Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Gemeend Nieuws. aan de verklaringen van den keizer waar de kunnen hechten moeten wij de vruch ten zien van het berouw. Dit moet zijn: restitutie, herstel en waarborgen. Onze kolenvoorziening. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit gezaghebbende bron, dat de onderhande lingen met de Engelsche regeering om trent de levering van 180,000 a 200,000 ton kolen per maand haar einde nade ren en elk oogenblik een gunstige be slissing kan worden verwacht. Thans kan echter nog geen enkel im porteur met beslistheid zeggen, tegen wel ken prigis de kolen hier gunnen worden geleverd. Zoodra de overeenkomst is tot stand gekomen, zal door de regeering een 20- tal Vrachtvaarders worden gerequireeïd voor de geregelde kolenvaart, opdat per week 40 a 50,000 ton Engelsche kolen zal" kunnen worden aangevoerd. De kolennood en de Zondags^ booten. Vanwege de Rijkskolendistributie is aan ondernemers van passagiersbootdiensten aangezegd dat des Zondags niet meer gevaren mag worden. Vrije vaargeul voor kolensche pen van Engeland. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit vertrouwbare bron, dat onze regee ring onderhandelingen met de Duitsche regeering voert, teneinde een vrije vaar geul' naar Engeland voor de kolenschepen te verkrijgen. De bespreking is nog niet geëindigd. Koffie en thee. Op 30 September a.s. houdt de voor- loopige regeling der koffie- en thee-dis- trihutie op te werken. De bedoeling was, op dit tijdstip de definitieve regeling in werking te doen treden. Intusschen is dit niet mogelijk gebleken, met het oog op de omvangrijke administratieve voor bereiding. Daarom zal nog eenmaal het lichaam der broodkaarten en wel die van de 28e week dienst moeten doen voor het ver krijgen van thee en koffie. Deze brood kaart is echter tot 4 October noodig voor het verkrijgen van brood, zoodat eerst op 5 October daarvan gebruik kan wor den gemaakt van de koffie- en thee-disi- tributie. In .verband vmet een en ander is be- bepaald, dat van 30 September tot 4 Oc tober geen koffie en thee gekocht en ver kocht mag worden. Van 513 October zal dan het lichaam van de broodkaart 28e week als thee en koffiekaart moe ten dienst doen; (men zal er op kunnen krijgen of een half ons thee öf een half ons koffie), en intusschen hoopt meq met de definitieve regeling gereed te zijtn. Kolennood. Er zullen geen extratreinen loopen om de lichting 1909 van de depots ,over te brengen naar het veldleger. Het vervoer zal' in kleine detachementen geschieden over meerdere dagen verdeeld. D e ontruiming van nagenoeg alle scholen in den Haag zal' vóór 17 October plaats hebben. Het spoorwegverkeer. Met goedkeuren van den Minister van Waterstaat, zullen met ingang van 26 September a.s. tot nadere aankondiging bestelgoederen, (gewoon vervoer), ijl- en vrachtgoederen, levende dieren en rij-en voertuigen des Woensdags niet ten ver voer worden aangenomen. Uitgezonderd zijn brood, couranten, gist en melk als bestelgoed, en lijken. Zendingen bestelgoed (snelvervoer) wor den ten vervoer aangenomen op de voor des Zondags vastgestelde uren. De lóssing, aflevering en bestelling der goederen geschieden als op de overige werkdagen. Afhaling der goederen heeft echter niet plaats. Mocht bovenbedoelde beperking van het goederenvervoer er toe leiden, dat op stations de aangeboden goederen niet regelmatig verzonden kunnen worden, dan Zal' de aanneming van goederen ook op andere dagen tijdelijk geschorst kunnen