ft o. 395 Dinsdag 18 September 191#' 31e Jaargang De Groote Oorlog. .r— Be Openingsrede. FEUILLETON. Uitgave van Se Naami. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: IIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Poesterbaan Le Cointre, Goes. 2)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f l.fiti Losse nummers -O.Ofl Prijs der Advertentien. 14 regels f 0.60, iedere regel meer lö cl. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®!, Bewijsnummers 5 cent. De drukte in de straten der Residen tie was ditmaal niet zoo groot, als an ders. Te verklaren uit het teit dat H. M. de Koningin ditmaal het uitspreken der Troonrede heeft uitgesteld tot na de verkiezingen, welke het gevolg zullen zijn van de bekrachtiging der nieuwe Grond wetsartikelen. Tot 1918 of 1919 dus., als wanneer de Natie haar Vorstin weer met blijden .ju bel1 hoopt te ontmoeten. In het gebouw der Tweede Kamer 'wa ren heden cle volksvertegenwoordigers -uit beide Kamers bijeen onder voorzit terschap van den voorzitter der Eerste Kamer, 'generaal baron Van Voorst tot Voorst. -'Na de gewone plichtplegingen, o.a. ide voorlezing van het Koninklijk Besluit, waarbij de voorzitter der Eer ste Kamer, bereids beëedigd, als zoodanig was herbenoemd, en van het besLuit, dat de voorzitter van de Openingsrede door een commissie uit de ministers zou geschieden, benoemde de voorzitter de commissie van jn- en uitgeleide, welke de leden van het Kabinet zou inhalen. Nadat dit geschied was, sprak de mi nister van- binnenlandsche zaken de vol gende rede uit Mijne Heeren! De Koningin heeft ons opgedragen in haar naam de gewone zitting der Sta ten Genèêaal te openen. In den kortom tijd sedert Hare Majesteit persoonlijk in uw midden was, is geen belangrijke' wij'- zigjng gekomen in den binnen- en bui- tenlandschen toestand. De vooruitzichten voor den komenden winter zijn weinig bevredigend. De po gingen van verschillende zijde onderno men om aan de verschrikkelijke worsteling der .volken een einde te maken, door ons! volk met warme belangstelling bp- groet, hebben het beoogde doel' nog niet bereikt,- wij zijn nog steeds verplicht te midden van elkaar fel bestokende vij anden ons gereed te houden tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutra liteit. De voorziening van ons volk met levensbehoeften en grondstoffen voor on ze nijverheid wördt voortdurend mo.ei- Maatregelen om in den meest dringen den nood te voorzien zullen u weldra worden voorgesteld. In afwachting van het rapport der staatscommissie inzake de salariëexinlg van de rijksambtenaren, zal een nieuwe regeling der duurtetoeslagen aan uwfe goedkeuring worden onderworpen. Het verkeer met de koloniën is in toe nemende mate belemmerd. Voor den af voer der voortbrengselen van den Indi- schen bodem ontbreekt de noiodige scheepsruimte en aanvoer van hetgeen vair elders moet worden ingevoerd kan niet in voldoende mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen zonder onderscheid van klasse of stand, onmisbaar om ons te midden van den stijgenden nood der wereld staande te honden. De regeering vertrouwt, mijne heeren, met nwe voorlichting en medewerking de onvermijdelijke moeilijkheden te kun nen overwinnen. In naam' van de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij1 de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Bewerkt naar het Engelsch van EHMA t ANE WORROISg. 75) Ik 'gaf geen antwoord, want ik gevoel de mij erg verlegen. Mijnheer Lasoelles scheen mij toe geheel volwassen te zijn en aan zulk gezelschap was ik niet ge wend. Met jongens en meisjes van mijn leeftijd ging ik gaarne om, maar ik was niet op mijn gemak als ik met jonge heeren of dames moest omgaan. Maar de vriendelijke oogen en zachte uitdruk king van James' gelaat stelden mij1 gerust; scheen mij toe, dat hiji een-en-al vrien^ 'lelijkheid was. Louis was een jongen om te bewonderen, James leek me iemand om hoogachting en eerbied voor te ge voelen. In het eikenboschje gekomen, stond hij even sul, om ©enige bloemen te pluk ken. Hij bood ze mij aan en ik dankte hem voor zijn vriendelijkheid, erbij