Mo. *188 Maandag 10 September 1917 31e Jaargang De Qroote Oorlog. Zeeuwse he Stemmen. FEUILLETON. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers JJosterbaan Le Cointre, Goes. f)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.öQ nummers •Q.08 Prijs der Advertentien. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 cS, 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®*, Bewijsnummers 5 cent. CXVI. Stonden in vroeger eeuwen de bewo ners van het platteland tegen de stede lingen op, in den angstwekkend-donkfe;- iren tijd, in welken wij thans leven, kan men zien boe juist de stedelingen met minder goede gevoelens vervuld zijln je gens de landbouwers. De laatsten zijn reeds van de grofste dingen beschuldigd. De stedeling heeft hen voor O. Wi.'elrs uitgekreten, voor gewetenlooze lieden, die op groot wintbejag uit zijn ten koste van de bewoners]der groote steden. En Van welke andere dingen zijn ze al niet beticht 1 De boer was1 de grootste misdadiger Van 'z'ijh tijd; iemand, die een vet be staan leidde ten koste van zijn minder bevoorrechte imledemenschen. Althans; wanneer men alle praatjes had kunnen gelooven. Doch, faina crescit eundo! Het gerucht groeit al gaande. Toen een paar jaar geleden een schroefje van een „Telégraaf'-pers; was gel oo pon, vermeldde eon Fransch dagblad twee da gen later van een geval van sabotage, waarbij' een der gebouwen van ,,De Te(- ïegraaf" jreeds ernstig beschadigd was geworden, en dat imen geloofde, dat del verwoestingen het resultaat waren van! een Duitsche sabotage, om dei uitgave Van het "bl'ad te verhinderen Zoo l'oog 'men er op los. Welnu, zoo ging het ook miet betüefk- king tot de positie der landbouwers. Het doet mij genoegen hier alls! jhjujni pleitbezorger te mogen en te kunnen op treden. Dit beteekent geenszins, dat ik! al' ,hun handelingen "fiatteer, noch dat ik insta voor de eerlijkheid en rechtscha penheid van allen, doch ik heb de overtuiging dat vel'en door de wilde ge ruchten, die de ronde dedein, zich ejen onbillijk oordeel gevormd hebben. Zeker, eT zijn fooeren-0. W.'ersi eln de boeren zijn niet allen van het sïagj van baas [Wisse van Biggekerke, die laatst eoo'n echt sympathiek stukje iniide krant Zette, maar men moet niet generaliseeren. Daarbij komt nog iets, dat gemeenlijk over 't. hoofd gezien wordt, vooral' in de- Zen tijld, nu de istedeli'njgen zich stee|dS meer zaken moeten ontzeggen. De laat sten zien zoetjesaan allerlei gerieflijkher den zich ontvallen. Hoeveel' verontwaardiging, en ontevrej- denheid openbaarde zich niet, toen slechts een bescheiden gasrantsoen werd toege kend; vooral' toen op enkele uren van; den dag de gasaanvoer eenvoudig stop gezet werd. Met de electriciteitsvoorziening ging 't al niet veel' beter. Het sehaarsche broodrantsoen bl'eekin do eerste plaats voor den stedeling een beproeving. De aanvulling bleek zeer kostbaar te zijn, 'dikwerf voor goud niet te koop zullen wij eten? Waarmede zullen wii ons warmen? Zoo stond 'ter ia de stéden voor eln nóg zal menigeen met zorg den komen- u6n dcig tegemoet ziexL, vTctgeïi'dewat zullen .wij eten? lEn nu de boeren? Zij trekken zich van de imieéste dingen niets aan. Het leven van den landbouwer spoedt zich nog vrij' ongeschokt daarhenen. De 'lezer proeft nu wel, waar ik heen wil'. Bewerkt naar het Engelsch van EMMA' JANE WO RB 01 SE. 68} v Bij