Binnenland. Uit do Provincis. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd ^fieaws. Mriatische Zee een Oostenrijkschc tor- .pedoboot buitgemaakt welke voortaan - Ideel ait zal maken van onzte vloot. De aanvullende begTooting betref fende het amibt van ondter-kanselier in Duitschland is met algemeene stemmen tegen die van de sociaal-democraten, door jde Hoofdcommissie aangenomen. De Koningin heeft gedurende de ziekte van dr. .T. H. Gerretsen tot plaatsvervangend hofpredi ker benoemd ds. W. L. Welter, Herv. predikant te Den Haag. Met verlof. (Officieel). Behoudens onvoorziene om standigheden zullen in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld omstreeks 1 December: a. de dienstplich tige onderofficieren van de lichting 1910 en de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichting 1911 der bere den korpsen; b. de dienstplichtige on derofficieren van de lichting 1912 der infanterie (hieronder begrepen de wiel rijders, de vesting-artillerie, genie en de pontonniers); c. de dienstplichtige on derofficieren van de lichting 1911 en 1912 der pantserfort-artillerie en torpe- disten, en omstreeks 21 December de nog onder de wapenen zijnde korporaals en manschappen van de lichting 1914 dor infanterie, pontonniers, pantserfort-artil- lerie en torpedisten (de dienstplichtige korporaals en manschappen van do na- jaarsploeg 1914 der vesting-artillerie zul len eerst' in de 2e helft van Februari 1918 in het genot van onbepaald (klein) verlof kunnen worden gesteld). Het streven is er op gericht de dienst plichtige onderofficieren van de lichting 1913 en van de voorjaarsploeg van de lichting 1914 der infanterie, vestingartil lerie, genie (wellicht met uitzondering van het telegraaf-personeel) en de pon tonniers onderscheidenlijk 1 Maart en 15 Juli 1918 in het genot van onbepaald (klein) verlof te stellen. Ons goederen-vervoer. In verband met de kolenschaarschte hadden de Maatschappij tot exploitatie der S. S. en de H. IJ. S. M. zich verplicht gezien het vervoer van goederen op de Woensdagen te staken. Thans is in verband met den te ver wachten aanvoer van kolen bepaald, dat van af 10 Oct. het goederen-vervoer bij die Maatschappijen weer normaal zal zijn. D r. Kuyper. Aan dr. Kuyper zal' op 29 October a.s., zijn 80en verjaardag, een huldeblijk worden aangeboden door een groot aantal vrienden en geestverwanten. Het vpor- nemen was e'erst, in een zaal hier ter stede een receptie te houden, inaar dit plan zal misschien niet doorgaan. In dat geval zal de receptie ten huize van dr. Kuyper plaats -hebben. (Tel.)- „De Getuige." Van dit tweemaal per week te Sneek verschijnende antirevolutionaire orgaan ontvangen wij een keurig verzorgd feest nummer. In een keur van degelijke ,en frissche artikelen wordt hot 25-jarig be staan van „De Getuige" herdacht ert wordt van strijd en zegen gewaagd. Bij de vele wenschen, welke redactie en uit gevers mochten ontvangen van Noord en Zuid voegen wij gaarne de onze, Moge „De 'Getuige" nog vele jaren ge tuigen van de hooge beginselen, welke ons bij onzen persarbeid. leiden. De treinendienst. Op de lijnen, die niet in het hoofd- verkeer liggen is het met den dienst treu rig gesteld. Wegens de slechte kolen ko men de treinen soms uren over tijd aan. Op de lijn HelmondVenlo 'is de trein herhaaldelijk meer dan twee uur te laat. Vrijdagmorgen wilde de trein bij het sta tion Hoest niet verder. In de bosschen langs de lijn werd hout gekapt om' de machine te stoken. Toen ging het met horten en stooten verder. Sommige pas sagiers hielden met gemak een wedloop toet het stoom r.os vol. (Msb.) Zachte zeep. