Nieuwe Najaarssfoffen No, S91 Donderdag IS September 1017 Sle Jaargang De Groote Oorlog. J. DONNER-MEIJLER - GOES. Binnenland. FEUILLETON. Uitgave van Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 213. Bureau te Middelburg: «IRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: jSosterbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A'Bonnementagïgs: Per 3 maanden fr. p. post fl.5Q DosbO oammen -Q.Qfl Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 cH< 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®. Bewijsnummers 5 cent. De Tsaar te Tobolsk. Aandoenlijk is de foto: de Tsaar in zijn boevenpak op weg naar zijn bal lingsplaats; gezeten op een boomstam, op den achtergrond schildwachten die hem vergezellen en bewaken; en dan gaat hij, wiens decreet er zoovelen naar Siberië verwees. Wat was die' verbanning naar Siberië, naar eene ver verwijderde Arctische straf kolonie, een helsche straf. De gevangenen, meest politieke, hadden vaak tot twee jaar noodig eer zij de plaats hunner be stemming bereikt hadden, zoo moeilijk was de weg door deze noordelijke on herbergzame oorden, verloren in sneeuw en ijs. Een betrouwbaar waarnemer, die de moeite had genomen 'een dezer bal- lings-oorden op te zoeken, had, ondanks alle hulpmiddelen,' hem ten dienste ge steld, toch nog zes maanden noodig om een afstand van eenige duizenden kilo meters qf te leggen. Hij kwam daar in een poolwildernis aan, en vond er een groep van veertien ballingen, onderge bracht in zeer armelijke hutten van leem. Zij leefden er van bevroren visch. Elk der ballingen leed aan de een of andere kwaal: scheurbuik, melaatschheid, ver lamming, of de een of andere vorm van zenuw-aandoening, als zekere voorbode van aanstaanden zelfmoord. De geestes toestand van vijf hunner naderde reeds de krankzinnigheid door hun verblijf in dit Inferno (helsch verblijf), waar de zon slechts een half jaar schijnt, en het overi ge deel des jaars duisternis en een schier ondragelijke koude heerschen. En is het nu in Siberië's hoofdstad, Tobolsk, ook zoo? Tobolsk ligt op 2400 mijl (werst) van Moskou, dat is viermaal de afstand van Amsterdam naar Berlijn; en is een troos teloos sombere stad, boven welke de bal lingen nog liever de doodelijk 1 eenzame Siberische steppen verkiezen. De provincie Tobolsk is acht maal zoo groot als heel Groot-Britanniëze wordt bewoond door Russen, Tataren, Ostiak- ken en Samojeden. Vóór het uitbreken van den oorlog werd het inwonertal der stad geschat op 30.000 zielen, daaronder een betrekkelijk groot aantal Duitschers, die handelen in lederwaren en andere belangrijke producten der streek. Het is een door en door vuile stad. Voetpaden bestaan er slechts in den vorm van planken op dwarsbalkjes. De plan ken worden vettig, rottend; ze buigen door en steken neer iq modderpoelen; ze zijn zuinig smal, zoodat men elkaar nauwelijks kan passeeren; als ze een maal los liggen, worden ze niet meer aan elkaar gespijkerd. En dan maakt dit een onaangenaam rommelend geluid, dat den geheelen dag, ook een deel van den nacht aanhoudt. Tobolsk heeft als eenige versiering een zuil, staande op een ver laten en doodsch pleintje, een soort van obelisk met het opschrift „Aan Yermak". Deze Yermak was een ruw krijgsman van drie eeuwen terug, die met een troep Kozakken westelijk Siberië veroverde op een veel grootere strijdmacht van Ta taren. Aldus Het Handelsblad. Tobolsk geldt op het oogenblik als een der ongezondste steden van Siberië, welk land op ziph zelf beschouwd géén onge zond klimaat heeft. Het rioolstelsel schijnt wel erbarmelijk slecht in deze stad van 30.000 zielen; bovendien ligt ze omringd door moerassen, welke hun ongezonde Bewerkt naar het. Engelsch van EÏÏMA JANE WORJBOISg. 