Kerknieuws, Onderwijs. Nieuws, nmgjneestei' van het Algemeen Armbe- stcrar. Een wijziging begrooting 1917 werd opgemaakt en eenige reclames hóófde- lijken omslag behandeld. Oudelande. Tot wethouder dezer ge meente werd in de raadsvergadering van 4 September benoemd de heer I. de Bak ker. Kapelle. In de heden gehouden raads zitting weiden de heeren 'Zegers, Bierens eai v. d. Have beëedigd, en werd tot wethouder gekozen dhr. C. D. Vereeke met 4 stemmen; dhr. J. Zegers, aftr., be kwam 2 st. Schore. In de Dinsdag gehouden ge meenteraadsvergadering werden de nieuw benoemde raadsleden M. Karelse en C. Potter beëedigd, en de heer A. Rottier als wethouder herbenoemd. Een verzoek van dhr. W. de Bakker, om te mogen vernemen waarop het raadsbesluit be rust, dat zijn aanslag in den H. 0. is gehandhaafd, werd voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van den Alg. Ned. TLmmerliedenbond te Amsterdam, om te Schore ook te stichten een werkloozen- kas werd aangehouden tot een volgende vergadering. Bij" de rondvraag deelde dhr. Verhangen mede, dat zijns inziens de ver ordening betreffende de regeling jaarwed den onderwijzerspersoneel niet juist is wa/t betreft artikel 7 en daarom voorstelt dit art. te wijzigen, opdat voor de in dat art. genoemde onderwijzers de pensioens bijdrage ten laste der gemeente komt. Alzoo werd met algem. stemmen besloten. Rilland-Bath. In de Dinsdag gehouden gemeenteraadsvergadering, waarin wegens ernstige ongesteldheid afwezig was de heer Van der Werff, werden de heeren Ruteijn, Boot en van Gorsel beëedigd en geïnstalleerd. Tot wethouders werden ge kozen de aftredende heeren Butijn en A. Blok Jz., de eerste met 4 st. tegen 2 op dhr. Boot, de laatste met 3 st. te gen 2 op dhr. Boot en 1 blanco. Aan de weduwe Veenkant werd ontheffing ver leend van haren aanslag in de honden belasting over een half jaar. daar zij niet meer in het bezit is van dien hond. Vervolgens werd het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en dat van de hondenbelasting opgemaakt, en werd voor lezing gedaan van een schrijven van Hare Majesteit de Koningin, waarin zij dank bracht voor den aangeboden gelukwensch van den gemeenteraad op liaren jaardag. Dinsdagmorgen wer'd door tien gem.- veldwachter alhier aangehouden en naar Middelburg overgebracht de woonwagen bewoner C. K., welke in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd voor zes weken gevangenisstraf. Hoedekenskerke, In de Raadsvergade ring van Dinsdag werden de nieuwe le den beëedigd en namen zij zitting, na een gelukwensch van den Voorzitter, die hen de behartiging der gemeentebelan gen opdroeg tot wethouder in de vaca ture Groenewege, met 5 stemmen de hr. Lousl, tegen 2 op den heer van der Lindeen in de vacature wegens pe riodieke aftreding van wethouder Ver beek met 6 stemmen tegen 1 in blanco de heer B. Timmerman. Beide benoemden namen hunne benoeming aan. Wlssenkerke. In dn Dinsdag gehouden raadsvergadering waren absent de hee ren Van Hee, Dieleman en J. van der Maas. Allereerst werden de herbenoemde leden A. v. d. Maas, De Regt, Rottier en De Jonge, benevens het nieuwbenoemde lid Buijze beëedigd. Na voorlezing en vaststelling der notulen werden beide wet houders de heeren A. v. d. Maas en Schippers ieder met 8 van de 9 uitge brachte stemmen herkozen. Nadat de voor- zitter hen hiermede had gefeliciteerd, ver- iklaarden zij hun herbenoeming met dank voor het in hen gestelde vertrouwen aan te nemen. Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie en tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur werd met algemeene stemmen gekozen de heer M. J. Verborst, puiks ter voorziening in de vacatures ont staan door het vertrek van dhr. Van Kem pen. Beide colleges hadden aanbevolen den gekozene met dhr. A. v. d. Maas. Bij de rondvraag vroeg dhr. De Ridder om de Achterstraat meer dan eenmaal per week schoon te maken, hetzij door den straatreiniger, hetzij door den weg werker. Serooskerke. (W.) In de Dinsdag ge houden gemeenteraads vergadering werd de aftr. wethouder dhr. J. Christiann,se met 6 st. herbenoemd. Tot gemeentebode en keurmeester werd benoemd dhr. A. Seijs, gemeenteveldwachter. De begrooting voor 1918 werd vastgesteld met f 12350 aan inkomsten en uitgaven. Het belastbaar inkomen voor den H. O. werd gebracht van f 300 op f 400. Het traktement van de onderwijzeres in de nuttige handwer ken werd verhoogd met f30. Koudekerks. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werden de nieuwgeko- Zen leden beëedigd. De voorz.. de bur gemeester, hreugt zijn dank aan dhr. De Lange, die met het oog op zijn leeftijd niet langer wethouder wenscht te zijn, voor de aangename samenwerking en zegt nog zelden iemand te bebben ontmoet van zoo groote onpartijdigheid bij de be handeling der zaken en spreekt den wensch uit, dat de heer De Lange nog lang als raadslid de belangen der gemeen te zal beipen bevorderen. Daarna wordt met 4 van de 7 st. tot wethouder ge kozen dhr. .T A. Contant; op ieder van de heeren C. Etoooe en F Brasser was 1 st uitgebracht en 1 blanco De voorz. feliciteert den nieuwgekozene en hoopt op dezelfde wijze als met zijn voorga nger imet den heer Contant te kunnen samen werken. - Enkele ingekomen stukken wor den. voor kennisgeving aangenomen. gij de rondvraag doet de heer De Lange de vraag of er ook paal en perk kan gesteld worden aan de willekeur van de militaire autoriteiten inzake vergoeding voor inkwartiering. De voorz. zegt de lijsten te zullen op vragen en zooveel mogelijk gelijkheid te zullen verzoeken. De heer Contant is van meening, dat het noodzakelijk is, met het oog op ver schillende geruchten omtrent den burge meester, hier in het midden der ver gadering den dank te brengen aan [iet dagelijksch bestuur en inzonderheid aan den burgemeester voor de uitstekende re geling en leiding der distributiezaken en spreekt namens den Raad zijn volle ver trouwen uit over zijne handeling. De voorz. zegt dank voor het uitgespro ken vertrouwen en zegt, dat hij ten volle overtuigd is nooit anders dan in het be lang der gemeente gehandeld te hebben en hoopt dat te blijven doen en rekent bij den voortduur op den steun van al len, opdat Koudekerke worde wat het worden kan. Bitthem- In de gemeenteraadsvergade ring, Dinsdagmiddag gehouden, werden de herkozen leden J. Meliefsle en C. de Vis ser en het gekozen lid P. J. de Pagter geïnstalleerd. Tot wethouder werd gekozen (vacature wijlen J. Walrave) dhr. VV. Ce- Vaal Pz. met 6 st., 1 st. blanco. Inge komen was een verzoekschrift van den veldwachter om salarisverhooging. Met 5 fete, voor en 2 st. tegen werd besloten het salaris als gemeentebode met f 15 te verhoogen. Met 't oog op 't dure ma teriaal als bezems enz. werd voor het schoonmaken van 't gemeentehuis een gratificatie van f 10 toegekend eii voor 't werk. voortvloeiende uit de distributie- wet f25. Naai- aanleiding van de circu laire van Ged. Staten voor salarisver hooging van 't onderwijzerspersoneel, werd besloten dit aan te houden tot een volgende vergadering. De pensioensgrond slag voor den secretaris werd bepaald op f375, als gemeen be-ontvanger f150 en als ambtenaar den Burgerl. Stand f58.50. Ten laatste een bespreking over de .distri butie. Oostburg. De actie der vliegmachines, die gisterenavond bommen gestrooid heb ben boven België, was