Ne. 277 Dinsdag 28 Augustus 1917 31e Jaargang l«dgs a«utt er4? het Da Groote Oorlog. Uitgave van Ae Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DIIU IJ L. BURG. Drukkers Dosterbaan Le Cointre, Goes. 9K&E3ÊIBBÊBU5ES20E& Een Gemeenteraadsverkiezing. Men vraagt ons om nog een en ander te schrijven over de verkiezing van le den der gemeenteraden onder het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De verkiezingen zullen, pas in 1919 plaats hebben. Ofschoon wij in het voorjaar al een en ander er over gezegd hebben, willen wij er nog wel even 'op terugkomen. Men heeft nog onthouden nietwaar? dat de gemeenteraden om de vier jaar aftreden, al de raadsleden tegelijk, ën zulks voor 't geheele land; en wel den eersten Dinsdag in September; en eveneens, dit volgt er uit, de wethouders. De candidaatstelling voor de leden van den gemeenteraad geschiedt den tweeden Dinsdag in April; en dat voor de inleve ring van een candidatenlijst in een ge meente met 1250 kiezers en minder, de onderteekening vereischt tenminste een vijftigste van het aantal kiezers. Dus in een gemeente van duizend kiezers twintig handteekeningen, en eindelijk dat er op de candidatenlijst zooveel namen van can- didaten moeten voorkomen als de ge meenteraad leden telt, met nog vijf daar boven. Uit dit laatste nu volgt, wanneer op ■een candidatenlijst in een gemeente met elf gemeenteraadsleden, slechts elf namen voorkomen, en op de andere lijsten ook elf, en wel dezelfde als op die eerste .lijst, dat door deze elf candidaten ver kozen zijn. Komen er echter op voor meer dan elf namen tot zestien toe, dan moet uit gemaakt worden wie de gelukkigen zijn. Zijn er meerdere lijsten ingeleverd, bij voorbeeld een liberale, een Roomsche, ■een antirevolutionaire, een chr. historische en een sociaal democratische lijst, dus vijf lijsten, dan moeten de zetels naar de partijen verdeeld worden, en daarna in die partijen de namen der gekozenen wor. den aangewezen. Laten wij een zoodanige gemeenteraads verkiezing zien te bewerkstelligen. Goes zal bij invoering van algemeen stemrecht 1900 kiezers rijk zijn. De Goe- sche gemeenteraad telt elf leden. Er worden ingeleverd vijf lijsten: een liberale lijst waarop voorkomen twaalf •namen, te weten: v. d. Bout, Fransen v. d. Putte, Risch, Yon Schmidt, Kake- •beeke, Hollmann, v. d. Leeuw, Van Dis sel en nog vier anderen, die wij R, S, T en U noemen; een antirevolutionaire lijst waarop voorkomen de namen van zeven candidaten: 15onner, Dekker, Brants en nog vier, die wij A, B, C en D noemen; een Christel, historische lijst met zeven namen: Plazier en zes anderen, die wij E, F, G, H, I en K noemen; een Roomsche lijst met vier namen: de Paauw en drie anderen, die wij L, M en N noe men; een sociaal-democratische met drie namen, die wij O, P en Q noemen. Op het stembiljet staan deze vijf stern- kaarten afgedrukt. Derhalve in deze voege, ■en ondersteld dat het lot de volgorde zoodanig heeft aangewezen, dat de eerste lijst in de a.-r.; de tweede de lib.; de 3e de soc.-dem.; de 4e de r.-k. en de 5e de chr.-historische. Dus onder I staan de namen Donner en vervolgens; onder II de namen v. d. Bout en vervolgens; onder III de namen O en vervolgens; onder IV de namen de Paauw en vervolgens; onder V de namen Plazier en vervolgens. Wie nu voor de liberale lijst is maakt alleen het witte puntje zwart voor den FEUÏLLETOM. 