worden. De „Ned." meldt, dat door de Maat schappijen overwogen wordt om den ge- heelen sneltreindienst te laten vervallen en te vervangen door locaaldiensten, zoo dat men van Amsterdam naar Rotterdam, slechts zal kunnen reizen in lokaaltreinen, loopende tusschen AmsterdamHaarlem, HaarlemLeiden, LeidenDen Haag ea den HaagRotterdam, vice-versa. Door de beperkte snelheid zou dan een aanzienlijke besparing van kolen wor den verkregen. Uitbreiding der distributie. Hiervoor zal binnenkort, naar de „Tel." meldt, een bedrag worden aangevraagd, dat niet ver van de tweehonderd miillioeu gulden zal blijken. Turtinspectie. De Kamerleden Duymaor van Twist en van der Voort van Zijp, zijn naar Coe- rorden vertrokken voor een onderzoek inzake de turivoorziening. Het reizen voor Kamerleden. Naar wij vernemen is in verband met den beperkten treinenloop bepaald, dat ingaande Maandag 24 dezer (heden) voor de leden der Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal alleen voor ben per soonlijk plaats in de treinen moeten ge reserveerd worden, wanneer zij een dag tevoren aan het station van vertrek het verzoek daartoe doen. Bij den dienst der directe belas tingen, enz. is benoemd W. A. J. Phi- lipse tot tijdelijk kommies te water 2e kl. te Lobith; verplaatst C. J. P. v. Liere, komm. 3e kl. van Roosendaal naar St. Jansteen, H. A. Jansen, id. van St. Jan steen naar Roosendaal; L. Speijer, komm. 3e kl. van "Koewacht naar Hontenisse; N. C. van Nieuwpoort, id. naar Hulst; C. H. E. Polderman, id. van IJzendijke naar Hoofdplaat; J. Postma, id. van Bath naar Rilland; H. W. Schouten' id. van Ierseke naar Wemeldinge; H. J. Beuger, id. van Heinkenszand naar Bath; 'Th. Ruijgh en G. Kraaijenbrink, komm. 2e kl. van Bath naar Rech Vaart „Argus"; A. F. Meijer, komm. 3e kl. van Hansweert naar Krab- bendijke. Uitgewezen. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde beeft het verblijf in zijn ge- zagsgebied wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel ontzegd aan: Henri Louis Peers, geboren 23 Februari 1870 te Haamstede, landbouwer, wonende te St. Laureijns (België), van nationaliteit Belg, en aan Leopold Baert, geboren 15 Juli 1896 te Terneuzen, landbouwers knecht, wonende te Sas van Gent, van nationaliteit Nederlander. Passagiersdienst VlissingenMiddel burgRotterdam. Wegens verdere kolen- rantsoeneering op Zaterdag 29 Sept. geen dienst. Middelburg. In de vreeselijke duisternis, die hier des avonds op straat heerscht zal een goede verbetering komen. Men is namelijk op verschillende drukke pun ten aan het aanbrengen van electrische verlichting, hetgeen een zeer te waar- deeren maatregel mag worden genoemd. De politie alhier heeft ook een uitgebreid onderzoek ingesteld inzake de oplichterijen, gepleegd door den 17-jari- gen M. uit Oostburg, een zoon van bur ger ouders, die reeds meer moet getoond hebben het niet al te nauw met de eer lijkheid te nemen. De jongen, die zich voordeed alsof hij er goed bij zat, paste de volgende praktijk toe. Hij kwam eerst een paar maal in den winkel en kocht daar belangrijke sommen a contant en kwam na eeaigen tijd nog waardevoller artikelen op zicht halen. Deze verkocht hij dan bij andere winkeliers of gaf ze weg. Ook maakte hij. gratis autoritjes enz. Het door M. verduisterde bedrag moet in de duizenden loopen. De laatste muziekuitvoering op het Molenwater in dit seizoen is bepaald op Vrijdag 28 September te half acht. Gistermiddag werd in den tuin van het Schuttershof te Middelburg een door de