buitengewoon groot. Elk oogenblik zag en hooide men het afweergeschut in werking. Omstreeks tien uur passeerde hier kort bij een vlieg machine, wat zich nog enkele malen, tot twaalf uur, herhaalde. Zoover wij konden waarnemen, werden er ook enkele gevech ten geleverd tusschen de vliegmachines. Er zijn veel ontploffingen van bommen gehoord. (N. R. Ct.) Westkapelle, In de Dinsdag gehouden Raadsvergadering werd op zijn verzoek de heer L. de Bruifne. onderwijzer alhier, aangesteld voor tijdelijk bij het herha- lingsonderwijs, zoo de heer Heijt nog niet uit den militairen dienst wordt ont slagen. De najaarsvacantie van een week, voor de openbare school werd bepaald op de derde week in September. Tot wethouder werd herkozen de heer K. Min- derhoud Jz. Een voorstel tot verhooging van de hondenbelasting werd met vier tegen drie stemmen verworpen. Bij de rondvraag zegt een lid dat bij. de sla gers lappen worden geleverd uuet been en vraagt aan den voorzitter ofdat get- oorloofd is, daar ze voor lappen wor den betaald en niet voor krippen. De voorzitter antwoordt ontkennend en zegt daarvoor de slagers te waarschuwen. Een ander lid deelt den voorzitter mee, dat een winkelier bij den aanvraag om een regeeringsartikel op bon, (welk artikel aanwezig was) antwoordde ,,dat is voor mijn klanten" en vraagt aan den voor zitter om daarop toe te zién. De voor zitter zegt, nogmaals daarvan kennis te zullen geven en bij. verdere zulke gé vallen de distributiewet te zullen "toe passen wat den winkelier een groote schade berokkent. N en St- Joosland. In de Dinsdag, gee houden gemeenteraadsvergadering werden de nieuwe leden Nelisse en Wattel be ëedigd. De kennisgeving werd voorgelfe- Izeri van de familie Van Waarde, dat de Burgemeester op 1 Sept. is overleden. Besloten werd een brief van rouwbeklag te zenden. Daarna Melkhoudersbenoeming. De voorz. de weth. Kodde, is aan de beurt van aftreding, en verzoekt niet meer in aanmerking tp komen. De derde stemming heeft tot uitslag, dat gekozen is J. K. Mesu, die de benoeming aan neemt. Hierdoor wordt weth. Polderdijk thans waarnemend Burgemeester. Op zijn verzoek werd I. Bak afgevoerd van het Kohier van den H. Omslag. Souburg. In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad was dhr. Cijsouw wegens ongesteldheid afwezig. De herkozen leden en het nieuw gekozen lid de heeren S. de Pagter en J. J. Holthuijzen en J. Kodde werden beëedigd. De voorz. spreekt vervolgens eeri woord tot den heer Kodde. De naam Kodde heeft in onze gemeente een goeden kjank. Vader en grootvader hadden in den raad zitting. De voorzitter hoopt, dat de heer Kodde Lange jaren zitting mag hebben. De heer Kodde zegt zijn beste krachten te willen geven aan de ge meente en hoopt op een goede samen.-, werking. Tot wethouders werden geko zen de heeren S. de Pagter en C Da- niëlse. Bij de rondvraag vraagt dhr. Arendse- of hot mot mogelijk is, dat de ambtenaren voor de distributie des Zaterdagsmiddags een paar uren zitting hóuden, daar Zater dagmiddag verscheiden personen de deur gesloten vonden. De voorzitter zal deze vraag Lu bet. Dag. Bestuur ter spreke brengen Dhr Visser vraagt, waarom wor den verscheiden reclalmes, die tegen den hoofde Lijken omslag zijn ingediend niet behandeld? De voorzitter meent, dat daar mede nog tijd is. Dhr. Holthuijzen brengt verslag uit over een nader onderzoek naai den toestand van de te dempen sloot in ..het Tuindorp" in verband met. de rioleering. Tot koster der Geref. Kerk werd tegen t October benoemd dhr. Joh. Iiu- son. Domburg. In de Dinsdag alhier gehou den vergadering van den gemeenteraad had allereerst de installatie plaats van de herkozen en het