Telegrammen. u Station s Heer Arendskerke. Aanbevolen Adres Parapluies. HUGO WILLEMSEN, Donderdag 20 September 1917, tt, ingezonden Stukken. Allerlei. laatst® Benclte. Burgerlijke Stand Advertenties PredittearteB der Gerei Seri te Gees. BLOEDARMOEDE Winterseizoen. Woensdag 10 October 1917. Bijbels en Kerkboeken Firma F. P. D'HUIJ, Openbare Verkooping Openbare Verkooping Erf en Tuin Bergplaats r een Woonhuis en Erf een Woonhuis en Erf «takt berichte, Getrouwd: Aigemeen® Vergadering VERKOOPING van den Landbouwersinspan op de hofstede „La Solitude", aan den Seisweg in de gemeente Mid delburg, op Nader te annonceeren. Notaris VERHULST. op Dinsdag 18 September 1917, op Dinsdag 18 September 1917, nog worden geveild: Nieuwe zendingen in voordeelïge prijzen en goede kwaliteit. tkhuis to-t vonin- |'C. v. In dier y auke - H, [is po- indcr- udien zake Juni Ing te Ird hij aland) |eenen i bevat Grjey- vaa tginjg Park- Jchpidt eket Duy- fcn He Imden. ag der leikemy I schijnt |ran de hildër naar I in den Ten. papier ers en te op hij (en gaande Itsprui- pen etp voor- |iderhe- egeval- paar- is 'een boetzeer erechtl voor redac- Liefde D. V. bij1 den Iverdal, longens Blij", meest schrijf- igina's, loor C. 1 maand in ver- elletjes, els, we- ieta over- hie tee- |p f 1.95 >ur g. Inoemde lis reeds ver in een H. p., A., 32 de le- |5 d. h. over- v. iW,. en M lierster, 0 d. h.; ht, Mid- r en 6 rest; P. werkster, 20 j., en C„. delhurg, lorwaar- b. B. op afbetaling gebruikte fiets te hebben verkocht. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf. De volgende bekl. H. de M. uit St. Jansteen, thans gedetineerd, stond terecht wegens het toebrengen van zware mis handeling door J. van Petegem alhier. Op 11 Juli was getuige J. van Petegem op een zolder om werklieden te zoeken. Getuige heeft toen een emmer met wa ter bevuild. Toen hij weg wilde gaan, heeft hij een klap op het hoofdd gekre gen, is bewusteloos geworden en de wond is nog niet genezen. Bekl. zegt, dat hij bang was voor ge tuige, die dronken was, deze heeft hem zoo geslagen, dat hij niet meer wist wat hij deed; de schepel, waarmede de klap zou hebben gegeven, kent hij niet. Getuige zegt nog, dat'hij de M. gezien heeft, voor den slag werd toegebracht, maar hij wist niet of hij dien slag gaf. De tweede getuige T. van Petegem, zoon van den eersten getuige, heeft de ruzie gehoord; zijn vader wilde niet mede gaan, maar ging weer naar boven, hij zag toen bekl. slaan. Op een vraag van den verdediger, mr. J. Adriaanse, zegt getuige de mishandeling goed te hebben gezien; hij ontkent met een mes te hebben rondgeloopen. Getuige J. Bunning heeft ruzie gehoord en is gaan kijken, heeft getuige van Pete gem zien vallen; het toebrengen van den slag heeft hij wel gehoord, doch niet ge- zién. Getuig© C. de Blok, heeft de ruzie bijgewoond, de ruzie is begonnen toen van Petegem een emmer drinkwater be vuilde. Getuige heeft met den zoon ge tracht den vader mede maar huis te nemen, dit is niet geluktvan Pete gem isl ."weer naar boven gegaan en toen bracht "bekl. hem den slag toe; hijl viel en de drie getuigen vingen hem op; hij kon niet ergens' tegen opgevallen zijn. De getuige, deskundige, T. M. Fruijtier, arts te Hulst, heeft v. Petegem behan deld, die o.a. schrammen