Telegrammen Kerknieuws. Onderwijs. Correspondentie. (In verband met dit bericht van onzen correspondent melden wij, dat het Ka merlid v. d. Voort van Zijp aan den mi nister inlichtingen gevraagd heeft omtrent; de ingehouden aflevering van turf, ter wijl er in Drenthe nog Zulke groote voor raden op verkoop liggen te wachten, me de tot nadeel voor de turfschippers, die nu stilliggen). N. en St- Joosland. Zaterdagavond 10 Uur is alhier overleden de Ed.Achtb. heer A. van Waarde, in leven burge meester dezer gemeente. Reeds langen tijd was hij ziekelijk, zoodat zijn heengaan niet onverwachts is. Ruim 27 jaar (bijna 281 heeft hiji aan het hoofd dezer ge meente gestaan. Onder zijn leiding zijn verschillende verbeteringen tot stand ge bracht; o.a„ vele wegen zijn verhard; de gasverlichting kwam tot stand; een dok terswoning werd gebouwd en kort gele den een nieuwe openbare school gesticht. Hij was iemand met een vasten wil en een flink doorzettingsvermogen. Als raads lid heeft hij 45 jaar zitting gehad, n.l. van 1872 tot 19i7, toen hij niet meer herkozen is. Buiten bovengenoemde betrekkingen was hij een 13-tal jaren dijkgraaf van den Middelburgschen polder, terwijl hij voordien 23 jaar gezworene daarvan was. Ook van den Johanna- en Waaijenburg- schen polder was hij een groot aantal ja ren dijkgraaf. Op kerkelijk gebied was hij een ijverig voorstander der leer van Kohlbragge. Meerdere tientallen jaren be kleedde hij de betrekkingen van ouderling en president-kerkvoogd. Onder zijn bestuur werd in 1882 een nieuwe kerk gebouwd. Hij was in geheel Walcheren een be kende persoonlijkheid. De overledene be reikte den leeftijd van 77 jaar. Oostburg. Vrijdagavond half tien vloog (over deze gemeente een. vliegmachine, zeer laag, doch men kon niet onderscheiden, van welke nationaliteit ze was. Toen zij boven deze gemeente vloog, gaf zij een lichtgroen seinlicht en nabij de Belgische grens toonde ze een wit licht. De koers was Zuid-West. Sas van Gent. Als een blijk .van de vaderlandlievende gevoelens in Zeeuwsch- Viaamdeien meldt men van hier aan de „N. R. Cf', dat de burgemeester gisteren in een toespraak van de pui van het stadhuis de samengestroomde inwoners, der gemeente heeft voorgesteld, een stand beeld voor dc Koningin op te richten op een daartoe te bestemmen openbaar plein. Met een overweldigend applaus van het publiek werd dit plan bezegeld. Het standbeeld zal worden onthuld op den dag Idat in Europa de vrede terugkeert. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoorn H. A. Enklaar te Berkhout; te Montfoort C. J. Leen- mans te Oosterwolde; te Kiienen G. A. v. d. Hooft te Overschie. Bedankt voor IJzendijke door 'J. N. Pattist te Aardenburg. Geref. Kerken. Beroepen te Waarder J. S. Langen te Gouda; te Kapelle-BiezeLinge A. Schee- Ie te Veere. Bedankt voor Koudekerk a. d. Rijn door H. Ph. Ingwersen te Berlikum. Tweetal' te HeinkeusizandJ. Bolman te Oostwolde en H. Brouwer te Schoon- dijke. Generale Synode der Geref. Kerken. Vrijdagmiddag. De vergadering wordt heropend, na dat gezongen is Psaltal 119 vs. 53. Prof. Dr. H. H. Kuyper brengt rap port uit aangaande punt K. (Verbetering van predikantstractementen). Z. H. G. leest het rapport voor van de door de Synode van 1914 voor deze zaak ber noemde Deputaten en daarna de beschou wing en conclusies van de adviseerendie sectie. Overeenkomstig deze conclusies wordt besloten: 1. Den Deputaten dank te zeggen voor hun belangrijken arbeid en hun rapport in de acta op te nemen. 