Binnenland. Uit ds Provincie. Kerknieuws, Onderwijs. Uit da Pers Landbouw en Veeteelt De Hbl.-correspondent te Lausan ne schrijft: Nu de epidemische dysenterie, vulga- riter hongertyphus genoemd wegens de omstandigheden, waaronder zij zich pleegt voor te doen, zich in ernstige mate op onze grenzen begint te vertoonen, heeft de Bondsraad een besluit genomen en afgekondigd, dat morgen in werking treedt, en volgens hetwelk de aangifte verplicht is van elk geval dezer ziekte, dat zich op Zwitsersch grondgebied mocht voor doen. Om de fijnere vruchten ook voor den minderen man bereikbaar te stellen, zul len in Duitschland voor tafelooft maxi mumprijzen worden vastgesteld, niette genstaande de kweekers zich daartegenl hevig verzetten. De gouverneur der vesting Keulen heeft bekend gemaakt, dat alle manne lijke en vrouwelijke personen ojpi bevel van de betreffende autoriteiten verplicht zijn tegen het ter plaatse gebruikelijke loon te helpen bij het laden en lossen der spoorwagens, ter voorkoming van ver traging. In een Wolfftelegram wordt ver klaard, tegenover elders verspreidde an dere opgaven, dat einde Juni te Brus sel in het geheel vijf personen zijn go- fusileerd, die in een proces van 12 Juni tegen 26 beschuldigden, wegens stelsel matige spionnage ter dood waren veroor deeld. Bij den jongsten Zeppelinaanval werd een bij den Spurin-point vuurtoren staande afweerbat'terij van 6 kanonnen van het nieuwste Fransche systeem door een voltreffer totaal vernietigd. De be dienende manschappen werden bijna al len gedood. Een bij Huil voor anker lig gend stoomschip werd zoo beschadigd, dat het onmiddellijk naar het dok ge sleept moest worden. Het station van Paragon bij Huil en het aangrenzenda blok huizen werden vernietigd. Een lich ter met 4 kleine "booten werden door een voltreffer tot zinken gebracht. Naar aan het Zweedsche „Afton- bladel" via Haparanda wordt geseind, zijn te Astrakan ten gevolge eenetr verminde ring van het broodrantsoen onlusten uit gebroken. Op 20 Augustus hebben de fabrieks- en havenarbeiders zoomede het Tramwegpersoneel het werk neergelegd. Een groote volksmassa trachtte het Raad huis binnen te dringen. „Aftonbladet" ver neemt verder uit Petersburg, dat de star king onder Petroleumarbeiders te "Baku is uitgebroken. De militaire autoriteiten hebben telegrafisch om hulp verzocht. Het Parijsche Journal verneemt, dat er onderhandelingen gaande zijn nopens een gewapende interventie van Japan in Europa. De Japansche regeering schijnt genegen troepen met de Trans-Siberi sche spoor naar het Russische front te zenden. Hallez, vlieger in het Belgische le ger, zoon van Max Hallez, wethouder van Brussel en Senator, is gesneuveld. Prof. Rade zegt in de Christliche Welt: Wij (de Duitschers) staan nu 4 staten tegenover 25, 148 millioen tegen over 1330 millioen. De Roemeensche regeering en alle openbare diensten blijven te Jassy geves. tigd en aldaar functionneeren. Ook in Engeland is men ijverig bezig met het dooden van rupsen en vlinders. Een jongen uit Barcowbé heeft •en belooning gewonnen voor het dooden van 1395 koolwitjes in 10 dagen tijd. De Zweedsche gezant te Madrid, baron Falkenberg, is gisterennacht over leden. Hij was van 1905 tot 1908 gezant te Brussel en Den Haag, daarna tot 1913 gezant te Christiania. De broodkaart voor elf dagen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat met in gang van 2 September 1917 de hoeveelheid brood, op een broodkaart te verkrijgen, zal moeten strekken voor eenen tijdsduur van elf dagen, niette genstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor een week. Mitsdien woidt de geldigheidsduur Ider broodkaarten, te beginnen met 2 Septem ber a.s., die waarop vermeld staat de 26ste weekvan 2 tot en met12 Sep tember; die waarop vermeld: voor de 27ste ■week: van 13 tot en met 23 September; die waarop vermeld: voor de 28ste ■week van 24 September tot en met 4 October, enz. Men krjjgt dus vanaf genoemden datum ongeveer 255 gram