Kerknieuws. Onderwijs, Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt G^i8«?ud Nieuws Bij K. B. is met 29 Sept. aan mr. J. Donner te Deventer op verzoek eervol ontslag verleend als plaatsverv. voorzitter der comm. voor de ongeval- lenverz. Met 1 Nov. is mr. H. F. Brevée te Gorinchem werkzaam gesteld aan de inspectie te Vlissingen. Middelburg. In de 2e helft van de maand September zijn in deze gemeente I n g e k o ml e n J. C. Meeder, boekhouder, Pijipstraat N 221, van Zutphen; mej. J. Sanderse, huishoudster, Seis weg R 74, Apeldoorn; C. A. Minderhout, boekhouder, Korte Delft A 85, Koudekerke; mej. W. Violen, Vlissingsche singel S 42a, Amersfoort; A. Janse, timmerman, Seisweg' R 150, St. Laurens; mej. wed. G Heersma gteb Davidse, verpleegster, Korte Delft H14, O. en W. Souburg, wed J. H. Franse, Zonder beroep, Noordweg S 228, Kou dekerke; W. 'Meijer», melkcontroleur, Schoorsteenvegerssingel Q 84, Koude kerke; J. J. Geldhof, schilder, Vlissing- schestraat I 160, Zuid Scharwoude. Vertrokken: F. VV. Arnoldus, van Kuiperspoort G 85 naar O. en Wi. Souburg; A. L. de Ruijter, Seisplein Q. 288, Simlpelveld; W. K. de Feijter, Lange Delft I 34, Axel; mej. M. C. E. van Batenburg, Nieuwe Haven I 102, Medemiblik; M. "VV. van de Garde. Loskade P. 267, Amsterdam; mej. M. Si es, Gravenstraat I 279, 's-Gra- venhage; G. A. de Keijzer, Seisstraat, M 57, 's-Gravenhage; J. M. Sterzenbach, VJiss. straat K 48, 'Vlissingen; J. iW. van Nieuwenhuijzen, Groenmarkt B 31, Leiden; A. VV. P. Schoen, geboren Keg, Dam N.Z. N 18, naar Zaandam; J. .Kuiler, Lange Sngelstraat N 190, Amsterdam; wed. J. Verwijs, Reiger- straat 'A 116, 'Veere; mej. N. M. C. Plaatsman, Lange Singelstraat N 189, Baarn; mej. W. A. Kosten, Nieuwe Ha ven I 104, Utrecht; mejJ. M. van der Heulen, L. St. Pieterstraat A 62, Rotter dam. s (M. Ct.) Alhier loopen den laatsten tijd al lerlei geruchten over het niet in orde zijn van de kolendistributie. Zeker is, dat een onderzoek wordt ingesteld of er kolen verdwenen zijn en zoo. ja, waar deze zich bevinden. Verschillende namen zijn genoemd van menschen, die voorra den veel g rooter dan hun krachtens de distributie toekomt in huis hebben, het geen echter dan weder wordt tegenge sproken. De Christelijke Bestuurdersbond heeft zich nu tot den burgemeester ge wend met verzoek tot inventariseering der kolenvoorraden over te gaan, daar vele personen groot gebrek aan kolen hebben. Door den Christelijken Bestuurders- bond is aan den burgemeester verzocht het gemeentelijk distributiebureau ook des middags tusschen 12 en 1 voor het pu bliek open te stellen, daar juist op dat uur velen gelegenheid hebben naar het kantoor toe te komen. Deze week worden alhier ten stad- h.uize de kaarten voor de distributie van koffie en thee uitgereikt aan de ingeze tenen. Deze kaarten bevatten ieder 26 bons, waarop behalve het nummer ook voorkomt: „Rijksfdistributie van koffie en thee." Verder bevat de kaart de mede- deeling, dat de minister zal bepalen wan neer op bepaalde bons',thee of koffie zal1 worden verkrijgbaar gesteld en tevens Üe hoeveelheid per bon. Ook zijn de straf bepalingen opgenomen biji verkeerd ge bruik van de bons. De winkeliers wor den bedreigd met het verder verstoken zijn van levering van koffie of thee en de verbruikers met intrekking der kaart. Goes. De Ver. Handelsbelangen heeft een adres aan den Raad der gemeente Goes