Binnenland. Uit ds? Provincie. logen en aanmatiging den Czaar in zijn rerderf heeft meegesleept. 1 Korte oorlogsberichten. Amerika en Japan. Naar „Stockholins Tidingen" uit Petersburg verneemt, heeft 3e Japanse he gezant bij de voorloopige Russische regeering ern stig geprotesteerd tegen de belangrijke concessies van ambtelijken en economi- öchen aard, die in Siberië en op het eiland Sachalin aan de Amerikanen Zijn toegestaan. De uithongering van. Duitschta nd. Het Londensche blad „Fairplay schrift: „Voor den oorlog kon Duitschland ongeveer negen tiende van zijn bevolking uit eigen middelen voeden en ik heb steeds gevoeld, dat het veel verstandiger is daarvan uit te gaan, dat Duitschland deze mogelijkheid ook thans nog bezit. Al mag de burgerbevolking van Duitschland, wat suiker betreft, ook moei lijkheden ondervinden, zoo geloof ik toch niet, dat Duitschland zulk een graad van ontberingen heeft bereikt of bereiken zal1, dat het den strijd moet opgeven." De vierde Russische brigade heeft eind Juli op het Salonikifront geweigerd verder voor de veroveringsdoeleindein der entente te strijden. Generaal Sarrail maak te hekend, dat Kerenski de doodstraf opnieuw heeft ingesteld en dat dienst weigeraars zonder vorm van proces door de Fransche zwarte troepen zouden wor den doodgeschoten. Thans hebben de Rus sen de 76e Fransche divisie afgelost, die vermoedelijk naar Frankrijk is overge bracht en staan in de voorste linie, met de Fransche artillerie in den rug. Uit het Oostenrijksche oorlogspers- kwartier wordt gemeld, dat bij gelegen heid van het onderzoek van liet doku- menten-materiaal in. het Servische minis terie van oorlog een op 15 December 1914 gedateerd telegram van het Servische opperbevel te ~Kragoejevats~is aangetrof fen, waarin er bij den minister van oor log op werd aangedrongen, dat in de persi onder verschillende opschriften open baar zou worden gemaakt, dat men met de Servische krijgsgevangenen in Oosten rijk ruw omsprong en deze in de Oos- tenrijksch-Duitsche gelederen inlijifiie. Aan dit verzoek heeft men gevolg gegeven en het oorlogsperkwartier wijst er op, hoe toen getracht werd bij de neutra len met lasterlijke aantijgingen tegen Oos- tenrijk-Hongarije stemming te maken. In Petrograd is een contra-revolu tionair complot ontdekt, onder leiding van bekende politieke personen, onder wie verscheidene officieren. Het Servische parlement zal op Korfoe bijeenkomen. De Duitschers erkennen bij een ge vecht met Engebche oorlogsschepen bij de Deensche kust vier patrouillevaartui gen verloren te hebben. In het Westen zijn de Franschen bij den Chemin des Dames tot een aan val overgegaan, waarbij Zij hun front in de streek van Hurtebise, over een af stand van eenige honderden meters voor uitbrachten. In Macedonië hebben de Franschen, Serviërs en Italianen talrijke aanvallen ondernomen, die mislukt zijn. De conferentie te Stockholm zal Ziet op 9 September gehouden wonden, maar is tot een naderen datum uitge steld. De Engelsche socialistenleider Hynd- man richt een oproep tot de Russische Socialisten, waarin hij hen, onder ver- Wijzing naar de offers, welke Engeland voor Rusland heeft gebracht, ernstig ver maant, den strijd niet op te geven alvo rens Duitschland verslagen js. De Petersburgsche Beurscourant schrijft over Kerenski's aanduidingen vol gens welke Duitschland een afzonderlijken vrede aan een bondgenoot van Rusland Zou hebben aangeboden, dat Kerenski op een samenkomst te Petersburg met Roe- meensche politici deze hooide betoogen, dat Duitschland met zijn maatregelen te genover Roemenië zeer bepaalde krijgs- en staatkundige doeleinden najaagt en wel: Roemenië tot een afzonderlijkenvre- fle te dwingen. Als het Duitschland zou lukken om heel Roemenië te bezetten, Zouden er zeer waarschijnlijk te Boeka rest menschen bereid worden gevonden om zich tot regeering des lands uit te roepen en een afzonderlijken vrede te sluiten. Dan zou zoo wat hetzelfde ge beuren als destijds in Montenegro. Een (dergelijke wending