31e Jaargang Xa. SOI Dinsdag 35 September 191? De Groote Oorlog. De jesgd rao ChrjstigTpdalL Binnenland. FEUILLETON. 81) In 1808 werd de (Spaansche) <®nder- koning naar huis gezonden, ondei voor wendsel, dat Spanje door Frankrjgk was veroverd geworden. Argentinië werd toen een republiek, die na geweldige 'omwen telingen, burgeroorlogen en ooclogen te gen Brazilië en Uragnay, eerst in 1866 tot geregelder toestand kwam. De republiek zop 'bestuurd werden door een president die voor zes jaren gekozen werd. Zoo luidde de wet. Maar het ge beurde niet. Steeds' werd de president na eenigen tijd verdreven oi vervangen. In 1886 was generaal Roca de eerste die zijn volle zes jaar kon uit zitten, ent 'zijn waardigheid in 1892 zender orde verstoring aan zijn opvolger Miguel Jua rez Celman kon overdragen. Deze laatste werd evenwel reeds we der binnen den wetteiij'ken termijn ver vangen, en wel' door Jose E. Uriburi, die na een tienjarige, voor het land voor- spoedige regeering vervangen werd 'door clr. Quin'tana, die reeds een jaar daarna OWlbed, en ambtelijk vervangen werd' door den vioe-president ,dr. Riguero Alër- ta; deze werd .in 1910 opgevolgd door Saenz Pena, die in 1914 stierf; en, ook weer ambtelijk, tot aan het 'jaar van zijn aftreden 1916, werd vervangen door den toenmaligen vice-president jVictorino de la Plaza. Sinds 1916 staat aan het hoofd der republiek de president Hypolido Irigoyon. De bevolking bestaat, behalve uit land verhuizers, uit afstammelingen van Span jaarden, Creolen (uit Europeesche ouders aldaar geborenen), Mestiezen (afstamme lingen van een blanke en een Indiaan- sehe), Mulatten (gesproten uit een blan ke en een negerin), en. tot het Christen dom1 bekeerde Indianen. Op dé pampa's' leven als herders 'de Gaucho's, die van gemengd Spaanseh en Indiaansch bloed •zijn. Wijl de haven der hoofdstad Buenos Ayres geen genoegzame ruimte bood, is op twaalf uren igoans daarvan verwij1- derd een nieuwe .stad gesticht La Plata, met een zeer (ruime haven, welke !de grootste ooeaanbooten kan bevatten, in een dok dat twaalfhonderd meter lang en 140 meter breed is. Argentinië is nog -slechts in zijfat op komst, doch het zal metterdaad een der belangrijkste, zoo niet de belangrijkste, staat van Zuid-Amerika worden. Beknopt overzicht van den toestand. .Tusschen Duitschland en Argentinië i® het niet tot een breuk gekomen. De Duitsche regeeringi'heeft dit vermoe delijk weten te voorkomen door de ver klaring, dat zij het gebeurde zeer be treurt, en door de schuld geheel op graaf Luxburg te schuiven, en te verklaren, dat hetgeen deze in zijn telegrammen zeide, zijn persoonlijke meening'was. Of dit alles is, wat Duitschland gedaan heeft, weten we nog niet. Men mag daar om benieuwd 'zijn, welke concessies Kühl- mann toegestaan beeft om Argentinië van een partijkiezen in, den- wereldoorlog af te houden. Er js over deze zaak onnoodig veel stof opgewaaid en dat had kunnen wor den voorkomen, wanneer Duitschland 'da delijk krachtiger tegen graaf Luxburg was opgetreden. Het antwoord der Gentellen op de vre desnota van den Paus heeft'in de En tente-landen geen goede pers. Dit is ge deeltelijk te wijten' aan het ontbreken van elke toezegging omtrent België en Ser vië, en bet is te betreuren, dat de Duit- sche en 'Oostenrijikschf: regeeringen zich daarover niet op ondubbelzinnige' wijze hebben uitgelaten. Toch gaan sommige bladen te ver, wan neer zij van huichelarij en van manoeu vres spreken, om .de geallieerden er in te laten loopen of hun valstrikken te leg gen^ We hebben .needs meermalen aange toond, dat de dentalen de eerlijkheid be trachten. Moge misverstand en wantrouwen wij ken, opdat de .mensclien-en-kapitaaï-Ver- slindende-oorkig spoedig opboude. '*c 'Het effect 'van het jongste succes der Duitschers aan .tie Duna, in de streek van Riga behaald, is, dat zij' een aan merkelijk stuk in de richting van Buna- burg gevorderd xzijn. Na de bezetting van Riga en den ver deren opmarsch der Duitschers wezen wij; er op, Üat bet doel van de Duitsche troe pen op de eerste plaats wel een poging zon zijn om Diinaburg