gericht, waarin wordt opgemerkt: dat in de algemeene vergadering dier vereeniging van 21 September j.l. is be sproken op welke wijze door de nering doenden in het a.s. winterseizoen ware mede le werken tot beperking van 'gas verbruik; dat na breedvoerige beraadslaging het der vergadering wenschelijk voorkwam, zoo mogelijk te komen tot uniforme win kelsluiting; dat van een vrijwillige winkelsluiting bij wijze van afspraak niet veel is te verwachten, daar deze, gelet op de prac- tijk, slechts gelegenheid zal bieden aan de minder goedwilligen om aan een Uni forme regeling te ontkomen; redenen waarom de vergadering besloot _eich te wenden tot Uwen raad met ver zoek bij verordening te willen bepalen, dat de winkelsluiting geschiede voor de maanden October tot en met Maart op des avonds 8 uur, met dien verstande, dat des Zaterdagsavonds, alsmede op de ï'oondagen en op 1, 3, 4 en 5 December a.s. (dit laatste met het oog Op de St. Ni- colaas), vergunning gegeven worde de win kels open te houden en te verlichten tot des avonds 11 uur. Nog deelen zij mede dat in genoemde vergadering besloten werd tot het hou den van een Ullage wedstrijd tegen de a.s. St. Nicolaas; in verhand waarmede zij U verzoeken aan de eventueele deel nemers aan dien wedstrijd gedurende de avonden van 1, 3, 4 en 5 December a.s. eenig meerder gasverbruik voor de ver lichting hunner étalages te willen toe- Staan. 'tWelk doende enz., Namens het bestuur der ver eeniging voornoemd, (w.g.) J. M. DE JONGE Mz„ Voorz. (w.g.) C. ORANJE Lz., Secr. Gisterochtend is een deel der be woners opgeschrikt door brandalarm. Te gen 4 uur bleek in het groote expeiditie- lokaal van het Postkantoor brand te zijn uitgebroken. De familie Rentmeester, wel ke het bovenhuis bewoont, 'werd gewekt door rooklucht en geknetter, waarop mej. S., die dienst had op het Telegraafkan toor politie en brandweer alarmeerde. Toen deze arriveerde bleek, dat het kan toor vanwege den rook niet door de deuren bereikt ,kon worden, waarop men een paar ruiten verbrijzelde en een paar paneeltjes uit een der luiken hakte. Eerst toen kon men met een of meer slangen op de waterleiding water geven. Later wist de heer St., echter niet zonder zijn hand te verwonden, een luik te openen, zoodat men het kantoor kon binnentre den en naar behooren spuiten. Weldra had men het vuur gebluscht en de smeu lende postzakken en papieren gedoofd. Acht postzakken met inhoud, bestemd voor Wissenkerke, Kats, Driewegen, Ove- z.ande, Oudelande, Wemeldinge, Schare en Rilland, bleken zoo goed als geheel verteerd; een met zink beslagen tafel, eenige stoffers en papieren waren even eens '.verbrand. De vloer is over een groote oppervlakte geblakerd, terwijl er nog een tweetalgaten in gebrand zijn. Het overige kantoormeubilair en het pla fond is ernstig beschadigd, terwijl vele ter verzending bestemde stukken door het water beschadigd waren. Er stond wel een d.M. water in het kantoor. Het kon echter gemakkelijk geloosd worden in een ondergelegen kelder. De: 8 ver brande postzakken bevatten wel' 300 K.g. papier. Aangeteekende waarden bevonden zich hierbij natuurlijk niet. Omtrent de oorzaak bestaan slechts vermoedens. Zoo wordt vermoed, dat men vóór het verlaten van het kantoor een vonkje of luciferskop heeft laten vallen, dat papier ,en zak aan 't smeulen bracht. Onder ben, die op het terrein van den brand kwamen kijken, was