Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Semsngd Nieuws. ingezonden Stukken. Landbouw sa Veeteelt. Kerstboomkaarsjes. 1 De Toewijzingscommissie voo<r Kaarsen deelt mede, geen grondstoffen beschik baar te kunnen stellen voor de fabrica ge van kerstboomkaarsjes. De Wintert ij d, oftewel natuurlijke tijd, begint 15 Sep tember, zooals men weet. Een Briefschrijver in de „Standaard" merkt op: „Kon die (de zomertijd) nu inderdaad niet nog wat verlengd worden? Verleden Ijaar trad de wintertijd met 1 October in, en, toen als nu, wordt d.e wensch luide geuit: Duurde hij maar tot half October I We weten, dat we met het uit spreken van dit verlangen de overgroote meerderheid der bevolking op onze hand hebben, pogingen zijn bij den 'Minister reeds aangewend, mede door den heer Gerretson,lid der Tweede Kamer voor District I, doch afwijzend was het ant woord. De Minister zal het wel weten, maar wij, stadsmenschen, zouden zoo zeg gen: Elk uurtje „natuurlicht" is er één in dezen benarden tijd, waar het vraagstuk van voldoende „kunstlicht" (indien ook maar voldoende) zooveel zorge baart." Tot zoover de briefschrijver. Van ver schillende zijden wordt in dezen geest gesproken. Men kent de bezwaren. Toch hopen we, dat de minister op het geop perde denkbeeld ingaat, want de voordee- len zijn o. i. grooter dan de nadeelen. Aardappelen. Volgens een gerucht, zal de regeering er toe overgaan een gemiddeld rantsoen: vast te stellen van 4 K.g. per week per persoon. Doch dit geldt dan toch al el en, wanneer de distributie komt, wat nog piet zeker isil Vóór den vrede. Men meldt ons uit Den Haag: In de meer dan stampvolle Willemskerk spraken gisteravond voor een zeer talrijk gehoor een vijftal predikanten van ver schillende Kerkgenootschappen over het toenemend vredesverlangen bij alle .vol ken. De door enkele duizenden! bezochte bijeenkomst was uitgeschreven door de Nederlandsche afdeel ing van het Wereld- verbond der Kerken. Verschillende Ker kelijke colleges en pacifistische vereejni- gingen hadden afgevaardigden gezonden. Ten slotte werd voorlezing; gedaan van, een manifest, waarin sympathie betuigd werd met het Pauselijk bemiddelingsaan bod, dat den weg] aanwijst, die tot eeln rechtvaardigen en duurzamen vrede zou kunnen leiden en waarin de mede-Chris- tenen in alle landen met aandrang wor den opgewekt dlle pogingen, die tot een duurzamen vrede kunnen leiden, te steu nen. Onze steenkolenvoorziening. Het Persbureau Vaz Dias verneemt van bevoegde zijde, dat onderhandelingen wordeln gevoerd, die ten doel hebben nog geregeld een vrij aanzienlijk kwantum steenkolen uit Duitschland te doen aan voeren. Op het oogenblik staat echter de ge- heele kolenaanvoer uit Duitschland stil. In een onderhoud, dat de „Tel." met een' gezaghebbend persoon mocht hebben, wenscht deze met de meeste beslistheid het gerucht tegen te spreken, als zou de Engelsche regeering voor de levering van kolen aan ons land eischen hebben gesteld, die door ons niet of zeer moeilijk in te willigen zouden zijn. Engeland is bereid, geregeld per maand 180.000 ton kolen aan ons land te leve ren, indien wij geregeld 180.000 ton scheepsruimte beschikbaar stellen voor de Reliefcommissie. Deze eisch is daarom zoo gematigd, ver volgt het blad, wijl wij ons tot dusverre reeds bereid hadden verklaard zonder kolenleverantie 130.000 ton scheepsruim voor de Reliefcommissie af te zonderen. De Engelsche regeering is nog verder gegaan. Zij heeft goedgevonden, dat on ze schepen, die in