Uit de Provincie. Kerknieuws, Landbouw en Veeteelt. morgen een paar wrakken gezien. De g&rnalenbooten, welke gisteravond en he denmorgen binnen vielen, meldden eep groote bedrijvigheid in de lucht. Eendier vaartuigen rapporteerde, dat een 3-tal Duitsche machines betrekkelijk laag ver kenningen deden. De "broodkaart van het 29e tijdvak loopt van 5 tot en imet 15 dezer. De Kawi en de Grotius zijn te Jamaica aangekomen. Bommen geworpen? Onder voorbehoud 'meldt men aan de N. R. G.Dinsdagavond omstreeks 10 uur zouden vermoedelijk uit een vlieg machine, welke uit het Noordoosten, scheen te komen, twee of drie bommen geworpen zijn, welke in de nabijheid van ons aan de Zeeuwsch-Vlaamsch© kust geslationneeid wachtschip ontploft zouden, zijn. Tot welke nationaliteit het vliegtuig behoorde, kon men ons niet met zeker heid zeggen. Van het wachtschip moet op het vliegtuig zijn geschoten en het schip liet ook de sirene werken. Het vliegtuig, dat naar de Belgische, kust koerste, weid op die kust niet be schoten. Op het oogenblik dat de bommen vielen, werd ook Zeebrugge gebombar deerd door vliegmachines. Oud-minister Heemskerk is voor eenigen tijd naar Berlijn. De nieuwbenoemde reserve 2e lui tenant-kwartiermeester A. W. Sauer is be stemd tot verplegingsofficier bij het depot- bataljon der brigade grenadiers en jagers. Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand September: Telegrammenverz. 2256, ontv. 1504, overgen. 2626, totaal 6386. SST" Gesprekkenverz. 3275 ontv. 3301, overgen, 11531. Lokaalworden niet meer genoteerd. Totaal 18107. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld KantoreD. Verz. Ontv. Loc. Tot Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Arendskerke 's Heerenhoek 's Heer Hendriksk. Heinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kloetinge Kortgene Kruimngen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot. Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 203 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kats Kamperland Kapelle Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Goes. Zij, die gebruik wenschen te ma ken van de distributie van zoolleder, kun nen zich tot en met 10 October vervoe gen aan onderstaande adressenW. Traas, Papegaaistraat C 75; M. B. de Munck, 's-Heer Hendrikskinderendijk E 302; E. Kerk hove, HeerniSseiweg G 180; J. jH. Nonnekes, Pr. Julianastiraat G 38; C. Antonisse, Keiztersdijk A 103b; E. Bar bier, Albert Joachimkade G 30; A. Schrijver, Turfkade D 30 en M. 'Ni'euwen- huijse, M. A. de Ruijferlaan E 73. Middelburg. Bevorderd tot hoofdingeni eur-directeur van den rijkswaterstaat 1ste Masse do heek (H. van Oordt te Mid delburg. Bij de firma F. B. den Boer, al hier, is een serie van 10 briefkaarten verschenen, die een zeer duidelijk beeld geven van de vreeselijke verwoestingen, die Maandagavond te Sluis zijn aangericht. Onze vroegere stadgenoot, de heer D. C. Roth, is bevorderd van klerk tot adjunct-commies bij het departement van justitie. Gisteravond half tien werd hier een Voor een overvolle zaal gaf „Ho sanna" gisterenavond haar uitvoering, die uitstekend gseslaagd mag heeten. 1 Ds. ten Hove van 'Ritthem, sprak een kort woord ter inleiding, waarbij hij uit ging van „En omtrent den middernacht zpngen Paulus en Silas Gode lofzangen." Gerugsteund door een flink orkest voerde hierna „Hosanna" haar program, uit. Twee composities van Mendelsohn Bartholdy werden ten gehoore gebracht, LaudaSion en Psalm 42. We hebben genoten in deze „gewijde" muziek. Koor, kwartet en soliste bleken met ernst te hebben gestudeerd. De soliste met haar ronde sjtem, y er tolk te zoo juist den tekst. Hoeveel meer nog zou 'de doorsnee; hoorder" van Hosanna genoten hebben, indien niet enkel het sohoonc complex van tonen, maar ook het woord (hier enkel Duitsch) tot zijn ziel sprak. Een voornaam, deel van 't program werd nog uitgevoerd door mej. Dhont