1 al c Landbouw en Veeteelt. n( d< S< L Si 2% G w di -I 0 di V: VI p a f a v c I V f f I 1 Duurteoptocht verboden. De burgemeester* te Leiden heeft aan de duurtecoramissie uit de arbeidersbe weging aldaar toestemming geweigerd tot het houden van een duurteoptocht. Een Nederlandsche hoogoven. Van de bestingeliqhte zijde schrijft men aan De N. Ct. naar aanleiding van het bericht van De Telegraaf, dat de oprich ting verzekerd is van de Naamlooze Ven nootschap tot Expl. van Hoogovens, dat dit in geen enkel opzicht juist is. Pieter Janszoon Jong. De bladen hebben reeds gemeld dat 9 en 10 Oct. te Lutjebroek het Pieter Jongfeest zal gevierd worden; onder an deren zal dan achter het Patronaatsge- bouw het beeldwerk worden onthuld, hetwelk in het atelier van P. J. H. Cuy- pers te Roermond is vervaardigd ter ver eeuwiging van het roemvol sneuvelen van dezen held op 9 October 1867 te Monte Librette in den Kerkelijken Staat; hetwelk derhalve op 9 Oct. a. juist een halve eeuw zal geleden zijn. Wij herinneren ons nog goed met welk een geestdrift, niet alleen door Room- schen, maar ook door Protestanten des tijds' de tijdingen ontvangen werden van de Pauselijke zouaven. inzonderheid der Nederlanders, die ten getale van driedui zend, uit meerdere plaatsen, ook uit Zee land, naar Italië getogen 'waren omi on der de Pauselijke vanen te strijden tot verdediging van 'het wereldlijk bezit van den Paus, in den Kerkelijken Staat (Sint Pieterserfdeel1.) Onder anderen uit Zie- irikzee trok daarheen de heer P. Jong- mans (sedert overleden) en uit Goes de heer D. van 't Westeinde. Doch geen de zer helden werd 'meer gelauwerd dan Pie ter Janszoon Jong, de timmermansjön- gen uit Lutjebroek, die hij een over- machtigen aanvalder Garibaldianen na een negental vijanden achtereenvolgens in het zand te hebben doen bijten, ten laat ste bij zijn kanon sneuvelde. In scholen en kroegen, dn r. k. kerken en werk- ilaatsen, in couranten en almanakken', >veral weerklonk de roem der „dappe- •e" Zouaven, en verheerlijkte mien den leid van Lutjebroek; terwijl de „groote" overwinningen door de Pauselijke troepen oij Mentana en Castelfidardo op de Gari- aaldianen bevochten, nog jaren daarna in de „Enkhuizers" werden bezongen. Me nigeen zal dit alles straks bij de ont hulling van het gedenkteeken zich nog wel' herinneren; maar ook tevens moe ten erkennen dat niet alle Nederlandsche Zouaven destijds zooveel kruitdamp ge roken 'hebben als' Pieter Janszoon Jong. iZij 7-ijn dan ook ongeveer allen heel huids in het vaderland teruggekeerd, even als1 te voren de Nederlandsche „helden" van den Tiendaagschen „veldtocht." Suiker. Er is toestemming verleend tot uit voer van enkele partijen suiker, welke reeds vroeger ten uitvoer waren verkocht. De Minister van Landbouw Treeft het bedrag verschuldigd voor de afgifte van een leveringsbewijs voor suiker aan in- dustriëelen vastgesteld op f 15. voor iede re 100 K.G. suiker tot levering waarvan dat bewijs strekt. Een nieuwe regeling van de distributie van suiker iis vastgesteld, waarbij o.a. wordt bepaald, dat de handel 'in suiker alleen geoorloofd is aan diegenen, die bij 'het Suiker Distributiekantoor zijn in geschreven, hetzij als beetwortelsuikerfa- briek, 'hetzij als raffinaderij, hetzij! als witfabriek, hetzij als tusschenhandelaar, hetzij als winkelier. £Iet verwerken van suiker in of voor een bedrijf is slechts geoorloofd aan hen, die bij dat kantoor zijn ingeschreven als industriëelen. Distributie