brood per persoon per dag. Geen brood meer bij maaltijfden in restaurants. De Minister van Landbouw heeft be paald. dat de aflevering van brood, ten gebruike bjj warme en koude schotels ter gelegenheden, bestemd tot het ver strekken van maaltijden aan het publiek, is verboden, ook wanneer daarvoor af zonderlijk wordt betaald: De „Turbinia" ijs nit New-York te Rotterdam aangeko men met 6000 ton tarwe voor de "Bel gische Reliefcommissie. Onze schepen in Amerika. Omtrent het Reuter-bericht uit New- York, volgens hetwelk 70 Nederlandsche schepen die in Amerikaansche havens hggen verlof zouden krijgen hun ladin gen naar Nederland te brengen, mits Ne derland 270.000 bushals rogge zou impor teeren, is aan het Departement, van Bui- tenlandsche Zaken niets bekend. Wel ver nam men, dat tusschen onze en de Ame rikaansche regeering gevoerde onderhan delingen geleid hebben tot het voorloo- pig resultaat, dat een klein gedeelte van de Nederlandsche schepen, geladen in Amerikaansche havens liggende, en wel uitsluitend met veevoeder, deze lading ten behoeve van Nederland hierheen zul len mogen vervoeren, onder voorwaarde, dat ook voor de Belgische Relief-coin- missie een deel van het in Nederlandsche schepen geladen regeeringsgraan wordt beschikbaar gesteld. Bereden korpsen 1910. De dienstplichtigen van de bereden korpsen van de lichting 1910 zullen, met uitzondering van de onderofficieren, om streeks het "begin van October a.s. met onbepaald (klein) verlof worden ge zonden. Opzichters Rijkswaterstaat. De titel van opzichter bij den Rijks waterstaat is veranderd in technisch amb tenaar van den Waterstaat. De fusie der spoorwegen. Met ingang van 1 September 1917 wor den de afdeelingen "Reizigerstariev'en van de S.S. en van de H.IJ.S.M. vereenigd en te Utrecht gevestigd als „Vereenigd Bureau Reizigerstarieven S.S. en H.IJ.S.M." P1 e z i e r-r e i z i g e r s. Hardnekkige geruchten doen den laat- sten tijd de ronde, dat tegen 15 Septem ber a. s. de reizigers, die voor hun ge noegen op reis gaan, uit de treinen zul len geweerd worden. Alleen zij, die voor zaken reizen, zul len door de treinen worden vervoerd. Deze reizigers moeten dan voorzien zijn van een roispas, door den burgemeester der woonplaats te verstrekken. De autoriteiten, bij wie wij omtrent de juistheid'dezer geruchten navraag de den. hullen zich in een zekere geheim zinnigheid. (Msb.) Stalen brillen in het leger. Door den opperbevelhebber van land en zeemacht is aan de korpsen van het leger bericht, dat aan elk mitrailleur-pe loton der regimenten infanterie, aan elke sectie mitrailleurs der regimenten huza ren en aan elke mitrailleur-compagnie der vesting-artillerie stalen brillen zullen wor den toegezonden. De brillen worden aan het front ge bruikt om de oogen te beschermen tegen lichte scherven en splinters van springen de projectielen, alsmede tegen steenstuk ken, welke door die projectielen worden opgeworpen. Het aantal gevallen van on geneeslijke blindheid zou, sinds de in voering der brillen, zeer zijn beperkt. Naar Indië. „Hot Christelijk Comité voor Indië" ves tigt de aandacht er op, dat ter benoeming tot adjunct-gouvernementsaccountant in Ned.-rndië gevraagd worden eenige jonge boekhouders, die niet ouder mogen zijn dan 23 jaar, in het bezit moeten zijn van een einddiploma H.B. S. 5-jarige pur- sus en van een diploma boekhouden en tevens praktische ervaring in het boek houden moeten hebben opgedaan. De aanvangsbezoldiging bedraagt f250 per maand. Inlichtingen omtrent verdere vooruit zichten, uitzendingsvoorwaarden, enz. wor den gaarne verstrekt door het informatie bureau van voornoemd Comité, adresden heer J. J. Kraan. Loosduinsche kade 80, den Haag. De eerste Ned. Bruinkolen. Naar men meedeelt, zijn verleden week de eerste 25 wagons Nederlandsche bruin kolen door de bruinkolenmaatschappij Carisborg te Heerlen aan diverse in dustrieën als proef afgeleverd. Petroleum. De Minister van Landbouw heeft het volgende schrijven