Binnenland, Uit ds Provincie, Kerknieuws. Onderwijs. vangene, als zij, eenvoudig soldaat, die door een Russisch magnaat als opzichter over zijn landbouwbedrijf was aangesteld en die kans had gezien zooveel roebels over te sparen, dat hij de twee Hongaar - sche officieren aan driehonderd roebel kon helpen. Toen kwam de brutaliteit boven, vierde de waaghalzerij hoogtijd, stapten te ergens aan een vergeten stationnetje, met hun militaire houdingen in een eerste klasse coupé en terwijl ze achteloos hun siga retten bezogen, genadig uit het venster keken naar die isalueerende stationsbe ambten, die geïmponeerd door beider optreden in de twee Ilongaarsche "of ficieren een paar Russische autoriteiten meenden te onderkennen, voerde de trein ze naar Moskou. Overmoedig geworden lieten ze aan het Mo-skousche station wat papieren roebels fladderen zilvergeld is in Rusland bij na niet meer in omloop namen twee biljetten eerste klasse naar Petrograd waar de groote moeilijkheden eerst zou den beginnen. Want in de Russische 'hoofdstad was de staat van beleg afgekondigd; het woel de en kookte in de millioenenbevolking, ieder oogenblik was een omwenteling te Wachten; de- voorloopige Russische re geering had, ten einde de zaak te vereen voudigen, anaar bepaald, dat personen zonder behoorlijk bewijs van legitimatie, zonder vorm van proces het leven moes ten laten. Aan passen was niet te ko men, waarop ze maar besloten zelf pas sen te vervaardigen. Ze slaagden er in blanco-formulieren te bemachtigen, lieten zich fotografeeren, stalen ergens een Rus sisch officieel stempel, omdat zoo als ze zeiden om het andere huis in Petrograd thans een comité voor een of ander doeleinde is gevestigd, verlieten ten leste met die valsche papieren de Russische hoofdstad, wandelden in de richting van de Finsch-Russische gren zen en zwommen bij nacht de grensrivier over, ieder oogenblik de kans loopende door dienstdoende militairen neergescho ten te worden. Eenmaal in Finland, waar de Russische heerschappij dubbel gevoeld wordt, was van het gebruik yan treinen geen spra ke wandelen slechts,- werst na werst, tot ten slotte de honderden wersten te voet waren afgelegd. Aankloppend bij op het land wonen de Finnen levende van den eenen dag op den anderen, ieder uur weer bedreigd door gevaar van allen mogelijken aard bereikten ze ten slotte een klein Finsch visschersdorp ergens in het Noorden van Finland. Ze begrepen natuurlijk maar al te goed dat er geen denken aan was bij Haparanda over de Zweedsch Russi sche landgrens te komen; hun eenige toe vlucht lag dus in een zeereis over dc Baltische zee. In een kleine motorboot, acht meter lang hebben ze .toen vergezeld van een Finschen visscher en diens vrouw, hoofd zakelijk 's avonds en 's nachts varende, in vijf dagen tijds de zeereis yan Rus land (Finland) naar Zweden volbracht. lOverdag zich schuil houdend voor de patrouiller ende vaartuigen van de Russi sche marine in de baai van een of an der rotseilandje, zetten ze bij het val len van den avond, den motor weer aan en tufte de boot door de eindeloos schij nende zee. Zóó zetten ze maanden na hun vlucht uit het gevangenkamp, eindelijk voet aan wal op Zweedschen bodem en kwamen ten slotte doodmoe, in een kostuum, dat er werkelijk niet nie r mee door kon in Stockholm terecht. Boter. De distributieregeling voor boter zal op 1 Sept. in werking treden. Onze g r aan v o o r zi e n i ng. Reuter meldt uit New-York d.d. 25 de zer: Het Reuter-agentschap verneemt, dat aan ongeveer 70 Nederlandsche schepen, welke thans in de Amerikaansche havens liggen, is toegestaan om hun lading naar