van suiker. De St.ct. no. 219 bevat de nieuwe be palingen betreffende de distributie van suiker. Het volgende is daaraan nog ont leend De beetwortelsuikerfabrieken stellen de suiker, onmiddellijk na de productie, ter beschikking van het bestuur der Suiker- vereeniging. De prijs, waarvoor deze suiker zal moe ten worden beschikbaar gesteld, zal nader door den minister worden vastgesteld. Het bestuur der Suikervereeniging be paalt de hoeveelheid wit gedraaide suiker, welke door de witfabrieken in consump tie mag en zoo noodig moet worden ge bracht, voor welke hoeveelheid zij door het Suikerdistributiekantoor worden belast Op een voor haar te openen suikerreke ning. Tegen vaststelling van deze hoeveelheid staat voor de witfabriek beroep open op de Rijkscommissie van toezicht op de Suikervereeniging. De ter beschikking gestelde hoeveel heden suiker worden door het bestuur der Suikervereeniging verdeeld over de raffi-, naderijen, die daarvan consumptiesuiker maken, hetzij in den vorm van melis I, hetzij in den vorm van bijsoorten. Raffinaderijen stellen de gefabriceerde consumptiesuiker ter beschikking van het binnenlandsche gebruik, met dien ver stande, dat voor elke 100 K.G. ruwe sui ker, welke te harer beschikking is ge steld, 90 K.G. consumptiesuiker moet wor den afgeleverd. De regeling treedt in werking met in gang van 1 October. IJ zer en staal. De minister heeft bepaald, dat de distributieregeling voor ijzer en staal in eiken vorm in werking zal treden op 1 October. De millioenen-nota •is gisteren in de Tweede Kamer overge- d. Vroeger werd ze van az voorge- n. Zoo herinneren wij ons, dat de millioenen-nota's van 1882, '83 en '84 door minister 'C. Th. Graaf van Lijnden van Sandenburg geheel van buiten opge zegd werden. Deze minister had dus wel een merk waardig sterk geheugen. Onze kolenvoorz'iening. Het Handelsbl. meldt Naar wij vernemen, is er in de voor waarden, die Duitschland voor de ko- ienlevering stelt, weer eenige wijziging gekomen. De eisch van Duitschland, om boven den prijs der kolen nog voor het dubbele aan het Duitsche rijk crediet te geven, werd onaannemelijk geacht. Werd één ton kolen voor f 38 gekocht, dan) moest niet alleen f38 betaald, doch nog f76 crediet gegeven worden. Nu heeft Duitschland, zijn wij goed ingelicht, dert eisch van het crediet laten vallen doch den kolenprijs op f90 per ton ge bracht En de prijs van de Engelsche kolen', na het betalen van vracht en assurantie, is nog hooger. Wij hooiden het cijfer f 135 per ton noemen. Mogen wij onze lezers te Middel burg, Goes, en elders verzoeken, zoo het kan 's avonds, en zoo zij 's nachts licht branden, ook des nachts hun gordijnen een weinig of geheel opgetrokken te hou den. Velen, die 's avonds of nachts op straat moeten zijn of huiswaarts keeren, zullen er hun dankbaar voor zijn. Voor den dienst van Ned.-Indië is bestemd A. G. A. Nagelkerke, te Lekker- kerk, voor scheepsteekenaar bij het Ma- rine-Etablassement. De heer P. J. L. Böckling te Steen bergen is benoemd tot adspirant electro- technisch ambtenaar bij de telegrafie, en zal zijn betrekking aanvaarden na afloop van zijn militairen diensttijd. De bij het regiment jagers overge plaatste le luit. J. K. de Visser zal voor- loopig zijn nieuwe bestemming niet vol gen. De Provinciale Stoombootdienst op de Oosterschelde is wegens kolengebrek tijdelijk gestaakt. Op de begrooting voor binnenland sche zaken wordt voor de volgende mo numenten, waarvoor op de