No. SOS Woensdag SO September 1917 Sle Jaargang De Groote Oorlog. Buitenland. ii Staten-Generaal, FEUILLETON. Binnenland. Uitgave van itfl Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERCtO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE V'ORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: «IRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Doatarbaan Le Cointre. Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AKonaementsgrija: Per 3 maanden fr. p. post f 1.5Q Eoese nummers -01.06 Prijs der Advertentien. 1i regels f 0.60, iedere regel meer 15 aS, 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard». Bewijsnummers 5 cent. Zij, die zich met ingang van 1 October op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers kosteloos. Tweede Kamer. De Grondwetsherzie ning in 2e lezing aan genomen. Donkere voor teekenen Pruts werk. Netelige vraag stukken nopen tot zwij gen. Een hoogst belangrijke zitting was die van gisteren. Misschien onbelangrijk ver geleken bij de gebeurtenissen, die de heele wereld in rep en roer brengén, doch niettemin van groots beteekeinis voor de ontwikkeling van onze politieke his torie. DeKamer heeft de voorstellen tot Grondwetsherziening in tweede lezing aan genomen; de kiesrechtparagraaf met 71 stemmen voor en 2, die van de heeren Van Idsinga en Bichon van IJsselmonde, tegen; de onderwijs-paragraaf met alge; meene stemmen, en de additioneel© ar tikelen met algemeene stemmen, behalve ■die van den heer Van Idsinga. Met gemengde gevoelens ontvangen wij de kiesrechthervorming, mét gemengde gevoelens zagen wij de a.-i'. Kamerleden andermaal hun stem geven aan het be treffende ontwerp, dat toch waarlijk geen vrucht van Chr. Staatkunde genoemd kan worden. De wijziging van art. 192 is ..een stap in de goede richting Moge hij gevolgd worden door vele stappen op den weg naar de blijvende pacificatie. Dhr. Lob man. wilde nbg even op den plicht van de gemeentebesturen wijzen, als de drang naar bijzonder onderwijst zich openbaart, doch minister Cort sneed hem den pas af. Straks, dié de desbetreffende ontwer pen aan de orde zijn, dan mag hiji spre ken Is de strijd nu volstreden of moet hij nog beginnen?' Wij 'vragen met vreaze-. Fa dit historische oogenblik ging mlen prutswerk verrichten, n 1. drie bloeiend,} gemeenten, Alphen, Aarlanderveen en 'Oudshoorn tot één gemeente maken. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer was' den he-er Rutgers verlof verleend .tot een. inter pellatie tot de regeering over de kolen- yoorziening van ons land. Nadat de heer Rutgers, de behande ling tegen het eind der maand had ge vraagd, deelde de minister van bininen- landsche zaken mede, dat de onderhan delingen met Duitschland en Engeland met de grootste voortvarendheid gevoerd worden en van het grootste belang zijn. Thans reeds mededeelingen te doein, achtte spr. echter niet in 's lands belang, wel vertrouwend, dat hij spoedig inlichtingen zal kunnen geven aan de Kamer. Ook tegen, mededeelingen in comité-generaal had spr. bezwaar. De vraagstukken zijn - daarvoor te netelig. Na vérdere bespreking is miet 34 te gen 33 stemmen een voorstel-Van Hamel aangenomen om de interpellatie 'deze week aan de orde te stellen. Rijzen er vragen waarop de regeering niet in bet openbaar kan antwoorden, dan kan men zich daarbij neerleggen. De verhooging van de weduwenpen- si-oenen tenslotte werd goedgekeurd. Bewerkt naar het Engel sch van EMMA'JANE WORJBOISfi. 