te koop, Zaterdag 15 September 191? 31e Jaargang Kó. ^93 enleo, een Saltans, swerkpaard, )e te koop, een Koe, Qlmen- ïenboomen. s BREACKS, osrenwagens. lanen en Mutsenis Kalfvaars, een Koe, instbode mstb&de mstbode, De Groote Oorlog. Bsfioenlarid. Uit do Provêhcie. A. VAN NIEUWEN- en St. Joosland. soort Pannen, d. k, euwe Eenpaardsploeg, >f aankomende ■sknecht loskerke. met October Meid FEUILLETON. Beperkte dienstregeling Ned. Spoorwegen. „Bit, wat een mensch!" zeide ik, toen ik mij met mlijb oom alleen bevond, „ik vind ze vreesëlijk". Ingang 18 Sept. 1917. rg. OF IN RUIL ember, bij P. DE ooskerke. KOOP 'OPPE, Buttinge, kalf, bij L. MEIJERS ring te koop ingewacht vóór of )ij W. BROUWER, 5.0 OP. es Courtrai. DE KAM, Goes. KOOP ÏIAANSE, Goes. SRSE, FRANCKE en e. EOOE lars en een bij de SSE Sr., Meliskerke. ÜOOP 'aarzen, bij CH. WISSE 3* iOOP st, een Drielings- erhalfjarige Vaars titen. enoord", Meliskerke, SjOOP PE, Smid, 't Zand, bij RMAN, Biggekerke. 2de kalf. JE Mz., Koudekerke. alf. Adres „N a®g e itOOR ngstveulen en een 1ANSE, „Oranjezon", er gevraagd, ling beschikbaar rrijpskerke, Voorzorg. C. MARKUSSE,. MALJAARS, Aagte- ;d. J. DE JONGE, Adres J. KOOI JMAN, lovember gevraagd K, Molen, Kloetinge. Uitgave van &xs Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd ie Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219, Bureau te Middelburg: EIRMA F. P. DPIUIJ L. BURG. Drukkers: 0oste*5>aan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. i Ab'onnementsgrijs: Pór 3 maanden fr. p. post f 1.5G Losse nummers -0.08 1 t Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 cl, 3-maal wordt 2-maaI berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard**. Bewijsnummers 5 cent. Beknopt overzicht van den toestand. In het Westen strijd op kleine schaal. Een aanval der Duitschers op het Kaze- mattenplateau werd afgeslagen, na een gevecht van man tegen man, blijkbaar dus met groote verliezen voor beide par tijen. Overigens slechts levendige artille rie-gevechten in eenige sectoren van het N. 0. front van Verdun. Nadat wij dit geschreven hadden, komt het Fransche s*tafbericht binnen, dat het volgende inhoudt: „Na een hevig bombar dement op den rechteroever van de Maas hebben de Duitschers onze nieuwe posi ties ten Noorden van het Caurièresbosch aangevallen. De vijand slaagde er in Onze vooruitgeschoven linie over een front van 500 meter binnen te dringen, waar het gevecht nog voortduurt." Op het Zuiderfront werden op de N. helling van den San Gabrielle drie krach tige Italiaansche aanvallen afgeslagen. - Morgenmiddag of -avond wordt het ant woord van Duitschland op de vredesnota van den paus verwacht. De Lokal Anzeiger zegt, dat het ant woord van Duitschland tegelijkertijd met dat van Duitschland's bondgenooten zal worden aangeboden. De leiders der groote Rijksdagpartijen, die in de „bizondere commissie bij den rijkskanselier" zijn vertegenwoordigd, heb ben, met inbegrip der conservatieven, hun goedkeuring gehecht aan het antwoord der Duitsche regeering, zoowel wat den vorm als den inhoud aangaat. Bij de voorstelling van het nieuwe Hon- gaarsche kabinet in het Magnatenhuis, waar dr. Wekerle zijn program ontwikkel de, verklaarde de prins-primaat kardinaal Czernoch, dat de Pauselijke nota volko men overeenkwam met de verklaringen van graaf Czernin en de algemeene ba sis aangaf, op grond waarvan men vre desonderhandelingen zal kunnen