'ER, iVER, N: id iur, burets Maandag 8 September Itll 31 e uargmng De Clroote Oorlog. PS. echten or-p in rdam; 1UIS shines, Eggen, ders te FEUILLETON. 1 ordt 30 A. I, Abeel- c.A. (1 bij Café SO c.A. bij Val- 2 Gem. ESCH. p. Kilo. cnt. smarkt. mwland- fen. iclit door der. vóór fr. onder u JAC. een huur. stkapelle. Irke (W.). ening, en [PERT te nssE Ss, hlelotte) 3RSE Lzre. sgd. te Goes- Wed. S. Ide. lagd. CN, -Lange ïwoordige Ik Jr., Iliaartsdijk. jsdigd, |gsehe W eg yt V Uitgave van Naaml. Venn. LUCTUR EI EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: L A N G e V 0 R S-T STltA A T 2 13 Bureau te Middelburg: IR M A F. P. DH U IJ L. B U R G. nvv. Drukkers: uTnêrbaan' Le Coint re, Go e-3. Hef Wereldoordeei. Nog' steeds woedt de schrikkelijKste al ler oorlogen en het laat zich aanzien, gegeven de uitingen der vorsten en macht- hebbers, dat het einde nog niet zoo spoedig te verwachten is, al worden dan hier en daar wel vreiesklanken gehoord. Want, nog immer pot men zich aan alle kanten uit in redevoeringen, waarin men elkander over en weier beschuldigt den strijd ontketend te hebben omi ver overingen te -maken of om andere rede nen en waarin allerlei wantrouwen wordt uitgesproken in elkanders bedoelingen, terwijl van toenadering nog weinig te bespeuren is. Ook laat het zich aanzien, dat belang rijke overwinningen, die oorzaak kunnen zijn aan de tegenpartij den vrede voor te schrijven ,aan geene zijde 'gemakkelijk zullen worden behaald. Gaat men dus op deze wijze voort en blijft uit de redevoeringen van ministers en leden van parlementen altijd denz'-elf- den toon te beluisteren, dan komen we zeker niet gemakkelijk lot den vrede. Vanwaar dit alle-, mag gevraagd wor- den en clan is er Tniaar één antwoord, namelijk dat men alles zoekt in eene materialistische wereld- en levensbeschou wing en niet erkent, dat deze oorlog alléén zijn oorzaak vindt in demonische inkloeden, door God toegelaten omi Zijn oordeelen over de wereld te cl oen uitgaan. De volken zijn van God en Zijn dienst afgeweken, zoeken andere goden als daar zijn modernisme, ongeloof, spiritisme, the osofie en 'zooveel meer; zij! overtreden Gods geboden, o.a. in ontheiliging van den Sabbath, brooddronkenheid, zede loosheid, vloeken en dergelijke en vra gen er niet naar wat God in Zijn' woord en in Zijne wetten heeft geordineerd. Daarover komen dan op Gods tijd Zijne oordeelen en het mag .een wonder heeten, dat Nederland nog huiten den oorlog mocht blijven. Als men de profetiën in de Heilige Schrift met aandacht leest, dan kan men voortdurend bemerken, hoe voor al zulke overtredingen, zij het clan ook in ide eerste plaats bepaalde steden o-f volke ren, met allerlei straffen worden bedreigd en de geschiedenis kan ons l'eeren hoe al die bedreigen nauwkeurig zijn uitge voerd. Destijds waren het vooral de Baals én andere afgoden, waaraan het volk van Israël zich verslingerde, die Gods toorn déden ontbranden, maar veilig kan men, eveneens op grond van de Schrift, aan nemen, dat ook nu nog dezelfde straf fen mogen verwacht worden. Dit alles en niet anders, het mag zon der eenigen twijfel worden uitgesproken, is! de oorzaak van den oorlog; God heelt een twist met de volken; Hij' heeft daar om1 de menschheid overgegeven aan den Satan en deze ondermijnt nu de geheele wereldorde. Blijken? de voorzeggingen in den Bij bel zal alles nog veel erger w-orden en zullen nog veel gchrikkelijker dingen ge beuren, tot op het oogenblik, waarin de Christus wederkomt op de wolken. Of we nu 'al Jco-rt voor die toekomist staan, valt niet te zeggen; zulks is nie mand geopenbaard. 