en dhr. Van Abeelen. Ze wisten ons door hun ensemble-spel als in verrukking te bren gen. Ds!. ten Have sprak dan ook naar ons hart, toen hij ook namens de Zeeuw- echo Hervormde Diaconessen-inrichting, ter wier voordeel deze uitvoering werd1 gegeven, koor en medewerkers hartelijk dank bracht. Ellewoutsdijk. In de gemieenteraadsver gadering van Woensdag 3 Oct. werd do begrooting dienstjaar 1918 vastgesteld in ontvang "en uitgaaf op een bedrag van f 21603,82. De hoofdelijke omslag moest wegens de verhooging der onderwijzers jaarwedde een belangrijke verhooging on dergaan en werd daarvoor uitgetrokken f 4000. De vooraf geregelde jaarwedden voor het onderwijzend personeel luidt thans: aanvangstractement hoofd der sch. f1175, maximum voor 16 dienstjaren f 1625, aanvangssalaris onderwijzers f650, (maximum yoor 16 dienstjaren f1175. Verder wordt voor de hoofdacto f 100, voor huishuur geh, onderwijzers f 50 en voor nuttige handwerken f 0,60 per wekelijksch lesuur gegeven. De ge meenteraad koos voor het vaststellen ■der tractementen het gemiddelde van het voorgestelde salaris in de circulaire van Ged. St. en het ontwerp besluit van B. en S. in Zuid- en Noord-Beveland. De verhoogingen brengen reeds _voor dit jaar eene uitgave-van f825 mede. In de ver ordening tot heffing van den H. omslag weid een wijziging gebracht, fcoodat voor taan zal mogen worden geheven een be drag van hoogstens f 4500. De goedgekeurde armenbegrooting over 1918 luidt in ontv. en uitgaaf' f 4886,16 Va, waarin de subsidie ad f450 wegehs de distributiewet js opgenomen. Herkozen tot léden van het armbe stuur de aftredende heeren J. Nieuwen- huize en G. Molhoek. Tot eene volgende vergadering weid uitgesteld de verordening op de woon wagens!. Op een verzoek tot geestelijke ondersteuning inzake verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkeloosheid van den Alg Ned. Timmerliedenbond werd gunstig beschikt. Zeer afkeurend werd gesproken over het feit dat ingezetenen en winkeliers (zoo weinig acht slaan op de bepalingen der distributiewet, waardoor sommige in gezetenen, vooral de bewoners der bui tenwijken kort na aankomst van regee- ringlsgoederen, reeds achter het net vis- schen, doordat de andere inwoners, zoo dra zij maar vernemen, dat ©r regee- ring'sgoedercn aanwezig zijn, zooveel' zij maar kunnen trachten machtig1 te worden en de winkeliers vermoedelijk ook zon der de betrekkelijke bons afgeven. Er wordt dan ook bij B. en W oen streng toezicht aangedrongen. Bij den landbouwer Jacs. 'Smalle- gange Jzn. bracht een varken deze \Mefc 21 jongen ter wereld. lerseka Gisteravond trad voor ecu zeer groot publiek op de heer van Gel der, redacteur van de Visscherij Crt. om te spreken over de belangen der Zeeuw- sche mosselkweekers. Hij besprak de be staande vereenigingen, welke hij stellig verwierp en beval aan om te komen tot een orgineel Zeeuw,sche vereeniging, Bottemanne die zich zoo uitsloofde voor de 'visschers, is, zeide hij, niet. te vertrou wen; die lijdt aan machtswellust," wat overal uit blijkt. In de nieuwe vereeni ging moeten de kweekers baas zijn en niet Bottemanne. 'Direct werd een ver eeniging opgericht waartoe pl'.mi. 30 le den toetraden. Wissenkerke. Verschillende colleges en corporaties te Wissenkerke, die zich met armenzorg en ziekenverpleging bezig hou den, waren Dinsdag j.i. door den heer M. J. Verhorsit bijeengeroepen, om van gedachten te wisselen over de stichting van een tehuis voor ouden van dagtem met een daaraan verbonden gelegenheid tot ziekenverpleging. De bedoeling dezer bijeenkomst was voornamelijk enkele hoofdgedachten omtrent die zaak in rui mer kring te brengen. In verband daar mee zou dan elke cprporatie voor zich kunnen/ (nagaan, in hoeverre zij zich finantieel hierbij zou kunnen en mlogen interesseeren. Op een volgende vergade ring zou dan ieder goed beslagen ten ijs kunnen kamen en een definitieve be slissing genomen kunnen worden. Ook kwam ter sprake het in 't leven roepen van een centrale keuken. Een commissie, waarin ook een paar arbeiders worden opgenomen, zal Binnenkort deze zaak na der onder de oogen zien. (M. C.j Hoedekenskerke. Benoemd tot politie agent te Amsterdam, A. Helmstrijd, alhier. 