2. Het mandaat dezer deputaten, voor zoover die strekt om alles te doe'n, wat den ijver der Kerken kan opwekken- om de predikantstractementen te verbeteren ook voor de volgende drie jaar te con- ünueeren; 3. Aan deze Deputaten bovendien jn last te geven de Kerken met aandrang er op te wijzen. ,dat met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden het recht en'billijk is aan de predikanten een duurte-toeslag bij hun tractainent j» geven, van minstens 12 pet. 4. Deze deputaten te machtigen, wan neer een verzoek tot hen komt van broe ders, die bereid zijn met het oog op de groote moeilijkheden, waarin de pre dikanten verkeeien, een bijzonder© gave voor dezen nood af te staan, deze broe ders van voorlichting te dienen, welke predikanten voor zulk een ondersteuning hot meest in aanmerking dienen te ko men. 5. .Overeenkomstig dgen wensch van de Deputaten1 uit te spreken, dat ook naar het oordeel der Génerale Snyode het de roeping is van de Kerken diej zeïf niet bij machte zijn voldoende voor tractement van hun dienaar te zor- tniln01? ^nlp© te vragen bij de Classis, 1<?re j-Ynode ©n Deputaten der Ge- frfl - Xb yam de hulpbehoevende I Kort? U de r<WS i-s van ijj, a ll? kei algemeen om deze KariMi «ww Vervolgens brengt Z R. G. «driea Hit over de voorstellen tot andere regeling van de verzorging van Em. predikanten, prdeikants-wed.uwen en-weezen. Ovezand. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. S. te Hengstdijk, dhr. Kerck- haert, onderwijzer aan de R K. School alhier. Bij K. B. is voor het tijdvak 1 Sept. 19171 Sept. 1918, benoemd tot l'eeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzeja J. Gootje^ te Utrecht. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen voor surnumerair der directe be lastingen enz. de hoeren B. Faberij de Jonge te Tie! en D. J. de Uondt te lerseke. Te Amsterdam voor de hoofd- acte de heeren N. J. Boon en B. M. Jansen tè Amsterdam. Te Arnhem de heer J. M. Roseboom te Meliskerbe. En te Breda de heer J. IJakker te Terneu- zen. Deze laatste was de eenige geslaag de van dertien. „De dertiende" dus Voor het boekhouden M. O. slaagde nog te 's-Hage de heer F. de Muijnck, aldaar. Het bericht in ons no. van Vrij dag uit de Vliss. Crt. overgenomen, be vat onjuistheden, onder anderen dat geen oproeping voor een hoofd der school te Zoiitelande zou zijn gedaan. Deze op roeping is integendeel wel geschied. Gemengü Nieuwe Ongelukken. Tengevolge van mishandeling op den kermis te Ravostein is een 29-jarige ongehuwde man over leden. De daders zijn onbekend. Bij de Donderdag te ITellevoetsluis gehou den sporttoesten had de 'malicien-torppi- dist P. v. Pui velde van Brielle, het on geluk onder het hoogspringen op het hoofd te vallen. Gisteren is hij aan de gevolgen van dien val overleden. Te Budel is het zesde slachtoffer aan den draad gedood. Hot was een zwerver, die alleen in het bezit van een schilderij was. Gisterenmorgen had te- HaJs'eren bij Bergen op Zoom een hevige brand plaats. De hoeve Tafelakker werd in die asch gelegd. Twee veulens, vijf varkens en 1 kalivaars, kwamen in de vlammen om. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Men vermoedt, dat brandstichting de oorzaak is. Zekere L. is gearresteerd onder verdenking 'den brand te hebben gesticht. Hij was inwo nend knecht bij den landbouwer, die de hoeve bewoonde en was aangezegd he den den dienst te verlaten. Hij is 72 jaar en maakte veel mi - brink van ster ken drank. Men sfchrijift uit Enschedé aan de „Standaard"-: In den nacht van verle den Zaterdag op Zondag heb ik een luchtverschijnsel waargenomen. Het was lusschen 3 uur en half vier toen er aan den noordelijken hemel rood licht zichtbaar was met uitbreiding- naar het noordwesten. Het was geen egaal licht maar stralenbundels, het strekte zich uit van den horizon tot aan het sterrenbeeld De Groote Beer, en was juist onder dit sterrenbeeld het duidelijkst. Op enkele wolken na hier en daar was de hemel helder, van luchtvaartuigen was niets je zien of te hooren. Het verschijnsel' heeft vanaf het oogenblik dat ik het zag, nog wel' een kwartier' geduurd. Er dreef toon' een wolk van het westen komende op het sterrenbeeld De Groote Beer toe en het roode verbleekte om daarna te ver anderen in een helderen lichtglans 'die nog lang daarna zichtbaar was. In het begin was het licht zoo sterk, dat mijn eerste indruk was, dat er brand was. Noorderlicht, zooals ik dat vToeger dik wijls waargenomen heb, was, dunkt mij; anders' van karakter, 'dat is, meen ik, meer egaal, maar dit waren beslist stra lenbundels. Het scheen wel bijna dat het uit het sterrenbeeld, bovengenoemd, uit straalde. In geen enkel blad heb ik hier iets van gelezen en ben benieuwd of het verschijnsel ook door anderen is waargenomen en of hef, verklaard kan worden. De N. R. C., dit overnemende, merkt op: Dit verschijnsel weird op den aan gegeven tijd, doch iets nauwer begrensd, n.l'. van drie uur tot 3.15 waargenomen! te Rotterdam. Het was zoo ongetwijfeld 'Noorderlicht, en wel van buitengewoon treffend, intensief karakter. De brand gloed en de staande stralenbundels, of liever stralenbanden, waren zeer markant. Te Kazan (Rusland) zijn bij een brand duizenden menschen omgekomen of gekwetst. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der P.edactie.) De Christelijke Partjjen en Patrimonium. Een vorig maal gaf ik de indrukken weer, welke ik opgedaan had, na lezing van enkele persverslagen over Patri mo- nium's Jaarvergadering. Ik hen toen ge ëindigd met te zeggen, dat een volgend maal diende besproken, welke middelen moesten worden beproefd om aan de eenigszins scheeve verhoudingen een ein de te maken. Jriimera de vraag kan ge daan, hoe komt het, welke zijn de re denen, die aanleiding gaven tot dei-gelijke uitladingen? Is er iets veranderd in de houding van Patrimonium tegenover- de Christelijke partijen? Noodig is daarom, dat men zich een goed denkbeeld gaat vormen aangaande het werk van Patri monium. Dit is gewijzigd, en zien wij het goed dan is deze gewijzigde positie I bok een der oor-zaken van de nu han gende kwesties. Patrimonium is uit der tijden nood geboren, om eens een geijkten term te gebruiken. Het partij kiezen van de mannen van het Nederlandsch Werk liedenverbond voor de openbare school was de oorzaak. Dit. konden orrie Chr. mannen niet doen. Zij scheiden zich of. Geestelijke motieven dus vormen den on dergrond vair Patrimoniums ontstaan. La den eersten tijd is dan ook