No. !S98 Vrijdag 21 September 191V >ile Jaargang - I - <;iff :4 t r M'i De Groote Oorlog. v It op |iging. ."V, 1 De miljoenen nota. FEUILLETON. Statem-Oeneraal Zeeuwsche Stemmen. J' J i i- als ierij hi 10.49 -■ M - V.'-'.l 9.29 9.10 8.52 8.33 8.27 8.15 8.02 7.39 7.28 VBl. vm. Dim vm, its- jboot, (train, (tram, boot, ke. ats- len per |4- ram, 17.45. ram, 18.18. per jlecht I wist En driei gaan. tijd jij*. I geen lElm- al$ tider'- op Imers plend wel erka- beae- j noo- Idoor Vraag [daar be- beter, leef- er is U'i) Uitgave van Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. ;r*— Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219, Bureau te Middelburg: KIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Doaterbaan Le Cointre, Goes. I T I Zij, die zich met ingang van 1 October op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers kosteloos. De uitgaven en ontvangsten zijin ge splitst in gewone, buitengewone en crisis- uitgaven en ontvangsten. Het tekort over 1914 bedroeg. 113 miljoen.; over 1915 be droeg het 242 miljoen; en over 1916 ruim 236 miljoen. Voor 1918 worden de uitgaven geraamd op 334 miljoen. De stijging der gewope uitgaven is in totaal op 19 miljoen geraamd, waarvan circa 3 miljoen op Hoofdstuk V, Binnenlandsche 'Zaken, en wel: ruim 1 miljoen voor kos ten Hooger en Middelbaar Onderwijs; en circa 1 miljoen voor kosten Lager On derwijs. Enkele posten noemen wij. Er is f4000 uitgetrokken voor een vijfden hoogleeraar in de Theologie aan de hooge- geschool te Groningen. Voorts is f4000 iuitgetrokkken voor een hoogleeraar in de dermatologie (huid- en geslachtsziekten.) Gelden zijn aangevraagd voor de overne ming van de gemeentelijke Hooger© Bur gerschool te (Neuzen. Voor het eerst wordt een subsidie uitgetrokken van f 18000 .voor de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Aan de Chr. ver- eeniging (voor doofstommen te Utrecht een subsidie van f 4600. In verband mtei) een wijziging van' de s.ubsidieering van gemeentelijke en bijzondere kweekscholen wordt die post verhoogd 'tot f 940,000. De post bijdragen aan bijzondere scholen bedoeld 'in artikel 59 der "M. O. wet, wordt f405,000 hooger geraamd dan voor 1917. Verlenging van het Rijkssubsidie wordt gevraagd voor de Groote Kerk te Goes f 10,000, *te verdeelen over vier jaar; het raadhuis- le Middelburg f7500, te verdeelen over 3 jaar; Ned. Herv. Kerk te Vlissingen f 9000. Hoofdstak VI, Marine, is ook anderhalf miljoen hooger, hoofdzakelijk wegens een stijging met 2 miljoen van het .aange vraagde voor den marine-hichtvaaxtdienst. De stijging van Hoofdstuk "X, Land bouw, Nijverheid en Handel, met ruim zeven en een half miljoen komt op re kening j_van meerdere exploitatiekosten der Staatsmijnen. De inkomsten zijn geraamd bp 285 miljoen, zijnde 23 miljoen meer dan aan vankelijk voor 1917 werd geraarhd. Het geraamd totaal-tekort bedraagt over het nieuwe dienstjaar circa 49 miljoen. Bij Hoofdstuk IV„ Justitie wordt mee gedeeld, dat tot verhooging is overge gaan van het subsidie aan particuliere instellingen 'flie 'zich belasten met ida verpleging der voogdijkinderen. Het aan tal' kinderen ten behoeve waarvan sub sidie wor^lt verleend, bedraagt reeds f 10500. Bij Hoofdstak VIII, Oorlog wordt de aandacht gevestigd op noodzakelijke ver betering der 'Ldchtvaartorganisatie. Met de tegenwoordige luc h t vaar organisatie1 kan niet worden volstaan. In het mo derne leger vervult de vliegdienst een© Zoo belangrijke rol, dat daarmede rekening gehouden moet worden. Eene nieuwe organisatie is mitsdien ont worpen. a. in eerste linie' 15 vliegtuig-aiMele- namelijfc 6 veldvliegtaligafdeelingen, 3 ves- tingvliegtuigafdeelingen, 2 artillerievlieg- tuigafdeelingen en 4 jachtvliegluigafdejc- *DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.60 Losse nummers0.0Ö Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 et 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORHOISg. 