't Kan echter zeer wel zijn, dat nog een tijdperk van verademing vooraf gaat. Maar dan isi één ding zeker, namelijk' dat er verootmoediging moet komen, met schuldbelijdenis en berouw; dat moet er kend worden hoe Gods oordeelen recht vaardig waren en dat een algemeen, smee- ken moet uitgaan om vergeving en vrede. Daarom moge het den vorsten en léids- 63) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORB01 SE. Matthias en ik zouden je niet imeer kunnen missen, kindlief, we moeten zoo'n kleine spring-in-'t veld nu eenmaal voort durend om ons hebben, nu we dat ons zoo gewend hebben gemaakt. Een paar uur per dag kunnen wij je nog wel mis sen, maar een scheiding van weken ach tereen^ neen, dat willen wij zelf niet; het huis zou als geroofd zijnEn zeg mij nu) eens, bevalt het plan jou zelf nu ook niet uitstekend?" „Ik denk wel, dat het me goed beval len zal, tante, tenminste ik hoop het." Ik voegde deze beperkende opmerking eraan toe, omdat mij weer plotseling de oude bekrompenheid overviel, waarvan ik altijd last had, wanneer ik o-ver om ging met vreemden nadacht. Maar toch vond ik het idee met meis- 7)e Zeeuw mannen, althans' van de ia den oorlog betrokken Christenvolken, eerb'ediglijkzijn toegeroepen, houdt toch geen redevoe ringen meer over de wij-ze van optred.e|n in den oorlog noch "over de oorzaken er van, die men toch nooit met juistheid zal kunnen naspeuren, maar maant uwe onderdanen aain tot bekeering en vter- ootmoediging voor God, wat zoo dit in waarheid geschiedt van zelf tot den vrede zal' leiden; bedenkt dat, bij nog langeren duur van den oorlog, niets anders1 voor de deur staat dan eene groote wereldellende en dat de mlen- schen toch waarlijk niet op deze sclioone aarde geplaatst zijn om elkander te bevechten en te vermoorden, terwijl de oorlog, vooral voor volken, die den Chris tus belijden, ten eenenmale onwaardig is, daar onze Heiland heel wat anders ons leert in de Heilige Schrifteri. De regeeringen, die in dezen geest wil len voorgaan, zullen gewis- eene onver gankelijke eer inleggen en den _grootsten roem wegdragen voor de toekomst. Wij veroorloven ons- hierop nog eens met aandrang de aandacht te vestigen, de hoop -uitsprekende dat de redactiën onzer Christelijke bladen dit artikel zul len overnemen, opdat ook die ïn het- buitenland den inhoud er van zooveel mogelijk, ter kennis mogen brengen van hunne regeeringen en landgenooten en het vooral daar vruchten in-oge afwer pen, onder den zegen des- Hoeren. Standaard. Eer. scherp Engelsch oerdeel. In het Londensche weekblad „W-orld" schrijft de bekende publicist West F. de t Wend Fenton het navolgende: „Waar de Duitschers België nog bezet houden, zij zich -nog op- Fransch grondgebied be vinden, 'het Oosten tot Bagdad, behieer- Schen, terwijl Polen nog in hun bezit is, en zij Rusland op- wel een half do zijn verschillende punten dreigen binnen te vallen, is het een dwaasheid te be weren, dat wij een volledige overweldi gende zege binnen afzionbaren tijd te gemoet kunnen zien. Wij .mogen hopten en om de overwinning zuchten; doch zooals de zaken thans staan lijken wij Engelschen op' een kind, dat de- maan wil hebben. (lót dusver is het jongste, .offensief van Sir Douglas Haig den weg zijner voorgangers opgegaan: Wij' hebben kleine vorderingen gemaakt, doch had den verschrikkelijke tegenaanvallen te ver duren, verloren igienig terrein en won nen het weer terug, ,en zijn misschien eetn paar honderd yards opgeschoten, echter ten koste van véle duizenden man schappen. Zonder twijfel hebben wij den vijand ernstige verliezen toegebracht, doch hij vertoont nog geen neiging o,m „o-p den loop" te gaan, en gerekend naar