Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Landbouw en Veeteelt. gemengd Leestafel gerst, 42100 ton haver, 52400 ton lijn koeken. Van deze artikelen kon de Re- lief Commissie slechts de 18500 ton tar we en ongeveer 30.000 ton mais ge bruiken. Vasthoudende aan het door den heer Hoover aangegeven beginsel werd daar om het navolgende tegenvoorstel gedaan. De Relief Commissie zou recht hebbeh op 2/3 van de géheele beladen vracht-r ruimte van 195.000 ton, dus ongeveer; op 135.000 ton. Zij kon gebruiken 18.500 ton tarWe en 30.000 ton mais, totaal; 48.500 ton. Het deficit van ongeveer 85.000 ton zou de Ned. regeering in scheepsruimte beschikbaar stellen. Waar voor Nederland dan ongeveer 145.000 ton zou overblijven, verklaarde de Regeering zich bereid ook de tonnage voor de Re- lief Commissie op 145.000 ton te bren gen. De „American Export Council", het li chaam, dat in de Ver. Staten over uit voer beschikt, aanvaardde dit voorstel iniet, doch besliste dat de Relief Com missie de beschikking zou krijgen over 185.000 ton "tarwe en 40.000 ton mais, terwijl voor Nederland zou worden vrij gegeven 135.000 ton gerst en ongeveer 37.000 ton mais. Ofschoon deze beslissing verre van be vredigend was moest zij ten slotte wor den aangenomen als het uiterste, dat ver kregen kon worden. Aan den gezant te Washington werd n.l. macht gegeven in overleg met de inkoopagenten der Regeering de noodige voorzieningen te treffen om tot een ver deeling der vrijgegeven ladingen te ge raken. Daarbij deden zich moeilijkheden) voor ter zake van de goedkeuring der ladingen voor de Relief Commissie. Door het lange liggen toch in de in Amerika heerschende .hitte, waren vele ladingen tot bederf overgegaan. Deze onderhandelingen werden door den gezant met den heer Hoover tot een goed einde gebracht en schriftelijk be vestigd. De „American Export Council" evenwel hechtte aan de getroffen schik king zijn goedkeuring niet op grond, dat zij geen bindende kracht had, omdat de heer Hoover haar zou hebben getroffen in zijn kwaliteit van president der „Com missie for Relief, in Belgium" en niet in die van regelaar der voeding. Intusschen tracht de gezant nog wij ziging te verkrijgen van de gevallen be slissing. Mr. H. L. Druckerj Te 's-Gravenhagë is in den ouderdom van 60 jaar overleden mr. H. L. Drucker, lid der Eerste Kamer. Mr. Drucker was een kundig jurist, van 188297 eeu be kwaam professor, een zeer gezien poli ticus en een ijverig propagandist voor de vrijzinnig-democratische partij, welke zeer veel in hem verliest. Voorzitter Eerste Kamer. Bij K. Bi. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende tie zit ting, die zal aanvangen op den derdein Dinsdag in September 1917, J. J. G. ba ron van Voorts tot Voorts, lid van die Kamer. Sluiting der S t a t e n-G e n e r aal. Bij Kon. besluit is bepaald dat de tegenwoordige buitengewone zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September 1917, des namid dags te 3 uur. De Minister van Binnenl. Zaken wordt gemachtigd de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. De spoorwegtarieven. jWij vernemen, dat op 1 October a.s. de spoorwegtarieven zullen gebracht wor den op het peil vóór de laatste verhoo ging. Derhalve zullen de oude tarieven' worden vermeerderd met een toeslag van 20 pet. Hout als brandstof. Een te IJmuidgn genomen proef om op een stoomtrawler alleen hout in de vuren te stoken, is totaal mislukt. De machine kon niet voldoende stoom hou den. -Chr. verzorging van krank zinnigen. Uit het 33ste jaarverslag van de ver. tot christelijke verzorging van krankzin nigen blijkt, dat in de verschillende stich tingen der vereeniging ruimi 2200 patiën ten verpleegd zijn. De vereeniging heeft 12,700 contribuanten, 548 corresponden ten, 60 afdeeüngen en corporatiën. Hoe wel percentsgewijze verreweg het grootste aantal patiënten behoort tot de Ned. Herv. kerk, waren er maar 50 