Engeland kolen zul len gaan halen, geen levensmiddelen of geen andere lading zullen meevoeren maar in ballast zullen varen, om zoodoende het gevaar van torpedeering door Duit- sche duikbooten zooveel mogelijk te ver minderen. ■Over dit Engelsche voorstel wordt op dit oogenblik van gedachten -gewisseld. Re voorziening in den huisbrand voor den komenden winter, wat het minimum rantsoen van 12 H.L. per gezin betreft, is verzekerd volgens den zegsman van de „Tel.". Benoemd tot burgemeetster van Over slag C. A. Mattelé, van St. Philipsland, L. Nilant, imet eervol ontslag als bur gemeester van Ouwerkerk. Middelburg. De gisterenavond op het Molenwater gegeven uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps, veroorzaak te aldaar weder de bekende gezellige drukte. 1 Vrijdagavond te half acht heeft weder een uitvoering plaats. Goes. Bij den ontvanger der directe bel. enz. alhier jn van „N. N." ont vangen f 382,92, wegens te weinig be taalde bedrijfsbelasting. Wemeldinge. Den heer W. Wijsbeek, kommies hij de directe belastingen te Ierseke, wordt met ingang van 15 Sep tember a.s. alhier gedetacheerd. De controleur van de kunstmest stoffen legde beslag op een alhier lig gend scheepje, geladen met kalizout, dat van een der rijhschepen was overgeno men. 1 Bruinisse. In een vergadering van be langhebbenden bij den mosse lhandel, werd medegedeeld, dat opgericht is „De Neder landsche Mosselcontróle," welke Vereeni- ging zich onder de bepalingen van den Minister stelt, terwijl pogingen worden aangewend, om een Mossel'verkoopvereeni- gjng op coöperatieven grondslag op te richten. Deze laatste is dringend nood zakelijk, vooral waar ook de Duitsehe consul' te Vlissinaen heeft bekend ge maakt, dat de mosselvisschers geen pas sen zullen krijgen, dan door niiddel van het secretariaat van zulk §en vereenigiug, terwijl de Duitschers controle der mos selen noodzakelijk achten. Terneuzen. Van ingelichte zijde verne men wij', dat er bij Burg. en Weth. het voornemen "bestaat, eene commissie te benoemen, ter uitvoering van de „Huur- comtmiessiewet." Eenige heeren, die bet vertrouwen van belanghebbenden hebben, zullen worden gevraagd, eene eventueele benoeming aan te nemen. De commissie voor een Ie openen centrale keuken gaat voort met de werk zaamheden, om tot de oprichting te ge raken. Van verschillende zijden wordt me dewerking! ervaren, zoodat helden, een sub-commissie werd geïnstalleerd die gel den voor dit doel zullen bijeen trach ten te brengen. Besloten werd nog een vergadering te houden, ten einde eene algemeene deelna me voor te bereiden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Olde- en Nijeberkoop A. N. Pijnacker Hordijk te Ouwerkerk; te Waddingsveen J. H. Koster te 'sGrevel- duin Capelle; te Meliskerke J. A. A. Ouwe jan te Waverveen (U.). Aangenomen naar Zundert door J. D. Jansen te Nieuwvliet. Bedankt voor 'sGraveland door L. J. v. Leeuwen te Lisse. Dr. P. J. Kromsigt te Amsterdam heeft gisteren den dag herdacht, dat hij 25 jaar geleden te Scherpenisse beves tigd werd. Sinds' 1909 vervult hij thans te Amsterdam zijn predikambt. Zoowel uit Scherpenisse, Wierden, als uit Rotterdam' en Amsterdam waren ver tegenwoordigers gekomen, om den jubi laris te 'huldigen. Er was een groote feestcommissie gevormd, waarvan cis. A. J. Roozemeijier uit Amsterdam de voor zitter was. Geref. Kerken. Beroepen te Werkendam A. Andree te Schoonhoven; te Bolnes A. Brouwer te Zwartsluis. Aangenomen naar Smilde door G. Kers- sies te Enschedé. Bedankt