Binnenland. Uit da Provincia Kerknieuws. Onderwijs. Jiemengü Nieuws. 11 Augustus lezen, zijn er gedurende bet verloop van dan oorlog; slechts 15. Ja- pansche schepen getorpedeerd geworden met een gezamenlijke tonnage van 59.135 en een waaide van 3 milüoen p.st. Het grootste van deze schepen was „Yasaka Maru" ,die 10.932 ton mat. Het gevolg van deze geringe verliezen en de groote verliezen der Europeesche handelsvloten is> dat Japan steeds meer de scheeps- (markt begint te beheerschen. Naar de „Economist" bericht was Kobe thans niet alleen het centrum van den scheephan- del in Japan, maar in een groot gedeelte van de wereld. In drie dagen tijis wer den daar tien schepen met een totaal tonnage van 16.980 ton verkocht. Werkverzuim van munitiearbeiders wordt in Engeland gestraft. Zoo zijn de zer dagen vijf vrouwen beboet, omdat ze haai- werk hadden verzuimd, om een begrafenis te zien van een meisje, dat vermoord was. Er wordt gemeld uit St. Petersburg dat de grootvorsten Nikolaas Michaelo- witsj en Paul Alexandiowitsj uit naam der familie Romanof aan den voorzitter der voorbereidende commissie voor de algemeene verkiezingen, een brief heb ben gericht, waarin zij tegen de uitslui ting van het kiesrecht der Leden van de voormalige tsarenfamilie protesteeren. De ex-tsaar heeft dit protest eigenhandig on derteekend. Een Zwitsersch blad schrijft Het is een hatelijk en 'treurig woord, dat Churchill te Dundee beeft gezegd, dat het Engelsche ministerie ook onder de meest verzoenende voorwaarden geen vrede met Duitschland zal sluiten, voor Duitschlands wereldhandel van alle ont wikkeling iis beroofd, al moest het ook nog jaren duren en moesten onzedige landen nog worden gedwongen zich te gen Duitschland te verklaren. Is dat het besluit van de Parijsche conferentie? Hoe kan dat de deinokratie voor alle landen, de vrijheid der volken, de verlossing van de verdrukten, de eerbiediging van dq menschenrechten zijn? Is het niet genoeg, dat er nu reeds 50 millioen mannen aan den gruwzamen volkerenmoord meedoen? Niet genoeg, dat er bijna 10 millioen dooden zijn, 24 millioen verminkten, 4l/a millioen gevangenen, millioenen weduwen en weezen en treurende gezinnen zijn? Onmetelijke schade aan eigendommen, honger- en ellende van 'allerlei aard en 538 milliard frank, die de oorlog reeds aan1 baar geld heeft- gekost? De rechtbank te San Francisco (N. Am.), heeft 105 samenzweerders veroor deeld. Allen waren betrokken in verschil lende complotten (tegen de Britsch-Indi- sche regeering op Amerikaansch grondge bied, en in verschillende steden gearres teerd, doch om practische redenen door den rechter tegelijk voor éénzelfde recht bank gebracht. Het waren meest Hindoes, doch er waren ook Duitschers en Ame rikanen onder, en pen Nederlander; de bekende Nederlandsch-lndische journalist (dagbladschrijver) Douwes Dekker, zoon vafr wijlen den bekenden schrijver Mul- tatuli. Zij zijn, volgens Het Handels- bla d, naar alle waarschijnlijkheid van plan geweest een eiland van den Ned.- Indischen archipel in te richten als basis en als ainimunitie-niagazijn voor het le ger, dat men hoopte te kunnen loslaten op de Britten in Engelsch-Indië. Een soort gelijke beschuldiging heeft een jaar .ge leden te ngevolge gehad, dat de gewe zen consul-generaal van Duitschland te Son Francisco en de leden van «fen staf van het consulaat, benevens eenige hand langers, veroordeeld wei-den tot gevan genisstraffen, variëerende van een tot twee jaren en tot boeten, die van tien tot twintig duizend dollars per persoon beliepen. Uit voer uit de Vereenigde Staten van Amerika naar Nederland. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis van belang hebbenden dat de uitvoer uit de Vertee- nigjde Staten van Amerika naar Neder land van de goederen, hieronder opge somd, niet anders is toegestaan dan op speciale vergunning („license") lo. steenkool cokes en brandbare olie, waaaronder smeerolie, benzol, olie voor handlantaarns („handlantexnoil"), toluol, naphta, benzine, red-oil", kerosine er» gasolie (onder deze rubriek vallen ook brandstoffen, aanwezig in bunkers van schepen 2o. g^aan-voor c&enschelijk voedsel en bloem en rnieel dkarvan, waaronder mais- rnieel, gerst, rijsiemeel, rijst, havermout en „rolled oats"; 3o. veevoeder, waaronder veekoeken, al' of niet gemalen („oil cakes and oil cake meal") 4o. -mout; 5o. apennootjes („peanuts"); 6o. vleesclien en vetten. Waaronder ge* vogelte, katoenzaadolie, maïsolie, coprah, gedroogde cocosnooten, boter, - visch Versoh, gedroogd of in blik vet al' .qF niet eetbaar, dierlijk of plantaardig lijnolie, spek, elke soort van vleesch, geconserveerde melk. olie en. boter, be reid uit. apennootjesi, raapolie, talk. vet kaarsen en stearineznur 7o. ruw ijzer en staal- in blokken;, enz'. 8o. meststoffen, waarohder koemest, dhili-salpeter in reepen, poundrette, aard- appebnest, kali zouten, gips, potascb, C^x- namade, fosnforzuur, fosfaat, superfosfaat, kaliumchloraat, beendermeel, beender-- bkx-mj, gemalen beenderen, gedroogd bloed, ammonia en ammonium zouten, acid phosphates, guano, teelaarde, asch van hard hout, roet, schapenmest in den vorm van poeder, watervrrje ammonia. 9o. wapens, ammunitie, en ontplofbare stoffen, waaronder kaliumnitraat, hare- salpeter, terpentijn, ether, alcohol, zwa vel, zwavelzuur, enz. Illlet Bureau of Foreign and Domestic Commerce, Division Export Licenses te Washington en zijne bijkantoren in ver schillende groote steden ,van de Unie zijn bevoegd bij uilzondering vergunningen tot uitvoer te verstrekken op aanvraag van den exporteur of van een vertegeifwoor- diger van den» Nederlandse),en importeur De aanvrager moet iemand zijn. die zijn domicile heeft in de Vereenigde Sialèn. Elke aanvraag krijgt een nummer (refe rence number), dat de belaiighehbuiidë bij eventueele correspondentie behoort aan te halen C h r i s t e 1 ij k e Volkspart ij. Men schrijft aan de „Rotterdammer" Wij zijn thans in staat omtrent de plan nen, welke bestaan tot oprichting eenefr Christelijke Volkspartij, het yolgende te berichten In klein aantal is een circulaire, be doelende tot een samenkomst te komen, verzonden. Onderteekenaars zijn de heer C. Los te Amsterdam, schrijver van de ten vorigen jare verschenen brochure: „Waarom eene Christelijke Volkspartij? en de heer ,W], Strijbisi te Zaandam, vrij>- gesntelde van den Chr. Fabrieksarbeidersr bond. In het -schrijven wordt voorgesteld de C hristelijke-Soc i ale Partij en den Bond van "Christen-socialisten in dc nieuwe partij te doen oplossen. De organen de zer partijen. „De Volkseenheid" en „Op waarts", zullen worden,.opgeheven en ver vangen door een ander blad. De begin selverklaring zou \kunnen luiden: „De Christelijke Volkspartij, streeft voor Staat en Maatschappij naar eene toepassing en doorwerking der Christelijke beginselen op alle levensterrein, opdat de gemeen schap daardoor woixle gebaat en de eerd Gods bevorderd." In 1918 zou tnen bij do verkiezingen dan candidaat. willen stellen de heeren mr. Van do Laar, ds. De Ligt en A, P. Staalman. De vergade ring, waarop in beginsel de nieuwe party zal worden opgericht, stellen de onder- tjeelkenaars zich voor te honden op 18 September, des middags 2 