beginnen. Van dezen kant worden vredes-stemmen gehoord, doch, helaas, de Ver. Staten bereiden zich in toenemende mate op den krijg voor. Daniëls, de secretaris van marine, heeft een redevoering gehouden voor de marine-cadetten en daarin een „schitte rend beeld" gegeven van de ontwikke ling der Amerikaansche vloot sinds het uitbreken van den oorlóg. Met inbegrip van de nog loopende begroóting, aldus spreker, zijn ongeveer 2 milliard dollars in een klein jaar toegekend. „Ik verklap hier geen militaire gehei men, als ik zeg, dat de toename van personeel in de laatste maanden de toe name van materiaal ver overtrof en dat dientengevolge thans driemaal zooveel schepen in aanbouw zijn als zes maan den geleden. En steeds komen er meer schepen van de uitgebreide en zich steeds meer uitbreidende scheepswerven, waar op de duizenden vaderlandslievende man nen, die aan den oproep gehoor gaven, een plaats vinden." Wie zal de overhand behoudende oorlogskoorts of de vredesbegeerte? Wij vreezen dat vooralsnog de eerste het zal winnen. De toestand in Rusland is nog uiterst moeilijk te beoordeelen. De berichten zijn schaarsch en zijn vaak in tegenspraak met elkaar. De vice-premier en minister van finan ciën, Nekrasoff, is afgetreden. Terest- schenko volgt hem als vice-premier op. 73) Bewerkt naar het Engel sch van EMMA JANE WOR-BOISJEL Na een poosje werd de thee binnen gebracht, maar welk een onderscheid met ons gezellig theeuurtje, waarop altijd een overvloed van de smakelijkste gerechten werd binnengebracht. Bij ons kwam er lekker gebakken brood, gebak, eieren, ham, koud vleesch en gelei, enz. op tafel, inaar hier heerschte slechts groote so berheid, en was buitendien Mies nog on gezellig ingericht ook: het water kookte een ouden, verroesten ketel, de zil- trekpot, weer met een heel leger griffioenen versierd, was vol krassen en 011 thee, die er uit te voor- ijn kwam, leek wel slootwater. Dan innn611 °r C?a ^tnpeltje dunne boterham- een schaaltje boter, een paar sneed ies geroosterd brood en een paar half rijpe appelendat was ons heele sou- per, geen ham, gelei of vleesch.niets van dat ai'. Een telegram uit Stockholm aan de Duitsche bladen meldt: Volgens berichten uit Finland zou generaal Korniloff den president der doema, Rodzianko, hebben opgedragen te Moskou een nieuw kabinet te vormen. Volgens de laatste berichten is generaal Kaledine in de streek van Rostoff ge arresteerd. De commandant van de troepen, die aanhangers zijn van Korniloff, generaal Krimoff, kwam te Petrograd aan. Hij som meerde de troepen de wapenen neer te leggen en zich aan de regeering te on derwerpen. Hij werd door Kerenski ont vangen, keerde naar huis terug en pleegde zelfmoord door een revolverschot. Ziedaar enkele berichten uit het land van verwarring. Een beeld van den wa ren toestand geven ze helaas niet,, Tot slot nog èën èn ander over de Zweedsche telegrammen-affaire. De Duitsche staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken heeft den gezant in Argentinië, graaf Luxburg, te Buenos- Ayres telegrafisch naar Berlijn ontboden om mondelinge ophelderingen te geven over het incident, door de publicatie van zijn telegram ontstaan. Tot de Argentijnsche regeering wordt mede het verzoek gericht voor den ge zant een vrijgeleide te verkrijgen. De ministerraad van Argentinië duurde drie uren. Er werd besloten de verkla ringen van Stockholm en Berlijn alsmede nadere inlichtingen uit