Bb F inland. Uit da Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. vlak bij de borstwering van een smalle loopgraaf, die de Adelaarsloopgraaf werd genoemd. De aanvallers en aangevallen nen waren zoo dichtbij elkander, dat het gebruik van "bommen voor beiden even gevaarlijk zou zijn. Na een kort poosje overlegd t|e hebben begonnen de tnan- nen de Duitschers met met water ge^ vulde flesschen te werpen. Klaarblijkelijk was de vijand van mee ning dat dit een nieuw soort van helsch werktuig was, want spoedig wierpen zij hun wapenen neer en staken de armen omhoog ten teeken van otvergave". Als de briefschrijver nu maar niet met spek schiet, in figuurlijken zin! Korte oorlogsberichten. Naar officieele Japansche personen te New-York vernamen, heeft Japan aan de Russische regeering een voorschot ge daan van 66.667.000 yens tegen een in terest van 6 pet. De president van Portugal, vergezeld van den minister van buitenlandsche za ken, is te San Sebastian aangekomen. Hij werd door den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken ontvangen. De koning had een lang onderhoud met den president. Den 30sten September en den daar op volgenden nacht zijn er 471 granaten op Reims gevallen. Von Kühlmann zal naar Weenen, Sofia, 'Konstantinopel reizen om contra- bezoeken af te leggen. Op zijn terugreis zal hij Boedapest bezoeken. Op verschillende punten van Sak sen is sneeuw gevallen. Op den Fichtel- berg ligt ze zelfs 13 cM. hoog. De „Times" drukt de dagorder van generaal Korniloff af, waarin deze zijn lezing geeft over zijn optreden. Hij be weert, dat hij troepen naar Petersburg heeft gezonden, omdat hij een authen tieke mededeeling had ontvangen, dat de Bolsjeviki het plan smeedden, om een opstand te beginnen en zich in Septem ber van de regeering meester te maken. Hij zegt, dat hij geen eerzuchtige bedoe lingen koesterde, maar het noodzakelijk beschouwde, lid te zijn van de nieuwe regeering. Volgens verklaring van Daniels, den secretaris van marine, zal het scheeps- bouw-program der Ver. Staten 787 super - dreadnoughts en schepen ter bestrijding der duikbooten bevatten. De kosten wor den op 1.150.401.000 dollars beraamd. Eenige schepen zijn reeds geheel gereed, de aanbouw der anderen zal met spoed worden voortgezet. In Pruisen zal Zondag 14 dezer een algemeene lelling van varkens plaats hebben. De Retsj meldt, dat een groot, ge deelte der stad Aischew door brand is verwoest. De brand ontstond in een huis, waar 100 Oostenrijksche krijgsgevangenen waren ondergebracht. Het gerucht liep, dat de Oostenrijksche gevangenen de stad in brxand hadden gestoken, waarop de zinlooze menigte zich in de 'brandende straten op de gevangenen, waaronder ook Duitsche, wierp en deze afmaakte. Maheng(\, het laatste bolwerk der Duitschers in Oost-Afrika, is door dq Belgen onder aanvoering van majoor Mul ler veroverd. De correspondent van de Times in het Engelsche hoofdkwartier heeft eert paar exemplaren van een nieuw Duitsch machine-geweer gezien, van het Vickerg Maxim-type. Het weegt nog geen 30 pond en een man jkan het met gemak pnder den arm dragen. Een eigenaardig offer aan het va derland heeft de gemeenteraad van Ko ningsbergen gebracht. Volgens het Ber liner Tageblatt heeft de raad, om licht en kolen te sparen, besloten den spreek tijd zonder uitzondering tot vijf minuten te beperken en de zittingen zoo moge lijk niet langer dan twee uur te laten duren. t