u ure Donderdag II October 191? omen, >rf ongen id id i\o iO 3»e Jaargang koop, op geit, arken, necht cht knecht henocdigd, de Knecht 'raagd. HT icüi ai FEU1LLETÖW. cxx. De CSr©0t© Oorlog. id-Beveland. letter S bureau s. Koudekerke bij OP Mangels, SCHIERE, Melis- n Merriepaard, 20 Oct. en twee koop, bij ation, Zoutelande.. ger VAN HOVE, ndhout. worden inge- bij L. GELDOF, rke. b :p oudekerke. OP Jz., Koudekerke, ER Sz., Seroos- SE, Gapinge. UCK te Grijps- iskerke. E Az., Kloetinge. knecht en een benoodigd, f", Gapinge. de 14 jaar. LIGNY, Goes UWERSE Lzn der, bij Veere D EPIER, Kleine stkapelle. 20 jaar, bij de rijpskerke. ënde Md S.SANDERSE, d - LOUWERSE, -)_ 'r HOUT, Bigge- Uitgave van fes MaamJ. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; '-LANGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg; f 1B M A F. P. DHU IJ L. BURG. Drukkera; ïlosterbaan Le Cointre, Goes. In verband met de wederom verhoogde exploitatie-kosten van ons blad zal met ingang van 15 October a.s. de advertentie prijs gebracht worden op 2 0 cent per regel. Ook de contract-prijs wordt in overeen stemming hiermede voor nieuw aan te gane contracten verhoogd. Peru. Duitschland maakt op 't óogenblik den zwaarsten tijd door. Ondanks den buiten gewonen aardappeloogst lijdt de bevolking honger; de partijen in den Rijksdag tre den al driester tegen de regeering op; men wordt den oorlog zat. Het is strijd van buiten en van binnen, ondanks de blijmoedige stemming bij het oppergezag. Het aantal vijanden van Duitschland is weer met een (of twee?) vermeerderd, namelijk met Peru (en Ecuador)?. AU-Duitschers en Militairisten zullen zich om dit paar nieuwe vijanden niet zoo bijzonder bekommeren. Doch zij, die de belangen van hun land meer in den oeconomischen en commercieelen, dan in den militairistischen en maritiemen hoek zoeken, zullen in deze. verbreiding van den oorlogstoestand wel degelijk een ver grooting van het hongergevaar zien. Want ten slotte zal duidelijk worden, dat het niet zoo zeer het militaire als wel het oeconomische wapen zal zijn, dat de doodelijke wonde toebrengt. Peru wordt begrensd door Ecuador, Brazilië en Bolivia en in het westen door den Stillen Oceaan. Het is ruim dertig maal zoo groot als Nederland, en telt toch slechts drie miljoen inwoners, van welke een tiende deel wilde Indianen. De bekende bergketens de Cordilleras de los Andes doorsnijden het land in de lengte van het noordwesten naar het zuid oosten. Tusschen deze ketens liggen hoogvlak ten en op de kam verheffen zich met eeuwi ge sneeuw bedekte toppen, onder meer de Nevado (de witte) en vulkanen. Het ver keer tusschen de kust en het binnenland "wordt dientengevolge onderhouden door passen, die overigens slecht begaanbaar zijn. De Cordilleras vertakken zich naar het oosten naar de vlakte van den Maranon of Amazonen-rivier, na de Mississippi, de grootste rivier der wereld. Geheel Peru behoort tot het stroomgebied dezer rivier In de zestiende eeuw stond Peru's be volking op een hoogen trap van bescha ving. Doch Pizarro en zijn Spaansch-Por- tugeesche avonturiers kwamen er te kwa der ure binnen en het was mét de be schaving gedaan, die daar sinds eeuwen cfnder het bewind der Inca's had ge- heerscht. Bouwvallen en opgravingen uit dien tijd getuigen van den hoogen trap waarop de Peruaansche beschaving van dien tijd stond. De Peruanen moeten zeer knappe bouwmeesters geweest zijn. In 1531, bij de verovering door Pizarro, werd Peru een der vier Spaansche vice- koninkrijken, terwijl de heidensche gods dienst vervangen werd door den Roomsch- Katholieken. In 1820 scheidden enkele provincies, waaronder