iw Vrijdag 14 September lttlV Sle Jaargang feuilleton. De Groote Oorlog. Binnenland. Uitgave van 4» N&anal. Venn. LUCTOR ET EM ERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT '219, Bureau te Middelburg: fIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Dosterbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.06 Prijs der Advertentien. i4 regels f 0.60, iedere regei meer 15 e& 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard*», Bewijsnummers 5 cent. De Reformatie. „Stemmen des' Tijds" van deze maand (en) no. 10 en 11 bevat schoone blad zijden, die alle handelen over de Re formatie. Dr. J. W, Pont schrijft over „Maarten Luther"; dr. H. H. Kuyperover „De Reformatie in Nederland"; dr. A- Eekhof over „De Reformatie in verschil lende landen"; dr. W,. J. AaJders over „De Reformatie en de cultuur"; dr. J. Th. de Visser over „De Reformatie en de Staakunde"; mir. P. A. Diepenhorst over „De Reformatie en het economische leven"; dr. J. R. Slotemaker de Bruine over „De Reformatie en de toekomst." Alleen aan deze opschriften bemerkt men reeds dat wij met hoogst belang rijke verhandelingen te doen hebben ;^en de namen der schrijvers doen ons zien een zestal' hoogleeraren, terwijl de ze vende niet minder is "een man van hoog staande geleerdheid. Doch, wanneer mien zich tot lezen zet, wordt men nog: meer getroffen, door de onbevangenheid die uit menige opmerking of herinnering spreekt. Zoo treft al dadelijk' in het op stel van den (Ev. Lutherschen) Hoog leeraar Pont het streven om de geschie denis in het juiste licht te stellen. Het praatje vau de „duistere" middeleeuwen wordt naar het rijk der fabelen, waar uit het voortkwam, om de "beteLe!kénis der Hervorming te beter te doen uitko men, terug .verwezen. Die beteekenis d'er Hervorming wordt tot haar juiste ver houdingen en motieven teruggebracht. Dr. P. schrijft namelijk: „De ongelukkige, veel gehuldigde voor stelling alsof de Middeneeuwen wareni een duistere tijd die met de Hervorming overging in een tijd van licht, isi verre van juist. Zij "is het gevolg van een overschatting van de beteekenis der Her vorming, die, hoe gezegend ook, toch waarlijk niet de uiteindelijke oplossing biedt op de vraag; naar het wez|en en den_ vorm) yah het West Euxopeesche Christendom, en van een ongewettigde geringschatting van de eeuwen, die aan haar voorafgaan." „Reeds langen tijd vóór Luthers geboorte wordt de wereld be wogen door stroomingen, die tot het in eenstorten van het machtigje middel- eeuwsch-roomsche wereldgebouw moeten! leiden." „Op elk 'levensterrein is er gis ting. Op kerkelijk, geestelijk, litterair, economisch terrein." In dien trant schrijft Prof. Pont. Op uitnemende wijze toont prof. Kuy- per aan, langs welken weg en "door wel ke jnvl'oeden de Reformatie in Neder land is doorgedrongen. Dien weg en die invloeden hebben wij in biet buitenland te zoeken. „Zelfs' onze. Geloofsbelijdenis, onze Catechismus, onze Liturgie en Ker kenorde zijh niet op Nederlandschen bo dem ontstaan, maar hebben we overge nomen van de Kerk in de Paltz en de Hugenoteakerk in Frankrijk. Aan Luther danken we den .stoot tot reformatie, een Pool (a Lasco) heeft het eerst de or ganisatie onzer Kerk ons geschonken; Ruilingen 'heeft door zijn Huyshoeck ons volk gesticht; Calvijn leiding, aan heel ons kerkelijk leven gegeven." Pr°f. Eekhof beschrijft het aanlichten der Reformatie in de verschillende lan den. Hij wijst af alle beweringen van Roomsche schrijvers als zou de Refor