58) Bewerkt naar het Engelsch van EHMA JANE WORBOISES. Op die hoogte was er een kleine ope ning in de doornhaag,- waardoor men in een kreupelboschje kwam, dat tusschen beide landgoederen lag en steeds betwist gebied was geweest. Mijnheer Perren meende, dat het Cuppage behoorde, maar ■zeide, dat zijn zusters het als een deel van Elmwood hadden beschouwd en se dert de familie vertrokken was, hadden de Perrens het nog meer als hun eigen dom aangemerkt. Veel beteekent hot niet, -^iie hij, dat bezit, want het is/ een ver- ,Plekie grond, vol braamstrui- oiimniHi-01) ui<i en kot kreupelhout zou dat zm zak^8 !ehakt moeten lvIaaJ Judith iur aie óns niet aangaan en S' Me» L.?l te- huren te handelen ofTfd°m van.onze De Zeeuw naam v. d. Bout. Wie voor de a.-r. lijst is doet. zulks met den naam Donner. Wie voor een der andore lijsten doet zulks met den bovensten naam van de lijst, die naar zijn smaak is. Dat nu juist de namen v. d. Bout, Donner, enz. bovenaan de lijst staan, is niet willekeurig of toevallig; dat is alzoo door het partijbestuur geschied, welke de plaatsen op de lijst voor de verschillen de candidaten hebben uitgekozen. De kie zer behoeft echter het bovenste hokje niet zwart te maken als hij niet wil; hij kan ook een ander hokje zwart ma ken; maar in geen geval twee. Er worden, laat ons zeggen 1870 stem men uitgebracht. Er zijn dertien zetels te verdeden; de kiesdeeler is derhalve 1870 gedeeld door 13, dat is 143. Nu moet dit getal gedeeld worden op het stern- cijfer van elke lijst. Veronderstellen wij, dat uitgebracht zijn op: lijst I, de antirev. lijst 425 lijst II, de lib. 616 lijst III, de soc. 304 lijst IV, de r.-k. '254 lijst V, de chr,-hist. 271 Totaal 1870 Bij deeling van elk dezer getallen blijkt, dat: de antirev. recht hebben op 2 zetels, want 425 gedeeld door 143 is 2, rest 139; de lib. recht hebben op 4 zetels, want 616 gedeeld door 143 is 4, rest 44; de soc. recht hebben op 2 zetels, want 304 gedeeld door 143 is 2, rest 18; de r.-k. recht hebben op 1 zetel, want 254 gedeeld door 143 is 1, rest 111; de chr.-hist, recht hebben op 1 zetel, want 271 gedeeld door 143 is 1, rest 128. Er zijn dus 'bezet 2 -j- 4 -j- 2 -f- 1 -f- 1 10 zetels; er zijn nog 3 Zetels te vergeven, die vallen toe aan de partijen, met de grootste resten. Allereerst dus de antirev., die 139 tot rest heeft, krijgt nog 1 zetel; vervolgens de chr.-hist., met 128 tot rest, krijgt ook een zetel; en de r.-k., met 111 tot rest, krijgt ook een zetel meer. Zoodat naar evenredige ver tegenwoordiging de zetels aldus verdeeld zijn A.-R. 3; Lib. 4; Soc. 2; R.-K. 2; Chr.- Hist. 2. Dat is links 6, rechts 7. Nu moeten de zetels worden toegekend aan de candidaten. De A.-R. lijst telde zeven namen; zoo bekwamen Donner 80, Dekker 180, Brants 100, A 60, B 5. Gekozen is dus Dekker, deze heeft 10 stemmen over; deze worden gevoegd bij dien welke de meeste stemmen had, dus bij die van Brants. Deze is gekozen. De heer Donner is eveneens gekozen, wijl hij de meestë stemmen in de volgorde heeft. De overigen zijn plaatsvervangers, in de volgorde der door hen behaalde stoinmen- cijfers. Op de liberalen waren uitgebracht: v. d. Bout 150, v. d. Putte 110, Risch 20, Von Schmidt 20, Kakebeeke 116, Holl mann 20, v. Dissel 200. Gekozen is v. Dissel, rest 30 stem men; die worden bij die van v. d. Bout gevoegd, dat is 180, heeft 10 st. over; de meeste stemmen hebben v. d. Putte en Kakebeeke. Gekozen derhalve: v. Dis sel, v. d. Bout, v. d. Putte en Kakebeeke. Op gelijke wijze kunnen