Nederland te vervoeren, waartegenover Nederland 270.000 bushels Amerikaansche rogge (in België? Red.) moet importeeren. Inkrimping treinenloop. Met ingang van heden zullen op het traject NijmegenYenlo twe-, Apeldoorn .Amsterdam C. S.Rotterdam D. P., één, HaarlemIJ muiden twee. en Scha- ge<nVelsen één, goederentrein vervallen. De goederentrein 11.30 's morgens van Apeldoorn. Amersfoort 12.43, zal des Maandags ook reizigers vervoeren. Weder bommen op Zeeland. Ondanks de protesten, die onze ragee- ring herhaaldelijk aan de oorlogvoeren den heeft gericht, inzake het verschij nen van vliegtuigen boven ons grond gebied en wat nog erger is inzake het laten wallen van hommen schijnen de luchtvaarders of zich daarvan niets aan te trekken of zich niet te kunnen oriën- teeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn weder vliegtuigen boven Zeeuwsch-Vlaanderen verschenen en heb ben bommen gegooid. Naar wij verno men vielen er Zaterdagavond omstreeks half twaalf vijf in den 'omtrek van Cad- zand. De bommen moeten echter geen schade van bet enken is hebben aange richt, terwijl ook geen mensehen wer den getroffen. Toch wordt het voor de bewoners* van plaatsen aan de kust of de grens gelegen aJ meer e meer onvei lig, °nu het blijkt, dat deze vergissingen aan de orde van den dag komen. De boeren en de Regeer in gs- maatregelen. Op initiatief van den heer Paschen, Statenlid in Noord-Brabant, heeft te Dui zel een vergadering plaats gehad uit 10 dorpen en 18 boerenbonden om protest aan te teekenen tegen de door de re geering genomen maatregelen ten op zichte van den landbouw. Een adres is naar de regeering verzonden, waarin het volgende wordt verzocht 1. Aan de boeren worden zooveel rog ge of tarwe van hun eigen oogst gela ten als noodig is voor eigen gebruik der huisgenooten. 2. Evenzoo worde op de boerderijen vee voeder gelaten, als noodig is in verband met den aanweigen veestapel. 3. De prijzen van de ar te leveren granen worden in verhouding gebracht met de prijzen der veevoederartikelen, door beduidende verhooging der graan prijzen of beduidende verlaging der yee- voederp rijzen. Vliegmachines boven Neder land s c li grondgebied. (Officieel). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt het volgende mede: Op 18 dezer is het Nederlandsch rechts gebied door vliegtuigen der oorlogvoeren den herhaaldelijk geschonden. Tusschen 8 uur en 8.15 van dien dag werd te Aardenburg, Sluis, Oo.-tburg, Zuidzande, Cadzand en Groede een es kader van 25 a 30 Duitsche vliegma chines waargenomen, dat zich van O. in W. richting over Nederlandsch gebied voortbewoog. Aangezien nergens noodsei nen vertoond werden is het eskader in de genoemde plaatsen onder vuur genomen. Te 11.30 uur op dien morgen werden op het eiland Schouwen en Duiveland tus schen Renesse en Scharendijke 14 zoowel Duitsche -vliegtuigen als vliegtuigen der Entente waargenomen, waarvan eenige el kaar met mitrailleurs beschoten. Tevens werden uit die vliegtuigen drie bommen geworpen, waarvan een bij liet slot Moer- mond (Renesse 1, een bij Scharendijke en een bij Oude Hoeve (aan den duinrand) terecht kwam, zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. De vliegmachines, welke met Ned. af weermiddelen beschoten werden verdwe nen in Z.-O. richting. Vermoedelijk een zestal dezer vliegtui gen werden te Burgh (Z.-W. punt van Schouwen en Duiveland) herkend als Duitsche watervliegtuigen, terwijl eenigen tijd later te Westkapelle 22 Duitsche vlieg tuigen werden opgemerkt koersende N. O.- Z.-VV. boven Ned. rechtsgebied. Korten tijd later (11.45 uur vm.) bewogen zich over de eilanden Goeree, in N.