begrooting voor het loopende dienstjaar eindtermijnen waren uitgetrokken, eerst verlenging van het rijks-subsidie gevraagd: Ned. Herv. Kerk te Vlissingen f9000; raadhuis te Middelburg f 7500 te verdeelen over 3 jaarGroote kerk te Goes f 10.000, te ver deelen over 4 jaar. Het beperkte verkeer. Onder de provincies, waar het verkeer tusschen de verschillende deelen, steeds vrij gebrekkig is, neemt Zeeland eon eer ste plaats in; door de thans bij alle mid delen van vervoer ingevoerde groote be perking is dit nog véél erger geworden, hetgeen uit het volgende moge blijken: Tot nu toe kon men van uit Vlis singen met de booten van den Provin cialen Stoombootdienst op de Wester- schelde een paar maal per dag heen en weer naar Terneuzen, dit is echter on mogelijk geworden; van Terneuzen ver trekken twee booten naar Vlissingen en wel te 7.30 en te 10.15 des morgens, van Vlissingen gaan alleen des middags booten, namelijk te 12.23 en "te 3.45. Van Terneuzen kan men dus Vlissingen en Middelburg' wel op ©en dag heen en weer bezoeken, wil men echter van beide laatst genoemde plaatsen op een dag heen en weer naar Terneuzen, dan moet men een grooten omweg maken, namelijk met den trein naar Vlake, van daar per tram naar Hansweerd en verder per boot naar Terneuzen. Dit is een dure reis en duurt ongeveer vier uur, terwijl de reis direct van Vlissingen naar Terneuzen slechts ruim een uur duurt. Opgemerkt zij hier bij, dat van Terneuzen over Hansweerd te Vlake aansluiting wordt verkregen op den ochtendtrein naar Holland en ook op dien naar Vlissingen, terwijl des middags ook de laatste hein van Zeeland naar Am sterdam kan worden gehaald, .en de trein, komende van Roosendaal te Vlake oon 5.35 nog aansluiting naar Terneuzen geeft. Is dus vóór Terneuzen de verbinding met Holland en b.v. ook met Goes nog vrij goed; voor Westelijk.Zeeuvvsch-Vlaan- deren i s de toestand erger. Wel kan men van Breskens viermaal naar Vlissingen, maar de eerste aansluiting op den spoor weg is voor den trein, die te Vlissin gen te 12.25 vertrekt; het is bijna niet mogelijk, met de boot, die te '4.25 van Breskens vertrekt, te Vlissingen den trein van 5.45 te "balen. Terug .'geeft alleen de trein, die te 12.15 te Vlissingen aan komt aansluiting op Breskens. Zo» is het b.v. onmogelijk op een dag van uit dit deel van den „overkant", zoo men hier zegt, heen en weer naar Goes te gaan, wat met het oog op den marktdag en de vele te Goes gehouden provinciale ver gaderingen, zeer lastig is. Toch is de verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen nog beter dan met Schouwen, nu de Ooster Schelde-dienst gestaakt is. Mogen er spoedig kolen komen, op dat, verschillende deelen van onze.provin cie niet in middeleeuwsch isolement ver vallen. Graag op baantjes. Een „Ambj tenaar" schrijft aan de Msb. o.m. Men kon deze week lezen dat de Grif fier der Brabantsche Staten wel gezegend is met goed gesalarieerde baantjes. Het is wel toevallig dat diezelfde cu mulatie van baantjes zich voordoet brj den Begeeringscommissaris der graanver- zameling in de provincie Zeeland. Hier zijn vader en zoon (de zoon woont bij trijn vader in) met goed gesalarieerde baantjes voorzien. De vader is Burgemeester van Honte- nisse, schoolopziener; administrateur van de DomeingoederenOntvanger-Griffier van verschillende polders; Gedelegeerd commissaris van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent enz. Het enzoovoort is wel degelijk van beteekenis daar de door