's Heer Arendskerke. Benoemd tot amb tenaar ter Secretarie dezer gemeente de zware ontploffing gehoord, welke de ra- 1 Sheer W], J. Vermink, als zoodanig werk- 16 49 65 81 83 164 76 126 202 20 64 84 30 69 99 89 135 224 76 113 189 61 97 158 10 34 44 42 90 132 21 66 87 37 56 93 127 173 300 24 55 79 37 128 165 91 96 187 177 228 405 22 44 66 37 78 115 20 50 70 11 53 64 27 87 114 193 258 451 67 81 148 32 73 105 25 65 90 140 163 303 43 47 90 57 38 95 157 139 296 81 60 141 44 51 95 162 166 328 203 216 419 143 77 220 49 55 104 73 53 126 23 16 39 73 38 112 390 308 698 243 123 366 402 415 817 39 30 69 124 142 266 53 57 110 30 20 50 97 91 188 485 311 796 133 83 216 283 198 481 60 45 105 150 69 -s 219 op men deed rinkelen. zaam te VJagtwedde (Groningen.) Veere. De gemeente- en rijkspolitie al hier heeft, bijgestaan door den garnizoens commandant, drie militairen eu een bur ger, zekeren C. S., op heeterdaad betrapt op diefstal van 5 vaten benzine, ieder van 200 liter. De aangehoudenen zijn naar Middelburg overgebracht. vrouwepolder. Het faillissement J. de Vos Mzn. is geëindigd. Terneuzen. Naar de T. C. verneemt, bestaat het vermoeden, dat het smok kelen van vee een groote uitgebreidheid heeft. Steeds worden meerdere personen die onder verdenking' staan verhoord. Zekere S. v. D., van wien vermoed kyondt, dat hij de man is die de runde ren aan de Duitschors leverde en die sedert Zaterdag in arrest is, werd naar Middelburg overgebracht, ter beschikking van den officier van justitie. Het schijnt, dat de aandacht op deze zaak gevallen is, doordat van hier gelen vee meer werd uitgevoerd, wat anders geregeld plaats vond. Met de prov. boot die bovenvermelden arrestant vervoerde, werden ook cenige runderen vervoerd, die nu pas van smokkelen zijn in beslag genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude Tonge, J. H. v. Pad- denbuFgh te Staphorst. Geref. Kerken. Aangenomen naar Loppersum. door D. Steenhuis te IJselmande. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor IJmuiden, door W. F. v. d. Kodde te Nieuvvendam. Oud Geref. Kerk. Tweetal te Rotterdam (Slachthuiskade), J. J. Otte te Rotterdam en C. Bisschop te Rouveen. Het comité ter herdenking van den 400-jarigen Gedenkdag der Hervorming te Rotterdam stelt zich voor in de week van 31 October een Hervormingstentoon- stolling te houden. De bedoeling dezter tentoonstelling is een beeld te gevein van wat de Hervorming heeft tot stand ge bracht. Goes. Na gisteren gehouden examen zijn tot de eerste klasse der Rijkslandbouw- winterscho'ol toegelaten: A. Blijenberg, Cu- lemboirg; W. J. de Vrieger. Nieuwdorp; P. Wilton van Reede, Goes; J. Buisrogge, Kloetinge; N. van Nieuwenhuize, St. Phi- lipsla.nd; P. Franke, Domburg; C Butler, Ritthem; J. Wilton van Reede, Goes; A. M. Roelse, Walsoorden; H. Noteboom, Wolphaartsdijk; J. v. d. Weele, Wilhel- minadorp; C. J. den Engelse. Klundert; J. Overbeeke, WolphaartsdijkJ. M. Klom- pe, Dreischor; M. B. van Iwaarden, Hein kenszand; N. L. Vis, Haamstede; D. Dek ker, Hoofdplaat; A. L. Schrier, Kapelle; A. C. Zandee, Kloetinge; C. Sleendijk, NieuwerkerkC. Breure, Kamperland. De lessen aan deze inrichting zullen op 22 October een aanvang nemen. Heinkenszand, Benoemd tot onderwijzer (volontair) aan de Chr. school alhier, de heer J. de Jonge te Goes. Het aantal scholen met den Bijbel bedraagt thans 1187; het aantal Chr. Kweekscholen 19. De 40ste jaarvergadering der Unie zal D.V. op 2 April 1918 (in de Paasch- week) te Utrecht warden .gehouden. Op de H. B. School te Haarlem is in verband met den kolennood, een beperking