82) „Kostelijk," riep*Louis, van louter uit bundigheid zijn hoed in de lucht werpend. „In Itome ben ik nog nooit geweest en van de rest van Italië weet ik niet veel meer af, de herinnering is tamelijk snel vervlogen." Maarliet madame er op volgen, studie mag daarom niet verwaarloosd wpiden, je gaat niet alléén voor plezier. L hrystie zoowel als jijfeelf zullen onder weg nog les ontvangen." V1'' .yas' een douche voor Louis, die zic.h bij het hooren van deze woorden naar mij wendde en een jammerlijk scheef jgezicht trok. „Ik wil' toch niet hopen,? zeide hij, „dat ik weer geplaagd zal wor den met een gouverneur. Het verblijf in bclicüand verleden jaar met dien verve lenden mr. Long is onverdraaglijk ge- weest. Beknopt overzicht van den toestand. Het geschrijf van de „Osservatore Ro mano" heeft doen zien hoe verschillend men 'kan oordeelen over eenzelfde ding. Het orgaan van het Vatikaan beoor deelt de antwoordnota's der centraleü zeer gunstig. De zeer uiteenloopende beooideeling van de nota's der centralen waar bij de pessimistische opvatting echter sterk Overheerschte was vooral te wiji- ten aan de uiteenloopende, en dikwijls zeer valsche opvatting, die men zich zich van het Pauselijke vredes voorstel maakte. De groote vraag, waar het op aan kwam was, ot de voorwaarden, die de Paus stelde voor het totstandkomen van de nieuwe orde van recht en vrede: de ontruiming van de thans bezette ge- Nieden en herstel van schade in uitzon deringsgevallen. onafscheidelijke voor waarden waren of niet. Als men meent, (lat dié voorwaarden onafscheidelijk zijp wij hellen tot die meening over dan moet men wel met optimisme vervuld zijn, want dan kan men uit de nota'sl lezen, dat de een den geest als cloor den Paus bedoeld, tralen tot groote offer-s bereid zijn, in Moge blijken, dat de Rijksdag, die gis teren bijeenkwam, ook op dit standpunt Staat. Dan zijn Amerika en 'de Entente nog wel niet bekeerd, doch dan zijn we toch één stap verder. Van de gevechts-terreinen valt slechts te melden, dat de Duitschers op Sen rechteroever tot een krachtigen tegen aanval zijn ovèrgëgaan, die naar erkend wordt, gedeeltelijk slucces had, daar ge meld wordt, dat de vijand in het centrum vasten voet in de Fransche stellingen! te krijgen wist. Op het Riga-front 'neemt de tegen stand der Russen toe. Men zie .verder de losse berichten. De woede der All-Duitschers over den Rijksdag, neemt 'de zonderling ste vormen aan, zegt He „VorwartsEen door de metaalnijverheid gekocht Ber- lijnsch orgaan der All-Duitschers is op een nieuwen inval gekomen., 'Nadat het den Duitschen Rijksdag voor een onwet tig lichaam heeft uitgescholden, stelt het in allen ernst voor een Duitschen volks dag te vormen in tegenstelling met dep Rijksdag. Tot dit doel moeten de vader landsgezinde (versta „de All-Duitschej_ 'af gevaardigden der minderheid onder pro test uit den Rijksdag! treden en zich tot Volksdag constitueeren. Deze moeten dan worden aangevuld door andere 'publiek gekozen vertrouwensmannen van die kies districten, die heden door de meerderheid zijn vertegenwoordigd. In Rusland zegt de „Vorwarts" hierover spottend, ris er naast de Doema de revolutionaire ar beiders- en soidatenraad; in Duitschland zou er dan naast den Rijksdag een reac tionaire niet-arbeiders ~en hiet-soldateti- raad bestaan. Toenadering? Het blad van het Duitsche krijgsge vangenkamp Stobs in Schotland brengt in zijn kolommen een verheugende me- dedeeling. Een zegenrijjke hulp voor de hier verblijf „houdende studenten, vooral