Telegrammen. Miwb m. ZAAITARWE. Zending. Advertentiën. FrAtorteo Ier Gerei. Keil te Gees. BRESKENS" een Volontair(e). Jong meisje ie Zeeeirscli Cosleeie Paardenfokkers op Walcheren. Woensdag 12 September, a acht stuks Ohligatiën, b. twee stuks Ohligatiën, Rechtszaken. Laatste Berichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand Geboren De Gemeente-Bouwmees ter van Goes is van 9 tot 17 September a.s. afwezig. Boodschappen enz. inzake Gemeentewerken of Ge meentereiniging gedurende dien tijd te bezorgen ten Stadhuize. t Tevredenheidsverklaring. Zij, die nog lid wenschen te worden van de opgerichte Hengstenvereeniging, kun nen zich nog opgeven vóór 13 September, bij J. J. MESU, Ritthem. liipiMiH De leden der Coöp. Landb.- Vereen. „EILAND WALCELE- REN" worden verzocht, indien zij nog geen opgaaf gedaan hebben van hun benoodigde Zaai- tarwe, dit alsnog te doen vóór 13 September a.s. bij de Coöperatie. Donderdag 20 September 1917, van Philip Mauro „Het Woord Gods is niet gebonden"; Veertig tractaten. De der de zending bestaat uit het degelijke boek werk „Ik kan niet anders" dat bij, ge tallen tot verminderden prijs ter uitdee- 'ling op Hervomiingsdag verkrijgbaar is gesteld; een verhaaltje „De zwarte lelie", uit den tijd van den Amerikaanschen bur geroorlog, met twee platen;. Acht kleine, keurig afgewerkte tekstkaarten, met op de eene zijde een tekst met een aangrij pend plaatje in kleurendruk, en op de andere zijde een couplet uit een of an der bekend vers; En veertig nieuwe trak taten van de 50 cents-serie. lOok voor den nieuwen jaargang 1918 is de uitgever al gereed. Wie den uitge ver een inteekenaar op E. B. bezorgt, ontvangt gratis een keurige tekstkaart 32 bij "20, met de woorden uit Jesaja 41:10. Wie met deze uitgaven van E. B., Christelijke lectuur, zoo uitnemend ter verspreiding geschikt, wil kennis maken, raadplege zijn (baar) boehandelaar; de )kennismaking met E. B. moet en zal meevallen. Men bestelle vooral de trac taten en geve ze aan een vriend die in dienst is, ter uiitdeeling onder zijin_ ka meraden, hetziji in de kazerne, hetzij in den trein. Nog iets: men verzuime niet „De zwarte lelie" te lezen, een echt kinderverhaal, wie het bijv. bij de Kerstfeestviering of in den huiselijken kring vertelt, zal dank bare hoorders vinden. De Macedoniër van 1 September be vat een belangrijk opstel van ds. Hi. A. Dijkstra over de eerste Zendingsactie in de uitgeleide kerken. Bij ons, weten heeft nooit iemand "hierover geschreven. ,De schrijver herinnert hoe pas op de synode van 1854, dus 20 jaar na de Afscheiding, de Zending, ter sprake kwam,; en ver haalt heel .sober van het Zendingsgle- sukkel, dat hierop gevolgd is. Zendeling Gützlaff, Van Gennip, de .uitzending van Veenstra en de Best, de teleurstelling met Dalman en Kuiper. De uitzending van ds. D. Postma.De .uitzending van- Haan; het overlijden van Berends; tot aan de synode van 1872. M,ocht ds. Dijkstra nog maar eens een vervolg willen geven op dit opstel. In het Orgaan der Nederlandsche Zen- dingsvereeniging van September wijtet Zen deling Verhoeven in een belangrijk op stel1 ,„Een noodige verduidelijking" op „een nog niet gekende moeilijkheid welkel op Java een waarlijk vrije, vreedz;am|e verbreiding van het eenig Vrederijk van Christus in den weg staat" En dan ver haalt hij