de achterdeur haalde ik oom Mat thias in. „Laten wij den tuin ingaan", zeide hij, „het is zacht buiten. Maar we moeten op de paden blijven, want het gras zal wel vochtig zijn". Nog altijd staat mij dien schoonen Sep- temberavond voor den geest. De roede gloed in liet westen was nog niet ge heel verdwenentegen den helderen v,In i "Iel Reekenden de omtrekken der boven bossen zich scherp af en prachtig erf^nï' eften zee 8ing de maan vuld van t v[e§e was de Iucllt ver- aapantóiit ei Toen wij bij den moestuin gekomen waren en men ons van liet huistetZiet meer kon Zien vanwege de dichte strui ken, zen oom Matthias heel ernstig: „Nu, De boer moest nog niet zooveel' gerief ontberen, om de doodeenvoudige reden, dat hij het gerief nimimer heeft gekend. Gas deed nimimer 'zi'n intree op de hofstede en el'ectriciteit is op de meeste hofsteden een ongekende weelde. Sinds jaar en dag brengt de boer mjet zijd gezin de lange winteravonden door, ver gaderd omi de eenvoudige petroleumlamp. Grooter gerief kent liij niet, heeft (hij' derhalve niet te missen. Steenkolengehrek nijpt op de hofstede niet (zoozeer als' in "de stad. Hief ligt .een oude plank, daar een boom', die door den istorm ter aarde is. geworpen. Straks vcurmen ze onder den hoogen Schouw goede brandstof. En .al' is! de tijd er niet naar, dat de „zetboeTen van de regeering," zooals zij 'zich nu wel plegen te noemen, met Hu- bert Poot zingen: Hoe genoeglijk rolt het leven' Des gerusten Lantmans heen! Die [zijd zaligh lot, hoe kleen Om geen koningskroon zou geven! toch is er op het land .nog betrekkelijke weelde, die niet geheel door de maatre gelen van Excellentie Posthifma wegge nomen kan" worden. Poot wist de heerlijkheid van het landleven zoo geestdriftig te bezingen. Hij de dichter-landhoiuwer. Als een boer zijn hijgende ossen 't Glimpend kouter door de klont Van zijn' erffelyken gront, In ide luwt der hooge bosschein, Voort .ziet trekken, of zijn gtaen 'tVet der kl'ai met go,uit belaên; Of !zijn gladde mellekfcoeien, Even lustig,h, even blij Onder 't grazen, van ter zij; In een bogtigh dal' hoort loeien; Toon 'mij dan, arme s|tadt, Zulk een' wellust, zulk een' schat. Welige lakkers, groene hoornen, Mal'sche weiden, dartel vee, Nieuwe boter, zoete rrieê, Klare bronnen, enz. Ja, maar de groote stadi heeft de waar de van dien schat nimmer begrepen, of willen begrijpen. Ze spotte met den „dom- mien" boer en sprak "van zijn landerijen alte van een „boerennegorij." „Boertje" was net nog 'goed gep.oeg> oml de kinderen. geaure|nde de zomer maanden 'n paai' welven te herbergen. De bleekneusjes k°nden dan frisscbe lucht happen, door jt zonnetje gebruind en door de boerin met het vette der 'boer derij wèl'gedaan worden. Daar kon 't buiten van den boer nog Voor dienen, maar overigens! gaf de ste deling 'de voorkeur aan z'n gerieflijke stad imiet haar bioscopen, trams, restau rants!, enzi. enz'. Maar nü? De rollen zijn nu omgekeerd. Het gerief van de hofstede blijkt bij den naderenden nood, ietwat bestendiger dan de groote stadsvoorrechten en nu schel den de stadslui op de landbouwers, die izich «thans nog de weelde durven ver oorloven van voldoende te eten. Men voelt, dat deize verwijten niet op komen uit oprechte harten en dat de onbillijkheid er duimen dik opligt. Qnt- hofudt het nu: De boer mist nog njet veel, wijl bijl niet veel te missen