Het uitvoerend comité in Rusland besloot tot opheffing van de spoorweg staking, wijl aan de hoofdeischen zal Worden voldaan. Volgens een bericht uit Petrograd zijn de arbeiders van alle papierfabrio ken een staking begonnen, die in geval zij blijft voortduren, ernstige moeilijkhe den zou veroorzaken voor de tijdige bij- jeenroeping van de wetgevende vergade ring, tengevolge van mogelijk papierge brek voor de bij de fabrieken besteldd stembiljetten. De Peruaansche gezant heeft het ministerie van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin het verbreken der diplomatieke betrekkingen van Peru met het Duitsche rijk wordt medegedeeld. Tegelijkertijd Iheeft de gezant om zijn passen verzocht. Russisch stafbericht. Aan het front benoorden het dorp Skoel heeft het vij andelijke geschut onze vooruitgeschoven stellingen beschoten. Zuidelijk van den weg naar Pskof werden door den vijand on geveer 1200 projectielen verschoten, met Jiame zuidwestelijk van Spitali. Uit het Russisch stafbericht: Onze vliegers hebben 20 bommen geworpen op de stations van Rodenpois en Riga. Twee vijandelijke vliegtuigen werden geveld, een bij de boerderij Tlin'zenberg en een in Ide buurt van Buczacz. Duits che vl ieger verdronken? Een Elburger vrscher bleef met z'ix kuil aau een .voorwerp onder water vast hechten en rukte een vlerk van een vliegtuig Los. Dit was, naar de „Nijk. Ct." meedeelt, in het vaarwater N.W. van Elburg. De vondst werd aan wal gebracht. Eenige weken geleden daalde bij Elburg een Duitsch vliegtuig neer, dat geïnterneerd werd. De vlieger keek toen onophoudelijk zee in, maar hij zeide niets. Misschien keek hij toen naar een tweede vliegtuig, dat in zee gevallen en met den bestuurder gezonken is? Kanon gebulder. Men meldt uit Aardenburg Sinds "Dinsdagavond half tien uur 'is een herig trommelvuur aan den gang in de richting van Roe selaere. In den nacht nam 'het in hevigheid nog toe. Nu, Wpensdag, in den morgen werden ont ploffingen gehoord. Uitvoerverbod van papier. Staatscourant 237 bevat een Koninklijk besluit, waarbij de uitvoer van papier in alle soorten hetzij als zoodanig, hetzij in den vorm van ongebruikte kantoor- hoeken of schrijfboeken, enveloppen, for mulieren of andere dergelijke papiorwa- ren, n.l. of niet gedeeltelijk bedrukt, met uitzondering van drukwerk, boeken, mu ziekdruk, gravuren, prenten, platen, speel kaarten en andere papierwaren, die geen handelswaarde als papier als zoodanig bezitten, is verboden van den dag .der afkondiging van dit besluit. Voor dit verbod kan tijdelijk opheffing of in bijzondere gevallen daaraan ont heffing worden verleend. Steenkolen uit Engeland. Een deputatie uit het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van gezagvoer ders en stuurlieden ter koopvaardij "heeft gistermiddag een onderhoud gehad |met den minister van landbouw, nijverheid en handel, over de te verwachten steen- kolenvaart op Engeland. In den loop van dit onderhoud is ge bleken, dat, in tegenstelling met de looi- pende geruchten, de regeering geeft enkel Schip voor die vaart heeft gerequireerd en dat van regeeringswega geen enkele waarborg hoegenaamd voor de veiligheid van de navigatie in het versperde ge bied igegeven wordt. Het Hbld. meldt, dat een 13-tal stoom schepen van hier voor het vervoer van de steenkolen uit Engeland is opgenomen. De leiding van het vervoer heeft did Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij, die, behalve