0 Kerknieuws. Onderwijs. iet met meer geoorloofd zijn eigen we voor eigen gebruik te laten malen. (M. Ct.) De heer W.. P. 'Calliber heeft we gens zijn benoeming tot leeraar aan een kweekschool, bedankt als kassier van het bijkantoor Souburg der Coöp. VolkSspaar- en Voorschotbank voor Zeeland. In zijn plaats is als zoodanig benoemd de heer A. V. d. Ende te Souburg. De heer Calliber werd gekozen in de commissie van Advies daar ter plaatse. MlddelburQ. D e gevelversiering. Gisterenavond had in de Bakkerskamer van het Schuttershof de uitreiking plaats van de hij" dit jaar gehouden gevelver siering Nbehaalde prijzen, welke uitrei king op 24 Augustus moest worden uit gesteld. Slechts een 7-tal der deelnemers waren opgekomen. De heer van oer Ilarst, voorzitter van Uit het VolkVoor het Volk, heette de aanwezigen welkom, inzonderheid de ju ryleden, en wel voornamelijk de deskun digen de heeren Witte en Hansen en verzocht den heer H. de Blouw als voor zitter der jury haar bevindingen inede te deelen. De heer de Blauw zeide, dal eigenlijk de heer Dhuij voorzitter der jury was, maar hij was op den avond, dat de jury rond ging verhinderd en daarom had spr. zijn taak overgenomen. Spr. kon mededeelen, dat de taak aangenamer was dan verleden jaar, omdat er meer zorg aan de planten is besteed; de dorre bla deren zijn beter verwijderd, er is goed inet water gewerkt, de stormen hebben echter nogal schade veroorzaakt. Deeeni- ge teleurstelling was de geringe deel name, men had geen honderdlallen, doch slechts tienlallen te beoordeelen. Eene opmerking moet gemaakt worden, dat er weinig jnitiatief voor nieuwe versierin gen was. Over liet algemeen werd de oude, doch beproefde manier toegepast van een bak, met planten, voornamelijk! geraniums. Meer rekening houden met het type van den gevel zou aangenamer zijn. De drie edrste prijswinners maakten een uitzondering. Jammer is het, dat ver schillende inwoners van naam hun gevels wel versieren, maar zich niet voor deel name opgeven, spr. hoopt, dat zij het volgend jaar een beter voorbeeld zullen geven. Ieder der juryleden, vier in getal, gaf drie cijfers, een voor onderhoud der planten, een voor smaak in het aan brengen en een voor den totaalindruk. Totaal konden 120 punten worden be haald. Spr. betreurt het, dat niet meer deelnemers zijn opgekomen. Het niot be halen van een prijs, hoopt spr. dat geen reden zal zijn om een volgende maal niet mede te dingen. Na er op gewezen: 'te hebben, dat o.a de Langedolft hij een goede gevelversJering zoo zeer zou gebaat '2ijrr, kon spr. nog zeggen, dal de eerste drie prijzen zijn behatdd met resp. 1QS, 106 en 97 punten. De eerstQ priis behaald dóör mJej. van de Ree, Ronaansche kade, die die verguld zilveren medaille van Uit het VolkVoor het Volk verwierf. De twee- dé prijs door den heer A, Ludikhuijize Heerengracht, de verguld zilveren mle- daille van de Tuinboüwvereeniging „Wal cheren." Do derde jirij's door madame Dickart—Bree, de verguld zilveren me daille van Nehalennia. De Vierde door den heer Chr. A. van Holthuijzen, Lan- gedelft, de verguld 'zilveren medaille van Vreemdelingenverkeer. De vijfde door den heer L. TC van 'der Harst JJz., voor zitter der vereeniging. de verguld zilve ren medaille van llandelsbelang. De zes de door "den heer R. E. Kampman, St. Pieterstraat, de bronzen medaille van Uit het Volk—Voor het Volk. De zevende door den heer H. A. Dorre, sociëteit de Vergenoeging, Markt, een gieter. De acht ste door mr, J. Adriaanse, vice-voorzit- ter der vereeniging, een bloemenschaar. De heer De Blouw had hierbij ge legenheid zijn groote voldoening uit te spreken, dat de heeren van der Harst en Adriaanse ook deelnamen, en zeide toe dat