Kerknieuws. Onderwijs. goedgekeurde oesielling van de "bemesting voor den oogst 1917/18 zal worden gelevérd: 65 pet. superfosfaat; 12 pet. Ghilisalpeter; 12 pet. 'zwavelzure ammoniak; 50 pet. ammoniak super; 50 pet. groentemest welke meststoffen of grondstoffen daar voor hier te lande aanwezig zijn; dat in tegenstelling met vorige jaren, in ver band met het g;ebrek aan stikstofmest, het gelialife der ammoniak super zal zijn 4 X If in plaats! van 7 X 9 en dat vani den gtoentcmest 3 X 6 X 8 in plaats van 5X6 X 8; en dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de be schikbaarstelling van bovenbedoelde Hoe veelheden Engel sic he vliegers. Den 25en September zijn door een vis- schersvaartuig te Nieuwe diep aangebracht twee Engelsche vliegers met hun vlieg tuig, welke in volle zee genoodzaakt wa ren geweest neder te dalen en verzocht hadden op sleeptouw te worden geno men. Bij aankomst te Nieuwe diep wer den de vliegers onder militaire bewaking gesteld, in afwachting van de beslissing der regeering. Nadat gebleken was dat het visschersvaartuig, na het vliegtuig te hebben aangetroffen op sleeptouw geno men, geen enkel oorlogsschip van de te genpartij had ontmoet, zijn de beide vlie gers in vrijheid gesteld en is alleen het vliegtuig geïnterneerd. De Duitsche vliegmachine in de Wielingen. (Officieel.) Den 25en September isi in de Wielingen op Ned. rechtsgebied een Duitsch vliegtuig door een motordefect tot een noodlanding gedwongen aange troffen. Nadat het vliegtuig op sleeptouw was genomen, kwamen een 5-tal Duit sche vliegtuigen nabij de plaats van de Ned. marine-vaartuigen daardoor "boven de Ned. territoriale wateren. Door som matie zijn deze verdreven, doch een dier vliegtuigen daalde op het water en werd gesommeerd te stoppen. Toen daaraan niet werd voldaan, zijn twee waarschu- wing'ssalvo's over het vliegtuig afgegeven en toen daarmede in stgijd de motor met volle kracht werd aangezet, is qen salvo op de inzittenden afgegeven, met het gevolg dat de bestuurder werd ge wond, waarop eindelijk de motor gestopt werd. Dit vliegtuig werd eveneens opge bracht. De gewonde bestuurder weid, na dat hem' geneeskundige hulp was ver leend, ter verpleging opgenomen te Vlisi- singen. Verkiezing Eerste Kamer. Gekozen is' tot lid der Eerste Kamer voor Groningen ma*, dr. C. C. Geertsema met 34 van de 42 uitgebrachte stemmen. 0 ns! broo dr a n t so e n. Naar wij meenen te weten is! een dier redenen, dat tot rantsoeneering van den ruimen aardappeloogst is overgegaan, daarin gelegen, dat de Minister van Land bouw eeu gedeelte der aardappelen wil laten vermalen om in ons brood te ver werken. Het broodrantsoen zou daardoor niet verminderd behoeven te worden en tot het volgend voorjaar kunnen strekken. (Vad.) Petroleum:. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld een Distributieregeling voor pe troleum, uitsluitend ten behoeve van huis houdelijk gebruik. Art. 1. 1. Van Rijkswege worden pe- troleumdistributiekaarten ter beschikking van de gemeentebesturen gesteld. 2. Iedere kaart js voorzien van een aantal ger- nummerde bons. 3. Van iederen bon wordt door den Minister van Landhouw de gets digheidsduur bepaaldop iederen bon kan tij'denS zijn geldigheidsduur de; aflevering worden verzocht van een door den Mi nister te bepalen 'hoeveelheid petroleum'. Art. 2. 