de stemmen ook aan de candidaten der andere par tijen worden toegekend. liet kleine eikenboschje was ook mijn lievelingsplekje. Vaak drong ik tusscben akkermaalshout door, om van daaruit een puntte bereiken, vanwaar men een schoon uitzicht over de zee had en ook mocht ik er graag naar kijken, als de onder gaande zon ér zijn. gouden licht in liet vallen, en al die stammen en stammetjes geel en rood werden gekleurd, zoodat zij pilaren van gloeiend goud leken. Het heele boschje was dan een gouden heer lijkheid, zóó schitterde het in hel avond licht en alle ding, dat er in leefde, had zijn bijzondere schoonheid dan voor mij. Ook nestelden er vele vogels en ko nijntjes en had men er aardige veldmuis jes en zelfs had ik er eens een aller liefst eeakhoorntje gezienneen, het eikenboschje moest niet veranderd wor den, het zou zonde en jammer zijn, als de Catherwouds eens terugkwamen, zou het misschien toch wel gebeuren en Zou het boschje allicht onder handen geno men worden. Toen ik met mijn gedachte op dat punt gekomen was, vroeiï ik, hoe groot die familie toch wel was. „Hoeveel Catherwoods er zijn, bedoel je", zei mijnheer Perren. zich over het voorhoofd strijkende, „laat eens zien, Chrystie, ik 'geloof, dat ik het heuse hi niet meer weetde oude heer Oa th erwood, dat is één, maar of hij nog Beknopt overzicht van den toestand. Op hel Westerfront is de crisis voorbij. 1 Voor Verdun bleef het ten W» der Maas over het algemeen kalm, zegt een Duitsch bericht. De F ranse hen gewagen intusschen van de verhoogde activiteit des vijands van verrassende aanvallen bjij Vaux en een „hevigen tegenaanval" op den rechter oever der Maas. Een later Duitsch bericht meldt, dat Beaumont in handen der Duitsc'hers bleef. De Engelschen poogden ten 'O. van Y-peren weer wat voordeel te .behalen. „Een sterke aanval" op dit plunt zóu echter afgeslagen zijn. Ten N. 0. van deze stad duurt thans de arfilleriesitrijd] voort. Leonhardt Adelt seint uit liet oorlogs- perskwartier aan het „Berl. Tagebl." „Het eerste bedrijf van het geweldige Ison- zo-drama is voorbij. De rust wordt door de Italianen benut om de ingestonken brigades door versche te vervangen, die op de verzamelplaatsen, achter het ge vechtsfront gereed waren gehouden; om de munitie aan te vullen en om de ver sleten kanonnenloopen te verwisselen. „Zoodra deze voorbereidingen zullen zijn uitgevoerd, zal ongetwijfeld een nieu we algemeene stormaanval beginnen, waarvan het culminatiepunt gelegen zal zijn in het gebied van feelo en de Her- mada". De Oostenrijkers,, die na de zegje der Italianen hun legers van 26 tot 20 K.M. teruggetrokken hebben, om hun front te onttrekken aan de flankerende uitwee king van buitengewone sterkte, benutten den betrekkelijken stilstand dooi' den vij and telkens weer aan te vallen. Hun nieuwe betrokken stellingen heb ben gemiddeld een hoogte van 700 me ter en vlak daarop verheft zich de Wpud- zöne van den Lokovec-rug, dié gunstig is voor de plaatsing van batterijen en reserve, tot boven 1000 meter. Niet; zonder ophef vertelt een ltali- aansch communiqué, dat zich onder den buit ook 'bevonden twee mortieren van 30.5 c.M. Twee prachtexemplaren uit de Skoda-fabrieken. Het Skodarmortier is een vuurmond van 4.30 meter lengte, .dat projectielen van 1.12 meter en wegende 390 K.G. lanceert. Elke! 6 minuten kan een schot gelost wor den; de maximumdraagkracht is 7600 motor Elk stuk weegt 19.500 K.G. Nu de internationale