Mo. «97 Donderdag|«Ö September 1917 31e Jaargang De Groote Oorlog- Binnenland. Statan-Generaal. Uitgave van fts Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau, te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers öooterbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. ABonnementsgrq»: Per 3 maanden fr. p. post fl.öd Losse nummer* -Q.Ofi Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 Oï. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaardiwt. Bewijsnummers 5 cent. Zij, die zich met ingang van 1 October op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers kosteloos. C ost a, R i c a. Gelijk reeds' in ons vorig nommer werd1 gemeld is! "tuit San José, de hoofdstad van Midden Amerika's meest zuidelijken staat, Costa Rica (Rijke Kust) bericht gekomen, <|at vriendschappelijikie di plomatieke betrekkingen tussch-en genoem de Republiek en Duitschland als afge broken worden beschouwd. De president, Tinoeo, heeft namelijk ontdekt i.dat Duitsche ingezetenen zich gevoegd hadden bij de volgelingen van den vorigen, dezer dagen afgezetten pre sident, Alfredo Gonzalez', en een samen zwering tegen de regeering op touw Zetten. Alle Duitschers in de haven van Cos ta Rica zijn geïnterneerd geworden. Daar zal het wel alleen om "te doen geweest zijin. Eerst de raenschen en dan hunne goederen, met name hun schepen met dezelver inhoud. Intusfcchen heeft Duitschland er alweer een vijand bij. Het zijn er nu 26, te weten: fRusland, Servië, Japan, Enge land, Montenegro, Frankrijk, België, Ita- lië, Portugal, Roemenië, Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika, Brazilië, China, Bolivia, Haïti, San Domingo, Cuba, Gu atemala,, Panama, Siam, Honduras; Li beria,, Marokko, Costa Rica, en misschien straks Argentinië. Dat wil' zeggen: schier de heele we reld tegen Duitschland en zijn drie bond- genooten Costa Rica grenst aan Panama _en Nicaragua, die eveneens' Duitschland kwa lijk gezind zijn. Het heeft een opper vlakte van zestigdud'z-end vierkante kilo- meter en telt ongeveer 320 duizend in woners), onder wie een groot aantal Duit schers. De republiek wordt bespoeld door de golf van Mexico en de Stille .Zuidzee, en ligt niet ver van het Panamakanjaal. Zij bestaat uit een bergvlakte van 1070 vierkante geografische mijl, ter hoogte van 1300 a 2000 meter, van welke een mienigte kleine, meestal onbevaarbare bergstroomen naar zee vloeien. Het land ia vooral aan de kusten zeer vruchtbaar, doch ook vooral da,ar zeer ongezond, zoodat zijn vruchtbaarste g&- deelten onbebouwd blijken. Aan de westzijde is de kustvlakte zeer uitgestrekt, en deze omsluit de schoone Golfo Dulce en de haven Nicoya, met de haven Puntasi Arenas, De hoofdvoortbrengselen zijn koffie, sui ker, cacao en rijst. De handel'„is geheel' in Engel s-che handen. Costa Rica heeft zijn aanvankelijke ont wikkeling grootendeelsi te danken aan: den /eersten president Juan Mora,, die van 1824 tot 1832 regeerde. De hoofdstad, San José, in een heer lijk dal gelegen, aan de westzijde van den Andes-keten, werd in 1879 door een aardbeving verwoest, doch is te schoo ner herbouwd geworden. In 1842 .schudde zich Costa Rica van de unie der Staten van Centraal Ame rika af en richtte zich in April' 1848 alöonafhankelijke staat in. de 8 eerste maanden van 1916 slechts 1341/i miljoen; derhalve een vooruitgang van ruim 21 miljoen! Tweede Kamer. Ons Lagerhuis kreeg in de gisteren gehouden vergadering haar voorzitter en zal zich heden verder installeeren door afdeelingen te vormen. Zoowel jhr. !mr. De Savornin Lohman, de tijdelijke voor zitter, als mr. Focfc, de blijvende; hald- den weinig goede verwachtingen voor den komenden winter. In alle toonaarden heb ben zij den ernst dez'er tijden geschetst om .van dien ernst te besluiten tot de noodzakelijkheid .0111 eendrachtig en geest krachtig te wezen. Mtr. Fock had gele genheid om .voor het zoo, bijzlomder ai- gemeene vertrouwen, waarmee hij' vereerd is geworden, te danken en, merkt !de Msb.