uur, ten huize van den heer Los'. Op die vergadering hoopt men aanwezig te zien: afgevaar digden van "den Bond van Christen-Soci alisten; den lieer 'A. P. Staalman van; Den Helder; den heer W. Strijbis van Zaandam en den heer G, Goossen van Den Haag. Be pe rking van den treinenloop. Naar' het Hbld. verneemt zal de jib- perking in den treinenloop, tengevolge van den kolennood, op 24 September a.s. ingaan. Het aantal treinkilometers zal met 35 a 40 pet. verminderd worden. De be perking is, van dien aard, dat van een behoorlijk verkeer geen sprake meer zal zijn. Men verwacht dan ook, dat het pu bliek zich in zijn reizen zal beperken en dat het zooveel mogelijk de reizen, die gemaakt moeten (worden, vóór 24 Septem ber zal doen. Ook het goed e; envérkeer zal zooveel mogelijk beperkt worden. Ongeveer alle .exprestreinen Amsterdam Rotterdam zullen uitvallen, met name die van 7.45 en 8.45 's morgens uit Am sterdam. Tengevolge hiervan zullen de andeTe treinen dubbul belast worden. Het gaat niet aan de treinen onbeperkt te ver lengen, daar rekening moetworden ge houden met de lengte der perrons. Men zal' de treinen zooveel mogelijk later doen beginnen en vroeger doen ein digen, ook om de verwarming en ver lichting te beperken. De sneltreinen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam naar Groningen, Friesland, Limburg en Zeeland vallen geheel uit. Een deel der overblijvende sneltreinen zal over een ge deelte van het traject boemel trein wor den. De treinen worden langer; de ver warming zal' vermoedelijk geheel worden stopgezet; de verlichting zal tot een mi nimum worden beperkt. Het rijden met wagens met doorgangen zal eveneens zoo veel mogelijk worden beperkt. De Zon dagsdienst zal nog iets tneer worden be perkt. Aanvullingsbroodkaarten. De minister van landbouw, handel en nijverheid heeft, in verband giet den ian- geren geldigheidsduur van de broodkaar ten. den gemeentebesturen medegedeeld, dat verwacht itaag worden., dat deze noodr zakelijke vermindering oen vermeerderde vraag naar aanvullingsbroodkaarten ten gevolge zal hebben. De minister heeft er geen bezwaar tegen, dat bij; de óver weging van daartoe strekkende verzoeken, door de gemeentebesturen, aan den eisch, gesteld bijlde ministerieele circulaire van 28 Maart 1917, dat voor uitreiking eenar aanvullingsbroodkaart in het algemeetn slechts in aanmerking komen zij, die in den loop van den dag niet een warmi maal' kunnen gebruiken, niet Langer de hand zal worden gehouden. Na 2 Svp tember aldus zegt de minis:er zal aan ieder een eerste aanvullings-brood- kaart uitgereikt mogen worden die door spierabreid den kost verdient. (Tel.) V oor den vrede Naar De Tijd verneemt zal' de op- 11 Sept. in Den Haag te houden vredesbij eenkomst. naar. aanleiding; van het vredes voorstel' van den Paus, te half elf geo pend worden door den voorzitter van den central'en, rnad van de Katb. Sociale 'Ac tie, den heer Houben. De volgende onder werpen zullen ingeleid wordende oor log en het katholicisme, door mr. dr. D. A P. N. Kooien; de oorloggen- Gods voorzienigheid, door prof. J. D. J. Aea- gonent; de vrede, beschouwd van katho liek standpunt, door A. H. J. Engels; internationale arbitrage en ontwapening, door irrr dr. Ch. Raaymakers S. J.slot woord door prof. mr. P. J. M. Aal bert e, directeur van het centraal bureau voor de K. S. A. Dinsdagmorgen vroeg is er te Val- thermond een' Duitsche vliegmachine met drie. officieren neergekomen. Wegens ge brek aan benzine moest hel vliegtuig landen. Ons werd door onzen berichtgever te Biezelinge getoond een gedrukte kaart, bevattende aan! de eene zijde een oproep in het Duitsch tot de Duitsche soldaten aan het Westfront, om te deserteeren, of althans z,ich krijgsgevangen te geven Hun wordt een goede verzorging beloofd,, pn vooral wordt hun verzekerd, dat hun de ver. woestingen in Noord Frankrijk door hen aangericht, niet 'zullen worden vergolden. Want, zoo luidt de oproep, gij hebt dat moeten doen, .