ook de bur gemeester. Bij dezen brand zijn noode een aantal rookmaskers gemist. Met behulp van der gelijke Imaskers had men het kantoor door de deuren kunnen binnenkomen en het vuur ve l spoediger meester kun nen zijn. Ook van een ladder had men veel profijt kunnen hebben. Voor zoover de voorraad strekt zullen wij den „Zeeuiw"-lezers, die door deze catastrophe hun krant niet ontvangen hebben, alsnog een ex. zenden. Wie is bereid zijn nuimtoer af te staan om gedupeerde abonné's te helpen? Dat men het ons' dan zende. Ter geruststellijng van berichtgevers en adverteerders zij gemeld, dat alle naar Goes bestemde stukkken gespaard zijn gebleven. Wel ontvingen wij een aantal klets-natte kran ten met gebruinde kantjes en verdere natte correspondentie, doch niets is ver loren geraakt. Gistermorgen te ongeveer 6 uur is hier een hevige ontploffing gehoord. Het vertrek van de hier logeere'n- de Duitsche kinderen is vervroegd en nader bepaald op Vrijdag 12 Oct. "a.s1. Naar aanleiding van allerlei bezlwa- ren in verband met het naderend win terseizoen, is de komst van andere kin deren afgeschreven. Voorloopig zullen dus geen Duitsche kinderen meer arei- veeren. Vlissingen. De heer J. F. Berkel, in specteur van politie alhier, is als zoo danig benoemd ie Hilversum. Een Belgisch geïnterneerde, die uit Harderwijk ontvlucht was, is hier aan gehouden. Dezer dagen werd als bijzonderheid gemeld, dat op de scheepswerf „Voor uit" te Enkhuizen een logger door een stuk er in te brengen tot een schoener was vergroot. In verband..hiermede wijzen wij. er op, dat dit niets nieuws is. Reeds '24 jaar geleden zijn door de maatschappij ,,De Schelde" vier groote stoomschepen van den Rotterdamschen Lloyd door het aanbrengen van stukken vergroot. In Juni 1893 werd daartoe de „Batavia" in het dok te Middelburg opgenomen en verliet het hcliip dit onder den naam „Soem- bang", vergroot", in November. In De cember vólgde de „Zuid-Holland" om in Mei 1894 als „Lawoe" er uit te komen; de „Semarang" kwam in Juni 1894 en vertrok als „Oenarang" in No vember van dat jaar, terwijl ten slotte in November 1894 de „Soerabaja." werd opgenomen om in Juni 1895 te vertrekken als „Smeroe". Naar wij vernemen zal Dinsdag van wege het hoofdbestuur van het Ned. Roo- de Kruis een inspectie plaats hebben van de 'mailbooten „Zeeland" en „Koningin Regentes", die zijn aangewezen voor het afhalen van de krijgsgevangenen uit En geland. i Waarde. Zaterdagavond geraakte door de duisternis misleid de vrouw van A. B, in een vrij. diepe sloot. Op haar hulp geroep kwam spoedig hulp opdagen en wist A. H. C. de reeds bejaarde vrouw spoedig, 'met achterlating van haar hoofd tooisel, op het droge te brengen. De hulppostbode M. van Houte heeft met ingang van 1 November a.s. voor die betrekking bedankt. Schore. Zondaghiorgeu kwam de heer C. G. tot de onaangename ontdekking, dat des nachts van de opgeslagen derrie een gedeelte was' ontvreemd. Daders on bekend. Colijnsplaat. Zaterdag zijn alhier aan den Oesterput" twee mijnen aangespoeld, waarvan één ontplofte. St. Maartensdijk. De staking van de bakkers is na één dag geduurd te hebben opgeheven. Er is nu een accoord getrof fen (tusschen de bakkers en het gemeente bestuur, waarbij de eisch der bakkers wel niet geheel is ingewilligd, doch hun door het gemeentebestuur een beter loon is gegarandeerd voor het bakken van bruin