71) „Waarlijk? Dat is hoogst vereerend voor mij", en mijn oom! rechtte zijn rug, zoo als hij gewoonlijk doet, als hij zich uit verlegenheid een houding wilde geven. Ook nu keek hij onrustig om zich heen en ik begreep, dat hij piet al te veel vertrouwde op het eergevoel der schoone Julia en dat hij vreesde, dat ze het mis schien over „het blauwtje" had, dat zij hem jaren geleden had laten loopen. En daar was reden toe, want jaren geleden had ze van lederen kennis, dien ze ont moette, verteld, hoe ze Matthias Perreu afgewezen had en hoe hij zich! daarover teleurgesteld had betoond, wat ze als een triomf beschouwd had. Later bleek mij ook, dat de verlegenheid van mijn oom over Louis' opmerking niet zonder grond was geweest. Louis was van de vroegere verhouding geheel op de hoog te gebracht. Maar ik moest mi, u gaan klaarma- geuren dagelijks naar de stad zenden. Het is er steeds dampig, vochtig, en het riekt er kwalijk, als in een slecht-geven- tileerden kelder. En daarheen zijn nu de Czaar en de Tsarina met hunne lieve kinderen: Olga, Tatiana, Marie, Anastasia en Alexis, resp. 22, 20, 18, 17 en 14 jaar oud, overge bracht. De weg er heen gaat van Moskou naar Nisjni-Novgorod, over de Wolga tot Perm, dan over het Oeral-gebergte, per trein tot Tioemen, en verder de Irtisjrivier af, een bootreis van ongeveer vijf dagen. De voornaamste straat, voorzien van het boven aangeduide plaveisel, leidt naar het hoogere gedeelte, waar de citadel gebouwd staat, het verblijf van den ex-tsaar aller Russen! Een oud, smerig gebouw, grauw gepleisterd, ombouwd door verschillende vervallen regeerings-gebouwtjes, en daar nevens de in geen Russische of Siberische stad ontbrekende kathedraal, gekroond met den pompeusen gouden koepel, de eenige pracht en heerlijkheid van Tobolsk. Men leze de schets van Harry de Windt zooals hij, staande voor een der vensters dezer citadel, een blik op de stad be neden sloeg: „Een stad des doods, in meer dan één opzicht,'dank zij de ongezonde ligging aan de rivier, ook als gevolg van den uitgestorven indruk, welke Tobolsk maakt. De zomer is er nog de dragelijkste tijd, al is het er dan smerig en modderig. Maar zelfs in dezen tijd ziet men de stad omlaag liggen als omgeven door kwaad aardige dampen, opstijgende uit de moe1 rassen en poelen rondom. Boven de stad bijna voortdurend grijze lage wolken. En tusschen dezen bedompten hemel en den laag bij den grond kruipenden mist, war relen de muskieten bij dichte zwermen, 's Winters kan het er intens koud zijn, tegelijk weer ongezond dampig, zoodat Tobolsk een klimaat vertoont, dat men eigenlijk in geen der andere groote ste den van Siberië aantreft, als bijvoorbeeld Irkoetsk of Wladiwostok." Wanneer men leest de bovenstaande typeering van dezen onbevooroordeelden Engelschen schrijver, dan vraagt men zich laf, of de tsaar en degenen, die het jong ste monarchale en contra-revolutionaire complot om hem weefden, het er zóó naar gemaakt hebben, dat Kerenski en de zijnen tot zulke strenge maatregelen hun toevlucht moesten nemen? Aldus Het Handelsblad. Een vraag die wij niet nazeggen, al vervult mede lijden ons met de Tsaritsa en hare on schuldige kinderen. Doch meer nog dan den Tsaar hadden wij Janoesjkewitsj en Soechomlinof en Sasonof, die met hun logens en mobilisatie op eigen gezag den oorlog ontketenden, den gang naar To bolsk waardig gekeurd. Beknopt overzicht van den toestand. Laten wij beginnen met del illustratie Van de Ruslsisc-he verwarring voort te zetten. Met verbluffende snelheid en met ver bijsterende schokken loopt de film van de Russische geschiedenis na des Tsaren val' af. Te Moskou is thans de staat van be leg afgekondigd. De voorloopige regeering heeft eetn ver volging gelast tegen Korniloff en een an ken, want tante Mona wilde, dat ik mij zou verkleeden. en mijn „ragebol",, zoot- als Dobbs mijn krullen heel onwelwil lend betitelde, in orde zou brengen. Ge lukkig vond tante Judith dat het met mijn kleeding wel,, kon, mijn jurk was netjes genoeg, het was toch geen formeel be zoek, dat ik ging brengen op Cuppage, ik moest dus maar even Jnijn krullen glad strijken en mijn handen wasschen vond zij, dan was ik wel klaar. Schielijk volbracht ik mijn toilet, en toen ik weer in den fa(mikekring was, sprong Louis Trafford, die daar neg steeds het hoogste woord voerde, oogenblikkelijk' op, om mij naar zijn moeder te brengen. Ditmaal namen wij niet onzen weg door het eikenboscbje, maar gingen wij