aan de handeni van hun tegenstanders te ontrukken, eer dan de verre plannen, die hem in de richting van Petrograd werden toege schreven. Op het Westerfront; worden de pogin gen om het Duitsche front te forceeren nog steeds voortgezet. Of het baten zal? Zelfs niet alle En- i| gelschen en Eransohen gekeven het. De onmogelijkheid van een doorbraak in het Wésten wordt Hoor Charles Hum- bert in hét „Journal"' bewezenij „De zoolang gekoesterde hoop van een doorbraak en de terugkeer tot een bewe gingsoorlog schijnt men te hebben opge geven, omdat men inziet, dat bij eiken infanterieaanval .de landwïnst beperkt is »en wel door de draagwijdte der kanonnen. Alen zou op die .manier 'door voortduren de langzame en onweerstaanbare aanval len den vijand methodisch kunnen terug dringen: bij de huidige strijdmetbodes is dit de eenig mogelijke manier om" vooruit te .komen. De gedachte aan een doorbraak, d.Vj.z. aan een bres in het vijandelijk front, waardoor gereedstaande cavallerie en infanterie zou kunnen doorbreken, moeten wij opgeven. Droomen wij: .daar om niet 'meer van roemrijke zegetochten, die (onmogelijk zijn". Een ballonongeluk. Reuters bijz. dienst meldt, dat dezer dagen een kabelballon is losgeraakt. De ballon .is door den sterken wind gekan teld en. de waarnemer, een officier van het vliegercorps; kwam daarbij om. Hij f werd uit >den gondel geslingerd en zijn lijk werd later gevonden. Blijkbaar zijn de kabete'van de losgeraakte ballon ver ward geraakt 'in die van andere kabel ballons, die ten tijde van het ongeluk in de lucht waren. Dientengevolge wer den nog; drie ballons losgerukt.. Voor zoover bekend, was er -slechts in een van dezé ballons een waarnemer. Deze poogde gebruik te maken van zijn pa rachute, maar raakte in de draden ver ward, van de ,vier door de verwarde ka bels met elkaar verbonden ballons. Des middags passeerden de ballons South Nor wood (zuidelijk Londen). Hier viel de waarnemer van een hoogte yan 2000 voet; hij was onmiddellijk dood. De ballons werden daarop, wijl er toch niemand meer in was, door afweergeschut neergeschoten. Korte oorlogsberichten. In een hoofdartikel, dat tot opschrift heeft: „De bedreiging van den honger snood" zegt de Sunday Times het navol gende „Het groote feit blijft bestaan, dat er niet voldoende voedsel is om rond te komen. Men dient zich verder te her inneren, dat na het sluiten van den vrede nog minder voedsel beschikbaar zal zijn, aangezien onze oogenblikkelijke vijanden dan als veeleischende mededingers naar 'de beperkte voorraden, de wereldmarkt zullen betreden". De Russische minister van oorlog heeft de wet, die inwoners van Duitsche afkomst uitsluit van, de opleiding aan mi litaire scholen en van den rang van of ficier, ingetrokken. Volgens de Neue Zürcher Nachrich- ten zijn den laatsten tjjd Italiaansche re gimenten, op wié men .niet volkomen staat kon maken, naar 'het. westelijk' front over gebracht en vervangen door Fransche en Engelsche •troepen. - In Rusjand bereidt men leerplicht voor. Reuter meldt uit Peking het over lijden van mevrouw Feng Kuo-Chang, de echtgenoote van den president der Chi- neesche republiek. De Fransche regeering betaalt vóór wilde kastanjes 15 centimes per kilo, en levert ze dan aan -de stokerijen, die er spiritus uit halen. De Amerikaanscbe, minister van oor log, Baker, verklaarde in het parlement, dat het de -bedoeling van de Vereerdgie Staten is een leger te organiseeren van 2.300.000 man op voet van oorlog. De werklieden op alle Argentijnsche spoorwegen hebben besloten heden met een algemeese staking te beginnen. Naar de „Sunday Times" mededeelt, heeft 'Op 16 dezer in Yorkshire met een militairen trein een ongeluk plaats ge had, waarbij zeven soldaten gedood en vijftig gewond werden. Een omvangrijke staking die in de Schotsche kolenmijnindustrie dreigde, ?