voe- genu, dat ik ze bijzonder mooi vond. Daarover ontstond een gesprek tusschen ons, terwijl wij stilstonden, om het vre- Bjj dit openingswoord hehoeft onzer zijds niet veel te worden aangestipt. Het staat in het teeken van den oor log. tiet draagt het stempel van waar heid. Het geeft geen halve voorlichting, en spiegelt ook niets voor. Het dwingt tot ernstig na- en doordenken. Het doet alleen maar onaangenaam, hoogst onaangenaam aan, dat er geen woord in wordt gerëpt van de noodza kelijkheid, dat de natie hare verootmoe diging onder Gods oordeelen toone, door het aanvaarden van een door de Rijks overheid uit te schrijven boete- en bede dag. Reeds als antwoord op het steeds drei gender wordend geroep om meer voed sel en bet steeds vermeerderend gebruik maken van bioscoop- en ander wereldsch genot, hetwelk aan het bekende panera et circenses brood en spelenher innert, ware een oproep tot openbaar ge bed als veel meer noodig en nuttig dan dat, van die plaats, hoogst gewenschlt geweest. Dat geen politieke vraagstukken aan de orde zullen komen in de korte pe riode, die aan de ter-ruste-legging van, deze Kamers vooraf gaat, valt toe te juichen. Moge een algemeene samenwerking tus schen Overheid en "Volk, biji verminde rend wantrouwen en afnemend geklaag de totstandkoming van meerdere nood zakelijke maatregelen verhaasten, en de moeilijke regeeringstaak door ongegronde of onoverdachte bestrijding, van welke zijde ook, niet nooideloos worden ver zwaard. Beknopt overzicht van den toestand. Een nieuw rijk staat op. Een ander rijk wordt in wezén geheel, veranderd. We beleven wel een merkwaardigen tijd. Polen en Rusland doen van zich spre ken. De opstanding van het nieuwe, het „oude en altijd-jonge" Polen heeft zich verder ontwikkeld; de centralen hebben de toezegging, in het begin van Novem ber 1916 aan Polen gedaan, vervuld. Zij hebben het „zelfbestuur" en de „ztelf- bestemming" van Polen georganiseerd'en het oude P'oolsche land zijn „zélfstandig staatswezen" verleend. Een regentsehaps- raad, die in de plaats treedt van den koning, welke nu nog niet benoemd kan worden, zal worden samengesteld en van boven af zal dan de verdere organisatie plaats hebben. Te vreezten is echter, dat een dierge lijke oplossing teeenzijdig is en derhalve niet zal bevredigen. Algemeen overleg zal hier noodig blijken. De Paus heeft dit wellicht wel goed ingezien. Rusland is een republiek geworden, in beginsel althans. Vrucht van de overwinning door Ke renski op Korniloff. Zonder het tusséhen-bedrijf, door Kor niloff gespeeld, had Kerenski er waar schijnlijk niet toe over kunnen gaan om eigenmachtig dien stap te doen, die de beslissing over Rusland's lot brengt, Zon der dat zij, die krachtens democratische opvattingen en vastgestelde bepalingen geroepen waren om die beslissing te brengen, zelfs bijeen zijn geweest. Aan het hoofd van de nieuwe republiek komt een voorloopige regeering te staan dig "tafereel van de zee te bewonderen en uit dit gesprek merkte ik, dat James Lascelles niet alleen een ernstige, maar ook een vrome natuur had, kortom, dat zijn godsdienst niet uiterlijk, maar ook innerlijk was. Niet dat hij een druk ge bruik maakte van dié 'zoogenaamd geijkte godsdienstige termen, welke maar al te dikwijls door sommige belijders als een soort van schibboleth worden'beschouwd, integendeel, zijn woorden waren even een voudig als» natuurlijk, maar hij! schaam de zich het evangelie van Christus niet en het was zijn vurigst verlangen om ook anderen te laten deelen in het ge luk en den zegen, 'dien hij gevonden had. Langen tijd stonden wij daar in het eikenboschje de vredige, schoone omge ving te beschouwen', een ernstig gesprek voerende. Ik vertelde hein ook van tante Rachel en hoe lief en goed deze vrome, oude dame was. Ook vertelde ik hem, dat ik mij vroeger zoo diep ongelukkig had gevoeld, maar ik voegde er niet aan toe, op welke wijze ik mijn ongeluk te boven was gekomen. Wel gaf ik hemi te verstaan, dat nu alles zoo gansch an ders was, nu ik door middel van tante Rachel God had leeren kennen en lief hebben, zij het dan nog altijd