matie bloot een opruiming zijn geweest, of van socialisten als Kautsky, dat het in de allereerste plaats ging om „de gees telijke goederen", Hij laat ons dien tijd zien, de kerk, de kloosteirs rpel haar 72) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE W O RJ3 OIS E. We gingen nu samen de steenen trap op en kwamen toen op1 een groot portaal, waarop verschillende gangen uitliepen. Een van die gangen gingen wij in en ik dacht al, dat we dan in een of andere slaapkamer terecht zouden komen, toen Louis mij de gewenschte inlichtingen gaf: „Grootmama heeft tot salon gekozen - de kamer, die vroeger de dames-zitkamer werd genoemd, want heneden is er geen enkel vertrek, dat je bewonen kunt. Maar ik n?°e ,le zeggen, 3at het me hier ver schrikkelijk verveelt". Hij deed nu de deuren open van een kamer» die op het westen uitkwam, een ruime, smaakvol gemeubileerde kamer, en waaIjn T?en ,^aai"d een lekker vuurtje brandde. Er hing een aangename geur in de kamer van bloemen, die op ver schillende plaatsen in sierlijke vazen ston den en iets fleurigs gaven aan de ouder- wetsche omgeving. Bij het vuur zaten twee dames de een© een. jaar of ze- groot grondbezit en rijfce inkomsten, meest door vriendelijke afpersing verkregen; het Humanisme en andere intellectueel-ethi sche krachten. „Inzonderheid voor het Gereformeerd Protestantisme is Erasmus van groote beteekenis geweest"; hetgeen i we wel beamen, mits met de toevoe- 1 ging van dr. Kuyper (folzi. 130) dat Eras- j mus „w-el de Mo-zes Was die het volk j tot de beloofde erfenis heeft gevoerd, maar er zelf niet is! ingegaan." Treffend: juist is ook de teekening van het ver schil tusschen het Gereformeerd en het Luthersch Protestantisme in -oorsprong, eeredienst, belijdenis en karakter. In een schoon betoog, waarin hij, on der herinnering dat de katholieke kerk zelve, de gekerstende wereld, het ge doopte Romeinsche wereldrijk, in de eerste plaats een groote cultuurwereld is, aantoont dat de Reformatie, sfchoon van het cultuurstreven niets verwachtende, toch de cultuur als zoodanig niet uit sluit, laat Prof. Aalders enkele reforma toren optreden, die allen min of meer den invloed van de cultuur hebben on dergaan. Toch is) het onjuist te spreken van Protestantsche cultuur. Het artikel eindigt met een aanhaling van Luthpr, eene van blijvende waarde, waarin de vraag omtrent de verhouding tusschen de hervorming en de cultuur afdoend beantwoordt wordt. Dr. de Visser kweet zich op uitne mende wij'ze van zijn taak door elk "der drie -groote Hervormers Luther, Zwing- li, Calvijn te beschouwen in hun op vatting omtrent de taak en het karakter der overheid, en dan deze drie opvat tingen te toetsen aan het geheel' der Schrift. Onze ruimte gedoogt niet ook de ove rige artikelen zoo te behandelen. Doch hetgeen wij reeds mededeelden uit deze mooie aflevering, zal wel voldoende -zijn omi te bereiken dat alle lezers: van S t e ra men des Tijds1 van dez'e opstellen- reeks- studie maken. Er is een treffende eenheid bij- zooveel verscheidenheid. Terecht schrijft prof. Slotemaker de Bruine (blz. 280) in het artikel „De Reformatie en dé Toekomst": „Het geestelijke waarom het ten slotte ging in de reformatie is t.