78) Zoo werd dus beslotesn, dat ik de kamers op het westen voortaan als de mijne beschouwen zou en daar zij noo dig opgeknapt moesten worden, werden zij tegelijk opnieuw geschilderd, behan gen en van nieuwe meubelen voorzien. In mijn zitkamer kreeg ik onder andere een allerliefst boekenkastje, een schrijf tafeltje en een bloementafeltje, buiten het raam in de vensterbank had ik ©enige potten reseda gezet, terwijl wilde roosjes en een fraaie slingerplant langs het raam groeiden. Toen ik jarig was mijn jaar dag viel nog geruimen tijd voor de ka mers klaar waren kreeg ik van oom een prachtige piano cadeau en tante Ju dith gaf mij een kleine, wit-warmeiren pendule, terwijl tante Mona mij een prach tige plaat gaf, waarnaar ik al zoo lang verlangd had. En daar Clara March een bouquet wassen, bloemen voer mij" ge maakt had ze had daar bijzonder slag lingen. De eerste drie soorten van vlieg- tuigafdeelingen zijn elk samengesteld uit 2 jachtvliegtuigen en 6 verkenningsvlieg tuigen, terwijl iedere jachtafdeeling uit 8 jachtvliegtuigen bestaat. Voor de for maties in eerste linie zullen dus noodig zijn58 jachtvliegtuigen en 66 verken ningsvliegtuigen b. als leer- en oefenvliegtaigpiaterieel 20 zoogenaamde leervliegtuigen, die spe ciaal voer het onderwijs Zijn ingericht; c. als reserve-vliegmaterieel 132 ver kenningsvliegtuigen, 40 leervliegtuigen en 1260 motoren. d. ide noodige automobielen en mo torrijwielen om de vliegtuigafdeelingen voor den dienst te velde geschikt te lom men maken. In oorlogstijd worden thans voor de afdeelingen in eerste linie '20 personenauto's, 96 volgauto's, 8 maga zijn-auto's, i,2 reparatie-auto's, 6 "tanks- auto's, 5 keuken-auto's, 131 vrachtauto's m'et aanhangwagens; 2 autostations voor radio-telegraphie, ,4 zoeklicht-auto'si en 76 motorrijwielen bij mobilisatie door de motorafdeeling beschikbaar gesteld. Zij kunnen grootendeels door vordering wor den verkregen. De overige auto's echter dienen ;dn vredestijd aanwezig te zijn. Reserve-automaterieel behoeft in .vredes tijd niet gereed te staan, doch kan in! oorlogstijd hier te lande worden ver vaardigd. Om het vorenvermelde materieel in stand en op de hoogte van den tijd te houden en om het personeel te kun nen oefenen, is1 eene jaarlijksche aan vulling noodig van 28 jachtvliegtuigen, 36 verkenningsvliegtuigen en 10 leervlieg tuigen. In vredestijd zullen namelijk 58 jachtvliegtuigen, 72 verkenningsvliegtui gen en 20 leervliegtuigen voortdurend voor oefeningen moeten gebruikt worden, terwijl de gemiddelde levensduur vaneen vliegtuig, dat geregeld wordtgebruikt, al'sidan op twee jaar moet worden gesteld. De vernieuwing en aanvulling van het aanwezige luehtvaartmaterieel zal een to taal 'bedrag voor eerste aanschaffingvan 18 a 19 niilliioen vorderen. Als! het be- noodigde materieel aanwezig is; zal voor vernieuwing op een bedrag van nage noeg 2 millioen 's jaars gerekend moeten, worden. Voor bedrijfs- en onderhoudkosr ten van materieel) gebouwen, enz. zul len ongeveer f 800,000 's jaars noodig zijn, terwijl de uitgaven voor het personeel op f 700,000 per jaar zijn te begrooten. Totaal zal du's in de 'naaste toekomst de luchtvaartafdeeling