voor Ten Post en voor N. Weerdinge door G. H. Dijkstra te Lioes- sens. Goes. De nieuwe cursus van de Han delsavondschool is begonnen, met 46 leer lingen, waarvan 17 meisjes; in de le klasse 23 leerlingen, in de 2e klasse 13 en in de 3e klasse 10. Het examen in de gymnastiek zal aanvangen 2 Oct. a.s. Voorzitter der commissie te Breda is J. F. Clercx, school opziener in het district Eindhoven, te Eindhoven; te Rotterdam C. L. Tondu, idem in het arrondissenienc Rotterdam te Rotterdam. Voor den nieuwen cursus der Bur ger-Avondschool te Vlissingen hebben zich aangemeld 93 nieuwe leerlingen, waar van, na gehoucjpn examen, 56 leerlin gen zijn aangenomen. Geslaagd zijn: N. M. Corveleijn, A. de Bart, A. v. d. Buuse, H. Bostelaar, C. le Clerq, C. Contant, J. van Egeraat, Joh. Feij, Joh. Bouche- rie, E. Asard, W,. Groen, J. Groen, L. v. Eenennaam, J. Bomer, A. R. Leeuwen burg, M. C. Kroon, J. J. de Kok, Th. J. v. d. Horst, J. Michielsen, J. Kögeler, J. v. d. Meijer, F. F. C. Maas, J. Keme- ling, C. Huijssen, W,. Maas, J. C. Lege- maate, C. J. Kloeg, A. G. Kokelaar, J. J. Janse, P. Pfister, M. Huijssoon, G. Sanderse, P. J. Roth, M. Visser, P. Sin- ke, J. L. Theune, H. Piera, J. v. Schijn- del, C. J. Willeboer, J. J. Smit, H. H. Weerpas, 'J. v. Damme, W. Stroo, H. Roelofs, A. v.'d. Wilt, C. Wisse, J. A. Wisse, P. Rozenberg, L. P. Sommeijer, C. Vis, J. v. Peenen, J. P, Swenne, L. Debra, M. Kranendonk en J. v. d. Burgt. Voor de 2e klasse der B. A. S. heb ben zich aangemeld 63 leerlingen en voor de A. v. H. 86 leerlingen, zoodat de nieuwe cursus aanvangt met 205 leerlingen. (V. C.j w Ongelukken. Te Bellingwolde is een arbeider onder een hooiwagen ge raakt en gedood. Te Smilde is een 71-jarige liman door de stoomtram ger raakt en gedood. De moord te Paterswolde. De „N. Gr. Ct." schrijft: Er is bijna een jaar verstreken, sinds de geheim zinnige verdwijning van mej. Jansen, Maanden is het ook reeds geleden, dat haar lijk op toevallige wijize in de bosch- jes te Paterswolde werd gevonden. En nog steeds verkeert Groningen in span ning naar de oplossing van dit raadsel. Dat er intusechen door de justitie ijverig doorgearbeid werd, was ons reeds lang bekend r Thans komen ons eenige Belangrijke feiten ter oore, die niet meer het ka rakter van geruchten dragen. In de straf gevangenis te Assen bevond zich sedert enkele weken een 'zekere Van H. uit Groningen, die den laatsten tjjd te Pa terswolde woonachtig was. Van H., die reeds eenige malen met de justitie in aanraking was (geweest, werd te Paters wolde gearresteerd als verdacht van het plegen van niet te noemen handelingen met een minderjarig meisje. Op grond van ernstige aanwijzingen heeft dezer da gen de Groningsche justitie van H. als verdacht van het plegen van den moord op tnej. Jansen te Paterswolde uit do strafgevangenis te Assen naar Groningen laten overbrengen. Van H. werd hier op het parket door de justitie een scherp verhoor afgenomen. Naar wij intusschen meenen te weten, ontkent Van H. hals starrig ieder misdrijf. Hij is na liet ver hoor weder naar de gevangenis te Gro ningen overgebracht. Met z'n toekomstige schoon zuster getrouwd. Men meldt uit een gemeente in Limburg: Maandagmiddag is hier op het raadhuis een paartje in den echt verbonden, welk huwelijk Dinsdag kerkelijk zou worden ingezegend. Toen de familie Maandag avond. bijeen was, zag een hunner het trouwboekje eens in, en constateerde, dat het bruidje daarop twee levensjaren' meer waren toegedacht, dan zij in wer kelijkheid