Washington af te wachten, alvorens een defenitieve houding vast te. stellen. De Argentijnsche regeering heeft Lux burg zijn paspoorten overhandigd. De offi- cieele nota, die deze overhandiging ver gezelde, duidt niet op een afbreken der relaties met Duitschland. Argentinië gaf echter opdracht aan zijn gezant te Ber lijn opheldering te eischen van de Duit sche regeering. Het schijnt, dat van deze ophelderin gen, de verdere beslissingen van de Ar gentijnsche regeering zullen afhangen. De publieke opinie is intusschen zeer opgewonden over het optreden van den Duitschen gezant. Het Argentijnsche schip „Curamalan" is met man en muis ver gaan, en het publiek veronderstelt, dat de door Luxburg aangeprezen methode hier toegepast is. De koning van Engeland. De Daily Mail bevat een artikel over den oorlog en den koning van En geland, die naai het heet van 'S ochtends 8 tot 's avonds 11 werkt, met korte tus- slchenpoozen voor de maaltijden. Er is geen huishouding in 't heele land, ver zekert het blad, die eenvoudiger leeft dan die van den koning. Sedert het begin van den oorlog is' hij' viermaal aan 't front geweest, viermaal op de vloot, heeft hij 160 maal' froepenschouw gehouden, 250 bezoeken gebracht aan Hospitalen, 80 aaQ munitiefabrieken, hij; heeft 60,000 militaire eerbewijzen goedgekeurd, 10,000 zelf overhandigd. Voorts neemit de ko ning kennis van alle officieele beschei den die op den oorlog betrekking hebben. Korts oorlogsberichten. Naar aan de Prf. Ztg. via Bern wordt geseind, meldt de „Temps" dat de Braziliaansche Minister van Buiten- landsche Zaken naar aanleiding van de loopende geruchten omtrent eene uitzen ding van Braziliaansche troepen naar Eur ropa, verklaard heeft dat Brazilië geen soldaten kan zenden. „Is mijnheer Lascelles al thuis?'' vroeg de jonge mevrouw aan den knecht, die ons bediende. Het antwoord was ontken nend en madame maakte de zure op merking, dat iemand, die op; etenstijd ver koos te wandelen, ook wel geen honger zou hebben1. Voor zoo iemand behoef de men niets te bewaren, maar de jonge mevrouw zei heel bedaard tot den knecht, dat de thee bij het vuur geplaatst moest worden en warm gehoudenik be merkte echter, dat zij onrustig rondzag, toen zij dit bevel gaf. „In mijn tijd", zei madame vinnig, „moesten de jongens en meisjes op be paalde uren thuis zijn en als ze er dan niet waren, kregen ze niets mleer. Tegen woordig j's het juist andersom, 't schijnt wel, of de menschen tegenwoordig ,geik zijn". Niemand gaf een antwoord op die liefelijke opmerking en ik begon mij al schrikkelijk te vervelen ,toen de deur open ging en een jonge man binnentrad ik begreep, dat dit James Lascelles moest zijn. Hij leek in niets op 'zijn knappen broer en was verre van mooi. In plaats van slank te zijn, was hij maar middelmar tig van lengte en bovendien liep hij een Naar aan de „BerL Lok. Anz." uit Stockholm) wordt geseind, blijkt uit de aldaar aangekomen Russische dagbla den, dat te Petersburg toestanden heer- shhen, die aan het ongeloofelijke grenzen. De zucht naar genot is. tot een onge kende hoogte' gestegen, en de Russische hoofdstad geeft zich des nachts dan ook aan een waren zwijmel over. De cate'a en cabarets zijn den geheelen nacht geo pend, en wijn en champagne vloeien bij stroomen. Naarmate de politieke en mi litaire toestand vertwijfelder wordt, schij nen de uitspattingen toe te nemen. In Italië is de rantsoentering van