koop, lienMe, Maandag 17 September 1917 31e Jaargang s 9 koop P: sen Mooi, IEL, fLAND, [paard, llfvaars, ;ht loodigd, De Groote Oorlog. feuilleton. Bimienland. entarwe, gge, enz. j Biggekerke. [09, Beperkte dienstregeling Ned. Spoorwegen. Ingang 18 Sept. 1917. 6.11 jor den heer JZEN, langs nte Nieuw- en veide perceel worden ver- lieer VAN 3r inzage ten UPOÏ TEN de inschrij- ;n ingeleverd aanstaande. iezelinge. ichten liggende bij Vliss. weg, ,0 September einkenszand, K. 4 tact. riior, Ganze- itelande. pprijs, in te l a. s. bij IRM, aldaar. IIL [bij P. DE NIEUWEN- Dosland. een bij de Meliskerke. WIS SE Coudekerke. i: „Nage en en een [Oranjezon", Smid, jphaartsdijk. Jenwoordige Kloetinge. I aanstaan de INDHÓUT, 3b er iRS, Aigte- Uitgave van d« Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LiNGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: fIRMA F. P. DHüU L. BURG. Drukkers: Doaterbaan Le Cointre, Goes. Examinomanie. Een geestig geleerde heeft eens ge zegd, dat in ons kleine landje de be volking jaarlijks gedurende een - paar maanden bestaat uit hen die examen af nemen, en hen wien het examen wordt afgenomen. Een opmerking, die men met een vreemd woord noemt een hyperbool. Toch ligt er een kern van waar heid in. Iedere aanbrekende zomer brengt voor een groot aantal jongemannen een ze nuwachtig tijdperk mee; een kwade paar maanden waarin de blok- en repeteer- methode haar toppunt bereikt, en de exa- menkioorts, de examinomanie, niet alleen, de onderwijzers en hunne examinatoren1, (maar ook hunne tegenwoordige en aan staande familieleden, hunne aanstaandes, vrienden en huisgenooten aangrijpt. 1 Voor velen een nachtmerrie. Er zijn tal van vakken, waarin de can- didaat onderzocht wordt, die hem hoege naamd niets meer kunnen schelen in zijn volgend leven, wijl zij hem geen voor deel opleveren, en ook omdat zijn sym pathieën niet gingen in de richting, de zer vakken. Wat 'n verlies aan tijd voor den jon gen, die gaarne dezen tijd aan andere vakken zou gegeven hebben. Er zijn gevallen bekend ,van jongelui, idle aan de stadie van één vak, bijvoor beeld de Wiskunde, ongeveer evenveel tijd besteden als aan al de overige vak ken te zamen. De Standaard heeft reeds meer malen geprotesteerd tegen het stelsel van veelweterij, de polymathie, waarbij zoo menig jongmensch den moed en zijn ge zondheid verliest. Een leerling van de H. B. S., die in ,21 vakken voldoende bekwaamheid moet tooneii; een onderwijzer, toekomstig hoofd eener school op Schiermonnikoog, die op zijn examen evenveel of meer punten halen moet aLs een toekomstig hoofd in de hoofdstad des lands. Het klinkt onver standig, en toch teekent het 't heerschend gebruik. Dr. Pierson, de o n z e, heeft al voor een kwarteeuw geroepen om vrije exa- piens; en ds. Molenaar heeft nog vorig jaar in Stemmen des Tijds gevraagd om afschaffing van gedwongen veelvak- kenstudie, die geen rekening houdt met aanlegen lust. Verandering in de richting van vrije examens, en van wat men in zeke ren zin noemen kan: vrije studie is zeer gewenscht. Beknopt overzicht van den toestand. In het Westen coups de main op som mige punten, op andere frontdeelen groote artillerie-actie. Het feit, dat wij in onze provincie weer 4ag en nacht zwaai' kanongebulder kun nen waarnemen, wijst er op, dat de En tente het plan om de Duitschers van de Belgische kust te dringen, nog niet omgeven hebben. Een Fransch bericht beweert, dat de Duitschers uit het grootste gedeelte der loopgraven, welke dezen ten N. van hét Cawière-bosch veroverd hadden, gewor pen zijn. De Engeischen hebben hun po- Bewerkt naar het Engel sch van EHMA J AN E WORROISg. 