den maatstaf onzer oogenblikkelijke vor deringen, kunnen wij hopen het Duit- sche Ifegefr ojmstreeiks in 1925 op deff Rijn te hebben teruggedrongen, indien er -althans dan nog voldoende manscbap)- pen zijn overgebleven om! den strijd voort te zetten. Korte oorlogsberichten De Russische regeering heeft be- sloten! rite Doe.ma te ontbinden. In poli tieke kringen wap |mjen op dezen stap van Kerenski voorbereid. Een Russisch pblitiek uitgewekene in Engeland vervoegde zich bij het Rus sisch gezantschap otrni een pas. Toen hij zijn pas in ontvangst nam en de hand- teekening er pp; las, zei hij: „met. een jesi omi te gaan, niet ouder dan ik zelf was, per slot van rekening toch wel aan trekkelijk. „Wat zal ik 's middags dan veel' kunnen vertellen, oom," riep ik plot seling in verukking uit, oomi Mattthias in mijh geestdrift stevig bij den arm pak kende,. ,,'tis toch wei aardig, dat ik nu' gauw vriendinnetjes hebben zal', ik heb nog nooit een vriendinnetje gehad Toen ik 's avonds van denzelfden dag met oom Matthias na de thee in den tuin wandelde, zei hij plotseling: „Ie schreide vanmorgen, Chrystie, toen wij het hadden over het nieuwe plan, zeg me eens, waarom was dat?" „Omdat ik het zoo naar vond. dat ik dan van u en tante Judith wegmoest!" gaf ik hem ten antwoord. „Hou je dan heusch zooveel van ons?'' vroeg hij ernstig. „Ja, ik houd heel', heel veel van u en tante Judith. En ik houd ook heel veel van tante Rachel." „Zoo, Chrystie," gaf hij' mij zacht ten antwoord, „ik ben blij, dat ik dat van je hoor; je hebt me heusch al -heel veel genoegen bereid." En nadat hij zich naar mij overgebogen had, voegde hij hijzonder genoegen ontvang ik mijn pas tot de vrijheid uit de handen van den zoon van -den man, die vele jaren ge leden het bevel tot mijn verbanning naar Siberië teekende". Voortaan wordt in Polen recht ge sproken .in naam der P'oolsche kroon en door Poolsche rechters. De Duitsche rech- terlijke_ macht, die gedurende twee jaar in Polen werkzaam is geweest, zal nog slechts over een scheiJibegrensd arbeids veld beschikken. De militaire overheid jn Koblenz heeft tot de jonge arbeiders een verma ning gericht, waarin ze zegt, dat uit den vreemde onlangs weer pogingen zijn aan gewend om mondeling en schriftelijk on tevredenheid te1 zaaien in de gelederen van het. leger binnen de grenzen. Ophit sende vlugschriften willen niet name de jongelieden tot betoogingen en stakingen aanzetten. Zo vermaant dan, zich door „de betaalde agenten der entente" niet op sleeptouw te laten nemen, zinspeelt op de schande, waarmee men zich zou bezoedelen door nu het leger in, den rug aan te gallen en waarschuwt dringend voor deelneming aan een door Duitsch- land's vijanden op touw gezette zgn. jeugddag en staking bij wijze vdan be tooging. Vrijdag is het' eerste stoomschip- van een nieuwe scheepvaartlijn naar iWladi- wo-S'tok van Rio 'de Janeiro vertrokken, als [gevolg van den duikbootoorlog, n.l. als een verbinding inet'Eu.ropa over Póst- Azië en den spoorweg door Siberië. Bij koninklijk besluit zijn voor den duur van den oorlog tot adjudanten van' koning Albert .baron Empain, generaal- miajoor Lemercier en luitenant-kolonel A. E. Tilkens benoemd. De Sabah deelt mee, welke maat regelen het nieuwe levensmiddeibureau in Turkije op den grondslag van de vol ledige rechtsgelijkheid van alle burgers heeft getroffen. Al het meel, tot dus .ver dikwijls voor weelde brood en gebak ge bruikt, wordt opgekocht. Op de belan gen van de behoeftigen, die voorname lijk brood eten, wordt vooral gelet. Bij het kaartstelsel voor suiker en ptetroleum houdt men meer rekening met de wer kelijke