had aan het hersenvlies. De wond was levensgevaar lijk; thans is de wond bijna genezen en zijn geen gevolgen te vreezen; de wond kan met een scherp voorwerp zijn toegebracht. Thansi werden een vijftal getuigen a décharge gehoord. De eerste, Striemens, heeft de mis handeling niet gezien en heeft bekl. niets in de hand zien hebben. De tweede v. Tierens, verklaart niet te weten dat er halverwegen de trap een grendel' is1; hij1 heeft niet geziep, 'dat bekl'. sloeg. De derde Ei. de Block heeft Van Pe tegem hooren zeggen, voor hij naar bo- |ven ging, die Van Maagen is mijn man'. De zoon van Van Petegem is na het gebeurde naar huis geloopen, en met een mes tergugekomen. De vierde, E. Stroband, heeft ook den slag niet zien toebrengen; hij hoorde v. P. roepen ,,kom eens naar beneden". De laatste, D. van de Velde, heeft ook de mishandeling zelve niet gezien; de schepel hing dicht bij het trapluik. Na het gebeurde beeft men het luik dicht gedaan uit angst voor Van Petegem. Beklaagde blijft volhouden zich niets te herinneren. De officier van justitie is overtuigd, dat Van Petegem de oorzaak is van het gebeurde, maar daarom is bekl. toch schul dig en luidde de eisch 5 maandeu met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Adriaanse, wijst op den gemoedstoestand waarin bekl. ver keerde, toen Van Petegem, die onder den invloed van sterken drank en in drift verkeerde, weer naar boven kwam. Deze getuige moest eigenlijk wegens huisvredebreuk, mishandeling enz. op het beklaagdebankje zitten. Zeker Van Pete gem heeft een wond aan hét hoofd, maar wie zal zeggen welke wond is geslagen in het gemoed van De M., een oppassend man, die nooit gedacht heeft, dat hij ooit op het Tribunaal zou komen. Het is hier eein zéér typisch geval van noodweer en zelfverdediging. Spr. legt over een schrif telijke verklaring van dr. A. Staverman, waaruit blijkt, dat als de wond met den schepel is toegebracht, er ook bloed aan moest zijn, maar dit is niet het geval geweest. Levensgevaarlijk' was de wond niet. Na re- en dupliek werd het onder zoek in deze zaak gesloten. By de dupliek vroeg mr. Adriaanse hekl.'s onmiddellijke invrijheidstelling, aan welk verzoek de rechtbank voldeed. Wegens poging tot verboden uitvoer gepleegd te Rilland, werd tegen N. M. te Rilland, M. J. W. en W. C. B. te Goes, ieder 6 weken gevangenisstraf ge vorderd. Wegens landlooperij werd tegen J. W, H. uit Middelburg 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending gevorderd. Tegen P. de R. uit Vlissingen werd wegens diefstal van een rijwiel te Schore vier maanden gevangenisstraf en wegens diefstal te Tilburg tegeu denzelfdeu be klaagde nogmaaLs één week. 'ISaitsn verantwooTdelëibeid fier Reductie.i Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik mij s.y.p. «enige opmerkingen voiooiloven naar aanleiding van het in gezonden stuk over „jaarwedden Burge meesters en Secretarissen", onderteekend door „Een burgemeester ten plattelande". Ik geloof, dat deze burgervader een zeer gerechtvaardigde stem kat hooien ten gunste van zijn ambtsbroeders, die weke lijks, zoo niet dagelijks den stapel op drachten onrustbarend zien rijzen. Ieder die wel eens een kijkje heeft genomen op een gemeente-secretarie van tegenwoor dig, is het niet ontgaan, dat