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat met ingang van 9 dezer het van Rijkswege te verstrekken rantsoen zachte zeep zal bedragen 0.4 K.G. per hoofd en per 4 weken. Uitvoerverbod. Bij K. B. is de uitvoer van glas en glaswerk, mei uitzondering van flesschen pn ander glaswerk, gebezigd als ver pakking, verboden. De M eikregeling. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening schrijft: De melkregeling, die thans voor het komende winterhalfjaar is vastgesteld, is gebaseerd op den gemiddelden productie prijs, waarover men het ip het voorjaar 1917 met de verschillende productiegroe pen eens was geworden. Die jaarprijs be draagt 12Va een! per liter voor de eerste melkzöne (d. i. de consumptiemelk Noord- Holland, Zuid-IIo'Iand en Utrecht) en 12 cent voor de 2e melkzóne, (het overige deel des lands). Vangezien de productie in zomer en winter zich in het algemeen verhoudt als 2: 1. komt aldus tegenover Een zomerprijs van ll^a cent resp. 11 cent een winter;.rijs te staan van 14 resp. 14 cent.. De maximumproductieprijs is 'dan nu ook met 3 cent verhoogd en op 14x/2 resp. 14 cent gebracht. Naar evenredigheid zou daardoor ook de maximumconsumiieprijs met 3 cent moe ten stijgen. Door evenwel den bijslag d. w.z. het bedrag, dat Rijk en gemeentel samen op den melkprijs toeleggen met een cent te verhoogen, behoeft <fo maxi- mumconsumptieprijs niet hooger dan 15 ct. te worden. Hel publiek zal dus in geen geval meer dan 15 ct. per liter te betalen hebben Voor de volle rauwe melk. In afwijking van de zomerregeling zal nu ook voor karne- en taptemelk eeni bijslag worden gegeven, die echter l'/s cent lager zal zijn dan die voor volle melk. Het zal dus .mogelijk zijn. dat in sommige gemeenten, waar de bijslag voor volle molk niet boven IV2 cent komt, geen bijslag z'al worden gegeven voor kar ne- en taptemelk. In geen geval zal ech ter voor karne- en taptemelk meer van den consument worden gevraagd dan den tlians op 7 cent bepaalden maximum prijs. Door dien prijs, zal het gebruik van karne- en taptemelk allicht toenemen', waardoor meer volle melk beschikbaar zal kunnen komen voor boter- en kaaspro ductie. Een belangrijke vraag voor de consu menten is of het melkgebruik vrij zal blijven. Dit is. met het oog op de ver minderde productie, niet mogelijk. Daarom is men uitgegaan van een rantsoen van 0.3 liter per persoon en per dag als nor maal gebruik. Een rantsoeneering voor het geheele land echter zou tot buiten gewoon groote moeilijkheden leiden. Daar van is dus afgezien, wat te gereeder kon geschieden, omdat "in vele streken des lands het verbruik van melk, die voor een bijslag in aanmerking zou komen, slechts gering is. Gerantsoeneerd worden daarom alleen die gemeenten, waar een tekort aan melk is en die dus „regee- ringsmelk" aanvragen. Wat de melkhandelaren betreft, voor hen is met het oog op de stijgende ex ploitatiekosten en den te verwachten min deren omzet de winstmarge met V2 °®nt verruimd, terwijl melkveehouders, tevens slijters, voor het bezorgen der melk recht streeks van de boerderij aan de verbrui kers V2 cent per liter zullen kunnen be rekenen. Een en ander natuurlijk zóó, dat door de verbruikers de prijs van 15 cent nooit wordt overschreden. Deze regeling zal gelden voor het tijd vak 15 October a.s. tot nadere aankon