behoeften dan met mechanische gelijkheid. Overigens wordt de handel vrij gelaten, behoudens scherp .toezicht op den woeker. Het bureau brengt zelf wa ren op- de markt. Er is in Europa- nog een onzijdige staat waaraan to<t dusverre niemand heeft gedacht en die zelfs op- de landkaarten niet is aangegeven. Maar toch is ihjet een onafhankelijke staat, die tot nutoe aan niemand een oorlogsverklaring heeft gezonden en dus nog steeds zijn neutrar Iiteit bewaart. Deze staat heet St. Gonst, ligt op een steile rots in de Pyreneeën en heeft 130 inwoners. Zijn regeerings- vorm is rep-ublikeinschde president is tegelijkertijd ontvanger der belastingen en vrederechter. Hij wordt -gekozen uit een raad van state van twaalf leden, die zelf volgens het -algemeene, gelijke, recht- streeksche en geheime kiesrecht voor den tijd van y|ijf jaar iworden ge-kozen. (N. R. C.) Het bericht van de Matin, volgens hetwelk Noorwegen zich heeft geschikt naai-(li et verlangen van Amerika om niets meer naai' Duitschland uit te voeren, is onjuist. Een Arabisch officier, die aan het Armeensche front is geweest, gewaagt van de mishandeling, waaraan de Turken de Arabische troepen onderwerpen, ten einde die uit te roeien. De officier wijst -r met name een officier Abdul Kader ge- heeten, a,an, die 18 officieren zou heb ben doodgeschoten. De Arabische divi sie, die oorspronkelijk 17.000 man tel de, was drie maanden na de aankomst van den Arabdschen zegsman aan het front tot tusschen de drie en vier hon derd -man ingekrompen. Bij gelegenheid van den verjaardag van koningin Wilhelmina heeft de Fran- sche generaal Pétain een verlof van 48 uur toegestaan aan de iNederlandsche vrij willigers. Dezten zijn te Parijs feestelijk sanaen gekomen. De Oekrainische Centrale Raad heeft op' de uitnoodiging der Voorloopige Rus sische Regeering om een deputatie naar de Staatsconferentie te Moskou Ite zen den, doen antwoorden, dat de Oekraïne niet aan deze conferentie wenscht deel te nemen. Een deputatie van den Arbeidersr en So-ldatenraaid der stad ïschernigoff heeft aan den Raad te Kieff (Rusland), heeft medegedeeld, dat in het geheele district opnieuw een actie ten gunste van het houden van jodenp-ogroms (slachtin gen), wordt gevoerd. Men heeft aanlei ding te. vreezen, dat de J-o-odsche be volking zich in de naaste toekomst aan gewelddadigheden en plunde ringen zal zien blootgesteld. De Arbei ders- en Soldatenraad te Kieff heeft dan ook troepen ter bescherming der stad Tschernigoff gezonden. Wie -niet vóór de Entente is, is tegen haar! De bekende En- gelsche publicist West F. de Wend Fen ton schrijft in het Londensche weekblad „World" het navolgende: „Men moet aan alle kleine neutrale staten te verstaan geven, ,d-at [neutraliteit niet langer mo gelijk is. Indien gij' niet vóór ons zijn, zijn zij1 tegen ons. Indien zij vóór ons zijn, moeten zij zich op Duitschland stor ten zoodra wij het teeken daartoe geven. Indien zij tegen ons zijn, moet een ab solute blokka-de op hen worden toege past. 'Wij zouden het hier in Engeland met karige rantsoen-en moe-ten stellen, doch zij moeten dan een volkomen uit hongering tegemoet iz'ien". De tuchteloosheid van het Russische leger. Een Russisch blad deelt mede, -.dat kortelings -een drietal Russische officieren aan het station Ka- Iinkewitsj door -een groote menigte sol daten zoo ernstig mishandeld worden, dat de één op1 de plaats dood bleef, terwijl de beide anderen stervende werden weg gedragen. De oorzhak van het tumult was gelegen in de omstandigheid, dat één der officieren tegen de soldaten, die een groote opslagplaats van appelen plunder den, gezegd had, dat