- overzichtschrijver op, hij toonde nog' al vertrouwen, dat hij die Kamer Wel baas zou blijven. Van devoornemens der 'Kamer is nog niets gebleken. Zal zij' niet het eerst met de grondwetsvoorstellen beginnen./ Waar schijnlijk is dat wel, te meer daltetcl&e voor stellen weinig tijd zullen vorderen en in vliegende vaart passeeren kunnen. Beknopt overzicht van den toestand. Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen was in de vorige maand weer circa een mil joen hooger dan in Augustus 1916. Tot deze goede uitkomst hebben vooral mee gewerkt de directebelastingen, die geza menlijk een half miljoen hooger klommen, en de accijnzen die bijna een miljoen naar boven gingen. Ook de registratie rechten gaven een hoog cijfer, gevolg na tuurlijk van de registratiewet; de op brengst verdubbelde ongeveer: zij klom van ruim 7 ton op eenmaal tot 14 ton. Maar die van de hypotheekrechten en successierechten verminderden succes sievelijk met 22 en ruim 4 ton. De totaal opbrengst der middelen was f 19,715,526 tegen f 18,943,486 in Augustus van het vorige jaar. De oorlogswinstbelasting bracht 38 mil joen op; de verdedigingsbelastingen te za- men ruim '2 miljoen. De gezamenlijke op centen ruim 3 miljoen, tegen anderhalf miljoen in Augustus 1916. De opbrengst over de 8 eerste maanden van 1917 was 155V2 miljoen, en die van De strijid aan de fronten, die volgens Painlevé tot groote, maar nog niet beken de, in hun verband niet begrepen re sultaten leidde, doch volgens de „Temps" geleidelijk bij d'e politieke ontwikkeling in belangj moet achterstaan, is op ''t 00- genblik van weinig beteekenis. We verwijzen dus' maar weer naar de losse berichten, die ons van de slag velden geworden, en gaan ,nui even na, welk politiek nieuws er is. Het ministerie Painlevé heeft zich in tie Fransche Kamer voorgesteld. De in druk is gewekt, dat het kabinet op aller steun kan rekenen. Painlevé heeft duidelijk verklaard, dat de vleroveringsplannen van Ribot niet bestaan. Frankrijk strijdt slechts om vrij heid en onafhankelijkheid. Painlevé eischt slechts, wat sedert '71 geëischt is, dat Eïz as -L othari ng en terug gegeven worde. Daarnaast wenscht hij vergoeding voor schade en verwoesting, door den vijand aangericht, en vraagt hij het sluiten van een rechtvaardigen vre de, waarbij! geen volk wordt onderdrukt en waarbij krachtige waarborgen worden verkregen voor de gemeenschap der vol ken, 'die beschermd moet worden tegen eiken aanval. Maar moet daarvoor zoo lang gestreden worden? Terecht dringt zich de vraag, bij ieder weldenkend mensch op, of deze oorlogs doeleinden thans> na ruim drie jaren waanzinnigen strijd, niet door samienspre- king kunnen worden verkregen. Of moet de worsteling zoolang worden voortgezet, tot er geen miens'chen meer zullen zijin om van den vrede te genieten? Het antwoord der 'Centralen aan Sen Paus', dat reeds naar Rome is verzon den, en dat Zondag) tegelijk in Rome en Berlijn, in Weenen en in Sofia zal