tot de burgemeesters gericht „Ik heb de eer u mede te deelen, dat het vooruitzicht op voldoende ver meerdering van hier te lande aanwezige voorraden petroleüm zoo gering is, dat de distributie van hetgeen nog beschik baar is en, in het gunstigste geval, kan komen, met de meeste voorzichtigheid zal moeten geschieden. Ik stel mij voor de voorschriften in acht te nemen bij de distributie van den voorraad welke bestemd zal kunnen wor den voor huishoudelijke doeleinden, sa men te vatten in eene eerlang af te kon digen distributieregeling. Volgens deze re geling zal de hier bedoelde petroleum slechts kunnen worden verkocht ten be hoeve van de verlichting van woningen, waar tot heden noch electriciteit, noch gas voor verlichting ol kookdoeleinden beschikbaar was. Ten behoeve van ieder gezin, dat zoo danige woning heeft, zal van Rijkswege een petroleum-distributiekaart beschikbaar worden gesteld. Ik heb de eer u uit te noodigen zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 10 Sep tember, aan de Toewijzingscommissie voor Petroleum het antwoord te doen toeko men op de navolgende vraag Hoeveel woningen een gedeelte van een huis dat door één gezin wordt be woond als afzonderlijke woning te be schouwen zijn er in uwe gemeente, in welke noch gas, noch electriciteit be schikbaar is? Indien op den gestelden datum geen zoodanige opgave van u zal z(jn ontvan gen, zal worden aangenomen, dat in uwe gemeente geen distributie van petroleum zal behoeven plaats te vinden." Militair vervoer. Aangezien het meermalen voorkomt, dat een militair, gebruik makende van een vervatscht vervoer bewijs, niet kan wor den opgespoord, omdat door het bedie nend stationspersoneel zijn identiteit niet werd vastgesteld, is bepaald, dat bij ern stige verdenking van vervalsching of be drog niet alleen het vervoerbewijs of de ströok moet worden ingetrokken: maar de houder bovendien aan den stationscom mandant of aan de stationswacht moet worden overgeleverd. Mócht dit niét mogelijk zijn, dan is zjjn identiteit vast te stellen, waartoe de hulp van een aanwezigen militair van hoogeren rang is in te roepen. Rundvleeschdjstributie. Naar aanleiding van het uitblijven der rundvleesch distributie, deelt men ons mede, dat men aan het ministerie van Landbouw zou aarzelen ten opzichte van do te nemen maatregelen, tengevolge van de hooge kosten, welke aan deze distri butie verbonden zijn. Het moet in de bedoeling van den mi nister liggen met de regeling te wach ten totdat de Tweede Kamer weder bij eenkomt. De minister zal. dan waarschijn lijk een suppletoire begrooting indienen. Beperking treinenloop. Naar wij vernemen zullen vanaf .58 dezer op elk der trajecten Winterswijk - Zevenaar (G.O.L.S.), WinterswijkMiste, en Dcetinchem—Terborg wederom twee goederentreinen H.Y.S.M. opgeheven wor den. Premies. Door de Maatschappij tot Ëxpl. van Staatsspoorwegen H. IJ. S. M. en N. C. S. is bepaald, dut aan het contrölepersoneel voor het intrekken van een als verloren aangekondigde algemeene abonnements kaart of groepenkaart van de geldswaar den. welke de kaart nog heeft bij intrek king, 5 pet. als premie wordt uitgekeerd tot een bedrag van ten hoogste f 10 en ten minste fö. Voor het aanhouden van een reiziger, die bedriegelijk voorgeeft abonné te. zijn. wordt een extra-premie toegekend. Bij het opmaken procesverbaal wegen» rookverbod-overtreding f0.50 premie. Gisternacht is onder de gemeente Zuiddorp zekere van G., bij een poging om smokkelwaar over de grens te bren gen door de hulpkommiezen verrast en aangeschoten. Hij werd naai' het ziekenhuis overger bracht alwaar hij weldr(g aan de beko men schotwond overleed. (V. C.) D. J. Dooms, tijdelijk dekknecht bij den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, is door Gedeputeerde Sta ten thans als vast in die functie aange steld. -<i Middelburg. De afdeeling Middelburg, van den Nederlandse hen Bond van Werk lieden in Openbare Diensten en Bedrij ven, heeft een adres tot B. en