lentes telde. Dat was de 'leef tijd van haar zuster. Bij nader inzien: was ook de naam niet die van de bruid, maar van de zuster! Bij informatie op het stadhuis bleek ook de trouwakte den verkeerden naam te bevatten. Het kerkelijk huwelijk moest nu worden uit gesteld. totdat de fout hersteld was, waartoe terstond pogingen werden ge daan. Ook de bruiloft kon niet doorgaan. Brand. In de plateelbakkerij Zuid- Holland te Gouda is brand ontstaan in een klein ovenjgebouw. Dit gebouwtje ïs bijna geheel uitgebrand. De andere ge bouwen zijn intact gebleven. Ongeveer 3000 ton turf ging verloren. "De oorzaak van den brand is onbekend. Veevoedervergiftiging? Op twee achtereenvolgende dagen zijn in Re stalhouderij van den heer P. Marsé te Tilburg twee pracht exemplaren van paar den plotseling in den stal doodgevallen. Daar de paarden Zaterdag van nieuw voeder voorzien waren, wordt aan voe dervergiftiging gedacht. Bloedvergiftiging. De 15-jari- ge zoon van A. II. te Velddriel kreeg bij het stroobinden een wond aan een der vingers. Na eenige uren zwol de arm geweldig op en werd bloedvergiftiging geconstateerd. De toestand van den pa tient laat zich ernstig aanzien. Op de varkensjacht en nog watDe hear J. K. te Drachtsèer- Compagniet zou zich Zaterdag met zijn huisgezin juist aaii tafel begeven, toen men bemerkte, dat de varkens uit 'thok waren gebroken en op 't heem rondliepen, zoekende naar wat van hun gading was. De heele huishouding, vijf man sterk, op hel oorlogspad, en na veel gevlieg en gedraaf, na veel struikelen en val len, na menige botsing tusschen mensch en dier, gelukte het, zonder bloedverlies het gevluchte regiment krulstaarten ge vangen te nemen en weer veilig achter slot en grendel te hrengen. Maar de geschiedenis was hiermee nog niet uit. „Tink f'ral mei om de kedde", (Denk vooral om den hit), had 'het hoofd des gezins gewaarschuwd. Doch ïn de hitte van 't gevecht was deze waarschu wing in den wind geslagen, en toen de zwijnen goed en wel geborgen waren, bleek het ros er vandoor te zijn gegaan. Fluks was het krijgsplan klaar: twee man per fiets op zoek ip. de richting Drachten, een in de richting Opeinde. He laas, alle drie kwamen onverrichter zake zake terug, van kedde was geen spoor te bekennen. Eenigszins ontmoedigd, maar toch in de hoop, dat het beest zijn stal wel weer ^zqu opzoeken, besloot men maar te gaan eten; de aardappels, die al vóór de var- kensjachl van 't vuur waren gezet, zouden anders koud worden. Maar welk schouw spel vertoonde zich bij 't binnentreden der kamer voor hun oogen? Kedde deed zich heerlijk te goed aan de piepers en was bijna met t'n maal tijd klaar 1 Een roo vers geschiedenis. De bekende Hongaarsche schrijver Franz Molnar vertelt in de „Vosts. Ztg." de volgende rooversgeschiedenis Korten tijd voordat de Russen Kros- z'tlo binnentrokken verschenen bij één onzer commando's dat in een naburig plaatsje lag, midden in den, nacht een paar Pootsche Joden, die mededeelden, dat een aldeeling Kozakken Krosizno was binnengedrongen en aldaar aan het plun deren gjeslagen was. De officieren geloof den dfe Joden niet; zij waren overtuigd, dat zelfs geen voorpostafdeeling tot Kros- zno had kunnen doordringen. De klachten herhaalden zich echter den volgenden dag en de Joden deelden mede dat de ko zakken onder een hoogen aanvoerder met gouden kraag stonden, die in één der huizen was binnengedrongen, waar hij van den hear des huizes eene oor logsschatting van twintig Kronen had ge- eischt, doch na