©n waarbij ongeveer 100.000 man zouden zijn betrokken geweest is voorkomen door de inwilliging vair een groote oor logspremie. In Zuid-Wales echter dreigt .nog steeds een staking. De „Press Association" heeft reden >010 te geloovcn, dat bet Duitsche antwoord -,aan den Paus zeker geen aan leiding geven of bevorderen zal, dat het EngelSche antwoord vroeger verschijnt dan anders1 het geval' zou zijn geweest, maar dat het integendeel wel eens de tegengestelde uitwerking zou kunnen heb ben. In het antwoord van den Beierschen koning op des Pausen nota wordt o.ml. bet volgende gezegd: „Doch ook. gedurende dezen ons!-.op gedrongen geweldigen oorlog gaf de Duit- sphe regeering een ondubbelzinnig (be wijs van zijn vredelievendheid, door in' overeenstemming met onze bonidgenooten' reeds op het einde van 1916 de vijanden! tot vredesonderhandelingen uit te moo- digen. „Dat deze eerste ernstige poging om! aan den verschrikkelijke!! oorlog'een ednr Uitgave van ÖS Naami. Venn. LUCTOR ET E.'vlERGO. gevestigd te Goes. R - Hoofdbureau te Goes: LANGE YGRSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: fIRMA F. P. BHU1J L. BURG. Drukkers: Ocftterbaan Le Ce int re. Goes. Zij, die zich met ingang van 1 October op „DE ZEEUW" abunneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers kosteloos. Argentinië. Hetgeen gevreesd werd, is geschied: de betrekkingen tusschen Argentinië en Duitschland zijn afgebroken M „eëa oor logstoestand is .ingetreden. Wat natuur lijk Duitschland niet zal hebben opge schrikt. Wie zooveel vijanden te weer staan heeft als Duitschland op het oogen- blik, maakt zich voor een meer of min der niet meer bezorgd. [Toch is deze veranderde verhouding, uit misverstand geboren, te bejammeren. Duitschland beeft nu eenmaal in Ar gentinië vele vrienden, en de handel van daar op Duitschland was niet zoo gering. Argentinië toch, een land, ruim veertig maal zoo groot als Nederland, heeft rui me voortbrengselen alsvijgen, ananassen, suiker, amandelen, granaten, koffie, cacao, indigo en in het meer zuidelijk gedeelte granen, vlas en aardappelen. De uitvoer overtreft verre den invoer. Doch Amerika heeft beslag gelegd op de zeeën en op het Panamakanaal, en de vijandschap jegens Duitschland heeft alle landen, behoudens een enkele, van Amerika aangegrepen, izoodat. bij een oor logstoestand geen van deze beiden voor- loopig iets verspeelt. De Argentijnsche Republiek, vroeger de Vereenigde Staten van Rio de la Plata, bestaat uit zestien provinciën. De bevol king, door immigratie in de laatste kwart eeuw verdubbeld, zes miljoen sterk, be staat voor het grootste gedeelte uit vreem delingen. De Republiek grenst ten noor den aan Bolivia, ten oosten aan Bra zilië, Uraguay, Paraguay en den Atlan- tischen Oceaan, ten izuiden aan Patagonïë en ten westen aan Chili. Het westelijk deel i s bergachtig.id© Andes hebben daar nog toppen van zesduizend meter hoogte. In het oosten is het land vlak, doch met weinig afwatering; door irrigatie tracht men dit gemis te vergoeden; de grond is er zeer vruchtbaar, het klimaat ge zond. Men begroot den veestapel op 25 mil joen runderen, 5 miljoen paarden en 70 miljoen schapen. Deze dieren zijn geboren uit ingevoer de Europeescjie, meest Spaanscihe, stam ouders. Het land werd het eerst bezocht, en wel de .oevers van den Ric -de la Plata, door den Spanjaard Diaz de Solis, in 1515, die er door de inboorlingen ver moord werd. Zijn opvolger, Sebastiaan Cabot, bracht bet er beter af. Hij bouwde er in 1530 een fort; dit was het begin van de Spaan- sche heerschappij-, zoadat het land een .Afzonderlijk onderkoninkrijk werd met .Buenos Ayres tot hoofdstad. Volgens de laatste berichten schijnt het gevaar voor ln-werhingtreding van den. oorlogs toestand tasschen Daitschl&nd eD Argentenië, althans voorloopig, bezworen. Moge't zoo bly ven. Bewerkt naar het Engelsch van EHMA JANE WORJBOISB. l!oen ik vijftien jaar oud geworden was, verliet ik de school van mevrouw March en kreeg ik 'mijn meesters aan huis, voor namelijk omdat men er bezwaar in had, zulk een 'groot meisje iederen dag twee maal alleen den straatweg naar school te laten loopen. Dat duurde zoo een jaar, "waarin ik mijn best deed zoo knap mo gelijk te worden en toen ik zestien was, werd besloten, dat wij' allen buitenslands zouden gaan, voornamelijk, geloof ik, om mijn opvoeding te „voltooien, maar