-uit gehoorzaamheid slechts uwe oversten zijn de schuldigen. Aan de andere zijde van de kaart isi af gedrukt een schrijven waarvan ook het 'facsimilé is bijgevoegd, in welk schrijven een Duitsch soldaat, krijgsgevangen aan het Westfront, te Montargis in Frankrijk, zekere Ebel', aan zijn familie Ie Hannovter, dato 21 Januari 1917. schrijft hoe goed hij 't heeft. Hij helpt de madame bij bet hout hakken, en zijnkameraads verrich ten ploeg- en ander land bouwwerk, een en ander afgewisseld door maaltijden, welke zelfs een Hollandsch soldaat zou den doen watertanden. Soep en vfeesch en wijn of appelwijn ontbreken bij de middagmalen nooit, naar uit zijn schrij ven blijkt. Deze kaart is' heden aan den BieZe- lingschen dijk gevonden, en was uit een vliegmachine aldaar neergeworpen. Blijk baar heeft de Enten'e held, die deze kaart wierp, gemeend boven België te zijn en getracht dei Duitsche soldaten aan de Bel gische grens of daaromtrent, op die ma nier tot ontrouw aan hun vaandel te verlokken. Omtrent de vergadering van de Bi'ce de Watering ap.gisteren meldt alsnog de „Goesehe Courant", dat waren uitge bracht. voor len candidaat voor gezworen op M. Vermue 57 en op J. Zandee 55 van de 113 stemmen. Zoo werd Vermue te candidaat, Zandee werd 2e met 82 st„ en M. Smits met. 76 st. derde. Bij de rondvraag- wees de hee-r Jo-li. Pilaar er op, dat op. 9 April 1915 besloten is, dat aan Ged. Staten verzocht zou worden een wijziging in het polderregle ment te willen voorstellen in zake be lasting van gebouwde eigendommen. Ge-d. Staten, waren daartoe niet geneigd. Spreker zal in de volgende vergade ring met het voorstel komen, dat ingelan den zich tot Prov. Staten zelf zullen wen den Ook de eigenaren van gebouwde eigen dommen dienen in de groote uitgaven van de toekomst bij; te dragen. De voorzitter zeide dit voorstel met genoegen tegemoet te zien. De heer Fransen van de Putte merkte op, dat de minder goeSe gezondheidstoe stand van den voorzitter allen leed deed. Hij wenschte hem een spoedig herstel in het belang van hem zelf en het wa terschap. (Applaus.) Gemeenschappelijk (coö peratief) sorteeren van fruit. Zooals blijkt uit een berichtje uit Zee land konden daar op de fruitveiling, we gens slecht sorteeren, maar zeer matige prijzen worden gemaakt, 't Kan daarom voor andere deelen van het land zijn nut hebben erop te wijzen hoe gemeld euvel, dat ook in' Limburg veel voor komt. door het bestuur van de Centrale Zuid-1. ,imb urgsche V eiii ngs vereeniging wordt ondervangen. Genoemd bestuur beeft de ervaring opgedaan dat de fruit telers zelf van het sorteeren zoo goed als niets terecht brengen, dat ze goede en slechte vruchten, groote en kleine, gave en gekneusde in dezelfde mand dooreen mengen, waarvan de gevolgen zijn: ge ringe marktwaarde en een slechte naam bij de afnemers. Voor de meeste teleTs, als ze niet pnder zeer deskundige leiding staan, beteekent sorteeren alleen maar: het allerslechtste eruit gooien. Om nu tot een toestand te komen', die zoo voor de consementen (om de mooiere waar, die ze krijgen) als vobr de producenten (om de betere prijzen, die ze maken) gunstiger is, werd voor eènigen tijd be paald, dat dit jaar bij wijze' van proef, de appels, die geteeld werdén