zou voor Ru-land een ernstig gevaar zijn. .De Engebche bladen vermelden drie treffende sterfgevallen in en door den oorlog. In de eerste plaats de Duitsche chemicus dr. Eduard Büchner uit Wfirz- burg (Nobelprijswinnaar in 1907) die bij Verdun is gesneuveld. Voorts kapitein Oswald Hillkirk, die de oudste actief die nende officcier heette 67 jaar oud; nu is hij gesneuveld. In 1865 kreeg hij zijn opleiding voor de zee op het fregat Con way. Toen het schip in de Mersey lag, werd het bezocht door koningin Victo ria; en bij die ge'ëgenheid kreeg Hillkirk »en medai'le omdat hij de be te zeemans- ïeerling aan boord wa>. Een in eressante gesneuvelde was ook kapitein John Bur leigh Oldfield, die het van melkknecht op oen boerderij gebracht hal tot kapi tein. In September 1914 al's gewoon sol daat in dien t getrelen. werd hij wegens Zijn kranig gedrag in den slag aan de Somme tot 2den luitenant bevorderd; en kele maanden later wend hij' lste luitenant. In Januari van dit jaar kreeg hij het mi litaire kruis. Op 16 dezer sneuvelde "hij na juist drie dagen tevoren Tot kapitein te zijn benoemd. Tarwe. Het dagelijksch bestuur der Zeeuw se he Landbouwmaatschappij heeft den minister van landbouw, nijverheid en hander telegrafisch verzocht, ten spoe digste den minimum garantieprijs voor tarwe, oogst 1918, vast te stellen op f25 per 100 K.G.; mildere bepalingen te maken voor het behoud van granen, overmaalsel en eigen tarwe voor het bak ken van brood voor het gezin en het personeel. De landbouwers zullen, zoo wordt in het telegram gezegd, bij de te genwoordige regeling geen tarwe zaaien. Onze graanschepen in Amerika De correspondent, van de „Daily Chron." te New-York seint ,dat de Uitvoerraad op last van Wilson aan geen van de honderd geladen Nederlanidsche graan schepen jn Amerikaansche havens ver gunning tot vertrek gaf. De uitvoerraad is van meening, dat Nederland, onlanks zijn protesten, genoeg tarwe en graan heeft om 'de bevolking tot 1 December te voeden. En men meent, dat eenig overschot intusschen Duitschland ten goe de zou kunnen komen. Waarschijnlijk zal geen neutraal land in noord-Europa voor dien tijd Amerikaansch graan krijL gen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst, J. A. van Amerom, op zijn verzoek, als zoo danig eervol ontslag verleend. De minister van landbouw heeft aan de lijst van stations, waar inlading van fruit en van groenten onder ambtelijk toe zicht kan geschieden, 'sldeer Arendskerke toegevoegd. Aan A. de Beijn en R. de Rijbel, beiden wonende te Clinge, en indertijd uitgezet uit het in staat van beleg ver klaard gebied van Zeeland, is door den commandant der stelling van de mon den der Maas en der Schelde voorwaar delijk vergunning verleend in zijn gezags- gebied terug te keeren. Bij de landbouwers van Zeeland en W. Noord-Brabant bestaat het voor nemen tot oprichting van een coöpera tieve oliefabriek. Zaterdag is, volgens de Middelb. Crt., aan het strand te Borsele een flesch aangespoeld, waarin het navolgende brief je zat ,,Ik ben gestorven voor Engeland; mocht deze flesch nog eens terecht ko men. Doe mijn moeder dan de groete. (w. get.) P. Ratelband' Aan de Middelb. Ct. wordt meege deeld, dat er dit jaar geen origineele Pet- kuser zaairogge naar Nederland zal wor den geleverd. Het resultaat der dorsching blijkt dermate tegengevallen te zijn, dat er niet kan gedacht wórden aan eenige levering naar ons land. Gemeenteraad van Middelburg. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Dumon Tak., Aanwezig 14 leden, af wezig de heeren Vertregt, Hioolen en Zijlstra. De herkozen raadsleden, de heeren mr. J. J. Heijse, L. K. van der Harst JJz., dr. J. C. Bolle en mr. A. A. de Veer en het nieuw gekozen lid, de heer W. P. Cornelisse, leggen de eed of belofte af en nemen zitting. Medegedeeld wordt een schrijven van het rijkskolendistribu- tiebureau, waarbij dit bureau als zijne meening uitspreekt, dat het maximum gasverbruik tegen den normalen prijs moet blijven bepaald .op 25 M3, daar 35 M3 te hoog is, er is namelijk 32 M3 per aangeslotene te leveren. Ingekomen zijn de volgende adressen Van de vereeniging van leeraren aan Nederlandsche gymnasia en van die van leeraren bij het Middelbaar onderwijs-, om de traktementen van rectoren en con rectoren ,van directeuren en leeraren aan de gemeentelijke inrichtingen van voor bereidend hooger en middelbaar onder wijs zoo spoedig mogelijk te willen ver- hoogen, voor zoover hierin met het oog op de tijdsomstandigheden nog niet is voorzien. De adre iseerende vereenigingoip meenen, dat een toeslag van 25 pet. billijk is. Een verzoek van de politie agenten vereeniging „Luctor et Emeir- go" om: de salarissen van de hoofd agenten en agenten van politie ten spoe digste te verhoogen; de jaarwedden te willen vervangen door weekloonen en deze te regelen als volgt: hoofdagenten van f23 tot f25, en het maximum te laten bereiken door 2 éénjaarlijksche ver hoogingen van f 1 per week. Voor de agenten een aanvangsalaris van f 16 tot een maximum van f 22 met zes één jaarlijksche verhoogingen van f 1af schaffing van het thans bestaande klas- senstelsel en dientengevolge het minder politiepersoneel te doen bestaan mit hoofdagenten en agenten van politie; da uitkeering voor overuren te verhoogpn met 10 cent per uur en deze te bren gen van f 0.25 of f 0.35 per uur, verhoogd met 50 pet. voor den nachtdienst en 100 pet. voor den 'Zondagsdienst; voor het. gemis van een vrije weekdag uit te "Be talen een zevende van het weekloon (diploma toelage inbegrepen) en gedeel ten van een vrijen dag als overuren te beschouwen. Mocht de raad niet tot sa- Larisverhooging kunnen besluiten, dan hoopt adressante, dat de agenten zeker een toeslag op hun loon kunnen krijgen en wel voor een tractement van f6 <5 1 £800 30 pet., van f800—f900 25 pet., van f 900f 1000 20 pc-t. en boven f 1000 15 pet. verhoogd met een kindertoeslag van f 15 per kind beneden 16 jaar en per jaar. Ten slotte verzoekt de vereeni ging deze hesluiten te willen doen in gaan 1 Juli 1917. Een adres van de ambtenaren ter ge meente secretarie, die zeggen, dat de levensstandaard in Het loopend jaar we derom aanmerkelijk verhoogd is, zoodat zij, ondanks de hun toegekende salaris verhooging waarvoor zij den raad zeer erkentelijk zijn, toch tengevolge van de dure tijden onder ongunstiger voorwaarden moeten leven, dan indien de toestand normaal ware geweest. Zij verzoeken ge leefd doch dringend een tijdelijken toe slag op hun salarissen van 10 pet. Een adres' van de vieT kantoorbedien den der gasfabriek die er op wijzen, dat bij rijk, provincies; vele gemeenten en ook bij verschillende particulieren aan personen aanmerkelijk hooger trak tementen dan zij hebben (van f 650 f 850) toeslag wordt toegekend, waarom pok zij om salarisverhooging of tijdelijken toe slag verzoeken. Een adres van de afdeeling Middelburg van Patrimonium om over te gaan tot het maken van bepalingen tot afschaf fing van den nachtarbeid, zij vraagt dit met te meer klem nu binnenkort toch wellicht eene concentratie van het bak kersbedrijf noodig zal ziijn. Overgelegd werd de gemeente-begrooting voor 1918, aanwijzend in ontvang en uit gaaf een'bedrag van f785481,66 meteen post onvoorzien af f 3975,46. De post hoofdelijke omslag is uitge trokken op f 260,000, tegen f 246,000 voor 1917. Nieuwe leeningen, worden uit getrokken als volgt: voor de gasfabriek f 7030, voor de waterleiding f 3000, voor het electrisch bedrijf f 25.000 en voor het distributiebedrijf f 20.000. Onder de uitgaven komt een post voor, voor het voortzetten van de restauratie aan het stadhuis ad f 5000, tegen f 3500 het vo rige jaar. Voor ki nkers en straatkeien is uitgetrokken t'10528 tegen £43)0 in 1916. De post rente steeg van f45174 875 op f47133,121/2 en de posi aflossingen van f210600 op f220300. De bedrijfsbegrooting van de gasfabriek geeft .een eindcijfer van f 304.782.10V2 met een tekort van f8459,21. die voor de waterleiding een eindcijfer van f 63269,70 met een tekort van 4836,735 en die