had. En men zal' hem heusch niet laten, !wat hij 'nog niissen kan. Hij!, die het „gout" Iz'elf van den akker haalt, moet reeds om' een broodkaart KEES VAN DER MEER. Chrystie, wat hapert eraan? Zeg mij'alles wat er gebeurd is; zteg het mij maar eer lijk en als ik er wat aan doen kan, zal ik mijn best voor je doen, het weer in orde te brengen". „Ach, oombarstte ik uit, „er zijn geen moeilijkheden, maar ik wilde u. alleen vertellen, dat 'zij gekomen is ze is hier". Ik voelde oom Matthias' arm, die op mijn schouder lag, beven. Zijn stem deed dat ook, toen hij mij vroeg: „Wie be doel je, Chrystie, met die zij? Wiè is hier?" „Maar oom toch! Wel zij, wie anders jdan Julia Catherwood". Een oogenblik was het stil, het scheen, .dat oom Matthias ten zeerste getroffen was door deze mededeeling. Eindelijk zei hij: „Maar Chrystie, hoe wéét je dat?" Toen vertelde ik hem de heele geschie denis van het eikenboschje, hoe ik .daar in slaap gevallen was, hoe ik wakker was geworden van de muziek, die een jongen gemaakt had, idie vlak bij me stond, hoe ik gehoord had, dat hij een kleinzoon was van Julia Catherwood en hoe die Julia Catherwood ook op CupL page was. „Zij grootmoeder!" zeide mijn hom. „Zij grootmoeder van een volwassen knaap? Neen, dat kan ik me .onmogelijk voor- öit da Pers-.. Omdat het Gods wii is. Bekend is hoe de tegenwoordige rijks kanselier, Dr. Michaëlis, een der Meest vooraanstaande leiders is van de Chris telijke Studenten- en Jongelingsvereeni- ging in Duitschland, schrijft De Rot terdammer. Ook in de internationale beweging oe fende hij veel' invloed en Hollandschö afgevaardigden weten te verhalen van de groote tracht, door hem, ontwikkeld. De „Frankfurter Zeitung" geeft een aantal uitlatingen van den tegenwoordi- gen rijkskanselier Dr. Michaëlis uit voor afgaande jaren, waarin deze uiting gaf aan zijn godsdienstig en zedel'ijk-politieke denkbeelden. Hieraan ontleent de „Nieu we Rotterd. Courant" een stuk, genomen uit een toespraak, die hij op 5 Juni 1914 op de 9de Christelijke Studentencon- ferentie voor Zuid-Duitschland te Freu- denstadt heeft gehouden: „Als wij ons tegenwoordig staatsleven en ons volksleven beschouwen, dan kun nen wij, als! wij oprecht zijn, niet zeggen dat in ons staatsleven het volk Gods, de mannen Gods een bepaalden invloed heb ben. |lk wil' deze zaak eensi practised in ,'t licht stellen. Er is in ons parle ment, in den Rijksdag1 of in den Land dag, sinds vader Bodelschwingh, die ine miersi ook eenmaal' afgevaardigde was, gestorven is, geen m'einsch die een of anderen wettelijken maatregel open en duidelijk, eenvoudig en kinderlijk hiermee verdedigde: Ik eisch het, omidat het Gods wil' is. Het is de leidende mlannen zioo vreentd om in het openbare léven over hun persoonlijke verhouding tot God, tot JezUs' te spreken, dat het de grootste) verwondering zou verwekken aisi,iemand een staatkundige maatregel .zou willen uitvaardigen met een beroep op z'ijin! per soonlijk standpunt ten opzichte van het iWiQord Gods en den Heiland. 