-VV. en Voorne in N.O.-W. richting twee vermoe delijk Duitsche vliegtuigen, welke tus schen Goeree-dorp en Goeree-haven zes bommen wierpen, wederom zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Ver moedelijk dezelfde vliegtuigen werden te 11.55 uur te Hoek van Holland gaande in N.-O. richting, te 12 uur boven Hoofd dorp gaande in N.N.-O. richting, te 12.30 boven Sloten (Friesland), te 12.45 uur bo ven Hoogkerk (bij Groningen), te 12.50 uur hoven Groningen, te 1 uur boven Slochteren steeds gaande in Oostelijke richting, te 1.25 uur van uit Hevesker (bij Delfzijl) gaande in Z.-O. richting waar genomen. Vermoedelijk een dezer vlieg tuigen, de Duitsche tweedekker no. 1095, is daarna bij Blijham geland en mot be manning geïnterneerd. Het tweede vlieg tuig, de Duitsche tweedekker no. 105516 is onder de gemeente Beerta neergescho ten en met bemanning geïnterneerd. Nog werden op dien dag te 12.10 nm. boven Sas- van Gent eon Duitsch vliegtuig, gaan de N.-O. Z.-W., te 12.20 nm. boven Cad zand twee Duitsche tweedekker., gaande N.-O. Z.-W. en te 12.21 nm. boven de zelfde plaats 20 Duitsche vliegtuigen, gaande N.-Z. waargenomen. Van deze laatste is een vliegtuig door Ned. ge schut neergeschoten, doch even over de grens in België neergekomen. De Duitsche regeering heeft door tus- schenkomst van den Duitschen gezant in middels reeds haar leedwezen over het gebeurde betuigd onder mededeeling, dat een eskader Duitsche vliegtuigen bóven het kanaal zijn plaatsbepalingsvcrmogcn verloren had en tengevolge van een dichte wolkenlaag en bij het verlaten daarvan, zich reeds boven Ned. gebied bleek te bevinden, zoodat mede tengevolge van den sterken Z.-W. wind het overvliegen van Zeeland onvermijdelijk was geworden. De Ned. Regeering heeft den gezant te Berlijn opdracht gegeven de 'Duitsche regeering er op te wijzen, dat hare ver klaring noch den tocht van het Duitsche eskader over Zeeuwsch-Vlaanderen van O. in W. richting noch dien van de twee ten slotte geïnterneerde vliegtuigen ver ontschuldigt, en Baron Gevers derhalve verzocht bij de Duitsche regeering met den meesten nadruk te protesteeren tegen de zeer ernstige schendingen van Ne derlandsch gebied. De gezant heeft tevens opdracht ontvan gen aan de Duitsche regeering volledige opheldering te vragen over het werpen van bommen op Goeree, waar de Duitsche vliegtuigen niet in gevecht gewikkeld wa ren en over het werpen van bommen op Schouwen, waar een wachtcomman dant met zekerheid meent te hebben waar genomen, dat een der bommen uit een met een zwart kruis gemerkt vliegtuig geworpen werd. Ten slotte hebben de gezanten te Lon den, te Hitvre en Parijs opdracht ontvan gen resp. aan de Britsche, Belgische en Fransche regeering de vraag voor te leg gen of vliegtuigen van hare luchtvloot, zich door deelneming aan het gevecht boven Schouwen, aan schending van Ned. gebied en het werpen van bommen heb ben schuldig gemaakt. Naar de herkomst van de op Goeree en Schouwen gevonden bommenscherven wordt inmiddels van militaire zijde een onderzoek ingesteld. Goe3. Waarom moet er toch eiken nacht een lantaarn de Beestenmarkt verlichten, waar toch ad daar des nachts heelemaai geen passage is, terwijl op den Stations weg des avonds bij aankomst en ver trek der treinen een zoodanige droeve duisternis heerscht, dat de mensehen ge5 vaar ioopen aldaar de beenen te breken of in de sloot of in het struikgewas te recht te komen, hetgeen met meerderen reeds bijna of heelemaai gebeurd is? Dat het hoofd der politie op de Bees tenmarkt een bewakingspost noodig acht, hiertegen valt niet te reclameerenmaar moet deze post daarbij nog verlicht wor den, of is het om de verlichting Van den omtrek te doen! De heer I. van lloute is benoemd tot chef eenev Coöperatieve Bakkerij te Terneuzen. 