brood. Wissenkerke. Zondagmorgen te 6 ure werden de bewoners van Wissenkerke opgeschrikt door esn geweldige ontplof fing. Doordat, zooals later bleek, aan de Vlietepolder een mijn gesprongen was. Een groot gat is daardoor ontstaan in Üe basaltglooiïng. Zeer zware heipalen liggen afgebroken of het rietjes ïwareu. De direetiekeet is stukgeslagen. Van een dichtbij gelegen hofstede zijn de ruiten vernield en 3e daken gehavend. Meer dere mijnen zijn hier aangespoeld: nog een aan de Vliete, twee in de Oester put (waarvan er Zaterdag een sprong) een aan de Anna,-Frisopotdei\ Deze zijn Zondagmiddag ontladen. Domburg. Gistermorgen is op liet strand, nabij AVesthond gem. Oostkapelle, een uit zee aangespoeld lijk gevonden. Het verkeerde in vereen staat va,n ontbin ding. Vermoedelijk was het een Duit- scher. Uit de kleederen die het nog aan had, kon men afleiden, dat het een vlie genier geweest .is. Ook werd nog een horloge en Duitsch geld op het lijk ge vonden. Wegens den N.W. storm spoelde Vrijdagmiddag op fiet strand alhier een* Engelsche mijn ,aan. Een uur later was het gevaarlijk voorwerp onschadelijk ge maakt. Ook Zaterdagnamiddag dreef een groote mijn op het strand, recht voor den „Hoogen hil." Militairen houden er do 'wacht bij. Even later sprong tus schen Westkapelle en Domburg een mijn uit elkaar, die door de golfslag op do steenen glooiing weid geslingerd. jZon- dagmorgen is de mijn aangespoeld voor Üen „Hoogen hil" door militairen gede monteerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessendam P. de Looz© te Barneveld; te Leerdam Ph. J. Vreug- denhil te Sprang; te Zwolle C. D. v. Noppen te Nieuwe Pelcela; - te IJsel- monde F. Kijftenbelt te Leerdam; te Steenwijk W. Lodder te IJlst; te The- singe K. Hendriks te Aduard; te Eext F. Tammens te Zuidbroek; te Dedems- vaart, dr. Th. L. W. v. Ravestein te Eerbeek; te Loon op Zand. W. J. Kolkert te Ter Aar. Aangenomen naar Sappemeer door A. H. Wefers Bettink te Oosthuizen. Bedankt voor Nijega door J. Tichelaar te Wilsum; voor Zevenhuizen door G. Alers te Goudriaan; voor Oostzaan door A. II. Wefers Bettink te Oosthuizen. Het orgel in de Nieuwe Kerk te 's G'ravenhage heeft door den brand niets geleden. Dit fraaie instrument bleek nog in goede conditie te yerkeeren. In de Congregationalistische gemeen te van King's Weigh House te- Londen zijn laatst een man en een vrouw tege lijk als predikant bevestigd. Het beves tigd paar is drie dagen later getrouwd en heeft gezamenlijk het hulpprediker schap en de stadszending aanvaard. Oud Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam J. J. Otte, cand. te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Nieuw-Beijerland door A. Makkenze te 'Ridderkerk. Prof. C. A. Pekelharing, hoogleeraar in de geneeskunde aan de Rijks univer siteit te Utrecht zal aan het einde van het academische ja.ar, wegens bet be reiken van den do,or de wet gestelde» leeftijd zij,n ambt neerleggen. De inspecteurs van het M. 0., de heeren Coops en Bolkestein, hebben aan directeuren van H. B. S. en middelb. meisjesscholen een circulaire gezonden, waarbij zij verzoeken een huiswerkrege ling te maken, 'zooals die door de om standigheden wordt vereischt. Mocht deze noodregeling i nvloed op de examens heb ben, dat moeten zij daarvan mededeeling doen. De plannen tot oprichting van een Chr. II. B. S. te Zwolle zullen weldra een vasten vorm aannemen. De