zij zoo iets niet. moesten doen. eraan toe: „Mijn kleine Chrystie, ik heb ook heel' veel geleerd sedert dien tijd; ik had toén wijzer moeten wezen. Maar één ding is zeker, en dat is, dat wij nu heel' veel van elkaar houden, nietwaar?" Ik zei niets, maar keek he.m met een liefdevol lachje aan en gaf hemi een har- tetïjken kus terug. Vreemd, oom Matthias zag er natuurlijk nog precies eender uit als voorheen, toen zijn lange, slappe kin mij zoo hinderde, en dat was nu toch niet m-eer het geval. Ik .zou me zelfs nu heel' boos kunnen maken, als men daarom' den draak met hem ges-token had. Maar het is waar, ook hij was in zijn doen heel wat veranderd sederi zijn ziekte en we waren beiden in ons voor deel veranderd. Zoodra het nieuwe kwartaal begon, deed ik mijn intrede bij mevrouw March op school' en ik moet zeggen, dat het mij meeviel', zoo gauw ik mij- aan mijh nieuwe levenswijs wende. Natuurlijk was ik de eerste dagen nog wat teruggetrok ken, maar voor een meisje, dat nooit met andere kinderen had omgegaan, was dat niets vreemd. Gelukkig waren de leer lingen van mevrouw March erg aardige Koffie en thee. Ter verbetering herinneren wij er aan dat bij in ontvangst geven van broodkaarten voor koffie -en thee, niet de heele brood kaarten /maar de lichamen (het midden gedeelte) dezer kaarten bedoeld zijn, die op 1 Sept. isl afgeloopen, en wel 2 ona per broodkaart. Thee mag tot en met 12 dezer niet verkocht worden. Koffie wordt weer wel verkocht. Van '14 Sept. af kan men hetzij een half ons koffie, hetzij een half ons thee koopen, wanneet men inlevert het middengedeelte eemer broodkaart voor de 26ste week, welke 12 Sept. afloopt. meisjes, die van haar kant alles deden wat zij konden, om mij zoo gauw mo gelijk in haar kringen op te nemen. En toen de Kerstvacantie eenmaal aanbrak, was ik op school al even thuis als de anderen. Mevrouw March was een weduwe van een jaar of veertig, een lieve, vromie vrouw, die in haar werk werd bijge staan door twee Engelsche onderwijze ressen en een mademoiselle en een frau- lein. Mevrouw March had- ook nog een dochtertje, dat een jaar of twee ouder was dan ik, Clara heette zij en dat meisje werd mijn vriendinnetje en is dat altijd gebleven evenals de kleine Olivia Carr, een lief, aardig ding van een jaar of acht, wie ik mij ook bijlzonder aan getrokken gevoelde, ook altijd mlij-n ver trouwde gebleven isthans is zo dat nog, al woont ze in een ander deel der wereld. Maar een achttal meisjes woonden bij mevrouw March in, de meesten, een der tigtal, 'kwamen uit Nortborough of an dere dichtbij- gelegen plaatsen iedetendag naar school, evenals ik; we hadden dus een tamelijk groot gezelschap, dat een VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Pei 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -O.Oft Prijs der Advertentien. 14 regels f 0.60, iedere regel m-eer 15 d 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard©!. Bewijsnummers 5 cent. Wat de winkeliers aangaat, deze kunnenl aan hun leveranciers tegen inzending van de door hen ontvangen broodkaarten voel de 26ste week (4 ons koffie o f1/^ ona thee per kaart betrekken. Intussohen is het mogelijk, dat er winkeliers zijn, (die op 2 Sept. geen voorraad koffie of thee meer hebben. Deze zullen aan de pakkers, branders of handelaars kunnen vragen, hun koffie en thee af te leveren bij wijze van voor schot Die leveringen zullen, dan later door toezending van broodkaarten moeten' worden verantwoord. Thee en koffie. De minister van landbouw heeft de volgende circulaire aan de burgemteesi- tera gezonden Onder verwijzing naar de distributie regeling voor thee en koffie