ook in de Heerenstraat zekicr deelnemers komen, als men die straat eerst maar eens van een beter plaveisel voorziet, dat er meer menschen voorko men. De heer van der Harst bracht dank aan den heer Blouw voor zijn rapport, reikte met enkele "toepasselijke woorden de prijzen uit en liet daarbij evenals de heer de Blouw reeds had gedaan de voldoening uitkomen, dat ook madame Dukart als Belgische gast heeft mede gewerkt. De heer Adriaanse reikte den prijs aan den heer van der Harst over, hem .namens de vereeniging hartelijk ge- lukwenschende. Nu wij toch weder over de vereeniging Uit het Volk—Voor het Volk schrijven, willen wij even een fout hersteliep,, ge maakt in ons verslag van de vergadering van 24 Augustus, wij schreven toen, dat het saldo in kas bedroeg 1757,4072, dit moet echter slechts f223,35 zijn. Op het stadhuis vergaderde giste renmiddag het plaatselijk comité van het Nederlanidsch Roode Kruis. In plaats van den heer E. W. Hendrikse ,die metter woon naar Hilversum vertrekt, werd tot bestuurslid gekozen de heer H Dron- kers, vroeger secretaris te Goes, die zich bereid had verklaard het secretariaat op zich te nemen. De voorzitter, de "heer Baron Thoe Schwartzenberg en Hohelans- berg, bracht dank aan den heer Hen drikse voor hetgeen hij in het belang van het Roode Kruis te Middelburg heeft gedaan en voor den steun door hem per soonlijk van den afgetreden secretaris ondervonden. De heer Hendrikse bracht dank voor den aangenamen omgang steeds van zijne medebosluurs.'oden ondervonden, Hy hoeft steeds veel' gevoeld voor het Roode kruiswerk en zal ook in de toe komst dit werk' blijven steunen. Emiel Hullebroek zal hier 25 Sept. optreden. Hij verzoekt in verband jpamt de kolen- en lieh (besparing aan andere gemeenten, rich bij de datums aan te sluiten. Goea. tEmiel Hullebroek zal 24 Sept. a. alhier inde Sociëteit optreden. In de tweede helft van de maand Augustus zijn in deze gemeente Ingekomen: J. J. Snoep, tremmer uit Rotterdam, Groene Weidje C 183c, W„ D, v. d. Velde, schilder, uit Rotter dam, Paardeweg D 70aA. 'Karre- mian, kantoorbediende, uit Colijnsplaat, Nieuwstraat D( 175c., Eth. A. van der H,eijde, boekhoudster, uit Wissenkerkb, Opr. 'sH.H.'kinderenstr. D 31; W. Ga bel, kantoorbediende, 's Gravenhage, Wijn gaardstraat 199; A. M. Gillissen, kantoor bediende, Vlissiiïgen, Ganzepoortstr. 172. Vertrokken: S. J. H. P. F. Sie- bert, huisknecht, naar 's-GravenhageJ P. Abrahamse, werkman, Deventer; J. L. Roodzand, administrateur, Kortgene; Aa. D. F. van der Wart, onderwijzeres, Fij- naart; J. Loobeek, werkman, Vlissingen; Wed. van den Berge—Vink, zonder be roep, Amsterdam; J. Roeleven, brieven besteller, Bruinisse. (M. C.) Kruidingen In de raadsvergadering van Dinsdag, onder voorzitterschap van den burgemeester, werden de nieuw benoem de leden Kostense, de Schmidt en Po- leij toegelaten. Eene motie van afkeu ring van den heer M. Kole, aangaande een handeling van de Brandstoffeincomr missie, werd door den raad met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Ingekomen is o.m. een verzoek van J. Kole omi verhooging van jaarwedde als sc/ioonhouder van de scholen en als grafdelver te Krui- ningen. Een voorloopig bericht van 'den; minister is ontvangen, dat voor woningy bouw een som van f 12538,45 tegen 472 pet. rente als1 voorschot is toegestaan, af te doen in 75 jaren. De heeren El'ss man en Kostense werden door den Raad opnieuw "benoemd tot wethouders. Bij de verkiezing daarvoor noodig, weid voor 'teerst gebruik gemaakt van 'n kristallen stembus met zilveren deksel, door den heer "Kostense aan de gemeente aange boden, waarvoor de burgemeester, nar mens de gemeente, den gever hartelijk dank zeide B. en W. boden aan den Raad de begrooting aan voor 1918, met een ontvang en uitgaaf van f 69227,60. 