in ziwak- heid en met dagelijksche tekortkomingen. Thuis gekomen, vond ik mijn oom daar van vijf ministers, die zich vooral, naar het in een proclamatie 'heet, zullen be zig houden met het herstel van de orde in den staat en van de strijdvaardigheid der legers. Na een langdurige bespreking is het oorlogskabinet samengesteld Kerenski^ minister-president; Generaal Verlofski, minister van oor log; Admiraal Verderf ski, minister van ma rine; Terestsjenko, minister van buitenland- sche zaken; Nikitine, minister van posterijen en te legrafie. Deze heeren zuilen een zware taak hebben, en men mag gelooven,. dat 't Weinig democratisch zal toegaan, zoolang Kerenski zoo vast in 't zadel zt. Dat intusschen de strijdvaardigheid van de Russische legers door de jongste ge beurtenissen niet geheel geschokt is, blijkt uit Jiet feit, dat de Russische troepen in de streek ten N.-0. van Riga in de laatste dagen de Duitschers, die daar krachtig vooruit waren gerukt, over eeni- gen afstand hebben weten terug te drin gen. Van de overige slagvelden geen nieuws van belang. We verwijzen naar de losse berichten. De Milaneesche correspondent van de „Daily Telegr." seint, dat het Oosten- rijksch-Duitsche antwoord aan den Paus, naar het heet, het Vaticaau heeft be reikt en vergezeld gaat van nieuwe en verrassende vredesvoorstellen. Te Weenen is men zeer optimistisch en verwacht men den vrede voor het begin van den winter. Officieuse bladen spre ken met geïnspireerde eenstemmigheid van groote tegemoetkomingen van Oos tenrijk en Duitschland om vrede te ver krijgen. Wat klinkt dit alles mooi. Doch we vreezen Het broodprogramma in Zwitserland Men schrijft uit Zurich aan de N. R. Ct.[Wat uien elders, ,ee!n broodkaart noemt, .heeft de volks,;boert hier eein brood-programma gedoopt, waarschijnlijk w.el' omdat het ding met zijn vier zig- zag-gevouiwen (blaadjes veel 'gelijkenis heeft met de programma's der variété's. Per dag wordt den houder van zulk een kaart 250 grami brood toebedeeld. Arbeiders die zwaar werk ve'rrichten, en een groep van ónbemiddelden krijgen daarenboven nog een bizonde're kaart, die recht geelt op nog .een portie van 100 gr. per dag. Tot ontvangst van een dergelijke' kaart is (iedereen gerechtigd, dje in Zwitser land verblijf houdt; vreemdelingen krip gjeui zulk ee'n kaart ree'ds bijl het pas- speren der gre'nzen. De groote vraag blijft echter: wat voor brood verstrekt zal' worden, m.a.w.hoe de vermenging van brood-koren, mais', aardappelen, enz', wezen zal. Tot dusverre wasl |het brood nog voortreffelijk, wel grauw van kleur maar zeer smakelijk. Er is echter verandering op til. Mén wil dooi' het deeg aardappelen werken, wat naar verluidt niet slecht moet zijn. Maar veel! Zwitsers verkiezen een: deeg van meel' en vruchten, hoofdzakelijk pe ren, dat het z.g. Gallusi- of St. Galj/1 Ier-brood geeft. Het eene sluit het .an dere niet uit. Als men integendeel voor zijlui broodkaart van slechts 250 graim een gebak kan krijgen, dat voor de' helt uit het officieele meel en voor de helft uit vrachten gebakken is; en dus dub bel' zoo zwaar weegt, dan zal dat zekér afnemers genoeg vinden. Kenschetsende advertenties. Zeer teekenend voor den al'ge.mepnen noodtoestand, die in België heerscht, zijn de advertenties, welke in de bladen al daar verschijnen. Hier volgen er een paar, overgenomen uit de „Feuillesl d'Annonces" van Ver- viers „Men zou gaarne voor persoonlijk ge bruik koffie tegen ham of spek ruiten. Prijsopgave gevraagd voor 10,15 K.g. Schrijven onder T. 81, bureaux van het blad." „Men t wou voor persoonlijk gebruik aankoopen rijst en havergort of die in gewisseld (krijgen voor kolen. Offerten bureaux van het blad onder H. 86." „Ik bied voor rijst een prachtig-.stuk weefsel voor manscostuum. Schrijven aan S. 71, bureaux van het blad." „Breng; uw oude sokken naar de Rue' du Gymnase, 31. Zij zullen hersteld wor den met oude tricotsl Zeer voordeelig systeem in oorlogstijd." „Te koop een rok in zwart peigné. Te bevragen rue Pprroisse, 59." Ik kan hier bij voegen, dat te Andér- lecht biji Brussel, waar 70,000 inwoners inwoners'zijn, op