graan, (meel, brood, deegwaren, maisi, rijst en tg'erst verplicht verklaard. In Posen staan vele molens in brand. Duizenden tons graan zijn in gevaar. Grieken, die uit Rlein-Azië zirjin ge vlucht, doen vreeselijke verhalen over de slachting, die door de Turkèn daaronder de Grieksche bevolking wordt aangericht. Naar van 'Duitsche zijde wordt ge meld, is het bericht, dat in Duitschlandi meisjes hoven de 16 jaar haar haarvlech ten voor oorlogsdoeleinden moeten af staan, een verzinsel, Door de politie te Ruhrort is eene conductrice gearresteerd, die er haar werk van maakte de reizigers' in de treinen! te iberooven. Bij, hare arrestatie werd een zilveren tasch en een som ,gelds op haar gevonden, die zij kort tevoren een reiziger had ontfutseld, terwijl 'hij eene huiszoeking tal -van gestolen voor werpen te voorschijn kwamen. Naar Parijsche bladen melden, heeft Villa, het Mexicaansche bendehoofd, Car- ranza zijn onderwerping aangeboden. De ze heeft echter geweigerd met Villa te onderhandelen en zegt hemi te zullen' terechtstellen, lals 'hij hem in handen krijlgt. De meelfabrieken te Minneapolis zijn stopgezet wegens tarwegehrek. Ook in Engeland zal Maandag de zomertijd eindigen. Het maandelijksch meelrantsoen in Hongarije 'zal van 7,20 Kg. tot 8,40 K.g. per persoon verhoogd worden. - Niet alleen in ons land doet de kolennood zich gevoelen, maar ook in Duitschland is de nood hoog gestegen. De nood is er zelfs zoo nijpend, dat de staatsminister van Onderwijs heeft be volen, dat, om kolen uit te sparen, de schoolvacanties in de provincies Hessen- Nassau moeten worden verlengd. Utrecht houdt den zomertijd. B. en W. van Utrecht hebben bepaald, dat alle gemeentelijke diensten, bureaux, scholen enz. enz. te beginnen met Maan dag a.s!. gedurende de eerstvolgende maan den een uur eerder zullen aanvangen, als straks de zomertijd wordt opgedoekt. De scholen en bureaux, dié dan te 9 uur zouden beginnen ziullen te 8 'uur aanvangen. Ook de bureau-uren van de S.S. zullen zich daarnaar wijzigen. Het gebrekaan gewapendbeton. Het tekort aan gewapend beton neemt zulke afmetingen aan, dat de betonfa- brieken overal1 oud ijzer opkoopen, ami in den nood te voorzien. Oude spijlle dikanten brengen zooveel' geld op, dat dat men er een vijftal jaren geleden bijl- na een nieuw voor had. weinig voorover. Hij zag er zeer bleek uit en had blond haar, lang niet zulk mooi blond ais dat van Louis. Daar hij al een baardje had, zag hij er uit als een volwassen man. Hij leek maar wei nig op zijn moeder, maar hiji had de zelfde fijne gelaatstrekken en evenals zij een vriendelijken trek om den mond, daarentegen had hij geen bruine, maar grijze, die een ernstigen, trouwhartigen indruk maakten. Onwillekeurig maakte ik tusschen hem en zijn schitterenden broer een vergelijking en ik moet eerlijk er kennen, dat die ten slotte toch niet in het nadeel van James uitviel, want ik zag dadelijk, dat hij een oprechte, goeL de jongen was en instinctmatig vermoed de ik hij hem een beter en edeler ka rakter dan bij Louis. En tochik ging met den stroom mee en gaf de voor keur aan Louis1, Louis werd mijn held. Al spoedig merkte ik, dat mevrouw James Trafford, hoeveel zó ook van haar mooien jongste hield, toch het meest ge steld was op den ouderen Jaines, die haar lieveling was. Ik heb nooit een moeder en een zoon gezien, die zoo ge heel voor elkander leefden als die twee. Het was een genot te zien hoe liefde vol' en, eerbiedig hij zijn. moeder bieje- 5.09 V. Leeuwarden 5.19 V. Groningen 9.25 4.00 V. Zwolle 10.56 5.46 V. Amsterdam WP 12.20 6.51 V. Utrecht 9.08 6.35 V. Amsterdam C S 11.32 8.21 V. Rotterdam D P 8.25 8.58 V. Breda 4.09 9.23 A. Rosendaal 4.30 9.55 V. Rosendaal 4.50 10.15 Bergen op Zoom 4.59 10.24 Woensdrecht 5.12 10 36 Rilland-Bath 5.19 10.42 Krabbeudijke 529 10.52 Kruining.