van bet huiswerk ingevoerd, waarbij de leerlingen der drie laagste klas sen niet meer dan 2 uur en die der twee hoogste klassen niet meer dan drie uur huiswerk zullen krijgen. Over huiswerk en repetities schrijft dhr. J. van der Breggen in het „Week blad". Hij zegt, dat het huiswerk ten doel moet hebben, om het behandelde in de klasse nog, eens zelfstandig te her halen en dat het niet te veel beslag op den leerling mag leggen, en noemt sommige repeLities een groot kwaad. „Wat moet daarvoor geblokt worden en wat is het nut daarvan?" vraagt de schrijver, die meent, dat de leerlingen na enkele dagen die ingepompte wijsheid weer vergeten zijn. Hij beveelt het nemen van een proef daarmee aan. Geslaagd/ te 'sGravenhage voor het machinisten-examen (voorloopig diploma) de heer J. van der Staal te Middelburg. MIDDENSTANDSCREDIETBANK. Gisterenavond had in de sociëteit St. Joris een vergadering plaats, ter bespre king van de mogelijkheid om een midden- standscredietbank op te richten. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op den burgemeester van Middelburg. De heer mr. P. Dieleman opende de vergadering en wees op de pogingen, die reeds in 1904 werden gedaan om een credietbank voor Zeeland op te richten, maar die toen geen succes hadden. In Terneuzen is reeds een bloeiende bunk, nu is het idee een bank van Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en Schouwen. De spreker van dezen avond, de heer Fiedcldy Dop, directeur van de algemeene centrale middenstandscredietbank uit Am sterdam, herinnerde aan de oprichting van den Middenstandsbond, welke direct reeds op zijn congressen het verbeteren van het credietwezen behandelde en in moties de dringende noodzakelijkheid van die ver betering neerlegde. In 1909 werd daarbij uitgesproken, dat de régeoring verplicht is, de oprichting der credietbanken, die voor den middenstand een levensvoor waarde is, te steunen en dat zij moeten dienen voor credieten op korten termijn. Er werden verschillende pogingen ge daan banken op te richten, en ook te Middelburg werd een ietwat schuchter? poging door Handelsbelang in dezen ge daan. Verschillende banken kwamen tot stand en men voelde spoedig de behoefte aan een Centraal punt, o. a. om disconto bij de Nederlandsche bank te kunnen be komen. De middenstand werd wakker en wijlen dr. Bos pakte als voorzitter eener com missie de oprichting eener centrale bank aan, en geholpen door minister Treub, die zooveel voor sociale aangelegenheden voelt, kwam de centrale bank tot stand. Al was men wat angstig tijdens den oorlog ,toch kwam in 5 dagen de ton kapitaal bijeen. Hel centraal lichaam kwam in December 1914 tot stand met steun der regeering, der Nederlandsche Bank en der vereeniging voor den Geldhandel. Het aantal bij de centrale aangesloten banken breidde zich vlug uit. De banken moesten bepalen, dat zij al leen bedrijfscredieten verleenen zouden; en alleen aan leden of aandeelhouders der banken, hetzij coöperatieve crediet banken of naamlooze vennootschappen. Men heeft een tusschenweg gevonden, waarbij de betrokkenen aansprakelijk wa ren naar verhouding van het ontvangen crediet en dan tot hoogstens 20 pCt. van het crediet, dat verleend werd. Een bank kan van de centrale 5 maal zijn geplaatst kapitaal, waarvan slechts één vijlde moet zijn gestort, crediet be komen als maximum. Het crediet mag al leen gegeven worden aan hen, die zake lijke of persoonlijke borgtocht kunnen stellen. Bij mis gaan van eene bank moet altijd eerst het niet gestorte kapitaal gedeeltelijk of geheel worden opgevraagd. De aansprakelijkheid van de crediet- nemers is dus tot een minimum beperkt. Het maximum-crediet is f 25.000 voor één persoon. Ook het deponeeren van geld bij de Bank en het betaalbaar stellen zijner wis sels bij de Bank, geeft groote voordeelen voor den middenstand en dit wordt ook door eigen banken bevorderd, beter dan dat