langs den straatwegvoor den eersten keer opende zich voor mij het Zware ijzeren hek, dat altijd zoo'n geheim,zinnigen in druk op mij gemaakt had. Het was een kolosaal ijzeren1 hek, lomp: en zwaar en bovendien verweerd en verroest door ouderdom en verwaarloozing, terwijl de steenen pilaren ter weerszijden geheel be groeid waren met klimop. Boven de klim opranken grijnsden ons een paar afschu welijke dieren toe, met vleugels en staar ten, welke beesten ik altijd voor draken gehouden had; Louis vertelde mij1 nu, dat het griffioenen waren, fabelachtig^ dieren, die sinds onheuglijke tijden tot deren generaal onder "beschuldiging Van! rebellie. Ze heeft het blad Nowoje Wrernja ver boden, omdat het de proclamatie van Korniloff volledig en die van Iverensiki daarentegen slechts in Uittreksels heeft gepubliceerd. Van Korniloff wordt het volgende ver haald. 'Hij heeft in het Oostenrijkschlö gevangenkamp te Neulélngbach vertoeft. De ^Russische generaal' was daarhleenl midden Juni 1915 vervoerd, toen hijf, na dat zijn divisie in de woud-KarpatheU vernietigd was!, bij Duhl'a licht gewond werd en gevangen genomen. Korniloff beheerscht meerdere talen!; hij sprak liefst Duitsch en verzekerde bij 'ieder gesprek over den oorlog, dat deze nog 3 o? 4 jaar zou' duren en een nationale oorlog worden zou Dit was natuurlijk bangmakerij. In 1915 werd "Korniloff naar een ge vangenkamp in Hongarije getransporteerd, vanwaar hij op zijn verzoek naar een hospitaal1 werd overgebracht. Zooals he kend, wist hijf later hieruit te ontvluchten. Slaagt Korniloff er in Kerenski te ver dringen, en zich zlelf tot ongekroond op- perheerscher op te werpen, dan is ee|n nieuwe) phase in 'de gpschiedenis van Rusland' aangebroken. Het schip van staat zal' dan weer in anieer „reactio nairen" .koers gestuurd worden, in een! krachtig-im.perialisti.sche en lel-militairis- tisChe richting. Doch de oppositie zal groot en ver woed zijn. Van de fronten weer geen geruchtma kend nieuws. De Duitschers zijn zeer actief op het Engelsche front, o.a. ten 0. van Hargi- court en bij: Bullecourt en Lombaertsyde. In Champagne deden de Ffanscheüï succesvolle invallen in de Duitsche li nies', een ten Noord-Westen van Aubé- rive, een andenen ten Oosten van de|n weg St. HilaireSt. Couplet. Bij deze laatste onderneming drongen de Fransche detachementen tot juf de derde Duitsche linie door. Er ontwikkelde zich eeta. he vig gevecht, de Duitsche bezetting werd gedood of gevangen genomen. De Fran- schen lieten voorts verscheidene schuil plaatsen in de lucht vliegen en brachten oorlogsmateriaal mee terug. ■Groote actie in de lucht. Op het Zuiderfront zijn de 'Oostemrij- kers weer de haas. Ze vochten op de hellingen van den San Gabrielle miet succes. Uit Weenen wordt aan 'de „Köl'nisch© Zeitung" gemeld: Het flauwer worden! van den elfden Isonzo-slag beschouwen' de bladen als! .een panze, die "Cadorna heeft doen intreden, om nieuwe reserves te concentreerdn. De bladen zijn van meening, dat de nieuwe reserves1 aan het Voor Cadorna ongunstig resultaat van den slag 'niets zullen kunnen ver anderen. (Van het mislukken van klein! doorbraak naar Triest verwachten de bladen een1 grooten ommekeer in Se volks stemming; in Italië. In Duitschiand houden de binnenland- sfehe moeilijkheden aan. De „strijd om den rijkskanselier" öjeemt in de laatste Sagén wederom scherper vormen aan. Door de organen van de rijksdag-meerderheid wordt een toenemen de aandrang op den rijkskanselier .uitge oefend omi aan alle onduidelijkheid en dubbelzinnigheid een einde te imakcefni het familiewapen der Catherwoods had den behoord. „Want", zeide hrj> „wij, stammen .af van een zeer oude familie, misschien wel de oudste uit het heele graafschap. Dè vroegste kronieken van Nortshire ma ken reeds melding van de Catherwoods". „Maar jij bent een Trafford", antwoord de ik, op een 'toon van terechtwijzing. „Dat is tfoo, ik ben een geboren Traf ford, maar de Traffords zijn gelukkig ook. geen parvenu's. Nu is het mijn eer, dat ik de beide families vereenigien mag, want zoo gauw ik meerderjarig ben, zal 'ik de naam