en de in' verband, daarmede gestelde eenheidsprij zen voor koffie en thee in den klein handel merk ik het volgende op: Tot het stellen van eenheidsprijzen ia moeten worden overgegaan op grond vaö de omstandigheid, da.t de verschillende qual'iteiten koffie en thee zóó moeilijk van elkaar zijn te onderscheiden, dat een afzonderlijke maximumprijs' voor ie-' dere kwaliteit niet door te voeren zoude zijn. De gestelde eenheidsprijzen zïjnhoo- ger dan de tegenwoordige prijzen van de mindere soorten en lager dan de tó- genwoordige prijzen der betere soorten. De detaillisten zullen derhalve hunne ver schillende qualiteiten dooréén moeten! verkoopen teneinde geen verliezen te lij den. Intusschen staat te vreezen, dat letf detaillisten zullen ziijn. die uitsluitend hunne mindere soorten zullen wenschemi te verkoopen, teneinde daarop een ver hoogde winst te nemen om daarop de betere soorten bij welks afzonderlijken verkoop dan verlies' zal moeten worden genomen vast te houden <j°01' voor te geven, dat zij' uitverkocht zijn. Aldus /.ouden zij trachten zich on rechtmatig te bevoordeelen, aangezien elf maatregelen genomen zijn, waardoor de detaillisten voorraad kunnen koopen, wel ke zij, met behoorlijke winst, tegen dé gestelde eenheidsprijzen in het klein kun nen* verkoopen. Ik heb de eer u opdracht te verstrejkf ken: lo. allen die thee en/of koffie jn uw gemeente in 't klein verkoopen, te waarschuwen, dat zijl, die ztich aan vot- renbedoelde praktijken schuldig maken, onherroepelijk zullen worden uitgesloten van -de verkrijging ten verkoop van thee en koffie; 2o. aan iederen detaillist in uw ger- meente in koffie en thee, van wien ber kend wordt, dat hij1 aan gegadigden zegt geen koffie en/of thee ten verkoop tojeer voorradig te hebben, op zeer korten ter mijn eene schriftelijke vordering te doeö en de inkomende opgaven, na een uiterst nauwkeurig onderzoek omtrent hare juist- heid, toe te zenden aan het thee- en' koffiedistributiekantoor te Amsterdam, Vischsteeg 5, en voor zoover aanwezig heid van koffie en thee blijkt, deze in bezit te nemen. Voor zoover aan uw vordering niet of niet in overeenstemming, met de waar heid wordt voldaan, gelieve u daarvan onverwijld procesverbaal te doen op maken. Bij resolutie van den Minister van Koloniën, van 28 Augustus 1917, is J. J. Fanóy, te 'srGravenhage, gesteld ter beschikking van -den gouverneur-generaal1 van Nederlandsch-Indië, om te worden; aangesteld tot administratief ambtenaar voor de bezittingen buiten Java en Mar doera. klein wereldje op zich zelf vormde, waar in voortdurend het een of ander plaatd vond, dat de belangstelling van het aparte wereldje wekte. Nu eens was het da „prijs," waarom) wij onder elkaar kamp ten, zij het op een vredelievende -manier, dan weer het geschenk voor de secun- danteri, dat de gemoederen in beweging bracht, en zoo was' er altijd weer wat ■nieuws, hetzij dat er een verjaardag ge vierd werd of de komst of het heengaan van een medeleerling weer verandering bracht. En natuurlijk hadden wijl ook onze kleine kibbelarijtjes en jaloerseh- heden, want onze school was in dat opzicht net ate leder andere, en wij wa ren geen haar- beter of slechter dan an dere kinderen. Maar het is1 mijn doel niet om van mijn schoolleven te verhalen, want al was het heel niet eentonig, de ondervin dingen, die ik opdeed, waren pet als die van elk ander schoolmeisje en in de vier jaar, die ik onder de leiding van mevrouw March heb doorgebracht, gebeurde er eigenlijk niets, dat een be paalden invloed op mijn leven, uitoefende. (W ordt vervolgd.) i 1 s

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1