1 (Goesche Ct Kloetinge. Door de Vereeniging voor Wijkverpleging in Kloelings, 's Gravenpol der en 'slleer Abtskerke is benoemd als wijkverpleegster zuster G, Hendriks te Utrecht. N. en St. Joosland. Gisteren had alhier de teraardebestelling plaats vap het stof felijk overschot van wijlen dien burgemees ter dezer gemeente. Een groot aantal inen- sohfen volgde den lijkkoets. Behalve de leden der familie waren daarbij al de raadsleden, de secretaris, het hoofd der school, de geneesheer, de predikant, een 2-tal predikanten van elders, en de ge meenteveldwachter. Het lijk werd graf- waarts gedragen door kerkeraadsleden en notabelen. Op en bij de begraafplaats was veel belangstelling. Bij de geopende groeve werden o.m. opgemerkt de burgemeester van Arnemuiden, een lid van het ge meentebestuur van St. Laurens, het ove rige onderwijzend personeel dezer gemeen te en de distributie-ambtenaar. Toen dé kist in de groeve werd neergelaten trad ds. J. W. F. Gobius du Sart uit Woudri- chem naar voren om een enkel Woord te spreken over rijn vriend. Rij zeide o.m,, dat, hoewel het hier gcén gewoonte is om te spreken op deze plaats, en de overledene er in zijn leVèn ook niet voor was, hij toch niet van hier kan schei den zonder er op te wijzen, dat er met den overledene veel is heengegaan (ook voor hem een trouwe vriend), doch dat het woord van God eeuwig blijft bestaan, dat de overledene vast stond in het ge loof en herinnerde aan het Psalmvers, dat hij zoo gaarne zong, n.l. Ps. 105:5, Een Zoon van den overledene dankte den spreker en de aanwezigen voor hunne belangstelling. De secretarie was dezen dag gesloten en na den middag wend ook geen school gehouden. Hulst. De directeur van de gasfabriek alhier heeft proeven genomen met het maken van briketten van ookesgruis en klei, welke goed voldeden. Deze briketten kunnen twee uur branden en geven vol doende hitte. Thans werden nieuwe proe ven met teem en cokesgruis genomen. (Z. N.) Oostburg. De actie van vliegmachines boven België was gisteravond en van nacht wederom groot. Herhaaldelijk wer den er bommen geworpen en men zag het afweergeschut der Duits'hers in vol le werking. Het was een waar bombarde ment in de lucht. Af en toe vlogen er oveï Zeeuwsch-Vlaanderen vliegmachines zoo laag, dat men het vliegtuig goed kon zien en in zfjn bewegingen volgen. (N. R. Ct.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hall J. S. Hartjes, cand. te Apeldoornte Wannopesrw.en H. J. W. Grolman, cand. te Capelle aan den IJsef. Ds. J. B. Th. Hugenholtz te VIod der, thans om gezondheidsredenen. to Davos verblijvende, zal pas half Mei orn die redenen te "Purmorend kunnen, -in trede doen. Bs* 0. G. Heldring, kleinzoon van den stichter der Heldringsgestichten, zal Don derdag a.s. door prof. dr. Chantepie de la Saussaye ingeleid worden, tot zijn werk van directeur dier gestichten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Oldeboorn door 11. Hasper te Schiermonnikoog. Bedankt voor Nieuw Loosdrecht door R. de Jager te Kamerikvoor Anna Jacobapolder dooi- M. M. Horjus te Soest SvnodeGeref. Kerken. l)r. S. Greijdanus heeft zijne benoe ming tot hoogleeraar aan de theologische school te Kampen aangenomen. Van H. M. de Koningin is een dank betuiging ingekomen voor de Haar aan geboden gelukwenschen. Inzake de geestelijke belangen der Ge reformeerden in Argentinië werd beslo ten de classis Beunos-Ayres toe te voe gen aan de classis der Particuliere Sy node van Zuid-Holland, zuidelijk gedeelte; sluitende dit evenwel, uit aanmerking van de veelszins abnormale omstandig heden, waarin de Argenlijnsche Kerkeul vooralsnog verkeeren, niet in de beroep baarheid van de Dienaren des 'Woords dezer Kerken bij de "Gereformeerde Ker ken in Nederland. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Drachten W. Vos, cand. te Iloogeveen. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Groede J. E. B. Blase te Stadskanaal, L. Schutte te Amsterdam en C. A. Stellwag te Nijlmegen. Middelburg. Gisteren had de opening der Handelsdagschool plaats. Zij werd bijgewoond door tal van genoodigden, on der wie wij opmerkten den vice-admiraal W. J. C. Smit, commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde, den heer mr. H. J. Dijckmeester, Com missaris der Koningin in Zeeland, den heer dr. H. Japikse, wethouder onzer stad, den heer ds. Pattist, arrondissements- schoolopziener, leden van de commissie van toezicht op het Middelbaaronderwijs, leden van den raad, leden van verschil lende vereenigingen, die betrekking heb ben op den handel, bestuursleden en directeuren ran andere inrichtingen van onderwijs, leeraren van de dag- en van de ftyondschool en de leerlingen der dag school. Oök waren verschillende leden der vereeniging v<x>r Handelsonderwijs tegen woordig. ti' i De voorzitter dier vereeniging, de heer mr. P. Dieleman, heette, alten, in het bijzonder de autoriteiten welkom en ver zocht den secretaris het deel der notu len van bestuurs- en algemeene verga dering voor te lezen, slaande op de op richting van de dagschool. Nadat hieraan was voldaan, nam dé héér Dieleman opnieuw hiet woord en hield een bijzonder indrukwekkende rede, waarin hij ten eerste de beteekonis van den handel i,n .het algemeen uiteen zet te. De handel behoort tot de belangrijk ste oeconomische factoren en, zooals spr. in den bréede uiteenzette, omvat hij een zeer groei terrein. Niet minder uitvoerig zetté de heer Dieleman uiteen wat do handel voor Nederland beteekent, dat als alle aan de zee liggende landen steeda is aangewezen geweest om handel te drijven, terwijl het groote achterland ach ter Nederland, ons land als vanzelf tot veel doorvoerhandel noopt. De vrijheid der zee is yoor het welslagen van dien handel voor ieder klein land, niet het minst voor Nederland, een der grootste factoren. [Volgens de statistieken is er geeftr land ter wereld waar het belang bij den handel grooter is dan in ons land, hetgeeh spr. met statistische gege vens aantoonde. Het vervolg Van de rede was een historisch overzicht, voorname lijk over den handel in Zeeland, over de handelsstad Westkapel'.e in de vroeg ste eeuwen, over de andere havenplaatsen in Zeeland en inzonderheid op Walche ren, Vlissingen, Veere en Arnemuiden en wel het uitvoerigst over het belang .van Middelburg als havenplaats in de mid deleeuwen. Spr. schetste daarna hoe ook in de toekomst in Zeeland, door inten sieve cultuur van den landbouw, een levendige handel kan ontslaan met En geland, België en Duitschland. Hoe door uitbreiding der industrie plaatsen als Ter- neuzen, Breskens en Vlissingen kunnen worden vooruitgebracht. Maar spr. liel niet na ook de noodzakelijkheid van uit breiding van de haven te Vlissingen nog maals te bepleiten. Spr. toonde verder uitvoerig aan hoe ook in den handel alleen praktijk, niet tot het gewenschte doel kan brengen. Er moet theorie aan gepaard gaan, vooraf nu de handel steeds ingewikkelder wordt. Daarvoor is noodig, dat op .kennis wordt aangestuurd, dat goed onderwijs (wordt gegeven. In andere landotn heeft men dit reeds lang begrepen, en o.a. door het werken van den veel te vroeg ontslapen dr. Bos, ijpeft me>n het handelsonderwijs ook in Nederland aangepakt. Allerwegen verrezen handelsscholen en zelfs hoeft Rotterdam thans zijn Handelshoogeschool. Het