74) .—o Toen geëindigd had met mijn ver haal, sctadde oom droevig het hoofd en (zeide: ^oo, is Edrnund ook dood, even als HotfCe. Och, och, wat is alles ver anderd nnds ik jong was. En wat zijn er al ta massa van mijn kennissen ge storven- Daarna verviel hij in een droef geestig gepeins. Daar Bet den volgenden dag Zondag was, paëen wij naar de kerk en zagen daar <1? J'onge mevrouw Trafford met baar heide !,ens. Na den dienst stelde Louis zijn voor aan de tantes, maar James stelde hij haar niet voor. Mari-tap was niet wel genoeg om te kunnen mHtaan, zij leed Veel aan ze nuwpij11®' 'oen wij des namiddags voor de tw® e. maal uit de kort kwamen, zeide Ii0Uls Plotseling tot oom: „kom mijnluri' nu met ons mee om groot mama te bezoeken, zij vroeg mij van morgen 31 waarom u niet meegekomen was"- Tot miJa groote verbazing eina oom Mattbi^ Werkelijk. Hij: nam mij De Zeeuw VERSCHIJNT 'ELKEN WERKDAG. Ab'onnemenfsgrijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.5Q Losse nummers -0.08 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 at 3-maal wordt 2-maal, berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard*»* Bewijsnummers 5 cent. sities ten O. van Westhoek ietwat ver beterd. Aian het Isonzofront hier en daar op leving van de gevechtsaotie. Uit den Russischen heksenketel stijgt slechts nu en dan een klein rookwolkje op, zonder dat men daaruit kan aflei den, wat er in gebrouwen wordt en wat er uit te voorschijn zal komen. Kerenski schijnt nu toch het pleit ge wonnen ,te hebben. Althans er verluidt, dat Korniloff en zijn voornaamste me deplichtigen gearresteerd zijn. Men be hoeft derhalve niet te vreezen, dat er een regiem komt van enkel onvervalsch- te imperialisten. Dit verloop van de zaak wordt bevor derlijk genoemd voor het pauselijk vredes werk, wijl door het uitvallen van Rus land als militaire factor het militair even wicht der Entente zoodanig dreigde te verzwakken, dat de oentralen nieuwe ver wachtingen van de wapenen zouden kun nen krijgen. Al waarschuwt de „Vorwarts" tegen overdreven optimisme, de stemmen ver menigvuldigen zich, dat hun antwoord nu- beslist gunstig zal luiden. Rooinek en Oom Paul. 'n Rooinek sè eens teen Oom Paul: ,,'kWil jou 'n keer tog seg „Hoe groot di' Britse Rijk wél is „Waar jij nou teë veg. „Ons baje groote Britse Rijk „Het kom van Noord tot Zuid „Al uitgestrek, 't lig oëral, „Weet jij: wat dit beduid? 1 „Dat vir ons Volk die lieve son „Nooi ni kan ondergaan, „Mar altijd vir di Britse oog „Blij an di hemel staan". „Ja", sè Oom Paul, „maai' weet jij wel „Hoe wij dat hier beskou? „Wij iglo, dat God di Britse Volk „In donker ni vertrou". („De Toekomst'Kr itikanto. De koningin van Roemenië. In- de Figaro brengt koningin Maria van Roemenië hulde aan de nagedachte nis! van de Franse he onderdanen, die op Roemeenschen bodem als slachtoffers van hun plicht en toewijding zij® gevallen. Zijt uit haar dank aan allen, die steuü hebben verleend hij de inrichting vanl het Fransche hospitaal te Boekarest, dat na den val' dezer stad naar Jassy werd