worden gepubliceerd, zal er -toe lijdra- gen, om de mogelijkheid van zulk een vrede te doen nader komen. Mocht men maar meer en meer tot het bewustzijn kooien, dat hoe langer deze oorlog duurt, des - te minder de kwesties door de militaire strategie kun nen worden opgelost. De Belgische kwestie is niet de minst belangrijke, welke om oplossing vraagt. Doch we hebben hoop; dat de centralen op een bevredigende oplossing willen aan sturen. Zelfs wanneer hun antwoord over Bel gië zou zwijgen, zooals enkele bladen ver onderstellen, dan zou dit met een af wijzing van het Pauselijk voorstel gelijk .staan. En daarop rekenen wij vooralsnog niet. Met welk een groote spanning wordt uitgezien naar de opening van de Pan- dora-doos van het antwoord der centra len, kan wel 't beste misschien daaruit blijken, dat, vóór de inhoud van de doos het daglicht gezien heeft, een hlevige on- eenigheid er over onder de politieke gor den is uitgebroken. Toen de Pando ra-doos, volgens een Hei- densche overlevering, door de eerste vrouw, tot straf van de menschen door de goden op aarde gezio-nden, opengemaakt werd, vlogen er alle denkbare rampen en narigheden voor de werelld uit en bleef alleen de hoop op den bodem achter. Men mag hopen, dat het antwoord der centralen bij de openbaarmaking' een gun stiger effect hebben zal en dat, inplaats van allerlei onaangename dingen, de glan zende hoop er het eerst uit mag opstij gen. De geallieerden beschouwen de Belgi sche kwestie altijd nog van een ander standpunt. Men meent, dat de wapenen, hier nog iets kunnen uitvoeren. Althans, volgens de Duitsch Tel. Union zou oud-minister Colijn in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het blad „Visage" het volgende gezegd hjebben: „De Engelsche admiraal Jellicoe ver klaarde voor korten tijd, dat een aanval op de Belgische kust door de Engelschen technisch mogelijk was.'De Fransche bla den hebben deze verklaring met gejuich ontvangen, maai' voegden er aan toe, dat een groot marine-offensief alleen toet de hulp van Amerika en Japan Zou kunnen worden ondernomen. Als de Engelschen werkelijk over sche pen beschikten, die de Bielgistóh|e kust tot op 20 K.M. konden naderen, is het onbegrijpelijk dat aanvallen van ztee uit nog niet hebben plaats gehad. Het is mogelijk, dat Engeland wil wachten tot het front bij Yperen wankelt. Zeker is; da,t Engelsche deskundigen het denk beeld van Jellicoe voor onmogelijk hiel den. Groote schepen met 24 en 38 c.M. kanonnen kunnen bezwaarlijk de kust op een afstand van 20 K.M. naderen. De Engelschen zouden dus voor een aanval op België speciale schepen moete.n heb ben gebouwd. Een aanval op de Duitsche kust zou, ook met de hulp van Amerika en Japan nooit gewaagd worden. De Entente kan echter met recht van Engeland verwach ten, dat zijn machtige vloot eindelijk iets onderneemï- en ten minste bepiroeft de Vlaamsche kust te zuiveren". Mo,ge de samenspreking spoedig alle militaire plannen in duigen doen storten. Da vooruitzichten van Kerenski. Naar uit Stockholm; "aan de Frf. Ztg; wordt geseind, beschouwt het te Ilelsing- fors verschijnende „Hufvudstadsbladet", dat over de Russische toestanden gewoon lijk goed ingelicht is, den toestand te Petersburg, niettegenstaande de oog-en- blikkelijfce overwinning van Kerenski, nog steeds als z'eer onzéker. Bijzonder opu vallend is het verschijnen van Miljoe- fcoff en Alex-ejeff in de politieke arena. Het blad meent zonder overdrijving in één dezer beiden een