diging. Do kolen uit Duitschland. Men schrijft aan het Hbld. Eén der voorwaarden bij het afslui ten van den koop van Duitsche steen kolen bedongen, is, dat het vervoer van Engelsche steenkolen ongehinderd zal kunnen plaats grijpen. De sche pen zullen op1 een bijzondere wijlze gemerkt zijn, terwijl een schip yap bijzonder type, waarschijnlijk een rader boot, ze zal convoyecren. Van een en ander moet reeds telegrafisch aan de( Duitsche duikbootcpmmandenten kennis zijn gegeven. I)e prijs der Duitsche sjteankolen zal f 45 per ton zijn, terwijl voor elke 145, aldus betaald, tevens f 55 crediet moet worden verleend. Het totaal verleende crediet zal echter de 9 millioem. gulden per maand niet mogen overschrijden. Hier van wordt een deel verstrektdoor de) steenkoolconsumenten, een deel door de Export-Centrale. Verder zijn nog verschil lende voordeden, betrekking hebbende op de levering van staal en enkele andere grondstoffen, bedongen. De Haagsche correspondent van de Frankf. Ztg. meldt o.m. De steenkolenovereenkomst tusschen Duitschland en Nederland is nu eindelijk tot stand gekomen en wel zijn de Duit sche eischen ten aanzien van den kolen- prijs en de credieten aangenomen. Neder land krijgt maandelijks 250.000 ton ko len van Duitschland en kan de dan nog ontbrekende kolen zich in Engeland ver schaffen. De Nederlandsche schepen, die de kolen van Engeland halen' zullen door de Duitsche duikbooten ontzien worden. Echter zullen de Nederlandsche schepen in ballast naar Engeland varen. Duitsch land staat verder den uitvoer toe van staal en ijzer naar Nederland, voor zoover die beide artikelen voor den scheepsbouw en talrijke takken van industrie beslist noodzakelijk zijn. De H. Ct. kan verzekeren, dat alle bij de onderhandelingen betrokken Ne derlandsche ministers hun goedkeuring aan de in beginsel getroffen overeen komst met Duitschland hebben gehecht. Werkloosheidsverzekering. In het laatste half jaar zijn op het eiland Zuid-Beveland een zestal afdeelin- gen opgericht van den Algemeene Ne derlandsche Timimerliedenbond. Aan de zen bond is een centrale wcrkloozen- kas verbonden, waarbij alle leden moe ten zijn aangesloten en wekelijks hunne contributie moeten storten. Daarvoor ont vangen zij bij werkloosheid, onder na dere bepalingen, een uitkeering. De Centrale kas van den Timmerlieden- bond is door Z. E. den Minister van Wa terstaat toegelaten tot het Werkloosheids besluit 1917 en komt dus in aanmerking voor het ontvangen van subsidie van Rijk en Gemeente op de door de kas ont vangen contributiebedragen. Deze subsi die maakt, het dan mogelijk, dat de werk- looze leden dubbel zooveel uitkeering ont vangen dan dat daar zonder het geval zou kunnen zijn. Op zichzelf beschouwd is dit dus van zeer groote sociale beteekenis. Echter is er één bezwaar. En dat is wel dit: De subsidie op de premie, wordt door het Rijk alleen gegeven in die Gemeenten» waarvan de Raad besloten heeft, dat ook de Gemeente er aan zal bijdragen (Rijk en Gemeente, elk voor de helft.) Om nu voor al zijn leden op Zuid- Beveland de verlangde subsidie te kun nen verkrijgen, heeft het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Tim- merliedenbond naar een 18-lal Gemeen ten op Zuid-Beveland een adres gericht, waarin wordt verzocht, dat de Raad der Gemeente zal besluiten tot toetreding bij de subsidieregeling der Werkloosheidsver zekering. Reeds- hebben 2 Gemeenten, n.l. 