eene jaarlijksche Uitgave van rond 3,5 millioen guldejq! vorderen. d. Uitbreiding van de motorafdeelïng. Een jaarlijksche opleiding van 350 ruii- litieplichtigen is' noodig. Voorgesteld wordt voorts, ©mi "de vre desorganisatie van de motorafdeeling pit te breiden tot een staf en vier com pagnieën. Onze slotsom kan derhalve deze zijn: Over 1918 wordt een tekort geraamd van 49 millioen. De uitgaven zullen met 19 miljoen toenemen. Het staat derhalve met de inkomsten! en uitgaven niet gunstig. De regeering z.al' wel alles zoo zuinig mogelijk v berekend hebben; de burger- minister v,an oorlog niet het minst. Het zal' derhalve weer wel op ver meerderde lasten aankomen. Steeds! meerdere uitgaven voor Rijk, Gemeente, Kerk, School, Zending, Huis gezin, Spijis en drank, kortom alle denk bare benoodigdheden. En dan nog daarbij; steeds hoogere somjmen op het belastingpapier. Voor van en mevrouw James Trafford mij een paar Chineesche Iichtschlermpjes had gebracht, gevoelde ik mij door dit alles als een jonge, gefortuneerde dame. 'Ofschoon ik niet veel over onze vrien den op Cuppage gesproken heb, zagen wij elkaar toch bijna dagelijks. Toen Ma dame hersteld was van.' 'haar griep, kwam zij ons gedurig bezoeken, dikwijls meeir dan ons welkom of aangenaam was. Mo na was de eenige, die veel met haar op had. Tante Judith zei, dat ze de intimi teit alleen onderhield ter wille van de oude relatie, maar dat madame anders nu juist niet iemand van haar genre was. En hoe mijn oom over haar dacht, heb ik reeds eerder gezegd: hij gevoelde zich vreeselijk gedesillusioneerd, maar betoon de zich niettemin evenals tante Jndifch, altijd vriendelijk tegenover de geliefde zijr ner jeugd. Louis bevond zich te Harrow en Ja mes was in Londen of ergens in de nabijheid daarvan, wat hij er deed wis ten wij niet. Hij verliet Standbridg© kort na Kerstmis in het strengst van den winter, doch dikwijls kwam hij tante Ra chel bezoeken voor zijn vertrek, welke bezoeken door de oude dame zeer op prijs werden gesteld. Toen haar testament geopend werd, wa ren wij allen niet weinig verwonderd te waar de middenstand, de menschen met de vaste salarissen, de gepensioneerden, onze 'emeritus-predikanten, gaan een steeds benauwder toekomst tegen. Moge Job 5:20 hen troosten, en de Barmhartigheid rijkelijk helpen. De arbeid. Machtige elementen hebben saamge- werkt om het vraagstuk van den arbei^ naar voren te brengen. In de eerste plaats de machine1, die door de toepassing van den stoom en de krachten der schepping minder menschen voor handenarbeid noodig' maakt. In de tweede plaats1 het kapitaal, in handen gegeven van de industrie. In de derde plaatsi de solidariteit, de macht der vereeniging, van allen die de zelfde belangen hebben. Christendom fen Socialisme beiden hebben zich gehaast om door vereeniging de gevolgen van de groo te omkeering van een eeuw geleden te temperen. Beiden hebben hun eigen kijk op het maatschappelijk vraagstuk, een eigen, en dus elk een ander. Over de oorzaken van de groote toe neming van het Socialisme in alle lan den spreken wij niet. Liever wijzen wij op het feit dat de beweging der soci alisten zich van die der Christenen on derscheidt door het verschil van levens beschouwing. Het socialisme heeft aan den arbeid; een valsche positie gegeven. Het gevaar der socialistische propagan da ligt niet in haar spotten mlet Gods Woord, miaar hierin dat zij geen menschen kent, dan alleen arbeiders-, en aan den arbeid een gansch verkeerde betetekenis hecht. Alleen de arbeid volgens haar produceert, levert iets