mij genoemde nog niet alle baantjes zijn welke de Burgemeester van Hontenisse heeft. In ieder geval is liet voor hem al druk genoeg, maar ook zijn zoon wil wel de noodige baantjes hebben. Deze is kort geleden Directeur van de tram Hulst—Walsoorden geworden; en daardoor vrijgesteld van den militairen dienst. Thans is hij benoemd als Regee- ringscommissaris der graanverzameling op een salaris van f 6000 plus vrij rei zen en acht gulden per dag, waarop hij voor dienstzaken op. reis moet. De personen in kwestie kan men het niet ten kwade duiden dat zij die baan tjes aannemen, zij moeten voor zich zelf weten of zij alle betrekkingen naar be- hooren kunnen vervullen. Ik betwijfel het echter sterk. De Regee'ring moest echter vers'andiger zijn en een dergelijke cumulatie van baan tjes voorkomen. En'waarom moeten de Regeeringscom- missarissen zoo ruim betaald worden? Middelburg. In de eerste helfi van deze maand Ingekomen: Mej. A. H. D. E. van Wijk, verpleeg ster, Gasthuis M 292. van Groningen; P. J. A. Bartels, le luitenant, L. Noordstr., C 31, Ginneken c. a.; mej. L. C. van Bal- legooijen, leerares, Noordsingel S .177, Rotterdam; G. Beiboer, leeraar BrAkstr. 0 258, 's-Gravenhage; B. Hubregtse, meubelmaker, L. Burg B 13, O. en W. Souburg; J. C. Radder, schilder, Korte Geere K 336, Rotterdam; J. C. van Wijk, kastelein. Stationstraat P 268, Vlissingen; P. H. Tjepkema, chauffeur, Brakstr. O 253, Arnhem; J. J. Geldof, schilder, Vlis- singsche straat I 160, Zuid-Scharwoude G. A. Viertelhausen, bankwerker, Pen- ningh.singel L 72e. Ginneken c. a.'G. Schanck, mandemaker, Pluimstr. E 222, Oosterhout; W. van Hemert, kell- ner, Volderijlaagte M 83, Vlissingen; W. Meijers, melkcontroleur, Schoorsteenve- gerssingel Q 84, Koudekerke; J. E, Pijna- ker, kapelaan, L. Noordstr. L 185, Haar lemmermeer; J. M. v. Loenhouf, koop man, Sleeperssingel Q 152, N. en St. Joos- land. Vertrokken: J. H. Wattez, leeraar, Molstraat F 88 naar Leiden; C. A. Moens, kapelaan, van L. Noordstraat L 185, Amsterdam; wed. P. C. van Strien, Kapoenstr. A 18, Dordrecht; A- Koole, Seisweg R 110, Vlissingen; P. de Ruijsscher, 'bakkers knecht, L Delft I 19, Ritthem; C. Glerum, voerman, Penninghoeksingel L 38, Vlis singen; N. J. de Baare, kantoorbediende, Sleeperssingel Q 320, Koudekerke; J. G. N. Boogaard, metaaldraaier, N. Haven Malgo, Vlissingschestraat K 51, Bussum; 1 118, Roosendaal; P. Monjé, schipper, Spanjaardstraat E 89, Vlissingen; W. Boone, pakhuisknecht, L. Gistraat F 189, Vlissingen; L. Alberge, kantoorbe diende, Noordpoortstraat M 3, Vlissin gen; P. C. Adriaanse, L. Delft H 7, Lei den; D. van Belois, T>oomkweeker, Se- geerssingel V 77, Goes; mej. G. C. A. Hess. N. Haven I 106, Goes; G. J. Klop, visscher, Noord weg R 24, Stompwijk; wed. A. 'W. van Eek, 'Spanjstr. E 74, Hoogerheide. Heden lag in bet Café de Eendracht alhier een adres ter teekening, waarin aan het Polderbestuur van Walcheren te kennen wordt gegeven, dat de onderteeke naars meenen, dat de watergangen van den polder niet goed worden onderhouden en als dit wel het geval was, het op richten van een stoomgemaal onnoodig zou zijn. Adressanten dringen dan onk aan op een beter onderhoud der water gangen, en het niet oprichten van een stoomgemaal. Het adres werd vrij druk geteekend, voornamelijk door eigenaars en pachters van hooggelegen landerijen. Goes. In de eerste helft van Septem ber zijn in deze gemeente I n g ek omen: J. A. W. Righart, grossier, uit Arn hem, 'sH. Hendr. Kinderenstraat 54; Th. J. van Hoek, kellner, Eindhoven, Gr. Markt 10; J. van Eenennaam, scho mma- kersknecht, Middelburg, Papegaaistr. 