ook Paraguay, zich af en stel den zich onder een gemeenschappelijk be stuur dat van Buenos Ayres uitging. In 1820 stond Peru met de overige La- 90) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORJBOISfi. „Hoe lang isl u al te Rome?" vroeg mevrouw Catherwood opnieuw. Ik beant woordde haar vraag en zeide, dat wij tot na Paschen dachten te blijven. „Nu, dan zult u er toch wel genoeg van hebben," hernam; zij. We zttjjn hier pas sinds eergisteren, maar te oordee ren naar wat ik nu al .gezien heb, schijint Rome me erg vuil'. Clementine kan gaan, waar zij wil, maar ik ben niet van plan overal mee heen te sjouwen. Ik. moet zeggen^ dat ik Londen veel mooier vind met zijn ruime straten, fatsoenlijke ker ken „Wat kerken betreft, mama, alsl u daar aan behoefte hebt, dan vindt ui er hier genoeg en meer dan ergens elders," viel haar "dochter haar in. dö rodo. Ik heb geen behoeite aan kerken, be halve des Zondags," viel mevrouw Car therwood bits' uit. En nu begon zij een De Zeeuw Plata-staton tegen Spanje op. In het daar op volgende jaar verdreven de Peruanen onder generaal San Martin de Spanjaarden uit hun land; waarop den 28 Juli 1821 in een plechtige vergadering te Lima de onafhankelijkheid werd uitgeroepen. Nog tot 1824 duurde de oorlog voort. Na de Spaansche nederlaag op de vlakte van Juiün, werd het Spaansche leger bij Ayacucho door Bolivar gevangen geno men, en Peru's zelfstandigheid voor goed gevestigd. Jammer echter dat binnenlandsehe on lusten en revoluties den terugkeer van welvaart en beschaving gedurende zoovele jaren tegenhielden. De geschiedenis is op dit punt.bijna niet bij te houden. Toch willen wij trachten er mee uit te komen. In 1854 het land was toen reeds dertig jaren in onafgebroken onrust ge weest gaf de president der jonge repu bliek Casilla een decreet uit, waarbij de slaven werden vrij verklaard. In 1864 bedreven enkele Peruanen gru welen in een Baskische provincie. De Spaansche regeering, meenende hierin een aanleiding te vinden om te trachten haar macht over Peru te herkrijgen, zond eenige schepen naar Zuid-Amerika, waar op de Spanjaarden de Chincha-eilanden een drietal guano-rijke eilandjes aan den ingang van de Pisco-baai bezetten. Nu* trekt Peru van deze eilandjes jaar lijks zeer groote voordeelen. Toen reeds werd vanuit Peru de onmisbare Peru- guano uitgevoerd, waarvan deze eilandjes een zeer groot contingent leverden. Nog voor enkele jaren waren deze eilandjes bedekt met een guanolaag van dertig me ter dik, die, hoe ook afgegraven, door de zeevogels aanhoudend werd opgehoopt. Thans echter is de voorraad uitgeput. Na een strijd van twee jaren werden de Spanjaarden weer door hen verdre ven, dank zij de energieke leiding van den dictator der republiek, Prado. Doch reeds in 1866 moest deze weer wijken voor den storm van den opstand, dewijl hij door grondwetsherziening verbeterin gen in het staatsbestuur wilde aanbren gen. Een nieuwe, woeste strijd der par tijen, hierop gevolgd, kon pas in 1872 door den nieuwgekozen president, Maurel Pardo, bedwongen worden, waarbij vele menschenlevens verloren gingen. De vele hervormingen, door dezen krachti-gen magistraat doorgevoerd, wek ten echter (dien 'legenstand der clerica,- len; de verbittering tegen hem werd zlelfq 'zioo groot, dat hij, in 1878, door een dweepzieken onderofficier, Montoya, werd doodgeschoten. Van 1879 tot 1883 was Peru in een krijg.; gewikkeld tusschen Chili en Bolivia over de salpetermij'nen in laatstgenoemd land, we» in b'ezfijb Waren van Chileensche. ondernemers, die door de fegeering in hun bezit werden) bemoeilijkt. Peru zag; met leedwezen