en het whpen der Catherwoods aan nemen bij het mijne". :Onder dit gesprek waren wij de groote, donkere laan doorgekropen, die naar het huis leidde. Het pad was heelemaal be groeid, geen enkel steentje was meer te ontdekken en onder de hoornen lagen nog altijd de afgevallen bladeren van het vo rig jaar, misschien wel van vele jaren, want blijkbaar nad men zich geen moeite gegeven de plaat" ook maar een beetje in orde te houden. Achter Louis ging ik de tweede stoep op, waarvan de meeste: steenen gebars ten waren, ze Waren alle met mos be groeid. „Cuppajge ziet er tamelijk verwaarloosd uit, vindt je niet, missj Tyndale? Ja, waar ik het geld vandaan moet halen, om het Telef. Interc. 130. en zich b-ij de igerst-voorkomiende gele genheid, 'die in het antwoord op het Vredesvoorstel' van den Paus zou kun nen bestaan, in den geest van de meer derheids-resolutie uit te spreken. De conservatieven, all-Duitschers, an- nexionisten en verdere imperialisten ont wikkelen van hun kant een uiterst krach tige propaganda om de leidende kringen tot het deelen van hun opvattingen te brengen. Zij1 hebben dezer dagen, onder leiding van den heer Kapp, een groote „Deutsche (Yaterlaixdspartei'in het le ven geroepen, die voor een '„Duitschen vrede" moet ijveren. Ook in de pers blij ven deze heeren hun actie met alle kracht voortzetten. I ("1 Be Zweedsche telegrammen-affaire. Een telegram uit Buenos-Ayres meldt: De Argentijnsche regeering heeft aan de Duitsche legatie de paspoorten overhan digd voor den gezant Luxburg, wiens verblijf niet bekend is. Korte oorlogsberichten, Naar de bladen vernemen, hebben generaal Klembowsiki, de nieuwe opper bevelhebber, en de beide, bevelhebber^ resp. van het Russische Zuid-Oostelijk en het Oostelijk front zich bij: Kornilof aangesloten,. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat het Duitsche antwoord op de Pauselijke Nota zeer spoedig afgezonden zal worden. Het blad zegt, dat in de buitengewone commissie ongemeen levendige debatten, gevoerd zijn, zoowel over het algemeene standpunt, als over den inhoud van de Nota. De antwoordnota zal o,ok nader ingaan op de nieuwe oorlogsdoeleinden. In het Vaticaan verwacht men, dat de Centralen hun oorlogsdoeleinden formu leeren zullen. Op de uitnoodiging tot een confe rentie van gezanten van de neutrale lan den te Stockholm,, zijn bij de Zweed sche regeering nog niet alle antwoorden ingekomen. In Frankrijk moet een geweldige groei van de vredesbeweging merkbaar zijn. In de Noordelijke wateren zijn we derom 7 stoomschepen en 2 zeilschepen met een gezamenlijken inhoud van 20.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Daar onder bevonden zich twfee groote bewa pende stoomschepen en een Engelsch transportschip. De beide zeilschepen had den ladingen mijnhout en soda aan boord. Alle Roemeensche bladen vermel den de toewijding van den Russischenj hospitaal-soldaat Tomel, die toestemming ontving zijn bloed te laten overvoeren! in de aderen van den Roemeenschen of ficier Comstantinescu, die zwaar gewond was door een granaatscherf en op' het punt was te sterven van bloedverlies. Hierbij valt te vermelden, dat verschei dene Russische verpleegsters hetzelfde voorstel gedaan hadden," maar Tomel werd gekozen, daar hij sterker was en beter hiertegen bestand. Toen de officier we der dn staat was te spreken zeide hij': weer in orde te laten brengen, dat be grijp ik zelf niet, of het moest, dat Daar Louis ziweeg, op een moment, dat ik gaarne wilde weten, wat hij bedoel de, vroeg ik onmiddellijk wat hij' bedoelde. „Wel, ik bedoelde: of het moest zijn; dait ik op de eene of andere manier een mooi vermogen kreeg. Maar dat is zéér te betwijfelen, de Catherwoods hebban zoowat allemaal aan een nare ziekte ge leden: geldgebrek, en ze waren buiten gewoon knap in het verteren, maar van het sparen 'hadden ze geen verstand. En met de Traffords was het misschien nog een beetje erger dan met de Cather woods, want zij hebben nooit de waarde van het geld gekend en ze zijn zóó dom in het rekenen, dat zij het verme- nigvukugen nooit hebben kunnen leeren". „Maar dit