100; Ha. van Kalsbeel-q, kinderjaffr., Utrecht, Kloet, weg 81; wed. J. H. Enters, zonder, Waterlandkerkje, P. Jaspersesbr. 38; Jo hanna van Leussen, onderwijzeres, Mep- pel, Westwal 177a; F. L. Plantonga, dir. appelstroopfabriek, AmsUrdam, Stations plein 8; Aa. Hirdes, winkelierster, Mid delburg, St. Adriaanstr. 69a; A. J. van der Graaff, brievenbesteller, "Bruinisse, Smalleg. buurt 218v. V ertrokken: J. Penne, straatmaker naar Vlissingen; Sa. Schrijver, kinderjuffr., Utrecht; wed. Jac. van de Visse, zonder, Vlissingen; M. Langemaire, boerenkn., Haarlemmer meer, A. v. d. Weele, bouwk. opz. Colijns- plaat; Th. Kik, comrm t. water, Lob.th; Z. de Hond, schilder, de Werken en Slee wijk; R. J. van Dorsselaar, slagersknecht, Hontenisse. - Gistermiddag had de heer Kar- remian van Kloetinge, terwijl hij1 bezig was met rietdekken van een schuur van dhr. de Dreu aan den 's-Heer Hendriks- kinderendijk, bet ongeluk van het dak te vallen. De man moest per kar paar huis gebracht worden, waar arts Wou- da hulp verleende. De man moet een rib ernstig bezeerd hebben. Zijn toestand is echter bevredigend. Kloetinge. Benoemd tot hoofdverpleger in het gesticht „Bloemendaal" te Loos duinen, dhr. A. Hoogesteger, alhier. Zierikzee. Aan notabelen en kerkvoog den der Nederduitsche Hervormde Ge meente alhier is de volgende brief gezon den: „Het bestuur van den Bond Heemschut, die zich onder bescherming van Hare Ma jesteit de Koningin, het behouden der schoonheid in Nederland ten doel stelt, nam kennis van het besluit, door uw college genomen, om de grootste boomen, staande rondom de St. Lievens- of Mon- sterkerk, wegens de waarde, die zij als hout hebben, te doen vellen. Werd aan dit voornemen gevolg gege ven, dan zou de schoonheid van Zierik zee ten ernstigste worden geschaad. Daar om verzoekt het bestuur voornoemd uw college met den meesten aandrang, op zijn besluit terug te komen en de boo men niet te doen vellen." Axel. Hedenmorgen om 6 uur vloog een Duitsche tweedekker over Axel; een oogenblik daalde hij tot op den grond, doch voor men er bij was steeg hij weer op en verdween in de richting van België. Siavenisse. Eene jonge vrouw is gister voormiddag in hare woning vaneen ladder gevallen. Door een binnentredend fami lielid werd ze bewusteloos op den vloer gevonden. Toen ze uit hare bezwijming ontwaakte, lachte zij telkens. Men ver moedde een hersenschudding. De dokter werd terstond ontboden. Breskens. In het bosch bij Breskens is een Duitsche vliegmachine neerges bo ten, die te Brugge was' opgestegen. De inzittende Feldwebel werd geïnterneerd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Wanneperveen door H. J. W. Grolman, cand. te Capelle aan den IJsel. t Beroepen te Kleverskerke (toez.) W. C. Hermanides te Uitwijk en Waardhuizen; te Slochteren A. Vrijlandt te Terhorne. Geref. Kerken. Beroepen te Landsmeer J. H. Beumee te Stedum. Aangenomen naar Scherpenzeel door G. Menkes, cand. te Driebergen, die bedankt heeft voor Amerongen. Op de Centrale Diaconale Confe rentie waren 104 diaconieën vertegen woordigd. Het eerst kwam in behandeling de vraag, gesteld door de Diaconie der Geref. Kerk te Enschede: Wanneer het blijkt, dat de plaatselijke Kerk, hetzij uit oorzaak van den nood der tijden of om andere rede nen, niet voldoende meer kan bijeenbren gen om den nood harer armen