vooral deze zijde van Patrimoniums taak naar voren gekomen. Voor haar groot maatschappelijk doel was Patrimonium nog niet rijp. Geen voldoende studie was er nog gemaakt onder ons Christenvolk over-het sociale vraagstuk. Vandaar dat in de kringen van Patrimonium nog eigenaardige begrippen heersebten. Doch er kwam kentering. Reeds bij de opening van het Sociaal Congres in 1891 werden door dr. Kuy per in zijn openingsrede forsche lijnen., getrokken. Het sociaal program van 1894 bracht de gewenschtc eenheid. Van nu af wist men waaraan zich te houden. Een breed arbeidsveld lag ter bearbei ding. Doch allengs kwam er ook meer eenheid in de gedachten aangaande de Chr. Sociale beginselen. Met dankbaar heid noemen wij hier den arbeid door dr. Kuyper verricht, Vanzelve wordt Pa trimonium's taak nu een breedero. La ten wij het de tweede periode noemen. Mannen als Talma traden op den voor grond. Zij gaven 'zich met liefde voor de zaak van Patrimonium. Krachtige leiding .weid gegeven, nieuwe wegen werden uit gestippeld. Krachtig wordt gewerkt aan de ontwikkeling der Chr. Vakbeweging. Men ging ook onzerzijds inzien, dat een gezonde vakbeweging naai- Chr. beginse len eisch des 'tijds was. De terreinen moes ten gesplitst, de taak eener sociale or ganisatie is een andere dan die der vak- vereeniging. Noch Patrimoniums program noch haar samenstelling leende zich om de speciale belangen der vakgenooten te behartigen. Haar taak was een andere. Daartoe is, noodig, dat ze haar deuren wijd openzet tooi- elk die sociaal denkt en voelt. Mannen uit eiken stand moe ten plaats kunnen nemen in haar organi satie. Daarmede is dan ook gezegd, dat Patrimonium niet exclusief is. Wij la chen om dc geleerdheid van hen, die zeggen, dat wij bestaan bij de gunst van predikanten en onderwijzers, immers daar uit blijkt, dat men absoluut geen begrip van ons program, heeft. Doch geijverd voor Chr. vakorganisatie heeft Patrimo nium altijd. Dit lag op haar weg. Er- moest gewerkt voor de belangen der ar beiders, temeer nu de socialisten door middel van het N. V. V. zich de Laatste 10 jaren almeer op de vakorganisatie hebben geworpen. Deze neutrale vakbon den, tenminste z.g. neutrale, leverden groote gevaren voor de Chr. arbeiders op. Ze zijn een eerste stap naar het socialisme. Doch allengs werd dit werk weer door anderen overgenomen. Het C. 'N. V. .kwam, plaatselijke Chr. vakbonden sloten zich aan bij landelijke bonden, 011- derafdeelingen van. Patrimonium werden daarin opgelost, de tijd om de directe belangen der leden, in den zin genomen van geldelijke, te behartigen was voorbij, deze is( nu de taak der vakorganisatie. Niet alsof wij niet krachtig steunen wil len. Dit blijft onze taak. In de plaat sen waar nog geen Chr. vakorganisatie is, moeten wijl trachten deze te bevor deren, in dien zin blijft datgene wat onder letter H in art. 2 van ons statuut staat van kracht. Doch tot haaf volle taak behoort dit niet meer. Vanzelve vloeit daaruit voort,' dat dan nu ook een meer wetenschappelijke taak de hare is. Daar mede nu wordt te weinig rekening ge houden. Men denkt zich nog te weinig deze andere positie in. Denkt nog altijd met voorliefde aan het oude Patrimonium, doch dit is verkeerd. Van nu af, n.l. na de oprichting van het C. N, V. komt almeer dé gjrootsche taaie van Patrimonium