Ned. Herv. ker ken, die antwoord gaven op een circu laire om steun, tegen 24 Gereformeerde kerken. De begrootingen der verschillende stichtingen over 1916 gaven een totaal tekort van f96,000, zoodat de verpleeg- gelden met 10 pet. moeden worden ver hoogd. In de 3e klas bedroeg de totale stijging van de uitgaven per patient 12 pel. Het personeel in dienst der stich tingen ontving een duurtetoeslag. De ex ploitatierekening beliep voor Veldwijk f510,411, voor Bloemendaal f 270,851, voor Denne-oord' f266,244, voor Wol- pheze f 249,833 en voor de kliniek 'te Amsterdam 1 168,106. Het eindcijfer van de balans wijst aSn het bedrag van f 3,600,096. ril Provincie ittth eken. Zondag a.s. zal te Gov enpe ul zijn'de apotheek van L. la Pi., te Middelburg die van M. J. van 1 ie,i1 oek. Vlissingen die van wed. v. Oekëiiburg. District s-A rbeidsbeurs te Middelburg.. Aug. 1917. Aanbiedingen werknemers 69. Geplaatst 11. Aanvragen werkgevers 21. Voldaan 11. De directeur der Districts-Arbeidsb., omvattende de gemeenten tusschen Oester- en Westerschelde, B. KRUZE. Een goed voorbeeld. De gemeenteraad van Wolphaartsdijk besloot in zijn zitting van den 29en Augustus, om aan de Ambachtsschool en Vakschool voor meisjes te Goes een jaar- lijksche subsidie te verleenen van f 35 per leerling tot een bedrag van f 105 per jaar. Daarnevens is zij lid geworden van de Ambachtsschool en de Vakschool voor meisjes. Voor de vele gemeenten, die nog geen antwoord zonden op de aanvrage van het Bestuur der Ver. de Ambachtsschool Ite Goes, strekke Wolphaartsdijk, alsmede do gemeenten IVissekerke en Kortgene, die ook per leerling zullen subsidieeren, tot voorbeeld. Naar wij vernemen zijn aan de mos- feelvïsschers uit Philippine, die passen had den om mosselen naar Antwerpen te bren gen, deze passen weder ontnomen, zoo dat zij in hun verdiensten weder zeer worden getroffen. Te IJzendijke bleef zekere Wouters, eeu gebrekkig man, die een zijner kippen van den electrischen draad wilde ver wijderen, hier zelf aanhangen, met het treurig gevolg, dat vier zijner vingers van de rechterhand afbrandden en ook zijn rechterarm, onder het oksel, zwaar ge brand werd. Doordat juist de stroom van 500 volts uitgeschakeld was, met het oog op herstellingen, ontsnapte hij aan een wissen dood. Bij het van den draad val len, liep hij nog een beduidende hoofd wonde op. (Centrum.) Te G roe dé is herbenoemd als wet houder de heer P. Lombaard. Aangeno men is een verordening op de verplichte winkelsluiting en vervroegde herbergslui- ting. Te Nieuwvliet is als lid van den gemeenteraad benoemd verklaard de' heer A. Brakman, die de benoeming heeft aanvaard, nadat reeds verschillen de personen daarvoor bedankt hadden. Als wethouder is benoemd de heer J. J. Provoost. Aftredend was de heer H. Brak man. (M. Ct.) Grensgebied ontzegd. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft, overwegende, dat de aan wezigheid van de hieronder genoemde personen in het in staat van beleg ver klaarde grensgebied voor de rust en al- gemeene veiligheid gevaarlijk moet wor den geacht, den toegang tot- en het ver blijf binnen de in staat van beleg ver klaarde gemeenten, behoorende tot djef werken aan de Westerschelde, het ge- zagsbied van den territorialenbevelbeb- ber in Overijsel enz., met uitzondering van de gemeenten Doornspijk, Elburg, Ermelo, Harderwijk, Oldebroek; het fort op ,den Hoofddam bij Pannerden en het gezagsgebied van den territoriale-bevel hebber in Friesland enz. met uitzonde ring van de in staat van beleg verklaar de gemeenten der provincie TieslandH verboden aan Otlo Vogel, koopman 28 ,jaar oud, wo nende te Friedrichstadt, a.d. Oder; August Bruggeman, 43 jaar, molenaar en land bouwer te Atstatte, beiden Duitschland; Aleida Johanna van Halteren, 30 jaar, echtgenoote van Willem Vermeulen te| Utrecht; Christiaan, Aloysius, Luitbertus Deenep, 36 jaar, wonende te Zevenaar; Wolteras Bemardus Hattink, 