Uniecollecte bracht op te Mid delburg f 282.87, Bruinisse f 121.65, Bie- zelinge met Kapelle en Eversdijk f 121.65. Geslaagd voor wiskunde l.o. de heer H. Huizinga te Groningen. Geslaagd te Delft voor het prop. examen civiel-ingenieur de heer A. A. Ch. M. Hombaoh. De Vereeniging van Leeraren in Handelswetenschappen, gevestigd te .Am sterdam, heeft den kring harer eixametn- plaatsen uitgebreid en daarin ook opge nomen Vlissingen. Tot lid der examen commissie is o.a. benoemd de heer J. Lefèvre alhier. Prof. Talma, medisch hoogleeraar te Utrecht, is voornemens in 1918 wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd zijn ambt neer te leggen. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes- zijn veroordeeld wegens overtreding Leer plichtwet: P. K., Wemeldinge, bij 6o herh. f 5 of 5 d. In het veld poging doen om1 wild 'te bemachtigen: M. R., Schore, f 1 of ,1 'd. Strooperiji: P. C. S. Wissenkerke, J. v. d- W., J. G„ Oude lande, C. H.. L. M„ J. Z„ Rilland-Bath, B. K. "Nisse, f3 s. 1 w. l.sch., L. ,Z Ovezande, f3 of 3 d., II. F. L., Ove zande, f5 of 1 w. t.sch. Straatschen derij: C. V. Goes, P. B. Wouw, f5 of 5 d. Verwekken van nachtrumoer: J. A. U. W„ F. G. v. K... A. v. H„ Goes, A. K. Kloetinge, ieder f2 of 2 d. zonder verg. loopen over weiland: A. S. Kapelle, f3 of 3 d„ T. d. K. aldaar, terug aan ouders. Zonder verg. loopen over beplante grond: A. Q. Hansweert, terug aan ou ders. A. d. K.. 'Kapelle, f3 of 3 d. Zonder verg. loopen over bezaaiden gr.-: C. K. Bergen op Zoom, f3 of 3 d., P. d. J. Biezelinge, f 3 of 3 d. Overtre ding Arbeidswet: J. M. Goes. 2 maal f2 of 2 ra. 2 d. Overtreding Hinderwet: M. C. 'Hoedekens,kerke, f0,50 of 1 d. C. d. V. Ierseke, f 10 of 10 d. zonder verg. in localiteit sterkch drank aanwe zig hebben: P. M. L. v. R. Rilland-Bath, 7 d. h. Kool verbouwen in strijd miet regeling minister: M. W., Rilland-Bath, f2 of 2 d. Zonder verg. loopen langs spoorweg: C. K. Bergen op Zoom, C. H. Krabbendijke, f3 ol 3 d. Weigeren plaatsbewijs op spoorweg te vertoonen: A. II. 's-Gravenhage, f3 of 3 d. Roo- ken in „niet-rooken" spoorwegafileeling J. t. L. te Krabbendijke, M. 1L, .A. H. 's-Gravenhage. f2 of 2 d. Met twee aan elkander gekoppelde wagens rijden: H. v. ,V., Breda, f2 of 2 d. Vuurwerk afsteken op openbaren weg: J. M., W. D. K., te Colijnsplaat, ieder fl of 'l dag een persoons rijwiel voor meer dan een persoon bezigen: C. S. Kapelle. f0,50 of 1 dag. 's Avonds fietsen zonder lan taarn: A. G. d. G. Hansweert fl of 1 d., J. d. E. Wolf aartsdijk, f 2 of 1 w. t.sch., I. v. AI., Schore, C. W. v. 'tW. Heinkenszand, M. II. 's-H.-Arends- kerke, W. L. H. 's-H.-Abtkerke, C. 0., D. J. B. A. Kloetinge, J. L. T. aldaar, A. W. Wilhelminadorp, M. J. v. d. V. Vlissingen. J G., J. V., hsv. v, d. G. J. J. W. B. hsvr. L. A. B,„ L. A. B. Hansweerd, J. G. Kruiningen, M. B. Ka pelle, f2 of 2 d. 's Avonds fietsen zon der lantaarn en opgeven valsche naam A. C. 'G. Huibergen f3 en f5 sub. 3 en 5 d. Visschen in kanaal door Zuid- Beveland D. B. Hansweerd, f 1 .of 1 d„ J. G., Hansweerd, f3 of 3 d. Zonder verg. visschen op eens anders afgeba- kend perceel in ScheldeJ. A. S., H. M. Lzn., Ierseke, heiden terug aan ou ders. 'Bot beneden de maat bij zich hebben op Schelde: A. Q Azn., J. v. H. Rilland-Bath, f3 of 3 d. Dronken schap: P J. V. hsvr. J. v. d. B., J. d. H. Goes, J. D. Wemeldinge, J. v, d. P. Ierseke, C. 