolen zijn toen hij zijn jas aan den kapstok had laten hangen. Do politie 'kwam in de weer, onder leiding van den hoofdcommissaris in eigen persoon. Er werd overal gezocht, achter behangsels en in stoelzittingen. Er werd niets gevonden, maar er waren toch termen om do bewoners' mee te nemen naar het bureau. De arrestanten waren daarover zeel verontwaardigd. Maandagmiddag lieten zij zich voor eigen rekening door een koË een diner brengen. Het begon met schild padsoep en eindigde met dessert. Het onderzoek duurt nog voort. De landbouwer K. te Guttecoven (L.) teelde een aardappel ter zwaarte van lVs K.G. Gisterennacht zijn te Oude Pekela (Gr.) van den landbouwer J. Bentum twee geslachte varkens gestolen. In enkele plaatsen van Oostelijjk- Groningen zitten „nog honderden hecto liters aardappelen in den grond, dieniet gerooid kunnen worden, omdat de lan derijen onder water geloopen zijn. Te Ter Apel "(Gron.) heeft de po litie gearresteerd een Friesch sprekend soldaat, die voor Indië hal geteekend. Hij wilde de grens over doch werd ©vea voor de grens gevat. De herder G uil jan te Nieuwe Tongle, zag een mijn drijven dicht bij den Zee dijk aldaar. 'Zonder aan zijn gevaarvolle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2