voor de nog studeerenden, zijn de door de „Christelijke Vereeniging van jongq mannen" aangeknoopte betrekkingen met een aantal1 Engelsche Universiteitsprofes soren. Door het uitlëenen van vakwerken! en door opwekking tot wètenschappelij- ken arbeid op de manier der Duit- „Mijnheer Lpng heeft afgedaan," |ant wpoid.de zijn grootmoeder. „James Lascelles gaat mee, dat is niet alleen nuttig, maar ook veel goedkoop er." „Wat." riep Louis. „James Lascelles. Ik wil" James niet bij mij hebben, die vervelende boekenwurm. Nu hij afgeschei den geworden ;s en zich met preekep afgeeft, kan ik hem heelemaal niet meer uitstaan." „Louis," zedde een zachte, vriendelijke stemt Ik zag, dat de zachte, donkere oogen zijner moeder met tranen gevuld waren. „Louis, je weet, hoeveel' verdriet je me doet met dat te zeggen." „Dat is waar ook, lief moedertje," gaf Louis eenigszins beschaamd ten antwoord. „Maar u weet zelf hoe weinig onze ka rakters met elkaar overeenkomen en dat wordt nog erger met de jaren." „Dat is jou schuld, Louis, niet die van James." „Neen, dat weet 'ik wel'. Jamesheeft nooit schuld. Maar enfin In de eerstvolgende dagen haddlen wij het zeer druk met de voorbereiding tot de reis en aanhoudend liepen we bij el kaar pver. Gedurende al dien tijd was Louis vreeselijk knorrig, bij 'wilde wel sche Hoogeschoolseminaries poogt men de verdere vorming der studeerenden zoo veel mogelijk te bevorderen. Dat betee- kent voor deze studenten, (in Stobs be vinden er zicb pen veertigtal) een groot voordeel en zij kunnen de christelijke vereeniging voor den geboden steun slechts dankbaar zijn. En dankbaar mo gen ook de Engelschen in Duitsche ge vangenschap zijn voor de geestelijke ver zorging die hun daar zoo rijkelijk ten deel valt. Korte oorlogsberichten. In gezelschap van den president der republiek en van generaal Pétain heeft de koning der Belgen zich naar Verdun begeven. Hij heeft voor de stad een wa penschouwing afgenomen over de Fran sche troepen. Generaal Philippot, door 'wiens moed in 1912 Fez gered werd, heeft de troepen aan den koning voor gesteld. In Duitschland zal een nieuwe be perking in het papiergebruik voor boeken, tijdschriften en muziek worden bevolen, terwijl tevens eene voorraadopneming van papier en carton zal worden gehouden. 'Men hoopt echter, dat- een verdere inkrim ping van de couranten voorloopig niet noodig zal zijn. Te Seraing wordt het voedsel steeds zeldzamer, en het weinige, dat er is, kost enorme prijzen. Zoo o.ia. gesmokkelde boter 18 frs. de kilo, paardeboonen 7.50 fr., gewone boonen 10 a 12 fr., rijst 10 fr., groene zeep 18 fr., witte kooien 2 tot 3 fr. per kilo, aardappelen 75 fr. de 100 kilo-. Een Engelsch afgevaardigde beweert, dat het schip waarop maarschalk Kitche ner zich bevond, vergaan is fce;n gevolge van een bom, die door Duitsche agenten onder de eetzaal was geplaatst. Te Breslau is de vrouw van een stedelijke magistraat gearresteerd wegens oplichting en chantage ;en bedrage van ongeveer een half millioen. Uit Havre Wordt gemeld, dat de Luiksche schilder Louis Loucir een groot ruiter-portret van koning Albert liepft ver vaardigd, dat hij, gehoipn door 29 jonge Luikenaars, met levensgevaar over de grens heeft weten te bnngen. Vervolgens namen zij allen dienst in het Belgische leger. Volgens het Madribensche blad „De- bate" zou nog deze m^and een speciaal pauselijk gezantschap Jaar Londen nei gen, om er bij de Enjelsche regeeiing voor den vrede te weken. Verschillende Berlinsche