de prijsuitdeeling voor de kinderen de prijzen vervangen weiden door een stevigen maaltijd. Het Vredes voorstel van den Paus. Reuter verneemt, dat, voor zoover vast gesteld kan worden, de geallieerden niet voornemens' zijn de Pauselijke nota te be antwoorden, vóór de centrale mogendhe den haar antwoord naar het Vaticaau ge zonden hebben. Intusschen is de algemeene gedachte van Engelands houding in deze kwestie in volkomen overeenstemming met het antwoord, dat president Wilson reeds aan den Paus gezonden heeft. De toekomst van Belgie. Naar aanleiding van het bericht van de „Deutsche Tagesztg.", dat Dtuitsch- land er 'reeds in heeft toegestemd, afstand te doen van de heerschappij over Bel gië.» meldt de Berlijnsche correspondent va* de „Köln. Volksztg,", dat hij ook dergelijke berichten heeft ontvangen, vol gens welke in de vorige .maand de be slissing over België in voor Engeland gun- stigen zin is gevallen. Ook de „Frank furter Ztg." bevestigt heit bericht van de „Deutsche Tagesztg.", Korte oorlogsberichten. Men zal 'zich herinneren, dat miss Pankhurst, de bekende kiesrechtvrouw, eenigen tijd geleden heeft deelgenomen aan een betooging voor den vrede. De „Morning Post" meldt nu, dat zij tot negen maanden gevangenisstraf is ver oordeeld wegens' het deelnamen aan een „ongeoorloofde demonstratie." In Frankrijk krijgt eën soldaat zes dagen, verlof voor eiken krijgsgevangene dien hij maakt. De Chileensche rr/geering heeft de •Duitsche voorraden salpeter in Chili 200,000 ton bedragend, gekocht. De vereeniging van Duitse hé inkt- fabrikanten heeft besloten een duurte- toeslag van 10 a 50 pet. op de in Ja nuari vastgestelde prijzen te 'heffen. reeds teruggekeerd. Hij was knorrig, „uit zijn humeur", zooals tante Mona opmerk te. Zijn bezoek aan Cuppage had hem geen goed gedaan klaarblijkelijk en uit het feit, dat hij; met geen woord over mevrouw Trafford sprak, begreep ik, dat zij hem zeer had teleurgesteld. Onder voorwendsel van ziware hoofdpijn ging hij reeds vroeg naar zijn kamer. Een paar dagen later zeide hij mij ech ter openhartig, dat ik gelijk had gehad. Julia was vreeselijk veranderd en helaas niet ten goede. Hij gaf er zelfs niet meer om, of hij haar nog ooit terug Zou zien, Tochde oude vertrouwelijkheid tusschen Elmwood eu Cuppage kwam ge leidelijk terug, wij zagen elkaar in de wintermaanden, die volgden, herhaalde lijk. James was zoo'n beetje de gouver-, neur van Louis, die in het voorjaar naaf Eton of Hurrow zou gaan, naar welke van beide scholen was nog niet zeker. Intusschen werkte men even hard om Cuppage weer een fatsoenlijk 'uiterlijk te geven, in het huis werden verscheide ne kamers weer opnieuw ingericht <eü gezellig gemaakt en de tuin begon er ook weer beter uit te zien. Louis en ik waren altijd vol plannen over de groots restauratie van het goed, die later vol gen zou, intusschen werd er gedaan wat mogelijk was, om het oude landgoed weer voorloopig op te knappen. Een han dige tuinman werd in dienst genomen en de oude vruchtboomen werden ge snoeid of gerooid en nieuwe hoornen aan geplant. Ook werd er een nieuwe trek kas gebouwd eu verschillende kleinere werden ook weer in orde gebrachn. Maar Louis en ik kwamen beiden overeen, dat het eikenboschje niet veranderd mocht worden, alleen het kreupelhout werd een weinig gehakt en de paden wat op'ge- knapt. En op de mooiste plekjes liet Lotuis een paar banken zetten. TWINTIGSTE. HOOFDSTUK. Een vervelende, eentonige winter volg de op de heerlijke, zachte herfstdagen, waarin ik Louis .Trafford en zijn familie had leeren kennen. Het weer dwong ons den eenen dag na den anderen om thuis te blijven, en het sneeuwde of regende haast voortdurend, wel was er zoo juu en dan wat vorst, maar echte vriesdagen hadden we in dien winter toch maar weinig. Kort na nieuwjaar kreeg tante Judith influenza en dat nogal in erge mate. Bovendien scheen Ze de andere bewoners van Elmwood aan te steken en de een na den ander werden we in meerdere of mindere mate ongesteld, de dienstbo- Keizer Karei heeft een bevel Uit gevaardigd, dat de door den oorlog zwaarst getroffen families