socialistische con ferentie der geallieerden te Londen wordt gehouden, hebben de leden van het Stockr holmsche comité een welsprekende op roep tot deze vergadering gericht, waar in zij er den nadruk op leggen, dat het niet alleen de beslissing over den oor log is, die te Stockholm zou worden be handeld, maar de voor de arbeiders veel belangrijker vraag: of 'de werkliedenklas se niet mag meespreken, als 't vraagstuk ken van oorlog en vrede betreft. Het te Stockholm verschijnende blad „Socialdemokraten" bevat in dit ver band een conceptverklaring van de En- gelsche Labour-Party voor de algemeen© conferentie. De hoofdpunten der verklaring zijn: le. het Duitscihe imperialisme moet ver nietigd worden 2e. de arbeidende klassen moeten zich leeft, weet ik niet, sommigen Zeggen, dat hij dood ip. Dan had je Horace, zijn oudsten zoon, dat is twee. Met dien Harace is het niet goed afgeloopein, schijnt het wel. De menschen vertellen een boel leelijtke dingen van hem, maar je kunt daar natuurlijk de helft niet van gelooven, de menschen hebben er. nu eenmaal al tijd plezier in, iemand nog zwarter te maken dan hij soms al is. Dit is ech ter zeker, dat' hij er op een keer plot seling van door is gegaan, 'maar of zijn verkeerd gedrag daarvan de oorzaak is geweest, weet ik niet. Hij was reeds lang getrouwd, toen dat gebeurde, dus zoo heel jong ook alniet meer. Na zijn trou wen kon hij geen goed meer doen bij zijn vader, die kon hem maar nooit dat hu welijk vergeven, hij heeft hem dan ook niet tot Zijn erfgenaam benoemd". „Wie werd toen erfgenaam?" vroeg ik haastig. „Wel, zijn tweede zoon, Edmund". „En waar is die Edmund dan nu?" „Die woont in Londen en hij komt nooit op Cuppage, omdat hij er een hekel aan heeft, hij beweert altijd, dat de lucht daar hem ziek maakt. Ik denk, dat hij het is, aan wien Thexton verant woording moet doen, want ik geloof, dat hij het eenige lid der familie is, dat in Engeland woont". vereenigen om een einde aan den oorlog te maken; 3e. aanneming der Russische formule: zonder schadeloosstelling en zonder an nexaties; 4e. vorming van een bond van natiën; I 5e. Duitschland moet België hei-stellen; 6e. een conferentie van ver tegen woor- j digers der Balkanvolken op een interna tionale commissie moet over de Balkan- quaesties beslissen 7e. Elzas-Lotharingen komt aan Frank rijk; 8e. de Italiaansch sprekende deelen van Oostenrijk worden aan Italië toegewezen; 9e. hel vereenigde Polen beschikt over zijn eigen lot; 10e. de Joden krijgen Palestina met internationale garantie 11e. Konstantinopel wordt vrijhaven; 12e. de Afrikaansche koloniën komen onder internationaal bestuur; 13e. over de onontbeerlijke 'levensmid delen wordt een internationale controle ingesteld 14e. maatregelen worden genomen te gen werkloosheid 15e. geen economische oorlog na den vrede 16e. internationaal herstel der verwoes te gebieden 17e. juridisch onderzoek over nationa le en individueele vergrijpen tegen de grondwet der menschelijkheid 18e. herstel van het internationale recht; 19e. afschaffing der geheime diploma tie. r j „Socialdemokraten" meent, dat dit pro gram aannemelijk is joor alle groepen der Engelsche arbeiders, ook voor Ram say Mc Donald, met kleine onbeteeke- nemde wijzigingen. Kon men de heeren zoo maar aan 't spreken krijgen. Dan is al veel gewon nen. i Het eerste schot in den wereldoorlog. Roda Roda schrijft aan de „Frankfurter Zeitung": Het eerste schot van den we reldoorlog