-iet het louter- geestelijke; daar ligt een gansch we reldleven onder d[e 11 greep van dit geestelijke. Maar ookhet aardsche, inen- schelijke, tijdelijke, wisselende, gewone, waarin de reformatie on3 binnenvoert, is niet het SU, ook niet het eigenlijke, alsof het geestelijke een stuk toegift was. Wat eigenlijk is in, en wat voort dr ij ft. achter de uitwendige dingen, dat is het geestelijke". Beknopt overzicht van den toestand. De toestand in Rusland vraagt in de eerste plaats onze aandacht. Kornüoff had grootsche plannen. Hij wilde zelf een nieuwe voorloopige re geering vormen, en hij had Kerenski zelfs de portefeuille van justitie toegedacht, maar jammer voor den man Korni- loff n.l. dat zijn aanhang niet groo- ter is. Want nu dreigt het geheele Korniloff- av-ontuur te mislukken. Naar de bladen beweren, zou hij. heb ben aangeboden onder zekere voorwaar den te capituleenen, juist vóór het oogen- blik, dat een bloedig treffen der beide legers in de hoofdstad verwacht werd. ven en* dertig misschien, en de andere, gerimpeld, mager en ineengedrongen, die er niet veel jonger dan "honderd uitzag. De jonge dame was- in de rouw, het was een lieve, weemoedige verschijning, blond en bleek met zachte bruine oogen. Deze dame was mevrouw James Traf- ford, de moeder van Louis. De dame aan de andere zijde van den haard, gehuld in een dikke shawl, was mevrouw Trafford, Louis' grootmoeder de schoone Julia uit den roman van mijn heer Perren. Ik had mij! haar altijd voor gesteld als een grijze dame met ietwat vervallen gelaatstrekken, maar in plaats daarvan zag ik een klein, verschrompeld vrouwtje, die er nog heel wat ouder dan tante Rachel uitzag met haar geelachtig, gerimpeld gezicht en haar scherpe, dunne lippen. Zonderling afstekend bij dit oude gezicht waren de dikke vlechten, die Zij droeg, en welker kleur niet veel verschilde van de mijne, waaruit ik afleidde, dat zij valsch haar droeg. De dame Zag er niet alleen oud, maar ook hijzonder onvriendelijk uit. Haar don kere oogen vooral hadden een zeer on aangename uitdrukking en als zij iemand doordringend aankeek, was het altijd met zekeren achterdocht. Het was mij: inder» daad moeilijk bij het zien dezer oude vrouw te gelooven, da,t dit nu de beeld- Maar Kerenski, die zich zelf aan het hoofd van de troepen in Ptetrograd heeft gesteld, is in deze omstandigheden na tuurlijk niet geneigd nog voorwaarden van Kornüoff in overweging te nemen. Hij eischt dan ook een onvoorwaardelijke j overgave. De roem van Kornüoff begint derhalve reeds vroeg te tanen. Hij heeft zich blijk baar vergist in den omvang van zijn aanhang, en nu het er op aankomt, schijnt hij aan het succes te twijfelen. Moge de burgeroorlog vooralsnog ver ijdeld worden door deze zwenking, een janboel blijft het niettemin. De strijd, die thans in Rusland wordt gevoerd, moet invloed hebben op de ge beurtenissen aan het front. Wel wordt nog dagelijks het officieele Russische le- gerbericht uitgegeven, maar de gebeur tenissen zijn zeer onbelangrijk. De Duit- schers schijnen ook geen gebruik te ma ken van den Russischen burgeroorlog, maar blijven toeschouwers. Ook op de andere fronten gebeurt niets van belang. De vliegeraanvallen op Brug ge, Thourout en Zeebrugge overtreffen nog in belangrijkheid de daden op het slagveld, waar slechts de artillerie spreekt. Naar de „Wiener Politische Rundschau" bericht, zal het antwoord der centralen op de pauselijke vredesnota de volgende week worden overhandigd. Tusschen Duitschland en Oostenrijk- Ho-ngarije werd over het tijdstip en den inhoud van het antwoord volkomen over eenstemming bereikt. Naar in wei-ingelichte politieke kringen verluidt, is de nota in volkomen tege moetkomend-en en vriendschappelijken toon gesteld. Zij: bevat de warmste- woor den