naar voren. Leiding en stuur geven, klaar heid en eenheid brengen in al den ar beid op Chr. sociaal tor-rein, speciale be studeering van het arbeidersvraagstuk, door Talma eens het grootste genoemd, ijveren voor de sociale wetgeving. Zeker een' breed terrein, waarop velen kunnen samenwerken. Doch daartoe is ook noo dig om kennis te nemen wat dienaan gaande in het buitenland plaats vindt. Onder de redaktic van haar- tegenwoor- digen Redakteur, dhr. Smeenk, is dit al les zoo uitgebreid, dat haar orgaan aan de spits staat. Vanzelve vloeit daaruit Voort, dat- geacht wordt, dat men als Chr. sociale organisatie meegeteld zal wor den. Zaken waarover eenstemmigheid is verkregen worden nu ter kennis gebracht van de Chr. partijen. 'Of deze daarmede rekening houden? Hiermede meen ik in het kort te heb ben aangetoond, dat de gewijzigde toe standen één der oorzaken zijn der nu aanhangige quaestie. Van de vriendelijk heid van den Redacteur zal het afhangen of ik in een Be en laatste artikel nog een oorzaak, én de middelen ter gene zing, altijd volgens mijn inzicht, noemen raag. M. W. A. DEN HOLLANDER. Gaarne toegestaan. Red. PETROG RAD. Na een hevige artillerie- voorberekling konden de Duib hers bij Exoolie ten Z.-W. van Riga over de Dana trekken. Zij bezetten een plaats aan ge noemde rivier en breidden hun winst naar het noorden uit. Onze tegenaanvallen mis lukten. Ook bij Revai behaalden de Dult- I sobers overwinningen. DEN HAAG. De Koningin zal waar schijnlijk de eerste zitting der Staten-Ge- heraal op 18 dezer niet openen; deze opening zal vermoedelijk geschieden door een comité van ministers. KOPENHAGEN. De Deensche bladen deelen mede, dat Zaterdag tusschen Duit- sche en Engelsehe schepen een gevecht heeft plaats gehad; dat 4 Duitschc wacht schepen zich voor de overmacht over de Deensche grens terugtrokken. Vele gra naten vielen op de Deensche kust. Een Deensch dorp werd meermalen getroffen. Een Engelsch oorlogsvaartuig werd zwaar getroffen, doch kon met de anderen mee komen. Om 8 uur ontstond bij Bösdi een nieuw gevecht, tien tegen acht. Om 10 uur waren nog zes Duilsche schepen over. De Engelsehe torpedojagers vertrokken. Honderd Duitsche matrozen zijn op de Deensche kust. geland. De Deensche regee ring zal protesteeren tegen deze schen ding door de EngeLschen van haar ter ritoriaal gebied. laatste Benchta*. VLISSINGEN. Van Gedeputeerde Staten is bij den Raad bericht ingekomen, dat in het besluit tot toelating van den heer Laernoes wordt berust. Burgerlijke Stand Van 13 September. MIDDELBURG. Bevallen: L. Vreke, geb. Hendrikse, z.L. van Belzer,' geb. Meul- meesler, d. Overleden: D. Molhoek, wed. W. Nieuw- dorp, 66 j. GOES. Huw.-afk.Gerrit Christiaan Overmars, 23 j. jm. te Goes en Gerrit- dina. Hendrika Scharrenberg, 22 j. jd.' te Zutphen. Geboren: 2, Daniël', z. v. Johannes Marinus Lockefeir en Clazina Antonetta Hootsmans. Overleden: 2, Suzanna Cornelia, 2 j. d. v. Adamus Meijler en Adriana Gouds waard. Van 28 Augustus1 September. VLISSINGEN. OndertrouwdL. M. van den Broeck, jm. 31 j. en H. C. !Wj. Je1- keler, jd. 24 j.C. Bostelaar, jm. 25 j. en A. J. de .Willigen, jd. 24 j.; A. C. van de Velde, jm. 25 j. en V. A. M. Vermeesch, jd. 23 j.; J. G. van der Eijk, jm. 25 j. en T. C. 