overgeplaatst. De koningin, die reeds in den Balkan oorlog de gewonden heeft verpleegd (en ook thans weer in de hospitalen werk zaam is, verhaalt hoe haar ambt van verpleegster haar naar alle uithoeken van haar geteisterd land heeft gebracht en spreekt haar bewondering uit voor den leider van het Fransche hospitaal, Jean Clunet, <ïle zij leerde kennen' na idejï val' van Boekarest, toen zijl nog: in haar trein vertoefde, welke haar vijf kinderen naar Jasisy zou brengen. Haar zesde, de jongste, had zij moeten achterlaten; het was eenige weken tevoren overleden. Zij beschrijft de bestrijding, der ontzjettende typhus-epidemiën, die het Roemeensche leger hadden aangetast en waarbij pok dl'. Clunet den dood vond. Zij herdenkt alle Fransche doktoren en verpleegsters en pok de Fransche militairen, die met fle Imissie van generaal'Berthelot zijh hand, als om te zeggen dat ik mee moest en wij gingen nu het oude hek met de griffioenen door. Mijn tantes zlouden den volgenden dag eens aankomen. Oom Matthias was zenuwachtig, hij knoopte zijn jas dicht en later weer open, en toen wij de vestibule doorgingen en de trap opstegen, zag ik, dat hij beefde. Een oogenblik daarna bevonden wij! oins ia tegenwoordigheid van madame, die naast een kolossaal vuur giezieten was en diep in de shawls gedoken en met een groote waaier in de hand, die zij' als vuur- schermpje gebruikte. „Matthias Perren, ben je daar werke lijk?" riep zij uit, terwijl ze hem de hand reikte. Waarom heb je op mijn. uit- noodiging gewacht en hen je van mor gen niet uit je zelf gekomen?"- En zon der hem den tijd te laten een antwoord te geven, rammelde zij door: „Lieve tijd, wat een klimaat, wat een klimaat. En wat een uitzicht, altijd maar weer die vervelende, koude zee, zoo eentonig jno- gelijk. En wat ziet die plaats er 'verwil derd uit, het lijkt nergens naar. 'tis me een zaakje hier, maar wat doe je niet voor je kleinkinderen, niet waar? Maar heusch Matthias, je bent haast niets ver anderd. Dat ellendige Indische klimaat bederft letterlijk iedereen en maakt dat je er ontoonbaar uitziet". Misschien had de oude coquette een compliment verwacht, maar als dat zoo meegekomen en thans ïu de Roemeensche gelederen strijden. Eertijds, zoo besluit de koningin haar hulde, beminde Roemenië en Frankrijk, zooafe men alles bemint wat zachtheid, dapperheid en schoonheid is. Doch thans, nu Frankrijk) het bloed van zijn- zonen offert, nu beminnen wij! het niet meer alleen als een oirdere zuster, doch vro mer nog, als een moeder, die haar kind dat zij leidt, troost en ondersteunt. Korts oorlogsberichten. Zondvloedachtige regens beperkten in hooge mate de gevechtsbedrijvigheid langs het Italiaansche front. In Rusland zijn alle graanprijzen! verdubbeld. De Oostenrijksche gezant te Peking kou gisteren naar Sjanghai vertrekken; 160 i Oostenrijksche zeelui z'ijn geïnter neerd. De Koningin der Belgen heeft een: betuiging van (sympathie tot de Ameri- kaansche vrouwen gericht. De Argentij'nsche gezant -te Berlijn heeft een nota aan de Duitsche regee ring overhandigd, waarin wordt mede gedeeld, dat graaf Luxb-urg in verband met de telegrammenkwestie, de .regeering van Argentinië niet meer aangenaam is!, waarom hem zijn pas'sen zijn uitgereikt. De 'maatregel richt zich tegen Luxburg persoonlijk. Het Roemeensche hoofdkwartier maakt hekend, dat van