nieuwbenoemd raads lid Daarna weid de aftredende wethou der de beer W. Kesteloo Jz. met op 1 na algemeene stemmen herkozen. Eveneens werd de heer J. Scheele herbenoemd tot lid der commissie tot wering van school verzuim. De gemeenterekening werd met een goed slot. van f4187.23 vastgesteld Daarna kwamen adressen ter tafel van dhr. Salomo-nson omtrent verbetering aan te brengen in de afwatering van vuil water bij zijn woning en een daarbij be- hoorend verzoek tot den verkoop van grond in erfpacht aan W. de Pagter. Een voorstel dienaangaande om aan W. de Pagter het stukje grond bij hem in erf pacht, af te staan voor f 150 werd onder gestelde voorwaarden aangenomen. Op dhr. Salomonson zijn verzoek werd beslo ten, hij zal moeten bijbetalen tot ver beteren aanleggen van een geheel nieuw aan te leggen rioleering bij zijn wo ning. Werd besloten 5 boomen te rooien bij de Ned. Herv. Kerk, om deze te ver vangen door jonge boomen, te planten tot aan het hekje bij de consistorieka mer. Het rooien zal worden aanbesteed en uitgevoerd moeten worden door werk lieden uit de gemeente. Ook werd beslo ten alle boomen staande in de Zuidstraat te rooien. Vervolgens werd op voorste! van dhr. P. van Sluijs, om een verorde ning in 't leven te roepen voor vervroegde winkelsluiting, ook voor de café's, zulks met het oog op de schaarschte van lic.ht met 2 voor en 5 tegen verworpen. Op een adres van de bouwvakvereeniging al hier, met verzioek om voor timmermans, schilders en opperlieden van gemeente wege een loonregeling te bepalen werd met 2 voor (de heeren Elout en Van Sluijs) verworpen. Betreffende de circu laire van Ged. Staten behelzende een nieuwe regeling der jaarwedden voor de onderwijze re werd aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna had nog een bespreking plaats omtrent de grens regeling tusschen Oostkapelle en Dom burg. waarna de zitting overging in een geheime vergadering tot behandeling van reclames van den hoofdelijken omslag. Tholen. In de Dinsdag gehouden raads zitting weiden de herkozen leden Waghto, Van Vredenburgh en Hollestelle en het nieuw gekozen lid H. Goossen 'beëedigd en toegelaten. Tot wethouders werden herbenoemd de heer A. Hollestelle met, 6 stemmen van de 9 uitgebrachte en de heer M. Christiaanse met 5 van de '9 stemmen. Beiden namen hunne benoe ming in dank aan. Tot lid der Gascom- missie. vacature iVloelker, werd gekozen D. van Hiele met 5 tegen 4 st. op P. A. de Jong. Tot lid der Veerconimissie werd gekozen P. de Jong met 5 st. van de 9. De heer Goossen hield bij zijn installatie een keurige rede, waarin hij duidelijk zijn standpunt als raadslid ver tolkte. St. Maartensdijk. In de Dinsdag ge houden raadsvergadering werden de her kozen leden geïnstalleerd en de beide wethouders, de h.h. M. P. Groenewegjo en J. Hage, herbenoemd. Tot onderwijiZ(or aan de Openbare School werd benoemd de heer W. G. Bastiaanse alhier. Voor lezing werd gedaan van het provinciaal blad. betreffende de herziening van d<- salarisregeling der onderwijzers. De zaak zelve werd aangehouden tot een volgende vergadering. Met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Groenewege en U aakeer, werd besloten tot het bouwen van tien arbei derswoningen. Hiervoor zal een rijksvoor schot van f25000 worden aangevraagd. Op verzoek van eenige hakkers en win keiiers werd bepaald, dat vanaf 1 Oc tober tot 31 Maart, des avonds na acht uur in de winkets niet meer zal mogen worden verkocht. Alleen des Zaterdags avonds tot tien uur. Van 1 April' tot 30 September dee avonds niet langer dan tot neg,en uur, alleen 's Zaterdags tot tien uur Alleen de heer Quakkclaar stem de tegen deze, winkelsluiting. Scherpenisse. In