1. Voor de ontvangst van eert petroleuïndiiStributiekaaxt komen alleen in aanmerking: a. hoofden van gezinnen, die) in het door dat gezin bewoonde perceel' of per ceelsgedeelte noch eenig gas noch elec- triciteit voor verlichtingSr of kookdoel- einden kunnen bezigen, en niet z'elVte oorzaak zijn geweest dat zij van over heidswege van bedoeld gebruik zijn uit gesloten. b. schippers, die op schepen wonen en voor kunstlicht noch eenig gas noch electriciteit kunnen bezigen. Een Engelsch uitvoerverbod. Reuter seint uit Londen d.d. 29 Sep tember In de vergadering van den Raad van State is een proclamatie uitgevaar digd, waarin de export van sommige ar tikelen naar Scandinavië en Nederland verboden wordt. Een luchtgevecht boven Neder land s c h gebied. Men meldt uit Aardenburg': Zaterdag qmstreeks 3 uur heeft boven Aarden burg een luchtgevecht plaats gehad tus- schen Duitsche en Engelsche vliegers. Men zag duidelijk heen en weer sichie- ten en granaten in de lucht harsten. Een machine is neergeschoten en terecht gekomen tusschen Sluis en Zuidzande. Men vermoedt, dat het een Engelsche machine is. Maximumprgzea voor Lucifers. De Minister van Landbouw heeft voor Zweedse he lucifers een maximum-groot- •handelprijs vastgesteld van f 174,50 per kist, inhoudende ten minste 10,000 doos jes, een inaximum-tusschenhandelp ijs van 19 cent per zak, inhoudende ten min ste 10 doosjes, een maximum-kleinhan- delprijls van 22 cent per pak, inhou dende ten minste 10 doosjes en van 21/2 cent per doosje, inhoudende ten minste 55 stuks. Voor Hollandsche lucifers is vastg een maximum-groothandel prijs yan f -z per kist, inhoudende ten minste 10,000 doosjes, een maximum-tusschenh'andelprijs van 171/2 cent per pak, inhoudende ten minste 10 doosjes, een maximum-klein- handelprijs van 2 0 een t per pak, in houdende ten minste 10 doosjes en van 2V2 cent per doosje, inhoudende tenmin ste 55 stuks. S u i k e r d i s t r i b u t i e. In verband niet de nieuwe bepalingen voor de suikerdistributie zullen sommige winkelzaken tijdelijk geen suiker aan het publiek kunnen verkoopen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit geens'zins verband houdt inlet schaarschte aan suiker, want er is ruim voldoende suiker voor de behoeften van de bevolking aanwezig, maar alleen nood zakelijk is tengevolge van administratieve maatregelen. Boter. Het vervoer van boter is, tot nader order zonder vervoe'rbewijs toegestaan. Opmerker contra burge meester. „Opmerker" schrijft 0 m. Als zijn Edelachtbare de gemeente ge heimenissen niet beter weet te ontwarren dan mijne letteren, mag ik tevreden wezen in mijn betoog de juiste snaar te heb ben aangeraakt. Hij behoort dan hoogst waarschijnlijk ook tot de door miiji aan gestipte categorie. Hij wraakt het, dat de burgemeester schreef, dat „Men" gaat schrijven over dingen waarvan men niets afweet of toont af te weten, dat men idiote voorstellin gen geeft enz., zulk „burgemeestersfat soen" is niet van het allerbeste. Ik heb niet het geheelé corps voor half aange zien ter wille van enkelen, natuurlijk ter zijde g'elaten of die enkelen weinige of vele zijn. Meneer de burgemeester, aldus eindigt Opmerker, ik hoop van harte, dat de tractementsVerhooging zal komen, zoo- als u stellig beweert. Bij yoorbaat mijn gelukwenschen als u 't verdient. Bondsring „West ZuidB-e- veland en No o r d.