'De heer Dooljes, agent. van politie te Goes, deelt ons mede, dat in een ver vallen woninkje aan den 's Heer Hendriks- kindevendijk, het eerste in de rij. een vrouw en kind huist in een toestand van namelooze vervuiling. Vuil en mes-I lig gen duimen dik over den vloer; d-" vieze bedorven lucht drijft den bezoeker naar buiten: in de bedstede griezelt liet van allerlei viezigheid. Deze toestand schijnt al lang te bestaan, want zoowel 't dage- lijksch bestuur als de gezondheidscommis sie, dc gemeentebouwmeester en andere autoriteiten zijn er mee op de hoogte gesteld, doch niemand daagt op om de zen Augiasstal to reinigen. Het is te hopen dat, nu wij op dc/. n loesuind de aandacht vestigen, van hoo- gerhand maatiegelen worden genomen Heit is niet te veel gezegd: de toestand is ongekend, verregaand, erg. Men meldt uit Zeeland am do N. R. C.: Het getal zeehonden, dal in de Zeeuw- sche stroomen 'op de banken wordt op gemerkt, vermindert steeds. Kudden van 200 stuks, zooals dit voorheen het geval was, zijn gedund tot 30 a 40 Stuks, die in den regel door de vele vervolging zeer schuw zijn en moei' zeewaarts trekken. Niet alleen de zeehondenjagers maken er jacht op, maar vele visschers heb ben een machtiging en daai-door heeft de jacht een zoo algemeen karakter ge nomen, dat gerust mag gezegd worden, dat deze overigens intellect? dieren zijn gedecimeerd. Niet alleen de premie ad f3 die van rijkswege wordt uitgekeerd is het die tot vervolging lokt: vroeger werd het gedoode dier in een van de daar voor aangewezen plaatsen, zijnde Bres- ken ïj, Neuzen, Vlissingen, Bergen op Zoom. Burghsluis, Veere, Brouwershaven, Bruinisse, Ouddorp, lerseke of Tholen vertoond en het kadaver werd vervolgens vernietigd, maar thans wordt per exem plaar f 10 betaald. Alles is tegenwoordig bruikbaar, ook het zeehondenvleesch. Bo- -vendien, de traan is duur. Middftbura De heer P. J. H. C. Her ten, eerst volontair bij de politie te Mid delburg, latei- adjunct-inspecteur te Vlis- singen, thans inspecteur tweede klasse te Nijmegen, is met ingang van 1 Octo ber benoemd tot inspecteur eerste klasse te Deventer. Bij de politie is aangifte gedaan van verduistering van een rijwiel, dat eenige oogenblikken voor een café was geplaatst. Hef lijk van den 18-jarigen F. K. uit Vlissingen, die Woensdagmorgen bij de Abeele door den èlectrischen tram MiddelburgVlissingen bij het instappen werd aangereden en die aan de heko men wonden nog denzelfden dag in het Gasthuis te Middelburg overleed, is Za terdagavond van Middelburg naar Vlissin gen vervoerd, om aldaar ter aarde te worden besteld. Driewegen. Met ingang van 16 Sept. a.s. is tot brievengaarder alhier benoemd dhr. A. Gastel Baarland. Zaterdagmorgen brandde de windkorenmolen van den heer G. Moer land alhier totaal uit Het verbrande is grootendeels verzekerd, duoh voor den hedenaaagschen duren tijd véél te laag, Omtrent de oorzaak van .den brand valt niets met zekerheid te zeggen. Hoedekenskerke. Li d< Raadsvergade ring van Vrijdag waren afwezig de hee- ren Walraven en Jaspers en werd aan geboden de.gemeentebegrooting voor 1918 Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1918 weder aan te vra gen een bijdrage in do kosten voor de gemeente voortvloeiend»' uit de uitvoe ring dor Distri butiewet 1916 en wel daar de post daan*oor op de begrooting we derom hooger is moeten worden uitge trokken, behalve hetzelfde bedrag als voor 1917 is aangevraagd en verkregen ook de helft in de hoogere kosten. Vastgesteld werd daarop een nieuwe verordening aan wijzende de stemlokalen in de gemeen te waarbij de tiians vigeerende wordt in getrokken, die voor stemdistrict II (Kwa de ndamme) aanwees een dér lokalen van de R.