haar eigen schepen/, daar- yoor andere igebruikt, welke zich vrij willig daarvoor hebben aangeboden. Abnormale prijzen voor diverse levensmiddelen. De minister van landbouw heeft de volgende circulaire uitgegeven: Het is mij gebleken, dat verschillende handelaren levensmiddelen en andere han delswaren, zooals vermicelli, puddingpoe der, cacao, chocolade, stijfsel, enz. opt- koopen en tegen abnormale prijzen we der van de hand doen. Ik vestig er nadrukkelijk de aandacht op, dat onder de tegenwoordige" tijdsomj- standigheden een dergelijke handel minr der geoorloofd is dan ooit en dat ieder, die zich op deze wij-ze, hetzij aan vast houding, hetzij aan prijsopdrijving schulj- dig maakt, zich blootstelt aan inbezit neming en daardoor aan somtijds zeer .aanzienlijk geldelijk verlies. Steenk olenaanvoer en beurt- booten. We hebben reeds gemeld, dat het in de bedoeling ligt het goederenvervoer per spoor tusschen de plaatsen, die» aan een vaarwater gelegen zijn, de zooge naamde „natte" plaatsen, zooals Amster dam en Rotterdam, stop te zetten en te vervangen door vervoer te water met beurtbooten (motor- of stoombooten), wel ke tenminste driemaal per week varen. Dit geldt voor het ij!- en vrachtgoede'ren- vervoer. Op deze wijze zullen de benoodigde wagens vrij komen voor het vervoet der steenkolen uit "Düitschland, schrijft het Hbd. Dit zal n.l. niet -door Duitsche wa gens geschieden zooals vror'ger, doch door Nederlandsche. Gerekend wordt, dat per maand 3000 wagens noodig zullen zijn. De Duitsche wagens namen op defi terugweg groenten enz. uit Nederland me de, waarmede heen en terug: tot vijftien dagen gemoeid waren. De Nederlandsche wagens zullen telkens leeg naar Düitsch land terugkeeren, waardoor zé in vijf dagen heen err terug kunnen zijn. In verband met een en ander zullen de tarieven voor het goederenvervoer pier spoor aanzienlijk worden verhoogd. Distributievaria. Te Zwartsluis ligt een schip met aard appelen. 's' Middags om vier uur komt de schipper een winkel binnenstappen en zegt: Hè.' nu beu ik toch moei!" „Zoo", zegt een daar aanwezige1 be zoeker, „ben je moe schipper?" „Ja, .nou "beu," is het antwoord. „Ik lig hier met een schip aardappelen en mag maar 10 Kilo lege'ijk afleveren. Nu ben ik bezig de menschen hun winter provisie in den kelder te brengen, maar moet zoo ontelbare kee'ren met mijn bakje met 10 K g. aardappelen loopen." Te Zwolle bedient een groentevrouw in .een straat haar klanten. De eersto klant neemt ook 10 K.g. aardappelen, de tweede ook en zoo vervolgens. Wan neer de laatste klant is bediend, begint het goede me>nsth we'er bijl den eersten klant het voorgeschreven kwantum af te leveren, tot de kar leeg is. 't Is de vraag, of dit de bedoeling van den jninisteb is geweest. De politie legde beslag op 1000 K.G. rogge die ten vervoer in een schip te Bergen op Zoom in de haven was geborgen voor de gemeente Middelburg, De rogge was afkomstig van een land bouwer te Wouw. Middelburg. Gisterenavond hebben wij een kijkje genomen in het gebouw van deu armenraad, waar de invulling der distributiekaarten voor leder enz,, plaats had. Buiten in de Bogardstraat stond het zwart van de menschen, die elkaar ver drongen om een eerdere beurt te hebben. Bij gedeelten werden zij door de politie binnen gelaten in bet portaal en even! later in hét bureau zelf, waar de hoeren der commissie de namen uit de trouw boekjes