op, houdt de sa menleving in stand. Ziedaar de socialis tische theorie; uit welke vanzelf deze gedachte voortvloeit dat alleen den werk lieden de naam van menschen toekomt. Tweede Kamer. De heeren van de huishoudelijke com missie en de gem. commissie voor de Stenografie zijn gisteren herkozen. Om trent het vragen-systeem is uitgemaakt, dat de vragen .pas' gepubliceerd mogen Worden, als de antwoorden bekend zijn. Het verzoek van dhr. Rutgers, om ze al thans reeds dadelijk aan de mede-Kamer leden bekend te maken, zal worden over wogen, en zoo mogelijk ingewilligd. Tot voorzitter der afd. zijn benoemd de heeren: Hubrecht, Nolens, IJzerman, Limburg en Yan Raalte en resp. tot on dervoorzitters de heeren: Smeenge, v. d. Velde, Marchant, de Beaufort en Rink. De Centrale Sectie besloot Dinsdag 2 October in de afdeelingen te onderzoe ken de Staatsbegrooting 1918 en eeni ge andere ontwerpen. Voorts jtelde zij voor Dinsdag' 16 Oc tober in het openbaar te behandelen o.a. de Hoogere Landbouw-School, de spoor wegen met beperkte snelheid, de be scherming van mollen en kikvorschen en verstrekking van grond aan landarbeiders. Dit besluit van de .Centrale Sectie werd goedgekeurd. De heer Rutgers (a.-r.) vroeg verlof eenigte vragen te- mogen richten tot de lezen, dat zij aan James Lascelles de som van 500 pond sterling vermaakt had. Tante Rachel bezat een tamelijk groot vermogen en volgens recht en billijkheid ging haar kapitaal op haar neef en haar beide nichten over, wat zij' al dertig jaar geleden aldus beschreven had. Maar kort voor haar dood had zij er een codicil aan toegevoegd en dit bevatte het le gaat van James Lascelles, een even groote som was ook mij vermaakt en Hagar zou elk jaar 30 pond sterling krijgen. Haar juweelen en kostbaarheden had zij tus- schen mijn beide tantes verdeeld, behalve een robijnen ring, dien ze kort voor haar dood aan mij gaf. En nu ga ik een gebeurtenis in onzen familiekring 'beschrijven,, die geheel ver schilt van alles wat ik met eerbiedige herinnering neergeschreven heb. Ik ben genoodzaakt om van het plechtige over te gaan in het luchthartige, van den ernst, die verbonden is aan sterven en begra fenis, tot de vroolijkheid van een brui loft, want voor de herfst verstreken was, had er een huwelijk plaats op Eimwood. Om den stijl van het stadskrantje ,te ge bruiken: miss Mona Louisse Perren werd naar het huwelijksaltaar geleid door ,dr. Danvers Dashwoodl Wie was die dr. Danvers Dashwood vragen mijn lezers natuurlijk, een vraag, Regeering inzake de kolenvoorziening van het land. Over dit verzoek wordt in de volgen de vergadering beslist. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag 25 Sept. 1 uur, ter behandeling van de grondwetsherziening. CXVI. De redactie vraagt, met het oog op het gebrek aan plaatsruimte en de a.s. papierrantsoeneering, of ik voortaan in heel' weinig woorden wil zeggen, wat ik te zeggen heb. Nu, ïn de veelheid der woorden zit 't 'm niet. Ik geloof veeleer, dat 't er de tijd niet naar is, om' met veelheid van woorden te pralen, dat een bondig woord, mits' op tijd gesproken, meer effect sor teert dan een ijdel verhaal van woorden, in hetwelk de te brengen boodschap zoo licht verdoezeld wordt. De Spreukendichter heeft zoo terecht opgemerkt: Hoe goed is een woord op zijn tijd. Werd deze waarheid maar wat meer betracht, vooral in dezen angstwekkend donkeren tijd ik wil deze uitdruk king nog eens gebruiken waarin des Christen's waarschuwende, opwekkende, troostende stem als 't ware een lichtge- flonker 'is, dat het duistere pad