's-Gravenpolder en Ellewoutsdijk in gun- sligen zin op dat verzoek besloten. De Gemeenteraad van Roes nam reeds vroe ger een dergelijk besluit, zooclat thans reeds een 3-tal Gemeenten zijn toegetre den. In het geheele land bedraagt dat aantal reeds 320. In het belang van een goede ontwik, keling der Werkloozenverzekeiïng en le vens voor de bevordering van goede so ciale maatregelen, is het gewenscht, dat alle gemeenteraden zullen besluiten, dat hunne Gemeente tol het Werkloosheids besluit 1917 toetreedt. Ssldóelburo. Thans is de begvooting on zer gemeente voor 1918 in druk versche nen. Het ontwe'rp sluit op f785,481,66 in ontvangsten en uitgaven: de post „plaatselijke directe belastingen" (Hoof delijke Omslag) is geraamd op f 26D,.0C0 tegen f246,000 over het loopende jaar en een opbrengst van f 185,863,541,2 over 1916. Op de begrooting der inkomsten komt een post voor van f 20,000 uit een geldleening tot dekking van de uitgaven ingevolge do distributiewet 1916. Op de begrooting der uitgaven is de post briefporten enz. met f 10!) verhoogd en de post handelingen van don gemeen teraad met f 300, daar de prijsis op geslagen en de handelingen niet goed- kooper te verkrijgen zijn. Voor onderhoud van straten, pleinen enz. ig f5341 uitgetrokken, tegen f4541 op de loopende begrooting on een uit gaaf van f4586,96 in 1916. Hieruit moet worden betaald het verleggen van 15,000 M- straatwerk, het strooien van zand bij gladheid enz. Onder dit artikel komt ook als' onderdeel voor„Exploitatie van een sproeiwagen; uitgetrokken pro me morie Voor het onderhoud van wegen en •voetpaden is uitgetrokken f 5000 (1917 f4541, 1916 f 3574,351/2), daaronder is begrepen 170 M2 straatwerk aan het Arnomuidsclie voetpad, 700 M2 id. aan den Klove rskerkschen klinkerweg en 1.800 M2 id. aan den Nieuwen. Vlissing- schen weg. Voor yoetpad langs den Schroeweg is f50 uitgetrokken. Onder dit onderhoud van bruggen en ponten komt een post voor van f 740 Voor vernieuwing van oen gedeelte van het bovenplateau en herstel van het oyerige gedeelte van de Hooge Brug. Aan het kanaal z,al weer 100 M2 glooi ing van Vilvoordsche sleen door beton platen wprden vervangen. De post aankoop van straatklinkers, keien en grind beloopt f 10,528 tegen f 4300 in .1917. Deze post is zoo hoog geraamd in verband met de prijsstijging der materialen; daaronder valt het be straten van de Jodengiang (680 M2) en het z.g, Rijltje (460 M2). De bedrijven vragen elk een bijdrage in hun nadeedig' saldo, do gasfabriek ad. f8459,91, de waterleiding al. f 4836,73V2 en het G. E. B. ad. f6356,40. Voorts 2ijn ingetrokken als leeningen aan de bedrijven voor de glasfabriek f 7000, de waterleiding f 3000 en het e'ec- trisch bedrijf f 25,000. De toelage voor de ambachtsschool is geraamd, op f10,500 (v. j. f8000), die voor de industrie- en huishoudschool op f 1500 en die voor de H'andelsdagschool op f2300 (1917 f1500). De kosten van den armenraad zijin ge raamd op f500 (v. \j. f200), die ter voorziening in de gevolgen van werk loosheid op f1750 (v. j. 1900, uitgaaf 1916 f 1300) en die voor de gemeente lijke arbeidsbeurs op f550 (v. j. f725). Het bedrag der onvoorziene uitgaven ten slotte .bedraagt op de ontwerp-be- grooling f3975,46 (v. j. f10,300). V)oor verlichting en verwarming van openbare gebouwen enz. zijn over het algemeen dezelfde sommen uitgetrokken als in (de vorige jaren. (M. Ct.