één staaltje uit velel van een Moslim (mohamedaan) die voor het Evangelie gewonnen, zijne vrouw deel genoot wilde maken van zijn blijdschap1. De vrouw zou den eerstvoigenden Zon dag mee gaan naar het kerkje van deni Zendeling, doch „ook dit arme zieltje kon geen rekening houden met het feit dat zij' binnen hare dessa door ons Art. 71 Regeering,si 7 Reglement gekluisterd1 is aan den Islam. Ook wist zij niet dat onsl Art. 119 R. R. vrijheid van belijden! verzekert aan alle onderdanen onzer neu trale natie." Zij werd door anderen zoo danig bewerkt dat zijl in groote vijand- schap van haar man wegliep, en hem ten slotte dwong haar den scheidbrief te geven." Zij is eene uit de velen „die, 'vooral tengevolge onzer Staats wetten konden en nog kunnen verhinderd worden zich vrij elijk te doen onderwijzen in de heilst leer van' Jezus Christus. Naar gissing wonen 20 nailjoen Javanen onder dien. gebonden toestand binnen de dessa's, be stuurd naar aanwijzing van Art. 71 on zer Indische Grondwet, aan te .duiden met de benaming Gouvernementsteojredn. Alleen op vrije terreinen kunnen de Chr. Inlandsche gezinnen izich vereenigen tot zelfstandige kerkelijke gemeenten Arr.-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarqjj o,a. 'zijn ver oordeeld wegens: diefstal:: H. G., 29 j., kleermaker, Bergen op Zoom, gedetineerd tot 3 m. gev.-straf met aftrek voor-art rest; poging tot verboden uitvoer, ver voer en nederlage: E. S. d. J., 21 j., matroos, Drummei, S. J. T., 18 j., ma troos, Vlissingen, en C. A. v. G., 30 j., stoker, Rotterdam, allen tot 3 m.' P. P. d. S., 17 j., schippersknecht, Wemeldin- ge' tot 3 w. gev. straf, met aftrek voor arrest en voor wat betreft P. P. d. S., mét last tot in vrijheidstelling. VrijgesprokenA. C. v. d. B., 36 j., en P. A. v. d. B., 18 j., veldarbeidersi, beklaagd van mishandeling, en P. J. B., 28 j., koopman, Züiddorpe, gedetineerd, bekljaagd van verboden nederlage, met Ijbst tot zijn invrijheidstelling. Rechtbank te Middelburg;. De eerste zaak was heden die tegen Martha B. en Anna BI, beiden te Over slag, beklaagd van diefstal van gerst, ge pleegd te Züiddorpe, terwijl de tweede bovendien een andere vrouw zou hebben beleedigd. De eisch luidde tegen Martha flO of 10 (lagen en tegen Anna f 15 of drie weken tuchtschool. Wegens terugkeer na uitwijzing stond terecht L. E. uit Selzaete. Beid zeide gevlucht te Zijn wegens het gooien van bommen op Selzaete. Eisch 14 dagen met aftrek en invrijheidstelling. De rechtbank deed direct uitspraak en veroordeelde bekl. overeenkomstig den eisch. Tegen L. B. uit Sas van Gent, wegens het vervoer van zeep, cacao enz. werd drie maanden geëischt en verbeurdverkla ring van het rijwiel. De volgende zaak was die tegen O. M., C. de B. en C. v. W. uit IJzen- dijke, die samen poogden 78 K.G. zeep uit te voeren. Eisch tegen M. en v. W. drie en tegen de B. vier maanden. Vervolgeus werd tegen G. K., schip persvrouw, die verschillende waren langs Sas van Gent naar België medenémen zes weken gevangenisstraf geëischt. Tegen J. v. W. te 's Heerenhoek, die kaas te duur verkocht, werd bij verstek f 15 of 30 dagen gevorderd. Alsnu werd behandeld de zaak tegen M. S., M'. v. d. S., F. de V. en J, S. te Kloetinge, beklaagd van poging tot dief stal van kersen, toebehoorende aan zeke ren Trimpe. Alleen de tweede