W. ge richt, waarin wórdt opgemerkt, dat de loonen van het gémeentepersoneel niet voldoende zijn om de steeds stijgende kosten van het gezinsonderhoud te be talen; dat het thans gevolgde stelsel van uur loon vele bezwaren voor de werklieden bevat en de vaststelling van weekloonen de voorkeur verdient; dat de betaling in uurloon bijna niet meer in Overheidsdienst voorkomt en ook njet gevolgd wordt voor ambtenaren en beambten; dat een mini mum van f 14 door adressante hoogst noodzakelijk wordt geacht als grondslag voor een loonregeling waarbij rekening wordt gehouden met de dienstprestatie van verschillende groependat daarbij een stelsel van periodieke verhoogingen 1100- dig is, zooals dit. door adressante is ge vraagd bij haar adres aan den Raad van 28 October 1916. Adressante ver zoekt daarom loonsverhooging in bedoelde richting. Goes Pe Chr. Hist. Kiesvereeniging had tegen gisteravond een vergadering belegd, om den heer C. E. van Koetsr veld Je doen optreden ter behandeling van het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer J. Flazier. De heer van Koetsveld sprak voor een niet groot, maar zeer aandachtig publiek, over de voordeelen en de uitoefening vaji het nieuwe kiesstelsel, terwijl de heer G. Chr. Dun in aansluiting daarop nyg een kort. woord tot opwelling sprak. Met. ingang van 10 September is benoemd tot concierge der Zeeuwse he Landbouw-Maatschappij de heer B. J. Bootjes, thans timmerman, alhier. Omtrent het geval van verregaande vervuiling vernemen wij, dat reeds een viertal jaren geleden het bedoelde gezin de aandacht der autoriteiten heeft ge trokken door den staat waarin zich de vertrekken bevonden. Toen was er ech ter nog geen .aanleiding om van over heidswege in te grepen. Dat de toestand zoozeer verergerd is, was niet allen auto riteiten bekend, althans niet den gein. bouwmeester. Wij hebben thans reden om aan te nemen, dat het gem. bestuur stays pen zal doen, om verandering te bren gen in den verwaarloosden toestand van genoemde vrou;w en knaap. De hevige Zuid-Westerstorm heeft hier en daar nog ,al ecluvde aangericht. Menige dakpan en menige boom moest bet ontgelden en in de Voorstad zagen wij een landbouwschuur, welker rieten dak deerlijk gehavend, was. De wind had er zelfs een groot gat in geslagen. Vlissingen. liet bestuur van de vereeni- giag tot verbetering van de Volkshuisves ting alhier had tegen Maandagmiddag ver schillende personen genoodigd om een kijkje te nemen in de door haar gestichte tuinstad aan den Boschjesweg. Hier zjjn verrezen 100 dubbele woningen, dus voor 200 gezinnen, iedere woning met 200 vierk. M. tuin er bij. Het geheele complex beslaat 6 H.A., waarvan 1 H.A. straat is. Het water en het vuil loopt weg door een riool, een automatisch werkende elec- trische pomp werkt de inhoud van dit riool in het stadsriool. Ook een in aan bouw zijnd 50-tal woningen van de ver- eeniging ..Gemeenschappelijk belang", naast deze 200 gelegen, zullen op dit riool worden aangesloten. De 200 woningen, waarvan in een week tijd reeds 90 tegen een huurprijs van f 3,50 zijn verhuurd, bevatten beneden twee vertrekken en een spoelhok, waarin tevens de kolenberg- pliuits en de W. C., en boven een zolder, die in tweeën is gesplitst en zoo noodig tot twee afzonderlijke slaapplaatsen» kan worden ingericht. Het bouwen der wo ningen kostte f540.000. Rij de ontvangst werd o. a. het woord gevoerd door den heer jhf. G. de Graaff, inspecteur der volksgezondheid, die zijn voldoening over de tót standkortiing der woningen uit sprak. Met ingang van l September worden op de electrische tram van hier naar Middelburg en tusschen de stad en het station alhier de retours afgeschaft, het geen boteekent, dat een reis heen en weer van hier naar Middelburg 30 cent in plaats van 25 cent zal kosten. De abonnementsprijs wordt met 15 pet. op geslagen. Hansweerd. De douanebeambten hebben op het schip „Falirwolil" een partij vet en zeep ontdekt, bestemd voor uitvoer fraude naar