'Zien wij geheel' onbevooroordeeld, dan moeten wij erkennen, dat het overwegend aantal Duit- stehers van meening is, dat het Chris tendom als' zoodanig zijn. Üirekten staat kundigen invloed heeft verloren. Zij zlijn van oordeel', dat het Christendom in het volk heeft doorgewerkt en wij een! Chris telijke ethiek hebben; 'dat het er slechts op aankomt, op dien grondslag voort te bouwen, Maar het Christendom als. zoo danig in oos! leven niet meer produc tief is. Dat is de heerschende opvatting". Ook voor Nederland heeft dit woord beduidends. Be Pretwereld. Prof. Fabius geeft in het laatste numi- mier van Studiën en Schetsen dit stukje: „Het Vaderland"' bevatte 11 Augustus l'.l. (avondblad) ,een stukje, gpteekeind J. H. Speenhoff, waarin de verzuchting werd geslaakt, of het er toe 'komen mocht, dat één jdag (en liefst den Zondag) het gp?r heele menschdom Zich niet vermaken magj. Doch voorzoover van niet-christelijke 'zijde op Zondagsrust wordt aangedron gen, isl het veelal juist, om den Zondag al's idag van vermaak te hebben. De barmhartigheden der goddelooz.cn zijn wreed, zegt de Schrift (Spr. 12:10.) Beknopt overzicht van den toestand. Op het Westerfront is de artillerie actie reeds door een offensieve bewe ging gevolg*!. stellenJulia grootmoeder. Ofschoon, ja, 'tkan toch, ik zelf zou om mijn leef tijd wel grootvader kunnen zijn". En mijn heer Perren schudde het hoofd, al maar mompplend, dat het wel waar zou zijn, maar dat hij het zich niet hegrijpen kon. Op dat oogenblik klonken er stemmen tot ons door en even later was onze' schuilplaats achter de berkenboomen ont dekt. Het waren Judith en Mona, die ons kwamen ztoeken. „Hier zijn ze", riep tante Judith uit. „Maar Matthias, ben je nu niet wijs, ben jij: nu iemand om 's avonds in de dauw te gaan loepen. En voor Chrystie is het ook niet goed". „,0ch, zanik toch niet" bromde oom, wien de komst zijner zusters op dat oogenblik niets naar den zin was. „Ja, zou ik niet, zou ik niet. Of je boos wordt of niet, 'tkan me niets sche len, maar dat is nu toch ook geen ma nier van doen". „Ja, Judith", zei oom Matthias >wa)t erg gewichtig, „maar er gebeuren pok zulke rare dingen". „Wat is er dan gebeurd?" vroeg Ju dith verontrust. En Mona, die zich nu herinnerde, hoe ik zoo stil was geweest en allerlei zonderlinge teekens aan haar broeder gegeven had tijdens het thee drinken, begon nu te denken, dat die De FrOnschen zijn n.l. bij Verdun op nieuw tot het offensief overgegaan tus- schen den straatweg van Samogneux en dien van Beaumont-Vaeherauville, een front van niet meer dan 31/2 K.M. Volgens het Berlijnsche stafbericht werd de aanval overal afgeslagen. Later gingen de Franschen opnieuw tot het offensief over tusschen Beaumont en Bezonvaux. Bij het Chaumebosch wonnen de Fran schen terrein, doch de strijd duurt daar nog voort. Blijkbaar willen zij den Duitschers alle in het vorig jaar behaalde voordeeion weer afhandig maken en als 'tkan nog veider gaan. Ook bij Langemarck wordt gevochten. De Duitschers namen deze plaats onder 'een hevig vuur, vermoedelijk wijl zij hier een Engelschen aanval verwachten. De Duitsche ruiterij heeft tusschen de Oostzee en de Duna westelijk van Wen den, bij Bendini-Nitau en Neuhedtenhof voeling met de Russen gekregen, die zich daar ijverig verschansen. Daarentegen ont ruimden zij: hun stellingen aan de Duna tot westelijk van Kokenhusen. De nieuwe linie, die de Russen denken in te ne men, begint zich dus eenigszins af te teekenen. De berichten uit Petrograd zijn meer hoopgevend dan de vorige dagen. Het telegram, dat de ondercommissaris vder legers op het Noordelijk front, ge zonden heeft aan de Sovjets, wijst er op, dat er geen wanorde heerscht in