van dank aan den P!aus, die bij zijn actie slechts het welzijn en geluk der geheele menschheid op het oog had. Het antwoord der centrale mogendheden wijst op de principieele rechten van alle staten en houdt zich. in bijzonderheden bezig met de afzonderlijke voorstellen des Pausen. Een typische bijzonderheid deelt de „Kreuzztg." mede. Dit blad weet te ver- teüen, dat, toen de rijkskanselier voor enkele dagen een bezoek aan Stuttgard had gebracht, hij: door de groote men- schen-menigte op het station, onder het zingen van nationale liederen, werd uit geleid. Dr. Michaelis kwam voor het raampje van zijn coupé, en zeide o.m.: „laat -ons hopen, dat wij: nog dit jaar vrede krijgen". De rijkskanselier betuigde dus openlijk nog eens zijn vredelievendheid en liet in het vertrouwen, dat hij; bleek te heb ben op een vrede nog dit jaar, de be reidwilligheid doorschemeren, om van zijn kant offers voor het tot stand komen van den vrede te brengen. Want 'nie mand beter dan de rijkskanselier zal we ten, dat voor een spoedigen vrede ern stige opofferingen no-odig zijn. De Zweedsche telegrammen-affaire is nog niet tot ieders bevrediging opgelost. Doch vermoedelijk loopt ze wel met een sisser af. Minister Lansing heeft in een persge- sprek gezegd, dat Amerika niet van plan is, het Zweedsche volk te straffen voor de -daden, die, sommige zijner bewinds lieden hebben bedreven. Voor het Zweed sche volk, aldus zeide hij, hebben wij altijd de meest vriendschappelijke gevoe lens gekoesterd. De diplomatieke betrekkingen met schoone Julia was, ik bedacht niet, dat een veeljarig verblijf in de! tropen iemand zóó verouderde. Louis stelde mij- aan de beide dames voor en <Je jonge mevrouw verwelkomde mij heel vriendelijk, terwijl zte. een ges- makkelijk laag stoeltje voor mij' aanschoof. Intusschen was Louis naar zijn groot moeder toe gegaan en ik merkt© nu met de grootste verbazing op, dat hij haar „madame" noemde. Later vernam ik, dat zij dien titel verkoos boven dien van grootmama. „Kom hier, kind", zeide madame, met een onaangename, scherpe stem, „kom hier, dan kan ik je beter in oogenschouw; nemen". Ik stond op en ging dicht bij haal) staan, met gloeiende- „wangen en het hoofd fier opgeheven. Het is nooit "heel pleizierig een scherp onderzoek te moer ten ondergaan, maar cle wijze, waarop die zwarte oogen mij: voortdurend aan staarden, was al heel onaangenaam. Ik wüde dan ook al heel gauw! weer terug- keeren naar mijn stoelage naast de jonge mevrouw, maar eèn paar lange, magere handen grepen mij vast, en dwongen mij, te blijven, waar ik stond. „Wees toch zoo haastig niet, kind, ik zal je nietj opeten,', kraste :de akelige stem en on middellijk liet de oude dame er op vo-I- Duitschland zullen waarschijnlijk worden verbroken, tenzij' de Argentijnsche gezant te Berlijn een bevredigende verklaring ont vangt over het optreden van de Duit- sche duikbooten in verband met de te legrammen van Luxburg. Met de regeering van de Vereenigde Staten zijn onderhandelingen geopend, al dus een bericht uit Rome, om de be gunstigde positie der neutralen, waardoor deze zich van cijferschrift voor hun te legrammen kunnen bedienen, op te hef fen. Vermoedelijk is dit het ernstigste gevolg der kwestie. Korts oorlogsberichten. Te Honnepel' in het gebied van Kleef 'is een Duitsch© tweedekker bijl ver- vergis'sing door eigen afweervuur neer geschoten. Bijl het Isonzodal, dus vlak bijl het front, "hebben de Italianen rijke steen- kooRagen ontdekt. De En-gelsche