de Dinsdag gehouden! gemeenteraadsvergadering werden de hee ren C. A. Geuze, D. Keur en W. Bijl beëedigd en gelukgewenscht. Overlegging en voorlezing geschiedde van eene mi- sive van Ged. Staten, betreffende goed keuring verordening heffing hondenbelas|- ting en een schrijven van J. P. Oele onderwijzer, waarin deze zijn dank be tuigt voor den hem toegekenden duurte toeslag. Tot wethouder werd herbenoemd dhr C. A. Geuze Het kohier hondenbe lasting 1917 werd vastgesteld op f114 De begrooting 1917 wordt gewijzigd met eene vermeerdering van ontvang enjiit- gaaf van f1009. Naar aanleiding van een ingekomen, schrijven van heeren win keliers werd besloten te bepalen, dat alle winkels moeten gesloten zijn. voor den verkoop op Zaterdag voor 7 uur v.m. en na 9 uur n.m. en op overige werk dagen vóór 7 uur v.m. en na 8 uur n.m, Terneuzen, In de raadsvergadering van, Rusdag werden de heeren Visser. Eij|ke, v. Dorsum Waalkes en v d. (Juden be ëdigd. Bijl de ingekomen stukken be hooi den goedgekeurde raadsbesluiten en voorts een drietal adressen, welke naai- B. en W. weiden gezonden om bericht en raad Benoemd werd tot wethouder in de va cature-Visser de heer Visser met 12 st. en 1 blanco, welke de benoeming aan nam. De voorz. wenschte hem geluk met zijne herbenoeming en vertrouwde, dat hij met lust en opgewektheid mocht vonfo- gaan de belangen der gemeente te be hartigen. Daarop had de stemming plaats voor tweede wethouder in de vaca- ture-Dees. Bij eerste stemming had de heer Waalkes 5 st., dhr. De Jager 5 st., dhr. Eijke 3 ?,t.bij 2e stemming verkregen de heeren Waalkes, Eijke, De Jager resp. 5, 3. 5 stemmen; bij herstemming (waar bij de heeren Waalkes en De Jager zich onthielden) verkreeg dhr. Waalkes 6 en )dhr. De Jager 4 stemmen, terwijl er één blanco was. Dhr. v. Dorsum Waalkes was al^oo benoemd, die zijn benoeming in beraad houdt. Tot leerares aan de H. B. school werd met 13 st. mej. J. J Stem pels van 's Gravenhage benoemd. De on- bewoonhaarverklaringstermijn voor de wed. Solens wordt met 6 maanden ver lengd. Meer uitvoerig werd gehandeld Over de instelling van eene huurcommissie overeenkomstig de bedoelde wet. De voor zitter deelde mede, dat daarvoor een'cre- diet noodig is. De lieer D. Scheele vraagt als het wordt geweigerd, wat dan gebeurt. De voorz. antwoordt, dat dit ongewenscht. is, wijl dan Ged. Staten allicht komen met de instelling te eischen. De heer D. Scheele vraagt inlichtingen omtrent de samenstelling en kosten van uitvoe ring, waarop de voorzitter de gevraagde inlichtingen verleent. Hij stelt voor een crediet toe te staan van pl.m. f500 per jaar. Dhr. De Jager oordeelt, dat f 250 voldoende is, waar tegenover dhr. v. Has selt vooretelt het tie-drag te brengen op f 400. Z. h. s. aldus besloten. Op voor stel van den voorz. wordt dhr. Ten Brug- gencale weder voor een jaar het onder wijs in de aardrijkskunde opgedragen. Daarna wordt voor een tweetal adressan ten dispensatie voorgesteld in verband met art. 10 der Bouwverordening, waarop de vergadering wordt gesloten. Gedrongen door de tijdsomstandighe den ,nu het vraagstuk der voedingvoor ziening, meer en meer de aandacht be ging te vragen, werden door den heer W. T. G. J. van Zalm te Haamstede eenige proeven genomen met pootaard- appelen, teneinde te trachten daarvan de hoogst mogelijke opbrengst te verkrij gen. Hij liet daartoe de pootaardappelen vóór het poten de volgende bewerking ondergaan. Alle kiemen, op één na. wen den weggenomen, zoodat de overblijvende kiem over eene groote hoeveelheid reser- ve-voedsel kon beschikken. Op één vier kante Schouwsche roede werden 70 aard appelen gepoot, de