het Russische leger, dat wel terugtrekt, doch niet vlucht. Een ander bericht meldt, dat slechts twee regimenten genoemd kun nen wonden, die geen voldoenden tegen stand boden, terwijl andere, vooral de Lettische, zich met roem overlaadden. Niettemin achten Ruslands bondgenoo- ten den toestand op het geheele Oost front niet weihig hachelijik. Lloyd Geor ge liet zich te Birkenhead ook niet op timistisch uit, ofschoon hij tot volharden aanspoorde. Korte oorlogsberichten. ,In Duitschland is de verzorging van broodkoren voor het geheele jaar verzekerd. Re vooruitzichten van .dein aardappeloogst zijn beledigend. Men ver wacht ook'de imioeitijlkheden in! het vierde oorlogsjaar te 'zullen overwinnen. Op het Margareteninsel te Boedapest zal' een ool'Sogstentoons telling gehouden worden, [zjulks onder bescherming van •keizerin Zita en ten hate van de door den inval van Roemenië in Zevenbergen; geteisterde plaatsen. Van de Russische grens wordt ge meld, dat toen de oud-minister Soechom- linof, na een zijner verhooren, uit het paleis van justitie per auto naar de ge vangenis in de Peter- en Paulsvesting werd teruggebracht, de auto op' straat door een woedende volksmassa werd aan gehouden en omvergeworpen. De woeden de menigte haalde den oud-minister uit het voertuig en Wilde hem lynchen; het werd echter belet door een koz'akken- patrouille. De Italianen blijven Epirus ontrui men. In Italië is de algemeene herkeu ring van de lichtingen 1874 tot 1899 op 25 Dec. bepaald. De Bieri. Ztg. verneemt, dat de bij zondere commissie bij den rijkskanselier vóór Maandagmiddag (heden) .4 uur bij eengeroepen is. Het is te verwachten, dat in deze zitting het ontwerp- an t- rare dingen verband hielden met mijn: persoontje. „'0", riep1 ze eenigszins tri omfantelijk, „Chrystie heeft zekér iets on deugends gedaanZie je wel, ik heb 't altijd wel gezegd". „Neen", zeide oom Matthias eenigs zins sarcastisch, want hij kón geen kwaad woord meer over mij hooren. „Chrystie heeft zeker niét wat ondeugends gedaan, heelemaal niet. Maar", voegde hij' eraan toe, nu weer op ernstigen toon, „Chrys tie heel wel met het geval te maken, want van haar heb ik het nieuws ge hoord". „Welk nieuws?" riepen béiden tegle- lijfc. „Dat de Catherwoods terug zijn! ge komen". „Wat?" .schreeuwde tante Judith bij na, „teruggekomen, in Stanhridge, op Cuppage". „Ja, dat is te zeggen, de Traffords zijn op Cuppage, want de Catherwoods zul len wel zöowat allemaal dood zijn. En Julia is nu feitelijk een Traffdrd, ts'oo- als je weet". „En is mevrouw Trafford van het 'be zoek in haar geboorteplaats teruggeko men?" vroeg Judith weer. „Maar hoe weet Chrystie dat". En zich tot mij1 wen dende: „Chrystie, ben je nu zeker van je zaak?" woord op de Pauselijke nota Zal worden vastgesteld. Men heeft getracht den trein, waar in Kerenski van Moskou terugkeerde, te laten ontsporen. Het kolenbureau in Dresden heeft eeö strenge (regeling voor den a.s. win ter ontworpen. Het verdeelt alle Indrij ven in gewichtige en niet-gewichtige. Inl de eerste plaats worden alle gezinnen aan steenkool geholpen, alsmede de be drijven van belang. [Wel wil men be proeven, althans een deel der bioscopien te laten spelen om de menschen wat op te monteren. Niet-gewichtige lokalen zijn bovendien alle winkels en bureau's en allekerken. De te IJmuiden binnengekomen log ger „Sch 404", rapporteert