Uit ris Pers, Bmiianland. Uit ds ProvSficis. Kerknieuws. Ondarwijs. Lantlöouw an Veeteelt. Qftmewid'Niaaws nieuw bewijs in van de veelvorimig'e werkzaamheid der Duitschers bij de neu tralen, wier neutraliteit zij- niet aarzelen, te schenden en wier soavereiniteït zij aantasten zonder in het minst rekening te houden met hun plechtige belofte, om deze te eerbiedigen. De bladen wijzen op de voortdurende minachting, waar mede de Duitschers de niet-strijders be handelen en zij stelden vast, dat de vlucht van de duikboot, ruimi van le- vensroidde'en voorzien, op klaarlichten dag, zonder onder te duiken, slechts kon geschieden ten gevolge van de talrijke medeplichtigen onder hooge persoonlijk heden. Zij achten bet. in het belang van het land, onvermijdelijk dat krach tige maatregelen worden genomen door de regeering, welke door den Franschem gezant van de toebereidselen tot het ver trek der duikboot in kennis' was gesteld. De bladen verklaren dat dit niet een op zichzelf staand geval is. De 80,000 Duitschers in Spanje, die op militaire wijze onder discipline staan van den gezant, vormen een gevaar voor bet land, dat do tegenwoordigheid 'toestaat van ware leger-, die sjeeds geneigd zijn om van hun positie gebruik te maken tot het plegen van aanslagen op de neutra liteit. Alles jnaar den kelder. Een officieel Duitsch bericht meldt: „Hoe talrijk de scheepsladingen zijn, welke de werkzaamheden onzer duikboo- ten ten offer vallen»,, blijkt wederom uit het rapport van een onlangs in zijn ba sis teruggekeerde duikboot, die een kruis vaart in de Middellandsche Zee had vol tooid. Vo-or zoover kon worden vastge steld, werden o.a. to-t zinken gebracht; 20.853 ton kolen, 1000 ton petroleum, 1245 ion palmolie, 4000 ton haver, 1000 ton wijn, 700 ton stukgoederen en 12 locomotieven. Al deze goederen waren voor Frankrijk en Italië bestemd. „Wanneer men aanneemt, dat de vij and gedurende den winter 15 centenaren huisbrand-kolen noodig heeft vo-or leen woning van drie kamers, dan waren de tot zinker, gebrachte 417.060 centenaren fco-len voor 27.804 woningen van drie kamers toereikend. Met de tot zinken ge brachte 4000 ton haver zouden onze vij anden met een dagelijksch verbruik van 5 pond voor één paard, 53.333 paarden gedurende één maand hebben kunnen voeden". 't Staat er letterlijk zóó cynisch. Zoo wordt het zwarte paard met blijdschap binnengehaaldi Korto Oorlogsberichten. Uit den Kaukas-us wordt gemeld, dat van Turksche zijde een reeks massa moorden op de Arabieren in Klein-Azië georganiseerd- zijn. Na de Armeniërs de Arabieren De ITruguayeesche regeering ver kondigde, met goedkeuring van de grootte meerderheid in Kamer en Senaat, de verbreking der diplomatieke en commer- cieele betrekkingen met Duitschland. Als tegenspraak van Duitsche be richten, volgens welke betrekkelijk wei nig Engelschen in ,het vuur worden ge bracht, wijst de „Observer" er op, dat de verhouding der aan den strijd deel nemende troepen als- volgt is: 70 pet. Engelschen, 16 pet. van de Dominions, 8 pet. Schotten, 6 pet. leren. In de Pruisisch-Geldersche grens plaatsen doet de politie eiken avond de ronde, om- te zien, ol de bewoners! "~er voor hebben gezorgd, dat naar buiten geen lichtstralen doordringen. Zij die na latig zijn, worden bestraft. Een en an der in verband met verwachte aanvallen van vliegers. In Noordelijk China 'zijn ontzet tende overstroomingen. Twintigduizend