'S. Wissenkerke allen, f2 of 2 d., A. iN., A. V., Goes; J. V., A. v. ,E. Hansweerd f3 of 3 d., J. D. Wemeldinge fö of 5 d., le herh., W. C. V. 'ld. V. Goes, 3 d. h„ 9e herh., L. V. Goes, 3 w. h. VrijgesprokenOver- treding Reglement vervoer op spoorwe gen: A D. C. v. d. V. Haarlem. Het steken van derrie. Voor het kantongerecht te Middelburg had zich Zaterdag te verantwoorden de timmerman J. K. C., tfit Arnemuide.n, die op zijn land in die gemeente door een zestal personen 150 M. diepte grond heeft doen weggraven en daarvan onder derrie. Bekl. stond terecht omdat hij in bedijkte gronden heeft doen vervenen. De '-"rijksveldwachter M. van Schalk, had het werk zien uitvoeren en procesver baal ervan opgemaakt. Een der werk lieden kwam verklaren, dat C. er do last toe gaf, terwijl de opzichter van, den Prov. Waterstaat J. J. van Weijns- bergen mededeelde wat hij onder ver venen verstaat, dat is het verwerken van grond tot brandstof, het verbod om te vervenen is gemaakt in het belang, van het land, opdat geen land te laag zon worden gemaakt. Dje bekl. bekende de feiten en gaf ook toe, geen vergunning van Ged. Staten voor het vervenen te hebben gehad. De ambtenaar van het 0. M., mr. Combault, zeide, dat hier een belang rijk vraagpunt aan den kantonrechter ter beslissing wordt voorgelegd. Waar door de tijdsomstandigheden ook in deze pro vincie naar brandstof gezocht wordt, rijst de vraag of hiermedè het verbod! van vervenen wordt overtreden. Spr. heeft eens in de geschiedenis nagegaan, wat- onder vervenen verstaan moet worden. Waar beid. het doel heeft gehad brand stof voor eigen gebruik te verkrijgen, is hij schuldig, maar de ambtenaar meent, dat een zware straf in dezen niet noo- dig is, en hij wil dan ook geen gevolg geven aan een wenk van den officier van justitie om tot in beslagname der gestoken derrie over te gaan. Spr. vraagt aan het eind van zijn belangrijk requisi toir veroordeeling van C. tot f5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor het kantongerecht te Middelburg had zich Zaterdag nog te verantwoorden de smid J. P., aldaar, die aan een vrouw medicijnen had verkocht en haar boven dien aan den lijve had onderzocht. De eisch luidde daarom f 100 boete subsidiair 50 dagen hechtenis. Bieten en wintertarwe. Do boeren uit de Haarlemmermeer hebben te Hoofddorp een vergadering gehouden, waar besloten is een commissie uit hun midden naai- den Minister vim Landbouw af te vaardigen. De boeren klagen, dat, ten gevolge van den administratieven omslag, de bieten zeker niet vóór het einde van October van het land zullen kunnen zijn wegge nomen. Het gevaar is dus groot, dat ze door vorst stug worden, maar tevens zal de wintertarwe, om nog voor het vol gende jaar een goede oogst te kunnen leveren, niet tijdig genoeg kunnen wor den gezaaid. Daarbij is het onmogelijk de bieten te kuilen in afwachting van de beslissing over de aflevering, omdat er geen stro» aanwezig is als afdekking tegen vorst. (N. R. C'rt.) -UW I I IWUM— UK ■MMMM——P—P— Van een schuit, liggende in den Anistel te Amsterdam, zijn gistermorgen 400 K.g. iepenhout ontvreemd. Een rechercheur te Amsterdam heelt aan 'een bureau geleid een 38-jarige vrouw, verdacht van diefstal van een koperen kruisbeeld, uit een kerk hier ter stede. Wegens het aanspoelen van een mijn op het strand te Scheveningen ter hoogte van Seinpost, is Zaterdagmiddag dc strandmuur