de 53,000 Roe menen, die als krijgsgevangenen naar Duitschland zijn gebracht, er 19,525 zijn overleden en 16,64o ziek in de hospi talen liggen. Deze groote sterfte is, vol gens het gen. hoofdkwartier, te 'wijten aan het gebrek aan voeding en de slech te behandeling. De Russische gedelegeerden stellen voor een tweede, groote conferentie der Entente-socialisten te Petersburg te houden. Korniloff en zijn voornaamste mede plichtigen zijn thans; gearresteerd. Een trein van den Kamp-spoorweg in Yorkshire is pntspoord. Vijf rnian wer den gedood en ongeveer 100 gewond. iDe burgemeester 'van Hamont, de heer'Keunen, is door de Duitschers be genadigd. Hij! isl thans tot gevangenis straf veroordeeld. 1In Dantzig is een groote kruiser van stapel geloopen, de „Graf von Spee". Een. Oosteiirijksch minister verklaar de dezer dagen aan een journalist: Veel bl'oed .zal, helaas, piog stroomen, maar; het begin van het einde zal er spoe diger zijn1, dan menigeen ook hier denkt. Gedurende de laatste dagen wordt aan jde bevolkinjg vjan Moskou slechts 200 Igfaml brood per persoon verstrekt. In Engeland worden drie doosjes lucifers verkocht voor een dubbeltje. Er 'moeten in Montenegro dagelijks 200 menstehen van hon'g'er omkomen. De verzorgingscommissie- voor het gouvernement Moskou heeft vastgesteld, dat voor het zaaien sléchts 200,000 pud rogge ter beschikking stond, terwijl! 1,800,000 pud noodig was. Naar aan de „Frf. Ztg." uit Lugano wordt geseind, verneemt de Secolo, dat Japan opnieuw heeft aangeboden, de Rust sen nog! in het aanstaande voorjaar met was, dan bedroog .ze zich, want mijn oom wist van verbazing over de ver andering in haar uiterlijk niets te zeggen. Ik zag 'dan Rok duidelijk aan hem, hoe de lang gekweekte droom zij1- ner ]eugd-herinnering op eenmaal bij' hem vervlogen was. De vrouw, die hij ge kend had als een alom gekende schoon heid, stond daar nu voor hem als een schaduw van wat ze vroeger was geweest, bleek ten afgeleefd, knorrig en ontevreden. Natuurlijk kwam het gesprek pp den' ouden tijd ,en madam© uitte 'de bitterste verwijten aan het adres van haar over leden echtgenoot, en ik geloof, dat zij het ,zeer betreurde, dat zij indertijd die keuze had -gedaan. Haar verhaal wbs: in derdaad niet opwjekkend en ik leidde er uit af, dat Julia Catherwood zoowat al tijd de lijdende partij was geweest. Zo praatte en' rammelde maar altijd door op een allerwonderlijkste manier en ik verstond geen vierdepart van wat ze zei- de, zoo geheimzinnig waren haar uitla tingen. Ik merkte wel, dat dit oom Matthias hinderdehij werd onrustig en zag mij telkens aan alsof mijn bijzijn hem hinderlijk was. Eindelijk zeide hij: „Mjij dunkt, mevrouw Trafford, dat het beter is als de jongelui samen wat gaan wan delen. Chrystie wil, denk ik, wel heel graag den tuin eens zien". y Madame vond het goed, ze knikte al- 7.00 7.23 7.32 7.44 7.50 8.01 8.06 8.17 8.27 8.35 8.42 S.49 8.57 9.06 7.53 7.17 6.40 6.53 7.57 7.12 8.27 9.14 10.03 10.28 10.41 10.59 11.29 11.43 12.06 12.15 8.45 8.56 9.25 1.06 1230 9.36 10.56 12.20 9.08 10.21 11.32 3.25 4.09 4.30 4.50 4.59 5.12 5.19 5.29 5.35 5.45 5.54 6 02 6.10 6.18 6.26 6.35 9.11 V 9.11 V. 4.00 V. 4.22 3.05 5.46 V 6.51 V 6.85 V, 7.51 8.21 Y, 8.58 V 9.23 A, 9.55 Y, 10.15 10.24 10 36 10.42 10.52 10.57 1104 11.12 11.20 11.32 11.38 11.47 A. Leeuwarden Groningen Zwolle Nijmegen Arnhem Maastricht Amsterdam \YP Utrecht Amsterdam CS Den Haag HS Rotterdam D P Breda Rosendaal Rosendaal Bergen op Zoom Woensdrecht Rilland-Bath Krabbendijke Kruining.