en afgunst den jeugdigen staat Chili opkoh men en zich ontwikkelen, en voor die) concurrentie in zijn handel, vooral den. salpeterhandel, beducht, stookte het Bo livia tot den oorlog op, den zoogenaam- Iden salpeteroorlog; die met een voor Peru schadelijken vrede eindigde, 10 Maart 1884. Hierop volgde een heele reeks van binnenlandsehe oorlogen; in 1886 word Caceres. president, 'die in 1890 werd op- gevolgd door Bermudez, gnder wiens bet wind de Jezuïeten uit Peru werden ver bannen. In 1895 werd hij opgevolgd door Pierola. Nog meerdere oorlogen met Chili brach ten Peru, dat reeds, een o-verrijk salpe- teitgebied, de provincie Tarapoca aan verhandeling over het kerkgaan, waarbij zij maar al door ratelde en welke mij verschrikkelijk verveelde. Ik vernam' _er uit, dat het zoo fatsoenlijk is omi maar de kerk te gaan, dat men, als1 men geld heeft, verplicht is een goudstuk in de collectezak te werpen en mieer van dat belangrijks, hetgeen mij alles werd o»p,- gedischt, opdat ik toch een grootschen indruk van haar rijkdom en macht zou krijgen. De dame sprong van den haki óp den tak en ofschoon Clementine, die zich meermalen voor de mededeelingen harer moeder scheen te schamen, haar voortdurend interrumpeerde, dat ze mijl dingen zei, die miij volstrekt koud moes ten laten, zo was niet stil te krijgen en zoo voerde ze mij heel' haar ver leden door. Op 't laatst kreeg ik te hoo,- ren, dat ze ais 'meisje in een achter buurt had gewoond en dat haar va der maar wat haar vader had 'ge zegd of gedaan, kwam! ik niet dadelijk te weten, want vuurrood van schaamte riep haar arme dochter .uit, dat het nu toch te erg. werd. Na een vinnig twi -tgesprek, waarin zijl haar dochter opmerkte, dat deze zich niet te schamen had voor haar afkomst, opr merkingen, die in een tamelijk plat taal- 'Ghili had moeten afstaan, opnieuw in de minderheid. 'Toch is .Peru's handel no,g belangrijk. Maar de bevolking blijft onbetrouwbaar, het licht ontvlambare temperament dor Zuidelijke volken, Spaansch van afkomst en van bloedmenging, 'is ook het ken merk der Peruanen; zoodat zij lichtelijk overslaan tot oproeren. Dit maakt, dat Peru, evenals de rest, wel tot de Zwak ke republieken zal blijven behooren- De voorlaatste president, Belling'hurst, viel dan ook in 1914 als slachtoffer daarvan. Hij' werd tijdelijk door Bcnavides vervangen. Diens opvolger, José- Pardo, zoon van den in 1878 vermoorden doc tor Maurel Pardo»; bekleedt sinds 1915 den presidentestoeL Zaeuwsche Stemmen. „Phil's laatste Liefde." 'n Schokkend drama van Emmy van Lokhorst. Deze dame, wier „literair" werk in zekere kringen met veel enthousiasme ontvangen wordt, vertelt nu, in dit haar jongste geschrift, waarmede het „toch1 zoo mooie" tijdschrift „Elsevier" opge luisterd^) wordt, van een meisje», .dat op kamers woont met een vriendin, die allerlei jongelui vriendschappelijk ont vangt. Eens op een avond, toen ze een beetje heimwee naar liefde had, viel ze er een 'maar pardoes om den hals op het don kere portaaltje bij' de trap, doch den volgenden dag engageert zij zich met een ander, die ze pas een paar dagen kent. Ze js» wel' een beetje verschrikt, al'st ze nu merkt, dat ze het leven van den een bedorven heeft, die zich van die hartstochtelijke omhelzing heel wat voorgesteld heeft, maar dan zegt vriend' nummer twee: „Philly, luister eensnaar mij. Je bent egoïst en wreed; geweest, liefdeloos, maar dril was een daad, die geheel naar je aard strookt. Ik1 bedoel, het is goed, liefdeloos, onnadenkend wreed te zijn, en er latei- hartstochte lijk 'berouw van te hebben, dat ia (beter dan nooit te 'zondigen." Herinnert ge U het verhaal van de vergiftige' truffelsaus Ziehier dan een portie, dat in hoog© mate vergiftige bestanddeelen bevat. Een verleidelijk drankje, dat met het in'dik ke letters geschreven woord .