men bij particuliere banken terecht moet komen. Spr. eindigt met een opwekking de cor- peratie der verbruikers tegen te gaan, door gezamenlijk inkoopen, waardoor men ook den druk der producenten kan ver minderen. De heer mr. J. A. Fokker maakte ge bruik van de gelegenheid tot debat en zeide, dat de vraag bij hem' heeft post gevat of hier te Middelburg de coöpera tieve voorschotvereeniging niet voorziet in het door den inleider bedoelde. Spr. meent, 'dat hier ter plaatse een gemoedelijke omgang is tusschen de cre- dielnemers en de bankinstellingen, heel anders dan in groote plaatsen. De coöperatieve vereeniging verleent juist ook kleine credieten van f 35 tot f2000 toe; en zij heeft dan ook reeds 40 jaar gunstig gewerkt; zij zou ook na tuurlijk uit te breiden zijn. De heer ,A. J. Verhage vroeg of de grootere credieten bij de eigen banken voordeeliger geholpen kan worden, dan) bij de beslaande banken, die ook mak kelijker crediet geven in de laatste ja ren. De heer H. Buize vroeg of leden van een onderafdeeling van een inkoopver- eeniging bij de credietbanken terecht kunnen komen. De lieer Fiedeldy Dop zegt, dat hij Wel gelooft aan een goede verhouding in kleinere plaatsen, maar daarom geeft het nog niet wat spreker wensahit. De Middenstandscredietbanken bedoe len niet concurrentie met particuliere banken, maar zij kunnen hun sociale.taak niet verrichten zonder oök grootere pos ten te hebben. De voorschotbanken, 'zooals de lieier Fokker bedoelt, kunnen natuurlijk samen werking zoeken, maar spreker zlegt, dat zij in vele plaatsen naast de Midden- standscredieten rustig door werken, ter wijl hij er op wijst, dat alleen de handel drijvende en industriëelè middenstand bij de Middenstandscredietbanken kan aan sluiten. Aan den heer Verhage antwoordt spre ker, da.t het moeilijk te zeggen '?s dn het algemeen, maar hoe grooter de re serve bij' de centralebank wordt, hoe voordeeliger. Aan den heer Buijze antwoordt spreker, dat een coöperatieve vereeniging in deze met de centralebank kan overleggen en dan is hulp zeker mogelijk. (Spreker dringt nogmaals aan zich te organiseeren voor het te laat is; zooals tijdens liet congres te Groningen nog van zoo vele zijden is bepleit. Men moet in (hen, die (hetzelfde vak uitoefenen niet een concurrent, doch een vakgenoot zien. De burgemeester zeide te meenen op de hoogte te moeten blijven van alles, wat zijne stadgenooten raakt, lliji heeft daarom deze vergadering bezocht en dit met genoegen. Hij ziet ook de groote noodzakelijkheid van organisatie in en wekt daar ook zijnerzijds krachtig toe op. De heer Dieleman vroeg nog of het voor den middenstand niet beter is sa men een crediet van groote instellingen te vragen. De heer ,Dop verdedigde daarop nog maals Jiet plaken van winst door de credietbanken voor den middenstand zelf. De boerenleenbanken wijzen den weg, waar langs men gaan moet. De heer Dieleman dankte den heer Dop voor zijn duidelijke uiteenzetting en wek te op, tot goed overdenken van het ge hoorde. Afdeeling Middelburg der Z. L. M. (Slot.) De voorzitter zegt, dat men blijkbaar makkelijker is als verleden jaar wegens schaarschte. Dp heer F. P. Polderdijk zegt, dat er volgens "de wet wel degelijk beroep is bij den commissaris der Koningin. 1 Nog werd medegedeeld een schrijven van tden directeur van landbouw aan (deni jieer Stevens, waarin opgemerkt wordt, dat ieder goed medewerkt bij de graaninzameling en bij eventuëele klach ten daarover hot afdcelingsbestuur in kennis te stellen Daar er 10 deelnemers zijn, zal een cursus in paardenkennis worden aange vraagd Dp heer .Stevens zond nog .een schrij ven in, waarna wordt opgewekt uit Wal cheren meer leerlingen naar dé Land- bouwwinterschool te Goes te zenden Thans''kwam' do oprichting van hel Landbouwhuis "te Goes aan de orde De heeren Vredénburch en Kakebeeke koch- ben een huis aan, maar willcfn gaarne, dat hpt