-K. Parochiale school te Kwaden- damrne. waarvoor nu in de "plaats treedt een der lokalen van het R.-K. Vereeni- gingsgebouw aldaar. Na breedvoerige discussie waaraan alle leden deelnamen werd daarop met 4 st. en 1 onthouding aangenomen het voor stel van B en W om aan de provincie I in beheer en onderhoud over te dragon den grintweg vanaf de grens met 's Gr a venpolder tot den Steigenveg bij de dok terswoning. en daarvoor een annuïteits- leening aan te gaan om daaruit de jaar- lijksche bijdrage aan de provincie te be talen. onder voorwaarde, dat worde goed gekeurd. dat deze leening over 40 jaar zal loopen. waarmede dan do gemeente verder van den geheelen weg af is Nog werd besloten een 6 tal boomen in den tuin van de dokterswoning in don aan staanden winter te rooien en publiek bij inschrijving Ie verkoopen. De heer Den Dekker bepleit ook nog het. rooien van een gedeelte der hoornen op hel nieuwe gedeelte der begraafplaats, welk voorstel evenwel niet werd ondersteund. Bij de rondvraag informeerde de heer Den Dekker wanneer de basaltsteenslag voor de wegen nu eigenlijk komt. lte voorzitter zeide het niet te weten; de aannemer wenschte vrij te blijven ten opzichte van den leveringstijd. llij zal evenwel n-og eens informeeren. De voor zitter, hoewel beiden afwezig waren, her dacht de verdiensten van de aftredende hoeren J asperse en Walraven en dankte hen voor de goede diensten in het ge meentebelang bewezen. Yervo'gens richtte bij een bijzonder woord van dank tot wethouder Groenewege. die geene herbe noeming tot raadslid wenschte, voor al hetgeen hij als raadslid en als wethou der voor de gemeente deed. De heer Groe newege bedankte den voorzitter, de raads leden en den secretaris voor hun aller steeds genoten medewerking. Kapelle-Biezelingc. Zaterdagmiddag was het de dag, waarop de offieieele inwij ding zou plaats hebben van het gebouw- der veilingsvereeniging Kar.e'le B.e/.eün- ge en Omgenng. Bij deze gelegenheid was uitgeschreven een tentoonstelling van fruit en groenten. Aanwezig was bij het bestuur der vereeniging en verder per soneel, ve'e leden, aandeelhouders en be langstellenden, burgemeester en wethou ders, afgev. van de veilingsver. Krabben- dijke en Kruiningen. de heeren jhr J. van Vredenburch, F. Kakebeeke, 1>. Bloem- sma. verschillende verecnigingen en com missies vertegenwoordigende, en ook als jury voor de tentoonstelling en het mu ziekgezelschap van Kapelle. De voorzitter der vereen, hield een lange rede tot opening en ingebruikstel ling van het gebouw, sprak een wel komstwoord aan al en, releveerde in den breede hel ontstaan dezer vereeniging en hel. totstandkomen van dit gebouw, hul digde hen die het initiatief hiertoe na men en ook hen die hun medewerking tot hiertoe schonken. Hij besprak de veie tegenwerkingen die zijn ondervonden, waar-om ook thans o.a. de veilingsver. uit Goes niet kon uitgenoodigd worden. Hij bracht, een woord van dank aan den Ned. Tuin bon wraad, welks secretaris, dhr. Van Lenuep, veel tot voorlichting gege ven heeft. Hij huldigde inzonderheid dhr. F. Kakebeeke voor zijn vele adviezen en werkzaamheden, zoo ook dhr. Bloemsma, den Rijkstuinbouwleeraar en jhr. J. v. Vredenburch. Ook de laatste werd be dankt voor zijn prachtige collectie frui, die hij inzond ter opluistering der ten toonstelling. De architect dhr. Bierens, de