afdeeling der S.D.A.P, den Bestuur- dersbond en de coöperatie de Vooruit belegde bijeenkomst gehouden, ter verkrij ging van een betere levensmiddelenvoor- ziening. De bijeenkomst was bezocht door ruim 1000 personen, onder wie velen uit Vlissingen en ook uit Goes, Souburg, Zierikzee en andere plaatsen in de pro vincie. Zooals de voorzitter mededeelde, waren in de verschillende aanwezige or ganisaties 2054 arbeiders vertegenwoor digd. Sprekers F. J. Jurgens, propagan dist van den Fabrieksarbeidersbond en J. G. van Kuijkhof, algemeen secretaris der S.D.A.P. Daar geen straatbetooging mocht wor den gehouden, hetgeen volgens de mee ning van den tweeden spreker verboden is op een wenk van de regeering, gin gen de aanwezigen rustig uiteen. Op Woensdag 3 October zal „Ho sanna" een uitvoering geven in de Con cert- en Gehoorzaal, met welwillende me dewerking van Mej. Betsy Dhont, de be kende violiste, en den heer F. van Abee- len, een bekwaam pianist. Gaarne wek ken wij onze lezers op deze uitvoering te gaan bijwonen, wijl wat „Hosanna" en haar medewerkers bieden aan hooge feischen voldoet. Te meer wekker; wij; daar toe op, omdat een eventueel saldo voor de Diaconessen-inrichting bestemd is. Be zorgt uzelf een ure van genot en deze inrichting een kleine bijdrage. Op Donderdag 27 September zal hier een vergadering worden gehouden van de afd. Middelburg van de Ver. voor Vrouwenkiesrecht onder leiding van de Presidente dezer Vereenigmg. Sprekers: mevr. C. Mulder v. d. GraafDe Bruijn en mevr. V. C. v. d. Meerv.Kuffeler, hoofdbestuursleden, en de heeren Her man Snijders en mr. P. Dieleman. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat Zater dagavond laat even buiten een woning was neergezet. Goes. Vrijdagavond vergaderde de Ver. „Handelsbelangen" in de Prins van Oran je, onder voorzitterschap van den beer J. M. de Jonge Mz. Na opening door den Voorz. weiden de notulen der vo rige vergadering onveranderd vastgesteld. Door den Voorz. werden mededeelingien gedaan omtrent de werkzaamheden yan het bestuur inzake de distributie van brandstoffen. Dat de commissie ter bevor dering van het marktbezoek na corres pondentie met B. en W. voorstelde deze zaak te laten (rusten tot er gunstiger tijdsomstandigheden zijn aangebroken. lAl- zoo besloten. Op verzoek van sommige leden zal het bestuur trachten te ver krijgen, dat er bij een volgende regeling der treinen rekening gehouden wordt met het/bezoek van de markt te Goes. Tlians is geen verandering o.a. om don snel trein Van 11,43 te Rilland of Krabbem- dijke te laten stoppen, meer te verkrijgen Besloten wordt f5 jaarl. contributie to betalen aan het Bureau van Advies -v. d. Middenstand te Middelburg en een gift van f25 te storten voor het Meuwsen- fonds. Naar aanleiding van het bestuurs voorstel om de winkelsluiting "bij veror dening vast te leggen, ontspon zich een breedvoerige discussie. Besloten werd aan het gemeentebestuur te verzoeken de win kelsluiting bij verordening te bepalen van 1 October tot 1 April op 's avonds 8 uur; des Zaterdags op 11 uur; voor de St. Nicolaas en Toondagen zou dan ont heffing gevraagd worden. Verder kwam' in bespreking het hou den van een etalagewedstrijd tegen St. Nicolaas; sommige leden dachten het we gens de abnormale omstandigheden, idat het beter was deze zaak nog uit te stel len, doch met meerderheid van stemmen werd besloten de dagen vóór St. Nico laas daarvoor te bestemmen en tevens aan te vragen om die dagen voldoende gas te krijgen voor verlichting