-B eveland." Vrij dagavond j.l. vergaderde bovengenoemde bondsring in de Geref. Kerk te 's-Gra- ven polder. De Voorz;., V'r. W. Braam.se", opende de vergadering door te laten zin gen Ps. ,1039 en voor te gaan in den gebede. Hij las vérvolgens Ps. 91 en sprak .een kort openingswoord waarin hij ons aanspoorde tot dank aan onzen God, die zoo alles welmaakte. De Heere, toch hielp ons door het keurig weer, dat ons als het ware tot een uitstapje lokte. Wel was het jammer dat er slechts een 32 leden tegenwoordig waren. Moge men toch spoedig een beter inzicht krij gen omtrent den grooteh ernst der tij den en met meer ijver zich op dezen arbeid werpen, welke leidt tot trouw aan God. De notulen werden zonder eenige op- of aaniierking vastgesteld en ondertee kend, terwijl neg besloten werd om met Dankdag te Heinkenszand te vergaderen. Het onderwerp van vr. Katsman: „De behandeling der Zendingsgeschiedenis" was boven veler verwachting. Hiji be sprak ten eerst f: Hoe men een inleiding behoort te maken. Ten tweede wees hij1 op den plicht die de Jong. Ver." heeft," om het vak „Zending" te doen. Deze toch wil' op leiden tot nuttige leden ook in de kerk. Ten derde stond hij stil bij de' vruch ten, die op die behandeling, zullen vol gen. De lust, de ijver en de liefde: 'tot dezen arbeid zullen zeker aan gewakkerd worden, zoodat ieder met ga ven en krachten, dit werk der Zending zal steunen, om/ zoo trouw te zijn aaü 's Heeren woord„Gaat heen, predikt het Evangelie alle creaturen." Eindelijk vergastte hij ons nog op e'eii stukje geschiedenis zielve, n.l. over de Zending op Soemba. Sedert de laatste helft der 19de eeuw staat dit eiland on der ons jechtstreeksch bestuur. Toch heerschen er nog meer dab Middelëeuw- sche toestanden. De slavenhandel viert er hoogtij. De godsdienst staat op laag peil. Leugen en bedrog zijn de ondeug den, waardoor ze gekenmerkt zijn. De Zending heeft hier reeds menige verbetering aangebracht. Ettelijke hon derden vieren thans het Heilig Avond maal en 33 scholen zijn er gesticht. Moge de Heere dien arbeid rijkelijk zegenen! Na een uitgebreide én practisehe be spreking, kregen we het onderwerp: „Trouw" van C. Lokerse van Heinkens zand. Trouw kent men tegenwoordig haast niet meer. Deze deugd moet maar al te veel plaats maken voor de ondeugd „on trouw", hetgeen uitkwam in het geringe bezoek onzer Ringvergadering. Daartegen moet gewaakt worden. Op de korte in leiding volgde een bespreking van „trouw'' in het algemeen, om daarna in 't bijzonder stil te staan bij enkele voorbeelden uit Gods Woord. Een aansporing tot troUw aan God, ook voor onze jongelingen, was een passend slot. Het was een leerrijke ren gezellige avond. Na het zingen van Ps. 7211 werd de vergadering idoor d,en secretaris mét dankzegging gesloten. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel ontzegd aan Petrus Franciscus de Kae- stecker, geboren den 30 Maart 1885 te .Puis wonen.Ie all aar, van beroep .land bouwer .van nationaliteit Nederlander. Middelburg. In de wachtkamer van het postkantoor is voor hen, die wachten op e'en intercommunaal telephqon aan sluiting een makkelijke houten bank ge plaatst, zeker een .goede en welkome maatregel, daar men tot nu toe moest staan wachten of een der tabouxetten. Uit de cellen wegnemen. Morgenavond hoopt op ons verzoek de heer M. H. G. Th. Fiedeldv Dop, Direc teur der Algemeene Nederlandsche Cen trale Middenstands CredSetbank to Am sterdam, in de bovenzaal yan de So ciëteit ,jSt. Joris", Balans, alhier, voor eenige belangstellenden, het nut en de beteekenis der Middenstands Credietbank uiteen te zetten, 'ter voorbereiding van een eventueel voor Zeeland op te rich ten Bank. Goes. Heden herdenkt