40 jaar, wo nende te Velp; Elizabeth Maria van den Muysenbergh, 42 jaar, vrouw van, Hat tink; Wilhelmina Giesen, 22 jaar, wonen de te Arnhem; Ileinder Joldersma, 29 jaar, winkelier te Almelo; Julius van Ljaar, 25 jaar, wonende te Baam en Hendrik Creveling, 28 jaar, landbouwer te Vriezenveen. De commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde, heeft het verblijf in zijn gezagsgebied, we gens het betrokken zijn bij den smokkel handel ontzegd aanAdriaan van Din- teren, geboren 18 Mei 1889 te Dussen, thans wonende te Rotterdam, schippers knecht; Jan Franciscus Calie, geboren 21 Elecember 1868 te Aardenburg, wo nende te Eede, koopman van beroep;' Marguerite Maria Coens, geboren 31 Oc tober 1898 te Eede, wonende aldaar; G'bristaan Jacobus Wittman, geboren 8 Februari 1879 te Dordrecht, schipper, aan boord van het sleepschip „God met Ons" en Dominicus Franciscus Belaert, geboren 31 Augustus 1887 te Zuiddorpe, wonende aldaar. AI deze personen zijn van Nederlandsche nationaliteit. Middelburg. Huismoeders! Leest de ad vertentie vau Leijdesdorff in dit nummer. Een groot deel van 't lamsvleeseh blijft in ons land ongebruikt, omdat de ragout hier geen gebruikelijk gerecht is. De heer Leijdesdorff nu verschaft tegen billijken prijs lamsvleeseh en geeft op den koop toe een recept voor de bereiding. In de zen tijd van vleesch-schaarschte een ware uitkomst. Oomburg. Joseph Posenaer, de bekende Vlaamsche schilder, heeft van zijn ten toongestelde schilderstukken er zeven ver kocht en één opdracht ontvangen. De ten toonstelling is thans gesloten, maar zal a.s. week nog één dag open wezen. Stavenisse. De heer C. de Rooi, timmer man en bouwkundige alhier, heeft het voornemen voor zijn eigen woning en de eene zijde der Voorstraat een installatie voor electrisch licht in te richten, wat in den aanstaanden winter een uitkomst Zal zijn voor hen, die er van kunnen gebruik maken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijland P. H. Heimens yisser te Velp; te Oudshoorn (toez.) J. P. de Graaf te Schagen. Geref. Kerken. Beroepen te Willemstad E J. v. Voorst te Borssele. Bedankt voor 's-Graveland door J. Hoekstra te Vries; voor Zweeloo door D. Ligter te Pieterburen. Generale Synode. In de zitting van Donderdag (de laatste) werd besloten een jaarlijksche bijdrage te verleenen aan de kerk van Amsterdam en de kerken van N.-Iiolland een jaar lijksche bijdrage te verleenen ten behoeve van haar medischen dienst te Jorja, en vijf deputaten voor de geestelijke bear beiding van de verstrooide gereformeer den in Ned.-Indië te benoemen. Na de verschillende gewone dankbe tuigingen ging de Praeses voor in dank zegging en sloot hij de vergadering. Moeten de avondkerkbeur ten vervallen? Over dit onderwerp schrijft Ds. G. Wisse, van Driebergen ons: In onderscheidene kerkeraden zal de zer dagen de vraag wel ter sprake ko men: „moeten we uit oorzaak Van z.g.n. lichtbesparing de avonddiensten ook ver zetten naar 's middags?" Het komt mij voor dat 'deze vraag niet al te spoedig met „ja" moet beant woord worden; maar men wel zal doen zoo mogelijk de avonddiensten te band haven. En dat wel om drie redenen. Vooreerst, in menige kerk is het gpds- dienstig-kerkelijk leven in de gezinnen, en bij dienstbaren, vrij wel ingericht op den avonddienst. Althans, het blijkt wel dat de avonddienst de meest gewenschte is (boven den middagdienst). Wij moe ten niet te gemakkelijk veranderingen aan brengen in het uur der godsdienstoefe ning; want het isinderdaad in onze dagen gemakkelijker om verslapping dan vermeerdering van opkomst te bevorderen. En is de gang er eenmaal uit, dan krijgt go dien niet zoo grif er weer in. Ten tweede: waarom moeten toch de kerken op die manier feitelijk mede wer ken, dat er meer en langer gelegenheid tot lichthranden overblijft voor de zonde en de wereld? Sluiten bijgeval de pu blieke vermakelijkheden der zonde ook na 5 uur? Ga