des le vens belicht Dezer dagen had er te Goes1 een ver gadering van -landbouwers plaats, ter uiting van de talrijke grieven, welke Zij tegen de hun vrijheid aantastende regee ring hadden. „Kal'm" en „waardig" is het debat genoemd. Nu, ik moet er kennen, dat de toon niet gewild scherp was, en dat het debat niet tot het on parlementaire 'peil van het piarlement daalde, al waren er drie Kamerleden in hun midden. Maar al' was de toon bezadigd, de geest was niet van revolutionaire smet ten vrij. Niet dat de Z. L. M. Ideza bacillen met zich omdraagt! Neen, de geest van ons volk voedt een verz'et, geboren uit egoïsme en gebrek aan lief de tot den naaste. Waar waren de C h r i st e 1' ij k e boe ren, die protest aanteekenden tegen da bedreiging, geen tarwe te z'ullen zaaieni als de minister niet wilde zwichten voor des landbouwers argumenten Waar waren de C h r i s t e 1' ij k e boe ren, die wezen op het bedenkelijke, het onverantwoordelijke en het onmensche- lïjke van een staking van graanverbouw in een tijd, in welken men reeds den hoefslag van bet zwarte paard hoort? Hebben zij soms geapplaudisseerd na de betooigen van jlir. de Muralt? Ik ben overtuigd, dat de regeering de boeren verzoekt, als ze al bun graan vordert, en daarom wraak ik den maat regel ten zeerste. Maarde honger staat voor de deur. Dat de landbouwers, die verzuimd heb ben op tijd een woord te spreken, geeni duivelsche keuze doen, als zijl volgende week of later hun zaaiplan opmaken. t KEES VAN DER MEER. Beknopt overzicht van den toestand. De Engelschen zijn tot den aanval over gegaan. Met groot élan, en met aanvain- kelijkkf islucces. Vermoedelijk zullen zij die wij allen deden, toen hij voor bet eerst bij ons verscheen, met zijn raven zwart baar, zijin onberispelijke houding, zijn diamanten ring en zijn dito knoopjes. Spoedig hoorden wij!, dat bij doctor in de medicijnen was en bij zich gevestigd had te Eastfleet, een klein aristocratisch stadje, niet ver van Northborough. Mona ontmoette hem bij' een barer vriendin nen, mevrouw Bradburn, de intiemste ken nis van Mona, ofschoon oom. Matthias en tante Judith haar wantrouwden, daar zij hekend stond voor sluw en onoprecht. Doch mevrouw Bradburn was rijk, kleed de zich prachtig, ofschoon niet altijd smaakvol,, en was het middelpunt van een uitgebreiden kring. Zij en haar aan hang overlaadden Mona met allerlei vleie rijen, die de goedgeloovige Mona voor goede munt ,opnam. Zoo beijverde me vrouw Bradhrun zich steeds Mona als een 'jong meisje te behandelen en maak te 'zij bijzonder veel werk van haar, ook zorgde zij ervoor, 'dat zij zooveel diners en buitenpartijtjes bijwoonde, als maar mogelijk was. Om kort te gaan Mona en Caroline want beide vrouwen noem den elkaar heel intiem bij den voornaam en liepen als twee opgeschoten school meisjes gearmd met elkaar door het stad je te winkelen waren onafscheidelijk en het scheen, dat ze een verbond van over een breed front voorwaarts! gaan en de linie in Vlaanderen weer een einld verleggen, 't Blijft echter de vraag of der gelijke actiepartijen nader tot de beslis sing zullen weten te brengen. Men weet het, ïtwïj zijn sceptisch gezind op dit punt. De aanvulling en nadere toelichting, die Ribot op de verklaringen van Pain- Ievé gegeven heeft., verduisteren veel van 1 het hoopvol aspect, dat de rede van den nieuwen premier had. geopend. Zeker, Painlevé stelde als onwrikbare voorwaarde voor den vrede den eisch van de „des-annexatie" van Elzas-Lo- tharingen en het herstel van de in Frank rijk aangerichte schade en verwoestingen. Maar