vierkante mijl zijn een groot meer ge-. worden. De verbindingen met Peking zijn zoo onzeker, dat verlegging van de hoofdstad noodzakelijk kan worden. De regeering der Ver. Staten heeft een wetsvoorstel in voorbereiding ter bewilliging van 350 millioen dollar voor 'den bouw van torpedojagers. Het pro gram- moet in 18 maanden voltooid zijn. Gedurende Augustus werden in de Ver. Staten 152000 mp.n bij het leger ingelijfd. Daaronler zijn 5948 Zweedsche 'onderdanen. De politie-agenten, die bij luchtaan vallen dienst doen, wordfen met stalen helmen uitgerust. De regeering van Uruguay verzocht het parlement machtiging tot het gebruik der in de havens van Uruguay geïnter neerde schiepen. Te Bere Ferres, in Zuid-Devon, zijn de lijken van tien soldaten uit Nieuw- Zeeland geschouwd, die vlak bij het sta tion uit hun waggon waren gesprongen, toen de trein stilstond, in de meening dat zij op de plaats van hun" bestemming waren aangekomen en toen op het an dere spoor door een expres-trein ver morzeld waren. Vervoer Duitsche steenkool. Zoo spoedig mogelijk zullen wederom dagelijks 7 treinen met steenkool onze grenzen overgaan. Ten einde over de voor dit vervoer benoodigde wagonsi te kunnen besteden, worden tot heden or der geen spoorwagens ter belading afge staan, uitgezonderd voor 'Limburgsche steenkool'. Ontheffing ver voer verbod beetwortelen. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel kan ontheffing wor den verleend van het vervoerverbod pet- spoorweg van beetwortelen. Het verleenen dezer dispensatie is door den Minister opgedragen aan de afdceling crisiszaken van zijn departe ment. Bak- en (braadvet. Met ingang van 9 October is het rant soen van Normaal bak- en braadvet ver hoogd tot 350 gram per hoofd en per 4 weken, terwijl het rantsoen van zachte zeep met ingang van deuzelfden datum is verlaagd tot 400 gram per hoofd en por 4 weken. Havermout en Gort. De Minister heeft bepaald, dat de hij zijn' beschikking van 27 Sept. vastge stelde inkoopprijzen van havermout len gort van kracht zullen zijn met ingang van 9 October 1917. Turf. De Minister van Landbouw maakt be kend. dat het nieft in zijn voornemen ligt de turfprijzen voor het volgend jaar eenige verhooging te doen ondergaan. Gevaarlijk spel. Het „Vaderland" merkt terecht op De Algemeen-e Staatspartij heeft een re kest aan H. M. de Koningin gezonden om Minister Posthuma als ongeschikt voor zijn ambt te ontslaan, een nieuw bewijs, dat zelfs ,de kennis van het a.b.c. onzer conslitulioneele instelling-en haar absoluut ontbreekt. Wij zouden dan ook aan deze dwaasheid niet de minste aandacht gun nen, als wij niet in een tijd leefden, dat dwaasheden zeer gevaarlijk kunnen zijn. En nu is die Algemeene Staatspar tij op zichzelf wel niet veel meer dan een doodgeboren kind, maar dat adres zal, helaasf, korén op den molen zijn van de opruiers, die in hunne jachl op Minister Posthuma -gansch andere doel einden najagen; het zal als muziek in de ooren klinken van de opgeruiden, die, wrijfpaal zoekende voor den druk dar tijden, zich verheugen dat thans zelfs door een partij op de aftreding van dezen Minister werd aangedrongen. En daarom achten wij- 'het wel de moei te waard er nog eens op te wijzen, dat het steunen van Posthuma een natio naal belang is, al behoeft dat steunen dan ook niet met zich te brengen, dat men zich van billijke en opbouwende cri- tiek onthoudt. Bij