bekl. was verschenen, die bekende het doel was kersen uit de schuur van Trimpe te gaan halen, toen zij betrapt werden. De eisch luidde tegen den eersten, den derden en vierden ieder een maand voor waardelijk en tegen v. d. S. f 10 of drie weken tuchtschool. De verdediger ,mr. Adriaanse, meende, dat hier nog geen sprake was van het maken van een aanvang van het misdrijf. De officier wees er op, dat twee der beklaagden reeds bezig waren met aan de deur der schuur te rukken, hetgeen het begin van het misdrijf was. Tegen F. P. de H. uit Zoutelande, die reeds veroordeeld is door den Kan tonrechter wegens het jagen in een bosch- je, zonder toestemming van den eigenaar ,tot f0,50 of 1 dag w-erd bevestiging van het vonnis1gevorderd. De verdediger mr. J. J. Heijse, bepleit te aan de hand van arresten van den Hoogen Baad en op grond van de ont- wetendheid van bekl., dat hij op voor hem verboden jachtterrein was, vrijt spraak. Voortgezet werd de indertijd uitgestel de zaak tegen H. P. de W. uit Koewacht, beldaagd van valsche aangifte van de belasting, in welke zaak de broer 'van van de Waele reeds* tot f 200 boete is veroordeeld. De officier aannemende, dat bekl'.y vrouw de aangifte teekende, vorderde vrijspraak. LONDEN, 6 Sept. Het Ministerie va.n Oorlog maakt bekend, dat de generaal der artillerie Malcolm Peake na een der laatste gevechten in Frankrijk wordt ver mist. BERLIJN, 6 Sept. 'Tbansi; zijn ook jle Tirannen genoodzaakt queue te maken voor sigarenwinkels, wegens den gerin gen voorraad, die van eenige sigaren- soorten aanwezig is. Het aantal' tabak- plan tingen in Zuid-Duitschland is welis waar" uitgebreid, doch dit is niet vol doende om er in te voorzien, daar er niets wordt ingevoerd. In Bremen en Ham burg zijn nog tamelijk groote voorraden, doch deze moeten voor het grootste deel bewaard blijven voor het leger en de marine. i ZURICH, 6 Sept. Koning Constantijn z:al' zich met zijne familie metterwoon alhier vestigen en heeft te dien einde reeds een villa gehuurd. ROME, 6 Sept. Naar de „Popole d' Ita lia" verneemt, zijn er onderhandelingépl gaande tusschen I'etrograd en Tokio om een groot aantal "Japansche batterijen van alle kalibers naar het Russische front to zondon PARIJS, 6 Sejrt. Uit Toulon wordt be richt, dat de troepen den brand mees ter zijn geworden, diefde bosschen in de streek tusschen de gemeenten Revest, Ligues en Beausset verwoestte. Er is eene aanzienlijke schade teweeggebracht. De brand, die in het Zuid-Oosten van Toulon was ontstaan tusschen het fort Pergras 'en de kustteltegraaf is evenzeer bedwongen. STOCKHOLM, 6 Sept. Uit Petrograd wordt gemeld, dat de Regeering in ver band met de contra-revolutionaire sa menzwering, die te Moskou ontdekt werd, zou hebben g,eiast dat de grootvorsten Michael en Paul Alexandrovitsch in hun ne wonineen gevangen moeten worden gehouden. MAASTRICHT. Te St. Pieter bij' Maasr tricht is de 29-jarige A. B. in een vlaag van delirium' in het Kanaal gesprongen. 