de heer J. Kooi man den dag, waarop hij voor dertig jaren benoemd werd tot organist der Ned. Herv. Kerk alhier. Gaarne brengen wij dezen bekwamen musicus, die niet al leen de kerkgangers weefc aan week door zijn keurig spel geroerd en gesticht heeft, maar ook „bij menig openbaar concert zijn muzikale talenten tentoonspreidde, onze welgemeende hulde. Ter waarschuwing van hen, 'die zich nog met die verboden en uit velerlei oogpunt zeer af te keuren practijken be zig houden, deelen wij mede, dat ander maal een Goesenaar aangehouden is, die smokkelhandel uitoefende. Men fluistert, dat een smokkelbende, welke er werk van maakt levensmiddelen naar België uit te voeren, in deke stad nog velerlei vertakkingen heeft. Moge aan hun. prac tijken spoedig paal en perk gesteld wor den. Den winkeliets geven wijl den raad geen groote partijen levensmiddelen tege lijk te verkoopen, als "men vermoedt, dat ze voor uitvoer bestemd zijn. Hoedekenskerke. Vrijdag vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving Dekker en Louisse. Behandeld werd de gemeentebegroo- ting. De jaarwedde van den gemeente veldwachter wordt verhoogd met £100. die van den gemeente-ontvanger met fj 100, die van den gemeente-kantohnier met,f75 en die van den bode met f 10. De H. .0 wordt bepaald op het maximum van £6500, en de begrooting daarop vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 19715,84. De herziening der onJcrwijzersjaarwed den wordt voorloopig aangehouden. Bij de daarop volgende rondvraag spreekt de heer v. d. Linde de wenschelijkheid pit, dat de havenmeester voortaan in den peeëntijd de oprillen naar de haven on derhoudt. de kantonnier heeft in dien tijd de handen vol op de wegen. Do heer Gelok is van meening, dat de haven meester het havenplateau beter dient tö onderhouden in dien "tijd. De heer Ver beek wijst er op dat het Lange veegje voor den peeëntijd nog wat wordt op gegooid. De voorzitter zegt met deze wen ken rekening te zullen houden. 's Heer Arendskerke. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ,uit de schuur van den heer L. in den Schengepoldeï. alhier ontvreemd 150 K.G. uienzaad, ver tegenwoordigende een waarde van pl.m. f3000. Door de politie wordt een ijverig onderzoek ingesteld teneinde 'flfe(n) la- der(s) op te sporen. fn de heden gehouden raadsverga dering is besloten van A. Huige te' Nieuw- dorp voor de som van f 8200 aan te koopen een terrein gelegen in den Nieu wen West-Kraaijertpolder aldaar, bestaan de uit een woonhuis, pakhuis en erf, ter grootte van 53 A. en 70 c.A., ten einde een en ander te bestemmen voor onderwijzerswoning en schoolbouw. Veere. Vrijdag vergaderde de gemeente raad. De begrooting werd vastgesteld op f 14637,435 in ontvang en uitgaaf. De burgemeester nam afscheid van den Raad en werd door wethouder Volkers gehul digd. Zaterdag werd den vertrekkenden burgemeester namens de burgerij door de gem'eente-autoriteiten een souvenir aan geboden. De heer M. J. van Bevere.h. die hem 16 jaar geleden had geïnstal leerd, overhandigde hem nu met een toe passelijk woord twee schilderstukken een panorama van Veere door Arntze- nius en een Havengezicht van Veere door Joh. Damme. Colijnsplaat. Een zoontje van M. Moer land viel Zaterdag op de haven van een paal en brak zijn armpje. In 't begin van dit jaar had hetzelfde jongetje het an dere armpje gebroken, terwijl juist 14 dagen geleden een zusje bij 't vallen van een hekje, ook een arm gebroken heeft