verlieslijden in de Times van 6—12 Sept. bevatten de na- mien van 775 officieren en 28150 mini- deren. De landheer Misegniski te Bormo- wo (Posen) islrijk met kinderen gezegend. Vóór het uitbreken van eten oorlog "had hij: er 7, toen kwam er nog een, daarop een tweeling, en nu pas een drieling. Naar aan het Zweedsche „Afton- bladet" via Haparanda geseind wordt, hebben .Russische soldaten een Fransch vliegofficier, die te Odessa als instruc teur optrad, vermoord. De „Tribuna" zegt in een bespreking van de nota van Wilson, dat de oorlog nog minstens een jaar zal duren. Vol gens Wilson is een veldtocht in 1918 noodzakelijk en onvermijdelijk en worden alle maatregelen genomen om "dien te voeren. De gezondheidstoestand van de 'ko ningin van Beieren laat te wenschen over. Zijl moet zich z'eer in acht nemen. Hindenburg heeft er in zijn telegra fisch antwoord op de verklaring; van de Kamer van Koophandel te Lübeck op gewezen naar Wolïf seint dat de g;eheele wereld thans weet, hoe de Duit- sche Keizer voor het behoud van den Vrede heeft gearbeid. Het Duitsche volk staat vaster en eensgezinder dan ooit rondom den keizerlijken leider geschaard. Tengevolge van groote overstroomin- gen in China zijn 3 millioen mensehen dakloois. Er is groote schade aangericht. Het aantal -omgekomenen is nog niet te schatten. De hongersnood heeft in Astrakan een bijlzonder ernstigen vorm aangeno men. In eenige plaatsjen kwam het tot hongeroproeren met. de gewone progrom- verschij'nseJen. In Moskou werden de voor raden levensmiddelen "in beslag genomen. De Paus zou een nieuw document, in verband met de vrede, voorbereiden, en het isl niet uitgesloten, dat later nog een dergelijke stap ^ondernomen wordt Volgens! een Engelsch bericht zou den de Duitsche duikbooten tegenwoor dig in flotilles1 opereeren, zoodat een nieuw istadium is1 ingetreden in d^n duikbo-otoorlog;. Het kabinet Painl'evé vindt bij: de Franjsche pers een vrij gjitnstig onthaal'. Een Engelsch blad waarschulwt te gen 'oorlogsmoeheid. Hijl raadt aan er niet over te -spreken en er niet aanj te denken, vóór de oorlog gewonnen is. Volgens het „Journal of Commerce" wordt pok in de Vereenigd-e Staten het gebrek aan kolen steeds ernstiger merk baar, daar de oorlogsindustrie voortdu rend meer arbeiders tot zich trekt en de mijnen dientengevolge aanhoudend hun personeel' zien slinken. De berichtgever is van meening, dat Amerika het Fran- sche voorbeeld maar moest volgpn en Chineezen moest invoeren om in de mij nen te werken. Het „Journal of Comlmerce" meldt dat het leven in de Vereenigde Staten nog duurder is dan in Engeland. Het brood (van 4 Engelsche ponden) kost er 13,5 pence, in Engeland 11,5 pence. Ook boter en aardappelen zijn er duurder, dan in Engeland. In het tijdperk van 31 Maart 1914 tot 31 Maart 1917 is (het ledental der sociaal-democratische partij in Duitsch land van 1,085,905 afgenomen tot 243,061. Meer dan '50 afgevaardigden van den ontbonden Finschen Landdag' zjrjn gearresteerd. Te Wiborg hebben de, Fin nen de staatsmunitiefabrieken in de lucht laten vliegen. Volgens de Italiaansche bladen is de Servische -minister-president Pasitsj in alle stilte uit Rome naar Brindisi ver trokken, van waar hij naar Korfoe scheep Aan de handelshoogeschool te Kon- stantinopel is een vrouwenafdeeling ge opend, waar vrouwen en meisjes zich voor een handelsloopbaan kunnen bekwa men. In het jaar 1916 zijn in Engeland en Wales' 41 pprsonen van honger of gebrek gestorven, waarvan