een' net ver loren te hebben, doordat een duikboot daarin' verward raakte. Vermoedelijk heeft deze zich niet meer kunnen vrijmaken) en is ze gezonken. De nationaliteit en) het nummer zijn onbekend. De Zomertijd eindigt in Duitschland 17 September, 's nachts 3 uur. De voorloopige Russische regeering heeft onder voorbehoud der goedkeuring van de constitueerende vergadering auto nomie verleend aan Koerland, Lijfland en Esland. Berichten uit België, die .te Havre zijn ontvangen, 'melden, dat de groote magazijnen te Brussel achtereenvolgens worden leeggehaald en gelikwideerd door de Duitschers, die zich de goederen toe- eigenen. Petrograd ligt door de ontruiming van Riga, in het legergebied. Volgens een Italiaansch blad bestaat in1 socialistische kringen de neiging omj de conferentie, die Stockholm toegedacht was, in een Zwitschersche stad te houden. - Botha, die wegens ziekte rust moest nemen, is thans weer veel beter. De U-bootkapitein Meusel bracht 19 schepen met een inhoud van 53500 bru to ton tot zinken. Het totaal aantal gevangenen, dat de Oostenrijkers in hun offensief op het Zuiderfront maakten, bedraagt 30671 man, 0. w. 8581 officieren. Ze gaan voort met het verzamelen van den buit. Bij Gaza (Sinai-front) werden pa- trouilleaanvallen der Engelschen afgesla gen. Ze zetten hier ijverig den bouw. aan hun versterkingen voort. De zetel der Russische regteering zal' vermoedelijk spoedig van Petrograd naar Moskou verplaatst worden. Te Parijs heerscht een jeukziek'te. Velen lijden aan een huidziekte, gevolg) van het brood dat men eet. Een gezaghebbend katholiek! .diplo maat heeft verklaard, dat de drie voor naamste motieven, welke aan de pause lijke nota ten grondslag liggen, zijn: de wensch om een zetel op het vredescon gres te verkrijgen, de vrees om de Duit sche katholieken voor het hoofd te stoot ten, en de vrees voor de vernietiging vian) het Öostenrijksche keizerrijk, de grootste katholieke mogendheid. Prins! Wilhelm z,u Wied, de voormar lige M'bret van Albanië, heeft dén Duit- Schen bondsvorsten een als manuscript gedrukt gedenkschrift doen toekomen, waarin hij de ontwikkeling' der Albanees Sche aangelegenheden uitvoerig behandelt en protest aanteekent tegen hel' 'door Ita<- Ik vertelde toen nog eens de gansché geschiedenis van de beide dames, net zooals mijnheer Perren had gedaan, ook van mijn middagslaapje in het eikenbosch je, een onderdeel van het verhaal, dat tante Mona ten zéérste ergerde. „.Chrystie, Chrystie", zeide ze, „dat is nu toch geen manier van doen voor een meisje onder een boom te gaan slapen. Het is hoogst onwelvoeglijk, dat moet ik zeggen, 'tls wat moois zooi gevonden te worden door een vreemden jongen) man". „Het is nog geen jonge man, tante Mona, het was nog maar een jongen van een jaar of veertien". „Doet er niet toe", hield tante Mona vol, „je hebt ook met hem gepraat eni dat past ook niet voor een net opgevoed meisje. Nette meisjes praten nooit met jongens". „0, doen zij dat nooit?" zéi oom, ter wijl hij zich met moeite weerhield om niet te fluiten, iets, dat, zooals Mona zeer wel wist, [een hespotting beduidde. „Ik dacht anders, dat je in 'jou jonge jaren druk genoeg gepraat hebt met Ho- race en Edmund. Maar misschien, dat het nu niet meer hoort, ik weet dai zoo niet". t j_(Wiocdt veirvoilscti 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1