particuliere initiatief deed hier het werk, gesteund door publieke lichamen. Het is een bewijs hoe groot de behoefte is. Dwang van boven was en is nieit noodig. Om Zeeland in staat te stelleen na den oorlog weer een rol van inter nationale beteekenis te doen vervullen,, moest de dagschool er. komen, en de vereeniging zou niot aan hare roeping hebben beantwoord, als zij daartoe niet besloten had. Een der moeilijkheden was het vinden van geschikte leerkrachten, omdat het handelsonderwijs bijzondere eischen stelt, spr. wijst er dan ook op, dat de leeraren geregeld voeling moeten houden met het bestuur, waarin verschil lende mannen van de praktijk zitten, die practische wenken kunnen geven. [Het handelsonderwijs moet ook in Zeeland krachtig worden aangevat. De handel om vat 36 pet. der personen, die in Neder land een beroep hebben en daaruit blijkt het groote landsbelang om het onderwijs voor den toekomstigen handelaar te steu nen. In Middelburg aldus spr. zijn wij gelukkig geweest met de handelsavond school. Zij bloeit en heeft zegenrijkq vruchten gegeven. Ruim 150 leerlingen zijn er thans weer voor ingeschreven. Door splitsing der klas sen wordt in 7 lokalen les gegeven. En nu staan wij aldus mr. Diele man gereed ook een handelsdagschool te openen, waarvan ik U de beteekenis schetste. Moeilijkheden staan ons to wach ten. Maar met moed en volharding vat het bestuur de taak op en gpwapend met energie en gesteund door de sym pathie der burgerij en de begunstiging der hoogere autoriteiten en leiders- van ons volksleven zullen wij met de hulp Gods het tol een goed doel brengen. Ik open deze dagschool. Het oude Zeeland, het vriendelijke Middelburg is daarmede we der een instelling van onderwijs rijker. Moge de verwachtingen, die daarvan ge koesterd worden niet beschaamd worden en het ons gegeven zijn door deze daad te hébben medegewerkt tot den bloei van ons geliefd gewest. Thans ging mr. Dieleman over tot in stallatie van directeur en leeraren. Zich richtende tot don heer Kosten zeide spr., dat het bestuur in hem vond iemand, aan wien het gaarne den directeursstaf toevertrouwde. Hij was reeds lang bekend als directeur der handelsavondschool; zijn practische opvatting van zaken, zijri rijke ervaring ook op handelsgebied) zijn veelomvattende kennis, zijn nuchter oor deel, zijn groote welwillendheid en grens- looze ijver, zijn trouwe toewijding, zijn goloo(f ,in zijn ideaal, geven het bestuur vertrouwen in zijn leiding en in de toe komst der school. Zij het U aldus de voorzitter gegeven met lust en liefde, in vrede en eensgezindheid met het be stuur en uw collega's aan de school te arbeiden en onder Hoogeren zegen die school tot de ineest menschelijke volko menheid te brengen. Het bestuur helooft U daarin krachtig en met breeden blik terzijde te staan. Ik verklaar U plech tig geïnstalleerd als directeur der han- delsdagschool te Middelburg. Na ook de leeraren en leeraressen te hebben geïnstalleerd, richtte de heei) Dieléman zich tot den Commissaris der Koningin en bracht ,heni dank voor de steeds betoonde sympathie en voor de belangstelling, die hij steeds toont in de zaken betreffende zijn gewest. Ook brengt spr. dank aan het gemeentebestuur, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan alle corporaties, die de school finantiëel steunden. Tot de leerlingen sprak de heer Die leman een opwekking om flink te stu- deeren en een ideaal na te streven. De rede van den bekwamen spreker werd luidde toegejuicht. De Commissaris der Koningin verze kerde volgaarne gevolg te hebben gege ven aan de uitnoodiging om op dit heu gelijk oogenblik tegenwoordig te zijn. En dat ook om met enkele woorden uiting te geven aan zijn