Kon. besluit is de officier van gezondheid 2e klalsise J. J. Preuniger, van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, ter zake van tijdelijke ongeschiktheid, op non activi-i teit gesteld. Middelburg. Bij de politie alhier is wederom aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat onbeheerd op de Markt stond. Goes. De St.crt. no. 235 bevat de acte van oprichting der N. V. „Duveko-t's Graanhandel" alhier. Zij heeft ten doel het drijven van den handel in granen, zaden, peulvruch ten en hunne producten en het exploi- teeren eener malerij, zijnde een voort zetting van de zaken tot heden door den heer L. Duvekot Czti., ie Goes, gedre ven. Het do-en van termijnzaken wo-rdt uitdrukkelijk van het doel der vennoot schap uitgesloten, terwijl het verkoopen op aflading of levering aan de markten te Amsterdam en Rotterdam, slechts zal mogen geschieden met schriftelijke (toe stemming van commissarissen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 100.000, verdeeld in honderd aandeelen. Oprichters zijn Laurus Duvekot Cor- neliszoon en Cornelis Duvekot Laurus- 'zioon. Door B. en W. dezer gemeente is besloten, in verband met de zeer ge brekkige brandstoffenvoorziening, dat in alle openbare gebouwen, dus ook de scho len, niet zal worden gestookt vóór 1 November. Distributie. Bonboekjes voor Aardappelen, benevens Koffie- en theekaar ten kunnen worden afgehaald op a. s. Vrijdag 12 October, aan het Gem. Distributie bureau aihier, van 's morgens 101 uur en van 25 uur 's namiddags. Men deelt ons nog mede, dat lie hier vertoevende Duitsche kinderen Vrij dagmiddag per trein van 1.04 uur zui len vertrekken. Zij zullen te Zevenaar overnachten en Zaterdagochtend om streeks 8 uur naar Coblenz doorreizen. Tot de pleegouders wordt het vriendelijk verzoek gericht met dit oponthoud te willen rekening houden bij de provian deering der kinderen. Vlissingen. Door Gedep. Slaten van Zeeland zijn met ingang van 1 October 1917 benoemd tot dekknechts bij den Provincialen Stoombooldienst op de Wes- ter-Schclde, P. Smoor en A„ J. van Iloute, beiden alhier. De directie der Staatsspoor heeft o.m. een loffelijke vermelding wegens het terecht brengen van verloren geraakte waarden toegekend aan den conducteur der S.S. J. A. Tellier, den Ireinzadelma- ker J. C. van Iwaarden en Üen poetser P. van Sorge, allen alhier gestatio-nneerd. Een 4-jarig knaapje is bij de Visch- markt van den kaaimuur gevallen. Ern stig verwond werd de kleine naar het Ziekenhuis overgebracht. Alhier is bericht ontvangen, dat de beer Charles Verstraete, chefloods van het Belgisch loodswezen te Calais door een noodlottig ongeval oni het leven is gekomen. Kapelle. Gisterenavond vergaderde do bomniissie voor het licht. Daar de di rectie der Jamfabriek alle mogelijke me dewerking toezegde, werd besloten een begrooting te doen maken. Schore. Gisternacht had J. Wabeke uit Vlake een roeiboot mot plus 140 II.L. kolen aan de ketting gelegd. Toen hij ze zou lossen, was de boot met kolen verdwenen. Colijnsplaat. De schade door de mijnen alhier aangericht aan de oevers van den Oud- en Nieuw-Noord-Bevelandpolder, op 6 Oct., is aan 0. N. B. P. tusschen dijk- paal 8 en 9 88 M3. vilvoordsche steen- Iglooiïng uit elkaar geslagen en 28 M. lengte perkoenrij. Op 8 Oct. aan N. N. B. P. tusschen dijkpaal 14 en 15 48 M-. vilvoordsche steenglooiïng en 20 M. lengte perkoenrij, Bij landb. Bom wer den 10 ruiten vernield. Souburg. Dinsdag had een algemeenje vergadering plaats der Vereeniging „Het Groene Kruis", in de zaal van den heer Mabilot, onder leiding van dr. Plugge. Tol bestuursleden werden gekoizen dhrn. (dr. Plugge, .1. A. .Louwers en "A. van Veen. Tot Rode-Magazijnmeester werd herbenoemd dhr. J. Bostelaar. Het sa laris weid bepaald op f 60. Tot Kasop- nemers werden gekozen dhrn. Verkroost en Cornelissen. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de Algemeen-e Vergade-' ring van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis" door den heer A. Cornelissen. Hierna werd de begroeting 1918 aangeboden, die in inkomsten en uitgaven f440 en f555 bedroeg. Daarna volgde de begroeting Tuberculose 1918 waarvan de inkomsten en uitgaven f210 en f 240 waren. Beide begrootingen wer den door de verga-lering goedgekeuid. Een verzoek van den Bode-Magazijnmeester om, wegens de tijdsomstandigheden, het uur voor het afgeven der goederen te veranderen van 5 tot .6 uur, in plaats"' van 7 tot 8 uur, wordt tijdelijk! aangenomen. Een voorstel van den heer Verkroost om op de begrooting 5 pCt van het oorspronkelijk kapitaal jaar lijks af te lo-ssen wordt met algemeene stommen aangenomen. Domburg. Aan het strand te Oostka- pelle spoelde gisterenmiddag een vat ge vuld met wisky aan, bevattende, onge veer 200 Liter van dien drank, en ver tegenwoordigende een gro-ote waarde. Eenige passeerende soldaten namen de gelegenheid te baat om in het vat een opening te maken, ten einde van den drank te proeven. Het scneen blijkbaar goed te smaken, want weldra begon men,, gevolgd door meerderen, emmers en drink bussen te vullen, zoodat het geheole vat werd geledigd. Doch dit gevaarlijke goedje miste zijn. uitwerking niet. Het was des avonds in de gemeente te merken, dat er te veel geproefd was. Verscheiden sol dalen hadden te veel gedronken en ge droegen zich daarbij op de straat wan ordelijk. Eén zelfs had zooveel gedronken, dat de dokter bij hem te pas moest komen. Ook heden voormiddag dreef alweer zoo'n dito vat voor het strand, doch do sterke golfslag wierp het stuk tegen het paalhoofd. Hierbij ging de geheele inhoud verloren. Axel. Aan A. v. d. Welle, beambte be last met het schoonhouden der brand- bluschmiddelen, is een pensioen van f7 toegekend. Ned. Herv. Kerk. Ritthem. Dinsdag had de verkiezing plaats van 2 notabelen. De heer Arn. Cevaal was aan de beurt van aftreding, terwijl er één vacature was door de ver kiezing van Jn. Meliefste tot kerkvoogd. De uitslag was, dat Arn. Cevaal 30 stemmen kreeg, C. de Visser 13 stemmen, P. J. de Pagter 11 stemmen en dan nog verschillende .personen enkele stemmen. Er waren 37 stemmen uitgebracht, al- zoo is gekozen Arn. Cevaal en moet er een herstemming plaats hebben tusschen C. de Visser en P. J. de Pagter. De Protestantsche gemeenten te Wees- nen geeft ter gelegenheidvan het her vormingsfeest oen Lutherpenning uit, ont worpen door den medaill-eur Prinz. De voorzijde beeldt uit den Lutherkop naar Cranach, de achterzijde 'dien Warthurg, Wittenberg en die stellingendeur. Naar wij lezen heeft de Ned. Herv. gemeente te Zutfen in navolging van die te Deventer een commisisie voor huis bezoek ingesteld, -die allereerst tot taak krijgt de nieuw ingekom-en leden der ge meente te bezoeken. De commissie wordt door den bizon-deren kerkeraad benoemd. Gerei. Kerken. Tweetal te Deventer II. Ph. Ingwer- sen te Berlikum en S. v. d. Zee te Zwagerveen. Aangenomen naar 's Graveland en be dankt voor Zuidbroek, Spijkenisse, Dus- sen, Terwispel, Knijipe, Oldehove en Stroo- bos, door dr. H. W. Smit, cand. te ler- seke. Bedankt voor Dc Krim door J. Sybesma te Zierikzee. Dr. Greijdanus, de nieuw benoemde hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen, hoopt 25 November afscheid te nemen van Paesens. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Maastrecht door dr. W v. Lingen, oud-Indisch predikant. gan, Medan, Semarang, Bandoeng, Makas ser, Semarang (2c maal), Buitenzofg; bij de Luthersche gemeente te Doetinchem bij de Prot. kerken te Poerworedjo en (van 1911 tot 1917) te Batavia). De Bijbel wordt in de Zuid-Afri- kaansche taal overgebracht. Reeds zijn drie bijbelboeken gereed. Do promotie van ds. Th. L. Hait- jema te Hoogmade geschiedde cum laude. '.(Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en orde-oefeningen de hoe ren J. J. Kaan, .C P. Kolijn en G. Ka- nierik le Terneuzen en de dame9 K. Karman, P. Thorenaur en J. C. Meeuse te Goes. In de examencommissie voor M. O. Ned. Taal' en letterkunde, geschiede nis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde en Statistiek en staatsinrichting hebben 'zittingG. Bolkeste'in (voorz.) dr. J. tc Winkel (onder-voorz.) dr. G. W. Kern kamp, J. F. Niermeijer, Jhr. mr. D. C. de Savornin Lohman, dr. II. Brugmans, dr. Eug. Dubois, dr. D. van Embden, mar. dr. R. Kranenburg, mr. P. A. Die penhorst en dr. J. Heinsius. Op de voordracht voor onderwijzer aan do openbare school te Kapelle staan: Keizer te Middelburg, Verburg te Bors- sele en Louwerse te Kapelle. Veevoeder. De Toewijzingscom- missie vo-or Veevoeder deelt ons mede, dat,, door samenwerking van eenige daar toe uitgenoodigde groothandelaren en voorname landbouworganisaties, is opge richt de Naamlooze Vennootschap Bieta, gevestigd te Rotterdam, Visschersdijk 16b, welke onder toezicht van een lid der Toewij-zingscommissie als llegeeringscom- missaris, voerbieten, mangehvorlelen en dergelijke voor veevoeder zal opkoopen en distribueeren. Mest. Een regeling is vastgesteld voor de beschikbaarstelling van paarden- mest ten behoeve van den tuinboüw. De kunstmestcommissie maakt bekend: dat een aanvang zal worden gemaakt met de verdeeling der bestelde superfos faat ,ten behoeve van de bemesting voor den oogst 19171918, en wel tot een hoeveelheid van 65 pet. van iedere door haargoedgekeurde aanvrage; dat beschikbaar zal zijn superfosfaat van 14 pet. en 17 pet., welke soorten verdeeld zuilen worden over do aangeno men bestellingen, zonder rekening te hou den met eien eventueel door besteller^ gewenscht gehalte; dal de prijs, door bestellers voor deze ter beschikking komende hoeveelheid te betalen, is vastgesteld: voor superfosfaat 14 pet. op f 9.05 per 100 K.G. bruto voor netto, in zakken, af fabrieksterrein (stuwloon voor rekening der ontvangers) voor superfosfaat 17 pet. op f 11 per 100 K.G., overigens.dezelfde conditiën; dat bij levering af Superfosfaatfabriek te Groningen dez-e prijzen voor de daartoe in aanmerking komende bestellers, ver- (ho-ogd zullen worden met 25 cent per 100 K.G. voor vrachtverschil; dat deze prijzen slechts verhoogd mo gen worden met die werkelijk betaalde vervoerkosten, daar alle provisiën en vergoedingen daarin zijn begrepen. Van rnoóern orthodox. Deze kwestie kwam