in dezen tijd nu eens b.v. naar den Haag on Scheveningen onderzoek eens hoe het daar met ge noemde gelegenheden staal. Daar kunt ge tot somtijds twee uur in den nacht nog terecht, in inrichtingen met z.g.n. particuliere of nachtvergunning, alser 's avonds bijzondere voorstellingen gege ven worden, van meermalen de schan delijkste soort. Laten eerst de schouw burgen, de danszalen, de liederlijke caba retten, de drankhuizen enz. enz. maar eens hun „avonddiensten" ter oorzake van lichtbesparing op 's middags bren gen. Al verliep de „boel" daar dan van, dat ware voor persoons,- gezins- en volks leven nog .verre van schadelijk te noe men. Verzetten de kerken nu wel hun dieusten, dan sparen we licht uit, fei telijk mede ook voor de zonde-gelegen- heden, die 's avonds nog wel geopend zijn. Wel licht voor satan, en geen licht voor God? Zoo zou ik wel willen vragen. Dan zij ons antwoord: dat zij verre. De duivel 'lacht er om, als we op die ma nier licht helpen besparen voor de zonde gelegenheden. En ten derde. Is het werkelijk yel al tijd een besparing? Hoeveel gezinnen zijn er niet, die toch in z'n geheel 'savonds ter kerk gaan; dan ia daar thuis toch geen licht opzoo twee a drie, uur lang. Dat noem ik uitsparen. In menige kerk is het opgaan 's avonds nog wel zoo trouw, dat er allicht meer lichten uit zijn in de verschillende gezinnen dier kerken, dan er lichten „aan" zijn in het kerkgebouw. Het zal in vele gevallen een bitter beetje verschil maken, dat is vast; in menig geval zelfs voor de be sparing doelmatiger zijn, om 's avonds te kerken, dan om 's avonds allen thuis te laten, en daardoor 'te veroorzaken dat nu in al die gezinnen al de lichten on afgebroken blijven doorbranden. De ge meente kome trouw op des avonds, thans meer en in grooter getale dan ooit; en de kerkeraden bedenken zich tien en honderd maal, eer men overgaat tot een maatregel, waar ook een „licht"-kantje voor de wereld aan is. Geslaagd te Arnhem voor de hoofd ei cte de heer G. Stuij te Koudekerk». Geslaagd te Wageningen voor de acte landbouwkunde 1. o. de beer H. Pilon te Hilversum. De heeren Tyo H. van Eeghen te Amsterdam, ds. J. G. Klomp te Wasse naar en ds. H. Feijkes te Dordrecht zijn als bestuursleden van de Ver. voor Chr. Nationaal' Onderwijs herkozen. Door het departement van het plaat selijk nut te Brouwershaven is tot be- waarschoolhouderes benoemd mej J. M. Kloppers van Ams'erdam. (M. C.) Tot hoofd der openb. lagere school te Putte, N. Br., is benoemd de heer A. P. J. Verdonok van Hooflplaat, thans onderwijzer met verplichte iioofdacto aan dezelfde school. (M Ct.) Geslaagd te Breda voor de hoofd- acte de heeren A. Mol te Kapelle, H. J. v. d. Brugge .veldleger en C. Maes, veldleger. Zondag 9 September. Ned. Herv. Kerk. Op Zuid- en Noord Beveland. Baarland, vm. en nra. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 u. ds. "Wijngaarden, 2 u. ds. Drost. Borssele, 9.30 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaat, 9.30 u. en 2 u. ds. H. L. A. Feijkes. Gortgene, vm. ds. Koenekoop, nm. leesk. Driewegen, 2 u. ds. Jonker, bed. H. D. en dankz. H.A. EllewouLsdijk. nm. ds. Elenbaas. '^-Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Ilansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners, 'sll. A'btskerke, 9.30 en 2 u. ds. V. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 9 u. ds. Buinink. 'sH. Hendrikskinderen, vm. ds. de Vries, nm. g. d. Hoedekenskerke vm. en nm. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 u. en 2 u. ds. Boer. Kamperland, nm. ds. Koenekoop. Kapelle, 9.30 u. dr. Schmidt, 2 u. dhr. Petermeijer. Kats, 9.30 en 2.30 u. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Krabbendijke, 10 u. ds. Steen beek, 3 u. ds. Homburg. Kruiningen, 9.30 u. 2 u. ds. Steenbeek. Nieuwdorp (bewaarsch.), 2 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. Jonker, bed. H.A. Rilland-Bath, 10 en 2.30 u. ds. Visser. Scbore, 9.30 u. g. d., 2 u. ds. Krijikanip. Waarde, nm. ds. Wijngaarden. Wemeldinge, 10 u. ds. Drost, 2 u. dr. Schmidt. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. Wissehkerke, vm. en nm. ds. v. d. Linde. Wolphaartsdijk, 9.30 en 2.30 u. ds. Ste- genga. Op Walcheren. Arnemuiden, 9.30 u. en 2 u. ds. Mulder. Biggekerke, 9.30 u. ds. de Visser, nm. g. d. Domburg, vm. ds. Koldewijn, nm. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. Vaandrager. Kleverskerke, vm. 10.30 u. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Pöstma. Meliskerke N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, 9.30 en u. dhr. Calliber. Ritthem, 9.30 u. ds. v. Empel. Serooskerke, vm. en mn. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. v. 't Hoff. O. en Wi. Souburg, 9.30 u. ds. Telle den, 2 u. ds. Jonker. Vrouwepolder, am. ds. Koldewijn. Vcere, vim. dr. Weijland. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 u. en 2 u. ds. de Wijk, 'tZand, 10 u. ds. Bastiaanse, 6 u. ds. de wijk: Geref. Kerken. Middelburg, Segeerstraat, vm, nm. en av. ds. v. Oordt. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. De St.ct. bevat de statuten der Land- en Tuinbouwvereeniging „Ons .Be lang" voor Ovezand en Omgeving, ge vestigd te Ovezand. Een protestvergadering vanwege den Noord-Brabantschen Boerenbond, te Eind hoven gehouden, werd door bijna zes duizend landbouwers bijgewoond. Er werd een scherp protest aangenomen, dat telei- grafisch aan den minister van landbouw zal worden gezonden, tegen de maatre gelen door den minister genomen omtrent het afstaan van rogge en andere gratie®, terwijl minderwaardige soorten tegen hoo- gere prijzen zullen moeten worden ge kocht dan de boer voor zijn eigen gp- teelde en goede granen zal ontvangen. In een te Breda in de open lucht gehouden vergadering van ongeveer 200 landbouwers is met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin zij met den meesten aandrang eischen: lo. dat aan den boer van zijn eigen geteelde productie voldoende broodkorein en andere levensmiddelen voor het on derhoud vau zich en zijn geziu wordt gelaten 2o. dat bem het veevoeder, noodig voor de instandhouding van zijin bedrijf, 'niet ontnomen worde, tenzij in ruil tegen veevoedermiddelen aan prijzen, evenredig aan hun voederwaarde 3o. dat de maximum-prijzen der granen en andere producten, door de regeering vastgesteld, aanmerkelijk moeten worden verhoogd, aangezien de verbouw van deze gewassen niet meer l'oonend is. Ongelukken. Te Rotterdam is 'n 22-jarige dienstbode van een balcon op straat gevallen en met een gebroken sche del naar het ziekenhuis gebraclit, waar zij kort daarop is overleden. Te Oudc- bildldijk is een 12-jarig jongetje door een wagen met graan oven eden, doorlat het bij hel afstappen struikelde. Het kind is even later overleden. Woensdag is te Smilde een kunstmesthandelaar uit Koevorden in volle vaart met zijn mo torrijwiel op de tram gereden en onmid dellijk gedood. Te Rijen is een werk man op de nieuwe leerfabriek door een losschietenden ijzeren balk van 6000 K.G. getroffen, waardoor hem de beide boven- beenen werden vermorzeld. Een koolkwestie. Een bewoner van Schellingwoude verzocht aan den! Minister van Landbouw, 14 bunder land met kool te bebouwen. Ondanks een wei- geerend antwoord beplantte hij zijn land toch met kool. Hij had zich deswege voor den kanton rechter te Amsterdam te verantwoorden! en hoorde wegens deze overtreding f 6000 boete of twee maanden hechtenis tegen zich vorderen. Een honderdjarige. Gisteren had den JLaag een 100-jarige in haruf midden: den oud-marinier A. P. Stade. De bewoners van de Brueghelstraat, waar zijn zoon woont, ten wiens huize de kras se oud-strijder in ruste verblijft, hebben den dag tot een waren feesdag gemaakt Van alle huizen wapperde de driekleur. En de vlak voor des heeren Stade's wo ning staande gaslantaarn was met groen, vlaggetjes