Clinge. Herbenoemd, tot burgemeester dezer gemeente de heer D. Ph. F. Ver- cauteren. Zierikzee. Vrijdagavond 11,30 uur zijn er 6 vliegtuigen over de stad _gev!ogen, hetgeen hier groote ontsteltenis ondier de burgerij veroorzaakte. Stavenisse. Verschillende personen heb ben 'Vrijdag en Zaterdag ten N.W. vanl deze gem'eente een luchtgevecht waarge nomen. Door den grooten afsstand ont breekt elke bijzonderheid. Vrijdagavond' pl.m. 11 uur is hier uit het Z.O. naar het N.W. een vliegtuig overgekomen, waar van het gebrom van den motor zeer duidelijk hoorbaar was. Dit zal hoogst waarschijnlijk hetzelfde vliegtuig zijn ge weest, dat te ZieTikzee is opgemerkt. Naar wij vernemen, zullen de aan grenzende gemeenten St.-Maartensdijk en St.-Aanaiand vermoedelijk in de gelegen heid worden gesteld, aansluiting biji Ide hier op te richten Electrische Centrale te Verkrijgen. Verleden wees is rigen leeftijd de ouidsite ingezetene der gemeente, de wed. Brouw, overleden. In de Zaterdag gehouden vergade ring van den 'Dijkraa/i der Waterkeering van de cal. polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil werd vastgesteld de om schrijving met raming van kosten be treffende de verdediging van den onder- zeeschen oever met sleenbestorting tot een bedrag van f27475. Besloten werd tot aankoop van een partijtje zuileh- en basaltsteen van den aannemer der on derhoudswerken. Verder werd besloten, om den heer J. van Oost, waterbouw kundig ambtenaar, eene tijdelijke verhoo ging van 6 pet. boven zijn salaris toe te kennen. Polder Walcheren. Omtrent de behandeling van hel voor stel inzake het Stoomgemaal zij nog het volgende opgemerkt In ide vergadering van 5 Mei j.l. werd besloten de kwestie van het stoom gemaal aan te houden, in de najaarszit ting opnieuw in behandeling te brengen en daaraan tos te voegen een voorstel omtrent de wijze, waarop de exploitatie kosten van het eventueel op te richten! stoomgemaal zouden kunnen worden om geslagen. Om tot den omslag dier ex ploitatiekosten te komen zou men naar drie systemen te werk kunnen gaan n.l.: A. Omslag tot een gelijk bedrag over allé gronden in den polder; B. omslag tot een gelijk bedrag over de gronden ten Westen van hel Kanaal door Wal cheren; C. omslag over de gronden be westen het Kanaal door "Walcheren naar klassen, verband houdende met de hoogteligging der peroeelen ten opzichtel van 's polders zomerpeil. Het bestuur geeft de voorkeur aan sy steem C, waarbij ter bepaling van het bemalingsgeschot, in aanmerking zal wor den genomen de ligging der landerijen bewesten het Kanaal ten opzichte van hel polderzomerpeil, en in verband daar mede een in vijf klassen verdeelden om slag zal worden geheven. Uil de nota van den ingenieur blijken de kosten verbonden aan de toepassing van de drie genoemde systemen. Deze kosten wouden volgens systeem) A nihil, volgens systeem J3 f500 en vol gens systeem C f 1000. Ten behoeve der klasseficatie der perceelen zal nog een zeer gedetail leerde hoogtebe paling dier perceelen noodig zijn. De tot nu toe verrichte waterpassing heeft alleen kunnen dienen tot een globaal overzicht van de hoogte ligging van het land van Walcheren be westen het Kanaal. Wel is daaruit be rekend kunnen worden, dat gerekend kan worden op 620 H.A. liggende beneden, 0.30 M. ZP„ ,1900 H.A. van 0.30 0.6; 2170 H.A. van 0.60 tot 0.90; 1700 H.A. van 0.90 tot 1.20 en 7170 boven I.20 ZP. Wanneer men de verhouding'der klas sen stelt als 1,2, 4, S, 16, dan moet, om