inderdaad de ambtenaren voor een reusachtige taak gesteld worden. Het is hier niet het sprookje van de berg die een muis baart, maar van de distributie en andere tij delijke negentiende-eeuwsche monsters, die eiken dag hun voedsel herkauwen via ettelijke schrijftafels en zooveel meer han den en hersens der gemeente-ambtenaren. Natuurlijk. Waar in 't algemeen de taak wordt uitgebreid, moet de belooning om hoog. Burgemeesters en Secretarissen moeten voor deze „buitengewone" werk zaamheden „buitengewoon", worden be taald. Burgemeesters en secretarissen? Een bedenking treedt aan den dag. Ware het een feit, dat ieder burgervader „een schrik op het lijf gejaagd werd" na het steeds opnieuw ontvangen van weer andere cir culaires, waardoor het vooruitzicht van weer - zooveel meer schrijfwerk zich on lieflijk voor hem opent, onze vraag zoude bevestigend beantwoord moeten worden. Maar nu er inderdaad zooveel burgemees ters den brui van geven „die het finan cieel niet behoeven te doen" volgens „Een burgemeester ten plattelande", komt een andere vraag hij mij op, n.l.Herinnert die ontslagneming op groote schaal ons dan niet aan een verleden, waarin op het platteland vaak personen tot dit ambt werden aangesteld, die er niet geheel voor berekend waren. Misschien ook in 't ge h eel niet voor berekend. We be leven nog het naschijnsel van die periode in den vorm van dorpsoversten, die heusch niet verbleeken bij het aanschou wen van het distributie-programma, want de secretaris zorgt wel dat alles in 't rei ne komt. Zooi'n man offert er dan al zin tijd aan op, soms een stuk van zijn nachtrust. Conclusie: Na een eerlijk on derzoek in hoeverre ieder ambtenaar door de meerdere opdrachten ook meer werkt, zal de loonsverhooging dan plaats moeten hebben. Of dan het salaris van een secre taris, dat van een burgemeester overtreft, is van uiterst gering belang. De burgers zijn niet verplicht alleen voor theoretische verantwoordelijkheid te betalen. Ik ben mezelf heel goed bewust een kwestie te hebben besproken, die, indien niet fon kelnieuw, toch niet geheel van belang is ontbloot. OPMERKER. I Wnifaartsdijk. Gisteren werd ten over staan van notaris "Pilaar, publiek ver kocht een woonhuis en erf te Wolphaarts- dijk, 'wijk A 132, groot 55 centiaren, aan dhr. Jlx Polderman te Wolphaarts- dijk voor "f615. Hollandsche spreekwoor den, internationaal toegepast. Duitschland: Veel honden zijn des ha zen dood. Rusland: Veel koks bederven de brij. Oostenrijk: Eerst gedaan en dan be dacht, heeft velen in de lij' gebracht. Engeland: Waar twee kijven, hebben twee schuld. Frankrijk: De gestadige jager vangt het wild. België: Waar gehakt wordt, vallen spaanders. Portugal: Alle beetjes helpen. Griekenland: Je moet 'tvan je vrien den maar hebben. Turkije't Eind zal den last dragen. Amerika: Trek als 'tnept, visscher. Roemenië: Berouw komt na de z'onde. Bulgarije: Een goede buur is beter dan een verre vriend. Italië: Zet den stok niet verder dan je springen kunt. Japan: In troebel water is 'tgoed visschen. China: Veel geschreeuw, maar weinig wol. De neutralen: Wat gij1 niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan' een ander niet. (Hand.) LONDEN, 13 Sept. Volgens de „Bir mingham Post" is men op de scheeps werven van