eenig bieden en loven, had hij zich met tien Kronen tevreden gesteld. Onder de Kozakken bevond zich een jong inleisjje in vrouwekleeren, dat echter als man te paard zat. De Kozak ken droegen de bekende pelsmuts: nzij waren met geweren en lansen gewapend. Een landstormluitenant besloot deze duistere zaak tot klaarheid te brengen, en in gezelschap van een Hongaarschen gendarme trok hij er op uit. Toen zij tegen den avond te Krosizno aankwamen, werden zij door de Joden reeds op den landweg opgewacht. Zij verscholen zich in het stadsgedeelte, waar de kozakken plachten in te breken. Laat in den avond kwamen zij heel kalm opdagen. Tosjn (zij tusschen de huizen waren, steeg'de luite nant ,met den gendarme te paard, ten einde hen aan te yalk-n, doch de ko zakken 'maakten rechtsomkeert, zoodra zij de ruiters iu de verte opmerkten, en als de wind stoven zij uit de stad. Vergeefs loste men eenige schoten, ver geefs vervolgde imien hen den ganschen nacht, zij waren niet meer in te halen. Het tweetal' wachtte dan ook de och tendschemering af, en hield 'toen krijigs- raad. De luitenant zteide: „Dat zijn geen kozakken, want als" eene 'kozakkienamee- ling op roof uitgaat, dan trekt zij niet voor vijf guldens terug De gendarme meende„Het zullen roo- vers zijn en deze arme Joden zien hen in het duister voor kozakken aan." Bij het aanbreken van den morgen volg1- den zij de sporen der hoeven, welke nog duidelijk herkenbaar waren, en zoo ver voerden, dat het reeds middag was, toen de luitenant aan een dicht boseh kwam, waar het spoor ophield. Op een opehi plek kookte een troep zigeuners het mid dagmaal. In het eerste oogenblik wilde het tweetal naar kozakken informperen, doch na edn korten hliki gewisseld te hebben, legden zij in een wip op de zigeuners aan. De luitenant hield de troep met de hand aan den trekker ill be dwang, terwijl de gendarme hein stuk voor stuk boeide. Daarop doorzocht men hun kamp, en vond daarbij de navol gende goederen 1. Veertig paarden; 2. De tuniek van een Oostenrijksch-Hogaarsch geeraal; 3. een aantal kozakken- en Tscherkessonurii- formen; 4. eene hoeveelheid kozakkem- en Tscherkessenpelsmutsen5. een para de helnu van een Oostenrijksch officier der gendarmerie; 6. lansen, Oostenrijksch- Hongaarsche cavalerie-carahijnen, Russi sche officiersrevolvers, en een menigte! geroofde 'goederen, als. zilveren kande laars, eetgerei, laarzen, kleeding enz. 'Ook het zigeunermeisje, dat aan de rooftoch ten had deelgenomen, kwam te voorschijn. De hooge officier met den gouden kraag, die den troep had aangevoerd, |vas de zigeunerhoofdman, die in de genexaals- tuniek en met den paradehelm 'der gen darmerie op, voorop reed, en de Joden voor vijf gulden genade schonk. De lui tenant liet de zigeuners "nog denzelfden dag hun maskeradepakjes aantrekken, en, voerde hun aldus geboeid naar het corps- commando. De Joden zochten een week lang nog in het zige;unerkamp naar de hun ontstolen have. Baiten versuf,•srooriMijkheii! der Redactie.) Jaarwedden Burgemeesters en Secretarissen. Mijnheer de Redacteur, Wanneer het hen gaat, zooals mij, dan hebben de laatste circulaires aan de Bur gemeesters, mijne ambtgenooten, weer een schrik op het lijf gejaagd. Geen eigen ver bouwd koren meer aan de landbouwers laten, dat wil voor het platteland, waar tot nu toe de meeste landbouwers van eigen tarwe hun brood bakten of lie ten bakken, zeggenaan al die gezin nen weer broodkaarten uitgeven, aanvul lingskaarten op naam, daarbij, kortom een hoop schrijfwerk