der win kels, tot 's avonds 10 uur. Een voorstel om het gemeentebestuur te verzoeken de Toondagvermakelijkheden tot de Dinsdagen te beperken, wordt na discussie aangenomen. Adhaesiebetuiging tot het oprichten van een centrale keu ken wordt na breede gedachtenwisseling niet aangenomen, wel is men overtuigd, dat er jets in dien geest dient gedaan te worden, maar dan zou qitbreiding van de werkzaamheden der Oeconomische Spijsuitdeeling meer aanbeveling verdie nen. Daarna sloot de Voorz. de verg. met dank aan de leden die waren op gekomen en een aansporing om de ver gaderingen trouw bij te wonen. Thans is tegen Donderdagavond a.s. een vergadering belegd yan wege den Bond van Vereenigingen van Vertegen woordigers van Verzekering-Maatschappijl en en Ziekenfondsen. De Bondsvoorzitter^ de heer G. J. Tieker, zal daarin spre ken over „De noodzakelijkheid van or ganisatie, in verband met de verzeke ringsplannen van minister Treub." Verze keringsagenten en allen, wien hel aangaat, toont nu uwe belangen te begrijpen, door naar organisatie te streven. Zij de belang stelling voor 's heeren Tieker's referaat nu zóó groot, dat men van een goede vergadering zal kunnen spreken, die voor de toekomst vein veel nut is. Hansweerd. Gisiteren werd door dekom- miezen een huiszoeking gedaan bij den Belg y. d. M. alhier. Het resultaat was verrassend; niet minder dan 3 kruiwa gens met Buk, Zeep enz., vermoedelijlki voor export bestemd, werden in beslag genomen. Ierseke. Tot rijksveldwachter ter stand plaats Ierseke is benoemd de heer P. Hendrikse, thans agent van politie te Mid delburg. Vermoedelijk van Zaterdag op Zon dagnacht is aan boord van de ,,YE 50" (visschersvaartuig, eigenaar dhr. P. Ver- weijs) het touwwerk stuk gesneden. Dader onbekend. Ritthem- Kwam er voor eenige weken een Duitsche ballon neerdalen in Wel- singe, thans is er weer een neergeko men onder deze gemeente en wel in de waterleiding. De militairen hebben hem in beslag genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haarlo, W. Banning, cand. te Soest ylvi'ty Aangenomen naar Rekken, door A. Adriani te Serooskerke (S.) Bedankt voor Moutfoort en Blauwka pel, door C. J. Leenmans te Oosterwolde. Gerei. Kerken. Tweetal te De Krim, J. Ozinga te Has selt en J. Sybesma te Zierikzee. Beroepen te Koudum, F. G. Petersen te Veendam. Aangenomen naar Drogeham, door Th. A. Bergsma te Tweede Exloërmond. Bedankt voor Gameren, door J. L. Jas pers te Beekbergen; voor Onstwedde, door H. Lanning te Dwingeloo; voor Vrijhoeve-Cape!Ie, door F. Staal te Go- lijnsplaat. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Drachten, door W. Vos, cand. te 's Gravenhage. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam, door J. Fraanje te Goes. Goes. Tot hoofd der Herv. School al hier is benoemd de heer W. 't Hooft, hoofd der Chr. School te Westmaas. Met hem stond op het tweetal dhr. A. Mol, onderwijzer aan de Koningin Wil- helminascbool te Rotterdam. De heer W. 't Hooft is benoemd tegen 1 Jan. ;18. (Reeds geplaatst in een gedeelte der vorige oplage.) Middelburg. In het verslag van de Vrijdag alhier gehouden om de rwijzersver- gadering, voorkomende in het nummer van j.l. Zaterdag "22 Sept. worden zeg namen genoemd van gekozen bestuurs leden. Hieraan dienen nog te worden toe gevoegd die der heeren S. den Hartigh te Middelburg en J. Mesu te "Nieuw- en St. Joosland. Ook dient een opmerking gemaakt op de uitdrukking „een vergadering van alle. onderwijzers en onderwijzeressen, zoowel bij