aannemer dhr. Van de Linde, burg. en wethouders, muziekgezelschap en alle anderen kregen een woord van dank, ook dhr. J. A. Nijsse, voorzitter der Groenten- vereeniging alhier. Dlir. Bloemsma maakte de vereeniging een compliment voor het totstandkomen van deze veiling en dit gebouw, ook voor de georganiseerde ten toonstelling, bijzonder het werk van den secr. dhr. Persant Snoep. Jhr. v. Vre denburch sympathiseert ook met deze ver., omdat dit de eerste veiling is van het principe ran verplichte veiling. Ook dhr. Kakebeeke spreekt daarover namens de Prov. 'Commissie van Veilingsver.; ook hij sympathiseert met deze vereen, en wil in 't openbaar verklaren tegen alle beschuliiigingen, die zijn ingebracht, ,,dat deze veiling is een zuivere veiling van kwaakers". Ook dhr. Nijsse en de bur gemeester houden een toespraak. Het mijn- toestel, geïnstalleerd door de firma Van der Hoorn en Woude te Utrecht, werd besproken. Dit is ingericht volgens de nieuwste eischen des tijds (een beschrij ving stond reeds in dit blad bij gelegen heid van de ingebruikneming te Goes). De tentoonstelling werd thans besproken. Allen hebben reeds de inzendingen fruit gezienen bewonderd. Dat we hier zijn in de centra der fruitteelt is goed te zien. Vele bekroningen hadden plaats: le en 2e prijzen en eervolle vermeldingen, verguld zilveren, zilveren en bronzen me dailles, eervolle vermeldingen en geldprij zen waren uitgedoofd. De heeren W. de Groene. J. Sonke, Joh. Pilaar, J. G. Per- sant Snoep en P. van Iwaarden haalden allen eerste prijzen, één of meer de hee ren C. Zegers, P. v. Iwaarden, J. C. Persant Snoep, W. de Groene. W. F. K Schrier, A. Slabbekoorn en A. Dane verschillende 2e prijzen en. eervolle ver meldingen, F. Vervaat kreeg de bronzen medaille voor een inzending groenten (26 verscheidenheden) De vereenigde conser- venfabriek kreeg een eervolle vermelding voor 16 verscheidenheden Vermeld worde Dog de prachtige cobe-tie druiven en bloo men ter opluistering ingezonden door dhr. J. C. Persant Snoep Verschillende pro ducten werden nu verkocht waarbij voor het eerst werd gebruik gemaakt van 't mijntoe.-tel Druiven, peren en appels en groenten werden duur gekocht. Velen verlieten daarop de tentoonstelling. In het kantoorgebouw en in de zalen werd ruim wijn geschonken en sigaren gepresenteerd. Menige toast werd uitgebracht. l>oor dhr. C. D. Vreeke werd den voorzitter een fraaie mand. met vrachten aangeboden, door hem gekocht uit de fraaie inzen ding van dhr. Schrier; tot laat in den avond duurde de feestviering voort: Het gebouw staande bij het. station maakt flinken indruk, is f raai en solied gebouwd en strekt architect en aannemer tot eer. Zaterdagavond hield de Transport colonne een oefening, waarbij tegenwoor dig waren de chef van den Mil. Gen. Diens! de WelEd Gestr. heer Kapitein Ge- li nek. de heeren I D. Fransen v d Putte, vöorz,. en II. Dronkers, secr van het Comité van het Ne 1. Roode Kruis voor West Zuid-Beveland. De inspectie door kap. Gelinck werd voor het woonhuis van den leider en oprichter der transportcolonne. Dr. Pfeif fer. gehouden, gecommandeerd door den groepsoomm. D. Ganseman. Vandaar begon, de oefening, die uit stekend slaagde; ook de afd. van meisjes, eveneens door Dr. Pfeiffer opgericht, werk te ijverig mede. Kapt. Gelinck dankte den leider voor de uitstekende wijze waarop de colonne geleid werd en haar werk verrichtte. Spr koesterde er groote ver wachtingen van, spoorde alle leden aan 1e volharden bij het ideaal en trouw hun plichten te vervullen. Dr. Pfeiffer dankte voor de waardeerende woorden tot hem ge-sproken en hoopte