meer. Nu weer de reus achtige rompslomp van de regeling van den graanverkoop, de zaaizadenregeling, waar moet dat toch heen? Alles wordt toch maar door allerlei autoriteiten of hen, die meenen, dat te zijn, getracht den Burgemeesters op den .hals te schui ven. Welk idee heeft men in den Haag toch wel, en in bet bijzonder aan het Ministerie van Landbouw, van de Bur gemeesters en de Gemeentesecretarissen? Denkt men soms, dat dit een soort in dividuen zijn met meer dan één lichaam, die er meerdere hoofden op na houden, menschen, die met 2 handen tegelijk kun nen werken? Is het dan te verwonde-, ren, dat er zoovelen van hen het bijl tje bij neerleggen, dat menig burgemees ter, die het fiaantiëel niet behoeft te doen, er den brui van geeft en zijn: ontslag neemt? Het verloop onder de Burgemeesters neemt groote afmetingen aan, niet het minst ook tengevolge van de karige bezoldiging, die zij nog steeds genieten. Het leven is duur eu wordt nog steeds duurder in alle kringen van ambtenaren worden de salarissen verhoogd, alleen in de gemeente-administratie schijnt dit on- noodig te zijn. Nu laatst weer de onderwijzers, met 1 Januari aanstaande zullen zij belang rijk i,n salaris vooruitgaan. De vereeni- ging van Burgemeesters en Secretarissen in Z.- en N.-Beveland zond een oritwerp- salarisregeling de wereld in, waarin de aanvangsjaarwedde van een pasbeginnend onderwijzer, jongelui van 18 of 19 jaar, meestal, die pas de akte als onderwijzer behaalden, wordt gebracht op f700. Ge deputeerde Staten dezer provincie ha meren op hetzelfde aanbeeld, ook zij zeg gen „f600 in kleinere, f700 in grootere gemeenten, moet het aanvangssalaris zijn, want een onderwijzer behoort een sala ris te genieten, dat zoodanig is, dat hij en zijn .gezin in staat is volgens zijn stand en naar de behoeften van zijn stand te leven". In de zomerzitting der Pro vinciale Staten werd ook gesproken van salarisverhooging der ambtenaren ter Provinciale Griffie, ieder ambtenaar moet tegenwoordig zóó betaald worden, zeide men, datenz. (zie boven.) Alleen voor de Burgemeesters .en de Secretarissen schijnt dit niet noodig te zijn, voor die ambtenaren, die vooral op liet platteland geheel alleen voor de uit voering van alle nieuwe voorschriften! worden gesteld, eenvoudig omdat er geen geschikte hulp te krijgen is. Blijkens Pro vinciaal blad no. 27 van 1916 is in ge meenten beneden de 2000 zielen de aan vangsjaarwedde minder dan f700 dus in 67 van de 109 gemeenten. Dat dit zeer aanmoedigend is yoor die titularissen is duidelijk, een jong onder wijzer bij het openbaar onderwijs van 18 of 19 jaar met f700 aanvangssalaris en zij zelf, allen menschen van meer le venservaring en ouderdom, met f400 of f500 salaris! Mij dunkt, de vereenigingen van Burgemeesters en Secretarissen in Zeeland en die op Zuid- en Noord-Be veland in het bijzonder zouden wel doen eens te overwegen of het geen tijd is, bij Gedeputeerde Staten eeus ernstig op salarisverhooging voor henzelven aan te dringen. Moge dit een spoedige en nut tige uitwerking hebben is de wensch van Een burgemeester ten plattelande. Alg. vergadering Z. L. M. Goes. Heden is hier in den tuin vani de Sociëteit V. O. V. een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de •Zeeuwsehe Landbouw-Maatschappij, onder voorzitterschap van den heer jhr. J. van Vredenbureh, zulks ter bespreking van( de Landbouwhuisplannen, de maximum prijzen van den oogst 1917, de garan tieprijzen van den oogst 1918, verschil lende andere