bladen zijn Zondag in wederom stek verkleind for maat verschenen. Twee Itatiiaansche vliegers, kapitein Laureati, en zijn helper Fonzo als waar nemer zijn Maandagmidlag na een onaf gebroken vlucht uit Turn te Londen aan gekomen. Zij waren 'söh-tends om 9 uur 38 Ltaliaansehe tijd uit Turijn vertrokken en kwamen 's middags on 2 u. 50 te Lon den aan, zoodat zij dengeheelen afstand van 1050 K.M. in 7 uu 12 minuten af legden. De „Norddeutsdii" schrijft: Naar wijl vernemen, zal de xjkskanselier Don derdag 27 dezer in dji zitting van de hoofdcommissie van <en rijksdag het woord voeren. De „Kölnische Vckszeitung" meldt uit Berlijn, dat gastei een conferentie plaats, had tusschen dei .rijkskanselier èn de partijleiders. De fca|selier zal waar schijnlijk a.s. Bonderdaj in de centrale gaarne op reis gaan, naar hiji 'had er een hekel aan „opgescljeept" te worden met James of met wjken leermeester pok. Natuurlijk zou 'hi zijn studie wel onderhouden, zeide hij, maar hij was "nu toch heusch' g.een 'schocjjongan meer, die een drilmeester noodig, had. Maar mijnheer' Perren; bleef standvastig weigeren de geheele veantwoordelijkbeid van den jongenheer Tiifford op zich te nemen. Hij vpor zich was echter van oordeel, dat een Vramide gouverneur veel geschikter voor Luis zou zijn dan James Jascelles, daar de allicht niet het vereischte overwicht oer zijn stiefbroe der zou 'hebben. En it dit opzicht gaf tante Judith hem volk-men gelijk. Intusischen werden otk op andere wij ze toebereidselen voor le groote reis get- «oaakt. Daar wij nageioeg een jaar af wezig zouden zijn, wed ai het zilver werk aan mjjnheer 'Peren's bankier' ter bewaring gezonden, terwijl van het geheele huishoud ei een inventaris werd gemaakt. Ook wirden schikkingen getroffen voor de dierst boden, die ach terbleven en Do hbs vvtrd als huishoudr ster aangesteld. „Eerst vas er sprake van geweest, dat zij zoui neegaan, maar dit stuitte af 'op haar volsandige weigering. commissie spreken over de vredesnota en de andere politieke kwesties. Duinkerken werd door Duitsche vlie gers met bommen beworpen. In het Belgische kolenbekken Hennep werd door de mijnarbeiders tengevolge van de onvoldoende voorziening met le vensmiddelen, het werk neergelegd. Het Russische ministerie van bin- nenlandsche zaken deelt mede. dat het aantal kiezers voor de constitueerende vergadering ongeveer 90 millioen beloopt De kosten van de verkiezingen worden op 100 millioen roebel geschat. Roeski, door Kerenski tot bevelheb ber aan het- noordelijk front benoemd, lieeft, volgens een Finscli blad, dat be vel alweer neergelegd. De Ver. Staten voeren geen goud meer uit naar Spanje. Een merkwaardig korps van vrij willigers arbeiders is, volgens een bericht uit Londen, van Britsch-Oost-Afrika ver trokken; de aanvoerder is een Scbotsch zendeling, dr. Arthur. Drie andere zen delingen zijn luitenants. De manschappen der zendelingen zijn allen inboorlingen, onder aanvoering van verschillende stam men. Naar aan de „Frf. Ztg." via Bern geseind wordt, bericht de New-Yorksche correspondent van de „Times" aan zijn blad. dat op de werven van San Fran- sisco een groote werkstaking is uitgebro ken. De scheepsbouw voor rekening der regeering ligt geheel stil. De „Solothurner Ztg," (een Zwit- sersch blad) schrijft over de vredeskan- sen: „De poort tot den vrede staat open, indien althans aan de woorden der En tente eerlijke bedoelingen ter grondslag liggen. Men dient hier echter de frase dei' democratie buiten