voor het electrisch bedrijf een eindcijfer van f63419,981,2 met een te kort van f 6356,40. Voorts werd de heer mr. J. J. Heijse als wethouder herkozenwerd eervol ont slag verleend aan mej. Bourdrez als on derwijzeres nuttige handwerken wegens benoeming te Doornspijk; werd benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium de beer G. J. Stieber, be noemd leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers; werd eervol ontslag verleend aan P. W. v. Mi'aan als leer aar aan de Burgeravondschool en Avond school voor Handwerksliedenwerd be sloten, in verband met de niet-herlriezing als raadslid van jhr. P. J. Boogaert als raadslid, waardoor liij ophoudt voorzitter van de Middelburgsche Brandweer tezijln, ingevolge art. I letter a der verordening betreffende de Brandweer, en roet het verzoek der beambten van de Brandweer om dit artikel zoodanig to wijizigen dat Jhr. Boogaert voorzitter kan blijven, be sloten, zoolang genoemde heer voorzitter der .Brandweer blijft, bedoeld artikel bui ten werking te stellen. Voorts werd benoemd tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur (vac. v. d. Bilt) mr. G. F. baron thoe Sc h wart zen- berg en Hohelansberg, lid van 't bestuur, en tot lid van dat bestuur bij herstem ming de heer A. D. Littooij met 8 st. tegen 6 op dr. H. v. d. Kamp. De gemeenterekening over 1916 werd voorloopig vastgesteld op f 1,007375,18V2 in ontvang en f 1030073,60V'2 in uitgaaf, alzoo een kwaad sjot van f 22716,42. Het eerste suppl. kohier van den H. O. 1917, bevattende 131 aangeslagenen werd vast gesteld op een bedrag van f 1447,50. Goedgekeurd werd de rekening van het bestuur der Godshuizen over 1916 met een kwaad slot van £2660,03. en de be groeting voor 1918 van dat beduur, in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f84263,77; beuevens de wijziging in de gemeentebegrooting voor 1917 in verband met den aankoop van grond aan den Noordsingel' en den Nadorstweg ter grootte van 10,8350 H. tot een bedrag van f52460; door welke wijziging het eindcijfer f 78359,56 hooger wordt. Bij de wethoudersverkiezing bekwamen mr. Heijse 11 st., de Veer 1; blanco 2. Alle voorstellen zijn aangenomen. Middelburg. Het laatste concert in den Buitentuin heeft het gisteren wel bijzonder getroffen met het weder. Het was blad stil en de grond was goed droog. Het Middelburgsch muziekkorps voerde een uitgebreid en afwisselend programma uit en oogstte veel bijval. Goes. Nieuw aangeslotenen telefoonnet. Goes: 141, A. Nieuwenhuijse, in aard appelen, fruit en groenten, Oostwal C 263 f; no. 142, firma I. Fokke, Brand- stoffenhandel. Hoedekens kerke: no. 4, B. E. J. H. Becking ,arts „Yilla Boerhave". Gemeenteraadsvergadering van Dins dag. Voorzitter dhr. burgemeester. Afwe zig met kennisgeving de heeren De Paauw en Donner. De Voorzitter verzoekt den Secretaris de herbozen gemeenteraadsle den binnen te leiden, de heeren v. d. Bout, Hollmann, Bisch en Dekker, die daarna de vereischte eeden af leggen. De voorzitter wenscht hen geluk. Hij consta teert met genoegen hunne herkiezing zon der stemming, waaruit gebleken is hoe hun lidmaatschap van den Raad gewaar deerd wordt. De Voorz. ziet na een lange afwezigheid, wegens ernstige krankheid, met genoegen weer de oude gezichten. Hij herinnert aan de buitengewone tijdsom standigheden, die weer veel van de her kozen raadsleden vergen zullen, en spreekt den wensch uit, waar hij hen har telijk welkom heet, dat zij met ambitie verder hun taak zullen vervullen, en nog vele jaren mogen medewerken aan de belangen der gemeente. De heer v. d. Bout dankt namens de herkozenen voor deze wenschen en ver zekert voor zich ten allen tijde, in de toekomst, gelijk in 't verleden, de belan gen der gemeente rfe zullen helpen be hartigen. Daarna nemen de heeren zitting en heb ben de traditioneele benoemingen plaats, noodig geworden door de periodieke af tredingen als raadsleden. Herbenoemd worden inet algemeene of nagenoeg algern. stemmen: tot wethouder de heer v. d. Bout, tot leden