-Ierseke 5,35 10.57 Vlake 5,45 1104 Kapelle-Biezel. 5.54 11.12 Goes 6 02 11.20 's Heer-Aremlsk. 6.10 Noord-Krapijert 6.18 11.32 Arnemuiden 12.06 6.26 11.3S Middelburg 12,15 6.35 11.47 A. Vlissingen 7.00 7.23 7.32 7.44 7.50 8.01 8.06 8,17 8.27 8.35 8.42 8.49 8.57 9.06 6.53 7.57 7.12 9.14 10.03 10.28 10.41 10.59 11.29 11.43 mjSim ■jVerlofr egeling. In verband met de inperking! beperkte dienstregeling spoorwegen op 18 Septem ber, wordt een wijziging in de yerl'ofs- regeling op dien dalum ingaande voor bereid, gebaseerd op eenmaal' verlof per zes weken; gezinshoofden zeven dagen, anderen 2 dagen. Depots' "eenmaal per maand, gezinshoofden drie dagen, ande ren twee dagen. Toevoeging Zondagenl uitgesloten. Onze gezant in Zweden is uit Christiania naar Stock holm teruggekeerd. Hofbericht. Het Koninklijk Hof zal, met 'ingang van a.s. Maandag, voor den tijd van een week den lichten rouw aannemen we gens het overlijden van de Czarina van Bulgarije. D e ^Nickerie" !zou naar Nederland medenemen niet minder San 7000 balen koffie en 1000 balen cacao. Wild zal voorloopig niet meer uitgevoerd ma gen worden. Onze kol'envoorziening. De WirtschaJtliche Pressestelle deelt miede: In aansuiting aam de vroegere mededeeling vernemen wij van bevoegde zijde, dat, Zooals verwacht werd1, met den kolenaanvoer vani uit Duitschland we der een aanvang genomlen is. Winteraardappelen. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Voort van Zijp heeft tot den minister van Landbouw de volgende vraag gericht: Voor arbeiders, die voornemens zijn coöperatief winteraardappelen op te doen, is het gewenscht, dat er eenige zeker heid bestaat, dat het voorbereiden van deze zaak en inzonderheid het bijeen brengen van het benoodigde geld, niet tevergeefs geschiede. Kan de minister me- dedeelen, of er uitzicht is, dat in 's mi nisters beschikking omtrent de soorten van late aardappelen, waarvoor de vrije handel is toegestaan, in de eerste weken geen wijziging is te verwachten? Indië ep de g r a an -invoer. Reuter seint uit Melbourne: Hughes, antwoordende op een desbe treffende vraag in het huis van afge- gende en hoe zij hem in haar vertrou wen nam. Daarentegen was Louis de lieveling van zijn grootmoeder, die hem totaal verwend had en daardoor thans dikwijls zijn nukken moest verdragen. Voor ik Cuppage verliet, hoorde ik nog, dat Edmund Catherwood een paar jaren geleden gestorven was en dat zijn weduwe en dochter te Londen woonden, het meisje was rijk als een Rothschild, maar leelijk als een hottentotsche Venus, naar Louis critisch opmerkte. „Nee maar", zei hij uitbundig, „je moet haar zien, je schrikt je dood.rood haar, sproeten, een wipneus en dan bovendien nog .een hu- meurtjeMaar haar millioentje heeft ze in haar voordeel, het geld vergoedt veel". Daar de oudste tak der familie ont erfd was en de jongste geen mannelijke erfgenaam had achtergelaten, Was Louis Trafford Juliana's eenige kleinzoon de rechtmatige bezitter van Cuppage ge worden. NEGENDE HOOFDSTUK. vaardigden, zeide dat uitvoer van