voortaan voor nieuwe slagen zooveel mogelijk moeten worden behoed. Zoo zullen b.v. de eenig overgebleven zoons van families, waar van reeds 'twee of meer zoons in deiï oorlog gesneuveld, of aau ziekte of won den bezweken zijn, voor zoover z:e geetni beroepsmilitair zijn, niet meer voor jlen dienst aan het front mogen worden be stemd. Dezelfde bepaling is ook van kracht voor huisvaders van zés of meer kinde ren, voor welker onderhoud ze moeten zorgen. Het spoorwegverkeer in Rusland ris weder hersteld. Ter bevordering van den verbouw van brandnetels, is in Beieren onder me dewerking van de Beiersche weefnijver heid en van de kamers van koophandel en nijverheideen Nessel'G. m. h. HL opgericht met een kapitaal vtan een mil- lioen. J I Kerenski moet volharden bij zijn plan om geen afzonderlijke vrede te sluiten. 1 Onder de Aiherikaausche vliegers aan het Fransche front bevindt zich een Indiaan, die reeds menige vlucht heeft ondernomen. i i i Met den herhouw van Dinant is men duchtig in de weer. Er waren 1263 van de 1453 huizen verbrand. In Duitschland zullen 50 tot 55 tramlijhen stopgezet worden. De Wirtschaftliche Vereine van het Saarbekken en Lotharingen hebben aan den "Keizer een telegram gericht, waarin zij opkomen tegen de „erbarmelijke, gro ve poging" van president Wilson oml een wig te drijven tusschen het Duit- sche volk en zijn keizer. In scherpe be woordingen wijzen ziij die poging aï en verklaren zij dat zulk eeu poging om volk en keizer te scheiden, zal afstuiten op de Duitsche trouw. De keizer ant woordde met een telegram, waarin hij dank betuigt voor deze afwijzing van dei misdadige poging" het Duitsche volk van zijn keizer en regeering te scheiden Het stoffelijk overschot van koningin! Eleonore van Bulgarije is Zaterdagnacht van fWarna naar Sofia overgebracht en in de Duitsch-Evangelische kerk geplaatst, waar het voor de bevolking werd tentoon gesteld. lDe begrafenis vond gistermid dag plaats. In de Ver. Staten is! de geheeld suikerindustrie onder controle geplaatst. In de „Times" van 8 September komt een inzender er tegen op, dat in •deze ernstige tijden de Engelsche boeren' er nog steeds aan vasthielden om op Zondag niet te werken. Hij mérkt op, dat een vrouw, die yietr ons brood ver spilt, op het oogenblik in Engeland ge straft wordt, terwijl door het vasthou den aan deze gewoonte millioenen pon den verloren gingen. Toen het bekend werd, dat de vrijstelling van den dienstplicht in het Amerikaansche leger in hoofdzaak zjou worden verleend aan gehuwde mannen,, die een echtgenoote hadden te onder houden, ontstond er een ware stormloop op de huwelijksbureaux, schrijft „Afton- bladet". Verder schrijft het blad, schijnt het nog steeds niet zoo vlot te gaan met de yorming van het leger. Om een 'leger van 500.000 man bijeen te krijgen, had. men thans reeds nieuwe, groepen der be den incluis. Dobbs werd 'zelfs zoo ern stig ziek ,dat we eenigen tijd vreesden,, dat ?e er niet van bovenop komen zou. Ook mijn oom had een ergen aanval tei verduren en toen hij weer bijna heter was, kreeg hij er nog de bronchitis bij; wel herstelde hij langzaam ,maar hij was nadien Zichtbaar verouderd. Opmerkelijk was het, dat tante Rachel nog het minst van allen van de influenza te lijden had* zoo weinig zélfs, dat we ons heelemaal niet ongerust maakten over haar toestand. Maar toen wij allen weer zoowat be ter waren en Dobbs zelfs weer geheel dé oude was, trof het ons, dat tante Rachel, die zoo weinig van de influenza te lij den scheen te hebben, toch zoo weinig teekenen van beterschap gaf. Langzamer hand werd ze zwakker en eindelijk moest ze te bed blijven, om, naar wij nu gin gen vermoeden, nooit meer er van op te komen. Maar zóó weinig hadden wij den erust van haar toestand tengevolge van den lichten aanval van influenza in gezien, dat we eigenlijk nog verwonderd stonden, toen op een helderen ochtend in het vroege voorjaar de dokter ons( mededeelde, dat het nu ongetwijfeld het begin van het einde was en dat de da gen van tante Rachel's verblijf op aar de geteld waren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1