„vergif' diende aangeduid te worden, doch uit het keurige fl'eschje», dat „Elsevier" heet, argeloos» haar binnen gespoeld wordt. Met mevrouw van Hoogstraten Schoch, die in de literair-gezondé apotheek „Chr. Vrouwenleven" veel edeler drankjes be reid, roep ik 'uit: „Is» er dan nog' maar één ding 'waard om» over geschreven te' worden, n.L de zondige, ongeoorloofde1 verhouding tusschen man en vrouw? Is er dan nog; maar één ding waard om aan de menschen gepredikt 'te wor den, n.l'. dat ze zich maar moeten uit leven en dat het dwaas is omi niet te nemen, wat je krijgen kunt?" En let eens even op. de moraal van Philly's tweeden vriend. Alsof de' Hei lige Schrift ons niet anders leert; alsof het niet onze plicht ware miet Gods hulpi en met alle kracht, die in ons! "is, tel strijden tegen elke zonde, welke ons hart bevlekt of dreigt te bezoedelen. De grootste weldoeners zijn de boeken, ja, maar dikwijls de grootste misdadi- gersl der mensohheid. Jules .'Valles doch wat komt 'ter ook op aan, wie het zeide iemand1 tje werden ingekleed, ratelde zijl weer door „Wat z.eide ik ook' weer O ja, ik! had het over mijd vader, een man, zoo achtenswaardig als iemand maar zijn kan, al' maakte hij ook dêsf Zondags zijn kas boek op. De Methodisten beurden dat in hem af, en daarom ging hij maar naar de algemeens Engelsche kerk, daar deden ze een miensch geen nieuwsgierige v ragen, zeide hij. Zoo ben ik ook daarbij terecht gekomen, al' hoorde ild ook fei telijk bij de Methodisten. Toen huwde ik met mijn eersten man, een rijken l»cer- koop man .uit de Billiterstraat, maar w? gingen wonen op den wegnaar Walworth." Zoo ratelde mevrouw .Catherwood maar door. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik! er op 't laatst al niet meer naar luis terde. Maar uit wat ik verder uit haar redevoering opving, kon ik afleiden, dat zij gr al'een zeer eigenaardigen gocLst- dienst op nahield. Van een strenge leer moest ze niets hebben, die beang; stigd.e haar en ze ging alleen maar naar de kerk bij predikers, die' het den men- s'ch.en niet al te moeilijk maakten. Voorts deerl ze het voorkomen, of ze haar plicht voldoende deel door flink voor de» col lecte te geven, maar het scheen, dat heeft eens gezegd, dat „lectuur het mon ster is, dat aan de moeders tranen af perst en aan de rechters arbeid ver strekt." Niet kwaad gezegd, dunkt mij. Dat 't op onze boeken- en kranten markt niet alles goud is wat er blinkt, dat vele onedele dingen »door den ijde- len glans des adels aantrekken, heb ik' ui hierboven laten zien. Hier kweekt literatuur holheid, daar overlading. Ergens anders is ze valstrik voor de verbeelding. Men make steeds ernst met de keuze. KEES VAN DER MË.ER. Beknopt overzioht van don toestand. We hebben ons gisteren in politieke beschouwingen kunnen verdiepen, en ge zien dat de Elzas-Lotharingsche kwes tie geen gelegenheid biedt tot een rege ling. Tegenover den Franschen eisch tot „desannexatie" staat het absolute „neen, neen, nooit," door v. Külilmann eergisteren nog eens uitgesproken. De oude tegen stelling is hier weer scherp belicht en de afgrond voor den vrede is. hier opnieuw duidelijk aangewezen. Verrassend is het alleen, dat v. Kühl- mann, die toch de geheele beteekenis» van de Elzas-Lotharingsche kwestie moest kennen en de» kloof die zij voor het vredes-vraagstuk vormt, in zijn 'Sek ste redevoering, bij zijn optreden ais. staatssecretaris, zoo optimistisch