op kaarten overbrachten, zoo wel van den man, de vrouw als de thuis zijnde kinderen. Later zullen de bons worden uitgereikt. De menschen verlie ten het bureau door de deur oj> do Korte Burg. Tijdens wij in het bureau waren, kwam de burgemeester mededeei- len, dat het hard was gaan regenen en gaf bij order, de menschen, die bui ten wachtten onder de boterb'eurs too te laten, waaraan direct werd voldaan. De toeloop van hen die wenschten ingeschreven te worden, was .zoo groot, dat in plaats van tot 10 uur, tot over elf uur met inschrijven moest worden voortgegaan. Voor heden heeft de commissie hulp weten te verkrijgen, terwijl gezorgd zal worden, dat hedenavond in de bote'r- beurs licht "brandt, opdat de wachten den niet jn den donker behoeven te staan. j Goes. Stukken voor den ge meenteraad. Bij raadsbesluit van 23 Febr. 1909 werd aan J. P. Magielse hoe- denfabrikant te Goes met ingang van 1 Mei 1909 een woonhuis Schoolslraatj© A 64a verhuurd .tegen f150 per jaar; welke huur tot 1 Mei 1917 telkens weer is verlengd. Jlet komt B. en W. voor, dat deze huurprijs te laag ïs geworden en bij nieuwe verhuring behoort te wor den vastgesteld op f 180 voor welk be drag de heer M. bereid is genoemde wo ning weder voor 3 jaren te huren. B. en \V. stellen nu voor het huis weer Voor drie jaar aan (den heer Magielse te verhuren tegen f 180 per jaar. De fin. commissie heeft geen bezwaar. In verband met liet verzoek van S. v. d. Peijl om verlenging van den ter mijn betreffende in gebruikgeving van een gedeelte van de Westvest (kad. D no. 2531), stellen B. en W. voor de ingebruik- geving weer met een jaar te verlengen, onder de oude voorwaarden. De fin. commissie heeft geen bezwaar; een lid verklaart geen bezwaar te hebben mits aan de bepalingen van het pacht- contract de hand wordt gehouden. In verband met hetgroote brandgevaar, dat gebouwen bedreigt, waarop loodgieters werkzaam zijn of schilders verflagen af branden, ris door B. en W. op advies van den minister een ontwerp-verorde- ning opgemaakt, welke op het volgende neerkomt: Geen werkzaamheden in de open lucht, waarbij vuur wordt gebezigd, mogen ver richt worden bij sterken wind, noch vóór zonsop- of na zonsondergang. Onvermin derd het bepaalde in het le lid is het verrichten van zoodanige werkzaamheden op de gebouwen in het laatste lid van dit art. vermeld verboden, tenzija. in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar die werkzaamheden verricht worden, aanwezig zijn twee met water gevulde emmers, elk van minstens 10 L. inhoud, en tijdens de uitvoerig van mastiekwerk een hoeveelheid van tenminste 50 L. zand en een zandschop; b. de vuurpot wordt geplaatst in een van onderen goed ge sloten zinken bak; c. de werkzaamheden geschieden onder voortdurend toezicht van den Gen. Brandmeester of van een door dezen aan te wijzen persoon. Vóór het begin der werkzaamheden moet aan den Gen. Brandmeester kennis wor den gegeven van het tijdstip, waarop de werkzaamheden iederen dag zullen aan vangen. Van de gedane aangifte wordt door dezen aan hem, die de kennisgeving doet, onmiddellijk een onderteekend schriftelijk bewijs van ontvangst dier ver klaring ter hand gesteld. De in het 2e lid van dit artikel be doelde gebouwen zijn de volgende: de Ned. Herk. Kerk, het Stadhuis, het huis staande op de Turfkade D 25, het huis J. A. v. d. Goeskade B 167 en de Spijskokerij. B. en en W. stellen voor in art. 1 de woorden school E en B te vervan gen door O. L. pc hooi voor Mulo en, school B („school E"'is minder juist); in art. 3 te lezen: Het onderwijs op de Muloschool omvat de vakken g'enoemd onder a t/m. q en s. van de L. O.