ter sprake, naar aanleiding van .'t beroep, door de Herv. gemeente yan Amsterdam uitgebracht op ds. Briedé je Franker, die aldaar van modern orthodox is geworden In herinnering weid gebracht door de pers, dat zulks met een zijner voorgan gers te Franker, ds Krop, thans te Rot terdam-, ook al was gebeurd Ds- Krop vond hierin aanleiding, om ons iets te laten gevoelen van wat er in de .ziel van zulk een „theoloog" omgaat, eer hij er toe kom-t, om waarlijk „van God geleerd" te willen zijn: „Daar gaat een jonge mian van geloo- vige ouders naar de Universiteit Hij is orthodox, uit traditie, gewoonte, en meent zelfs een diepgewortelde overtuiging reeds te bezitten Zijn hoogleeraren echter ko men hem, uit naam der „wetenschap," stuk voor stuk de onderdeel'en, waaruit het geheel zijner pvertuiging isl samen gesteld, uit de hand slaan. Hij is ijve rig en bestudeert waarlijk alles met zijn ziel. H.ij 'is- ook eerlijk en neemt zich vast voor niets te prediken dan hetgeen voor hem' onomstootelijk vast slaat, het geen waarlijk zijn eigendom is' gewor den (ethisch!), en... zeer veel laat hij voorloopig ter zijde, wil hij met geoor- loofden Cartesiaanschen twijfel, biddend onderzoeken De tijd om de gemeente 'in tel g'èan is daar. Hij wil niet verder gaan dan zijn stok lang is; kan zich niet ortho dox noemen, daar hij te veel' gravamina heeft tegen hetgeen de kern der gere formeerde belijdenis uitmaakt, en wordt dus maar onder de mpdernen ge- rang schikt. Doch, o wee, de ontnuchtering yi die streken en gemeenten waar het echte, consequente modernisme heerscht! Het wordt hem kil om het hart; hij' ziet de consequentie van de lijn die afvoert van den Christus der Schriften en, innerlijke evolutie saamgaande met grondiger theo logisch onderzoek, brengt hem terug, (vroteger of later, dat doet niets ter zake) tot het eenvoudige geloof zijner moeder, dat hij nu (zij hot dan ook zeer gewij zigd, dieper, schoon minder naïef) zijn eigendom- weler mag noemen. Kan men zich zulk een evolutie (met een innerlijke zijde naar God gekeerd, en een uiterlijke openbaring va.n theologi- Schen aard naar de zijde der menschen') voorstellen Kan men zich indenken in den ziele- strijd die daar gestreden is en wordt? Kan men begrijpen, dat hier een heilig 'terrein ligt waar geen ruwe hak op ge zet mag worden? Kan men gevoelen, dat Vinet, de vader -der ethische richting, meer sympathie zou hebben voor, meer goes- tesverwantschap zou bekennen met, zulk oen worstelenden, evolueerenden geest, dan met een „ethische" voorvechter, wiens overtuiging (eliti-o ne varietur) steeds dezelfde bleef, met dezelfde be woordingen, zonder eenigen twijfel ooit, vanaf, het oogenhlik dat hij op de banken der universiteit kwam tot aan zijn dood in grijzen ouderdom?" We namen het stuk uit de „Ned." Inzake Franeker als „doorgangshuis" en de richting van ds. Briedé, maakt ds. Krop in de „Roti." nog de volgende op merkingen Of Ds-, Briedé „ethisch" is? ,,In den zin, dat Christus het middelpunt is zijner Theologie, ja. Is hij confessioneel? in de zen zin, dat hij op den grondslag staat onzer confessie, zeer zeker. Zoodat al len te Amsterdam (indien collega Brie- dó der roepende stem gehoor geeft) die niets willen weten (doch dan ook con sequent) dan Jezus Christus en dien ge kruist, hem met open armen zullen ont vangen. „En het „doorgangshuis" Franeker zal hem, evenals mij, lief