-) Middelburg. De resten van de verschil lende door deze gemeente aangegane lee ningen zullen op 1 Januari 1918 le samen bedragen f 1.274.900. Voor de voortzetting van de herstel ling van den zijgevel van het Raadhuis alhier wordt door B. en W. voor 1918 f5000 aangevraagd. Het postkantoor zal tot 9 uur nam. geopend zijn. De Commissie voor Distributie van Reparatieleder, schoenen en klompen en sajet brengt ter kennis, dat voorzoover de voorraad leder strekt,-bons zullen wor den uitgereikt aan gezinnen of alleen loopende personen met een jaarlijksch in komen van ten hoogste f 1400. Voor het inschrijven van (hen, die meenen voor bons in aanmerking te ko men, zal de commissie zitting houden op liet bureau van den Armenraad, hoek Bogardstraat D 43: voor de wijken A, B, C, D, E, F, G, Woensdag a.s. 13 uur; voor de wijken N. O. P. Q, Woensdag 8 10 uur 's av.voor de wijken II, I, J, K, L, M, Donderdag 13 uur; voor de wij ken R, S, T, U, V, Donderdag 810 uur 's avonds. Verzocht wordt, liet trouwboekje meda te brengen. Goes. Donderdagavond 8 uur vergadert de gemeenteraad fer behandeling 'van: 1. Stukken; 2. afschrijving belasting; 3. begrooting gasthaas 1918; 4. id. Burg. Armbestuur 1918; 5'. onderhanclsche ver huring woonhuis Schoolstraat A 64a; 6. verzoek S. v. <L (Peijl, om verlenging van den termijn betreffende ingebruik- geving van een gedeelte van de West- vest; 7. wijziging verordening inzake af kondiging van plaatselijke verordeningen en bekendmakingen8. wijziging veror dening op hot brand wezen; 9. wijziging verordening 'op "het L. O.; 10. salaris- regeling Directeur van het lev ens midde len bed rijf 11. verzoek W. J. M. Bitter c. s. om bestrating te mogen aanbren gen op het terrein kadastraal bekend sec tie D No. 2606 en uitgang naar do Adolf van Westerwijksbuurt door de ge meentegang No. 26; 12. voorloopige vast stelling van pensioensgrondslagen van ge meenteambtenaren; 13. adres van den heer W. N. G. Coenen, arts te Goes, inzake de helm toegekende belooning als waarnemend gemeente-geneesheer; 14. wijziging bouwverordening; 15. benoe ming van een onderwijzer in de Franscho taal aan de O. L. school voor M. II. L. O. Aanbevolen wordt de heer t'. de Vrieso, sedert 5 maanden lijdelijk als zoo- 1 danig werkzaam; 16. aanvraag van een crediet t'en behoeve van de oprichting van een gemeentelijke centrale keuken. Vlissingen. Door den storm van gis ternacht is een der glazen wijzerl>orden van den St. Jacob storen, welke reeds ge barsten was, gebroken. Onze vroegere stadgenoot,, de heer E. J. JV1. Buijsrogge, is met ingang van 1 October benoemd tot telegrafist 2e klasse te Rotterdam. (V. C.) lerseke.Daar het verbazend lang duurt, voordat Duitschland mossels afneemt en do vrije verzending naar België natuur lijk verboden is (door Duitschland), be staat ten onzent gebrek aan werk. Do schippersbevolking heeft niets te doen en. is aan 't bieten rooien en aan 't bieten varen naar de srtikerfabrieken. Ook da Zuiderzee levert niets op. De vooruitzich ten zijn ook verre vaji gunstig; veel zieke mossels, slechte visch en de ver bazende druk, die de Coöperatieve Mos selvoreeniging uit zal oefenen, alles be lemmert een anders bloeiende industrie. Waren 1916 de uitzichten niet gunstig in 't eind ig alles meegieloopen, maar 1917 zet zeer slecht in en alleen een zieke mossels, slechte visch en de ver zen naar boven drijven en den werken den stand in deze dure tijden een mooi loon verschaffen. Coöperatie van oester kweekers is op een onkele uitzondering na een voldongen feit ,maar coöperatie van mosselkweekers is bijna even onmo gelijk als vereenigingen van water en vuur, aldus meent onze berichtgever. Kamperland. Vermoedelijk tengevolge van het hemelvuur ontstond hedennacht 'brand in de landbouwschuur van dhr. C. Jvas'tlein. De scnuur met graan en al do levende have weid een prooi der vlammen. Er was geen mógelijkheid om ook maar iets te redden. Verbrand zijn 2 paarden. 