spel te laten, en de wereld niet voor te huichelen. Men moet er voor zorgen, dat het Duitsche volk tot zijn recht komt. Het Duitsche volk dat zich in dezen oorlog zoowel uitwendig als innerlijk sterk heeft getoond, zal zelf wel den weg inslaan, die het voor zijn eigen lot juist oordeelt. De bevolkingsstatistiek over het laat ste half jaar te Brussel geeft de volgen de cijfers. Het aantal geboorten was in de eerste zes maanden 3311, dat der sterfgevallen 7272per 1000 inwoners was het geboortecijfer 8.5, het sterftecijfer 19.3. De cijfers van hetzelfde tijdsbestek over 1913 geven aan per 1000 inwoners 17 geboorten tegen 13.7 sterfgevallen. Op zijn reis in Roemenië bezocht Keizer Wilhelm volgens een 'WolÖ-bericht, den 24en September de slagvelden van Sinaia en Predeal en reed daarna per auto naar Kroonstad, waai' hij door aarts hertog Jozef ontvangen weid. Later bracht de keizer nog een bezoek aan de Torzi- bürgerpassen. DjemaFPasja lieeft aan een mede werker van de Tanin verteld, dat de Tui'kscbe vloot na den oorlog volkomen hervormd en door den aanbouw van sche pen vernieuwd zal worden. Verscheidene schepen zijn al gekocht, andere besteld. Op grond vian een overeenkomst met Duitschland zullen de admiirale staf en het personeel' der vloot in Duitschland hun opleiding voltooien. Aan een door 'Wolff geseinde aan vulling van het Duitsche legerbericht onf- leenen wij nog, dat een eskader van 15 Fransche vliegtuigen bqjmmen heeft geworpen op Frankrijk, waar vele huizen vernield en een aantal Fransche burg|ers gedood werden. „Neen, miss C-hrystie," zeide ze tot mij, terwijl ik bezig was' een lijst der verschillende goederen op te maken, „ik zon me nooit gerust gevoelen in zulk een roomsch land als Italië, ik hoop te le ven. en te sterven als een protestaintsche. Al' kan ik ér de kroon mee verdienen, dan zou ik nogj uiet inee naar 'Rome gaan. Ik "heb nog nooit van mijn léven zoo iets roekeloos gezien. Van u, miss Chrystie, vind ik dat niet vreemd, je bent nog een jong ding, en nog erg on besuisd, maar wat mijnbeer en miss Ju dith bezielt, diat begrijp ik niet. S-tel je voor, d/at de paus', het in zijn hoofd krijgt, jelui allen in de gevangenis te zetten, dat kan toch, je weet tocli wel1 van de Roomische inquisitie. Ik wil je dan ook wel vertellen, dat ik mij erop heb voor bereid, jelui geen van allen terug te zien „Maar Dohbs, wees toch verstandig," viel ik haar in de rede. „Wie denkt nog in dezen tijd aan geloofsvervolging? En danwat heeft de pausi met Britsche onderdanen te maken?" „Dan behoor je ook op Britseh grond gebied te blijven. Trouwens, daar zijn nog wel andere dingen, die u niet be vallen zullen, al ben ik gelukjkjig; noodt S p o o r w e g o- n g e 1 u k b ij- Luik. De Luiksche correspondent van de ,.N. R. Ct." schrijft d.d. 20 September: De buurtsp-oor Luik-Sint-Truiden met aansluiting voor Brussel r$. sedert het begin van den oorlog, bij gebrek aan ver voermiddelen op den staatsspoor, een der drukste lijnen van verkeer. De rijtuigen zijn binnen en buiten1 zoo bezet, dat zit tende en staande opeengepakte me use hen nauwelijks kunnen ademen. Vrouwen en meisjes zijn er overtalrijk bij. Dezen morgen vertrok de gewone trein uit Axis1, te 8 uur 20. Alles ging goed tot Odeur, waar het spoor uit het veld den steenweg opgaat en naar Crisnée, in de buurt van het voornaam tramcen- trum Oreye, een sterke helling afgaat. Nauwelijks- was de sleep wagens in bewe ging, of de machinist zag, van de hel ling