Antwerpen. De knecht is gevankelijk naar Middel burg gebracht. Kattendijke. Op do aanbeveling voor gemeente-ontvanger zijn geplaatst de heo- ren J. G. Cornelisse en Jacob Dagevos alhier woonachtig. N'eu. Herv. Kerk. Beroepen te 'sGraveland L. J. v. Leeu wen te Lissc. Bedankt voor Doornspijk door A. H. J. G. v. Voorthuizen te Zegveld; voor Randwijk door .1. G. Woelderink te Mij drecht. Zoutelande. Met ingang van 1 Sept. a.s. is tot organist der Ned. Herv. kerk benoemd de lieer K. Wouters alhier, in plaats van wijlen den heer A. Minderhoud. De minister van oorlog heeft af wijzend beschikt op een verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Amers foort, inzake het benoemen van een gar nizoenspredikant. 4)e minister is van oor deel, dat 't niet op zijn weg ligt, in de daar ter stede bestaande behoefte aan geestelijke verzorging der troepen door aanstelling van een garnizoenspredikant te voorzien, ofschoon hem uit inlichtin gen is gebleken, dat de geestelijke ver zorging der militairen te Amersfoort door gebrek aan arbeidskrachten te wenschen overlaat. (Stand.) Gercf. Kerken. Tweetal te Onstwedde H. Lanning te Dwingelo en K. v. d. Veen te Gasselter- nijeveen. Beroepen te Oldeboorn H. Hasper te Schiermonnikoog. Aangenomen naar Drontheim door H. Fokkens te Dronrijp. Bedankt voor Ouderkerk aan den Am- stel door J. Sap te Gouda. Doopsgezinde Gem. Beroepen te IJlst J. G. Frerichs te Sta voren. Ds. B. van Schelven, pred. bij de Geref. Kerk van Amsterdam, herdacht gisteren aldus De Standaard zijn zeventigsten jaardag, en hoopt D. V. Zaterdag 1 September zijn 45-jarigt) ambtsbediening te herdenken. Geboren 27 Aug. 1847 werd de jubilaris in 1872 candidaat en deed 1 Sept. van dat jaar zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. van Oost- en West-Souburg. In 1877 ver trok "hij naar Alkmaar om een "jaar la ter in 's-Hertogenbosch zijn intrede te doen. Van 1880—1838 diende hij de kerk van Haarlem en daarna die van Am sterdam waar Ds. B. v. Schelven in 1886 met de organisatie der Ned. Herv. Kerk brak en de Kerk in doleantie deidde. Meerdere malen presideerde Z.Eerw. de generale synode der Geref. Kerken. Van het college van curatoren van de Vrije Universiteit is de jubilaris voorzitter. Oud- leerlingen en leerlingen meenden dien dag niet ongemerkt te mogen laten voorbij gaan, door den jubilaris een blijk hun ner hoogachting aan te bieden, terwijl verschillende commissies zich bij hen aan sloten. D s. Wh F. A. W i n c k e 1. Men meldt uit Sloterdijk aan De Standaard: Gisteren (Zondag 26 Aug.) herdacht Ds. W. F. A. Wintikei zijn 40-jarig ambts jubileum. Tot grondslag van zijn gelach- tenisrede had hij gekozen Ps. 48:10: O Godl wij gedenken Uwer weldadigheid in het midden Uws tempels. Vele histori sche bijzonderheden kwamen in dezen preek te voorschijn. Dat de kerk meer dim vol was, was verwacht. Na het ein de van de godsdienstoefening werd don leeraar Ps, 1343 toegezongen. Goes. Geslaagd te Rotterdam op 27 Augustus voor het examen teekenen Mb., de heer W. Hijma, leeraar schilderes» aan de Ambachtsschool te Goes. Deze akte geeft bevoegdheid om te onderwijzen het liand- en het Decoratief teekenen aan scholen voor de opleiding van technici, burgeravond-, ambaehts-, teek en-, kunstnijverheidscholen en daar mede gelijkstaande of gelijk te stellen in richtingen, alsmede het bandteekenen aan Hoogere Burgerscholen en aan Industrie scholen voor meisjes. Geslaagd te 's-Gravenhage vooB akte Fransch I. o. mej. W. G. Patmos te Deventer. In „School en Leven" uit de heer Baarslag de meening, dat misschien de lei, \yaar die afgeschaft is. weer in eere zal hersteld worden, nu er papiernood heerscht. Het hoofdbestuur van de Ver. van Christelijke onderwijzers en onderwijze ressen in Nederland en de overzeesche bezittingen heeft besloten, tegen het laatst van October een buitengewone vergade ring in Den Haag te beleggen, uitsluitend gewijd aan de salariëering. Het Chr. Onderwijs. 