1 veulen, 2 koeien en 2 kip pen, terwijl' genoemde Kastlein nog ern stige brandwonden aan de handen be kwam' bij de pogingen om de paaiden te redden. Ritthem- Alhier is gisteren aan de Zuid watering bij de spuisiuis een Hollandsche mijn aangedreven. Do marine heeft eerst de mijn onschadelijk gemaakt en daarna weggevoerd. Door den storm was de mijn losgeslagen. De meeste mijnen, die aan drijven, z ijin echter meestal van een vreemde nationaliteit. Westkapelle. Gistermiddag werden wij opgeschrikt door een ontzettenden knal. Het was een mijn die ontplofte. Enkele ruiten zijn gesprongen in den omtrek, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zaterdag is er ook één ontploft ten noorden van Westkapelle op de hoog te van de hofstede Moens, waar ook enkele ruiten barstten. Zouieiande. Hedenmorgen zagen mili taire schildwachten, die op de duinen alhier op post stonden, uit zee een mijn aandrijven. Daar de zee onstuimig was kwam de mijn recht voor de gemeente op de steenglooiing terecht, waar hij afsloeg. Een groote vuurstraal werd boven de duinen waargenomen en onmiddellijk volg de een geweldige slag. Er waren men- schén op het strand die geheel zwart wa ren van den kruitdamp. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Veel mate- rieele schade in de gemeente is veroor zaakt. Op vele daken zijn de pannen op elkander geschoven, vele ruiten, zelfs geheele ramen zijn stukgeslagen. Do ra men in de school zijn bijna alle stuk, zoodat geen onderwijs gegeven kan wor den. Zierikzee. Zaterdagavond zijn alhier 16 ontplofbare mijnen aangespoeld langs de Schouwsche kust in het rayon Haatn- stede-Scharendijke. Gisternacht is ingebroken in lïet kantoor der Rotterd. Tramwegmaatschap pij. Er werd f 300 ontvreemd. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Maassluis G. J. Koldewijn te Domburg, dr. W. Lodder te Ulst en E. Warmolts te Nunspeet. Aangenomen naar Slochteren door A. Vrijlandt te Terhorne. Bedankt voor Oosterwolde door M. A. G. Vorstman te Watergang. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuw-Vennep 11. K. M. llummelen ie Heerenveen en S. Idema te Workum; te Nieuw-Weerdinge H. Lan- ning te Dwingels en A. v. d. Vegt te Ureterp. Beroepen te PacsensModdergat II. Popma te Oudega; te Duurswoude J. M. de Jong te W-ons. Aangenomen naar Medan (Sumatra) door dr. W. G. Harrenstein te Noord- Scharwoude; naar Landsmeer door .1. II. Beumee te Stedum; paar Koude- kerke a.d. Rijn door J. Sybesma te Zierikzee. Bedankt voor Ter Aar door H. v. d. Zanden te Ha riemen Geref. Gemeenten. Beroepen te Kampen M. Hofman, cand. te Beekbergen. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Groede J. E. B. Blase te Stadskanaal. Naar het „Weekblad voor Gym nasiaal en middelbaar onderwijs" meldt, ;zal het hoofdbestuur der Vereeniging van 'leeraren b. h. miiddelb. onderwijs, zoo dra de wet-Limburg in het Staatsblad is verschenen, een officieel bericht in het weekblad plaatsen met een ver/ook aan directeuren, om op één zelfden dag aan allé 11. B. scholen de vlag uit te steken, Bevorderd te Utrecht tot doctor in de gódgeleerdHfeid op proefschrift „Au- gustinus' wetenschapsidee. Bijdrage tot 'de kennis van de opkomst der ideeeener Christelijke wetenschap in de antiek©, wereld," de heer Th. L. Haitjerna, geb. te Laren (Geld.), pred. bij' de N. K. kerk te Hoogmade. Geslaagd te Groningen voor het voorbereidend examen geneeskunde H. E. Wessels. Geslaagd voor voorloopig machi nistendiploma G Baarschers te Vlissin gen. >.