eigendom der maatschappij wordt. Dit kan door liet nemen door de Deden van renteloozo aandeelen van 109 en f 25 tot een totaal bedrag van f 20,000, waarvan jaarlijks op ieder aandeel 4 pCt. zal worden afgelost, voor het iferst op 1 Januari 1919. De voorzitter wekte miet kracht op aandeelen te nemen. Die voorzitter wijst op de gelfegenheid in het landbouwblad vragen te stelten. Ook kon de voorzitter mededeelen. dat een request aan dé regeering om het erwtenpiksel, dat, hier ligt te bederven, te distribueeren, geen resultaat heeft ge had. Hot geldt hier een partij van 800,000 K.g. Do regeering wil 't echter niet la ten distribueeren. l Op desbetreffende vragen van den mi nister, is geantwoord, dat een landbou wer in 1916 van 74 K.g, tarwe minder dan f 15 ontving en dat het gewemscht is, dat verschillende burgemeesters zich door eene commissie van landbouwers lieten voorlichten. De heer A. Geschiere geeft een paar voorbeelden, waaruit blijkt, dat de minister wel degelijk voor réden vatbaar is Spr. vergat wol tp zenden, hij vroeg nog betaling en kreeg het. Een ander schreef eveneens rechtstreeks aan don minister om petroleum en kreeg zé ook. De lieer Zwagerman meent, dat men dit jaar betere maatregelen zal nemen, waarbij bederven van artikelen minder voor zal komen. De distributie zal an ders geregeld worden. Met enkele andere heeren is spreker het eens, dat men nog eens moet rekwesteeren. De (secretaris zegt, dat hier ook nog een groote partij aardappelmeel ligt te bederven. De heer Zwagerman meent, dat men niet te zwaar moet oordeelen over za ken, die men niet volkomen beheerscht. De regeering moet voorraden opslaan te gen het komende voorjaar, en dan is het niet te voorkomen, dat wel eens iets bederft. Verschillende heeren betreuren het zeer, dat thans waren liggen te bederven. De heer J. Polderdijk meent, dat men eerst eens goed moet onderzoeken of het erwtenpiksel bederft, alvorens dit te schrij ven, anders kan men volstaan met er op te wijzen, dat het hier nog ligt. De meikkwestie. Dooi- den heer Zwagerman werd toe gelicht de vraag: „Is de melkproductie rendabel geweest op Walcheren geduren de de oorlogsjaren" Spr. meent, dat door de landbouworgani satie tol nu toe de melkproductie wel wat te veel als een gering onderdeel van het landbouwbedrijf is behandeld. Op Walcheren zijn alleen reeds 5200 melkkoeien. De berekening der kosten van de melk productie is voor Zeeland, waar men ger mengde bedrijven heeft, zeer lastig. Toch zijn voor die bedrijven berekeningen ge maakt. Vóór den oorlog werd f5.50 per 100 liter berekend/. Ip 1915 stegen de kos ten tot f6.09, in 1916 tot boven de f9, in 1917 tot f 11.30. Zij; die dit niet wil len gelooven wijst spr. op de houding van den minister, die de prijs met meer dan 100 pet. verhoogde. De heer Zwagerman komt tot de con clusie, dat de productie niet rendabel was. Een paar sprekers vereenigen zich met dit standpunt, niemand verzette zich er tégen. Een tweede vraag of de boeren wel met voldoende eensgezindheid voor hun belangen zijn opgekomen, beant woordde de voorzitter ontkennend. En de heer Zwagerman zeide, dat de mi nister wilde voorkomen, dat dan do melkproductie oorlogswinst gemaakt werd. maar anderzijds, dat de productieprijs te laag zou zijn. De heer de F'eijter wijst op de op richting van den Zeeuwschen Bond van melkveehouders, maar ook daarbij slo ten zich lang niet allen aan, ©n rppn luisterde niet naar de waarschuwing geen contracten af te sluiten, zonder overleg met het bestuur van den Bond. De heer P. Ton Jr. was bij hel on derhoud .over de melkkwcstie met dr. Swaving, die o.a. zeide, dat men l'iever te doen heeft met landbouwvereenigingen,, Ü,an met een bond van melkveehouders! Spr. vraagt of er bij de reorganisatie der maatschappij ook yekening gehouden wordt niet de melkveehouders! De hedr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2