Nieuw-Zeeland begonnen mieit het vervaardigen van houten schoeners, gedreven door oliemotoren. Scheepshel lingen worden aangelegd in Tasmania voor groote koopvaardijschepen;; in Zuid- Auistralië is men bezig schepen te hou wen van gewapend beton. LONDEN, 13 Sept. Hedennacht kwam de tijding te Londen, dat de schoener „Jane William" van Arklord Maandag middag een kleine Duitsche duikboot ont moette ter hoogte van de kust van Corn wall. De onderzeeër opende granaatvuur op den schoener, totdat deze zonk. ön- dertuisschen had het. scheepsvolk in de boot plaatsgenomen, op welke vervol gens door den onderzeeër gevuurd werdl. De verongelukte bemanning werd den vol genden dag opgenomen door een Engel1 schen trawler. De bootsman en een ma troos waren zwaar gewond, terwijl' dp overige leden der bemanning dood op den bodem der boot lagen. Ook werd Dinsdag achtend de schoener Williaml, die te Dublin behoort, .aange vallen en tot zinken gebracht door pen onderzeeër, die daarna begon le vuxeü op het scheepsvolk, waarvan een ge wond werd. BERLIJN, 13 Sept. De Turksche minis ter van marine Djemal Pascha is Dins dagavond naar Weenen vertrokken. BERLIJN,13 Sept. Streseman hield he den een rede, waarin hijl verklaarde, dat de Duitschers Riga niet willen terugge ven. Deze woorden werden met applaus begroet. BERLIJN, 13 Sept. Naar gemeld wordt, ontving de Keizer Dinsdag den Rijks kanselier, den chef v;tn den general en! Staf en marinestaf, alsmede eenige mi nisters. De "Kroonprins kwam te Berlijn na de geboorte zijner dochter en bracht eveneens een bezoek 'aan den Keizfer. KEULEN, 13 Sept. Naai- uit Ziirich aan de „Kölnische Zeitung" gemield wordt, heeft; de Amerikaansche Regeering aan Italië een nieuw crediet verleend van 55 millioen. dollar. KEULEN, 13 Sept. Naar de „Kölni sche Zeitung" uit Kopenhagen verneemt, wordt uit New-York gemeld, dat vanaf heden in geheel Noord-Amerika de 'fa bricatie van whisky verboden is. Tot nog toe werden jaarlijks 160 millioen gallons geproduceerd. KEULEN, 13 Sept. Aan de „Kölnische Zeitung" wordt uit Kopenhagen gemeld: Verscheidene troepen van Kerenski heb ben zich bij Kornilof aangesloten. Kerens ki werd bij Luga totaal verslagen. Kornilof vervolgt 'Kerenski, die talrijke bruggen op weg naar Petrograd in de lucht heeft laten vliegen. BERLI1JN, 13 Sept. De Rijksidag komit 23 September bijeen. GENEVE, 13 Sept. Volgens' berichten uit Rome, Zal de Belgische Koning wel dra een bezoek brengen aan den koning van Italië. KEULEN, 13 Sept. De Kölnische Zei tung" verneemt van zijn correspondent te Berlijn, dat ten aanzien van de terug roeping van den Argentijnschen marine- attaché moet worden opgemerkt, dat dit geen verband houdt met de telegram men-aangelegenheid van Graaf Luxburg. Het was "reeds drie maanden geledc-p vastgesteld, dat de attaché teruggeroe pen zou worden. KEULEN, 13 Sept. Aan de „Kölnische Zeitung." wordt uit Berüj'n geseind: De Duitsche Regeering heeft zich bereid ver klaard de Argentijnsche stoomboot „To- ro"'te vergoeden. Dit is niets bijzon ders, tiaar de lorpedeering plaats 'had buiten het versperde gtebied. LONDEN, 13 Sept. De Grieken in bet district van Cardiff, -vier aantal' oml- streeks 1000 bedraagt, ontvingen hedwa de aanzegging, dat alle mannen van 20 «Èrt 