en vlaggedoek getooid. De commissie bood den jarige een prachtig bloemstuk aan, voorspellende de „Triton waarmede de heer Stade als jongeling, zonder dat hij van zijn familie afscheid kon nemen ,de toen zoo lang durige reis naar Oost-Indië maakte. Het gezicht van de kleurige en geurige „Tri ton", bracht hem terstond op zijn praat stoel, waarbij hij van zijn reizen en zee slagen vertelde en hoe er van de 60 man In een sloep maar twintig terug kwamen. Hij had toen de kogels om zijn ooren hooren fluiten, maargeraakt had er hem niet één. Zoo was hij zeker nog lang voortgegaan, als zijn zoon hem niet uitgenoodigd had, zijn rust te houden in een gemakkelijke®) leuningstoel wegens de vermoeienissen) van den feestdag, die hem nog zouden wachten. Ken stroom van telegrafische en 'schrif telijke gelukwenschen en bloemstukken kwam binnen. Namens den Minister van Marine is de honderdjarige gecomplimenteerd door den kolonel der mariniers De Jonge Oud raat. Niet met zijne minderen. In de „Amsterdammer" is van betrouwbare zijde het volgende opgenomen: „Ik zat in een eerste-khasse coupé, die niet be zet was dan door een zeer jeugdig uit ziend luitenant der infanterie, blijkbaar} een verlofsofficier. Toen de trein gereed was van het Centraalstation te vertrek ken, kwamen nog eenige miliciens aan- geloopen, die van verlof weer naar dienst terug moesten. De hoofd-conducteur liet lien in onze coupé, en de jongens kwan men zeer netjes binnen, salueerden den officier geheel in dein vorm, waxen be leefd genoeg om te vragen, of er plaats was, en gedroegen zich ook overigens volkomen rustig eu beschaafd. Er wen den niet meer plaatsen dan de beschik bare ingenomen. Terwijl de trein nog even wachtte, stak toen de officier het hoofd buiten 'tvenster, riep luide: „hoofdcon ducteur, hoofdconducteur", eu vender, op de vraag, wat er was: „hebt ge voon deze lui geen plaats in een andere cou pé? Want ik begeer niet met mijne min deren te zitten". De hoofdconducteur zei- de alleen, dat hij hem niet kon helpen, en de luitenant moest toch de reis j,,meiil zijne minderen" (en met een rood hoofd') beginnen 1 Laat de kindorkens tot Mij ko men. Handboek voor Zondagsschool- onderwijs, door ds. C. v. d. Hoeven, te Enkhuizen. Rotterdam, J. M. Bredee. Onder dezen titel kondigden wij reeds vroeger het Oude Testament aan, thans is dit Handhoek, door de verschijning van des schrijvers behandeling van het Nieuwe Testament volledig geworden. Ook dit tweede deel is een lijvig boek van 442 bladzijden. In 61 lessen behandelt de schrijver het historisch gedeelte van. het Nieuwe Testament, te beginnen met de aankondiging der geboorte van Johan nes, tot aan de laatste lotgevallen van. Paul us. Bij iedere les begint hij met aan- teekeningen hij den tekst, en gaat dan over tot proeve van behandeling; waarbij hij alle vier de evangelisten in het oog vat; er op wijist hoe zij elkander aan vullen en op velerlei in de meeste teksten van het hoofdstuk dat ter voorbereiding door den onderwijzer gelezen wordt, eem verrassend licht doet vallen. Aan het eind- volgt de vragenreeks. Deze handleiding, tevens uitstekend leerboek, voor den Zon- dagsschoolondervvijizer, ja voor iedercn on derwijzer onmisbaar, brengt onderwijzers en leerlingen een schat van kennis aan; het komt ons voor dat behandeling der geschiedenissen, gelijk de schrijver in dit veelomvattend werk doet, een aangename verpoozing biedt, en onder Gods zegen, liefde voor onzen eonigen Bijbel aan- kweekl en bevordert. De uitvoering van dit vverk was bij de firma J. M. Bredee in uitstekende handen. E. B. De Evangelische BibKolhoel dit- jaar opgericht door J. N. Voorhuev uitgever, Den Haag, gaf reeds haar tweede en derde zending in het licht. Ite tweede beslaat uit: Twe- iekstkaaiteu (twee een dere) God is liefde Een liet b ekje „Ge schikt vu., den hemel"Ec i.u.sohriftje

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2