het openbaar als bijzonder onderwijs", wijl o.a. tien leerkrachten van twee Mid- delburgsche Chr. Scholen ontbraken, wien de gelegenheid .niet werd gegeven, ter vergadering te komen. To Groningen overweegt men de schooltijden bij het M. 0. en voorberei dend LI. O. en het huiswerk ta beperken. De Uniecollecte bracht dit jaar op: te Baarland met Oudelande en Ellewouts- dijk (geref. kerk) f 19,801/2; Gapinge 138,92 Koudekerke (dorp) f 101,39; Nieuwerkerk (D.) f 89,89Veere met Zandijk binnen (geref. kerk) f 54,27. Geslaagd te Utrecht voor het poli- tiediploma (met aanteekening)C. Wis- kerke te Koewacht, terwijl A. Wester- beke te Aagtekerke het gewone diplo ma verwierf. Geslaagd aan de Gem. universiteit te Amsterdam voor liet cand. examen in de geneeskunde de heer ,W. G. Sillevis Smitt. Naar de Neierl. verneemt, is'het curatorium1 van de Theol. School der Chr. Geref. Kerk voornemens binnen zeer kor ten tijd over te gaan tot den aankoop van een gebouw te 's-Gravenhage, waar in de Theologische school dier kerk zal worden gevestigd. 'Geslaagd qp het toelatingsexamen aan de Vrije universiteit de heeren P. N. Kruyswrjk, S. Neerken en D. Breuke laar. - Geslaagd voor het politie-diploma H. Pasveer te Vlissingen en J. A. Smits te Middelburg. Rechtbank te Middelburg. I11 de Vrijdagmiddag voortgezette zit ting van de rechtbank te Middelburg wer den een 10-tal zaken behandeld inzake overtreding der rijksbelastingen. In zeven dezer zaken hadden de bekl. niet voldaan aan bevelen van commiezn en werd door den rijksadvocaat tegen hen een boete van ten hoogste f300 ge- ei scht, terwijl de officier van justitie ver vangen van de boete vroeg door een hechtenisstraf van ministens een dag en hoogstens een jaar. Van bedoelde zeven bekl. waren slechts twee vrouwen uit Eede yersehenen, een hunner ontkende alles, de andere begreep niet, dat zij weer moest komen, daar zij voor de poging tot uitvoer reeds terecht had gestaan. Een andere zaak was die tegen oen schipper, die beklaagd was, dat hij ver andering aan zijn verzegeld schip zou hebben gebracht. Te Rotterdam hadden de commiezen geconstateerd, dat het kap- deksel met bouten was toegemaakt, maar te Sas van Gent haalden de commiezen er Schroeven uit. De rijksadvocaat kon echter geen be wijs van strafschuldigheid aanvoeren en vroeg vrijspraak, waarbij zich de officier van justitie en de verdediger aansloten. Uitspraak ook in deze zaken 28 Sep tember. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding leerplicht wet: A. L., Goes, f0.50 b. s. 1 d. h., M. G., M. Z., Goes' fl b. s. 1 d. h., C. d. B., Hoedekenskerke, J. H., Kloetinge, M. K., Ierseke, G. T., Krabbendijke, f2 b. s. 2d. h.; Ie herhaling: J. R., Goes, fl b. s. 1 d. h., L. L. Rilland, G. J. B., Wissenkerke, L. K., Wolphaartsdijfc, C. L., Rilland, J. v. H„ Waarde, M. R., Colijnsplaat, f5 b. s. 5 d. h., 2e her haling: C. J. te Colijnsplaat, f8 b. s. 8 d. h., A. P. D., Colijnsplaat, f12 b. s. 12 d. h.op Zondag jagen zonder akte en vergunning: P. T. te Nieuw- dorp, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h., uitleveren geweer of fl b. s. 1 d. h. jagen zonder akte en vergunning: P. J. S., Borssele, 2 maal f3 b. s. 2 maal 1 w. tuchtsch.niet beletten, dat hond wild opspoort: W. Z., K. Z., Baarland, ieder f2 b. s. 2 d. h.; vervoeren van eieren van wild: M. R., Goes, f0.50 b. s. 1 d. h.; Strooperij: J. C. S., Goes, f2 b. s. 2 d. h., C. A. Kapelle, f3 b. s. 1 w. tuchtsch:; W. .W, Kapelle, f3 b. s. 3 d. h., J. B. Jzn., Hemienszand, P. A. N„ N. B., Ierseke, ieder f5 b. s. 5 d. h.; straat schenderij: W. H. v. d. B„ Goes, f3 b. s. 1 w. tuchtsch.trekdier onbeheerd la ten staan: .1 S., Goes, f2 b. s. 2d. h.; verwekken van nachtrumoer: A. E. J. v. T., Goes, C. T. EL, Kloetinge, G. A. v. d. K., .J T., Goes, allen f5 b. s. 5 d. h.; zonder vergunning kippen laten loopen op bezaaiden grond: M. H., Ove zande f3 b. s. 3 d. h.; zonder vergun ning vee laten loopen op bezaaiden grond M. H., Ovezande f3 b. s. 3 d. h. en M. S. te Ellewoutsdijk, f5 b. s. 5 d. h.; zonder vergunning loopen op hooiland: J. W. T., Goes, f2 b. s. 2 d. h„ J. S„ Goes, f2 b. s. 1 w. tuchtsch., M. S., J. S., Hansweerd f2 b. 9. 2 d, h.; zL v. loopen op weiland: A. M. d. L., A. P. T., A. L. V., A. R., T. C. F., T. C. M., allen te Wissenkerke, ieder f2 b. s. 2d. h.; alsvoren en opgeven valsche naam: D. P., Schore, terug aan de ouders; zonder vergunning loopen op bezaaiden; grond: W. D., Schore. f2 b. s. 1 w. tuchtsch.; P. E„ Biezelinge, f3 b. 3. 3 d. h.overtreding arbeidswet: J. B., Ka pelle f10 b. s. 10 d. h., C. v. S., hvr. C. W. L., Goes, 5 maal f3 b. s. 5 maal 3 d. h.; overtreding boterwet: W. A. II., Goes, f2 b. s. 2 d. h., J. 11, hvr. J. S., Schore, f 10 b. s. 10 d. h.; zon der vergunning, loopen langs spoorweg: P. M„ Bergen op Zoom, J. H., aldaar, A. S.. 's-Gravenhage, f2 b. s. 2 d. h. J zonder vergunning lijden langs spoorweg: P. R., Schore, f0.50 b. s. 1 d. h.roo- kan in „niet rooken" spooirwegafdeeling J. V., Groede, A. M., Bergen op Zoom, C. J. F., Middelburg, f2 b. s. 2 d. h.; met twee aan elkander gekoppelde wa gens rijidenf: J.L., Wemeldinge, 13 b. s. 3 d. fhi.; in verboden tijd zich in Westerscheldq ophouden: W. N., Krui- ningen f5 b. a d. h.op vevboden terrein paard vervoeren: K. v. K„ Krab bendijke, f5 b. s. 5 d. h., C. M. M., Woensdrecht, f 10 b. s. 10 d. h.; pogen tot verboden uitvoer van vet en kwatta- chocolaadC. T., Woensdrecht, f 50 b. s. 4 w. tuchtsch., verbeurd verklaard vet en chocolaad; zonder vergunning te Goes waren aan huizen te koop aanbie den F. D. d. S., Koewacht, f 2 b. s. 2 d. h.; zich bevinden op gras der plant soenen: J. L., Goes, D. A. R„ 's-Heer Hendrikskinderen, beiden terug aan de ouders; 'savonds rijden zonder licht: J. P., Kapelle, G. A. P. C. S. te Middel burg, beiden f 1 b. s. 1 d. h.fietsen zonder bel: P. K. B., f 1 b. s. 1 w. tuchtsch.'s avonds fietsen met lantaarn met gekleurde zijglazen: A. M. Z., Krab- dijke, f0.50 b. s. 1 d. h.; ,s avonds fiet sen zonder lantaarn: A. I. L., Goes, B. A. d. H., 's-Heerenhoek, G. v. d. V., Kattendijke, M. d. V., Borssele, f2 b. s. 1 w. tuchtsch.; M. J. S., J. D., M. J. D„ Goes, J. K., Kapelle, P. S., 's- Heer Abtskerke, M. v. d. V., M. S., J. C. M., Wolphaartsdijk, M. S., Ierseke, D. A. L., aldaar, C. A. D., Amsterdam, J- V., A. v. id. C., Wemeldinge, J. v. W. Azv J. H. Az., 's-Gravenpolder, N. d. M., J- J. D., Wemeldinge, G. H., A. d. L„ D. S., Oudelande, P. S., 's-Heerenhoek, L. K., C. V., 's-Heer Arendskerke, M. L. te Hoofddorp, W. P., 's-Heer Hendriks- kinderen, M. R., Ovezande, J. W., Nieuw- dorp, J. L., Ellewoutsdijk, A. C. A. E„ Terneuzen, P. V., D. V., Wissenkerke, M. D., Kloetinge, allen f2 b. s. 2 d. h.; alsvoren en opgeven valsche naam: W. C. B., Goes, f2 en f 3 b. s. 2 maal 2 d. h.; idem twee personen op een per soonsrijwiel vervoeren: M. H„ Hansweerd f 2 en f 1 b. s. 2 maal 1 d. h.Schelde bevisschen zonder consent: J. B., Ier seke f 1 b. s. l d. h.alsvoren en op eens anders afgebakend