hij! zweeg over den linker Rijnoever en stelde de oorlogsdoeleinden in zul ke termen op, dat ondanks de scherpei tegenstelling, tusschen zijn eisch en het Pauselijk voorstel toch de mogelijkheid! van overeenstemming niet buitengesloten) behoefde te worden. Ribot echter sneed deze mogelijkheid geheel' af. I Dit valt niet genoeg te betreuren. Allerlei vragen doemen op. Gaan de Fransche oorlogsdoeleinden» nog verder dan een „des-annexatie" van! den El'zas en herstel van schade? Zijn er inderdaad o.m. omtrent den linker Rijnoever annexatie-overeenkomsten tus schen Rusland en Frankrijk getroffen; waarmede men niet goed voor den dag durft te komen? In dat geval zou de houding van Frankrijk een veel1 grooter belemmering voor den vrede zijn dan nu uit de rede van Ribot reeds' valt op te truaken. In Italië komt de oorlogsmoeheid en! het verzet tegen den oorlog op scherpe wijze tot uiting door het besluit, dat de ïegeering beeft moeten nemen om Tu rijn, Allssandria en Genua tot oorlogs gebied te verklaren. Men zal' de opruiers wel klein krijgen, in'aar of met hen de vredespropagaudal verdwijnen zal'? i Kornilof zal, volgens! de berichten uit Petrograd, voor een krijgsraad terecht staan, wegens poging tot oproer en ver zet tegen de regeering. De blijdschap in Rusland over het mis takken van het verzet van Kornilof ia groot; van alle zijden worden bijl de re geering verzekeringen van trouw en toe wijding ontvangen van democratische ver- eenigingen, troepenafdeelingen, en anderd lichamen. Het denkbeeld om de Doema te ontbin den vindt grooten tegenstand bij' de Doe ma zelf en andere reactionaire groepen. Krachtig verzet wordt van die zijlde aangekondigd tegen de plannen, om tuit de Raden van Arbeiders! 'en Soldaten, en uit den Boerenbond voorloopig een wetgevende vergadering samen te stellen, totdat de Constituante zal worden ge kozen. De Raad van Arbeiders en Soldateu heeft in zijn besluit betreffende de toe komst van Rusland zich vereenigd met het denkbeeld van de autonomie van de niet-Russische "landen, Finland, de Oe kraïne, Estland, Lijfland, Koerland enz!, in een ïederatieven bond met Rusland. De warboel in Rusland. De „Daily Mail" meldt uit Petersburg: Het /Nicolaasstation is overvol. Elke trein iyoert massa's menschen uit de hoofdstad. Wie niet omi zaken in Petera- burg moet blijven, haast zich naar bet platteland. Hoe deze nieuwe massa vluch- eeuwige vriendschap met elkaar geslo ten hadden. Mona ontmoette voor het eerSfc haar bewonderaar op Villa Eglantine, bet bui tenverblijf van mevrouw Bradburn. Vol gens baar eigen verbaal werd bij ©ogen blikkelijk doodelijk verliefd op haar; eerst trachtte hij zijn gevoelens tegenover haar te onderdrukken, omdat hij toch van mee ning was, dat hij' vergeefs beminde, waar door hij ziek van melancholie Werd, wat weer zijn jeugdige praktijk in gevaar dreig de te brengen, daar hij minder om zijn' patiënten dan om zichzelf dacht. Me vrouw Bradburn beklaagde hem, doch sprak hem tevens moed in en beloofde hem, hem trouw ter, zijde te zullen staan, zoodat bij het tenslotte toch waagde ztrju gevoelens tegenover Mona uit te spreken. Mona was vreeselijk gevleid, bedeesd en aarzelend, toen hij haar zijn aankoek deed, maar zij sloeg het niet af, inte gendeel zij was volkomen besloten, wat zij zou doeu en na ©enigen tijd van Zoo genaamde overweging accepteerde zij den dokter en toen moest hij natuurlijk op Eimwood voorgesteld, worden aan de overige familie. (Wordt vemdgd.) i —I Ii .1 4 U.j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1