der Gascommissie de hee ren Dekker eij Hollmann, tot leden der reclamecommissie H. 0. de heeren Holl mann en Risch, en tot lid der commis sie van Rijstand voor het opmaken der kohieren H. O. de heer Dekker. De heer v. d. Bout, die evenals de andere heeren zijn herbenoeming aan neemt, dankt voor het hernieuwde blijk van vertrouwen, belooft zich dit weder te zullen waardig maken en beveelt zich in de medewerking der leden aan. De Voorzitter betuigt zijn ingenomenheid met deze zoo eenparig geschiede herbenoe ming, en wenscht het dagelijksch bestuur geluk. Er heerscht in de vergaderingen van B. en W. steeds een aangename ver houding, en hij waardeert het besluit van den oudsten wethouder te meer, dewijl hij zulke droeve familieomstandigheden heeft doorgemaakt. Moge de heer v. d. Bout nog vele jaren met denzelfden ijver, zijn moeilijke betrekking vervullen. Spr. meent hier mede de tolk te zijn van den jongsten wethouder, den secretaris en den Raad. (Applaus). Na de benoemingen vraagt bij de rond vraag de heer Risch hoe 't staat met de melkvoorziening voor dezen winter. De Voorz. antwoordt dat de regeering den prijs heeft vastgesteld, en dat, zoo er ge brek komt aan melk, zij een fabriek zal aanwijzen, waar melk te verkrijgen moet zijn. Waarschijnlijk zal dit de fabriek van den heer de Witte worden; zoodat geen gebrek aan melk te wachten" is. De heer Brants zegt naar aanleiding van het omwaaien van een boom in de Bocht, dat vermoed wordt, dat meerdere hoornen daar ziek zijn en gevaarlijk voor de om geving, waarvoor hij onderzoek vraagt. De voorzitter zegt, dat B. en YV. met Okké en den deskundigen adviseur den heer Kakebeeke, binnenkort op onderzoek in het heele plantsoen zullen uitgaan. Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand Augustus: Telegrammenverz 2009, ontv. 1271, overgen 2942, totaal 6222. Gesprekken: verz. 3021 ontv. 2766, overgen, 10609. Lokaalworden niet meer genoteerd. Totaal 16396. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld: Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Arendskerke 72 's Heerenhoek 's Heer Hendriksk. Heinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kloeti'uge Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nis.se Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Gesprekk Kantoren. Verz Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpoilder 's-Heer Arendskerke 92 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kats Kamperland Kapeile Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland N. os; St. Joosland. Gekozen tot wet houder J. K. Mesu in plaats van P. K> 1de die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Vlissingen. In de hedenmiddag onder xirzitterschap van Jen burgemeester ge houden raadsvergadering werden de geko zen en herkozen raadsleden beëedigd en geïnstalleerd. Overgelegd werd eer. adres 1 van de afdeeling losse arbeiders van de 17 31 48 42 71 113 66 115 181 18 20 38 25 36 61 53 83 136 72 96 168 57 88 144 9 29 38 45 93 138 30 42 72 .34 59 93 198 188 386 22 38 60 56 112 168 91 104 195 189 150 339 14 31 45 36 64 100 24 64 88 27 44 71 32 52 84 181 211 392 63 63 126 28 41 69 52 70 122 88 165 253 en. Ontv. Loc. Tot. 49 34 83 55 24 79 123 117 240 44 37 81 60 40 100 93 111 204 92 91 183 103 59 162 49 38 87 60 36 96 32 19 51 70 37 107 398 303 701 204 134 338 368 375 743 27 22 49 98 112 210 58 57 115 22 14 36 71 80 151 534 326 860 Havénarbeidersvereeniging, die zich bekla gen over het achteruitgaan van het loon, over de werkloosheid, over 'de concurren tie hen aangedaan door boerenarbeiders uit Souburg en Rittheni, terwijl zij een door hun ontworpen loonregeling overleg gen. Aan mej. M. S. Bourdrez werd met ingang van 1 November eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school A. Verder waren tal van benoemingen aan de orde, o. a. van drie wethouders. Op een en ander komen wiji nader terug. Kapelle. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur had de knecht van de Wed. Mol, C. van de Linde, die met een wagen met mest en stroo beladen naar het land reed, het ongeluk er af te vallen, waardoor hij ernstige kneuzingen aan het lichaam bekwam. Dr. Pfeiffer verleende geneeskun. dige hulp. 's Heer Arendskerke. Herbenoemd tot wethouder de heer J. J. de Jager en be noemd in de vacature Zandee de heer J. Zandee Az. lerseke. In de heden onder voorzit terschap van den heer burgemeester ge houden gemeenteraadsvergadering werden de herkozen raadsleden beëedigd en ge- lukgewenscht. Afwezig met kennisgeving de heer Wesdorp. Benoemd werd tot wet houder bij tweede vrije stemming de heer 1. Willemsen, met 6 st. tegen 4 op den aftredende den heer T. Cupery. De heer Willemsen nam de benoeming aan en werd door den voorzitter met 'tdoor den Raad hem geschonken vertrouwen geluk- gewenscht. De lieer Willemsen dankte daarvoor en beloofde zijn beste krach ten aan 't beking der gemeente te zullen blijven wijden. De voorz. spreekt daarbij een woord van da.nk tot den heer Cupery voor zijn trouwen arbeid als wethouder in 't belang der gemeente. De heer Cupery merkt bij de rond draag op, dat hij in de quaestie afschei ding van grond van E. de Jonge en voor de gemeente voor leugenaar gesteld is; maar dat hij door de feiten is gerecht vaardigd geworden en verzocht de pers daar nota van te nemen. Neuzen. De Raad benoemde in de va cature-Dees tot wethouder den heer E. H. F. van Borsum Waalkes, voorts werd benoemd aan de gem. H. B. S. tot leerares in het Engelsch mej. Stempels. Aardenburg. Gisterenavond is een lucht gevecht van hieruit waargenomen. De aan val werd twee malen herhaald. Stavenisse. Met de verbinding van dit deel van het eiland met de „beschaafde wereld", is het nu met September meer dan misère geworden. Had men tot dus verre 4- maal per dag een trambootje, waarvan 2 de posterijen heen en weer vervoerden, en één nog aansluiting gaf op ,,de Minister" naar Rotterdam, of heen of terug, thans is dit aantal van 4 inge krompen tot 2. De verbinding met Rot terdam p.er tramboot is geheel van de baan evenals het postvervoer. Daar de Zierikzeesche boot ook maar om den an deren dag en de Middelburgsche boot slechts 3 maal per week vaart, heeft men dus kans, dat er dagen voorkomen, dat men geen enkelen keer van hier uit naar Rotterdam of omgekeerd per stoobmoot kan. (M. C.) Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Den Burg op Texel door D. J. Lazonder te Giessen Nieuwkerk; v-oor Resteren door J. E. Klomp te Leerdam. Goref. Kerken. Beroepen te Hijlaard H. Brinkman te Glanerbrug; te Oldehove dr. W. H. Smit, cand. te lerseke; te Onstwedde II. Lanning te Dwingelo. Bedankt voor Waardhuizen door H. Dekker te Venlo; voor Landsmeer door A. de Boer te Garrelsweer; voor Kou- dum door C. J. Hakman te Harlingen; voor Genderen door F. 'Staal te Colijrtss- plaat. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam (Boezemsingel) 2e maal, J. Fraanje te Goes, vroeger te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 's Gravenzande, Vlissingen, Sliedrecht, Rijnsburg en Baarn D. Bries- sen, cand. te Den Haag. Bedankt voor Urk en Werkendam door D. Driessen, cand. te Den Haag. Doopsgezinde Gem. Beroepen te Graft P. Vis, prop. te Edam. R. K. Kerk. Heinkenszand. De Eerw. heer C. de Koster alhier, is benoemd tot kapelaan te Lutjebroek (N.-H.). 0e Kerk. Uit „Studiën en Schetsen" van prof. Fabiuis! De Kerk. In veler staatkundige beschouwing is voor haar geene plaats meer. Zij mag er wel zijn. Zeker. Voor dB menschen, die 's Zon lags op eene gods dienstoefening gesteld zijn. Zelfs zal po litie beschikbaar wezen om rumoer in de nabijheid der kerkgebouwen te weren. Maar 'overigens? Dal de Kerk noodig zou wezen voor bet maatschappelijk le ven; dat dit niet in e'kaar te zetten is zonder eene Kerk, hoe komt meb. er aan? De taak der Kerk voor het volksleven is overgenomen door den Slaat, den mo dernen, den alvermogenden Sïaat. die in zichzelf voldoende is voor alle behoef ten der maatschappij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2