te komen tot een bedrag, van f26.000, de klasse 5, bevattende de hoogst ge legen gronden aangeslagen voor onge veer f0.60 per H.A.; de volgende klas sen resp. op 11.20, f 2.40, f 4.80 en f9.60, waardoor de totale opbrengst f27.042 zoiu worden. Volgens den ingenieur zal de ge detailleerde opname van de ongeveer 28000 perceelen een bedrag vorderen van f 12000 als door twee opnemings- ploegen kan Worden gewerkt, die dart bij gunstige weersgesteldheid in 2 jaar kunnen gereed zijn. Wanneer dus tot oprichting van een bemalingsinstallatie en tot verdeeling in klassen besloten wordt ,is het gewenscht onmiddellijk met de detailopname te' beginnen. Einde 1919 zal dan de klassificatie kunnen gereed zijn en in 1920 kan de administratie wor den ingericht. Het dagelijksch bestuur kan zich niet met de cijfers van den ingenieur ver eenigen, voor wat betreft de heffing per klasse en stelt voor dien omsfag te be palen op f 1, f2, f3, f 3.50 en f 1. De voorzitter deelde mede, dat een adres is ingekomen tegen het stoomge maal geteekend door 300 ingelanden. Het heeft echter geen aanleiding ge vonden om wijziging in hun voorstel te brengen. De voorzitter wees er nog op, dat de vergadering met 17 tegen 4 stemmen reeds in principe heeft uitgemaakt, dat bemaling gewenscht is. De heer Krijger meent, dat de sprin- ken dikwijls slecht worden schoonge maakt en geeft daarvan voorbeelden. De voorzitter deelde mede, dat geregeld gewaarschuwd en aangeschreven wordt, maar velen zijn onwillig. De heer jhr. Boogaert vraagt waarom dan niet verbaliseerd wordt en kras wordt opgetreden. De ingenieur wijst op de groote kos ten en andere 'bezwaren, en meent, dat een goede oplossing zou zijn als de polder zelf het onderhoud der sprinken ter hand nam'. Hetgeenthans te berde wordt gebracht heeft met de kwestie van het stoomge maal niet direct te maken. Als de af watering nu niet voldoende is,^ Wordt zij dit niet door beter onderhoud der sprinken. De ingenieur deelt mede. dat hij zon der voorbehoud tegenspreekt, dat bij goed onderhoud der sprinken, de watergangen niet voldoende capiciteit zouden hebben. Met den heer Lantsheer is spreker liet eens, dat een bepaling eerst moet komen. De heer He ij se vreest, dat in deze krachtig moet worden opgetreden. De heer van de Putte heeft meermalen klachten gehoord, dat al delfde men nog w wuucrgungen toch het water niet kunnen wegvoeren, terwijl hij daarbij meer de schuld hoorde leggen op het Bestuut. dan op de inge landen. De heer J. de Visser meent, dat de termijn voor het delven niet kan wor den bekort. De heer iHéijse bespreekt 'het eigen lijke voorstel, en verklaart zich voor de cijfers, zooals de ingenieur ze voor den omslag heeft voorgesteld, die hij billij ker acht, dan die van het Dagelijksch Bestuur. De heer Tak zeide, dat men natuur lijk duizenden schalen kan maken, maar de minderheid van het dag. bestuur had bezwaar tegen zulk een groot verschil als de ingenieur voorstelde. De heer van de Putte is het met den heer de Visser eens en voelt ook wel iets voor de bezwaren van de adres santen. De voorzitter zeide, dat de heer Lako tóch wel degelijk gezegd heeft, dat als één pomp niet voldoende is, er twee moeten komen. De heeren de Visser, van de Putte, de voorzitter en de ingenieur bespreken nog eenigen tijd mededeelingen door den heer Lako aan de beide eerstgenoemde hee- ïen gedaan. De 'heer de Visser zeide hierbij, dat zelfs de ergste klagers niet alle water uit Walcheren