te lenigen, en de Diaconale naar andere middelen dient uit te zien, is het haar dan geoor loofd, b.v. met eene lijst te collecteeren bij de gegoede ingezetenen harer woon plaats (ni et-Gereformeerden)? Na breedvoerig debat werd de volgende conclusie met algemeene stemmen aange nomen De Centr. Diac. Conferentie spreekt uit: lo. dat de Diaconie alleen dan eerst heeft op te treden, wanneer blijkt, dat er geen andere van Godswege aangewezen verzorgers zijn; 2o. dat zij daarom, wanneer tengevolge van de ontwrichting van de maatschappe lijke toestanden bijzondere moeilijkheden ter plaatse zich voordoen, allereerst de patroons, bijzondere kringen in de bur gerij en ten slotte ook deze zelve heeft te wijzen op hun plicht om naar vermo gen bijstand te bieden in dezön alge- meenen nood 3o. dat eerst wanneer desondanks niet in alle nooden van de behoeftige ledon der Geref. Kerk kan worden voorzien, bloedverwanten en vrienden evenmin kun nen helpen, en ook de diaconie zelve daartoe niet in staat is, hulp gevraagd mag worden van elders; 4o. dat dit dan echter niet op den weg ligt van een particulier comité, doch van de diaconie zelve; 5o. dat zij dan ook niet moet vragen buiten den kring der Gereformeerde ker ken, doch alleen aan de zuster-diaconieën. Aan de orde komt verder de vraag van Hilversum: Welk standpunt hebben de Geref. diaconieën in te nemen ten aan zien van schoolkleeding en schoolvoe- ding? De volgende conclusie werd aange nomen De Centr. Diac. Conf. is van oordeel, dat de voorziening van voedsel, kleeding en dgl. niet mag geschieden buiten ver band met de verzorging van het gezin in zijn geheel; dat de moderne gedachte dit voorbij ziet en 't leunen op den Staat tot ge woonte maakt dat daarom de Diaconie tegenover de moderne gedachte haar beginsel met kracht moet hooghouden. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar StadskanaalAssen door S. Spaans te Enkhuizen, vroeger te Goes. Onderwijs Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Oudorp de heer J. Dei te Hoek bij Neuzen. Geslaagd te Amsterdam voor het candidaatsexamen in de rechtsweten schap dhr. P. J. Idenburg. 3 October a. s. zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat de Chr. school te Boxum (Fr.) werd opgericht. Ds. F. W. H. Bramer, predikant bij de Geref. Kerk te Hoogeveen, en oud-leerling dezer school, hoopt alsdan een gedachtenisrede uit te spreken. Prof. L. Lindeboom zal eerst om streeks de Kerstvacantie van de colle ges der Theol. School te Kampen afscheid nemen. De overdracht van het rectoraat heeft heeft plaats op 6 October. Op de staatsbegrooting voor binnen landsche zaken komt als nieuwe subsidie voorvakschool voor meisjes te Goes f 6750 en een bijdrage voor eens van f1000. Voorts de volgende verhoogde sub sidies: Industrieschool te Middelburg f1750; ambachtsschool te Goes f7540 en buitendien een bijdrage voor eens van f 2000. Verder bevat de begrooting een voorstel tot overneming cUr II. B. S. te Neuzen en uitbreiding daarvan tot een volledigen vijfjarigen cursus. Productiekosten van 1 Li ter melk. Do Bond van Melkveehou ders heeft het noodig geacht, een com missie te benoemen, om den productieprijs van melk over een heel jaar onder de tegenwoordige omstandigheden te bereke nen. Van de conclusies, waartoe zij is gekomen, geeft de commissie het volgen de overzicht: Bij de {ze r geringe toewijzing van krachtvoer zal de inrichting van het be drijf heel anders jmoeten worden. Wil echter nog