tegenover de zijne, een trein dal-en', een lange sleep wagens, geladen met be- -tenmoes en rutabagas. De twee machinis ten remden wat zij konden, doch daar geen luchtdrukrem de rijtuigen verbindt, bleef alles vruchteloos en moesten de twee gevaarten n-oodlotting in botsing ko men. Een ramp was onvermijdelijk in de laagte van het dal. De machinisten sprongen af. Een werk man riep: „Berg je", kon nog zijn twee kinderen redden en ijlde heen. Plotse ling joeg een scherp gekraak door de lucht. De locomotieven bonsden steigerend tegen elkaar. Het eerste reizigers rijtuig sprong rechtstandig tegen de locomotief, een tweede vloog in tweeën. De andere kwamen er lichter van af. Doch voor de -oogen van de toeges,nelden reizigers rees een vreeselijk schouwspel. Hier een stuk lichaam klevend aan een stuk ijker, daar- een hoofd zonder lichaam, elders ■eteg lichaam zonder hoofd, of enkele le dematen tot haksel. Spoedig waren de Duitsche soldaten ter plaatse en begon nen behendig, met de redding. Een voorbijj- rijdendo boer moest worden gedwongen zijn kar af te staan. Een andere, met een vracht hooi, moest even-eens door bedreiging er toe worden gebracht ge kwetsten te vervoeren. Uit Luik kwam intusschea het Roo- de Kruis met allerhande hulpmiddelen. Meer dan 20 personen zijn ter plaatse dood gebleven. Té 5 uur namiddag waren reeus 62 gekwetsten te Ans aangekomen. Ze werden van daar met den stadstram naar Luik gebracht, tot in de rue de l'Academie, waar de dienst van het „Hó- pital des Anglas" ze kwam afhalen. De treurige tocht daarheen heeft geduurd van 1 tot 5 uur. In 't ziekenhuis liggen thans 42 gekwetsten, onder wie 30 vrouwen, 12 mannen en 3 jongelingen, allen behoo- rend tot de geringere volksklasse. Een heeft de borst verpletterd, een andere het 'hoofd. Deze verkeeren in stervensnood. Andere gekwetsten konden naar huis wor den gebracht. Een tramontvanger, die ge durende het gevaar de rijtuigen afliep om te remmen, werd het slachtoffer van zijn moed. Hem werden de 'twee beenen af gereden. Vrouwen en politiek. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht (pres. dr. Aletta H. Jacobs), zond een brief aan de Besturen van de drieracht- sche politieke partijen, n.l. Christ. Hist. Unie, het Centraal Comité der Anti-Re in die landen geweest, ik weet er toch nog wel' zoo'n beetje van; de pan vainj mijn zuster heeft niet voor niets op het vasteland, zooals ze dat noemen, gereisd. Wat je bijvoorbeeld in Frankrijk! te eten krijgt, nu daar zal' ik! maar uiet veel van zeggen en in Italië is het nog een» beetje smeriger, heb ïk gehoord. Denk maar niet, dat je daar al dien tijd ooit een lekker stukje vleesch zult krijgen. Hoe het mijnbeer Perren, die toch. zoo -kies keurig is, daar bevallen zaljk weet het niet, maar ik stel' er me niet veel van voor. j!n miss Judith, die alles zoo netjes -gewoon is Het was tevergeefsch, dat ik de bezwa|- ren van Dobbs trachtte te weerleggen, ze was er niet van af te brengen, dat wij o-ns been begaven naar de stad des verderfs, om van het overige Italië nog maar niet te spreken, dat volgens haar een -echt rooversliol was. Dat we dan ook onderweg zouden worden aangevallen en uitgeschud, stond voor haar vast, wat geen wonder was voor een vrouw, wier eenige kennis' van Italië geput was uit een rooversvarbaal. En toen ik niet na laten kon, haar om haar zonderlinge voorspellingen hartelijk uit te lachen, werd z© kwaad. (Wondt vervolgd,..

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1