ook ter wille van mijn oom, wiens gezond heid sedert eenige maanden niet zoo heel goed meer was. Louis en ik schreven elkaar geregeld, ofschoon niet dikwijls. Wanneer hij met vacantie thuis kwam, zagen wij hem gie- durig en madame beklaagde zich wel eens; dat hij meer op Elmwood dan op Cup page was. Wij lazen en repeteerden sa men, en als het zoinervaeantie was, werk ten wij samen in het park, dat dan ook van jaar tot jaar mooier werdmijn. oom beweerde zelfs dat Cuppage nu mooier en smaakvoller aangelegd was, dan in vroeger tijd. James Lascelles zagen wij maar wei nig. Sinds hij vóór drie jaren Stan'brid- ge verlaten had, was hij; er slechts twee maal geweest, de tweede maal waren wij echter uit geweest, en hadden wij hem dus niet ontmoet. Lang was hij er niet gebleven, wat vermoedelijk zijn oorzaak vond in het feit, dat madame een bijzon- ren hekel aan hem bad, een gevoel, dat Louis met zijn grootmoeder meer en meer ging deelen. Gewoonlijk sprak hij zéér minachtend over James, iets wat ik on danks mijn bewondering voor Louis, toch niet goed hebben kon en een enkelen keer waagde ik het dan ook hem te recht te wijzenschuchter weliswaar, want mijn bewondering voor Louis was oorzaak, dat ik voor zijn algemeen be kende heerschzucht al'éven gewillig boog als de rest. En naar ik hoorde, was het op Harrow al net zoo, Louis, die een der begaafdste leerlingen der school was, was bij leermeesters zoowel als bij zijn mede-scholieren zeer populair. Op een prachtigen Juni-ochtend waren Louis en ik als gewoonlijk in den tuin aan het werk, maar daar het zeer warm was; kwam er van werken niet heel veel. Louis, die zich niet gaarne inspande wierp, dan ook .plotseling; zijn gereedschap neer, mij uitnoodigend hetzelfde te doen. ,,'t Is veel te warm oïffi. wat uit te voeren", riep hij, „kom1 dus liever naast me zit ten, om eens gezellig met me te bab belen". Ik maakte echter tegenwerpingen, daar ik nog eerst een perk in orde wilde brengen en ik voegde er bij; dat ik wel graag den naam van een zékere bloem, wilde weten. „Ja", gaf Louis knorrig ten antwoord, „dat weet ik niet hoor, ik ben geen bo tanicus, daar moet je James maar eens naar vragen, als bij' weer eens hiere is. Dat is net iets voor zoo'n onbeduidenden, saaien piet als hij". „Ik vind het niets aardig van je, Louis, dat je altijd zoo op James afgéeft", ztei ik verwijtend. „Beleefd is 't zeker niet'', 'lachte Louis, „maar James Lascelles' heeft voor mij ook iets onuitstaanbaars. Hii is een goede vent, dat zal ik niet ontkennen, maar hij jis zoo schrikkelijk nauwgezet en daar houd ik niet van". Natuurlijk bleef ik hét antwoord hierop niet schuldig en nu ontspon zich een- gesprek over de familieverhoudingen der Catherwoods, waarmede ik mijn lezers niet vermoeien wil. Ik moet echter op merken, dat de liefdelooze wijze, waar op Louis over de armoede van zijn stief broeder sprak een zoon van een ar men domdné, naar hij' hem smadend noem de mij ten zeerste ontstemde, maar er was geen redeneeren tegen die ziens wijze en het bleek mij, dat madame voor het grootste deel daar de schuld aan had. Vooral vind ik het zoo hinderlijk, dat Louis zoo hatelijk over den gpdsdienist kon spreken. Hij zou het heelemaal niet erg hebben gevonden, dat James dominé werd als je geen geld hebt, moet je je Wel met zulk een baantje afgeven, smaalde hij maar wèl vond 'hij! het erg, dat hij zich had aangesloten bij een ellendige, kleine, afgescheiden gemeente, waarvoor hij zich nu zóó druk maakte, dat hij onder het minste volk van Lon den ging preeken. en dat niet in een kerk, maar zéo maar in een oud pak huis of onder een spoorwegbrug. Hoe is het mogelijk, voegde hij er met den grootst iii'Ogelijken afschuw aan toe. Ik maakte een tegenwerping, dat ik dat juist prachtig vónd, omdat men hef Evangelie aan ieder moet brengen, maar dat wond Louis ten zeerste op en een scherpe woordenwisseling zou het gevolg zijn geweest van het aanroeren van VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -Q.Qfi Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 Bi 