negen te Lon den. De Senaat der Ver. Staten nam een wet aan tot het heffen van een oo-r- logsbelasting tot een bedrag van 2 mil liard "470 millioen dollar. Kerenski is thans tot generalissimus benoemd en Alexief tot chef van den generalen staf. gen: „Ik verlang alles aangaande je be trekking tot de Berre-ns te weten". Met tegenzin zeide ik haar, dat ik hun aangenomen nichtje was. „Aangenomen nichtje! Wat 'n zot idee voor een ongetrouwd heer en twee oude juffrouwen. Zijn ze streng?" „Neen, ze zijn"zleer vriendelijk en ik houd veel van hen". „Zoo zoo- enne, heb je nog, fa milie?" „Ik geloof wel, dat ik .van moeder's zijde nog familie heb, maar waar ze wonen weet ik niet. Ik "behoor evenwel nu geheel aan mijn oom en tantes". „Hebben ze je dan gekocht?" „Neen, mevrouw", hernam ik veront waardigd, „te koop ben ik niet. Ze heb ben me in hun huis opgenomen, omdat ik geen ouders meer had en ook geen tehuis". „Spreekt Matthias Perren nog weleenjs over mij?" „Ja, ik hgb oom weieens een enkelen keer uw naam hooren noemen". Meer zeide ik 'echter niet, en ik was ook niet van plan meer te zeggen en haar te vertellen hoe vaak oom het in den laatsten tijd over haar gehad had, ze z:ou er hem misschien nog om hebben bespot. Dat duurde m,et die ondervraging zoo een kwartiertje en het begon mij dan Breekpeen mag niet voor het buitenland, noch voor verduurzaming worden geveild. Roode be- waarkool mag niet worden geveild. Z o m e r t ij d. In den nacht van Zondag op Maanidag zal de zomertijd 'huiten werking treden. Om '3 uur zomertijd zullen de klokken een uur worden stilgezet. Varkens. De telling van 24 Augustus heeft uit gewezen, dat er 299000 varkens van 100 K.G. slachtgewicht zijn opgegeven. Allerlei vragen. Naar Het Volk ter oore komt, heeft Duitschland geëischt,' dat de Nederlandt sche gemeenten die Duitsche kolen zul len -gebruiken, dus niet de Nederland^ stehe Regeering voor ,een gelijk bedrag als de waarde der kolen is, zullen in schrijven op een 6 pet. geldleening. Andte'rzijids stelt Engeland ook voor waarden. Als' de tonnenmiaat ervoor be1- sfchikbaar is, dan ligt er in het werk voor de noodlijdende Belgische bevolking werkelijk veel sympathieks. Intusschen moet men niet meenen, dat dan alle moeilijkheden pveï wonnen zul len zijto.. 1 i ook duchtig te vervelen', zoadat mijn ant woordend al korter werden. Gelukkig ech ter kwam Louis mij te hulp. „Hoor eens, grootmoeder, je hebt missi Tyndale nu genoeg uitgehoord, zou ik denken. Ik moet zeggen, dat ze wel een' geduldig meisje moet zijn, een ander had er al lang de brui van gegeven. Laat haar nu eens een oogenblik met rust, dan kan ik eens met haar babbelen, want ik heb haar heuschl ook wel een beetje voor me zelf meegebracht, 'tls hier net een plaats, om je anders dood te ver velen". Behalve Louis zou niemand van de familie het gewaagd hebben de oude da me op die wijze aan te spreken, want haar humeur was allernaarst en ze wtas ontzaglijk kwalijknemend. Als iemand haar, zij het onopzettelijk, beleedigd had, dan kon hij er zeker van zijn, dat ze het hem betaald, zou zetten en de piinste tekortkoming vergat ze nimmer en ze had een uitstekend geheugen om oude koeeien uit de sloot te halen. En op oogenblikken, dat ze zich het vriende lijkst voordeed Kan je er zeker van zijn, dat ze den een of ander een steek on der water zou geven, in het kort, Julia Catherwood was mij een bittere teleur stelling. j (Wordt veï-volgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1