perceel:: P. cL. W. Iz., Ierseke, terug aan oudere; zon der vergunning op eens anders afgetekend perceel in Schelde visschen: K. D., Ier seke, f2 b. s. 1 w. tuchtsch.; in ver boden tijd kreeft aan boord- van vaar tuig voorhanden .hebben: M. d. J. Dza., Ierseke f2 b. s. 2 d. h.; dronkenschap J. d. H., jVl. d. J., (2 maal), Goes, f 2 b. -s. 2 (d. jh.; P. v. d. S., 's-Heer Arends kerke, W. L., Kwadendamlme, F. v. B., Heinkenszand, A. M., Ierseke, f2 b. s. 2 d. h., A, V., Goes, F. v. B., Hein kenszand, P. K., Wemeldinge, f3 b. s. d. h., Ie herhaling: P. d. V., Kruinin- gen f3 b. s. 3 d. h„ 6e herhaling: P. P. „d. K. te Middelburg, 3 w. h. Verzet vervallen verklaard: W. C. cL V., Goes, overtr. dronkenschap, 3 d. h.„ P. M., Biezelinge, overtr. loopen zonder vergunning op hooiland, f2 b. 9. 2 'd. h. Vrijgesproken: beklaagd overtreding leerplichtwet: J. K„ Goes, strooperij: W. L., Hoedekenskerke. Ontslagen van rechtsvervolging bekL van woonwagen zonder vergunning aan den weg laten staan: H. Bi., zander be kende woonplaats. Onderzoek hervatten zaak tegen A. v. H., Krabbendijke, beklaagd van wagen laten staan binnen 2 Meter van beschoei ing haven. [Bekrachtigd vonnis tegen A. K., Kloe>- tinge, beklaagd overtreding dronkenschap, f5 b. s. 5 d. h., L. V., Biezelinge, be klaagd z. v. loopen over hooiland, f0.50' b. s. 1 d. h. De drang naar meier brood. Zaterdagmiddag zag het er in de Am- sterdamsche Jordaan een oogenblik uit of men weer de oude tooneelen zou be leven van volksoploopen en plundering. Een groot aantal huismoeders had zicihl voor een drietal 'bakkerswinkela verza meld en eischte brood zonder afgifte van bons'. De vrouwen uitten klachten over het te karige broodrantsoen en het scheen of zij| van plan waren te nemen wat men haar niet goedschiks wilde afstaan. Onmiddellijke politieversterking wist het gevaar bijtijds te keeren vóór het tot ongeregeldheden kwam. De winkel' van De Tijdgeest werd door velen bestormd en het brood werd door hen weggenomen, zonder dat broodbons werden ingeleverd. Wel werd door bijhal allen het brood hetaald, zoodat men van plundering moeilijk kan spreken. Ook in de Koningstraat, Korte Koning- straat en Ridderstraat werden broodwin kels, waaronder ook van „Ccres," ben stormd, en ook daar werd brood gehaald, zonder inlevering van1 broodbons. Doordat ook hier da politie spoedig ter plaatse was, was de rust weldra hersteld. Ook op de Eilanden; hebben hier en daar kleine groepjes menschen voor bak kerswinkels met aandrang om brood ge vraagd, hoewel zie geen bonst hadden. Het kon hun natuurlijk niet worden ge geven. Voor de zekerheid zijn een klein aantal soldaten op het politiebureau Kat tenburg ingekwartierd. Hun assistentie was gelukkig niet noodig. Een paar agen ten hebben echter een broodbezorger moeten begeleiden, om wiens kar eeniga vrouwen opdrongen. Op telegrafisch verzoek vertrok per ex tra-trein een escadrón huzaren- van Zut- phen naar Amsterdam, voor bet verrich ten van politiediensten. Men voegt er aan toe, dat reeds lang besloten was huza ren naar de hoofdstad te brengen. Do stroocartonfabriek „De Toekomst"1 te Scheemdermeer is stopgezet. To Utrecht is' een 5-jarige knaap onder een bierwagen geraakt en gedood. De burgemeester van Giessendam, die de vorige week terecht beeft gestaanl wegens hot slaan van twee militairen* die voor zijn huis met meisjes stonden te praten, ia door de Üordtsohe rechtbank veroordeeld 4Sot f5 boete of 5 dagon h.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2