door de aangesloten kweekers in Eysden, Bunde, Beek', Sittard,' Schinnen en Heerlen totaal ongesorteerd zullen worden aangevóerd op de veiling. Daar zullen vanwege bet bestuur bekwame sorteerders aan 'twerk worden gesteld, zoodat het sorteeren, waar- bot in massa geschiedt, niet zooveel tij.d zal vorderen als wanneer het door de kweekers ieder afzonderlijk ged-aan meet worden, en oovendietn tot betere resul taten leidt, daar het in deskundige ban-' den is. Een geleerde landb u w e r. De landbouwer Dirk V. d. Maas te Tho- len verbetert in de Nieuwsbode 'eejn bericht, hem betreffende, en wel' in dó volgende geleerde (of schijngeleerde''j be woordingen Hét spijt mij dat uw boriehtjp uit Tho- len in no, 10048 van nw blad, aangaande het mij overkomen ongeval, niet tot op schrift'th ad„Materiam- auperabat opus." Want dat werk van uw berichtgever over treft in werkelijkheid de materialen,; hot materiaal van een ingedrukt» borstkas was, gelukkig voor uw berichtgever niet aanwezig. Dat dé irraditie 'van uw ironischen berichtgever profitabel werkt, gunnen wij hem hartelijk, maar .laat hij toch onderscheid maken tusschen het le- pidunr caput van in maan enk lee ren wan delende vrouwen en le mensonge van een ingedrukte horst kas. Hopende dat heit „.Lumen Reet is," als het eerst aanwezende materiaal' voor een berichtgever doorhem in het vervolg beter zal worden betracht. DUIK VAN DER. MAAS, Landbouwer. Middelburg. Gisterenmorgen werd door een inspecteur van politie» een luitenant en drie rechercheurs van politie een in val en een huiszoeking gedaan in dc, woning van een Belg. Wij. zageii een kist wegdragen, doch hoorden niet van arrestaties. Vermoedelijk geldt het hier een verdenking van spionnage. Nisse. In de Woensdag gehouden ge meenteraadsvergadering was afwezig het lid M. Mol. De gemeentebegrooting 1918 werd aangeboden, in ontvang en uitgaaf f 10838,45. De begrooting van het bur gerlijk armbestuur voor 1918 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f3235,26. Besloten werd aan den eldwach'er voor 1917 een duurtetoeslag te ye.leenen, groot 40 gulden. Ovezand. Met ingang van 16 Sept. wordt alhier een 2e postbuitenbestelling ingevoerd. Domburg. Eenige badgasten gaven oii- der elkaar onlangs een muziekavond. Na afloop daarvan weel door Mevr. Van Voorthuijsen voor de armen f 65 gecollec teerd, welk bedrag zal gevoegd worden bij de f330, ontvangen bij bet j.l. week gehouden kerkconcert. De. geheele op brengst. zijnde f395, zal worden bestemd tot het geven van een extra winterbe- deeling voor de algemeene arpieh. Westkapelle. Deze week had de militair E., alhier ingekwartierd, bij het behulp zaam zijn van kachelblokken maken bij een burger, het ongeluk van zijn linker wijsvinger het voorste lid af te hakken. Hij weid. direct in het hospitaal door den militairen dokter, welke ontboden was, verbonden. In de Raadsvergadering van Woens dag werd een verzoek van den Nederl-and- schen Bond van onderwijzers tot mede- Werking om verbetering in de salarissen voor kennisgeving aangenomen. De reke ning 1916 werd voorloopig vastgesteld. De begrooting 1918 werd aangeboden. Ver der gaf de voorzitter den raad in over weging om den ambtenaarbelast met da distributie zijn salaris met f 10 per maand te verba ogen. met het oog op de vele werkzaamheden welke daaraan zijn verbonden. Verder werden B. en W. ge machtigd om een opslagplaats te huren voor regee rings meel, aangezien de leve ring niet meer (zooals nu geschiedde) aan een particulier kon plaats hebben en v.eide de-vooivibter geprobeerd zal wor den vpoi de gemeente in voorraad te krij gen, daar andere de kans zou bestaan sommige dagen geen brood te hebben. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Minderhond J.Kz. om het vuile water, dat door een 'keuken van de militairen langs de straat loopt of daar geen ver andering in moet gebracht worden. De voorzitter zeide daar met den militairen commandant al over gesproken te heb ben, welke dadelijk maatregelen heelt ge nomen tot beter doorvoer. Tot beliandeling bezwaarschriften H. O. werd overgegaan in eene gesloten vergadering. Zierikzee. Woensdagavond had hier ten huize van I Wiilemse een droevig ongeval plaats. De dochter, 's morgens gehuwd met den zoon van J. van den Hoek, za ten 's avonds bij. elkander met de £a- faiilie waar ook de schoonvader en -moeder bij tegenwoordig waren. Plotseling viel de schoonvader J. van den Hoek voor over op den kant van de tafel. De doc toren v. d. Hoeve en Kwast dadelijk ont boden konden slechts den dood consta- heeren. De verslagenheid in het huisgezin der bruid en in de buurt was groot, te meer daar er van opwinding geen sprake was geweest. De overLedene was werkzaam sinds jaren in de gasfabriek en was- ruim 60 jaren oud. dent der ühfó' aidftar te Blggoköfke f 76.055; voorts té" Serooskerke (W.) f 109,68 opgebracht. Examens M. .0 De examens M. 0, Nederrlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staathuis houdkunde en statistiek en staatsiiy-ieh.- ting en schoonschrijven, zullen in' No vember en December en, zoo nixxiig. in October le Amsterdam worden gehouden. Zij, die zich aan een dezer examens weiv schen le onderwerpen, moeten hun ver zoeken inzenden op ongezegeld papier, daarbij nauwkeurig en duidelijk opgeven de naam. voluitgeschreven voornamen, woonplaats, adres en 'begeerde akte", met aanwijzing tevens van letter en nummer der programma's, met bijvoeging lumper geboorteakte, vóór 20 September a.s, aan mej. A. E. Bolkestein, Moreelsestraat 37 Amsterdam, bjj wie te gelijker tijd de. li teratuurlijsten worden ingewacht. Ook. be hoort te worden overgelegd de eventueel reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit hel recht op de bij de wet ver leende vrijstelling van eenig deel Van r£et examen moet blijken. Examen Fransche en 11ad'i- a a n s c h e t a a 1. Bij beschikking» Van den Minister van Binnenlandscbe Zaken, is benoemd de comissie in 1917 belast met het afnemen der akte-examens in de Fransche taal en in de Italiaansche taal, voor de in December, en zoo. npo- dig in November en October dezes jaars le houden examens, en is bepaald,, dat deze examens, voor zooveel betreft het scj-iftelijk gedeelte, en. ook voor zooveel betreft het mondeling gedeelte der exa mens in de Italiaansche taal en letter kunde, zullen worden afgenomen te Gravenhage en voor zooveel het mon deling gedeelte der examens in de Fran sche taal en letterkunde aangaat, te ro llingen.. Tot voorzitter der commissie is." be noemd dr. J. J. Salverda de Grave," hoóg- leeraai- aan de Rijksuniveréitéit te'Gro ningen. De Raad van State onderzocht de beroepen van den insipecteur van den inspecteur van het L. O. in de 2e in spectie legen besluiten van Gedep. Sta ten van Zuid-Holland en van Zeeland, inzake het rijkssubsidie voor dc Chr. scho len te Maassluis en te Zierikzee, en deze vastgesteld voor Zierikzee op f 4253.17!