door militairen afgezet. Donderdagavond stieten eenige smokkelaars met vijf koeien te Mander- veen op twee kommiezen. De smokke laars namen de vlucht. Een hunner, de met verlof zijnde landweerman t. B., werd door de kommiezen doodelijk getroffen. Hij is reeds overleden. De andere smok kelaars wisten te ontkomen. De koeien werden in beslag genomen. Te Hunsel (Limb.) is de landbou wer P. Creemers van een korenmijt dood gevallen. Te 'Rotterdam is het beddonmaga- zijn van de firma Leeuwin aan de Hoog straat uitgebrand. Het Kamerlid Nierstrasz heeft de regeering vragen gesteld over het niet- uitvaren van onze kolenschepen naar Engeland. In antwoord op vragen van den lieer van Best heeft minister Posthuma o.m. medegedeeld, dat personen ,"die hun broodverbruik beperken, hun land groo- ier dienst bewijzen door de resteerende bons te vernietigen, dan door die weg te schenken. Wegens kolenschaarschte mogen de suikerfabrieken geen droge pulp fabri- ceeren. Van Kol komt 15 October uit Stock holm terug. Hel, Bureau voor Mededcelingen in zake de voedselvoorziening dringt er op aan niet te vroeg met stoken te beginnen. Het is volstrekt niet noodzakelijk, dat vóór 1 November wordt gestookt, en ma» bedenke wel, dat het veel gemakkelijker valt zich nu eenigermate te harden dan, na eenige maanden gestookt te hebben, zich aan het eind van den winter te vroeg verwarming te moeten ontzeggen. De akkers om tarwe te verbouwen liggen in Friesland's Noordooslhoek, schrijft men aan de Leeuw. Crt., in groo- *ter aantal gereed dan in vorige jaren, maarhet zaaikorèn ontbreekt. Ver geefs wordt al geruimen tijd daarop ge wacht, doch de commissie schijnt geen haast te maken en toch hel is hoog tijd van.zaaien, zal het jonge graan sterk" genoeg worden, om tegen den winter be stand te zijn. Nog enkele dagen en menige akker zal niet met broodkoren beplant worden. Opnieuw is te Amsterdam uit een broodkar op straat een enveloppe met 60 broodkaarten weggenomen. De directeur der gasfabriek te Hee renveen vervoegde zich dezer dagen bij een drietal inwoners van een klein plaats je bij Heerenveen, dat gas ontvangt van deze fabriek, met de vraag, of zij wil den zorgen, voor het ontsteken der gas lantaarns in de nabijheid hunner woning. Onder deze drie bewoners bevond zich look het hoofd der Christelijke school. Zoo werd dus deze, als in vroeger dagen, gepromoveerd tot lantaarnopsteker! Naar wij vernemen moeten alle open goederenwagens op de spoorwegstations vanaf Maandag 8 dezer uitsluitend ge reserveerd worden voor kolenvervoer en mogen deze niet voor ander vervoer ter beschikking van het publiek gesteld wor den. Naar wij vernemen hebben de Spoor wegdirecties tot den Minister het ver zoek gericht om ontheven te worden van de verplichting om de wachtkamers pp de stations 'gedurende den a.s. winter te verwarmen. „De Levende Natuur," onder Re dactie van J Heiman» en Jac. P. Thijsse. Uitgave W. Versluis, A'dami. In afl. 6 trekken door tekst en illu stratie, vooral de aandacht het vervolg van het artikel Botanische indrukken van een gemobiliseerde in Walcheren, met een reeks goed geslaagde photo's van den schrijver, den heer C. Sipkes, versierd. Verder: Langs bet Kottensche beekje; In het Eikenhakhout; Het zin gen, trekken en broeden der vogels! enz!. Inderdaad een zeer goed verzorgde afle vering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2