spréken kon en in zeer afzienbaren tijd een einde van den oorlog kon afkondigen. Wanneer de kwestie over den Elzas zoo gesteld wordt als v. Kühlmann het deed, zonder eenige voorwaarden en zon der eenig voorbehoud aan beide kan ten, dan is: .de kans op vrede zeer verre en de mogelijkheid van een be ëindiging van den .oorlog binnen afzien baren tijd uiterst klein. Ook op do slagvelden is hiet sp»oe'- dig een beslissing te verkrijgen. Ziet hoe mat het Fransche commu- qué er uit ziet, enkele uren na, een werkelijk belangrijke overwinning „In België breidden de Franschen hun terreinwinst ten Westen van Draaibank lichtelijk uit, door zich meester te ma ken van de hoeve Papegord. Zij maakten een 40-tal' gevangenen. „Op het nieuwe Fransche front had den .slechts patiiouillegevechten plaats. „Ten Noorden van de Aisne was» de vijandelijke artillerie uiterst bedrijvig; in de streek van Laffoux. „De Franschen deden een suecesvpllen coup de main ten Noord-Westen van de Cplombe-hoeve. „Op den rechter Maasoever in de streek van het- Rois ito Chaume wede'rzijldsohe artillerie-actie zonder infanteriegevechten. „Nietsl te melden van het o»verige front." Het nieuwe Russische ministerie is alis volgt samengesteld: Kerenski, minister-president, en gene ralissimus; generaal Verkhovsky, oorlog;, admiraal' Verderevsky, marine; Tetes'cht- s'chenko, buitenlandsche zaken; Konawaj- lof, handel en industrie; prof. Bernat-. sky, financiën; prof. Salakin, openbaar onderwijs'; advocaat Malantóvitsj, justi tie; Brokopowitsj, l'evensmiddelenvoorzie- ning»; Smirnof, staatscontroleur; Tretia- kof, voorzitter van den economischen raad; Gvozoef, arbeid; Kokoschin, so ciale aangelegenheden; Liverofsky, ver keer. 1 f i I I .1 ze dan ook aanspraak' meende te'jnogen rhaken »op der menschen dankbaarheid. Toen mevrouw Catherwood eindelijk eenoogenblik ophield, om op adem te ko men, maakte haar dochter van de stilte gebruik om te zeggen, dat ze' nu maar heengaan moesten mijnhe'er Trafford kon haar wel' een bezoek k'omien bren gen in het, hotel' '1 Anglete'rre. „Daar isl hij juist heengegaan," zeide ik, 'de reden van zijn afwezigheid mie- dedeelender. „Hoe jammer, dat wij elkaar dan juist m'isgeloopen zijn," zeide miss Clé mentine. „Het is' toch geen besmettelijke ziekte, hoop ik," vroeg haar moeder, bijl mijn mededeeling groote, angstige oogen op* zettende, „geen koorts, of zoo. Zou pr hier iets te 'krijgen zijn tegen de be smetting?" Ik haastte mij» haar gerust te stcllcti, maar zij bleef angstig rondzien en hield een prachtig eau-de-cologne-fleschje on der haar neus». Toen zij bedaard was, vroeg ze me: „Nu», mis»s Tyndalë, wat is hier nu» zooal te zien?" „Allereerst de St. Pieterskerk." „Nu, dan zal' ik eens1 naar die kerk gaan, het zou niet go»ed zijn in Rome VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Bar 3 maagden fr. p. post f 1.5C Losse nummers G.Oë Prjjs der Advertentiën. 14 regels f0.60, iedere regel meer IS Jï; 3-inaal wordt 2-maal berekend. Bjj abonnement voordeelig© voorwaarcteft. Bewijsnummers 5 cent. Verschrikkelijke catastrophe. Een Zweed, die als vrijwilliger in het Ooistenrijksche leger gediend heeft, heeft het volgende medegedeeld aan „Göte j borgé Posten": De telegrafische mede- j deeling, welke de Zweedsche pers be-i S reikte van de groote ammunitie-ontplof* fing te Steinfeld op 16 Juli geeft in) 't minst geen denkbeeld van 'de onge ëvenaarde uitgebreidheid van de cata strophe. De fabriek zelf m»et haai- tal- looze depots, is ongeveer de groo-tste in de Donau-monarchie en van het geheele prachtige complex is zoo goed als niets overgebleven. Op den tijld