/2. Er was namelijk een onderwijzer in Augus tus voor de eene helft te Maassluis ,ën de andere helft te Zierikzee werkzaam geweest; Bij K. B. is nu de bijdrage toe gekend voor de eerste helft dier maand -voor de sschóol te Maassluis, voor-.de laatste voor.die le'Zierikzee. Met vernietiging van het besluit Van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goed keuring werd onthouden aan het besluit van ïlen Raad der gemeente Vlissingenl tot vaststelling van een verordening- tot wijziging der. verordening regelende de jaarwedden en verdere inkomsten van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen in die gemeente, is hij Kon .besluit bepaald, dat de regeling ga1 luiden zooals ze door den Gemeenteraad is vastgesteld. Hel hoofdbezwaar van Gedép. Staten was gericht tegen het. stelsel van joar- wedderegeling waarbij niét alleen hel aan tal dienstjaren», maar ook de aanvang een nieuw kalenderjaar tot salarisverhoo- ging leidt. Hieromtrent is.in1 het Kon. besluit over wogen, dat daargelaten of het in het al gemeen wen schel ijk is voor de verhooging der jaarwedden van onderwijzers met Jfa- lenderjaren rekening te houden, in dit geval geen aanleiding bestaat om, met deze regeling geen genoegen te nemen, nu de vastgestelde salarisverordening een, geleidelijke verbetering der jaarweddenin in een redelijk aantal jaren waarborgt. Voorts werd overwogen, dat, wat de regeling zelve betreft, deze gerechtvaar digd is en de bezwaren ontleend aan den toestand der financiën der gemeente Vlis- singan (Ged. Staten meenden, dat deze toestand de grootst mogelijke omzichtig heid gebiedend vordert) niet dermate klemmend is, dat op dien grond goedkeu ring aan de regeling moet worden ont houden. Ned. Hery. Kerk. Aangenomen naar Randwijk door J. G. Woelderink: te Mijdrecht; naar Warns door J. P. Buiskool te Kethel. Bedankt voor Schoonhoven door H Ewoldt te Aalburg; voor Loon op Zand door P. Bokma te Schiedam. Geref. Kerken. Tweetal te Hijiaard'H. Brinkman te Gla- nerbrug en A. J. Fanoy, cand te Middel burg, 'Beroepen te Sleen A. ,1. Fanóy, 'cand. te Middelburg; te Nieuw-Vennep D. Hogenbirk te Charlois. De Synode benoemde heden tot pro fessor aan de Theologische Schpol te Kampen, in plaats van professor Linde boom, om onderwijs te geven in de Exe gese Nieuwe Testament dr. S. Greydanus, predikant te PaesensModdergat, met 42 van de 47 stemmen. Gerof.. Gemoenton. 'Beroepen te Dirksland A. Verhagen te Leiden» De Uniecollecte heeft dit jaar gelijk reeds gemeld was, dank zij de vriendelijke attentie van den Correspon- Ongelukken. In een rijrtpelierij te Rotterdam viel een 46-jarige zolder- knecht ,van 'een zoogenaamde Jacobsilad- der, en overleed dientengevolge aan her atenschudding. Door de Rijksambtena ren is geschoten pp een ve -riarbeider, wonende te Vriezeiiveen, die -mokkel- waar over de grens trachtte le brengen en óp' de gedane .sommatie niét bUef sltaan. De getroffene, die het schot in den rug kreeg;,) is overleden. H$ laat qen vrouw en twee kinderen na. Een 14- jarig Duitsch meisje, die eenige dagjeït geleden te Maastricht' door een soldaat- fcamtmies' in den buik gesehofeh wérd», omdat zij' op het halt-geróep niet staan bleef, is in hét Hospitaal aldaar; aaü de gevolgen' overleden. Aan boord van den-- baggermolen „Zeeland", welk© ter hoogte van de Hooidriftkade te Rot terdam op stroom op een sleepboot lag| te wachten, wilde een zoon van den schipper.' de 20-jarige M. E. V. hij was1 juist jarig v- het roer met een touw vastzetten, toen het tpu-w losschoot en den jo»gen man in het water deèrl val1 len. Hij poogde zich nog boven water te houden, terwijl zijn vader, out hulp roepende in een roeiboot»sprong ohm. ly.'jn te redden. De jongen verdween echter in de diepte !vóor rilen hom kon bereike-m Naar zijn lijk is 'tot. nog' foe vergeefs gedregd. Een schilder te Hiiversbta

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2