op den ingeslagen weg steeds voort te gaan. Ritthem. Dezer dagen is gereed geko men dc verharding van den Schroeweg, Zuidweg, Bosschaartweg en Houtweg, dit is vanaf hel z.g.n. ("Ronde Putje" aaïi den Ouden Vlissingschenweg tot in Wel- singe tot aan de hofstede van J. Hui- bregtse en een zijweg tot aan de hof stede van T Tange. De nieuwe keiweg is ongeveer 3.3 K.M. lang en heeft f 12000 gekost. Er is .3 jaar aan gewerkt De ge meente Ritthern heeft het onderhoud er van op zich genomen. Dank zij de fi- nincieele hulp van aangelanden, van den polder Walcheren en van verdere belang hebbenden is 't mogelijk geworden, dat de weg tot stand kwam De commissie, bestaande uit de heeren P. Wisse, Sou burg, L. Gescliiere en P Cevaal Wz., Ritthem, mag met voldoening op 't werk neerzien. Nu zijn de bewoners van Wel- singe uit den slijk. Van meer algemeen belang zou wellicht zijn de verharding van den Dorpsweg vanaf Bitthem naar 'tfort Rammekens in de richting van N. en St. Joosland. Dan was Ritthem niet meer zoo afgelegen en was er mogelijk een kortere verbinding verkregen tusschen Zuid-Beveland en Vlissingen. St. Maartensdijk. Met ingang van 1 Oc tober is eervol ontslag verleend aan A. van Nieuwenhuijze, thans directeur-brie vengaarder alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Workum, J. Nauta te Mijns- heerenland; te Ruinerwold, JE. T. de Boer te Lippenhuizen. Bedankt voor Oude Tonge door 0. J. van Rootselaar te Bergschenhoekvoor Wehe, door P. E C. Boonstra te Lop- persum Geref. Keiken. Bedankt voor Tholen, door K. Veen te Meliskerke; voor Koudekerke, door dr. D. J. van Katwijk te Pijnacker. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Drachten, M. Koomans te Kornhorn Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen Boekhouden M O. de heer A. Stoel te Amsterdam. En voor het Hoogduitsch L.O. mej. P. L. Baart te Etten. En voor het Fransch L.O. mej J. W. K. Loewer te Amsterdam. Het 2de admissie-examen aan de houden op 26, 27 en 28 September a.s. Theologische school te Kampen wordt ge- Geslaagd te Utrecht voor gymnastiek M.O. de iheer M. de Regt te Kats. H. M. te? vindt ..speelschool" niet den mooisten naam voor bewaar school. Hij beveelt in een stuk in ,,De School met den Bijbel" den naam „Aan vang® school" aan. De heer Wiele- maker bestrijdt evenwel zijn opvatting en blijft aan .Speelschool" de voorkeur ge ven. ,,Het Handelsblad" vraagt, waarom niet gedacht is aan Kleine school". ,,De kin deren gaan immers later naar de g roo te school, zooals algemeen gezegd wordt". 'Handelsdagschool te Middelburg. Tot de eerste klasse van deze met September te openen school zijn toe gelaten: Ch. van Beers, J- J- Blok, J. Blokpoel, J. Cevaal, Souburg; J. van Dalsum, Serooskerke; J. Eiff, J. S. van den Ende. L. Exter L Florisse, We. meldinge, C. Ileijberg, M. Joosse, A. de Kam, Domburg; J. Koole, Vlissingen; M. Littooy, C. M. Loker-e, L. Maljers, Aagte. kerke; J. van Molenbroek, C. J. Magielse, J. F. de Pauw, J. van der Plank, J. Pol derman, Vlissingen; J. F. de Rijke, Kou dekerke; B. Stevens, P. A. Vergouwe, F. E. M. Viseur, R. Warmenhoven, Seroos kerke; J- G. Wollenberg en A. dc Weerd, Vlissingen Tot de tweede klasse: A. Adriaanse, S Blok, G. Beekes, M. J. Beckers, W. Bliek, J. C. de Beste, H. A. Dore, S. Driclsma. J. Dronkers, J. Duvekot, Goes; J. Dingemanse, J. van Driel, L. Gabriel- se, N. Gabrielsc, J. Groenewegen, A. Hen- ning, J. H. van Ham, Biggekerke; C. J- Hackenberg, P. Joosse, C. Jongepier, E. Koole, Vlissingen; J. van Os, D. van den Ouden, Terneuzen; A van Roo, J-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2