-wet art. 2; in 'andere artikelen „school E" te vervang'en door O. L.-school voor Mulo. B. en W. stellen voor in verband met de uitbreidiug der werkzaamheden de be looning van den directeur van het Le- vensmiddelenbedrijf te stellen op f 125 per maand, met ingang van 1 Juli 1917. De fin. commissie heeft geen bezwaar. Naar aanleiding van het verzoek van VV. J. M. Bitter c.s. om in verband met hun plannen om het terrein, gelegen aan de J. A- v. d. Goeskade kad. D 2606, voor bouwterrein te bestemmen en op dat perceel bestrating aan te brengen, deze bestrating 'door demping van de Sloot te mogen aansluiten aan de ge- meenlegang, teneinde toegang te verkrij gen naar de M. Smallegangesbuurt, hoek Adolf v. Westerwijksbuurt stellen B. en W. I voor de vergunning te verleenen, zulks onder enkele voorwaarden. Bij Raadsbesluit van '28 Juni 1917 is naar aanleiding van een adres der afd. Goes S. D. A. P. goedgevonden om al naar gelang van de omstandigheden! tegen de komende wintermaanden de eventueele oprichting van een centra le keuken voor deze gemeente nader te fteoordeelen. Op hulp van vrouwelijke ingezetenen kan gerekend worden. Uit de overgelegde bescheiden is voldoende ge bleken, dat er wel behoefte bestaat aan een gem. centrale keuken. De kosten wor den per maand op f 9600 voor installatie geschat en de exploitatie wordt geschat op f 5484 per jaar. Het is de bedoeling aan hot Kon. Nat. Steuncomité te verzoeken om s/4 in die kosten te willen bij dra- gen, izoodat overblijft voor de .gemeente voor gebouw en installatie f 2500 en voor exploitatie f 1500. Deze bedragien vermeenen B. en W. niet ruimer te moe ten nemen, aangezien het eerst later zal blijken hoeveel precies zal noodig zijtn. Op grond hiervan steilen B. en W. voor een crèdiet toe te staan tot f 5000 (f3000 plus f2000) onder voorbehoud, dat hef Steuncomité den noodigen steun verleent. Wij vernemen, dat B. en W. reeds het oog op een geschikte lokaliteit hebben, n.l. een vroeger magazijn van de firma Wattez en Vos, aan het Bleekerstraatje. Alhier is na veel moeite opgericht een vereeniging van vertegenwoordigers van verzekeringsmaatschappijen „Ons Be lang", aanvankelijk met 12 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren F. J. Thiery, voorzitter; "J. Deurloo, secretaris, en M. Hillebrand, penningmeester. Gaarne wekken wij de agenten, die zich nog niet aansloten, op aan deze organi satie deel te nemen. Er schuilt ongetwij feld kracht in; en deze kracht zal hun belangen zeer bevorderen. lerseke. Slachtoffers van de koffie- en theedistributie. Er is hier een gezin uit 14 leden bestaande, dat maar voor 2 per sonen bons voor koffie en thee zal krij gen. Al de 12 kinderen zijn beneden den 16-jarigen leeftijd. (G. C.) Colijnspiaat Dinsdagavond is aan Nieuw-Noord-Bevelandpolder tusschen dijkpaal 4 en 5 een mijn ontploft. In de glooiing iis een gat geslagen van fitya bij 7 M. 45 M-. Vilvoordsche glooiing en 6 M. perkoenrij is uit elkaar geslagen. Wissenkerke. Woensdagmiddag ontplof te er weer een mijn aan de Vlietepol- der, met het gevolg dat aan de hofstede van A. W. Geluk schade werd berok kend. Ruiten werden stuk geslagen, deu ren uit het verband gerukt en daken