tarwe en meel naar Nederlandsch Oost-Indië niet toegestaan kon worden, tenzij onder speciale bedingen, die wederuitvoer be letten. Koek- en Banketbakkér. Aanvragen om als zoodanig erkend te' worden, zullen niet meer behandeld wor den. Het Kami erlid Spiekman. Het lid der Tweede Kamer, de héér Spiekman, die te Ginnefcen1 herstel vani zijn gezondheid zocht, 'is naar Rotter dam teruggekeerd, om in het "Diacones- senhuis verder verpleegd te worden. Onderzoek tan neultral'e slche- pen. In reederskringen te Göteburg verluidt, dat Engeland aan de Amerikaansche regee ring heeft voorgesteld, het onderzoek vaö neutrale ."schepen, die uit havens tea Zuiden van New-York vertrekken, te Nor folk in Virginia, en niet meer to Hali fax te doen plaats hebben. Boter in bl'ik. Naar aanleiding van een bericht in de dagbladen) dat boter, verpakt in 'blik, tegen fl,60 per halve k.g. mag wordeö verkocht, deelt men mede, dat zulks niet juist is. Volgens de door den Minister van Landbouw vastgestelde maximum prijzen is! het niet geoorloofd den boter- prijs vgor verpakking te yerhoogen1; zoa dat voor boter, verpakt in blik, niet meer dan i f 2,60 per K.g. in rekening mag worden gebracht. De nieuwe D i e asltrege 1 i n g der Spoorwegen. Zie in dit nulm- mer het uittreksel' uit de beperkte dienst regeling, welke 18 Sept. in werking treedt. Wijl de boekjes niet tijdig gereed kun nen zijn, wil de redactie van „De Zeeuw'' alle mogelijke inlichtingen omtrent deze dienstregeling verschaffen. Op ons bureau kan men desgewenscht inzage van de biljetten verkrijgen. De eerste trein van Vlissingen en dé laatste trein terug hebben een restaura tierijtuig. De buurtverkeerkaarten zijn op alle treinen geldig. Markttreinen loepen er niet mieer op de Zeeuwsche lijn. „Kom,, kom, kom", suste oom, dat z!al wel weer een beetje overdreven zijn, je weet Chrystie, dat je gewoonlijk veel te heftig in je uitvallén bent. En dat je dan later toch weer van gedachten ver andert". „0 neen, oom, vast niet", gaf 'ik haas tig ten antwoord, „iemand, die zioo lee lijk is, zal mij nooit aanstaan". „Foei, Chrystie," berispte mijnheer Per- ren mij, „ik dacht, dat je te verstandig was, om veel waarde aan een knap uiter lijk te hechten. Bovendien, wat je daar beweert, dat Julia leelijk is, dat is toch te dwaas om over te spreke'n. Natuurlijk, ze 'ziet er met meer 'uit als vroeger, maar ze zal toch nog wel altijd een knappe oude vrouw zijn." „Neen, oom, heusch, gelooft u me nu, mevrouw Trafford is' een heel- leelijke oude vtouw, als u Raar ziet, zult ui het tpok zeggen, ze ziet er nog veel ouder uit dan tante Rachell" Ik zag echter, dat oom knorrig wérd, en daarom bracht ik het gesprek op wat anders. Er was bovendien genoeg te ver tellen en ik deelde hem alles mee, wat ik op .Cuppage gezien had, en Vertelde hemi ook, hoe verwaarloosd alles er nu uitzag. j (Worüt vwvolgd.„ BI. A. 4.43 9.52 t- A. 4.38 9.43 A. 1.36 9.52 A. 11.51 6.11 10.50 ir A. 11.04 5.15 10.05 in' A. 11.38 5.50 10.50 A. 9.49 4.03 8.40 10.49 f- A. 9.02 3.11 7.33 a V. 8.37 2.46 6.48 L- A. 8.09 2.15 6.40 9.10 a V. 7.50 1.59 6.22 8.52 a 7.40 1.50 6.13 8.52 !- 7.27 1.38 6.01 8,33 t 7.20 1.32 5.55 8.27 1 7.10 Las 5.46 8.27 2 7,04 1.18 5.40 8.15 6.57 1.12 5.34 8.15 3 6.49 1.04 5.26 8.02 6.40 12.56 5.18 8.02 r 6.32 12.49 5.11 8.02 L 6.23 12 41 5.03 8.02 6.16 12.35 4.56 7.39 f V. 6.05 12 25 4.45 7.28

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1