blijven, omdat daal de consequentie van het Modernisme hem duidelijk werd en de kilheid, de leeghei-d van links hem, onder Gods leiding, terug voerde naar het aloude, doch niet ver ouderde geloof. Reizigers van den trein, die Zater dag o-in 3 u. 15 van hier vertrok, hebben onder Delft een hevigen knal gehoord. Het portiersraam brak, waardoor do glas- schreven tot 'aan de andere zijde van de coupé op de kleeren van een paar dames terechtkwamen. Of het -een schot warf of dat een steen geworpen is, kon niet worden uitgemaakt. In de woning van den heer H. Nijgh, directeur der N. R. Ct. te Rotter dam, is ingebroken. Door het indrukken van £en~ ruit aan den achterkant van het huis zijn de dieven binnengekomen. Do heer en mevrouw Nijgh zijn beiden uitstedig. Wat er vermist wordt is dus nog niet op te geven. De A m s t e r d a m s c h e inkt werper ontdekt? Aan de 's-Herto- genb. Ct. wordt geschrevenDezer da gen las men in de dagbladen, dat tg Amsterdam wederom een inktwerper zijn snoodelijk bedrijf had uitgeoefend (door een damestoiletje te besmeuren. Reeds vele jaren lang heeft men der gelijke berichten van tij(d tot tijid ver meld gezien en wie zal kunnen nagaan, hoeveel moeite de Amsterdamschei recher che gedaan heeft er| h.oeveel uren zij besteed heeft om den dader te ontdekken? Wanneer zij echler haar archief eens zoude willen napluizen, zou zij- tot de ontdekking komen, dat de gevallen steeds op denzelfden tijd vanf het jaar voor kwamen, en dit tijdperk overeenkomt mot den tijd, waaro-p de vruchten van den vlierboom (Sambucus nigra) tot rijlp- heid komen. Het sap dezer zwarte bes sen is donker van kleur en neemt in de maag der vogels een nog donkerder kleur aan, tot .zwart toe. Wanneer nu dames onder de boomen wandelend on- gemerkl door de uitwerpselen dier vo gels worden besprenkeld, komen zij niet op de gedachte, da-t haar vijand zaoh in hoogere sferen heeft opgehouden. On der -d.e vogels, die zich met de bessen (Dr. v. Lingen, geboren 1849, is achter eenvolgens predikant geweest bij de Ned. Ilerv. gemeenten te Schore, Neede en Drachten; bij de Prot. kerken te Pekalon- der vlierbo-o-men voeden, kunnen op de eerste plaats de lijsterso-orten gien-oemdl worden. Te Ulft is Zondagavond de 28-jarige F. R., die op de brug kwam te val len, onder de leuning doorgegleden en in de sluisdcurenkolk terecht gekomen. Hedenmorgen werd tcOverveen in een slool het lijk gevonden van den 21-ja- rigen J. ,A. Waarschijnlijk ijs hij door een toeval te water jgeraakt. Te Stadskanaal is de gepensionneer- de Pieter Sterenburg verdronken. Rij beschikking van den Minister van Landbouw is bepaald dat de van 25 Februari tot 9 Maart 1918 te Utrecht le houden Tweede Nederlandsche Jaar beurs zal zijn een van Staatswege er kende tentoonstelling in den zin van art. 8 der Octrooiwet 1900. Met al die rantsoeneerings-ellendlo schrijft D. in de „N. Ct." begin je je als gasgebruiker verre de mindielrc te voelen bij hen die een aansluiting aan het electrisch net hebben weten te verwerven. Mag ik mijn medegasgebruii- kers eens wijzen op de mogelijkheid, waardoor je nu eens kosteloos warnn wa ter kimt krijgen? Ik 'heb n.l. een lyra- model lamp in mijn huiskamer voor staand licht. Ik verzwaarde de "haak waaraan de walin-vanger hangt. Als we nu het licht aansteken gaat direct de wakruvanger er af en hangen we de*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2