'Franke, jd. 25 i. Getrouwd: A. de Rijcke, jm. 25 j. ,en W. Vader, jd. 26 j.; P. R. Jacobs, jm. .40 j. .en G. Vandenberghe, jd. 20 j. Bevallen: K. iG. de Landmeter, geb. van Ree, <L; j\l. H. Slegt, geb. Kroes, z.; W, Minderhout, geb. Janisse, z.; M. Hekhuis, geb. Viënne, d.E. M. M. van Gemst, geb. van den Ende, z.; G. M. J. van Outrijve, geb. Maesen, d.A. de Ruijter, geb. Luijten, z.M. E. Vendels, geb. Vanderputte, z. .Overdeden: M. Lomverens, d. 5 ril.; A. P. Dielenian, 60 j., wed. v. J. do| M'ulj B. J. van Opbergen, z. 4 j.; M. Theune, d. 4 w. Van 2328 Augustus. SOUBURG. Geboren: Johannes, t. v. A. Schipper en J. Schipper; Johannes, z. v. Joos Bliek en M. de Schutter; Adri- z. v. Joos Bliek en M. de Schutter; Adri- apn, z. v. C, iGyvat en M. Jasperse; Cornelia, d. v. A. P. Die'rmanse en J. C. 'Goedhart. (VI. Crt.) Van 2330 Augustus. KRU1NINGEN. Getrouwd: Jan Jacobus Verhangen, jm. '22 j. en Maria Kromr heen, jd. 21 j.Lein Meijers ,jm. 23 j. en Jannetje Witte, jd. 25 j. Geboren: Janna,, d. v. Pieter Steen- poortje en Leuntje Janssen; Geertruida Gerhairda, d. v. Theodoras Gerhardua Burgers en Sebilla Everdina Johanna Mulder. Overleden: Hubertus Antonius Verslrae- ten 52 j., echtg. v. Joha'nna Filomeina de Wolf. (Kr. Crt.) Van 16'30 Augustus. WEMELD1NGE. Geboren: Comelis, z. v. Foort de Schipper en Neeltje van der Vliet. (Kr. Crt.) Over de maand Augustus. OVEZAND. Gehuwd: 14, "Cornelis van Loeanhout, 29 j. en Sophia Judia Judi- ca Lohan, 25 j. Geboren: 18, Maria, d. V. Johannes Franciscus Nagelkerke en Joanna Oost- dijk 25, Marinus Johannes, z. v. Wil lem Rijk en Maria de Ponder; 28, Jo hannes, z. V. Pieter Westdorp en Jo- ,zina de Jonge. Overleden: 22, Marinus Geljon, 6 'wkn. NISSE.' Geboren'22, Jozina, ,d. v. Adri- aan. de Winter en Klazina Smits. Overleden: 5, Maatje JKorstanje, 73 j. DRIEWEGEN. Geboren: 4, Marinus Willem, a v. Jan jSteketoe en Kathas ima Helena Willemina de Jageir; 5, Willem Jan.) Z. v. Christiaan Bosman en Martina Geertruida Hoogstrate; Laur rus, z. v. 'Comelis van Weele pn Cor- pelia Almekinders20. Pieter Marinus, z. v. Willem van Waarde en Jacoba .Koe man; 27, Jan, z. v. Jacob de Winter en Mjirgrietha Remijn. COLIJNSPLAAT. Geboren: 5, Jozina Johannas, d. v. Ph. v. d. Moer en A.. P. de Looff; 8, Leeudert, z. v. P. Bran- des en C. A. Bakker; 24, Margritha, Z. v. ;L. W. Leenderts© en L. de Pree; 31, Adriana Pieternella, z„ v. C. Gouloozel en C. Kramer. Overleden: 6, Elizabeth de Regt, 1 j., d. v. M. de Regt en Chr. de Smit; 7, Jacobus Comelis de Regt, 7 j., z, r. M. de Regt en Chr. de Smit; 12, Ma rinus Dijke, 79 j., wedn. v. Johanna Franke. ELLEWOUTSDIJK. Gehuwd: 16, Geleijn Pieter Pikkaart, 26 j. 'en Wil hel min a Plat- schorre, 25 j. Geboren: 10, Jacob Marinus, z. v. Ge rard van Wijngen en Adriana Maria Schipper. KATTENDIJKjE. Huwelijken: Pieter lloo- gerheide, 24 j. te Axel en Cornelia Dron- ke'rs, 29 j. te Kattendijke; Pieter Mol hoek, 23 j. en Adriana de Waard 23 j. Geboren: Marinus, z. v. Marinus Chris tiaan Olivier en Martina Verhaegen; Sa- rel, z. v. 