van de ont ploffing was ik in Weenen, ongeveer ö1/^ mijl verwijderd van de plaats». Het gp- sJMd en de luchtdruk, ontstaan door de ontploffing, waren zoo angstwekkend, dat het zelfs op dien afstand; leek of d(a n.arde zelf aan het barsten was; alle ruiten werden ingedrukt en een kolom vuur als van een vulkaan schoot de lnicht in. Gedurende 6 uren leiek het, of de hei'was losgebroken, wijl de' ont ploffingen elkaar in snel tempo opvolg den; dorpen nabij Steinfeld 'zien er na de catastrophe uit, alsof eeu hevigè cy cloon ze heeft weggevaagd; de grootste huizen zijn met den grond gelijk gemaakt en een groot aantal' inwoners is onder de ruïnen begraven. Men heeft begroot,; dat de verliezen aan dooden en gewon den 9000 bedragen en dat één vijfde van Oostenrijk-Hongarije's ammunitie aan maak in de lucht gevlo»gen is. Een vinding van Edison De „Daily Telegraph" meldt uit New- York: In scheepvaartkringen alhier is groote belangstelling gewekt door een bericht uit Washington, dat da voorloo- pige proeven met het z.g.n. onzichtbare schip, een vinding; E'dison goed geslaagdl zijn. Men verwacht, dat hierdoor vee® afbreuk aan den onderzeeoorlog zal wor den gedaan. Het plan bestaat hierin, dat de .stoomschepen een zoodanige bewer king ondergaan, dat zij zich niet l'anger tegen den horizon afteekenen. Ieder koop vaardijschip ka,n snel en gemakkelijk in zulk een schip, dat reeds o»p korten af stand volkomen onzichtbaar is, worden veranderd. Het bezwaar van de» rook- pMml (kan worden vermeden door he»t meenemen van '300 ton harde» kolen,, welke voorraad voldoende is» Omi er de gevaarlijke zóne mee te passeeren. Vele schepen van dit type' zijn reeds uit Europa teruggekeerd, blijkbaar zon der door duikbooten te zijn opgemerkt De „Shipping Board" meent het plan) een succes te kunnen npemen; Een nieuwe onthulling. Het blad van Constantijn Steres bevat een nieuwe onthulling;. Rusland zou pj.I. den 7 Augustus 1915, to»en de toestand 'der entente, tengevolge van de doorbraak bij Dunajetz. en het opdringen d»e'r cen- tralen, steeds critieker werd, op aandrin gen van Frankrijk aan Roemenië Banat en aan Bulgarije Macedonië hebben aan- g'eboden, op voorwaarde, dat beide' sta ten zich bij» de entente» aansloten. »Op de bedingen Van Servië dat een toegang tot de zee eistehte werd géén acht geslagen, olm» Italië niet te ontstem men. Waterfl«8schen als wapenen. Uit een brief aan de „Daily Telegraph'': „Als een voorbeeld» van de vindingrijk heid .onzer mansc!hap»pen verdient het volgende voorval wel vermeld te wor den Een afdeeling 'bommenwerpers kwam te wezen, en niet even die kerk binjuön te gaan. Maar ach lieve tijd, ik ben wel' honderd keer in de» St. Paul's! kaL thedraal' geweest en me dunkt, déze kerk kan toch niet zoo heek veel mooier zijn. Maar naar de ruïnes, wil' ik niet heen, ik ken een dame, die haar been heeft gebroken, toen zij een oud kasteel bö- klom, en zij isl heel haar leven kreupel gebleven. Trouwens, ik heb Kenilworth! gezien en Warwick maar neen, dat was geen ruïne, geloof ikmaar in elk geval, ik 'h»eb er genoeg van." „Maar het Colosseum; mevrouw, dat i»s toch met geen andere ruïne te „ver gelijken." „Ik heb het Colosseum» afgebeeld ge zien in Regent's Park, maar me dunkt het Colosseum zelf kan niet mooier zijn. Wat ezels zijn we allemaal toch, wij Engelschen, om» maar altijd naar het bui tenland te gaan. Maar ja, het is! nu eenmaal de mode en dua„ moet ik er wel 'aan mee doen. Clementine wilde per s»é naar Rome heen en ik kan ais moeder haar toch niet alleen laten rei zen." (Wordt ver. ulgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1