van eenige products sprake zijn, .dan zal het krachtvoer, in de rant soenen opgenomen, ook moeten worden verstrekt. Eveneens zal, omdat dezelfde oppervlakte tegenwoordig voedsel geeft voor minder vee, gezorgd moeten worden, dat het onproductieve vee verdwijnt, op dat voor het overblijvende meer produc- tievoer beschikbaar blijft. Aangenomen is, dat op hetzelfde bedrijf van 25 II.A., *Jit jaar niet rnerr dan 33 koeien en een stier kunnen worden ge houden. (v. j. 38 koeien en 1 stier.) De huurwaarde is (evenals het vorig jaar) op f 120 per H.A. gesteld. De verdeeling van het land omvat 15 H.A. weiland en 10 H.A. hooiland (v. j. resp. 17 en 8.) Deze vermeerdering van 't hooiland en vermindering van het aan tal dieren is noodig omdat door het min der toegediende kracht\oer belangrijk min der mest on van mindere qualiteit zal worden verkregen. De melkgift voor dit jaar wordt geschat op 3000 L. per koe wat in verband rntet den langen tijd van droogstaan en het mindere voer zeker niet te laag is. De uitgaven voor dit bedrijf berekent de commissie in totaal op f 13,678, de woninghuur op f350, zoodat de produc tiekosten van 90 000 L. melk bedragen. f13,328 en de productiekosten per L. op pl.m. 13,4 cent. Bij dezen productieprijs van 13,4 cent per liter is nu nog absoluut geen winst berekend. Neemt men daarvoor aan f 45 per koe, dan wordt daardoor de produc tieprijs met 1,5 cent per liter verhoogd, dus 14,9 cent. Naar gebleken is uit een onderzoek, op aandrang van en door deskundigen ingesteld, is de aardappeloogst van dit jaar buitengewoon gunstig. Friesland belooft een oogst van 325 a 425 H.L. per H.A. (vorig jaar 300 H.L.) i Groningen zal leveren 14 a 15 mdl- lioen H. L. fabrieks- cn consumptie-aard appelen. .(Zoogenaamde fabrieks-hectoli- ters, berekend op 61 K.g. per H.L. De gewone H.L. bevat 70 K.g De opbrengst van klei- en zandgronden! in Gelderland is over 't algemeen beter dan verleden jaar. Verwacht wordt een oogst I/van 200 a 250 H.L. per H.A., tegen verleden jaar 103 a 130 H.L. per H.A. De qpbrengSt in Zuid-Holland en de Hoeksche Waard is zeer groot, 350 èi 400 H.L. per H.A., die van Flakkee 300 i 400 H.L., van welke laatste opgave ech ter een ruim percentage (25 a 50) moet worden afgerekend voor ziekte. Zeeland "heeft tot nu toe reeds veel voorzien in de behoefte van de groote steden. De Eigenheimers zijn reeds groo- tendeels opgeruimd. Van „Bonten" eH „Blauwen" ds echter nog een geheele oogst te verwachten. Opbrengst naar schatting 120 a 150 H.L. per H.A. tegen! vorig jaar 50 75 H.L. De oogst in N.-Brabant en Limburg zal veel grooter zijn dan 't vorige jaar. Vooral de opbrengst aan consumptie-In dustries 'zal zeer groot zijn. De geheele opbrengst "wordt geschat op 500,000 a, 550,000 H.L. De opjbrengst cijfers voor Zeeuwsch- Vlaanderen (Eigenheimers en consump- tie-IIndustries) beloven zeer goed te zijn. De met aardappelen bebouwde opper vlakte in ons land bedraagt thans: con sumptie-aardappelen 137,000 H.A. (vo rig jaar 131,000 H.A.); fabrieksaardap pelen .32,000 H.A. (vorig jaar 35,000 H.A.) De bebouwde oppcrvlakle consumptie aardappelen is dus thans 6000 H.A. meer dan vorig jaar, wat gerekend naar een! gemiddeld van boven gegeven opbrengst- cijfers, e -n productievermeerdering geeft van 1,800,000 H.L. daargelaten nog de in het algemeen veel hoogere opbrengst. Dit alles is evenwel geen reden om nu maar nonchalant met de aardappelen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2