a.s. Minister-Pre sident en in den ander een Minister van Oorlog te kunnen zien. Terwijl de Rus sische bladen over de botsing fusschep.' de troepen van Kerenski en Korniloff het stilzwijgen bewaren, ontvangt een Finsch blad van particuliere zijde de me-dedee- lingj, dat de vörige week Maandag te Petersburg duidelijk kanongebulder der bij het kruispunt Tosna aan den spoorweg naai' Moskou staande artillerie van Kor niloff hoorbaar was. Petersburg had in- tusschen het aanzien eener belegerde stad. De bevolking der omstreken vlucht te in groote scharen naar Petersburg, ter-wijl andererzijds de stad in N. en O. richting door vluchtelingen verlaten\werd. 0h vredespogingen van den Paus. Korrespondenz Norden meüldt: Met betrekking tot het bericht van Reuter, dat de geallieerden het vredes.- voorstel van den paus niet eerder wen- ;schen te beantwoorden dan wanneer fcfe midden-Europeesche mogendheden hun antwoord zullen hebben ingestuurd en dat de houding van Engeland over het algemeen in volkomen overeenstemming is met het antwoord van. Wilson aan den paus, merkt de Vorwarts op: Reeds eenmaal weid enkele dagen geleiden het bericht verspreid, dat het antwoord .van Engeland in hoofdzhak z,ou overeenko men met dat van den president der Ver eenigde Staten. Als dit juist is ten als verder juist is, wat over den vermoede- lijken inhoud van de Duitsche antwoord nota weid verspreid, blijkt daaruit, dat de oorlogvoerende partijen met betrek king tot hun materieele doeleinden in derdaad nader tot elkander zijn gekomen dan ongeveer negen maanden geleden ten tijde der bemiddelingspogingen van Wil son hel geval was. Ongetwijfeld beweegt deze toenadering zich in de richting van een vrede door vergelijk zonder annexa tie en schadeloosstelling zooals die floor de socialisten al sedert jaar en dag werd geëischt en als eenige mogelijkheid oiö een einde aan den volkenmoord te ma ken beschóuwd. Of nu werkelijk de toe nadering reeds zoo ver is gevorderd, dat de vrede naar optimisten meenen voor de deur staat, is nog een groote vraag, want gegeven de dubbelzinnigheid ider voorzichtige diplomatetaal is het best mo gelijk, dat beide partijen met overeenkom stige uitdrukkingen hier en daar toch nog zeer verschillende dingen bedoelen. Korte oorlogsberichten. Volgens het Londensche weekblad „Truth" heeft een woedende volksmas sa het groote historische museum van den Grootvorst Michael Nikolajewitsj ge plunderd, waarbij' voor een waadde van niet minder dan vijf milliard' roebel aan kunstschatten geroofd werd. Dat een dér- gelijke hoeveelheid voorwerpen uit het hart der Russische hoofdstad' Zonder ont dekking der (daders kan worden mede- gesleept, is kenschetsend voor de te Pe tersburg heerschende toestanden. Naar uit Milaan via Zwitserland wordt vernomen, hebben de Japanners in Italië bevel ontvangen, naar hun land terug te keeren. De officiëele Engelsche verlieslijst van 13 dezer vermeldt de namen van 95 officieren en 4800 manschappen. Reuter meldt uit Baltimore, dat Gott- hold Prusse, een Duitscher, die een van de ontwerpers van de handelsduikboot „Deutschland" was en op de eerste reis met dat vaartuig in Amerika was aan gekomen, door zich te verhangen, zelf moord gepleegd heeft. Volgens Parijsche bladen verlangt Renandel wegens vervalsching van de nota van Wilson een officiëele controle over de vertaling van documenten. In het blokkadegebied van Engeland hebben U-booten weer 1.9000 ton vernie tigd. - i'::§ mm Ma Eenige kostbare