11. van Wijlen schrijft inDeSchool met den Bijbel over het „Bevredi gingsrapport" en vraagt, of het billijk is, nu reeds, nu liet aantal schoolkinderen van de bijzondere school geklommen is- tot 2/5 der schoolbevolking, officieel te zeggen: van nu af is de school met het 3/5 der schoolbevolking uitzondering. „Wijd gaan de deuren open voor de vrije school. Haar beginsel is te prijzen en wij twijfelen niet, of het zal zich verspreiden over 't land", zegt de schrijver en ver wacht, dat de tijd spoedig daar zal zijn, dat de openbare school uitzondering' wordt. «V Toch acht de heer v. Wijlen de(n) Staat, ook al trekt hij zich terug, de(n) geweldige. „De absolute staatsidee, die in ons land allerminst een bereiden akker vond en nog weinig kiemkracht toonde, is nooit dood, kan enkel sluimeren. De vrije school moet zich vast en sterk ma. ken in de geesten der menschen, om' plotselinge wijzigingen der denkbeelden te kunnen weerstaan. „Over 50, over 100 jaar moet zij zich getoond hebben de groote, bruikbare ge dachte voor alle partijen, anders gaat zij weer ten onder. „De oude philosofen Huig de ^Groot, Herbert van Cherbury, Bacon, Locke, Vol taire, Rousseau, Roschow, die met el kaar de openbare school hebben ge bouwd, zij leven nog in hun cellen en brommen er en woelen er, om op hun dag weer vrij en er uit te komen. En de oude, half verloren heerschappij te herwinnen. Onze braafheid, onze solidi teit moet hun de deuren voor de neuzen dichthouden om ons te steunen, opdat wij solide blijven en vast van gang, niet rijp om op onze beurt weggestopt te worden op den doodenhof der versleten histori sche ideeën." Over „gevaren", die de Chr. school bedreigen schrijft A. J. in De Schooi met den B ij b e 1. Het eerste gevaar is, dat de chr. onderwijzers bij de eerst volgende verkiezingen hun roeping niet zullen verstaan. „In 1913 werd nog van het Chr. onderwijzerscorps gesproken als van het Keurvendel. Wat zal er te verwachten zijn, als uitingen gehoord wor den als de volgende: dat men met eigen candidaten voor den dag moet komen, dat de onderwijzers vooraf moeten vragen naar de gezindheid der candidaten ten opzichte van de vrije school, (welk gevaar kan hierin liggen voor het bijzonder on derwijs?) dat de chr. onderwijzers zich bij de verkiezing van alle medewerking zullen onthouden. Het andere gevaar bestaat hierin, dat er toenemende verwijdering ontstaat tusschen onderwijzers en school besturen, als deze geen blijk geven, den nood hunner onderwijzers te verstaan. Er. worden uitingen vernomen, die een sym pathie verraden voor steeds grootere uit. braiding van staatsbemoeiing ten aanzien van het bijzonder onderwijs, uitingen, die in doze weinig goeds voorspellen. Prov. Comm. van Veiling s- vereenigingen. In de gisteren te Goes gehouden ver gadering der provinciale veilingscommis sie met afgevaardigden der Zeeuwsche veilingsvereenigingen, werd besloten de Rijkscommissie van Toezicht op de ver- eenigingen „Fruit-Centrale" en „Groenten- Centrale" te verzoeken, te doen ver bieden, dat leden en gasten van inge schreven veilingen veilen op niet-inge- schreven veilingen. Men kwam tot dit besluit, omdat de bestemming van fruit en groenten, gekocht op niet ingeschre ven veilingen niet te contröleeren valt en dat aanleiding kan zijn voor fraud ute 11 zen uitvoer. Voorts werd de wenschelijkheid betoogd 0111 een accountant aan te stel len voor de Zeeuwsche veilingen, die het finantieel beheer geregeld kan nagaan. Roe* Tegen hedenmiddag was een ver gadering belegd van landbouwers, tier bespreking van den eventueelen uitvoer van 1 Wjarige ruins. De heer Eckharctt te Nisse bleek pen van do „vele land bouwers" te zijn, die bij deze regeling belang hebben en medegewerkt hebben tot het uitschreven der vergadering. De heer Lako, de bekende paardenkenner, zou het woord voeren. Er is echter reden om aan te nemen, dat de heer Lako ia verband met den atorm, geen gelegenheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2