gehavend. Stukken van de mijn kwamen terecht "ónder in de buurt werkende ar beiders, gelukkig zonder ongeluk te ver oorzaken. Terneuzen. Gisteravond werd onder lei ding van den heer Burgemeester de eer ste vergadering geopend van de Huur- commissie, die door hem w"erd geïnstal leerd. De Burgemeester wees op het feit, dat de wet noodig was geworden, doch wij mogen aannemen, dat de wetgever zich op het standpunt heeft geplaatst om toenadering te bereiken tusschen de van elkander verwijderde partijen. Ook in deze Gemeente is het noodig, dat een commissie optreedt. Met welk doel? Naar wij hopen met het doel, om toenadering en verzoening tot stand te brengen waar geschillen zijn ontstaan, op dat deze arbeid vruchtbaar zij voor de belanghebbende partijen. De heer D. J. Dees voorzitter der commissie dankte met een enkel woord den burgemeester voor de toegesproken woorden en wenschen. Zaamslag. Verleden week Donderdag had een zesjarig dochtertje van den land bouwer K. de Kraker Kz. bij het spelen het ongeluk een houtsplinter in den arm te stooten, waardoor dat lichaamsdeel spoedig begon te zwellen. Woensdag is het kind onder hevige pijnen bezweken. (T. C.) Bruinisse. De heer M. Jumelet heeft ontslag genomen als raadslid. Op 16 Octo ber zal in deze vacature worden voor zien. Westen-Schouwen. Tusschen den vuur toren en de trap van Westen-Schouwen ligt thans een groot aantal mijnen. Voor bewaking zijn eenige militairen ingekwar tierd bij de landbouwers onder Westen- Schouwen. (Z. N.) Noord-Schouwen. Aan 't noorderstrand zijn van Scharendijke tot Westenschouwen acht mijnen aangespoeld, benevens 2 va^ ten olie, 1 vat rubber, balken, planken, mijnstutten en een groote mast. De mij nen zijn reeds voor het grootste deel ge demonteerd. (Z. N.) Noordgouwe. Alhier doen zich enkele gevallen van besmettelijke keelziekte voor. Een achtjarig meisje is aan die ziekte bezweken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groot-Ammers, J. H. Kos ten te 's Grevelduin-Capelle; te Haar lem (vrijzinnig hervormden) S. C. Boen ders te Utrecht; te Hoogkarspel F. E. van Santen te Hekelingen. Aangenomen naar Uithuizen door W. A. Zeidner, cand. te 's Gravenhage als hulp prediker; naar Klundert door G. Tiche laar te Wilsum. Kloetinge. Herkozen als lid van het kiescollege Joh. Dekker met 33 stemmen, M. A. dé Jager eveneens met 33 stem men, C. G. van Liere met 29 stemmen. Gekozen in de vacature .Tac. van Liere, dhr. H. Sparenberg met 13 stemmen. Uit gebracht waren 35 stemmen. Bij de ver kiezing in het kiescollege wordt als ge kozen beschouwd hij, die de meeste stem men op zich vereenigt. Middelburg. In de gisterenavond gehou den vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier had de ver kiezing plaats van vier ouderlingen en 5 diakenen. - Als ouderling werden herkozen de hee ren J. A. J. L. van Meerendonk met 91 en A. Petermeijer met 87 st.beide candidaten der drie kiesvereenigingen. Jn de vacature J. W. Roskes werd gekozen de heer J. W. Fransen, candidaat van E. y. met 51 stemmen en in de vacature J. C. Hartman de heer M. P. Mathijsse, candidaat der kiesvereenigin gen, met 93 stemmen. Tot diakenen werden herkozen de hee ren J. Baljeu met 89, K. Klaasse met 93, C. A. Mantz met 89 en P. de Pagter met 90 stemmen. In de vacature J. C. Dentz werden zoowel bij eerste als bij tweede vrije stemming op de beide candidaten, de hee ren W. A. Dormaar van E. V. en D. de Vries van