vliegtuigen, die te Londen gestolen waren, zijd door de po litie aan een station ingepakt terugge- vonden. Een Grieksch onderdaan, van den diefstal' verdacht, is in hechtenis geno men. De „Morning Post" meldt uit Rome dat de regeering de vervolging heeft ge last van signoi' Lazzari, secretaris van de pacifistische socialisten, wegens het uitgeven van -een rondschrijven, waarin hij' een vrede vóór het begin van den] winter bepleit en de gemeenteraden op wekt af t,e treden om] 'zoo de voortzet ting van den oorlog te belemmeren. Naar uit Stockholm aan de „Frf. Ztg." wordt geseind, vernam de Voor- loopige Russische Regeering, dat aan het Westelijk front 200 officieren hun posten verlaten hebben, toen het bericht van het oproer van Korniloff bekend werd. Een veertigtal dezer voortvluchtige officie ren zijn gearresteerd, de overigen wisten te ontkomen. Volgens de Petersburgsche „Beurs- courant" is Generaal Gurko, die door de Voorloopige Russische Regeering verban nen is, doch zich nog te Petersburg in huisarrest bevond, kortelings op een wan deling spoorloos - verdwenen. Naar uit Stockholm aan de „Frf. Ztg." geseind wordt, waarschuwt het Zweedsche Generaal Consulaat t.e Helsing- fors de Zweedsche onderdanen zich naar Helsingfors te begeven, wegens de oogen- blikkelijke moeilijkheden op het gebied der levensmiddelenvoorziening in Finland. De -artilleriestrijd in Vlaanderen duurt Voort. Op den O. Maasoever ondernamen; de Franschen heftige aanvallen over een- front van 3 K.M. Ze mislukten, echter smet wederzijdsche, 'z-ware verliezen. Op het Oosterfront herhalen de Roe menen telkens hun aanvallen. Het vermoeden, dat lord Kitchener niet dood is', is in Engeland zsterk verspreid, dat er, vólgens- de Daily Mail, bijl de Lloyds-iruaatschappdj weddenschapt- pen worden aangegaan over de mogelijk heid dat Kitchener nog leeft. De ver zekeringspremie bedraagt vijf shilling voor 100 .pond sterling: Duitsche berichten uit Lugano mel den, dat sinds Zondagnacht de Ital'iaan- sehe grens is afgesloten. Er komt geen trein uit Italië meer aan en de Itali- aansche waggons, die nog in het inter nationale station stonden, zijn Zaterdag naar Italië teruggebracht. Ook het ge ringe plaatselijke personenverkeer over de grens biji Chiasso is geheel gestremd. Post en kranten z'ijn uitgebleven. De oor- Zaak en de duur dezer grensafsluiting zijn niet bekend. In een fabriek nabij' Keulen heeft een ontploffing plaats' gehad, waarbij 34 personen gedood en 24 gewond werden. Te Batavia is! bericht ontvangen, dat de Oos-tenrijksche wetenschappelijke on derzoeker Soltesz in het Nederlandsche gedeelte van Nieuw-Guinea vermoord is. De vroegere Duitsche stoomschepen Valësia, Gunther, Siegmund, Prussia en Palatia_ die te Santos lagen waren vol- del'en, wol en huiden voor Engeland en! Frankrijk. De Oostenrijksche gezant, de Oos- tenrijksche en Duitsche consuls te Shang hai en hun personeel', te zamen 56 man, zijd 'op het Nederlandsche stoomschip „Oranje" naar San Fransisco vertrokken. Tienduizend arbeidsters in de wol- kammerijen van Bradford en Yorkshire zijn heden in staking gegaan. Zij; eischen] dezelfde loonen als' de mannen. Eerst weigerde de mannen-vakverae- niging deze staking der vrouwen te er kennen, doch 'later werd een sympathie staking geproclameerd. De geheele wol- kammerij ligt nu stil. 4000 dokwerkers van Rng-elsche, Fransche en Hollandsche Trans Atlanti sche Maatschappijen in Amierika hebben het werk neergelegd, omdat