zullen hebben en blijft daarom voor het minder kostbare plan. De heer JMinderhoud wil nogmaals de zaak laten rusten, anders vreest hij, dat z[ij weer geheel .Valt. De heer de Rijcke vroeg', of bij het vallen van het groote plan, direct een ander voorstel kan woruen gedaan. De heer Tak 'meent, dat ook wat hij noemt de watercommissie, voor een groo- ter plan is, maar eerst het kleine er door wil hebben. Verschillende leden meenen, dat de hoog gelegen landen bij het groote plan altijd droog zullen zijn. Na nog verschillende besprekingen werd door den heer Tak het idee geop perd om de plannen van Gelderen en Lako nogmaals aan een commissie van drie andere ingenieurs voor te leggen, om een rapport uit te brengen, welk plan die deskundigen, die door het Ko ninklijk Instituut van ingenieurs worden aangewezen, het beste achten. Dit voorstel werd met J3 tegen 6 stemmen aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zetten door G. H. Bee kenkamp te Oldebroeck; voor Zee rijp door C. D. v. Noppen te N. Pekela'. Goes. Het classicaal bestuur reikte de akte van godsdienstonderwijzer uit {tan den heer C. J. Louwërse-te Kapelle, geboren te Wissenkerke. Genef. Kerken. Bedankt voor Heinkenszand door H. Brouwer H.Mz. te Scho.ondijke. Goes. Bij K. B. is "benoemd tot lefcr- aar aan de R. H. B. S. te Goes -dé heer E. Frenkel te Utrecht. Te Leiden wordt de oprichting van! een Chr H. B. S. voorbereid. Geslaagd voor het prop. genees kundig' examen J. Dommisse; voor hét 2e natuurk. examen C. Steenbeek. Herbenoemd voor een jaar tot leer- aar aan de tuinbouwwinterschool te Hoorn dhr. A. Scherpenisse, aldaar. V. d. G. te A. wraakt ons onder schrift onder het artikel van M. Hij zegt dat God. Staten lof toekomt voor hun zorg voor goede salarieéring der open bare onderwijzers; wélke zorg zich ook over de salarissen der bijzonderwijzers zou hebben uitgestrekt,' wanneer de wet hun daartoe recht gaf. "Men mag niét de leer huldigen dat de openb. onderw. maar armoe moeten lijden omdat de meeste bijzondere onderwijzers in dit ge val .yefkeeren. De oorzaak dier schrij nende tegenstelling ligt niet bij Gedepu teerden, maar bij den minister. (Dit laiat ste zijn wij niet v. d. G. ee'ns, wij wra ken dan ook niet de salarisverhoogingi miaar, althans op een bepaald punt, het ingrijpend bedrag; waarvan ge-en sprake behoefde te wezen, wanneer biet de ge meente, maar hef Rijk, of, wil men, de minister hier optrad.) Geslaagd voor het toelatings examen Theologische School te Kampen P. Voge laar. De Uniecollecte bracht te Katten- dijke op èan giften f 4, Naar aanleiding' van ons' onderschrift onder het stuk van M. Schrijft deze' ons dat wij en hij niet zoo heel ver van elkaar staan, (hetgeen juist is ten aan zien der zedelijke verplichting die op de gemeenteraden rust om de openbare on derwijzers goed te bezoldigen; doch niet wat aangiaat de 'salarisregeling door de in meerderheid rechtsche gedeputeerden onzer provincie uitgedacht.) M. schrijft voorts dat de nieuwe onderwijswet de salarissen van openbare en bijzondere onderwijzers gelijk zal maken, zoodat met tertijd dat voor laatstgenoemden in het reine komt. (Dat kan zijn, maar die wet is er nog niet, en misschien nog lang niet; en misschien ook niet eons in de zen geest.) Overigens herinnert M. te recht dat de salarissen der openbare on derwijzers dit jaar moeten worden her zien (waarom wij om der rechtvaardig)-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2