-Ierseke Vlake Kapelle-Biezel. Goes 's Heer-Arendsk. Noord-Kraaijert Arnemuiden Middelburg Vlissingen A. A. A. 4.43 4.38 1.36 1.50 2.29 12.23 A. 11.51 A. 11.04 A. 11.38 10.23 9.49 9.02 8.37 8.09 7.50 7.40 7.27 7.20 7.10 7.04 6.57 6.49 6.40 6.32 6.23 6.16 6.05 A. A. V. A. V. 9.52 9.43 7.46 5.30 6.14 5.15 5.50 4.42 4.03 3.11 2.46 2.15 1.59 1.50 1.38 1.32 1.23 1.18 1.12 1.04 12.56 12.49 12.41 12.35 12.25 1.25 10.38 11.25 11.20 10.50 10.05 10.50 9.28 8.40 7.33 6.48 6.40 6.22 6.13 6.01 5.55 5.46 5.40 5.34 5.26 5.18 5.11 5.03 4.56 4.45 10.49 9.29 9.10 8.52 8.33 8.27 8.15 8.15 8.02 7.39 7.28 soldaten1, wapens en munitie te hulp te komen. De transporten kunnen via dep door de Amerikanen gereorganiseerde!! Si- berischen spoorweg zonder bezwaar plaats hebben. De Westelijke geallieerden Reb ben het Japansche aanbod bereids aan genomen, terwijl hij Rusland, dat zich nog tegen- het plan verket, wordt aan gedrongen er in toe te stemmen. Reuter seint uit New-York, dat de toevallige ontdekking van aan Zwedeln. geconsigneerde draadnagels 'met loodenl koppen de douane-autoriteiten er toe gel- leid heeft, de verscheping van .300 kis ten draadnagels te beletten. Elke draad nagel' bevatte genoeg lood voor 't ver vaardigen van ©en geweerkogel, terwijl in de aanvraag voor nitvoerconisent geefi imiellding gemaakt werd van lóod. De kop pen zaten los en konden -gemakkelijk af genomen worden. Thee. lo. De prijs, tegen welken thee in den tusschenhandel ten hoogste zal mogen worden verkocht is bepaald op: fl.10 per Va K.G. los, en f 1,20 per K.G. verpakt, in hoeveelheden van kwart ki logram of minder; 2o. in vorenstaande maximumprijzen zijn begrepen kosten van invoerrecht, emballage en vracht. lo. De verkoop en aflevering van thee is verboden, behoudens vooraf verkregen toestemming van het Rijksdistributiekan toor. 2io. Het verbod onder 1 gesteld is niet van toepassing op verkoop en aflevering van thee dioor pakkers en tusschenhande- laren aan detaillisten en door detaillis ten aan verbruikers, voor zoover deze verkoop en aflevering plaats vinden over eenkomstig hetgeen in de ter zake die nende beschikkingen is voorgeschreven. Koffie en thee mogen niet vermengd worden met vreem de bes'tanddeelennatuurlijk wel met sui ker en melk, met welke bestanddeelen thans oom Matthias toe en zei toen en kele woorden in het Fransch tot Louis, waarop wij samen uitgingen. Toen ik He deur uitging oom Matthias riep me nog achterna, dat ik maar door het boschr je naar "Elmwood terugkeeren moest hoorde ik de oude dame op ooquetten toon zeggen: „mevrouw Trafford, verba zend, wat ben je toch stijf tegen me ge worden, Matthias. Ik had gedacht, dat Het wel altijd Matthias en1 Julia tusschen ons gebleven zou zijn". Ik hoorde ook nog even het antwoord van mijn oom, dat hij op uiterst koelen toon uitsprak„Veer tig jaren geleden werd u voor mij! me vrouw Traffordnu is het te Iaat, omi daar nog weer verandering in te brengen". Louis had zoowel opmerking als ant woord ook gehoord. Hij proestte, toen hij de deur achter mij; gesloten' had„Stel je voor", zei hij, dat die ouwetjes nog gaan coquetteeren met elkaar. Daar zou ik eigenlijk weieens bij willen