83 jaar oud zich naar Athene -moé ten begeven, om, zich bij het léger der Voorloopige Regeering te, voegen. BERLIJN, 13 Sept. Naar uit Weenen bericht wordt, had. Zondagavond op het station Edl'itz een botsing plaats tusschen twee personentreinen. Daarbij werd* p circa 50 personen gekwetst; het ziwaarst de beide machinisten,' die met nog 9 andere zwaar gewonden in een builp- trein naar Weenen gebracht werden. IERSEKE. Naar we vernemen heeft de heer Cupery, oud-wethouder, als raads lid bedankt. 1 Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 13 September 1917. Kleine Veiling. Peren: Bonne Louisse 511, Maagde peren 49, Perzikperen 59, Beurré Dn- rondeau 34, Williams Duchesse 39, Scharlakenpeer 26, Soldat Laboreur 4 7, Calleboutspeer 3—6, Vijgeperen 4 9, Souvenir du Congres 46, Triomph de Vienne 59, Beurré de Mérode 5 10, Beurré Hardy 613, Blanke Jutten 48, Jodenpeer 3—6, Diverse peren 4 10, Afval peren 26 ct., alles per K.G. A p p e 1 sClassieappels 26, Zoete Ribbing 37, Cox Pomona 59, Manks, Codlin 48, Schutters Reinette 36, Princesse Noble 48, Gulderling "69, Engelsche Pigeon 811, Zomer Court- pendu 48, Divere Zoetappels 38, Di verse Zuurappeis 410, Afval appels 2 6 ct., alles per K.G. Perziken 2, Komkommers 1 ct., bei den per stuk. Kléine Ajuin 9,ct. per K.G. V eilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Kapeile, 13 September 1917. Groote Veiling. Appels voor het buitenland f7f22, Peren voor het buitenland f7f16, Ap- pels voor het binnenland f6f9.62, Pe ren voor het binnenland f 6f 8.25, al les per 100 K.G. Kleine Veiling. Maagdepeer f7f9, Reurré Hardy f8 f8.25, Beurré de Mérode f7.50, Duch. Williams f5.60f9.25, Soldat Laboreur f 6.25, Bergamotten f 6.11, Marsepijpeier f 6, Schuttersreinette f 6.50, Koolappel f 6.40, Zomercrolles f 5.30, Tuinzoet f 8.25, Glasappel f6.20, Sterreinette f8.25, Udo- appel f 13, Hondsmuil f 9f 9.62, Peper appel f 5f 6, Gold Pairmain f 6, Zomer Courtpendu f 6.50—f 7.50, Bismarck f 6.50, Bloemzoet f 7.50, Bouman's Reinette f 7 f7.50, Princesse Noble f6.50, alles per 100 K.G. Van 1214 Sept. [MIDDELBURG. Gehuwd: L. J. van Gas tel, jm. 26 j. en Ph. J. Vermeijen, jd. 27 j. BevallenJ. Cornelisse, geb:. Davidse, d.; A. de Rijke, geb. de Kuijper, d. lOverleden: H. Steijn, 14 j., z. Geboren: een buitenechtelijke dochter, moeder 18 j. GOES. Huw.-aang.12, Willem Duve- i kot, 23 j. j. en Cornelia Hendrika Bon- j tje, 28 j. jd. i 1 Gehuwd: 13, Anthonius Marinus Si mons, 28 j. jm. en Madeleine Marie The- rese Borghgraef, 25 j. jd.; Job de !3mijne, 27 i. jm .en JDina Neeltje Pot ter 23 j. j. Van 512 Sept. ZIERIKZEE. Getrouwd: J. J. van den Eijnde, 28 j. "jm. en M. E. Rottier, 23 j. jd. Bevallen: W. G. Schoonen, geb. Lem- bon, d.; J. bij de Vaate, geb. Den Boer, z.; W. C. de Rijke, geb. Verloo, z.; N. P. Timmerman, geb. Potappel, z.; P. Goedegebuure, geb. In den Bosch, d. Overleden: J. van 'tNoordende, 19 j., z. Van 714 Sept. IERSEKE.' Ondertrouwd: Leendert Ka- rel Kramer, 34 j. jm. en Jannetje Oom, 28 j. jd. Gehuwd: Cornells Pieter Bos, 21 j. jm. en Tannetje Brik, 24 j. jd. Geboren: Johanna Cornelia Maria, d. v. Comelis Marien en Geertruida "Bek; Maria Cornelia, d. v. Abraham Kole en Elizabeth Mieras. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen van 14 "Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand onder 765 te Zuid-Duitschland, laagste 744.6 te Kopen hagen. Verwachting tot den .avond van 15 Sept Matige tot krachtigen, Westelijke tot Zuid- Westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk re genbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. J. J. VAN DEN BERG en Arts M. DE WAAL. De Heer en Mevrouw VAN DEN BERGDe Waal betuigen, ook namens hun ouders dank voor de betoonde belangstelling. Bruinisse, 13 Sept. 1917. H. VERWERDe Hesselle geven kennis van de geboorte van hun zoon ALBERT SYBRANDUS. Goes, 13/9 '17. ZONDAG 16 SEPTEMBER. Voorm. half 10Ds. R. J. van der Veen. Nam. 2Leeskerk. Avond 6: Ds. R. J. van der Veen. Afd. Walcheren, op DONDERDAG 20 SEPTEMBER a. s. des ham. te twaalf ure, in het Schut tershof te Middelburg. Ageada: 1. Uiteenzetting doel en werkwijze der V. N. A. 2. Vaststelling reglement voor de Afd. 3. Bestuursverkiezing. 4. Rondvraag en sluiting. Alle landbouwers overtuigd zijnde van de noodzakelijkheid van organisatie der landbouwers bezoeken deze vergadering. HET VOORLOOPIG COMITÉ. TIDDO HAAN, Groningen, levert fr. p. p. voor f 1,501000 Staalpillen onder controle v/h Chem. Bureau. De goed koopste wegens hare duurzaamheid. HUGO WILLEMSEN, Lange Delft,Mid delburg; Wed. H. SITSEN, Walstraat, Vlis singen; J, GABRIELSE Westkapelle, A. V AN OVERBEEKE-LEUNIS. Ter Neuzen voor het FIRMA WE0. GOES. Vereeniging van Groente- en Fruittelers. VERGADERING op Maandag 17 Sep tember a.s., des avonds 7 uur, bij Chk. van Iwaarden. Bespreking Regelingen. Nieuwe leden kunnen aangenomen worden. De Secretaris, J. NGTEBOOM van in alle bestaande formaten en soorten Bureau „De Zeeuw". Huwelijkskaarten. des avonds te 8 uur, te Goes, in „de Prins van Oranje" voer dhrn. Gebrs. NOORDHOEK, ten overstaan van Notaris PILAAR, van: Een Ruim te Goes, aan de Sint-Jacobstraat, wijk B nr. 75, groot I Are 75 Centiaren, ver huurd tot 19 November 1917 aan P. A. de Witte. In het pand was vroeger eene Bak kerij gevestigd, het is door zijne groote oppervlakte voor alle doeleinden geschikt. des avonds te 8 uur, te Goes, in „de Prins van Oranje", ten overstaan van den Notaris PILAAR te Goes, van: (met afzonderlijke ingang naar het kantoor) te Goes, aan de Keizerstraat, met aan de Ossenhoofdstraat, groot 3 Aren 50 Centiaren. Verhuurd tot 1 April a. s. aan de N.V. Goesche Cóurant en bewoond door den heer van Bakneveld. Het pand is te bezichtigen eiken Woensdag, des namiddags van 2 tot 4 uur, waarvoor men zich vervoege aan den ingang van het kantoor. Na afloop van de veiling voor de Erfgenamen Van Sprang, op in „de Prins van Oranje", zullen ten overstaan van Notaris PILAAR a. voor den heer i. T0RBIJN, té Goes, aan de Mattheus Smalleganges- buurt, wijk D no. 62u. Verhuurd aan G. Rijn voor f 3.50 per week ;,en b. voor den heer J. J. M. BITTER, te Goes, aan den Ouden Singel, wijk G no. 38. Verhuurd aan Van Belois voor f 1.90 per week, en aldaar, wijk G no. 34. Verhuurd aan Verrijzer voor f 1.75 per week. OOK VOOR DEN BOERENSTAND. Naar verkiezing wordt gratis de naam op de Parapluie geplaatst. Voor MIJN zaak wordt in Zeeland NIET gereisd. LANGE DELFT BIJ DE MARKT, MIDDELBURG. 4.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 3