was eigenlijk dat, hetwelk op den 28sten Juni 1914 den aartshertog troonopvolger deed vallen. Doch wanneer en waar werden in den zin van het volkenrecht de vijandelijik- heden begonnen? Donderdag 23 Juli 1914 in den namiddag verlangt de Oostenrijk- sche gezant baron v. Giel van de Ser vische iijegeeririg in een nota ophelde ring en genoegdoening. Zaterdag 25 Juli 1914 5 uur 58 minu ten in den namiddag antwoordde Pasitsj. Daar zijn antwoord den gezant niet vol deed, verliet deze om 6 uur 30 minuten in den avond Belgrado. De diplomatieke betrekkingen waren afgebroken. Dinsdag 28 Juli 1914 richtte graaf Berchtold aan den Servïschen minister van buitenland- sche zaken een kort telegram met den slotzin„Oostenrijlk-Hongarijë beschouwt zich van dit oogenblik af in oorlogstoe stand met Servië". Dat was de oorlogs verklaring. Het is voorloopig niet vast te stellen, op welk uur van den 28sten Juli zij bij de Servische grenstroepen békend •werd. Servische krijgsgevangenen zeggen mij nog steeds: „tegen den avond". On ze troepen, die in den namiddag reeds verscherpte voorschriften kregen, verna men insgelijks „tegen den avond",- dat de oorlog uitgebroken was. Het eerste schot viel van het kleine Zigeunereiland. Het kleine Zigeunereiland was Oostenrijksch-Hongaarsch, het groote „Waren er nog meer kinderen, behalve die zoons?" „Ja, nog een meisje, Julia, de oudste van de drie. Dat was een heel mooi meisje, een aardige,, vroolijke meid en ik was heel goede vrienden met haar. Nu- javroegermaar wat is1 dat al jaren geleden". „Waar is die Julia nu?" „Ja kind, dat weet ik nietZe is met een officier getrouwd, iemand van zeer goede familie en met hem is ze naar Indië gegaan; of ze nog leeft, weet ik niet, misschien is ze wel in Indiië gestorven". „Dus eigenlijk is het best mogelijk, dat er niet één Calherwood meer leeft?" „Nu, dat geloof ik nog niet z!oo da delijk", gaf mijnheer Penen ten antwoord op die veronderstelling. Als de oude fa milie heelemaal uitgestorven was, dan. zouden er toch nog wel verre bloedver wanten zijn, die hun recht zouden doen gelden. Plaatsen als Cuppage zijn nooit zonder eigenaar en bovendien heb ik wel eens gehooid, dat Edmund een doch ter heeft, maar zijn, doodstijding heb ik nooit vernomen. Ik denk, dat wijl nog weleens Cuppage bewoond zuhem zien". „Het is vroeger zéker wel eeu heel mooie plaats geweest, dat C Je kunt het nu nog wel zien, .rnkt me VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.5G Losse nummers - 0.05 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 et, 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde». Bewijsnummers 5 cent. was Servisch bezit. Beide eilanden, 5.2 en 1,3 K.M., lang, liggen dwars tegen over elkaar, vlak bij Belgrado. Het kieine eiland was op den 28sten Juli bezet door patrouilles van het Szolcker infanterie- regiment No. 68. De commandant van een dtezer patrouilles bemerkte tusscben 6 en 7 uur 's avonds in den sinallen Save-arm tusschen de eilanden een boot je met drie Servische soldaten, twee daar van roeiden, de derde stond aan het-roer. De patrouille-commandant aarzelde een. oogenblik want hij had nog nooit ia zijn leven op een mensch gescholen. Daar op nalm hij zijn geweer, legde aan, mikte en drukte af. De Serviër aan het roer viel achterover in het water. Nog 'twij felend of hij juist gehandeld had, meldde de patrouille-commandant zijn avontuur aan den kapitein. Het officieren-corps van hel (ttegiment, trots erop, dat een, van het 68ste het eerste schot gelost. bad* begiftigde den commandant rijkelijk. Zijn naam. jts korporaal Franz Petrargi, hij heeft zich Iatér nog verschillende malen onderscheiden. Waar is de Tsaar? Sommige berichten melden, dat men den tsaar naar Kostroma gebracht heeft, maar waarschijlnlijk is het, gelijk men weet, dat hij Vertoeft in Tobolsk, dé oude hoofdstad van Siberië, waar zicih ook de oude tsarenburoht Sibir bevindt waarvan het land zijin naam gekregen heeft. To bolsk ligt op de plaats, waar de rivier Tobol itn de rivier Irtijsh stroomt, en heeft geen verbinding met den Trans-Si- berisohen spoorweg. Het is een stadje van 20.000 inwoners. De „Prawda" het orgaan der Bolsje- wilci weet nóg te vertellen, dat de 'voor- loopige regeering met den Engelschen ge zant overeengekomen was, den tsaar naar Engeland té laten ontsnappen. De treiq stond reeds gereed, maar een spoorweg beambte verklapte het plan aan den raad van arbeiders en soldaten, die terstond Tsarkoje-Zelo liet omsingelen. Men kwam toen overeen de vorstelijke familie naar Siberië Te brengen. t De tsaar zal aldaar veiliger leven dan te Petrograd. En zoo verschrikkelijk als zijn faam is Siberië ook niet meer. In tegendeel, het land gaat met reusachtige schreden vooruit, en de Siberiaben noen men 'zich met trotsDe Russische Ame rikanen. Korte Oorlogsberichten. De Amerika,ansche regeering heeft Rusland opnieuw 100.000.000 dollar ge leend. Dit brengt het debet van Rus- Ifand op 275.000.000 dollar. Ook de kokende olie als wapen is in dezen oorlog teruggekeerd. In „Le Journal" wordt verteld, dat bij Lens de Britten een Duitsche brigade met artil lerievuur een hollen weg indreven en hen daar bestreden met kokende olie, uitgespreid door daarvoor bijzonderlijk ge construeerde spuiten, zoodat van de Duit- schers niets overbleef dan een hoop ver koolde Ijjken. Zwitsersche bladen vernemen uit Saloniki, dat de schade, door den brand aangericht, op 20 millioen geschat wordt. Zeer aanzienlijke proviandvoorraden, be stemd voor de legers der geallieerden, en andere opslagplaatsen zijn door het vuur vernield. Volgens de „Times" gaat het ge boortecijfer in Italië, ondanks den oor log, voortdurend vooruit. al ziet alles pr ook vervallen uit". „Ja, toen ik nog jong was Stan- bridge was toen nog heelemaal afge scheiden van Northborough toen was Cuppage een prachtig landgoed en daar stond het dan ook algemeen voor be kend. Dat was in den tijd van de oude mevrouw Catherwood, toen alles nog in den besten welstand was en er nog tal van bedienden waren. Toen was het ook een aangenaam huis en altijd .waren er gasten; aanhoudend was er een diner of een tuinfeest of Zoo iets en Judith, en ik waren meestal bij zulke partijen tegenwoordig en als Mona niet bij haar vrienden in Schotland was, dan was zjj ook van de partij. Maar dat is nu al zoo lang geleden, en er is al zóóveel veranderdDenk eens aantoén stonden er bij elkaar niet meer dan een half dozijn huizen op den heuvel en nu is/ alles volgebouwd". „He, wat zou het pléizierig zijn", ver onderstel ik, „als die familie weer eens terugkwam op Cuppage. U zoudt het ook wel prettig vinden, denk ik, weer bu ren te hebben". Mijnheer Perren keek echter heelemaal niet vroolijk, toen ik dat zeide en het "was alsof hij het in het geheel niet pret tig zou vinden ,als dat eens gebeuren mocht. (Wordt vervolgd..

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1