zijn". „Hé, wat ben je nu vervelend'!' riep ik verontwaardigd uit. Iets in zijn toon was jpr, dat mij buitengewoon ergerde, misschien omdat ik zélf het denkbeeld dat hij nu in woorden bracht, ook wei eens had gehad en het mij toen afschu welijk voorgekomen was, Louis begreep, dat hij me echt boos had gemaakt: een tijdlang liep ik mok kend naast hem voort, en deed hij alle thee en koffie als drank plegen te wor den vermengd. Tot 15 October kan ontheffing ver leend worden van het verbod tot ver koop van vermengde thee of koffie. Bakken van wittebrood. De minister van landbouw heeft aan de gemeentebesturen de navolgende circu laire gericht: In verband met de noodzakelijk ge worden vermindering van het brood rantsoen, is het in het algemeen niet wenschelijk, dat worde voortgegaan met het hakken van wittebrood met een gewicht van 400 gram. Ik geef u daarom in overweging, in uwe gemeente geen ander witte brood te doen bakken dan wittebrood met een gewicht van 250 gram en 50 gram en veelvouden daarvan, gelijk thans reeds in verschillende gemeenten plaats vindt. De r egeeringsschoenen. Het „Vakblad voor de Schoenmakerij" bevat een 'artikel over goedkoope regee- ringsschoenen, waarin betoogd wordt, dat er nog een lange tijd over heen zal gaan, eer die goedkoope regeeringsschoenen zul len gemaakt en afgeleverd kunnen wor den. Overleer is er te weinig, chroom- geitenleder en boxcalf komt er niet meer binnen, rundbox of Java-box wordt er nu al niet meer voor de huidige be hoefte gefabriceerd. Graanprijzen en verbouw van voed ings gewassen. Eenigen tijd geleden heeft de Minister van Landbouw de prijzen bekend gemaakt tiie aan da landbouwers voor den oogst 1918 worden gegarandeerd. Ten tijde van het vaststellen der prij zen konden deze alleszins voldoende wor den geacht o-m den landbouwers eene behoorlijke winst te verzekeren, zoodat een ruime uitzaai kon worden verwacht. Sedert zijn irutusschen de omstandig heden niet onaanzienlijk veranderd. De kansen op een voldoenden aanvoer van (graan en veevoeder uit het buitenland moeite mie weer in een goeden luim te krijgen, wat hem ook al heel spoedig ge lukte, want Louis Trafford was geen jon gen, om er lang boos op te blijven. [We waren al weer druk Kief elkaar aan het babbelen op de plaats, waar vroer ger de bijenkorven hadden gestaan, toen! baas Thextoni bij ons kwami en vroeg, even mijnheer Trafford te mogen spre ken. ik bemerkte aan zijn gewichtige manier van doen, dat hij' Louis als den: eigenaar van het goed beschouwde. Juist op hetzelfde oogenblik kwam Jameis Las- celles aanwandelen. „Toe Jem, kolm eens even hier'', riep mijn metgezel hein toe. „Wil jij even miss Tyndale onder je hoede nemen? Ik moet even met Thexton iets afspreken. Breng ze even naar huis, het gaat door het eibenboschje". Voor Tames oif ik antwoord hadden kunnen geven, was Louis al verdwenen! en waren wij alleen toet elkaar, wat ik nogal vervelend vond, daar ik tot nog toe geen drie woorden met hem had ge wisseld; bovendien boezemde hij me bui tengewoon ontzag in door zijn ernstige bedaarde manieren. James glimlachte. „Ja", zei hij bij wijze van verontschuldiging, „Louis neemt het zoo nauw niet, hij heeft een hekel aan plichtplegingen". LIJ .JIJ w» ra 131 E3D (Wordt vervol gd-1 BI. W. t- »E ih '4 r- d i- n R

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1