af-tand tusschen de bakken bedroeg 53 c.M. en in de bak ken 37 c.M. Reeds gedurende den groei der planten was "het te zien, dat de op- brengst van hpt proefveld gunstig zou zijn. Dezer dagen werden de aardappe len onder toezicht van drie landbouwers gerooid, en overtrof de uitkom st der proef nog de verwachting. Bij 6 perceelen, alle o-nbemest, varieerde de opbrengst van 5258 K.g. per Schouwsche vier kante roede; bij 1 perceel, met stalmest bemest, bedroeg de opbrengst zelfs 90 K.G. Opmerkelijk was, dat onder de- ge rooide aardappelen, zoo goed als "geen kleinen aanwezig waren. De bedoelinjg van den heer van Zalm is, binnen korten tijd in de omgeving lezingen te houden, teneinde de aarcLappelverbouwers op te wekken, het aanstaande voorjaar, de bo venvermelde methode op hunne [mot- aardappelen toe te passen. M. C. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 'Wierden N. Warmolts te Neerlangbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Gameren J. L. Jaspers te Beekbergen; te Den Ham H. Hum- meten te Breda; te Veenendaal G. Kui per te Alblasserdam. Tweetal' te Hoofddorp K. v. Anken te Pernis en N. Y. v. Goor te Groningen. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Amsterdam door P. S tegenga te Deventer. Synode Geref. Kerken. Van dr. A. Kuyper is is uit Berlijn ontvangen een telegram inhoudende dankbetuiging voor hel. gezonden telegram, een zegen bede voor de Synode en een klacht, over het feit, „dat in deze bange oorlogste den het(censor) internationale ka rakter van ons Kerkverband nog zóó ver van het door onze Vaderen voor 3 eeuwen gestelde doel verwjjderd is". Naar aanleiding van de ingekomen re solutie van de Holl. Geref. Kerken in Zuid-Afrika en het schrijven van de Sy node der Ned. Herv. Kerk in zake den wereldoorlog, rapporteur prof. Bavinck, werd besloten: steun te verieenen aan de poging, die reeds door dè Prot. Chr. Kerken in 't werk werd gesteld om een gemeenschappelijk getuigenis in dezen geest de doen uitgaan; een commissie te 'dier zake te benoemen en wel de Deputaten voor de Correspondentie met de Hooge Overheid en haar op te dra gen mei afgevaardigden van andere Ker ken te overleggen bet bekendmaken van het betreffend manifest op eenzelfden •Rustdag in alle Prot. Kerken en daarmee een ure van gebed en verootmoediging te verbinden; voorts er naar te streven dit manifest ter kennis van de Regee ringen te brengen. Aan Deputaten van de Corresponden tie niet de Hooge Overheid, rapporteur prof. Kuyper, werd opgedragen bij de Over heid er op aan te dringen op eigen geestelijke verzorging van gevangenen, die Lid eeoer Geref. Kerk zijn. Voorts ook om de aandacht der Overheid er op te vestigen wanneer zich in liet leger fei ten voordoen van het misbruiken vanl 's Heeren Naam, gedwongen reizen,'op Zondag en aan te sporen tot maatregelen daartegen. Verder werd besloten, rapporteur ds. v. d. Veen, de classis Arnhem te ver zoeken van haar Deputaten voor den ar beid onder de Geref. Nederlanders in Rijn-Pruisen en Westfalen aan te wijzen, waartoe P<e Generale Synode gaarne C. L. F. van Schelven te Wageningen aan beveelt. Goes. Na gehouden her examen zijjni aan de R. H. B. S. alhier bevorderd: tot de 2e klasse: M. Arentz, L. D. de Jonge, J. Woutersen, F. van der Vliet en A. Constandse; tot de 3e klasse: P. Staal, G. J. Vermeulen en A. Koert; tot de 4e klasse: Betsy Penian Kaka- beeke en J. Osse waarde; tot de 5de klasse: I. van Sandick, P. Pols en A. Magielse. Nog zijn tot de eerste klasse toegelaten: H. Blankenbijl van Goes en C. 'Walrave van Hoedekenskerke. De lessen zijn beden begonnen met' 168 leerlingen, n.l. in de le kl. 51, 2e 'kf. 35, 3e kl. jjO. 4e kl. 19 en 5e kl. 23 leerlingen, zoodat de le kl. in drieën gesplitst is en de 2e en 3e in twééën. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. lagere school 120 te Amsterdam de heer A. A. Verbraeck. onderwijzer te Oud-Sabbingeen tot onderwijzer aan de '0.1. s. no. 78 aldaar de heer C. van de Linde. Geslaagd te Breda voor de hoofdacte de heeren C. F. v. Dijke, veldleger, en A. A. Verbraeck te Oud-Sabbinge Tot leera: essen aan de deze maand te Middelburg te openen industrie en h ui shh oud school zijn benoemd de dames W. van der Meer te Berlikum, Guldo mond te Arnhem en VV„ Toe Water te Oosterbeek. Een open deur geopend. Het hoofdbestuur der Unie van Chr. O. en O. iri Nederland heeft per request aan H. M. de Koningin verzocht het door de beide Kamers der St.-Gen. aangeno men wetsontwerp-Marchant. te bekrachti gen en de inwerkingtreding er van te bespoedigen. Een exceptie Plaatsvan handeling: in de Bestuursvergadering eener Chr. School. Aan de orde komen twee aanvrageia van het personeel om duurtetoeslagéén van het Hoofd der School en ééii van de volontaire. De voorzitter wil bedde aanvragen 'toe1- staan. Een ander bestuurslid spreekt 0eK .ernstig woord ter aanbeveling, wijst op het geringe salaris, dat voor het Hoofd slechts f25 boven het minimum is en voor de volontaire precies _f 210 bedraagt. De kas la,at bet toe: het vorig boekjaar sloot met een voordeelig saldo van ruim f 200 en het schoolgeld is pl m. f 8 per maand hooger dan verleden jaar Resultaat beide aanvragen worden af gewezen Besloten wordt met 1 stem mee; derheid het Hoofd af te schepen met f5 per maand duurtetoeslag; de volontairekrijjgt niets, schoon een voorganger-volontair, familielid .van een der tegenstemmers, ook tegen de f5 van 't Hoofd, wel een tóeslag kreeg van 50 pet- Verzuchting1: och, Min. van Binnen!'. Zaken, bevrijd ons toch van den wille keur van bestuursleden als de tegen stemmers, waarvan er een meer dan eent halve ton bezit en toch te gierig is, om in de week boter op z'n brood te eten en die meent, dat een "Hoofd met een huisgezin met f1025 „vetgemest'-' wordt, als er nog meer bijkomt. Het onderwijs rijkszaakdat is eeni leus, die mede door de practijken van sommige besturen, den onderwijzers soms opgedrongen wordt. Dan oefenen zulke bestuursleden, die, o- zoo dierbaar pra ten kunnen en het den onderwijziers o zoo gaarne gunnen, maarmet hun mond en onderwijl de hand op hun zak houden, niet meer dien invloed uit van thans. Maar God ziet al die euveldaan, En schrijft z-' in Zijn gedenkboek aau. Een Ne de rlandsch priester gedood. Bij de familie te Gastel is bericht ingekomen, dat pater Bergmans S. J. te Kortrijk (België) gedood is door een inslaande bo-m in zjjn studeercel. Pater Bergmans was 56 jaar. De mijnwerkers in Engeland eischen 25 pet. loonsverhooging. De uitvoerende raad van den mijnwerkersbond heeft den( eisch bij den regeeringscontroleur toege licht en deze heeft beloofd de zaak aan de regeering be zullen voorleggen. In de Midlands schijnt een algemeene stakinlg te dreigen, tenzij de gevraagde opslag spoedig wordt toegestaan. Gas bezuiniging. Door de krasse bezuinigingsverordening is het ge lukt het gasverbruik te Bussum gedu rende Augustus beneden de toegestane hoeveelheid te houden. In Augustüs moest 21.000 kub. M. voor te. veel Verbruik in Juli ingehaald wordendi.s is geschied, terwijl nog 200 kub. M. bovendien bezui nigd is. Engelsche en Amerikaanse he bladen melden, dat te Seaford (Sussex in En geland) in alle stilte het huwelijk, is vol trokken van mej. Gertrude Vandorbildt een aangenomen dochter van den mil-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2