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard», Bewijsnummers 5 cent. de te nuaken, mislukte, is de schuld vanl onze tegenstanders. Des te vuriger zijni thans mijn wensehen voor het goed suc ces van den door Uwe Heiligheid on dernomen stap. Moge daardoor tot welt zijn der geheele menschheid een duurza me en voor alle partijen eervolle vrede worden voorbereid. De Duitsche reserve-luit. Voss j3 bij een luchtgevecht met zijn 50sten vij and naai- beneden gestort en gedood. Aan alle fronten is de toestand on veranderd, aldus een bericht uit Berlijn. De Entente-persstemmen blijven on gunstig inzake het antwoord der central len, op de liberale Engelsche pers na. De Russen bezetten vijandelijke stel lingen ten Z. van Pskof. A I Beperking- goederentreinen. Ingaande 25 September e.k. zullen: u. Des Dinsdags de goederentreinen loopen als des Zaterdags. b. Des! Woensdags de goederentreinen: loopen als des Zondags. c. Des Donderdags de goederentreinen loopen als jtes Maandags. Verschillende goederentreinen zijin uit gezonderd, welke in de eerste plaats moé ten dienen voor het vervoer van steenko len, bruinkolen, cokes en briketten; mi litaire levensmiddelen, ledige open wa gens voor de miijnstations en van benoo- digdheden voor de mijnen als! mijmhout, springstoffen, koolteer, pek, machinerien, ijizer, steenen, kalk, cement, enz. Bovenstaande maatregel wordt inge voerd ter besparing van steenkolen. 'Onze kodenvoorziening. Naar het Haagsteh Correspondentiebu- reau met zekerheid verneemt, bevinden! de onderhandelingen met Engeland inzake de kolenlevering zich nog in hetzelfde stadium als de vorige week. De mogelijkheid is intusschen niet uit gesloten, ^dat al mocht Se overeenkomst waaromtrent thans wordt onderhandellct onverhoopt niet tot stand kunnen komen, ons land desniettemin door Engeland in staat izal1 worden gesteld 100,000 toni steenkolen .uit Engeland te betrekken. De onderhandelingen met Duitschland over een vrije vaargeul voor de kolen vaart, duren voort. Deze staan thans in 'tteeken der door Duitschland; verlang de eontra-presatie ten opzichte van den levensteiddelenuitvoer. "Bevoorradingsrconimissie. De Minister van Oorlog hééft gister middag! in één der zalen van zijin De partement de commissie geïnstalleerd, sar men-gestelld uit het personeel van verschilr lende Departementen van Algemeen (Be stuur, tot onderzoek van de bevoorra ding van leger eh yolk in tijd van oorlog. Geen verwarming. We hebben reeds eerder medegedeeld; dat men in de toekomst voorloopig in onverwarmde treinen zal rijden. Wij kun nen aan deze mededeeJing. 'thans nog toe voegen, dat gedurende dezen winter ook op de meeste stations de verwarming! achterwege zal blijven. Alleen op de groote stations, waar men centrale ver warming heeft, zal men dez'e handhaven'. Een daartoe gevormde commissie zaH trachten den minister te bewegen de trein- verwarming te handhaven, en ze slechts als uitersten maatregel te staken. dit onderwerp, ware het niet, dat ons gesprek afgebroken werd door de komst van mijn oom en tante en de beide da mes Trafford. Madame scheen bijizlomder goed gehumeurd, het gelaat van haar schoondochter was met een lichten blos -gekleurd alsof zé een vermoeiend gesprek had gevoerd. En ook mijn oom en tanté schenen iets te -hebben, dat hun op hét hart lag. Madame was de eerste, die de stilte verbrak, „Een paar dagen geleden, heb je gezegd, Louis, dat je zoo graag naar het buitenland wilde". „Juist, grootmama en nu ik hoor, dat de familie Perren oiok op reis gaat, wil ik dat te meer. Wat zal ik hier dan nog uitvoeren, want voor October kan ik toch niet naar Oxford. En vrienden uitnoodigen: bij ons te komen, mag ik 'niet van u". „Nu, maak jé maar niet ongerust"; Zei- de madame sussend, je kunt met de fa milie Perren meegaan. Eerst gaan je dan' naar Zwitserland en daarna naar Italië en in Rome zullen je den winter door brengen, zoodat de heele reis een kledni jaar duren zial. Wat Oxford betreft, het gaan naar de universiteit kunnen we dan wel een jaartje uitstellen". (Wordt vervolgd.) i 1 J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1