geweigerd werd een strengen opzichter te ontslaan; De arbeiders' verklaren, dat de staking zich over 50,000 mian zal uitbreiden. Voor de eerste maal onder Duitsch bestuur heeft de landdag van Koerdische ridders -en landbezitters zijn zittingen ge houden. In 't weekblad „World" -schrijft de bekende politici de Wends-FentonDaar de Duitschers België beheerschen, zich op Fransck gebied bevinden, het Oos ten tot bijna Bagdad domineeren, Polen] bezitten en dreigen op een dozijn plaat sen -Rusland binnen te dringen, is het onzinnig 'te verklaren: „Engeland isi èeni volkomenl ^verwinning nabij." Bij het tegenwoordige gemiddelde vooruitgaan kunnen wij hopen, de Duitsche légers omtrent jjet jaar 1925 achter den Rijn terug te dringen. gens een bericht dato 8 Augustus spoe dig rejsklaar, beladen inet voedingsmid- handhaaf-:! te zullen blijven. Staatshegro-oting 1918. 'Op de marinebegrooting 1918 worden aangevraagd als eerste termijn f 1.000.000 voor drie nieuwe onderZeeërs, f 200.000 voor een mijnenlegger voor den Nederlandschen dienst en f2.400.000 wordt aangevraagd, waarvan f 1.000.000 voor drie onderzeeërs voor In'iië; voorts voor aanschaffing van vliegmaterieel ter bescherming -onzer marinestellingen en ter voorbereiding van een marine-lucht vaartdienst in Indië. Blijkens de o 0 rlo-gshe g r ooti ng i918 is een nieuwe luchtvaartorganisatie ontworpen met 116 jachtvliegtuigen, 132 verkenningsvliegtuigen en 40 leervliegtui- gen, benevens, een groot aantal verschil lende auto's en 76 motorrijwielen. Voor vernieuwing en aanvulling van het aan wezige luchtvaartmaterieel zal 18 a 19 rnillioen no-odig zijn. In de 'naaste toei- komst Zal voor de luchtvaartafdeeling jaarlijks rond millioen noodig Zijn. Ook de moto-rafdeeling', het regiment ge nietroepen, de Generale Staf en de Staf van het "Veldleger worden uitgebreid^ Blijkens de financiëele nota wor den de uitgaven der geheele staatshe- grooting geraamd o-p f334.551.290.00, waarvan buitengewoon f 47.308.388.Het tekort op den gewonen dienst wordt ge raamd op f2.414.892.44, waarbij; gere kend is op f3.400.000 en f 800.000, resp, als opbrengst van de nog bij' de Twedde Kamer aanhangige Effectenbelasting en de wijziging der vermogensbelasting. In verband met de onzekere factoren, welke jin verband met de buitengewone tijdsomstandigheden bij de samenstelling der begrooting in het spel zijn worden] maatregelen tot dekking van 'het tekort tot later uitgesteld. De si-g'ar enprijs zal binnenkort weer verhoogd "worden. Spoorwegtarieven. De „Tel." heeft te bevoegder plaatse geïnformeerd hoe het staat met de spoor wegtarieven van de .passagiers. Er liep n.l. een gerucht, dat de verhooging van 50 p-Ct. welke Was vastgesteld en door den minister van Waterstaat goedgekeurd' van 1 Juli tot en met 30 September, ook daarna zou worden gehandhaafd. Het blad kan mededeelen, dat dit ge rucht onjuist is. De verhooging van de tarieven met 50 pCt. zal zooals wij reeds eerder mededeelden op 1 October weer wor den teruggebracht op 20 pCt. Wel Zul len vermoedelijk na 1 October de kilo meterboekjes en de buurtverkeerkaarten komen te vervallen. Speciaal dit laatste (het intrekken van de buurtverkeerkaar ten) zal door het publiek met weinig in stemming worden vernomen, aangezien het in vele gevallen toch weer een nieuwe! verhooging der tarieven beteekent. Alleen bij de Nederlandsche Centraal Spoorweg maatschappij schijnt het buurtverkeer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1