'Zijn lijk is later o-pgevischt. De man had. vroeger een der drukste eafé's in Maas tricht, doch was door dronkenschap aan lager wal geraakt. MAASTRICHT. Hedenavond is) uit de Maas opgevischt het in staat van ont binding verkeerend lijk van een manst- persoon van middelbaren leeftijd. Ver moedelijk een Belgisch schipper. De man had een schotwond in de borst en schijlnt, terwijl hij' zwemmende de Belgische grens trachtte te passeeren, door de Duitsche grenswacht te zijn getroffen. Boven de genoemde koffieprijzen moet de kleinhandelaar nog 2}fs ct. per pond distributiekosten betalen. Gered door een zakspiegeltje. Leem en slijk en slijk en leem. De nevel heeft zich in een killen motregen opgelost. Wie ooit in Vlaanderen was, kent dit schouwspel'. Iu de granaattrech ters staat het water je tot de knieën. De artillerie doet van beide kanten haar werk. Nu1 kan de infanterie een poosje rust worden gegund. Naast een trechter ligt een Duitsch, soldaat. Hij' is gewond, heeft zeker veel pijn. Luid sleunend en kreunend ligt hij daar met half gesloten oogen. Een on derofficier uit den naastbijzijnden trech ter roept hem iets' toe. „Sergeant," is het - antwoord, „verbind mij asjeblieft." Maar nauwelijks heeft deze het hoofd een weinig huiten den trechterwand ge stoken oï een kogel' priemt suizend langs zijn stalen helm. Een nieuwe poging, de s'choten herhalen zich. Goede raad is duur. Maar de gewonde moet gered wor den I „Kom hierheen," roept de onder officier, „de Engel'schman zal op een ge wonden soldaat niet schieten." Hij! wil dezen raad opvolgen. Met moeite wen telt hij zich op zijn zijdemaar daar valt alweer een schot. Vlak naast den lijlder boort de kogel zich in 'den grond. Nu volgt schot op schot. Een kring van kogels om) den stakkerd. Nog enkele scho ten en er moet een treffer zijn. Zijn) geroep om hulp schrijnt je in de ziel. De onderofficier grijpt in ziijn zak, me chanisch uit zenuwachtigheid. Daar voelt hij iets "glads. Het is een klein zakspie geltje. Een inval! Bliksemsnel na een schot van den Brit, weet hij het vast te kleven aan den' leemerigen trechter- wand. Nu is het spel gewonnen. Hij1 wil wel schreeuwen van vreugde. Voorzichtig richt hij nu met behulp van zijn spiegeltje zijn geweer. Duide lijk ziet hij hoe de Engelschmian kalm en rustig opnieuw aanlegt op den Duit sch er. Op hetzelfde oogenblik vallen de schoten der vijanden. Een zlwaaien mist de armen, een val achterover, ten dan wordt het stil in de verschansing van den Brit. Nu vlüg den gewonden mak ker verbinden. Hij zegt gqen woord. Met dankbaar oog hoort hij!, welk'"een moeite zijn redding heeft gekost. Diep in den nacht, als de aflossing komt, nemen wij herni mee. Een leven is gered "William f6, Beurré Hardy l'e soort f8, idem 2e soort f7, Handpeer f5, Ber- gamotten f 5f 6, Beurré de Mérode le soort f 5f 8, idem 2e soort f 4f 5, Gapp's Favorite f 11, Courtpendu f4, Cox Pomona f 10.20, Ganzebout f 7, Wijn appel f7, Vijgepeer f6, Suikerpèer f4.90, alles voor het .buitenland en alles per 100 K.G. 's Gravenpolder. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris H. W. Neer voort, in het openbaar verkocht: een woonhuis met tuin te 's Gravenpolder, groot 8 A. 27 c.A. Kooper werd dhr. M. I. Verhulst te N. en St. Joosland q.q, voor f 4160, onverminderd f 25 voor ac- cessoiren en 8V2 pet. voor onkosten. Koudekerke. Heden is ten overstaan van notaris mr. Loeff, publiek verkocht: een rentenierswoning met tuin, alhier, groot 1.59 A., aan C. Wielemaker Aar- noutsz., voor f 2270. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 6 September 1917. Kleine Veiling. Peren: William Duchesse f 6f 10, Beurré Hardy f6£12, Beurré d,Aman- lis f 5f 10, Beurré Six f 9f 10, Beur ré de Mérode f6f9, Signeur d'Esperen f6f 10, Bon Chrétien Williams f4f8, Marsepijnperen f5f 7, Perzikperén f5 f 7, Perzikperen f 5f 6, Duifjesperen f 4 f7, Diverse Handperen f3f13, Cal- leboutsperen f 5f 7, Scharlakenperen f 4 f8, Diverse Stoofperen f3f7, Afval' Peren f 1f 4, alles jper 100 K.G. Appels: Transparente de Croncels f 5 f 13, .Cox Pomona f 8f 13, Zomer Koolappel f 7f 9, Jacques Lebel f 5— f 10, Mankx Codlin f 6f 11, Bismarck föf 12, Signe Till'isch f8f 11, Roo- de Astrakan f 9f 12, Gulderling f 7 f 9, Zomer Courtpendu f 8f 10, Klaas- si e appel f7f8, Jlordaanappel f 15f 17, Warningsking f7£10, Zoete Rihbgling f 6f 10, Lindenappel f 8f 11, Afval zu re appels f3f7, afval zoete appels 13 f6, allés per 100 K.G. Pruimen: Burbankpruimen f8£12, Reine Victoria f9f14, Witte Eierp'rui- men f 17f 20, Abrikoospruimen f 8f 10, alles per 100 K.G. Noten f 9f 10, Boonen f 10, Vroege aardappelen f4, Stroogele Uien f10, Sja lotten f8f12, alles per 100 K.G. Augurken 9 ct., Perziken f3f4, bei den per 100 stuks. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Kapelle, 6 September 1917. Groote Veiling. Appels voor het buitenland f 7—f 24, Pe ren voor het buitenland f 7f 17, alles per 100 K.G. Kleine Veiling. Nelson Glorie f 11, Bismarck f7.25 f 11, Keizer Alexander f9, Mankx Codlin f 9, Courtpendu f 6.50f 8, Celline f 6 f 10.75, Jacques Lebel f5f7.25, Udo* appel f 7.10, Princesse Nobel f9, Bon man Reinetten f8, Zoete appelen f5f8, Beurrp de Mérode f7flO, Beurré Har dy f7.40f8.25, Triomph de Vienne f6 f14,Jutten 'f 14.75, Duch. Williams; f 5.60f 9, Bonne Louisse d'Avranches f 8 f 10, Andere soorten f 2f 7, ajles per 100 K.G. Perziken 12, Komkommer! 1 ct., beiden per stuk. Veilingsvereeniging „Krabbendijke' Groote Veiling. Peren afval f4f5, Zure appelen af val f8f10, Zoete appels afval f5.50— f 6, alles voor het binnenland. Zure ap pels afval f 10f 11.80, Zoete appels af val f8.80, beiden voor het buitenland en alles per 100 K.G. Veiling van 5 September 1917. Groote Veiling. William fllf 16, Beurré Hardy le soort f 15f 16', idem 2e soort f 7f 8, Handpeer He soort f 9, Bergamotten f 12 f 13, Beurré de Mérode le soort f 10 f 15, idem 2e soort f7, Clapp's Favo rite le soort f 14, Courtpendu f 12—f 14, Cox Pomona f 12, Ganzebout f 12, Wijn appel f 12, Vijgepeer f9, Suikerpeer f6, alles voor het binnenland. Van 57 September. MIDDELBURG. Ondertrouwd: P. W, Krijger, jm. 22 j. en J. van Liere, jd. 22 j.J. A. Smit, jm. 22 j. en J. J. Kampman, jd. 20 j.; F. J. Bakx, jm. 25 j. en T. J. van Schaik, jd. 22 j.; J. Vogel, jm. 24 j. en C. Tilroe, jd. 24 j.; L. J. Steenland, jm. 27 j. en T. Reij- nierse, jd. 26 j.M. J. Schoen, jm. 27 j. en A. W;. P. Keg, jd. 21 j. Gehuwd: N, J. de Baare, jm. 25 j. en A. van Wezel, jd. 24 j.; J. M. van Loenhout, wedn. 52 j. en G. W Taubman, wed. '41 j. 1 ÜSggi BevallenC. de Graaf, géb. Hum brechts'ej dj. j r j Van 29 Aug.5 Sept. ZIERIKZEE. Gehuwd: J. C. Mol, jm. 33 j. en L. Verton, jd. 30 j. Bevallen: M. L. Holty geb: v. Nieuw- land, d. Overl'edenï R. Pannekoek, 82 j. wedr. van Chr. Smit; Izaak v. d. Hoek, 58 j. mlan van N. de Valk, Van 31 Augsi.7 Sept. IERSEKE. Huwel. afk.: Jozdas Luleijn, 59 j. wedr. van 'Neeltje Dourleij'n en Carolina Frederika Schijf, 56 j., wed. van Joost van den Brqeke te Oost- en West-Souburg. Gehuwd: Marinus Janse, 22 j. jm'. te St. Maartensdijk en Pieternella Glerum1, 20 j. jd. Geboren: Frederika, d. v. Franqois! v. den Boomgaard en Johanna Suz.anna Son- ke; Hubrecht, zi. v. Maarten Meeuwseiï en Hendrina Willemina de Jonge. Overleden Thomas Zuidweg', 67 j. on gehuwd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen van 7 Sept., medegedeeld door het Kon'. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.7 te Ha- paranda, laagste 760 te Den Helder. Verwachting tot den avond van 8 Sept.: Zwakke tot matigen veranderlijken wind, later uit Zuidelijke richtingen; meest licht tot half bewolkt; droog weer, behoudens kans op onweer. Vrij warm overdag. HENRIETTE CATHaRINA JOHANNA, dochter van H. J. DE GRAAFF. C. DE GRAAFFHuijbrechtse. Middelburg, Seisdam, 7 Sept. '17. v« iag^»ctbiiwi!» I Hedenavond te half tien ure behaagde het den Heere van leven en dood, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, van onze zijde tot Zich te nemen, onzen geliefden Vader, Behuwd- en Groot vader, den heer DAVID L0UWERSE, in den ouderdom van 66 jaar. Dat Christus zijn deel was, is ons tot groote vreugde te midden onzer diepe smart. Namens de familie, M. LOUWERSE Dz., Kortgene. Wolphaartsdijk, 4 Sept. 1917. Voor de vele blijken Van deelneming, ontvangen bij het overlijden onzer ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Weduwe BASTIAAN OP 'T HOF, ge boren C. DE REGT, betuigen wij onzen innigen dank. Namens de Familie JAN OP 'T HOF. Nieuwdorp, 7 September 1917-. ZONDAG 9 SEPTEMBER. Voorm. half 10: Ds. R. J. van der Veen. Nam. 2: Leeskerk. Avond 6Ds. R. J. van der Veen. Coll. voor Hulpbeh. Kerken. Aan de School met den Bijbel te Breskens kan worden geplaatst Brieven aan het Hoofd der School J. TIESEMA. door kunstschilder als model gevraagd tegen vergoeding. Zich aan te melden bij GEERS, Segeerstraal 74, Middelburg, Ondergeteekende betuigt hiermede zijn volkomen tevredenheid aan de Hol- landsche Veeverzekering Mij. te Alkmaar, voor de onmiddellijke uitbe taling voor een gestorven waardevol paard (verzekerde waarde f 1800). Agent de heer J. DE VRIJ, Veeverloskundige te Zevenbergen. Inspecteur de heer W. G. VAN ECK te Dordrecht. C. CREZEE. Klundert, Aug. 1917. Agent voor Middelburg en omstreken de heer A. MAAS, 't Zand. Agent te Kruiningen dhr. Ph. MAAS. van de Walchersche Zendingsvereeniging, op 's middags 2 uur, op een beboomde weide te Biggekerke in de nabijheid van de Chr. School. Sprekers Dr. J. D. SCHMIDT, Onderwerp: Zending en Zegen. Zendeling J. N. BIEGERDe geeste» lijke beweging onder de Christenen en Heidenen op het eiland Nias. Oud-Zendeling J. W. JENS: Slotwoord. Het POLDERBESTUUR van Walche ren maakt bekend, dat op des namiddags ten half twee ure, in het Polderhuis aan de Abdij te Middelburg, zal worden overgegaan tot de uitloting in het openbaar van elk van f 1000.volgens art. 7 van het Conversieplan van 3 Maart 1856, elk van t lOOO.volgens art. 4 van het plan tot het aangaan eener geldlee- ning vau f 80000.van 27 September 1900, en dat deze obligatiën zullen worden afgelost na 1 Januari 1918. Middelburg, 6 September 1917. Het Polderbestuur voornoemd, A. W. BERDENIS VAN BERLEKOM, Voorzitter. H. J. ADRICHEM BOOGAERT, Griffier.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 3