de confessioneelen en ethi- schen, ieder 46 stemmen uitgebracht, ter wijl 2 blanco waren. Bij loting werd thans de heer Dor maar gekozen. Van de 102 stemgerechtigden waren 94 aanwezig, Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Weerdinge H. Lan- ning te Dwihgelo; te Nieuw-Vennep R. K. M. Hummelen te Heerenveen. Bedankt voor Bloemendaal en voor Giessen-Oudkerk c. a. door G. R. Kuyper te Alblasserdam. Domburg. Het afscheid door Ds. B. B. van den Hoorn, Geref. predikant al hier is bepaald op 28 October a.s. des namiddags ten 2 uur. De familie van den Hoorn zal dé ge meente verlaten, en zich metterwoon te Bussum vestigen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Opheusden M. Hofman, cand. te Beekbergen. Chr. Geref. Kerk. Op 9 Oct. overleed te Oud-Beijerland ds. M. Schouten, predikant bij de Chr. Geref. Gemeente, in den ouderdom yan 54 jaar. Oud Geref. Kerk. Ds. Franke te Colijnsplaat werd Zon dag j.l. in zijn dienstwerk bevestigd in de voormiddaggodsdienstoefening door ouderling Tazelaar, met een rede naar aanleiding van Micha 714. Des namid dags verbond hij zich aan de gemeente met de woorden uit Galaten 115, 16 en 17. Na de zegenbede zong de gemeente hem toe Ps. 134:3. (Eerst heden Donderdag ontvangen. Red.) Ds. van Broekhuizen is den 5den Augustus als leeraur van de Hervormde Gemeente te Pretoria bevestigd. De Volksstem schrijft naar aanleiding1 van zijn bevestiging Nadat de voorlezer 't gezang had uit gegeven en men daarmee al bezig was, trad Ds. van Broekhuizen binnen en bei- klom de preekstoel. De gedachten van de toeschouwers werden onwillekeurig teruggevoerd naar de laatste' keer dat deze leeraar op 'n kansel te Pretoria was opgetreden, naar die Zondag, 13 Septemi- ber 1914, vier en dertig maanden geite den, toen de muren van dé Grote Kerk ook 'n ongeëvenaard toneel aanschouw den, toen Ds. Herman Dirk van Broek huizen die gloeiende tijd rede uitsprak, naar de tekst „Trekt nie op!" welke tot zoveel geleid heeft. Én nu was' het wel 'n andere Ds. Van Broekhuizen die hier voor ons stond, het gezicht mis schien niet meer zo vol, het hoofd haar gedund en grijzend, maar de stetó nog dezelfde, en de geest nog dezelfde. Hier stond hij thans op de kansel' „van! dat kerkgebouw, waarin hij gedurende' 't afgelopen jaar zo dikwels als toehoor der gezelen had. Geslaagd aan de universiteit te Lei den voor het prop. examen geneeskunde de heer \V. H. A. Vonkenberg. Geslaagd te Rotterdam voor de vrijle en orde-oefeningen de hoeren P. G. J. van Mulbregt en N. C. J. de Groot, beiden te Vlissingen. Te Breda de da mes L. E,. v. Laere en E. Baart, bea- 'den te Etten. Te 's-Gravenhagevoor het machinistenexamen voorloopig diploma de heer P. Cornelisse te Biggekerke; en voor het stuurliedenexamen groote stoom vaart de heer J. J. Kruisinga voor le, H. J. Aldershof en U. Hendriks voor 3e stuurman. Het Chr. Comité voor de rijpere jeugd te Arnhem is van plan aldaar, een Chr. II. B. S. te stichten. Op de groote buitengewone ver-, gadering der Vereen, van Chr. Onder-r wijzers en Onderwijzeressen in Neder land, die Woensdag 24 Octobe.' a.s. te Den Haag gehouden wordt, zullen be halve de Tweede "Kamerleden J. van der Molen en B. Gerretson het woord voe ren de Onderwijsmannen A. Jonkman cW J. C. Wirtz Czn. 1 Benoemd tol onderwijzer aan da Rijksnormaallessen te Axel dhr. A* Schuerman te Ossenisse.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2