regeeringsmaatregelen, het zaaiplan voor 1918, de hooivordering en den uitvoer van paarden en rundvee. Tot bijwoning dezer vergadering waren uitgenoodigd de Directeur van den Landbouw; de Inspecteur van den Landbouw; de Le den der Tweede Kamer voor Zeeland; de heer Dr. J. C. de Ruijter de Wildt, Directeur van het Rijkslandbouwproefsta- tion te Goes; de heer C. Stevens, Rijks- landbouwleeraar voor Zeeland; de heel D. Bloemsma, Rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland; de heer Zwagerman, Rijkszui- velconsulent voor Zeeland; de heer F. C. 0. M. Hombach, "Voorzitter van de Prov. Regelingscommissie voor de Paar den fokkerij in 'Zeeland; de heer H. A. Hanken, Voorzitter van het Stamboek: Het Ned. Trekpaard; de heer F. Ivake- beeke, Secretaris van de Prov. Veilings commissie; de heer K. J. A. G. Baron' Collol d'Escury, Voorzitter der Cultuur- commissi e voor Zeeland, te Klooster- zande; de heer J. W. A. G. Baron Col- lot d'Escury, Regeerings-Commissaris voor de Rijks graanverzameling in Zee land, te Kloosterzandeen de heer Mr. H. C. J. Zaaijer, Rechtskundig Adviseur der Z. L. M. Van deze heeren waren niet tegenwoor dig v. Raalte, Lohman, Directeur Land bouw, Kakebeeke, Collot d'Escury. Verder was tegenwoordig de heer van Genderen Stort, secretaris van het Ned. Landbouw-Comité. De Voorzitter zegt: reorganisatie van dei' "Maatschappij zal biimenkort plaats hebben; doel is zooveel mogelijk al da landbouwers in de organisatie op te ne men, ook de katholieke boerenbonden. Doel is geen amok maken doch sterk te staan waar het noodig is. Van den minister is een telegram ont vangen dat Zijne Excellentie zeer gaarne op de hoogte wenscht gesteld te worden van de wenschen der landbouwers. Land- bouwhuis. In sommige afdeelingen zijn1 veel aandeelen genomen, in enkele moet nog meer gewerkt worden. Maximumprijzen oogst 1917. De Voor zitter zegt dat een groote tegenvaller is, dat tot nog toe de minimumprijzen en niet de maximumprijzen worden betaald; de regeering moet rekening houden met de regenval, waardoor veel graan van, te weinig gewicht is. De landbouwer de Bruine viiidt de prij zen voor de oogst "1918 te laag, bij het zelfde beschot als voor de mobilisatie is de winst aanmerkelijk! lager. Een an dere landbouwer vindt dat hel thans niet gaat, vooral op de markt te Zierlkjzeje inelt 'de taxatie van verschillende gra nen, de prijs die men ontvangt is te laag. Dhr. Welleman sluit zich bij vorigen spre ker aan, vooral de grief betalen minimum prijzen waar maximum prijzen zfijn be taald, heeft met recht ontevredenheid te weeg gebracht. Dhr. Hanken zegt, dat de meening be staat dat de slechte prijzen zijn te dan ken aan den Inspecteur van Landbouw, doch juist het tegendeel is waar, we hebben de volle medewerking van ge noemden heer. Verschillende sprekers brengen nog en kele grieven te berde, als het zoo maar luk raak benoemen van controleurs tot 'bepaling der kwaliteit der granen, aardappelen enz. het niet op tijd betalen door de regeering voor geleverd hooi, het niet ontvangen van mais in ruil voor rogge enz. Dhr. Welleman behandelt het schrijven in de „Baanbreker" waarin de voorzit ter van de Landbouw-Mij. wordt aange vallen. De heer W.. Kakebeeke geeft er zijtai spijt over te kennen, dat de minister nadat hij zich adviseurs had gekozen, met hun adviezen geen rekening houdt. Spr. gelooft, dat hij, die bij Zijn Excel lentie het laatste woord heeft, de meeste kans van slagen heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2