*-,-1 nme n 1 wmw 1111 wiiii iiBP—ww—aMaaq—— Te Steenbergen is een 2 jarig kindje, doordat de broertjes met lucifers speel den, in het wiegje verbrand. Te Calais is een huis ingestort; ,18 person e ii, o.w. 10 kinderen, zijn ge dood. - In verhand met de voorloopige toe zegging van Duitsche zijde, die een be tere kolenvoorziening mogelijk maakt, is aan het plan om'een boperkten treindienst op Zondag in te stellen, geon uitvoering worden, gegeven. De familie Sandberg te Beetster- £waag heeft het recht van eikels, boe ken in haar bosschen verpacht voor f 2000. Twee stoomloodsbooten hebben voor (len Waterweg drijvende gevonden en te Jfoek van Holland aangebracht 19 va ten olie. 3 vaten 'benzine,1 kist en 1 pak rubber, 1 kist poetsextract en 2 reddingboeien. 1 Te Rotterdam is een 2-jarig kind ónder een vrachtwagen geraakt en ge dood. 1 1 j Te Delft weid een tweetal werk lieden gearresteerd, verdacht van dief- fsta.1 van ongeveer 1000 K.g. dak lood van fabrieken, particuliere woningen e# rijks- bouwen. j Te Wagenborgen (Gron.) is! het l'oongeschil met het personeel der Dorsch- macbinc-vereenigingen opgeheven. -Eerst nu Wordt er gedorscht. Uit Zweden arriveerde te Vefeen een s.s. toet een lading cellulose voor d'e papierfabriek aldaar. Uit Mill wordt gemeld, dat do tril lingen door het geschut teweeggebracht, 'op zekere oogenblikken van den dag 7)00 hevig Waren, dat een hangende pe troleumlamp, die men expres ter con trole van die trillingen had aangestoken, plag op slag uitplofte. Zekerp W. K. te Venlo, van zijn yerl'of als militair uitgebleven, weild ge boeid naar zijn garnizoen gevoerd. ,Te Blerick werd hem verlof r'gegeven naar naar de W. C. te gaan, doen Zoodra waren de boeien niet los, of hij sprong uit den trein en wist te ontkomen. Het is de achtste maal, dat K. voor dergelijk feit aangehouden, wist te ontkomen. Te üdijk (Utr.) is in de Herv. pas torie ingebrokenf 60 eigendom: van de afkleeiing van het Groene Kruis, bene vens eenige sieraden, worden vermist. De tuin der pastorie grenst aan den Krommen Rijn. Men vermoedt, dfat de inbreker(s) per bootje is aangekomen. V'an halfambtelijke Duitsche zijde woidt een geheel andere lozing gegeven yfan het incident in de Wielingen op 25 Rept. Diplomatieke onderhandelingen tus- pichen Nederland en Duits hland zijnreeds jbeg'onnen Het Rijksdistributiekantoor heeft Tastgesteld dat in een pakhuis te Arni- jsterdami 40,000 paar schoenen zijn op geslagen. Do lijlst v'an slachtoffers van jde typhoon te Tokio v'an Maandag'/neemit )snel toe. De materieele schade gaat de 100 niillioen yens te boven. Alleen in de prefectuur Tokio jzijin meer dan 503 dooden: 3J00 huizen zijn verwoest en 150,000 staan onder water. 200,000 personen zijn dakloos. Verschillende dorpen iri de omgeving Van Tokio zijn totaal verwoest. In Sus iïamuia zijn 300 lijken gevonden. '300 jinwoners van ©en klein eiland op de f.cede van Uruya u zijn met het eiland in de golven verdwenen. Naar het Utr. Dbl. verneemt, zal het in het vervolg verboden zijn h.on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2