'Engel jWiestveer en Cornell Johanna Korstanje'; Elisabeth, d. v. Ja cobus van de Schraaf en Arjaantje van Loo; Christina Cornelia, d. v. Adriaan de Boe en Cornelia Hoogstrate; Maii- ;nusH z. v. Augustijn Brainooge en Su- ,zanna Fraanje. Aan Heeren C o r r e s p o n d e n t en. Wij verzoeken u morgen, Dinsdag, geen raadsverslag ons toe te zenden, wan neer het slechts bevat herbenoemin gen en onbeduidendheden, als bijvoor beeld het aanb ieden van een rekening of begrooting. Wat aangaat benoemingen van nieuwe wethouders, die moeten da delijk geseind of getelefoneerd worden. Red. i$arktfe®riclïfam„ Rotterdam, 3 Sept. 1917. Varkens. Aanvoer 1162 stuks. Prijs 112—185 et. Eieren. Zeeuwsche f 8.75 a f 9.50, Overmaassche f9f 9.50. Zaden. "Kanvijzaad f80f89, bruin mosterdzaad f80f85, geel mosterdzaad töö—f58. Vlas. 750 steen blauw f7f8. half gezw. f 2.50f 32950 steen geel f 7 f8, 350 stéen half gezw. f2.50f3. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 1 September ,1917. Peren: Beurré Hardy f5—fit, Beur- ré de Mérode f7£12, .Beurré d'Amau- lis f7—f9, Bon Chrétien Wijliams f8 f 11, Souvenir du Congrès f8iff, Clapp's Favorite f 12f 14, Frionrph de Vienne f f6£12, Jutteperen f9f14, Callehou te- peren f 5f 8, Bergamotten f 8f 10, Duif jesperen f6f8, Wittebroodsperen f7— f9, Dj-. Jules (Juyot f6f 10, Williams Duchesse f 8f 11, Diverse péren f 6—t f 12, Afval peren f 4f 7, alles per 100 K.G. Appels: Schutters Reinette f 6—f 8, Signe Tillisih f 12f 16, Cox Pomomj f 12f 14, Jacques Lcbel f 12—f 14, Bis marck f 12—f 13, Lady Uinneken f 12— f 15, Zomer Bellefleur f 15f 16, Blan ke Armgaade f 7f 11, Guldeling f 10 fll, Zomer- Courtpéndu f9f 11, Zoe te Ribbeling f 10—£12, Diverse appelen f 6—f 10, Afval zure appels f 4f 8, Af val zoete appels f 3f 6, alles per 100 K.G. Pruimen: Reine Claude fll£18, Victoria f 16f 18, Jefferson Pruimen f 14 f16, Burbank pruimen £13£15, Abri- koospruimen f 12—f 16, Blauwe Eier- praimen f 12f 14, Witte Eierpiruiruen. f 14—f 18, alles per 100 K.G. B o o n e nWagenaarsboonen f 9—f 10, Diverse boonen f3, Noten f5f8, alles per 100 K.G. Perziken flf3 per 100 stuks. Optorn Moapp sa Ispciiip, Sept 4 N. en St. Joosland, inboedel, Struve. 4. Vlissingen, huizen, Paap. 4 Kortgene, huis, Markusse. 5 Wissenkerke, inspan, Markusse. 5 Goes, Inboedel, Hollmann en Verhoek. 5 Koudekerke, boomgaard, bouwland, Struve. 5 Ovezand, veipachting bouw- en wei land, Pilaar. 5 Aagtekerke, inspan, Blaupot ten Cate. 6 Middelburg, huizen, Verhulst. 6 Middelburg, bouw- en weiland, Blau pot ten Cate. 4/7 Terneuzen, 6 hofsteden en lande rijen, v. d. Moer en Dregmans. 7 's Gravenpolder, huis en tuin, Neer voort. 7 Heinkenszand, kapitale boereninspan, Pilaar. 7 Serooskerke, hofstede enz., Blaupot ten Cate. 7 Koudekerke, huis, Loeff. 8 Arnemuiden, huizen, Verhulst. 11 Vlissingen, huizen Paap. 12 Grijpskerke, inspan, Blaupot ten Cate 12 Kamperland, huizen, Pilaar. 12 Wissekerke, huis en erfpacht; Pilaar. 12 Kats, veldvruchten, Markusse. 13 Middelburg, huizen, Verhulst. 13 Wolphaartsdijk, huis, Pilaar. 13 Hoek, hofstede, v. d. Moer. 14 Goes, hofstede „het hof Westdorp, Huvers. 18 Goes, winkelhuis en bakkerij, Pilaar. 18 Goes, heerenhuis, Pilaar. 19 Middelburg, inspan, Verhulst. 19 Baai-land, tiendvrij weiland, v. Dissel. 20 Hengstdijk, hofstede, Lijdgman. 21 's Heer Arendskerke, inspan, Paap en Pilaar. 26 Koudekerke, inspan hofstede Boone, Loeff. 28 Middelburg, hofstede V rodenburg, Loeff. Schore, hofstede Wesdorp, Huvers. Ovezand, bouwland, Pilaar. Wolphaartsdijk, bakkerij, Pilaar. Rorsseie, bouwland, Pilaar. Kats, hofstede, Pilaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 3