is heel gem; kkelijk, dunkt me. ïfc kan het je in v.j£ minuten leeren". r>d h< ■*-. riendelijk van je", zehij guitig-bekefd, „maar ik 'zal je aanbod niet aannemen, Want ik heb al eveneens last van de familiekwaal en, heb dus geen lust me met rekenen te vermoeien(Maar laat ik je nn bij mijn mama en b(j madame mijn groot moeder, brengen". „De deur was iutusschen geopend door een livreiknecht van een byzonder don kere gelaatskleur, die rv mot slaafschen eerbied zijn jongen IUv 'SUiT naderde em „Heb dank, Russische Kameraad, gij hebt mij in de mogelijkheid gesteld den strijd voor de vrijheid van Roemenië te her vatten. i f i3S| Uit Posen wordt bericht, dat de gebouwen der Hohanniamühler Actien- Gesellschaft gisteren in den middag in brand zijn geraakt. De Duitsche stoomschepen Suevia, Coblenz, Tübingen, Elmshorn en Andalu sia, alle met onbruikbare machines te Manila Eggende, zullen door Amerikaan- sche marineschepen naar Hong Kong wor den gesleept om aldaar gerepareerd te worden. De Amerikaansche regeering heeft bij wet van 15 Juni 1917 alle in de Ver. Staten in aanbouw zijnde vracht- en pas sagiersschepen van 2500 tons d.w. en hooger gerequireerd, alsmede alle mate riaal voor deze schepen bestemd, ma chines, enz. In totaal 250 schepen met een bruto inhoud van 1.250,000 tons. Het resultaat van de Japansche mis sie naar de Ver. Staten is, dat alle krach ten in Japan zullen worden saamgetrok ken voor productie en transport van oor logsmateriaal voor Rusland. Te Essen is een locomotief ont spoord, waardoor de muur van een huis ingedrukt werd. Twee personen werden gedood, velen gewond. Het centrale comité der kadetten- partij in Rusland, heeft aan Kerenski me degedeeld, dat de partij aan haar leden toestemming heeft gegeven om zitting te nemen in het kabinet, dat gevormd zal Worden om een burgeroorlog te vermijden. De bladen melden, dat de ex-groot vorsten Michel AleXandrowitsj en Paul Alexandrowitsj uit hun residentie te Kat- china bij Petrograd zijn overgebracht naar het ministerie van binnenlandsche zaken. Het Roenreensche hoofdkwartier seint verschillende gevallen, waarin de Duitschers mannelijke en vrouwelijke per sonen van de burgerlijk© bevolking in het bezette deel van Roemenië aan schans werk zetten en ander werk onder het vuur der tegenstanders lieten doen. De jonge prins Karei van België, die zijn eerste opleiding van zeeman aan boord van een Engelsch opleidingsschip! ontvangt, is door koning George en ko ningin Mary uitgenoodigd zijn verloftijd op het kasteel van Buckingham door te brengen. j i Painlevé aanvaardt de hernieuw de opdracht om een nieuw, kabinet in Frankrijk samen te stellen. Rantsoeneering Courant papier. De Ver. De Ned. Dagbladpers besloot tot onderlinge rantsoeneering van het courantpapier over te gaan. Na 30 Sep tember zal voorloopig tot 25 [pet. yan| het gebruik in 1916 bezuinigd worden. ons door de vestibule heeu bracht, een groote, ongezellige ruimte, geheel met van ouderdom zwart geworden eikenhout be timmerd. Donkere familieportretten zagen met strenge, norsche blikken op, ons neer, en overal zag ik griffioenen afge beeld of in het houtwerk uitgesneden, ik 'zag ze ook op de paneelen. Aan den eenen kant was een kolosale haard, die voor een ontzaglijk vuur bestemd scheen te zijn, aan den .anderen kant waren ver scheidene deuren van kamers en gangen, terwijl zich aan het eind een breeds trap bevond, van zware leuningen voor zien, die evenzeer in steen waren uit gehouwen; hierboven was een raam aan gebracht met gekleurde vensterruiten. Het was buiten nog volop dag en daar bij Zeer zonnig, maar nu ik: dit sombere schemerige huis binnengetreden wias, was het, alsof het buiten ook donker en regenachtig moest zijn en ik huiverde bij het gevoel dier kille, vochtige atmos feer om mij heen. Dan was ik toch heel wat liever op Elmwood, dacht ik bij me zelve. Elmwood was wd niet zoo groot, maar het was goed onderhouden en droog en alles om ons heen is stevig en flink en betrek kelijk nog nieuwjerWetsch. (Wordt vervolgd.) i J j J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1