persoonlijke belang stelling in de school, maar ook om na mens Ged. Staten, die verhinderd zijn deze belangstelling uit te spreken, het geeh echter niet noodig is, daar de heer Dieleman zelf deel uitmaakt van het col lege en tevens de kracht is van deze beweging. Het is een voorrecht in dezen tijd, rustig te kunnen blijven voortwerkeq aan de ontwikkeling van ons volk, zoo als deze vereeniging doet. De beteekenis van hetgeen geschied is, is aanmerke lijk verhoogd door de rede van den heer Bieleman. Spr. wenscht het bestuur en den directeur hartelijk geluk met de ope ning en spreekt zijn beste wenschen voor haar bloei uit. De vice-admiraal Smit zegt ook har telijk dank voor de ontvangen uitnoodi ging. Men zou oppervlakkig denken, dat hem deze opening als militair-comman dant maar van ter zijde aanging. Dit zou spr. echter een enge opvatting van zijn taak vinden. Juist als zeeofficier heeft hij herhaaldelijk kunnen zien welke be teekenis de handel voor Nederland heeft. Daarom is hij blij de opening te hebben bijgewoond van deze school in Zeeland, de provincie, die vroeger zoo groot aan deel had in Nederlands bundel. De fcinde en op school kennen allen de namen der Zeeuwsche groote koopvaarders en zee helden. Deze daad zal medehelpen Zee land op te werken, zooals ook de Zee vaartschool te Vlissingen doet tot zijn ouden roem op dit gebied. De heer dr. H. Japikse, zeide te spre ken, daar de burgemeester verhinderd was. Ware deze hier geweest, hij zou de vereeniging geluk hebben gewenscht. De vereeniging, die twee scholen heeft, welke van zoo groot belang voor den handelsstand in onze stad. Er moet oen opleiding zijn om sterk te staan, en die is er nu. SJpr. heeft geen vrees, dat de school geen succes heeft, hij kent den heer Kos ten al jaren en twijfelt niet 'if er zal kracht vo r de goede zaak van hem uit gaan. Spr. hoopt, dat het hem gegeven moge zijn do school in grooten bloei te zien toenen: .a. Bij ontstentenis van den voorzitter van Haxidelsbeia-i,:, sprak de secretaris, de heer C. A. Sohulte eenige woorden om mede als voorzitter van het bureau van advies voor den middenstand de vereeni ging hartelijk dank te brengen voor 3e totstandkoming dei- school, spr. is hei volkomen eens met wijlen den heer Meuw- sen, die zeide, dat de middenstandsbe weging er is voor de opvoeding, namens den geheelen middenstand in Zeeland spreekt de heer Schulte de beste wea- feehen uit voor het succes der school. De heer B. Kruze schetste in kort het behing van de school voor de kantoor bedienden, de ouderen onder hen, heb ben gemerkt hoe de goed onderwezen jon geren gevaarlijke concurrenten voor hea zijn. Ook deze spreker brengt het bestuur dank voor het initiatief. De heer Kosten dankte voor het ver trouwen gesteld in hem en leeraressert en leeraren. Wel heeft hij soms ge dacht of hij niet. te veel op zich heeft genomen, maar hij vertrouwt, op de hulp van het bestuur en roept de hulp van leeraressen en leeraars in. Hij heeft een ideaal zien verwezenlijken en hoopt, dat de school voor Zeeland van groot belang zal blijken te zijn. De heer Dieleman dankte ten slotte allen voor de goede wenschen en voor hun tegenwoordigheid. Nadat een verversching. was aangebo den, wei-den de aanwezigen in de ge legenheid gesteld de school, die door vriendelijke handen niet bloemen en groen was versierd, te bezichtigen of de ken nismaking met het gebouw te hernieuwen. Uil het uitgebreid programma der dag school blijkt o.a., dat er 30 lesuren van 50 minuten per week worden gegeven en wel Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 9 tot 12.20 en van 1.30 tot 3.10, Woensdag en Zaterdag alleen des morgens. De te onderwijzen vakken zijn: Nederlandsche, Fransche, Duitsche, En- gelsche taal en correspondentie, aardrijks kunde, geschiedenis, staatsinrichting,, staathuishoudkunde, wiskunde,, boekhou den, handelsrekenen, algemeene handels kennis en handelsrecht, natuurkunde, plant- en dierkunde, scheikunde (waren kennis), teekenen,, schrijven, stenografie en machinieschrijven. Het schoolgeld bedraagt f 50vrijstel ling voor een deel kan alleen verleend worden door het bestuur. Chr. Nationaal Schoolon- d e r w ij s. Deze week vergaderde te Utrecht on der leiding van ds. J. G. Klomp, van Wassenaar, de vereeniging voor Chr. Na tionaal Schoolonderwijs. De voorzitter wijdde een woord van dankbare hulde aan de nagedachtenis van den voorzit ter, prof. dr. J. Woltjer. De voorzitteat zeide o.a., volgens het verelag in De Ro tterdammer: „In Prof. Woltjer is veel verloren. Hij, zal door de Vereeniging ten zeerste wor den gemist. Vooral in de vergaderinge» der Hoofdcommissie kwam zijn kinder lijk ootmoedig geloofsvertrouwen steeds uit. Het was niet de Hooggeleerde, maar de arme, zwakke zondaar die de bezwa ren in vertrouwen voor den troon der troon der Genade bracht Hij zocht geen eere bij menschen, maar wij, aldus Spr., zullen hem het meest eeren indien wij in zijn voetstappen voortgaan. Wat zal C. Ni S. zijn zonder Prof. Woltjer? Wij Wéten het niet, maar als het woord van den Psalmist aan de Vereeniging bewaar heid mag worden„God is in 't mid den van haar", dan weten wij, dat de Vereeniging voor C. N. S. „niet zal wan kelen". En indien God niet in de Ver eeniging ware, waartoe zou zij dan ook nog langer bestaan?" Uit het Jaarverslag; bleek o.a., dal in de vierde inspectie (Zuidelijke provinciën) de heer Schaap als inspecteur vervan gen is door den heer J. Gras, te Go- rincheni. Het aantal aangesloten Scholen is weer iets grooter gewordenhet bedraagt thans 400 Lagere Scholen en nog 12 Kweek scholen. Al deze Scholen \yorden gere geld door de 'leden der Districtsraden en de inspecteurs bezocht. De rapporten over deze bezoeken vindt men in het Jaar verslag afgedrukt. Aan verscheidene 1 ma gere Scholen gaf Christelijk-Nationaal ook dit jaar subsidie, tot een totaal bedrag, van f 1875. Meer dan f 3000 werd uitge geven voor de opleiding van on dei-wij zers. Dok werden weer eenige Scholen geholpen aan bouwkapitaal tegen 3 pCt. rente en 2 pCt. aflossing. Jammer, clat de Vereeniging geen krachtiger financi- eelen steun ontvangt. Zij kan daardoor, op verre na niet doen, wat noodig is.. Dok in deze Vereeniging is het rapport der- Bevredigingscommissie besproken. Naast critiek op dit rapport is er ook blijdschap over het totstandkomen, er van. Na de goedkeuring van het Jaarver slag werden eenige referaten geleverd,, op het onderwijs betrekking hebbende. Knappe en domme scholie ren. Er laat zich een lange lijst samen stellen van op school middelmatige en liefst onvoldoende leerl dogen, dragers van later beroemd geworden namen. Uit alle landen der wereld kon men hen uitzoe ken. Klapproth, een der bekendste ken ners van Oostersche talen, zakte voor zijn examen; maar toen zijn examinator hem geërgerd toevoegde„Je s iiijnt nieta te weien!", antwoorude het jongemenschl met een: „Behalve Chineest h, jneneer!" En inderdaad bleek hij zija vermorste schooluren aan het leeren van de moei lijke Chinresche taal te hebben besteed. HeJmholtz, lette nooit op bij de LaTjn- fiche lessen op zijn gymnasium, maar toon de rector .hem1 eens onder handen: nam wegens zijn vermeende beuzolarijiem gedurende de Latijnsche gramalica. bleWk do gymnaiast z oh te, verdiepen in hot melen van afwijkingen van lichte stra len door een lens. Gilled, die voor do

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2